De honderdste verjaring van de kaars Nog een katholiek meer gekozen in Oost-Vlaanderen De ouderleekeniaa: van 't Verdrag van Locarno Oudes dompensioenen De Goudeu Roos De kolenontvreemdiu- gen ten natleele van den Slaat De krach te Antwerpen Een Eneelsche duikboot vermist Dieven in tie kerk van St Pielers Jelle Doodelijk auto=08igeïuk De burgemeester van Sofia vermoord Fratsen der electriciteit Doodelijke val te leper Griekenland schaft aüle ridderorden en decoraties af Aanvaring te Dover Het Spaansch direclorum neemt maatregelen tegen de vrijmetselaars XXXI- JAARGANG NUMMER 282 Kerkstraat, 9 en 21, Must. Tel. 114 - DA.GBLA.I3 - 5 5 CENTIEMEN - WEKELIJKS C.?5 Uitgever: J. Van Nupfel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. Loneres P grijs, r— Bream's Buildmgs, Richelieu, Agentschap Kavas, Adolf Maxlaan iwj te Brussel. AALST Edmond onder (Zooals wij gisteren reeds meldden is er in de provincie Oost-Vlaanderen na melijk voor het chstnkt Evergem.-St- Amandsberg, nog een katholiek meer gekozen. Ziellier wat onze konfrater Het volk van Gent daarover schrijft: Vrijdagmorgen jl. is het hoofdbu- reel der Jaesverrichtingen van het ar rondissement Gent opnieuw 'bijeen ge roepen geworden, ten einde de bereke ningen te herzien van de verschillige uitslagen. Het was verwittigd geweest dat de uitgeroepen uitslag onnauwkeu rig was. Men ging over tot de berekeningen tn men bevond dat verwaarloosd was geworden de verdeeling, voor den ze- yenden zetel door koppeling toe te ken nen, te doen. Men had dezen zetel een voudig op uit zicht der cijfers aan de so cialistische partij toegekend, namelijk aan den socialistiseheiT kandidaat van Evergem. Als vrijdag door liet hoofdbureel die eenvoudige verwaarloosde verdeeling gedaan was, vond men dat er een ze tel meer toekwam aan de katholieke lijst. Onze vriend Vanden Broecke, van St. Amandsberg; is met dien nieuwen zetel weg. Proficiat! En 't moet nog juist lukken, dat een socialist de plaats moet ruimen voor een katholiek! De bepaalde uitslag is nu: 49 zetels voor de katholieken; 28 voor de socia listen; 10 voor de liberalen 3 voor de Daensisten. Voorwaar, als de socialisten er zich in eene toekomende kiezing nogmaals op toeleggen de katholieken te willen wegvegen, zullen zij wel doen zidh van goed materieel, bezems, enz.., te voor zien. Nu deugde hun materieel niet en het gevolg is, 'dat DE GROOTE KULSCH nog voor OMBEPAALDEN TIJD moet ITITGESTELD worden De slotzitting van liet 5e Congres van Nijverlieidsscheikunde, laatst te Parijs gehouden, werd gewijd aan de herden king van de honderdste verjaring van de eerste toepassing van het werk van öhevreul: de honderdste verjaring van de kaars. De plechtigheid, voorgezeten door M. Painlevc en vereerd met de tegenwoordigheid van den Voorzitter van de Republiek, werd gehouden bij de Gobelins, in het lokaal zelf waar de ontdekking gedaan werd. De «Scheikundige navorschingen over dc vlierlij ke vetstoffen en hun oorsprong» welke de faam van den gTOoten geleerde gevestigd hebhen, ver* schenen in 1823. Hij voririaarde hierin de eerste juiste theorie van de verzee ping. Deze theorie leidde hem tot do ontdekking van de stearine-kaars, het was in Januari en in Juli 1823 dat hij. öhevreul, samen met zijn medewerker Gay-Lussac, zijn eerste brevetten nam, eerst in Frankrijk, daarna in Enge land voor dc Stearine-kaars. Wij kunnen ons moeilijk voorstel len welken vooruitgang op dat nog niet al te ver verwijderd oogenblik, deze ontdekking beieekende. Om er te kun nen over oordeehn moet men de stin kende. steeds dansende vlam gekend hebiben, van de zuivere roetkaars, diq men nog tot voor vijftig jaar ongeveer op deze buitengemeenten gebruikte. Want de Stearine-kaars werd aan vankelijk enkel gebruikt als luxemid# del voor de verlichting. Zij verving zeer yoordcelig op de luchters de kaar sen uit walvischvet vervaardigd, die niet enkel minder in kwaliteit waren'; maar die, gezien de hooge prijzen; enkel in de salons van de rijken over vloedig konden gebruikt worden. Luxe-artikel bleef, de kaars tot de geboorte van de fee Electriciteit, wai\t de vlugge vorderingen op technisch verliohtingsgebied in den loop van de tweede helft van de vorige eeuw konden haar nauwelijks schaden. De lamp ge stookt met vette olie, platte wiek en glazen treksc'houw, welke de walmende vetlamp verving (overgeërfd zonder do, minste verbetering van onze verste voorouders af) met noodzakelijk onop houdend gepemp kon alleen bij een voudige 'huishoudelijke bezigheden ge bruikt worden. De ontdekking van de petroleum, met een onmeetbare draagkracht op huishoudelijk gebied, en de eerste toe passingen van het stecnkoolgas voor de verlichting van de steden toepassing welke ook van het jaar 1823 dagtce- kent brachten geen omwenteling op hot gebied van de feestelijke vcriioh- ling. Gas werd slechts weinig in de sa lons gebruikt, slechts dan. wanneer do Verlichting door middel van kaarsen goed kon nagebootst worden, wat zelfs niet ganscb mogelijk was na de verbe» teringen door Auer uitgevondende blauwe vlam had iets oudadhtigs en te? vens iels kunstigs, dat men vooral venschie te bewaren. Alleen dc tooveraehtige electriciteit heeft deze overleveringen kunnen over winnen. Dat was niet het werk van een dag. Men vreesde van haar juist die ge varen welke ze kwam verwijderen. Men dient dan ook te zeggen, dat men veel weg afgelegd heeft van de booglamp af gaande over de lamp met kooldraad van Edison, met roodachtig lichtdaar na de zeer breekbare lamp met gepers- sten metalen draad; verder de sterke, weinig verbrandende lamp met gasstof gevuld, waaraan men enkel het hevige licht kon verwijten, tot het sterke en toch zadhte, witte on zoo goed versprei de licht van de opalin lampen van het Argenta-type. Dat is het: gedroomde licht voor feesten, dat onvergelijkbaar de pracht van de kleedij en de schoon heid van de vrouw doet uitkomen. Verdreven, door de electriciteit als luxe-verlichting, zal de kaars ook wel dra volledig overtroffen worden zeliy voor het eenvoudigste gebruik; het eonfort dringt overal door en voor de meesten onder ons, is de kaarsen pan niets meer dan een herinnering. Het gemak van aansteken en uitdooven van de electriciteit door deze opgeleverd, heeft ons er toe gebracht in de kleinste hoekjes 3en vaste verlichting aan te brengen. Het uitvinden, tamelijk kort geleden,, van zwakstroomlampen, de «lumecos» brengt veel tot deze hervor ming bij: 'hun verbruik per uur be draagt slechts het dertigste gedeelte van de verlichting der kaars. Over enkele jaren zal de kaars volle dig in den vergeethoek geraakt zijn en misschien zal men er ntet aan denken er melding van te maken, wanneer men de tweehonderdste verjaring zal vieren can de onsterfelijke uitvinding van Olievreul. EEN GEDENKWAARDIGE DAG TE LONDEN Het verdrag van Locarno zal. Dinsdag 1 December a.s. in één der zalen van het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen officieel get eekend worden. Aanwezig zullen zijn MM. Ohamber- lain, Briand, Mussolini, Vanderveide en Stresemann, verder sir Cecil Hurst, sir William Tyrrel. Bertkelot en de Italiaan Scialojo Ten slotte zijn uitnoodigingen ver zonden aan den Duitschen Rijkskanse lier Luther en aan de gezanten der groo- le mogendheden, Baldwin zal den gas ten in Downingstrect een lunch aanbie den. Des avonds wordt, zooals gemeld, door den koning en de koningin eei} schitterend banket in Buckingham Pa lace aangeboden. Voor dit banket zijn tevens uitgenoo- digd het diplomatisch corps, leiders der politieke partijen, hoofden van dienst en andere vertegenwoordigers van het Britsohe openbare leven. Den daarop volgenden dag zullen de ministers van buitenlandsche zaken, die het verdrag teekenden en hun collega's, aanzitten aan een ontbijt aangeboden door de stad Londen, 's Avonds zal te hunner eere nogmaals een feestmaal aangericht worden in Lancashire Hall, het officieel ontvangstgebouw der regee ring. waaraan de premier en andere te Londen vertoevende ministers zullen deelnemen. Een officieele uitnoodiging aan de Duitsche afgevaardigden voor de onder- leekening op 1 December te Londen van het verdrag van Locarno is te Berlijn nog niet ontvangen. Dit is ook eerst mogelijk, znodra onomstootelijk zal vast staan, dat Dwiteehland het verdrag in derdaad zal onderteekenen. Echter heeft men deze aangelegenheid reeds onder het oog gezien. Volgens deze besprekingen zouden de officieele Duitsche vertegenwoordigers worden uitgenoodigd om met hun da mes de gasten der Engelsche regeering te zijn. Deze vertegenwoordigers zouden dan zijn de Rijkskanselier Luther, de minister van buitenlandsche zaken Stre semann, Staatssecretaris Kempncr. de juridische'raadgever Gans Dirksen. Het ministerie van nijverheid en arbeid en. maatschappelijke voorzorg, heeft er toe besloten de vervallen ter mijnen van het ouderdomspensioen, die door de (belanghebbenden voor het overlijden van de gerechtigden niet konden worden getrokken, te betalen binnen de bepalingen en onder de vol gende voorwaarden 1. De gerechtigden moeten overleden zijn na den 31 December 1924; 2. Er zal hoogstens worden betaald de vervallen pensioenentermijnen be treffende het 4de kwartaal, daarin be grepen het kwartaal in den loop waar van de gerechtigde is overleden. 3. Ten slotte, dient de aanvraag per eenvoudigen brief gedaan aan den mi nister van nijverheid, arbeid en maat schappelijke voorzorg, binnen de zes maanden na het overlijden van den gerechtigden. Wat betreft de tusschen 1 Januari 1925 en 31 October 1925' overleden gerechtigden, vangt dit tijds bestek aan op 1 November 1925. Hebben enkel recht op de uitbeta ling waarvan sprake: a) de echtgenoot (e) van de (n) overleden gerechtigde; b) bij gebreke aan een echtgenoot (e) de kinderen, die met de (n) gerechtig de samen woonden, op het oogenblik van het overlijden of die niet bemid deld zijn in den zin der bepalingen van artikel 4, 3e van het koninklijk be sluit d.d. 10 November 1920, gewijzigd bij dat d.d. 31 Maart 1924. Aangezien deze ministcrieele beslis sing van uitzonderlijken aard is. zal er geen gevolg worden gegeven aan dé aanvragen, welke aan bovenstaande vereischten niet voldoen. Wij hebben gemeld dat Z. H. de Paus de Gouden Roos aan onze konin gin lieeft geschonken, een eerbewijs, dat een paar jaren geleden ook de ko ningin van Spanje te beurt viel. II. M. Elisabeth is de tweede Belgi sche Koningin aan welke de Paus de eer toekent. Koningin Marie-Henriette was dc eerste-. (Men weet dat de Roos eenc ruime plaats inneemt in de kerkelijke symbo liek. Zij is er het zinnebeeld der Liefde, der Schoonheid, van 'het Gebed (Ro zenkrans-Rozenhoedje), het Lijden en het Martelaarschap, der verheven ste deugden, inzonderheid dus van Maria, «de Roos tusschen de doornen» (de we- reldsche boosheden) De rozentak uit den wortel van Jesso (Davids vader), de Roos uit Anna's schoot (Maria's moeder.) Aan de Roos van Jericho een klein wit bloempje, zijn vele legenden gehecht Het Rozenhoedje wordt veelal voorgesteld in vijf tientallen van witte rozen, de deugden van Maria en vijf ïoode, de Vijf Wonden Ghristi. De Roos wordt ook voorgesteld al$ het symbool der Stilzwijgendheid in het Biecht-Sacrament. In de bouwsymboliek der kerken verbeeld het roosvormige venster de Almacht, de Schepping, het Heelal, en, wanneer deze Roos in twaalf vakken of stralen verdeeld is, wat meestal voor komt. dan verbeelden die de 12 stam men Israëls uit de Oude Wet, en de Twaalf Apostelen, door Christus over de wereld gezonden. Daar nu het goud de kostbaarste aardsche schat is, werd in dit metaal de hemelsche scha** gesymboliseerd; van daar dat de «nimben», lichtkrin gen, die do 1 loofden der heiligenbeelden omgeven, in goud zijn voorgesteld en worden hunne afbeeldsels dikwijls op gouden grond geschilderd of hunne ge waden met gouden boorden en orna menten opgesierd. Het ten geschenke geven der Gou den Roos 1.3 dus van wege den schenker eene 'bloemenhulde gebracht om ver heven deugden te Iconen, een eereblijk aan vorsten, landen en steden en, op dat die eereblijk eene hooge waarde en degelijke duurzaamheid zou bezitten, wordt het vervaardigd uit het sterkste en kostbaarste metaal, waardig van den rang des schenkers en van de ver dienste van den vereerde. De Gouden Roos (rosa aureu)' of «deugdroos» wordt, reeds sedert de Xlle eeuw door den Paus gewijd op den vierden Zondag van den Vasten (Lalare), wanneer dc kerk een vreugde lied aanheft, ten eerste omdat de helft van den boetetijd voorbij is, ten tweede omdat de Faaschtijd nadert: Ver heug u Jeruzalem... Naar het Huis des Heeren zullen wij gaan!» En, alsof dc gebeden der Mis de wen- schen der Gouden Roos begeleiden, luidt op dien dag het Graduale of Trap gezang: Vrede zij in uwe veste en overvloed in uwe torens N. Het onderzoek in deze zaak wordt icverig voortgezet door het kontrool- komiteit, alsook door het parket. Het gerecht heeft nu eene aanklacht ontvangen van een werkman, zekere O., die in dienst was van den kamion- n eur V., V., was aanbesteder van het vervoer van al de kolen, die in de statie te Brussel aankwamen voor do verschil len de gouvernementsgebouwen O., was weggezonden daar hij zich in die zaak niet wilde compromette<v ren. Hij verzdkert dat zijn patroon hem Kgd lieeft dat hij kolen mocht ver* koopen aan gelijk wie, op voorgaarde dat hij hem daarvoor 105 fr. de duizend kilos betaalde. Hij beweert dat de kolen die altijd met vijf 5 of G wagons aankwamen, door 'hem werden vervoerd, maar de laatste wagon werd door den patroon gelost. Zékeren dag heeft hij gezien dat zijn patroon met een kamion kolen eene geheel e andere richting nam, dan deze die hij nemen moest. Zijn patroon bood hem alsdan eene zekere som geld aan opdat hij zou zwijgen. De wagons werden bewaakt door een spoorwegbediende, die ziende blind was. Telken male verdween er eene hoeveel heid kolen die verkocht werd door V., aan kolenhandelaars. Op zeker oogenblik beschikte V., over zulke groote hoeveelheid kolen, dat hij magazijnen moe3t huren om ?e te bergen. De zaak zal groote uitbreiding ne men en talrijke tusschenpersnen zul len er in betrokken worden. DE SLACHTOFFERS. Zooals gemeld werden tal van perso nen uit Zwijndrecht en omliggende door den wisselagent Van P., beetge nomen. De man was geboortig uit IZwijndrecht en telde er veie kennissen, Versc'hillende spaarmaatschappiien hadden bij hem hun geld geplaatst, zoodat een dezer maatschappijen er een som van 9000 fr. zou bij inschieten. Ook vele kleine burgers en arbeiders hadden hem hun spaarpenningen toe vertrouwd, zoodat de stemming onder deze lieden ten zeerste gedrukt is. In hoeverre deze menschen nog iets van hun geld zullen terugzien, zal afhan gen van de regeling die 't gerecht zal treffen in overeenkomst met de séhuld- oisdhers. Men wacht thans op het des kundig verslag. Donderdag morgen, gedurende een oefening, is de Engelsche onderzeeër «M. 1» ondergedoken op ongeveer 13 mijl van Start Point. Sedert i3 hij niet terug gezien. Alle pogingen worden in het werk gesteld om te trachten uit te vinden, waar hii zioli bevindt en voeling met de boot te krijgen. Tot zoover het officieele bericht Star Point ligt ten Zuiden van De vonshire, waarvan liet bijna het zuide lijke punt is. De «M 1» is een zoogenaamde on derzeemonitor, en werd tijdens den oor log gebouwd. (Zij heeft een lengte van 90 en een breedte van 7 meter, en staaf sedert Juni 1924 onder bevel van luit& nant-kolönel Llex Murray Carrie. Zij behoort tot het smaldeeltje onder zeeërs dat begin October de haven van Antwerpen bezocht. Men vreest dat heel de bemanning omgekomen is. De «Daily Mail» meldt dat de red dingsploegen op de plaats der ramp ge zonden om de «M 1» hulp te bieden, gezien liet doorslechte weder, terug ge roepen werden. Al de opzoekingen zijn vruchteloos gebleken. Aan boord van de «M 1» bevinden zidh G4 matrozen en 4 officieren. DE DUIKBOOT TERUGGEVON DEN NOG BENIGE HOOP. Vrijdag werd uit Londen geseind dat men er in gelukt was de juiste lig ging van den duikboot vast te stellen. Hi j bevindt zich echter op te groote diepte om toe te laten dat duikers zou den afdalen om de duikboot tc gaan onderzoeken.Door zijne groote afmetin gen zal het ook onmogelijk zijn hem op te halen. Er blijft evenwel nog eene lichte hoop dat de bemanning nog in leven is. Verleden nacht zijn kwaaddoeners ingebroken in de (kerk van het H. Hart, Leon Theodorestraat, to St. Picters-- Jette. I! Zilveren kelken, cilboriëu, oude gods dienstige voorwerpen, kostbare reli- qieën, alles voor eene hooge gezamen lijke waarde werden door de hoilig- schendcnde dieven medegenomen. Het was Vrijdagmorgen dat de kerk baljuw den diefstal vaststelde. Talrijke sporen en afdrukken door de schurken nagelaten, werden opgenomen. Het parket werd aanstonds verwittigd. De daders worden ijverig opgespoord. Men weet nog niet op hecveel de diefstal mag worden beraamd, maar het moet in elk geval aanzienlijk zijn. A- Donderdag avond werden op den Brusselschensteenweg, gehucht l'Es- ppe, te Halle, twee mannen, die eene stootkar voerden, door een auto, gevoerd door den veearts H., verrast en omge worpen. Een hunner, Dedohbelecr ge naamd, van St. Pieters-Leeuw, werd door een der dissels van de kar den huik doorboord en bleef om zoo te zeg gen op den slag dood. (Zijn makker werd een been vermorzeld; hij moest naar 't gasthuis van Plalle overgebracht worden. Zijn toestand is erg. De burgemeester van Sofia, M Mad- jaroff, zoon van den gewezen gevol machtigden minister Madjaroff. is ver moord De aanslag gebeurde uit wraakname door een gemeentelijke bediende, door •het slachtoffer door gezonden. De moordenaar pleegde zelfmoord op, de plaats zelve van het drama. Eene schielijke verhooging van elek triciteitsspanning heeft, te Valentië een huis in brand gestoken. Er waren ver scheidene gekwetsten. In de gemeente Campanar zijn al de huizen door de elektriciteit in brand geraakteer: man en een vrouw werden door de strocming geëlektrobuteerd Er zijn een vijftiental gekwetstenmeestal deze ongel ukkigen hébben erge ver* wondingen bekomen. Woensdag avond, toen Jerome Naert, 41 jaar. gehuwd, wonende te Lange- marek, naar boven wilde gaan,, viel hij zoo ongelukkig van de trappen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Hij (had eenè schedelbreuk opgeloopen. Dadelijk werd hij naar het hospitaal overge bracht. Zijn toestand is zec-r erg. Er be staat weinig hoop op genezing. (BelgaNaar men hier ver neemt zijn alle Grieksdhe ridderorden en decoraties afgeschaft. Het dragen van de Grieksche oorlogsorden is ver boden, en om een buitenlandsche rid derorde te dragen moet men bijzonder verlof hebben. Dc Belgische maalboot «Pieter do Konink»; die den passagiersdienst ver zekert tusschen Oostende en Dover, manoeuvreerde Donderdag namiddag om de dokken der (haven van Dover binnen te varen. Op zeker oogenblik kwam zij in aanraking met een binnen schip, de aSepoy», geladen met bak steen en. De schok was geweldig, doch er werd niet veel schade aangericht. Nadat de bemanning der maalboot ver zekerd was dat liet binnenschip geen gevaar liep, kon het manocuver vooit- gezet worden. Dit kleine ongeval ver wekte grooten schrik bij de passagiers, die echter ongedeerd zijn gebleven (Belga.) Volgens een bericht uit Parijs lieeft het Spaansch Directorium maatregelen tegen de vrijmetselaars ge nomen. Bij de voornaamste hoofden der Catalonisohe beweging werden huis* zockingen gedaan,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1