15 Officieele uitslag der Provinciekiezing Wat Biet-katholieken schreven over de kloosters Vrijdag Nov. 1925 Kiesdistrikt Geeraerdsbergen - IWinove Kiesdistrikt Sottegem-Herseele De hoogste pauselijke onderscheiding Malta Grssis in Nederland De linancieele saneering in Frankrijk. Belangrijke verkoop van zeldzame postzegels te Londen 't Grieksch -Bulgaarsch geschil Op zoek naar eenen oplichter Jongeling door zijne on voorzichtigheid verbrand Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel, 114 XXXI' JAARGANG NUMMER 260 DAGrBLiAD 15 CENTIEMEN WfEICEUJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncffel-De Gendï Publiciteit bulten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf fflaxlaan, 13, te Brusca.1. Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, S, Londres E, Q, 4, H. Stanislas Zon op 6,57. onder 4,12 Nisawe Maan den 16 ARRONDISSEMENT AAI.ST VAN 8 NOVEMBER Kiesdistrikt Aalst Katholieken8550 stemmen. Gekozen H.H. Rubbens en Van Geert: Plaatsvervangers: H. H. Schelfhout cn Callebaut. Liberalen: 2662 stemmen. Gek.H. De kVindt. Plaatsv.: H. De Winter. •Socialisten6107 stemmen. Gek.: H.H. Laureys en Van der Maelen. Plaatsv. I-I. H. Sterdk en De Schrij ver. Daensisten: 4363 stemmen. Gek H. De Rop. Plaatsv.: IX. Gravez. Katholieken: 6265 stemmen. Gele.: H.H. Eollïer en Van den Daelen. Plaatsv.H.H. Van den Berghe en Peerts Liberalen: 2091 stemmen. Gek. r H. Kens. Plaatsv.: H. Beku. Socialisten: 6001 stemmen. Gek H.H. Van Scfhoors en Van de Steen. Plaats.H.H. Van Trim font en Vyverraan. Daensisten: 3217 stemmen Gek. H. De Bruyn. Plaats.: H. Broeokaert. Ghrist. Werklieden: 1082 stemmen Geen gekozene Katholieken7646 stemmen. Gok. H H. De Vuyst, Baron della SFaille d'Huysse en Baron De Sadéleer. Plaats IIIX. Van Ondenhove en Van Bever. Liberalen (lijst Vineent)1583 stem. Cleen gekozene. Socialisten- 2424 stemmen. Gek.XI. De Bundel. Plaatsv.: II. Lefévre. Daensisten: 2968 stemmen. Gek-.: H. De Beudkelaere. Plaatsv. II. Eeman Liberalen (lijst Janssens)903 stem. Geen gekozene. Voltaire zegt Langen tijd was het een troost voor het menschdom dat er schuil plaatsen bestonden, geopend voor hen die de tirannie van eene gothi- sche of vandaagsche regeering wil den ontvluchten. Bijna al wie niet van adel was, wa's slaaf. In de stilte der kloosters ontsnapte men aan den oorlog en de onderdrukking, en daar vonden de weinige kundigheden, die hij de barbaren overgebleven waren eene .schuilplaats. De Benedictijnen schreven ve le boeken over en langzamerhand kwamen er ook nuttige uitvindin gen uit de kloosters te voorschijn». Een in Holland verschijnende protestantse!) wetenschappelijk tijdschrift drukt alk volgt Zekerlijk waren het de kloos ters, die het meest hijgedragen heb ben, om in de tijden van bar- baarsdhheid iets te redden van den schat der wetenschappen, letiteren cn kunsten, die door de oudheid verzameld was. Vele monniken waren er, die rich bezig hielden met het onder wijs, met de geneeskunde, met de we lsprekendheid en de letterkunde, zoowel gewijde als ongewijde. Een der hoofdwerken in vele kloosters was het copieeren van oude schrij vers. Zonder dien monnikken-ar- bcid zouden er eene menigte ge schriften, die wij nu bezitten, ge heel verloren zijn gegaan, Gedurende j[angen tijd waren er geene andere scholen dan kloosters en kei-ken, en bijna geene andere schrijvers dan kloosterlingen, La ter, toen de wetenschappen en let teren meer verspreid wei-den, waren bet toch nog altijd de monniken, die op den voorgrond stonden. Hooger genoemd tijdschrift haalt de bewijzen van dit gezegde uit de Geschiedenis. Onder de kloosterlingen, die door geleerdheid uitmuntten, moet :nen vooral 'de Benedictijnen noe men. die zich in de zesde eeuw op den berg Cas'sin'o, in Italië vestig den, en weldra in gehedl Europa kloosters bezaten. Laten wij er bij wijze van pa renthesis bijvoegen dat het beroem de klooster van Monte-Cassino de wieg was dezer congregatie van ne derige en werkzame geleerden, die door hunnen arbeid de meester stukken der Grieksche en Romein- selie letterkunde voor het nage slacht bewaarden. In lateren tijd waren liet de Be nedictijnen van Saint-Maur bij Vincennes, die vooral)' werkzaam waren op het gebied, der geschiede nis. Onder de beroemdsten telt men tie namen van Mahillon, Montfau- con, d'Achery en Sainte Marthe. Naast de Benedictijnen gaat genoemd tijdschrift voort staan de Dominicanen of Predik- iieeren, wier orde, in de dertiende eeuw door S. Dominions gesticht, beroemd was door welsprekendheid en geleerdheid. Gesticht door Sint Dominions hadden zij voor taak, den strijd te -voeren tegen de Albigeois eene kcttersche sectie, in de elfde eeuw nabij Albi (Frankrijk) ontstaan. De Dominicanen worden, omdat zij zich hoofdzakelijk op het predi ken toeleggen, ook «Predikheeren» genoemd. De orde telt veel beroem de namen onder welke Thomas van Aquinen, Fra-Angelico, Torque- rnada, en in latere tijden Laeoiclai- re. De orde der Franciscanen wijst eveneens op talrijke beroemde ge leerden als Bonaventure, Roger Bacon en vele anderen. Ziehier nu het oordeel van eenen Engelschman, 'die onlangs Italië bereisde en van Nizza tot Napels alle kloosters bezocht. De geestelijken, die studeeren, en zich voor het opnemen in eene orde bekwaam weten te maken, trekken dikwijls van het eene klooster naar liet andere om in elk zich een bijzonder vak van weten schap door grondige studie eigen te maken, Zoo bestudeert men in het eene klooster de wijsbegeerte, in een tweede 'de dogmatiek, in een derde de zedeleer, in 't vierde de gewijde welsprekendheid, enz. Stoffelijk zijn de bedelende or den minder bevoordeeld dan die, welke zekere inkomsten hebben. De genoemde Engelsche schrij ver had eenigen tijd verbleven bij dc- Barnabieten te Genua eene orde gesticht te Milaan in de XVIe eeuw en waarvan St. Carolus Bor- roineus de bepaalde regels voor schreef. Deze orde heeft voor zen ding prediken en onderwijzen. Na zijn verblijf aldaar vroeg hij ook om in een Franciseanerklooster, namelijk bij de Capucienen eeni gen tijd te mogen doorbrengen, Maar de prior van dit klooster waarschuwde hem, dat liet hem hier minder bevallen zou Sono signori i Barnabiti noi al- tri, al contrarie, siamo poveri men- djeani. (De Barnabieten zijn hee- ren, wij integendeel zijn slechts ar me bedelaars, Men vergelijke nu die taal van geleerde protestanten met die on zer papenvreters en godsdienstha ters DE GOUDEN' BOOS AAN DE KONINGIN. Z. II. Pans Pius XI heeft aan II. M. koningin Elisabeth van België de Gouden Koos verleend. Het is de (hoogste onderscheiding welke dë H. Stoel aan eene katholieke 'koningin kan toekennen. De II. Vader (heeft, den Pauselijken Nuncius te Brus sel, Z. Exc. Mgr Micara, verzocht de Gouden Roos aan onze Vorstin aan te bieden ter gelegenheid barer zilve ren bruiloft. De «Gouden Roos» is een meester stuk van goudsmederij, en bestaat uit een honderdtal parels ingezet in een zilveren vaas, waarop een opdracht van den Paus voorkomt. IZeer zelden wordt de «Gouden Roos» verleend. Pius X sclionk ze niet een enkele maal. Pi us XI echter, beeft ze ook reeds aan de koningin van Spanje gegeven. AMNESTIE VOOR HET HEILIG JAAR. Op verzoek van Mgr Carnana, bis schop van Malta, beeft de gouverneur van dit eiland aan al de gevangenen van de Staatsgevangenis in verband met het Heilig Jaar amnestie verleend. Levenslange opsluiting werd ge- bradht op 20 jaar, terwijl 35 ongeslo- tenen onmiddelijk de vrijheid 'herkre gen hebben. In den tuin van de gevangenis had- den er hartroerende toóneelen plaats bij 'het wederzien van de naastbestaan- den. Het amendement tot afschaffing van het gezantschap hij het Vatikaan aan genomen. fier katholieke ministers geven ontslag. Onverwacht is in Nederland eene regeeringscrisis ontstaan en dit in de volgende omstandigheden De Tweede-Kamerleden Kersten en Zandt hadden een amendement in gediend op hoofdstuk III der Staatsbe- grooting 1926 (buitenlandsohe zaken), waarvan de bedoeling was bet Nedcr- landsbjie gezantschap hij den Pauselij ken Stoel op te heffen. Bij het vernemen van het indieneij van dit amendement liet de Roomseli Katholieke Ti id Dinsdag avond do volgende waarschuwing verschijnen: "Wij kunnen niet vermoeden, tot welk resultaat deze machinaties zullen geraken. Maar indien wij als orgaan der katholieke openbare meening eeni- ge zeggingsmacht hebben, dan is het om aan de rechterzijde bet sein uit ta geven wees op uwe hoede Klaar blijkelijk tracht men de coalitie uit eb kander te ramelen. En zoo deze bet land niet aan macbtelooze partijbe langen wil uitleveren, mag geen van haar groepen met haar anti-papisme lie ve oogen wisselen, maar alleen zich naar 'het landsbelang en vast aaneen gesloten den aanval kecren van anti papen rechts en links». Want, zoo zegt het blad, bet is duide lijk. dat het verwerpen van den ge- zantaebapspost met medehulp van do coalitie-partijen deze regeeriug tot af treden zou dwingen en aan de samen werking der rcehterzijde een einde maken. Ondanks deze waarschuwing heeft de Tweede Kamer Woensdag het amendement aangenomen met 52 stem men tegen 42. Er zijn dus leden van de rechter- meerderheid bij dewelke de baat tegen de katholieken luider gesproken heeft dan de gehechtheid aan de coalilieró- geering. Onmiddelijk heeft de minister-voor zitter. de heer Colijn, de schorsing over de begrooting gevraagd, aangezien de vier Roomsah-katholiekc ministers liem hadden laten weten dat, als het amendement werd gostomd, zij aan de koningin zouden vragen hun ontslag te aanvaarden. In die voorwaarden moet het. kabi net den politieken toestand overwegen. Deze verklaring beteekenfc dat eene kabinetscrisis is ontstaan. Buitengewone ministerraad Woensdag avond werd in verband met den door het Kamervotum ontsta- nen politieken toestand een buifcnge- jppne ministerraad gehouden- WAT DIENT GEDAAN TE WORDEN. In een uiteenzetting van liet ont werp tot herstel van de financiën zegt de regeering, dat zij van meening ist dat er een beslissend, ruim en krachtig herstel noodig is. Zij verklaart, dat het absoluut noodzakelijk is, het geheel van de uitgaven te dekken door blij"en- de en zekere inkomsten en onmidde lijk een vermindering van dc openbare lasten ter hand te nemen doer delg:ng van het wisselende deel en het verzeke ren van de veiligheid van het geld. Na leeningen tot consolidatie en v/ije ruil tussehen schuldbrieven op 'koiteq termijn en geldswaardige papieren te hebben uitgesloten, dringt de regeering erop aan, het land de noodige offers tê vragen door middel van een buitenge wone nationale bijdrage. Deze belas ting zal drukken op alle burgers in verhouding van hun vermogen en alle categorieën van waarde zullen er de last van dragen. De regeering is van mecning, dat deze belasting per jaar 5955 millioen zal opbrengen, hetgeen het mogelijk zal maken, op zijn hoogst binnen 14 jaar liet gebeele vlottende deel van de openbare schuld, t. z. 67 milliard, te delgen. De inkomsten zullen worden gestort in een autonome kas, wier beheer zal worden verzekerd door hooggeplaatste personen, die een volkomen waarborg geven. Deze kas, die den dienst van de nationale verdedigingsbons en het ge- heelc deel van de schuld die op de bc- grooting voor 1926 moet worden ge delgd, zal 33,072 millioen aan uitga- delgd. zal 33,572 millioen aan uitga- aanwijzen, hetgeen een batig saldo van 26 millioen beleekcnt: Het geheel van de inkomsten omvat niet de inkomsten, voortspruitende uit de toepassing van het plan-Dawes, dio moeten worden besteed aan de regej ling van de onderlinge schulden der geallieerden en het herstel van de ver woeste gebieden. De uiteenzetting wijst er op, dat de Staat dit jaar de schuld 'heeft geconso lideerd door een 4 p. c.-leening van 6 milliard verdedigingsbons en uit de schatkist 5 milliard heeft gedelgd. Waar men niet altijd onmiddelijk geld ter beschikking heeft acht de regee- ï'ing het noodig, de voorschotten van de Bank van Frankrijk te verhoogen tot 2500 millioen, welke voorschotten zullen worden terugbetaald naarmate van de stortingen van de belasting plichtigen. ifc HET ONTWERP DER REGEERING De financieelc plannen van Painle- vê, die eenstemmig door den minister raad zijn goedgekeurd, behelzen do stichting van een volkomen onafhanke lijke amortisatiekas, onder bewind van vertegenwoordigersvan de hooge col leges van Staat en dc groote takken der nationale bedrijvigheid. Deze amortisatiekas zal tot hoofddoel hebben het verzekeren van den dienst van de schuld op korten termijn: de -erdedigingsbons. de schatkistbiljet ten en dc verdedigingsobligaties, zoo dat er ongeveer 65 milliard in een pe riode van 14 jaar worden gedelgd. Deze kas zal worden gevuld door middel van een personecle belasting, te heffen an dc Fransehen en buitenlanders van 21 jaar af. die per jaar 20 fr. alleen betalen. Niemand zal genieten van vrijstelling of verlichting, zooals bij de 'nkomstenhelasting. Bovendien zou er een buitengewone belasting op alle roerende en onroeren de goederen worden ingesteld, die zou kunnen worden betaald binnen 14, 3 of 1 jaar, in welke beide laatste geval len men een korting van 15 p. c. zou krijgen. Het crediet van 2900 millioen, -op de begrooting uitgetrokken voor den dienst van de schuld, zou worden gebruikt voor de amortisatiekas, die het achter stallige in plaats en uit naam van den Staal zou betalen. Deze verschillende maatregelen zou den aan de kas een ontvangst van 8 milliard verschaffen waarvan 3 milliard zou worden besteed aan dö werkelijke amortisatie. Waar het plan van de regeering pas na ccnigé maanden zijn volledige uit werking zal fhebben, zal er een over gangstijd moeten zijn voordat de kas normaal weijkt. Dientengevolge zou de kas worden gecrediteerd voor 5 mil liard, hot bedrag van het gedelgde van de vlottende schuld^ sinds het begin van 1925. Eveneens zou de 'kas de fondsen kun-» nen ontvangen, voortspruitend uit dö uitgifte van obligaties en bij voorbaat kunnen genieten van het voorschot, door de Band; van Frankrijk toegezegd, want al is de wettelijke grens van do voorschotten van de Bank aan den Staat bijna bereikt, er blijft nog een marge over voor een uitgifte van onge veer 3 milliard, hetgeen het de bank mogelijk maakt een crediet le openen, voor de amortisatiekas. De makelaar Hërmer in Old Bond- street te Londen heeft een collectie oudo postzegels in veiling gebracht, die tus sehen 1859 en 1864 aangekocht waren cn zestig jaren lang vergeten blijven liggen in een oud schrijfbureau in een huis in Mayfair. De hoogste prijs, 750 p. st., werd be taald voor een volledig vel van 240 postzegels, van Britsdh Columbie cn Vancouver eiland van 2 st rood-ros- se. Een volledig vel van 120 zegels van de Vi st; lila van Ccyian, 1858 bracht 650 p. st. op. Voorts bracht o. a. een half vel (50 zegels) van de 15 oc oran je van Nederland 1S52 450 p. st. op. BULGARIE'S ONSCHULD GE BLEKEN UIT HET VOLKEN- BONIXSONDERZÜEK. Dc leden der Volkenbondscommissie in zake het Grieksch-Bulgaarsch grens incident hebben besloten, na de beëin diging van hun onderzoek ter plaatse, naar Sofia en Athene te gaan om do regeeringen aldaar persoonlijk in ken nis tc stellen van de resultaten, waartoe zij gekomen zijn volgens de «Wranje» hebben de militaire attache's vastgesteld, dat do Bulgaren geen schuld hebben aan het incident, al is het ook mogelijk, dat het lijk van den doodgeschoten Grick- schen soldaat naderhand op Bulgaarsch gebied werd overgebracht. Door de rechterlijke dienst bij de parketten wordt thans ijverig opge spoord zekere Joris Niset, geboren te Orez-Doiceau, onlangs gewoond heb bende te St. Pieters-Woluwe, Houtstraat, te Brussel, thans zonder gekende woonst, beschuldigd van oplichterijen, ten na- deele van Antoon Lommaerts, meubel- handelaar, Theodoor Van der Haegen- straat, te St. Gillis en andere meer Niset deed zich doorgaan voor be stuurder van de «Sté (Radio Electricitó Beige» en bestelde voor zijn zooge naamd bureel voor 4.516 fr. meubelon. Het bureel was in de Montoyerstraat ge vestigd, waar hij, naar hij zegde, een© firma Les Ateliers pour la Construc tion du Petit Appareillage Electriqae et Scientifiquc en Belgique ingericht had. Ilier ook heeft hij talrijke hoeveelhe den materieel van electriciteit doen le veren. dat hij vervolgens terug verkocht tegen lagen prijs, maar nooit iets afbe taalde cn na korten tijd op de vlucht ;ing. Een aanhoudingsmandaat is afgele verd. Maandag namiddag was een jongri loodgietersgast. Jan Peelers genaamd, wonende met zijne onders in de Vic tor Hugostraat, te Schaarbeek, liet slachtoffer geworden van een ernstig werkongeval door zijne eigene onvoor zichtigheid uitgelokt. Hij was aan den arbeid in een liuïa der Rivierstraat, te St. Joost ten Oodc, en moest op zeker oogenbük zijnen iocdeerlamp vol nafta gieten. Hij ver gat echter zijne lamp uit te dooven en het onvermijdelijke gebeurde; eena erge ontploffing deed zich voor met het gevolgd dat do jongeling weldra irt vuur en vlam slond. Op zijn hulpge roep kwamen de huurlingen toeger sneld die niet zonder moeite er in slaagden de vlammen te dooven. Zon. der dit krachtdadig optreden ware da aitbcider stellig levend verbrand ge worden. Todli was hij zoo erg gewond aan het gelaat en de handen dat hij in allerijl naar 'het gasthuis van St. .Joost werd overgebracht, waar hij ijl behatp deling werd gehouden.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1