14 Brief van M* Nschefs De stabilisatie van den Frank Zaterdag !\"ov. 1925 De geestelijke oefenin gen in het Vatikaan IVa de ontdekking van 't complot tegen Mussolini De evenlaüige commissie aan de spoorwegen De crisis in Holland Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 XXXr JAARGANG NUMMER 2SI ~f> A A T~» 5 CENTIEMEN K'EKEL/JKS 0.75 Uitgever: J. Tan Npffel-Db Gendï H. Albericus j Zon op 6,50. ondtr 4, i i Nieuwe Maan den 16 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap JHavas, Adolf Maxlaan, L13, fco Brussel, c— Rug de Richelieu, Pferijs. Bream's Buildings, Lcndrea E. .0, A, Het Nationaal Comiteit voor liet heilig Jaar laat weten aan de personen die zich willen naar Rome begeven, dat de ver'hooren en de ontvangsten van 29 November tot 5 December zullen opge schorst zijn. De Heilige Vader en zijne omgeving (zullen gedurende dit tijdperk geestelij ke oefeningen doen. Bij velen staat het boven de fluc tuaties der politiek de stabilisatie onzer munteenheid. Hier werd trouwens in den laatsten tijd al heel wat geschreven, voor en tegen, Wij hebben ons van den eersten dag voor de pogingen van de Hee- ren Janssen en Van de Vyvere ver klaard en zijn sedert van dit stand punt niet afgeweken. Dit wil echter rïiet zeggen, dat wij de zaak als eene doodgewoone operatie beschouwen. Verre van daar. Het is eene zeer delikate on derneming, die kennis, bevoegd heid en voorzichtigheid vereischt, N u mag men wel toegeven, dat bo vengenoemde Ministers in dit op zicht niet te kort schieten. Stabiliseeren in theorie, en stabï- hseeren in de praktijk, zijn echter twee begrippen, die elkander niet volkomen dekken men lette maar eens op de onverwachte stijging Van de Deensche kroon, Stabiliseeren is niet alleen een economisch, doch zeer zeker ook een psychologisch probleem, en-bij dc stabilisatie van 'den Belgiseben frank dient men dan ook in sterke mate met de massapsychologie re kening te houden, Wanneer men vraagt, of stabili satie van den Belgischen frank mo gelijk is, dan zal men eerst de han- delsbalans dienon na te gaan. In 3 913 was de waarde van den invoer frs. 5050 miljoen, die van 'den uit voer 3716 miljoen een nadeelig sal do dus 1334 miljoen gouden franks. Ondanks dit saldo schatte men, dat (ar elk jaar nog 300 miljoen franks Voor buitenlandsdhe belegging overbleef. In 1924 was de handelsbalans we derom passief, namelijk een import van 17.581 miljoen en een export van 13.933 miljoen, zijnde een pas sief saldo van 3648 miljoen' papier- franks, global 870 miljoen goud- ï'ranks. De uitvoer die in 1913 74 l.h. van den invoer bedroeg, is in 1924 gestegen tot 80 t b. van den import. Wat de handelsbalans betreft, istaan we dus, met bet oog op de Stabilisatie, iiiet slecht. Na de handelsbalans dient Ook (le belastingsbcdans onderzocht te Worden. En hier dient er onder scheid gemaakt te worden tusstben 'de eigenlijke betalingsbalans en de 'werkelijkewat met in het Fransch lioenit balance des comptes en de balance des pavements Dit verschil, dat vroeger niet in 'narimerking kwam, is eigenlijk Ver- Scherpt, na den oorlog, in alle lan den met verminderde valuta, Waar om Omdat bet een algemeen ver- sdhijnlsel is. dat de zakenwereld, in 'oen land niet laag valuta, bare vor deringen in bet buitenland gewoon lijk laat staan, en zelfs, als het noo- 'dig, kapitaal exporteert, om zich bij eventueele aankoopen te dek ken. Het gevolg is, dat de werkelij ke betalingsbalans geheel anders i? dan de eigenlijke betalingsba lans: een' stabilisatie nu zou Auto matisch 3e. de werkelijke betalings balans gunstiger doen worden dan de eigenlijke betalingsbalans, zoo als we dit uit allerlei gegevens als handelsbalans, te innen vrachten. Dawes-inkomsten, vreemdelingen verkeer, e.a. kunnen samenstellen, om daarna 2e, de werkeli jke beta lingsbalans met de eigenhjke beta- bngsbalans weder te Laten samen vallen, Welnu, dit samenvallen wordt niet alleen bevorderd door positie ve feiten, maar ook door de ver- irouwenskteestie.'En hier raken wij de psychologische invloeden aan, die in veel landen ook bij ons eene groote rol spelen. Hat spreekt van zelf, dat eene rationeele opgevatte sabilisatie bet vertrouwen zal doen terugkeeren, de vlucht van Belgische kapitalen en bedrijven zal beletten en de vaandelvluchtigen zal doen terug keeren. Een groote factor voor dit psy chologisch argument kan de pers worden. Daarom weze men voor zichtig met critiek, en make het ge woonlijk sceptisch gesteimde pu bliek niet wantrouwig. Neen, wij zijn geen idealisten, die van den terugkeer van den frank op zijne oude waarde droom den het ware te mooi wij be palen ons tot bet beperkte pro gramma van de Heeren Janssen en Van de Vijvere, die door middel van eene buitenlandsdhe goudlee- ning de stabilisatie van ons ruilmid del willen bereiken. Om allerlei re. denen, te lang om hier allemaal uit te leggen, komt ons het oogenblik geschikt voor. Men maakt allerlei bezwaren. Zou bet mogelijk zijn om zonder die goudleening van drie miljard, de zaak in orde te brengen, dan zou dit plan natuurlijk de voorkeur ver kiezen, Maar met zulk een plan is tot nu toe nog niemand ernstig aangekomen. Ja. veel woorden, los se gedachten in de lucht, als binnen- landsche leening, verpanding van onze spoorwegen, van onzen Con go, ja, zelfs verkoop van Katanga, of van Eupeii en Mahnedy, enz.-, Wat al fantasie Ongetwijfeld is het jaarlijksch bij betalen van een paar honderd miljoen franks aan rente een be- zwsrfr en het nieuwe putten maken om andere te vullen is van toepas sing. Maar Het komt er hier op aan tussehen twee kwalen de minste te kiezen. Steken we geen stokje voor onzen frank, dan rolt bij onfeil baar den berg af. Tenzij men het. zelfde effekt -wilde bereiken door krachtige bezuiniging. Maar zoo krachtig kan deze niet verwacht worden in een land gelijk bet onze, met een coalitie als de onze. Mussolini zou er wel een paar denmiddel opgevonden hebben maar we hebben geen dictator. Daarom stellen we ons tevreden met de national^- middelmaat-op lossing van de heeren Janssen en Van de Vyvere, die beter met ons volkskarakter overeenstemt. Waar wij echter onze regee- ringspersonen nogmaals op wijzen, dat is op eene strenge controol op de verkwistingen en de nuttelooze uitgaven. Niet gelijk 'het gebeurde on'der de drie Ministeries-Theunis, en gelijk bet tot nu toe sedert zes maanden werd voortgezet. Wat kunnen ons bezuinigingen op pa pier schelen,als zij niet uitkomen op een beduidend aantal miljoen. Indien onze Ministers van Finan ciën nieuwe of verhoogde belasten willen, dan kan bij bet publek daar toe bereid vinden, indien bij offi cieel verklaart, dat bij op de be grooting van 1926 voor hetzelfde bedrag bezuinigingen voorstelt Zou niet, dan zou bet kunneii misloopen, en dan kwam bet stabi lisatie plan ook in gevaar.. En dat ware te betreuren, De aan de bladen gegeven instructie, geen berichten mee te declen, die kon den vooruit! oopen op de rechtszaak te gen de schuldigen! aan het complot te gen Mussolini, is strikt opgevolgd. Het onderwerp wordt door bijna geen enkel blad aangeroerd. De «Epo- ca» blijft er op hameren, dat de verant woordelijkheid ligt bij do vrijmetse laars, die finaneieelen steun van hot buitenland ontvingen. Het blad komt eehtcr niet met nieuwe bewijzen vooï den dag, om zijn beweringen waar to maken. Het geruc-ht gaat, dat de Volkspartij, die met de socialisten over één karn wordt geschoren, besloten heeft, zich met de fascisteu te verzoenen. Indien dit juist blijkt, wat niet waarschijnlijk is, schijnt de «Popoio» te kunnen re kenen op de bejegening, die gebruike lijk is voor diegenen, die den tocht naar Canossa maken. Het perdbureel der fascistische partij heeft naar aanleiding van de talrijke aanvragen, om tot de partij toegelaten te wordeneen communiqué afgekon digd, waarin wordt medegedeeld, dat de politieke groepen niet als bekeerlin gen tot de partij kunnen worden aan genomen. Voor liet oogenblik kaï.» men riets nieuws over liet complot verwaentcn. x\Is het proces tegen de beschuldigden van den moord op Mavteotti als p e ee dent mag gelden, dan kan men er op rekenen, dat het nog wel. eeuigen tijd zal duren, alvorens dit jiroees op d« rol verschijnt. Intusschen is het de moeite waard, het onmiddelijk gevolg van het incident na te gaan Hiervoor worde geciteerd, wat door Farinacci gezegd wordt in een manifest, waarin hij de fascisten geluk wensdht met de betoonde tucht. Hij zegt o. a.De vrijmetselaren zijn verpletterd, bun log^s door militairen bezet, de socialistische partij ontbonden en vier belangrijke socialistische bladen geschorst.» De secretaris der fascistische partij Farinacci, heeft bevolen, dat de fascis ten bij het aannemen van nieuwe lederi voorzichtig moeten zijn. Onder geen omstandigheid mag worden toegelaten, dat gdheele politieke partijen en bloo tot de partij toetreden, doch ten aan zien van dergelijke verzoeken moet in ieder geval afzonderlijk een beslissing worden genomen. In een oproep spreekt Farinacci do overtuiging uit, dat binnen een jaar bijna alle Italianen fascist zullen zijn. De partij moet evenwel dc élite van het volk blijven. Naar uit mededeelingen in fascisti sche bladen opgemaakt kan worden, heeft na de vrijmetselaars, thans de zeer uitgebreide verecniging van bet- Roode Kruis, den eerslkomen- den aanval te verwachten. Men wensdht namelijk te zien vastgesteld, dat deze instelling een verecniging is, die af hankelijk is van de vrijmetselaars. Dc voorzitter moet een vooraanstaand vrij metselaar zijn. Een bureel van het Roode Ivruis in Noord-Italië moet in verband met een en ander reeds gesloten zijn. Op Donderdag 12 November 1925, vergaderde de Eventallige Kommissie der Spoorwegen, onder het voorzitter schap van den heer Colens, algemeene sekretaris van het Departement. De zitting ving aan met een gcdach- tenwisseling over het aan de dagorde stellen van een nieuw punt, namelijk: De eenmaking der bevorderingen». Dc leden stellen zich ;t akkoord dat dit punt moet versmolten worden met deze die reeds aan de dagorde staan. Men bespreekt daarna de hervorming der werkliedenk-as. De Heer ^Mi nister Anseele had enkele wenschen in het midden gebracht waarover eene lang durige bespreking werd gevoerd. Het Kristen Syndikaat liet, in deze zitting, zijn zienswijze kennen aangaande de hervorming der weiOdiedonkas, ziens wijze die neerkomt op het vormen van een eenige mutualiteit, voor al de agen ten van het beheer, dus een eenige in richting di<3 de gelij'kllieid voor al de agenten daarstelt. "Het verslag van den heer Bestuurs- opziener Backx, betrekkelijk het door bet beheer ingesteld onderzoek in de Private mutualiteiten, werd aan een grondige bespreking onderworpen. Als derde punt werden do verslagen door de beheeren aan de Paritaire Kom missie overgebracht, besproken en aan genomen, In ons nummer van 5 November namen wij een artikel over uit De Roode Vaan van 31 Oktober, getiteld Aalst. Arme Frederik Alhoewel wij den oorsprong van het .artikel aanduidden, en M. Nickels zich dus ineens tot zijne vrienden kon rich ten met zijne terechtwijzing »stuurt liij ONS een recht op antwoord. Wij willen M. Niehels de voldoening niet weigeren zijn schrijven op te ne men, zooveel te meer, daar onze lezers er (het klaar bewijs zullen in vinden, dat het artikel uit de Roode Vaan veel waarheid bevat en dus moest ge schreven zijn van eene goede oudo kennis vermits M. Niehels zelf wee| van wie het artikel komt. en zelfs weet hoe zwaar hij weegt. M. Niehels zinspeelt in zijn schrij ven op beheerders afgevaardigden, on ze vrienden, die in die hoedanigheid duizenden en duizenden franken trek ken. Welnu ja, wij hebben kennissen en vrienden, die in de hoedanigheid van beheerder-afgevaardigde van bur gersinstellingen. ingericht in 't voor deel van handelaars, ncringdoeners en werklieden, die VERLEDEN JAAR DE KOLOSSALE SOM VAN 230 FR. OPGESTREKEN HEBBEN. Wil M. Frederik soms zijn postje ruilen mei een dier heeren, wij zullen hem de noo- dige adressen bezorgen. Hier volgt de brief van M. Niehels: Aalst, 12 November 192-5. Heer uitgever van het dagblad De Volksstem T/S. Ued. hebt eene briefwisseling opge nomen uit het weekblad De Roode Vaan en vermits ik veronderstel dat Ge dit ter goeder trouw hebt overgeno men, zoo ben ik zoo vrij Ued. deze re gelen te zenden, in de overtuiging dai Ge niets beter wensdht. dan de waar heid uwe geachte lezers te verkonden en me Ge dus niet zult dwingen langs redhterLijken weg tot opname te ver plichten. In dit artikel is er spraak' van een lm komen voor mijn gezin van dertig dui zend franken. Het spijt mij ten zeerste dat zulka de waarheid niet is, den toestand van mijn gezin zoo er in alle geval veel mee verbeteren. Het is waar dat men me 50 frank per week betaald in de Samenw. Maat- schappij Hand in Hand en dit als Beheerder-afgevaardigde. NA DE STEMMING DEE TWEEDE KAMER. De vier katholieke ministers hebben Woensdag middag gezamenlijk hun ontslag-aanvrage bij de koningin inge diend. Het zijn de minister van oorlog, majoor J. M. J H. Lambooij, de mi nister van waterstaat, Ing. M. C E. Bongaerts, de minister van arbeid, han del en nijverheid. M. D. A. P. N. Koo ien en de minister van koloniën, M. Oh. J. I. M. Weiter. 'Naar wij nog vernemen", zal de soc. dem. Kamerfractie Vrijdag vergaderen ter (bespreking van den poLitidken toe stand. ^codra de uitslag der stemming in de Tweede Kamer gekend was, diende de Eerste Kamer de socialist Men- dels een voorstel in tot schorsing der beraadslagi n gen. Feitelijk bestond er volgens hem nog wel een ministerie, maar het was slechts een romp, en een romp kon geen wet verdedigen. De motie Mendels werd bestreden door den minister van justicie en ver worpen met 25 stemmen tegen 12. De Eerste Kamer bestaat nog. HET OORDEEL DER PERB J)e Roomsch-kaiholieke bladen be spraken Woensdag avond allen het ge beurde in de Tweede Kamer. «De Tijd» zegt: Wij kunnen kalm afwachten, hoe do tegenstemmers lei ding zullen geven aan den verwarden toestand, dien zij hebben geschapen". Hoe dit weze, nu de christelijk"- historisehen in tegenstelling met de moodigc anti-revolutieonaireri er. de voorkeur aan geven, meer naar de verlangens van de anti-papistische ele menten onder ons kiezersvolk dan naar de hoogo belangen van het vaderland te handelen, staan wij vermoedelijk aan een keerpunt van de politiek, in wier voorzichtig beleid en. samenwerking Moest Gc U de moeite willen ge troosten. inlichtingen te nemen bij Uwe vrienden en hen vragen of zo zulks overdreven vinden, ze zouden TI zeggen dat ik op dit gebied een onder kruiper ben, want in die hoedanigheid zullen zij duizende en duizende fran- ken ontvangen. Wat men vrouw betreft, die prali- keert om zoo te zeggen niet meer, want sedert mijne verkiezing als volks vertegenwoordiger, heeft ze haren tijd volledig noodig, om de mcnschen to ontvangen, die me komen raadplegen! en hierdoor veel meer werk te huis vindt dan vroeger. Ge ziet dus dat bet al geen winst is dat een Kamerzetel bijbrengt. Nu G'hebt er van geprofiteerd het was kiezingsperiode om dit ar tikel over Ie nemen. Ge weet licel goed, dat die artikels in De Roode Vaan worden geplaatst om dc hoofdmannen hun vertrouwen te doen verliezen, cn er profijt uit te trekken voor de verkie zing. Hun eenig doel is, verwarring tc brengen in de koppen der werklieden, de eenheid te verbreken, om langs dien weg tot de gewapende revolutie te ko men. Het zou schijnen dat Ge daar wilt aan medehelpen? Wensdht Ge de Rus- sisdhe toestanden hier in ons land ver wezenlijkt te zien? Wat er ook van zij, moest Ge dc schrijver van die artikels kennen, Ge zoudt er niet over gevleid zijn, want wees verzekerd, dat ze bij eene mogelij ke revolutie niet in de rangen der rc- volutionnairen zouden staan, maar daar waar ze in een vetten kaas kunnen nestelen; Ge zoudt wroeging gevoelen ben de eer aangedaan te hebben, bun proza eenè plaats in uw blad te hebben verleend. Met de meeste achting. (Get.) Niehels. A\ P. S. Men ziet het dus: M. Niehels betwist niets en brengt enkel ter zijner verschooning in, dat zijne vrouw zoo veel niet meer kan pratikeuren, daar zij hem moet (bijstaan. Dat is een flauwe verdediging, daar zulks ai bit ter weinig zal veranderen aan do hoofdsom der inkomsten van het huis houden. Wij denken' ook dat M. Niehels toch* nog wel eenige andere bijbrokjes heeft, zooals schepenambt enz. enz. Hot is daarbij zeer onvoorzichtig voor M. Frederic, zijne oude vrienden cn strijdmakkers te willen doen doorgaan voor mannen, die er op uit zijn, zich in den vetten kaas te nestelen inei hoeveel opofferingen onzerzijds! de belangen van het volk en vader land beide zooveel jaren veilig zijn ge weest. Aan de rechtsche samenwerking door dit verloop van zaken een, mis schien wel onherstelbare, slag toege bracht, schrijft de «Maasbode», waarna het blad vervolgt: De verklaring door Mgr Notens in de avondzitting van gisteren afgelegd, laat hieromtrent geen twijfel. En 't ligfc overigens voor de hand, dat hoe ge wichtig ook de belangen mogen geacht worden bij een bestendig samengaan der rechtsche partijen betrokken - aan zulk regeeringsaccoord de feitelij ke grondslag ontvalt wanneer men hot omtrent essentieele punten niet eens blijkt. Van de katholieke fractie mag voor hands worden verwacht, dat zij in isolement liaar kracht zoeken zal. Wat nu? vraagt de «Residentiebo de», na geconstateerd te hebben dat de christelijk historisehen, die zich voort durend voor de zweep van M. Kersten gekromd hebben, thans hun zin heb ben: Het ligt voor de hand, dat het alle gaartje van links plus de clir. histori sehen nu maar eens loont, wat liet kan. Alleen de katholieke ministers na men tot nog toe, volgens, de aankondi ging van den heer Colijn, ontslag. Zul len de overigen ook heengaan? Zoo niet, hoe moet het kabinet dan opgekalfaterd worden? Zal de heer Colijn voort regee- ren met nog enkele, dhr. historisehen. en anti-revolutionairen in dc regeering, om bij de eerste de beste gelegenheid weer om te vallen? Sommige liberale bladen zijn niet erg gesteld op wat er, gebeurd'in do tweede Kamer. Zoo schrijft de parlementaire corres pondent van het «Algemeen Handels-* blad»: Wij betwijfelen daarom", of voor eeiï 'gezonde en normale, 'ontwikkeling yqia.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1