mm de jicht DE WITT Pillen tiet Zusterke der Armen HELP DE NATUUR U 0\er veestallen Het drama op de itMeli!a" te Antwerpen Regeling vau hel alcohol vervoer tusschen Luxemburg en Helmie Instorting in eene mijn De gauwdieven op de Orusselsehe trams De wisselasrenleu-krachs te Antwerpen Brutale aanranding te Molhem Wederom eens te Assche Doodrijder te Velthcm AUGUST SN IEDERS TE OOTOOEM NEEM DE 4 man levend verbrand Dijkbreuk in Wales HetGrieksch-Bulgaarsch geschil Inbraak in de kerk te Hakendover Het is de eerste maal niet dat ue dit onderwerp bespreko-- en loei l:av er niet genoegzaam over gepra tt Zooveel stidleii zijn immers slecht aan gelegd, erger nog de nieuwste worden dikwijls nog slechter aangelegd d m de reeds bestaande. Een raad dus tot onze vrh udeii landbouwers wanneer gc bouwt spreekt met alleen een bouw- jneestor aar. maar ook landbouwers welke in do streek "bekend staan als voor- .uitloojx-rs op landbouwgebied, u In 't kort zullen wc hierachter eenige aanmerkingen doei; volgen welke in 't algemeen bij 't bouwen van een stal o\er ;1 hoofd gezien wordt 11. Zeer dikwijls ontbreekt er luclrj in onze veestallen daarom moeten vens ters aan gebracht worden. Deze moeten openvallend zijn met wangen in :jz«.-v: zoodoende zal de lucht niet rechtstreeks op den rug der dieren vallen en zullen er ook geen luchttoehten heerschen Bui ten de vensters moeten er ook nog lucht gaten aangelegd worden dezen moeten zoo hoog mogelijk uitmonden in den stalalzoo zal er nooit geen laag vuilo lueh.t zweven tegen hét gewelf. Het licht mag niet rechtstreeks in de bogen dei' dieren vallen daarom zullen de vensters geplaatst worden langs den rug der dieren De vensters moeten hoog genoeg komen. Over de warmte spraken we reeds meermalen alzoo zagen we dat do stal eener melkkoe niet meer dan 16°0. mag bedragen, die der vetbeesten mag ko men tot 18-19° Nochtans dit zegden ivo reeds in vorige verhandelingen is een koude, wel verluchte stal te vtrkie- 2011 boven oen te warme stal, waai de Jucht bij tijds niet vernieuwd wordt !Een stal zal nooit te koud zijn wan neer hij aan de volgende vereisehten voldoet goede materialen, dikke drogó muren, een goed welfsel, en ruimte in overeenstem mins met de dieren welke ér in verblijven. Een stal welke wel ge bouwd is, is in den Zomer voldoende frisoh, en in den Winter voldoende warm. Gemis aan reinheid bevordert het ontwikkelen der ziektekiemen In het bouwen zal men grooteïijks rekening houden met de reinheid alles wat er niet volkomen noodig is moet er buiten bli jven. Voor ossen tuig, melkkannen, voorschoot der melkster, moeten andere plaatsen gekozen worden dan de veestal. Een laatste woord over de afmetin gen Voor twee koeien moet de breedte 2 m. 25 tot 2 m. 50 bedragen; voor meer koeien, is eer.e breedte van 1 ?n. tot 1 m. 10 per dier noodig. De lengte der ligplaats moet zijn 2 m. 25 tot 2 m. 75. Om de totale lengte te bekomen, moet men bij vorige cijfers nog de vol gende voegen60 cm. voor de kribben of bakken, 20-25 cm. voor do 'zeikgoot en 1 m. 25 tot 1 m. 50 voor den dienst gang. X Maandag zijn te Antwerpen twee de fectieven toegekomen, die bijzonderlijk waren uitgezonden, om de twee slacht offers zoo gelukkig ontkomen aan den moordzuchtigen eerste stuurman van de Melita over het drama te ondervra gen. De twee getroffenen stellen het op perbest. De tweede machinist John Ho liday is reeds zooverre genezen dat hij binnen eenige dagen naar Engeland zal kunnen vertrekken. Voor wat de eerste machinist David Kenedy Gilmour betreft, die in het hoofd gewond werd, deze mag reeds rondwandelen. Volgens de defectieven wisten te ver tellen. zou men deze weck nog met het proces beginnen. Luxemburg. 2 Nov (Bélga) lie: Memorial officieel orgaan van 't Groothertogdom, publiceert nieuwe maatregelen, vastgesteld door 't Bel gisch Beheer van Douane en Aee jnsen, oor de reglemeatatie van ;t vervoer en den verkoop van alcohol en geestrijke Iran ken. Voor den invoer van alcohol en geestrijke dranken uit Luxemburg 11 België wordt een visa vereiseht op den vrachtbrief te geven door gronskan- töor.' Dit visa wordt slechts dan gegeven, Wanneer de bij de zaak betrokken per soon een bewijs overlegt dat de accijns is betaald in 't Groot-hertogdom, of. voer alcohol, die bestemd is voor ge n-nik. hetwelk recht geeft op terugbeta ling of vrijstelling van rechten, de pus- sa vant met borgtocht het verlof voor opslag of de toelating om uit te voeren. Bij het reglement wordt met zware straffen bedreigd. t Spreekt van zelf, dat deze maatre gel van 't Belgisch Beheer is gericht te gen de ontduiking van aceijnarechten (geheime stokerijen) in Jt Groothertog dom. Twee mijnwerkers, arbeidende in den kool pui van Cherattc werden onder eene instorting bedolven. De werkgezellen gingen aanstonds aan den arbeid om de slachtoffers ie bevrijden, waai zij slechts niet groote moeite toe kwamen. Een der bedolvencn, Maühieu Filkin, woonachtig te Herstal, had reeds opge houden te leven. De andere de genaam de Meure, van St. Romy is erg gewond over gansoh het lichaam. M. Arthur Yvan Laken, is Maan dag avond op een tram tussehen de Noordstatie en de Hevsel het slachtoffer geworden van een gauwdief. Deze heeft hem van zijn brievèntesch met 2.300 fr beroofd. M. Alexis Leuters, wonende Zeem- touwersstraat te Anderleciht, keerde Maandag avond per tram huiswaarts. Hij stond op het platform. Aan de A n- derleclitpoort gekomen, bestatigde M. Leuters dat men hem van zijne brieven- tesch, met 420 fr. en handelspapieren, ontlast had. Klacht is bij de policie in-; gediend. Op het oogenblik dat Mad. Marie Van Isenberg. wonende te Londen en thans verblijvende in een hotel der Ro- gierplaats te St. Joost-ten-Noode, Maan dag namiddag aldaar van een tram stapte bevond zij met groote ontstelte nis dal zij hare gouden borstspeld, met diamanten en briljanten bezet, was kwijt geraakt Het juweel heeft eene waarde van 15.000 frank. De twee wisselagenten G. en Yan de V., die gevestigd waren Begijnenvest te Antwerpen, en die in beroep gegaan waren tegen de beslissing der Raadska mer, verschenen lieden voor de kamer an inbeschuldigingstelling, te Brussel. Deze kamer heeft het aanhoudingsman daat ten laste van beide personen be krachtigd. Bij hunnen terugkeer in Antwerpen zal lieer onderzoeksrechter Meohclynck met het verder onderzoek voortgaan. Maandagmorgen verscheen voor de Raadskamer, voorgezeten door heer Diere xssens, de wisselagent De V., van de Van E'ycklei te. Antwerpen Zijn aanhoudingsmandaat werd voor een maand bekrachtigd. EEN DOOFSTOMME AFGERAN SELD EN VAN ZIJN PORTEFEUIL LE BEROOFD. Tn den nacht van Maandag op Dins dag werd jn de gemeente Molhem, on der Assche. een laffe aanranding ge pleegd op den genaamde Deneef. kleer makersgast. in de 30 jaren oud. De man, die doofstom is, kwam weer van een bezoek hij kennissen te Liedekerke, en bevond zich op weg naar Wolver- them, waar hij woont. Ir. de Rollebeek- straat te Molhem werd hij op een eenza me plek onverwachts door drie schur ken aangerand, die hem den weg ver sperden. Terwijl de eene hem stevig vasthield men had allen weerstand ijdel gemaakt door hem met een revol ver tc bedreigen gingen de twee an deren hem als wildemans te lijve. Na de afranseling namen de bandieten hem zijn portefeuille, waarin 10.000 frank stak en zijn gouden uurwerk af en lie ten het slachtoffer op den kant van de gracht liggen. Gisterenmorgen vonden voorbijgan gers hem gansch verstijfd van de koude. Tn allerijl werd de dokter ontboden Een klopjacht m de streek, gedaan, leverde geen uitslag op. Huiszoekingen te Mol hem brachten tot nu tce evenmin iets aan het licht. Men wanhoopt echter niet de kerels te pakken te krijgen omdat men vermoedt, dat ze den weg kenden, langs denwelken Dencef huiswaarts moest keeren. Dinsdag morgen d kwam de melkver koopster Van Nieuwenhiiyzen, 29 jaar, wonende op de Gentschensteenweg, met haar gespan langs daar gereden. Uit te genovergestelde richting kwam een au to. in gematigde snelheid, gevoerd door den genaamde Langenhove, van Brus sel. Door de glibberigheid der baan week de auto af en botste ac-liter op de melkbar, die omsloeg de geleidster werd ten gronde geslingerd, erg ge kwetst: en klaagt van inwendige pijnen Zij ontving W plaatse de noodige zor gen. De stoffelijke schade is zeer aan zienlijk. Zondag avond na een bezoek aan liet krijgskerkbof, keerde de 65 jarige Frans Vrefcos, koster te Meerbeek, per velo huiswaarts. In de «Beukendreef wilde hij de groote baan oversteken om den weg op Meeiheek te nemen. Hal verwege de baan werd hij gevat door een snel aanrijdenden auto en werd met geweld op de straalsieetsên geslin gerd. Men raapte hem op niet diepe en bloedige wonden. De auto voerder was er van door gereden zonder naar het slachtoffer om te zien. Vrebos werd door een ander automobilist; naar Let St. Pietersgasthuis te I cuven gevoerd, waar niet minder dan 16 naden moes ten gezet worden in de wonden aan het hoofd, liet aangezicht, enz. De man klaagt ook van inwendige pijnen Do ontvluchte autovoerder is toch gekend daar zijn nummer kon opgenomen worden. een verhaal uit onze dagen DOOR 6de Vervolg. Neen maar ik beken dat ik een ta melijk goed denkbeeld van hem koes ter. Weet ge wat ik zou gedaan hebben? gaat de doeter voort, Welnu Het zi j gezegd, zonder u in uwe goede bedoelingen te willen krenken, mevrouw. 't Zij zoo. Ik had in persoon dien armen Tnan opgezocht, hem mijnen dank be tuigd voor de dienst, welke hij aan mijn kind en aan mij bewezen had, en dat be zoek en die dank zouden hém zonder twijfel welkomer zijn geweest dan uw bankbriefje. Dunkt 11 niet, mevrouw, dal geld, zonder persoonlijke erkenning der dankbaarheid, zoo koud is voor ie mand die een hart hoeft? Die man moet beschaafde gevoelens bobben; aangezien hij, zoo als ik hoor, dc muziek beoefent. Daarbij, mevrouw, u weet het beter dan ik. eindigt de doctor, altijd met zijn fij nen ghmlaeh; in den nederigen stand cn onder hel grove wambuis, kloppen er fij 1 tgevoelige harten Ik had dit bezoek voor later be- paahl. Zie, mevrouw, cm diezelfde reden heb ik eene nog al scherp getêekendc Sympathie /oor de krislelijke liefdadig- -W'V- Lkes hoe M. Léopold Heus ix zija geval gelukt heeft M. Léopold Heus, 6, rue des Mastelïès, GHly, ver klaart ons Gedurende meer dau twee jaar, heb ik afséhruwelijk van de jicht geleden en die afschruWelijke pijn verliet mij slechts als ik mij op mijnen rug legde. Alhoewel ik alles probeerde wat ze mij aanbevolen hadden, deden mij de geneesmid delen niet het minste goed, tot op den dag dat oen vriend na ij overtuigde de De Witt Pillen le pro- toeren. Wat wonderbaar geneesmiddelDe eerste dosis verdreef mijne pijn en een enkel fieschje genas mij gansch. Verzachting in eenige uren De De Witt Pillen werken snel omdat zij de Natuur helpen. Zij laten aan de nie ren toe de diensten te verrichten voor dewelke de Natuur hun geschapen heeft en 't is de reden om dewelke zij uitslagen geven die men onmogelijk dooi' een andèr Jmiddel kan verkrijgen. De druipbaden en de oliën kunnen de zenuwen verstijven en de pijn in slaap maken, maar do verstandige personen zien gauw dat het aan die verschillende remedies heel en gansch onmogelijk is in bet vel, bet vleesch, de spieren en dikwijls in do beenderen zelf te dringen om de zoo hard als graniet kristallijnen van pis- zuur, 'die de pijn der jicht veroorzaken te ontbinden. De Natuur heeft u nieren gegeven voor uw bloed te zijgen en uw lichaam vrij te houden van dat schadelijk piszuur, en den bijval der De Witt Pillen is alleenlijk gegeven aan het feit dat ze de nieren zuiveren, genezen, prikkelen en ver sterken. VOOR DE NIEREN EN DE BLAAS De waarde der D_e WRt Pillen kan maar geacht worden door degenen die ze gebruikt hebben. Neem ze voor de Rheumafclk, de Rugpijn, de Lumbago of heup- jicht en in eenige uren zullen zij u eene verzachting brengen, maar denk niet dat hun nut. niet verder gaat, De Do Witt Pillen moesten van tijd tot tijd als een inwendig verzuiveringsmiddel genomen worden, om de lenden, de blaas en al de waterorganen te zuiveren, als uitslag, zult gAj u gezonder en sterker gevoelen. Zij zouden ook moeten genomen worden op het oogenblik dat de voorteekens zooals brandend water, aanlsding vón water, gezwollen gewrichten, lichaamshitte of pijn u waarschuwen van de tegenwöórdigheid van een overvloed van piszudr in uw bloéd. •De De Witt Pillen zijn verkrijgbaar in al de goede apotheken, aan den prijs van fr. 6.50 het klein fieschje en IÖ frank het groot fieschje dat 2 1/2 maal het klein bevat. E: C. De Witt C° Ltd, 22, rue de la Glacière, Brussel beid, hervat de doctor, als heeft 'hij do onderbreking van mevrouw Ebremont niet opgemerkt. en de trek die om zijne lippen speelt, doet genoegzaam zien dat hij ten volle overtuigd is, mevrouw op dezen oogenblik eenen speldensteek, in hare wijsgeerige denkwijze toe te bren gen «Die liefdadigheid reikt den arme de weldaad niet toe aan de punt eenei lange roede zooals men weleer don le proos het eten toestak; maar zij be treedt den drempel van de kamer des on gelukkigen. Ziét cn onderzoekt en bij de heimelijk toegestokeno aalmoes, voegt zij een woord van troost, van ge loof. van hoop op een boter leven.» Mevrouw bijt zich op de lippen ;maar tocli weigert zij dezen avond dc uitda ging. Gij maakt daar een sermoon, bes te doeter! antwoordt mevrouw met een gedwongen lachje Ik voel den steek en ik wil 11 bewijzen, dat men juist geen deel behoeft te nemen aan uwe godsdienstige genootschappen, om het weldoen in dien zin toe te passen. Dc doeter glimlacht. Hij denkt; om dat de trotsdhheid, de ijdelheid u nu tot dien stap dvangen. Luid en hoffelijk antwoordt hij*. Ik heb aan dat goede voornemen geen oogenblik getwijfeld. Mevrouw staat recht en trekt, in den hoek der kamer, aan het geborduurde bellekoord. Ik betwist uwe goe^! meening niet, mevrouw, gaat do geneesheer voort; maai volgens mijne denkwijze, In de haven van Duisburg is er Maandag, aan boord van den Fran sehen steamer La Vanna een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Een sto ker wilde het vuur van den stoomketel bij middel van petrol aanwakkeren. De stoop vatte vuur en ontplofte. Het brandend vocht spatte op drie stokers tn een matroosdie weldra aan laaien de toortsen geleken De vier ongelukki ger! werden zoo ijselijk verbrand, dat er geen hoop op redding bestond. VERSCHEIDENE DORPEN ONDER WATER. TIEN DOODEN Londen, 3 Nov. Tengevolge van de doorbraak van een dijk is de geheele* vallei van de streek der kleine meren, onder water geloopen. Te Dclgarrog werden al de huizen vernield. Tien per sonen worden vermist en zijn vermoede lijk omgekomen. Het water-verstoorde ook de elektri sche geleiding. In de meeste gevallen moeste de inwoners have en goed verla ten en onverwijld op de vlucht slaan, De schade is aanzienlijk, HET ONDERZOEK DUURT VOORT De attachés mililaires zijn Zondag naar Demir-Kapoe gegaan en hebben' er een streng onderzoek ingesteld no pens de omstandigheden, waaronder de Gricksche schildwacht van post n 69 den 19 October 1.1door de Bulgaren werd gedood. Uit het onderzoek en uit de lijk schouwing zou gebleken zijn, dat de schildwacht op Griehsch gebied is geval len en dat men het lijk vervolgens op Bulgaarseh gebied zou hebben gesleept. De attachés militaires zijn te Demir- ik kan falen, blijven buiten het gods dienstige, de troostwoorden' koud en dood, vooral in de volksklasse en lot deze schijnt de oude man waarvan Rosemarijntje gesproken heeft, te be hoeven welke minder beschaafd, zoo als men zegt. het bovennatuurlijke, zelfs de vertellingen van feeën en be schermgeesten, door de geroemde ma thematische wetenschap nog niet heeft weg gecijferd. 't Is scherp en toch uiterst hoffelijk gezegd. Uw systeem doeter, leidt tot de eeuwige slavernij van den geest des mensehenmaar die tijden van onbe paalde priesterheerschappij zijn voor bij. mijn waards te. en de menscfhelijke recle alléén moet voortaan tot onze gees ten spreken... Mijnheer Walter glimlacht: hij beeft een klinkend antwoord op de lip pen; doch Rosemarijntje is gekomen en wacht op de hevelen van mevrouw. Rosemarijntje, zegt deze gij zult mij morgen naar de woning van dien armen man geleiden'. Zeer wel mevrouw. Hoe is zijn naam? Zijn naam, mevrouw?Wacht. Duppel heeft hem genoemd David... David Harverï. Gij zegt?... Ja, ja, mevrouw; 't is zoo wel; David Harven, Waarom is mevrouw Ebremont tenigszins ontroerd, bij het hooren van dien naam? Doch neen, ik heb mij dat Drama aan Bso@rd wan een acrobus Aon booid van' len aërobus Kosicc- Bratislava, in Tcheko-SJowaldë, is ei een yreeselijk drama gebeurd. Terwijl het vlieginaehien op 2500 meters hoog te zweefde sloop ecu der reizigers, die waarschijnlijk zinneloos geworden was, uit de passagierskabien en sprong op den loods toe, dien hij wilde ver wurgen. De stuurman verloor zijne- koelbloedig heid niet. Terwijl hij met do eene hand zijn stuur in de goede richting hield, weerde 'hij met de andere hand den aan rander af, dien hij bij de keel kon grijpen. Dan bracht hij het neerda- iingstuur in werking en kon den aëro bus behouden tot landing brengen. Daar werd de aanrander aan de policie overgeleverd en in een krankzinnigen huis opgesloten. Tn den nacht van Zondag op Maan dag zijn heiligschenners binnengedron gen in de kerk van Hakendover, bi j Tienen, de welbekende bedevaartplaats ter eere van den Zaligmaker. Do offer blokken werden geledigd. Daarenboven werd het tabernakel en verscheidene heiligenbeelden verbrijzeld en van hunne sieraden beroofd. Het gerecht heeft een onderzoek geopend, maar tot nu geen spoor der daders ontdekt. De verontwaardiging over deze heiligschen nis is zeer pToot in heel de streek. slechts ingebeeld: mevrouw is zeer kalm, nu zij Rosemarijntje heen zendt. Ook mijnheer Walter meent iets zon derlings in haar te hebben opgemerkt doch 'hij ook moet zich bedrogen he1> ben. Dé geneesheer "heeft afscheid geno men. Op den trap, en in den schi jn van het traplicht, staat mijnheer Walter even stil. neemt zijn notitieboekje uit den zak' en schrijft «David Harven» en onder het voortgaan mompelt hij Ik wil den armen man voorthel pen, hem muzieklessen bezorgen, 't Moet een eerlijk en braaf karakter zijn. En mevrouw? Nu zij alleen is merk ik wel op; dat i!k mij niet bedrogen had zij was inderdaad ontroerd toen zij den naam «David Harven» hoorde uitspre ken. Was het eene herinnering uit het verledene? Ja, mevrouw, die boozc 'her inneringen uit vroeger dagen, zou men moeten kunnen vergeten, niet wapL? Mevrouw gaat eenige oogenblikkcn besluiteloos in het vertrek liecn cn weer. «David Harven», mompelt zij arm en ongelukkig misschien ei- schend wat hij zijn recht noemt Ik wil dien man NIET zién... Driftig belt zij en ontbiedt ander maal het naaisterke. Rosemarijntje verschijnt. Ik heb me bedacht, zegt met vrouw; ik heb morgen uwe dienst niet noodig. Mevrouw is bepaald in eene kwado luimwant nu komen de feeën en en geltjes, waarvan Rosemarijntje aap kleinen George verteld heeft, op het la pijl:. Zij wil niet dat dergelijke beuze* larijen aar. haar kind worden voorge houden en wonderlij'kj nu vindt mevrouw argumenten, welke zij zoo even, in tegenwoordigheid van mijn heer Walter, niet vond. Zou 't zijn om- dal ze de tegenpartij nu minder sterk kent? Rosemarijntje stamelt duizende ver ontschuldigingen, want het goede kind denkt niet slecht te hebben gehandeld, met aan. kleinen George dat alles te vertellen. Integendeel' Ze had zelfs het voornemen opgevat, het kind te leeren biddenen ze dacht, de onnoozele, dat mevrouw haar zelfs dankbaar zou ge weest zijn, maar hemel! rui eerst breekt het onweer voor goed los. Rosemarijn tje weent, maar mevrouw wil naar gee- ne redenen luisteren en zij draaft on vermoeid op haar stokpaard voort Nu. Rosemarijntje zal heengaan maar zij ook wil tocli haar hart eens lucht geven, en met tranen in de oogen. zegt ze bij het verlaten der kamer: Foeimevrouw, hoe kunt ge toch zoo boos zijn. David Harvendie beeltenis rijst, in de eenzaamheid, telkens voor den goe..*j van mevrouw op, en nu de muziekdoos op de schoorsteenlijst, vlug en fijn, een vroolij'kc redowa laat hooren, schijnt het aan mevrouw Ebremont, dat d'.o toonen haar den bijnaam van den men muziekmeester ut-1 re-mi-fa-sol toe roepen I ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1925 | | pagina 2