Ksrzisnirg der Kiwsiijalen Set Zusterke der Armen Toestand vail den Innd- boisw ii Oclober 1925 De Brusselsche gauwdieven AUGUST SNIEDERS Eer. feit van beteekenis in de syndikalc wereld Door eleclriciteit gedood Doodelijk ongeluk ge' Brmdiclerij le Sl Joost ten Noode De nieuwe financieele krach te Antwerpen De vergiftigingszaak le Stechelen De gevaarlijke helling Onder eene instorting begraven Familiedrama te Morlanwelz Dak eener tribuun afgerukt V reeseiijk li umongoluk te Sint (siüis De mislukte aanslag op UI. Mussoüni AccTgestcldheid. Dank het schoon wed; <1ct erslc veertien dagen, is liet uitrooien dor aardappels kunnen be spoedigd.' en de zaaiingen werden in gunstige omstandigheden uitgevoerd. De boelen Heven groeien en het suiker gehalte nam toe. Daarna maakte her laadde regens den grond doornat, wat de bewerkingen verhinderde, bijzonder lijk in de zware groftden. Op het einde der maand ecnige schoone zonnedagen. Dc temjieratim was zacht. Het werk op don akker is ten achteren in vorgc Jijking niet een gewoon jaar. Stand der gewassen. De rogge en de gerst zijn bijna overal gezaaid; vol gens de toestanden, is de helft op do 3/4 van de tarwe ook gezaaid, in 't algemeen is de kieming zeer goed ge weest, doch door de zachte tempera tuur hebben de slakken zich sterk "ver menigvuldigd en zij beschadigen do eerste zaaiingen. Men meldt da: de oppervlakte bezaaid met gerst en tarwe grootcr is dan verleden jaar, en indien het goed weder eenigszins aanhoudt, zullen er nog meer graangewassen ge.- zaaid wordenwant tengevolge van den slechten verkoop der suikerbee.en, voorziet men dat deze teelt zal inge krompen worden, toekomend jaar. Zooveel mogelijk bespoedigt men het rooien en het vervoer der besten. Ongeveer de helft der suikerbceten zijn gerooid, doch niet vervoerd De voe- derbeeten geven 70.00080.000 Kgr. per hectare; de opbrengsten der sui- kerbeeten schommelen tusschen 24 000 en 35.000 Kgr. (zelden meer) met een suikergehalte van 15-17 De op brengst van kraag en gebladerte is Uitnemend overvloedig en bedraagt, zeer dikwijls, 30 000 Kgr. Op bijna al de hoeven wordt dit voeder gege.-en san het vee, hetzij versch. hetzij inge kuild, met pulp. In de Antwerpsche polders, wordt het rooien, afkoppen en zuivermaken der beeten betaald tegen 490-560 fr. per heet., voor de voederbeeten, 700- 875 fr. voor de suikerbceten. In Ifas- pegouw, betaalt men gemiddeld voor het rooien der suikerbeetcn 300 fr. en de kost. Dank aan het zacht weder, hebben de navruehlen, rapen, kooi ra1 pen, peën, zich sterk ontwikkeld en ge- Ven eene zeer goede opbrengst. De jon ge klaver ziet er overal zeer schoon uit en staat, didhf. De weiden leveren pteeds zeer veel gras, voor het seizoen. De landbouwers wijzen op de hooge prijzen van zekere meststoffen. Veekweek. De gezondheidstoe stand van het vee is zeer goed, in 't al gemeen en de uitbating is winstgevend. Het aanmesten van vee, op stal, blijft Verlies berokkenen. De kweek van tafelgevogeltje neemt uitbreiding in de streek van Merchtem. Stand der markt. De prijzen der granen veranderden weinig gedurende deze maand, maar er is een lichte nei ging tot prijsdaling, wat insgelijks het geval is voor de boter en de vette var kens. M. M. Vande Bremt. wonende te Erpe op doorreis te Brussel had Zondag avond aan de Zuidstatie een tram ge nomen om zich naar de Noordstatie te geven. Toen hij aldaar afstapte bevond de reiziger dat men hem zijne hrieven- tesch met 1300 frank en zaken pa pieren had afhandig gemaakt. De benadeelde kon niet de minste aanduiding geven nopens den gauwdief. een verhaal uit enze dagen DOOR 10de Vervolg. Beneden houdt men een oog in 't zei!, om te zien wanneer mevrouw te rugkeert; de knecht of de keukenmeid piepen van tijd tot tijd eens uit, om dat ze niet veel vertrouwen hebben in. den loopjongen die buiten, op de stee- nen paal zittend, schildwacht houdt; maar die, hoe speelziek ook, de slim heid 'heeft gelhad het wagentje een paai' huizen verder te doen stand nemen, ten einde geen argwaan op te wekken. Hoe wonderlijk, denkt de straat bengel zijn deuntje stakend, dat Bose- marijntje precies van de konist der non sprak, toen deze verscheen! 't Is aardigj en de knaap besluit met het spreekwoord zijns vaders: als men van den duivel spreekt, ziet men zijn Staart. Kleine George wendt het hoofdje 'om, nu de deur schier onstuimig geo pend wordt, en het kind schrikt (bij het zien binnentreden van de zwarte gestalte der non. Wie^ zijt gij vraagt de knaap, half overeind in zijn bedje zittende. George, kent gij mij niet? zegt het Zusterke. Hare stem beeft van entroering en de oogen worden door tranen gevuld. Sent gij uwe zuster Een feit van beteekenis heeft zich, Maandag 9 November, in de syndikale wereld voorgedaan, namelijk: het tot Handbomen van een samenwerking tusschen het Kristen Syndikaat en 'het Syndikaat der Sp. P. T. T. en Z., op een bepaald programma. De voorbereidende onderhandelin gen werden gevoerd door de H. H. jFraiiure en De Bruvn, voor het N.S. en de II.II. .Desmet, voor het Kristen Syndikaat. Deze laatste gaf kennis aan zijn dagelijksdh- en hoofdbesturen, der gevoerde onderhandelingen die wer den goedgekeurd en, verder opdracht gaven aan de II.H. Desraet en Boulei deze onderhandelingen officieel, in naam van het Kristen Syndikaat voort te zetten en tot een goed einde te bren gen. Eene bijeenkomst had plaats op Maandag 9 November. Waren tegenwoordig: H.U. Fraitu- re, De Bruyn en Macs, voor het ;N. S. H.H. Desmet en Boulet voor het K.S. Na eene zaakrijke bespreking kwam men akkoord op het volgende-program ma dat gezamcntlijk zal verdedigd wor den 1) -Volledige politieke vrijheid; 2) Veralgemeening der woonstver goeding voor de bedienden en ambte naren-; 2) Gelijkmaking van het beweeg baar lóón tussohen werklieden en be dienden. De beide syndikaten zi jn ook vast be sloten gezamentlijk op te treden tegen over de ongesvndikeerden. Dit feit is, naar onze meening. van groote beteekenis in de toekomst van het svndikalisme aam het beheer van Sp. P. T. T. en Z. SYNDIC. VVV O Sinds Vrijdag 1.1. is de electrieke s<rooming te Turnhout aangebracht. •Zulks belet niet dat enkele parti'kulie- ren reeds van eleclriciteit voorzien wa ren, bevoorraad als zij werden door ze kere nijverheden. Twee toezichters boden zich gisteren bij den lieer apotheker-scheikundige .4lfons Notebaert aan om de electrische kabel na te zien. De apotheker oegaf zich naar den 'kelder waar die tabel op gesteld is, maar bleef weg. Daar de toezichters ongeduldig wer den, ging de hulpapotheker Yan Becck, zien wat er gebeiu'd v?a? en vond hij den apotheker naast de tabel dood lig gen. Denkelijk was hij neergebliksemd geworden. Een onderzoek is ingesteld. EEK MEISJE DOOR EEK AÜTO- TREKWAGEN GEDOOD. Cisteren namiddag heeft in de Lan ge Stuyvenbergstraat tc Antwerpen, een erg ongeluk plaats gehad, waarbij een meisje het leven verloor. Dc ge naamde Gabrielle Trouillard, 18 jaar oud, woonachtig Selderstraat, 49, voer de een stootwagen, toen achter haar een auto-vrachtwagen kwam aangere den. Deze wilde het meisje met den stootwagen voorbijrijden en zwenkte links af, doch de voerder maakte de zwenking zoo kort, dat de auto-vracht wagen tegen de herrie van den stootwa gen stootte. Hot meisje werd ten gron de geslingerd en door het achterwiel van den auto-trekvvagen overreden en vermorzeld. De dood van het meisje, was oogen- blikkelijk. Clara niet? Het kind staart de non met een verwonderd oog aan. Ja, ik herken u aan het portret dat in mijn album staat! antwoordt George en er zweeft een gelukkige glimlach om de lippen. Dc Zuster heeft het 'kind vurig om helsd en zijne handjes in do hare. ge klemd houdende, overlaadt zij cien knaap met liefkozingen Wat 'heeft zij veel te vragen, veel te zeggen, veel te herhalen I Wat is zij diep bewogen als George, op zijne beurt, de armkens om haren hals slaat en haar kust minder echter uit broederlief de, dan wel omdat het kind een zoo lief rijk hart bézit, en zoo zelden de gelegen heid heeft om die zoete gevoelens te doen blijken Blijft gij nu bij ons vraagt Geor- Ja. ik zal u dikwijls komen bezoe ken; maar altijd hier blijven kan ik niet. En waarom niet Omdat God wil,dat ik voor de arme menschen zou zorgen, gelijk moeder voor u zorgt. De knaap zwijgt een oogenblik en hervat - Waarom draagt gij ook gecne schoone kleêren gelijk al de andere me vrouwen Omdat ik maai* arm ben, George- lief, en al wat ik bezat aan de armen' en ongelifkkigen gegeven heb. Kunt gij ook zgo gdhoöq vertellen Zekere Creten, uit de Frère^Orban- straat te St. Jans-Molenlbeek, kwam Zon dag nacht langs de Bolwerklei. Op een gegeven oogenblik werd hij aangerand door verscheidene kerels die, na hem duchtig afgeranseld te hebben op de vlucht sloegen met zijne brieventese.h welke 1200 frank bevatte. Het slachtof fer heeft klacht ingediend bij depolicie, die de bandieten opspoort. DE VERDWENEN WISSELAGENT BIJ HET LEGER INGELIJFD. NIEUWE KLACHTEN. Zooals te verwachten was, heeft de dag van gisteren nadere bijzonderhe den gebracht over het geval van den wisselagent Yan P., waarover sinds IZa- terdag verschillende geruchten liepen. Het lijdt nu geen twijfel meer, men heeft met een nieuwen financieelen krach te doen, die de reeks komt ver- grooten. Het bijzonderste nieuws was het te rugvinden van den wisselagent Van P., waarvan sinds twee dagen niets werd gehoord of vernomen. De man was sinds Zaterdag bij het leger ingelijfd! Van P. was een uitgestelde van langen datum reeds. Inderdaad, geboren in "1895, behoorde hij tot de klas van 1915, dooh 'heeft telkens en Likens uit stel gekregen om te worden binnenge roepen, tot op het oogenblik dat hij geenen uitweg meer wist in zijne za ken. Verleden Vrijdag had hij zijn per soneel op de hoogte gesteld, en* Zater dag morgen, na zijn vrouw en kind naar zijne moeder te Zwijndrocht te hebben gezonden, bood hij zich aan bij het leger. Hij werd ingelijfd op het bureel van' den generalen staf der 2c legerafdee- ling, te Antwerpen. Dit heeft voor gevolg dat deze zaak, gevolg jan ingekomen klachten, door het krijgsgerecht zal behandeld wor den. De krijgsauditeur heeft nu aan het burgerlijk parket gevraagd zich met verschillende formaliteiten te wil len gelasten. De wisselagent Van P. heeft de balansrekening zijner zaak neergelegd. 'Zooals te verwachten was, nu dat aan de zaak van den wisselagent volle ruchtbaarheid is gegeven, komen er meerdere klachten bij het parket. Naar het schijnt, zijn het bijzonder lieden van Zwijndreeht. Cruyjbeke en Beve len, die het slachtoffer zullen zijn van dezen nieuwen krach. - - Zoo is er eene nieuwe klacht uit gaande van eenen landbouwer van Cruybc-ke, die hem 40.000 fr had ge geven voor sdhatkistbons te koopen. Hij kreeg er voor 20.000 fr., dooh de andere 20.000 fr bleven achterwege. Men verzekert ons Jegens dat eene bank der stad per. deurwaarder een ex ploot ten bedrage van 250.000 fr. moest bezorgen aan den wisselagent Van P., die natuurlijk pnvindbaar was. Uit eene andere bron wordt gemeld dat de wisselagent een voorafgaande lijk concordaat vraagt. Het passief zou 2.200 000 fr. bedragen en 'het actief 1.500.000 fr., wat een deficiet van 700.000 fr. geeft. Bij gebrek aan voldoende bewijzen werd de echtgenoote G., uit de Grond wetstraat te Medhclen, voor een paar we ken aangehouden wegens eene poging tot vergiftiging der bij haar inwonende echtelingen B. in vrijheid gesteld. van God en de engeltjes, gelijk Rose- marijntje Op dat oogenblik wendt het Zusterke het hoofd om, bij het hooren snikken van Rosemarijntje, dat bij de deur is blijven staan. Wat scheelt u, lief kind vraagt Clara goedaardig en het hoofd omwen dende. En gedwongen tot spreken vertelt het naaisterke, in hare eenvoudige taal. hoe mevrouw hoar bcgromd hooft, omdat zij kleinen George leerde bidden en van dö engeltjes vertelde. Mevrouw houdt niet van dat alles, en 't is God geklaagd, maar het kind kent zijn onze vader niet meer Zuster Mathilde is koud en bleek ge worden zij weet wel dat 'hare moeder dikwijls verkeerde ïieigingcn aan den dag legde, maar dat zij deze zoo verre dreef dat doet haar sidderen Toclh is zij uiterlijk kalm; zij stelt Rozc-ma- rijntje gerust zij verontschuldigt me vrouw Ebremont.. en met den wijsvinger een teeben doende, verzoekt zij baar het stilzwijgen. Neerknielend bij het bedje, zegt de non met eene van ontroering bevende stem' Hebt gij de engeltjes lief, Geor ge 0*zeker; maar ma' wil daar niets van wetendie bestaan niet, zegt ze im mer; maar ik vind dat alles zoo pleizi- rig, zoo lief. Gij zult uwe ma niet goed ver- gtaan hebben, kind, want die weet wel; EEN AUTO RIJDT TEGEN EEN GEVEL EN KWETST TWEE PERSONEN. Aan den hoek dei- Rogierstraat en de Brabantstraat, te Schaarbeek, is een verlaten auto gisteren, om kwart over twee uur, tegen den gevel van een past ij bakkerij gereden. Het ongeluk deed zich voor toen er tamelijk veel verkeer was in de Bra bantstraat. De auto bevond zich in de sterk hellende Rogierstraat en is eens klaps den berg afgereden om, in snelle vaart, (het voetpad op te rijden. Een da me en een bejaarde" heer werden ge slingerd tegen den gevel der pastij bak kerij waarvan het kelderraam inge drukt werd. Men maakte de twee perso nen vrij. Zij hadden verscheidene ver wondingen opgei oopen en werden naar oen nabijgelegen apotheek overge bracht. Een politieagent was getuige van het ongeval en ging hulp (halen om proces verbaal op te maken. Maandag ïhorgend heeft zich in de Victor Greysonstraat te Elsene, een pijnlijk ongeluk voorgedaan. De werk man Jan Bapt. F., wonende in de Mo lenstraat, bevond zich in eene gracht van 1.50 m. diepte, toen eene grondaf- schuiving plaats greep; de werkman werd bedolven. Gelukkiglijk kon hij spoedig opgegraven worden en de drin gendste zorgen werden hem in het gast huis toegediend. iZijn toestand is nogal ernstig. Een onderzoek wordt gedaan. BURGERSBANK VAN AEL5T. Interesten vergoed Rekeningen op ZICHT 3 0/0 met 15 dagen voorbericht 4 1/4 met 1 maand 4 1/2 0/0 met 3 maanden 4 3/4 0/0 op 6 maanden na dato 5 0/0 op 1 jaar na dato 5 0/0 op 3 jaar en meer interesten overeen te komen. Spaarkas 4 0/0 zu/vor. H AN DELSREKENINGEN, BEURSOR DERS, enz. 1621 De genaamde Marie WUleput wo- ccn met hare schoonzuster, wonend rue nend rue de Eeoles kwam slecht over- Monnoyer, weduwe en moeder van drie kinderen, en hertrouwd met den 45ja- rigen Theofiel Guns. Deze trok partij voor zijn vrouw en begaf zich naar de woonst van Marie Willeput, waar hij vijf revolverschoten loste. Marie Wille put werd door drie kogels getroffen een bleef vast steken in de linker zijde; do tweede vloog door den hals en dc der de veroorzaakte een onbeduidende kwet suur. De toestand van het slachtoffer was nogal zorgwekkend. De moordenaar ging zich gevangen geven en werd on eer aanhoudingsmandaat - opgesloten. MEER DAN DERTIG SLACHTOFFERS. In het park Suzon te Bordeaux, waar een rugbymatch gespeeld werd, lad het publiek onder de tribunen een schuilplaats moeten zoeken tegen den regen. Door een geweldigen wind werd het dak eener tribuun plots afgerukt en midden de toc-sdhouwers geslingerd. Meer dan dertig personen werd min of meer erg gekwetst. Een der ongelukki- dat hierboven, in den Hemel, een goe de God is, die de brave kinderen zooals gij zijt, liefheeft en die hun alles kan geven wat zij verlangen. Bidt gij eiken dag den lieven God, George Het kind schudt het hoofdje. Het arme Zusterke heft het betraan de öog ten hemel maar toch kan zij niet gelooven, dat hare moeder zoo diep gezonken is.Neen 't is enkel misverstand anders niet Morgen zal zij mevrouw's aandacht op dit alles vestigen, en zij zel ve. die goede zuster, zal de geestelijke leiding van haren lieven George op zich nemen. En nu doet zuster Mathilde den knaap de handjes vouwen, dé oogen ten hemel heffen en woord voor woord bet1 onze vader nazeggen, en zij voegt bij iedere zinsnee eene korte uitlegging voor het kinderlijk begrip vatbaar.Maar het kind herinnert zich dat gebed want het heeft het vroeger opgezegd en het belooft nu aan (Zuster Mathilde alle dagen, 's morgens en 's avonds, den Va der in den hemel te bidden. En zal ik clan de engeltjes zien vraagt de knaaip, die toch altijd iets be hield van het praktische, dat zijne moe der hem had ingeprent. Eens zult gij ze zien, als de lieve God zidli tot u roefpen zal, om met hem in zijnen schoonen hemel te wonen. Dat sohijnt Georgê maar half te be vallen hij wil ze zien. zoo als de kin deren in vertellingen van Rosemarijntje ze zagen en zelfs heel familiair in liet hof of in dg ziekekgmer er mee spelen. gen bezweek naderhand aan ceno sche delbreuk. terwijl een ander, die even eens den schedel gekloven was, in hepc- loozen toestand verkeerde. Zondag avond heeft zich langs de llallepoortlei te St. Gillis-Brussel, een vreeselijk ongeluk voorgedaan. Een genaamde Alexander Vienna, 59 jaar oud, wonende le Bergen', wilde ei achter een tram om den riiweg overste ken. Doch juist toeu hi j zich op he tweede tramspoor begaf kwam uit de te genovcrgestclde richting een tram aan gebold, j De wattman kon niet meer tijdig stoppen en de voetganger kon. ook niet meer wegspringen. Hij werd dan door bet voertuig gegrepen en vermorzeld. Men heeft het lijk overgebracht naar liet doodenhuis. Een onderzoek wordt gedaan om de verantwoordelijkheid voor het ongeluk vast te stellen. Wekere fascistische bladen, o. a. do Intropida van Lucca, betrokken het republikcinsch Kamerlid de Sisca en clen financier Philipson in de samen zwering tegen Mussolini. De Tcvere blijft de FratiscLe vrijmetselarij beschuldigen. Het blad verzekert bovendien, dat Quaglia vroe ger secretaris" van Zaniboni, niet in vrijheid is gesteld omdat hij 't komploi aan de policie heeft verraden, maar om dat zijn medeplichtigheid van zeer lut tel beteekenis is. De Tevere meldt ook. dat d'Ucci, voorheen opsteller aan de Italia Libe ria in verzekerde bewaring blijft. Vol gens hetzelfde bla'd werd generaal Pen- civenga om deze reden niet aangehou den, omdat hij lid van de Kamer is, en dus niet zonder toelating van 't Farle- men vervolgd kan worden. De voorloopige kiezerslijsten liggen ter inzage van het publiek. 't Is een strenge plicht voor alle Katholieken na te zien of ze wel re gelmatig op die lijsten ingeschre ven zijn. Toekomende jaar hebben de GEMEEN TEKIEZIN GEN plaats. Voor de Gemeente stem men VKOUWEN en MAN NEN. Die op de lij,sten, die thans ter inzage liggen niet staat STEMT NIET MEDE VOOR DE GEMEENTE IN 1926. Men heeft tijd tot 20 November om zijn rechten te doen gelden. Na dien datum is er niets meer te doen. De lijsten zijn bepaald ge sloten en NIEMAND kan er nog opgebracht worden. Zie dus goed na of gij, uw fami lieleden vrienden en kennissen wel op de kiezerslijsten ingeschre ven staaf. Voor alle inlichtingen zich wen den tot het bureel Katholieken Kring, Groote Markt 26 T/S. Open alle Dinsdagen, Donderda gen, Vrijdagen en Zaterdagen van 5 tot 7 ure 's avonds. Nu, daf, moei lijk' raadsel kan Zuster Ma thilde niet oplossen, en indien zij het zelfs pogen wil, ontbreekt haarde tijd want de loopjongen komt binnen gc.- stomid en kondigt het rijtuig van me vrouw aan Voor dat de tijding nog naar boven is overgebracht, 'houdt het rijtuig reeds voor de deur stil. Rosemarijntje heeft dc vlucht geno men het Zusterke blijft integendeel en stopt George nog eene zilveren me daille in de hand. waarop de Ohristun Consolator is afgebeeld, en fluisterend zogt. ze hem Kus dat beeldje van den 'grooten kindervriend dikwijls, George lief, en houdt het in de handjes aks gij het schoone gebed opzegt, dat ik u herin nerd heb. Mevrouw Ebremont treedt binnen. Het weerzien tussohen moeder en dochter is niet zoo als vele van u, lezers, het wellicht verwacht hebben. Mevrouw Ebremont lieeft meer gevoel, dan zi j het uiterlijk wil doen blijken, en nu er nie mand getuige is van dc ontmoeting rk wil zeggen, nu hare valsdhe eigen liefde door geen vreemd oog kan ge kwetst worden, geeft zij hare dochter ook een recht moederlijk onthaal. Zij kust Clara vurig en is gelukkig haar kind ook gezond, zoo friscih. zoo wel varend weer te vinden. En Clara is ook gelukkig, na zooveel jaren afwezigheid, nogmaals aan het moederhart te wor den gedrukt. I't .Vervolgt.)

De Volksstem | 1925 | | pagina 2