17 Elzas en zijne Potaschmijnen Dinsdag Nov. 1925 De ondeiieekeniDg van Locarno 't Verdrag van Va den verijdelden aanslag op Mussolini De christenen van den Libanon mobjliseerc» Sfet proces Bajol=Daudet Een schat in een beek Lederprijzen De verkoop van de ¥!aamsche Kollebloem in Engeland De Keulsche Zone wordt op 4 December ontruimd Eene merkweerdige postzegel veiling Minister Janssen bij den Koning De Bestendige Depufalie -van Brabant Sn het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn Kerkstraat, 9 en 21, Aai.st. Tel. 114 Publiciteit bulten het XXXI* JAARGANG NUMMER 283 T> A f^-"FïT A TV |5 CENTfEBSEM WEKELIJKS C.75 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gznbt^ C. H. Gregorius I Zon op 7,05. onder 4,07 BLaalste Kwartier den 23 Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf tttaxlaan, 13, to Brussel. Rue de Richelieu, Pftrijo. r— Bream's Buildings, 3, Londres E. Wij hadden laatst de kans een omreis je te maken in den Elzas, Een schoon schilderachtig land, voï afwisseling, dat het oog van den reiziger boeit. Prachtige steden met nette oude hoekjes en bloeiende nij verheid, rijke vlakten, weelderige wijnheuveltjes, hooge hergen af, 20OSÉÏS men daar zegt hallons bedekt met statige zilver dennen- bosschen. Wat z.jn ze schoon, wat zijn indrukwekkend de machtige en eeuwenoude wouden der Vogeezen' Ofschoon de Elzasser steden boeiend genoeg waren, is het noch tans vooral de Elzasser buiten die ons aantrok Elzas en voornamelijk hef El zasser platteland is, in merg en been katholiek, Dit iand is eene groene vlakte, strekkend van de eene zijde tot aan den Rh ij ri aan de andere is ze. door sierlijke heuvels bedekt met rijke wijngaarden, aan de Vogee- zen verbonden. Overal liggen la chende 'dorpjes met mooie, soms zeer oude, kerken. De Elzasser bodem is rijk en al le moeite wordt er op beloond. Ook zien er de dorpen bijzonder net en welvarend uit. Eraaie huisjes met uitstekende balken, gewitte muren, puntige daken met afdaken waar aan maïs en tabak te droog en han gen. De hoeven hebben ruime zin delijke regelmatige binnenplaat sen. Meestal gaat men er binnen langs een poort met rondboog, waarin soms een zeer oude datum gekapt staat. Ooievaarsnesten op de nok der daken komen het schilderachtige van die mooie dorpjes nog-verlioo- gen De vlakten en de heuvelen van Elzas zijn bedekt met weelderige en afwisselende teelten hophak- kers, wijngaarden, maïs. koren, rogge, aardappelen, vlas, boekweit en heeten wassen er overheerlijk. Nochtans ons dacht dat het vee, vooral de runders, het bij het onze niet kon halen. Het gereedschap is modern en volledig. Van lar.gs om meer verspreidt zich het gebruik van elektrieke drijfkracht door de watervallen voortgebracht. Doch niet alleen aan de opper vlakte rijk. Zijn ondergrond bevat schatten. Des tijds delfde men zil ver uit te St: Marie-aan-Mines,te Lobsaun vindt men asphalt in over vloed Pechelbroun levert jaarlijk: 70.000 ton (meer dan 70 miljoen liters) petrol, Doch vooral zijn de belangrijke potaschmijnen van El zas wereldbefaatnd. Als landbouwers konden we moeilijk de streek verlaten, zonder vooraf een bezoek te brengen aan de potasehlagen. Wij kregen ge makkelijk de toelating vast en wij hadden het genoegen door den in genieur te worden rondgeleid in de Mijn Amelie Die mijn is 845 m. diepmen daalt er in af met eene snelheid van 8-9 m. per seconde Onder deze mijnen zijn er ook (le mijn Amelie die mijngns bevatten, doch er gebeuren zelden ongelukken. Dezen laatsten tijd werd de wijze van uitbating trou wens zeer verbeterd vervolmaakte technische methoden, demping der schachten naarmate ze verder ge graven worden, heter verluchting en afkoeling der mijnen; verbod van open vuren of lampen aan te legem, enz enz. Het bezoek der mijnen is uiterst belangwekkend afdalen en op klimmen. wagentjes, schitterende wanden, boring met electriciteit of met luchtboormachineS; enz., enz. Van 350,009 ton in 1913 is de voortbrengst in 1923 gestegen tot 1. 577,736 ton. Men schat dat liet bekken van Mulhausen, dat zich uitstrekt over eene oppervlakte 200 vierkm. 1870 miljoen ton bru to zouten bevat, tt.z. 300 miljoen ton zuivere en watervrije potasch! daarmee kan gedurende verscheide ne jaren voorzien worden aan de behoeften van heel den wereld. De bedding omvat twee dikke lagen, de eene van 1 m. 25, de tweede - de diepste van 2 m. 50 tot 5 m. De brute zouten ondergaan ver scheidene bewerkingen, vooraleel op de markt gebracht te worden als Sylviniet met 14/17 watervrije potasch Sylviniet met 20/22 watervrije potasch Ghloorpotascli met 40/50 watervrije potasch, enz. De Chleorpotasch word aange maakt in afzonderlijke fabrieken. De potasch is bestemd voor de nij verheid bijtende potasch, chloo- raat, sulfaat, nitraat, bromuur. eyr,- nuur, bichronnaat, permangnnaat aluin, enz. en voor de landbouw die er het grootste gedeelte van ver bruikt Het is opmerkenswaardig dat de landen die. in zake land bouw. meest vooruitstrevend zijn tevens meer potasch verbruiken zoo Duitschlancl en Holland die aanzienlijke hoeveelheden afnemen, In onze streken oefent het gebruik van potasch, over 't algemeen, den liesten invloed uit, op al onze teel ten en talrijke proefnemingen be wijzen dat het aanwenden van eene rijke en volledige bemesting met kunststoffen stikstof, phos- phoorzuur en potaseli de op brengst aanzienlijk verhoogt, voor al bij aardappelen, beeten, ajuin, klavers, tabak, hop, weiden enz le ert potasch goede uitslagen op. Natuurlijk moeten zekere regelen in acht genomen worden, opdat de ze meststof alle nut oplevere dat men er mag van verhopen. De aan wezigheid van kalk helpt allerge lukkigst. aan hare inwerking en be waring in den grond. Duizend kgr. potasch in poeder, per Ha vernield alle mostaard planten en is tevens eene uitmuntende bemesting. Daten wij er ten slotte op wijzen dat potasch grootelijks de vorming van suiker, zetmeel., weefvezels (vlas), zekere ethers (in tabak en hop! bevoordeeligt, d.i. de voe dingswaarde, de geur, de duur zaamheid van vele planten ver hoogt, al bestand ileelen die de land bouwer doorgaans te veel verwaar loosd. C. Van Landegem Het definitieve programma voor de plechtigheden ter gelegenheid der on- derteekening van 'het Locarno-venrag, samengesteld door de Engelsdhe regee ring in samenwerking met het Londen- sehe gemeentebestuur, is thans (bekend gemaakt. Op den 29sten en SOsteri November zal de feestelijke ontvangst der gezanten plaats vinden den lsten December middags om twaalf uur wordt het ver drag ge teekend op het ministerie van. Ruitenlandsche Zaken, waarna door het Londensche gemeentebestuur een lunch wordt aangeboden in Guildball. 's Avonds zal een feestmaal en een ontvangst worden gehouden Buckin gham Palace. Den 2den December geeft minister president Baldwin in St. James Palace, dat voorloopig door den Prins vnn Wa les wordt bewoond, een diner en een ont vangst voor de afgevaardigden. Op den volgenden dag aanvaarden de gezanten weder de terugreis. De Fransche afvaardiging zal in ÏIv- dcparkhotel, de Belgische in Carlton- hotel. de Duitsche in Ritz-hotel verblijf houden Door de Engelschfc regeering zul-en aan de gezantschappen auto's tor be schikking gesteld worden, die door vlag getjes der betreffende landen aangeduid zullen worden. EEN BOODSCHAP A AN DE FASGISTEN. In een boodschap aan de fascisten van geheel Italië waarin hij eerst de fascisten prijst om hun tucht, hoewel zij als liet ware zich moreel gerechtigd ge voelden den aanslag op Mussol; ar te wreken, cn vervolgens verzekert, dat met de genomen maatregelen tegen do loges en de socialistische partij eer. heilzaam werk van voorzorg is verricht, eindigt Fariaaeei met de volgende waarschu wing Zwarthemden van geheel Italië Wij hebben ons nooit zoo trotsch ge voeld aan üw hoofd te staan cn nooit zoo .sterk als nu, nu wij in het hoogste belang des vaderlands uw mensehelijke en gerechtvaardigde woede hebben we ten te bedwingen. De leider moge God steeds ovei hem waken heeft ziöh voldaan ver klaard over de houding van alle fascis ten. Dat is de beste dankbaarheidspre-- mie voor u allen. Dc-ze bewonderenswaar dige tucht moet gehandhaafd blvjveiT, willen wij sneller optrekken naar -het i-inddoel. doch daarbij 'behoort men vooral ervoor te waken zich te later ver teederen door krokodillentranen van wie in onze gelederen willen tcrugkee- ren of doo; de tot niets bindende Belof ten van bekeerlingen. Verscheidene hunner, die zich in 1922 achtci de zegekar van den triom fator schaarden en die ons verleden jaar Juni in den sterk lieten, (kloppen, nu de zege ons toelacht, met een verleide lijk en guitig gezicht, aan de deur van onze partij. Laat u niet verleiden o makkers, en let steeds op de hoedanig heid en niet op de hoeveelheid Binnen kort zullen 39 miljoen Italianen fascisj zijn. De partij moet de uitgelezen min derheid blijven, bestemd om de fascisti sche menigte te leiden, want het fascis me zal het ge voeler. des lands zijn. UITBREIDING VAN MUSSOLINI'S MACHT. Rome, 14 Nov. De ministerraad heeft dé wetsontwerpen aangenomen waarbij de macht van Mussolini aan zienlijk uitgebreid wordt. Parijs, 15 Nov. Uit Sidon wordt aan do Chicago Tribune gemeld Dc christenen van den Libanon mo- biliseeren. Er heeft zich een vrijwilli gersleger gevormd, om het land te ver dedigen tegen een inval van de heirïen- sehe Droeven cnvan de Muzelmansohe opstandelingen die van Dacascus geko men zijn. De eerste afdeeling, bestaan de uit 2.000 man, onder bevel van Pa tras Bes ICaram, kleinzoon van Joseph Karam, den nationalen held van clen Libanon, staat onder de wapenen. On der vrijwilligers vindt men een groot aantal Syro-Amerikanen. De oproep werd gedaan nadat er Kaukaba veertig christenen waren moord. -V LEON DATJDET TOT 5 MAAND GE VANG EN 1500 FE. BOET VEROORDEELD M. Léon Daudet, politiek bestuurde* van de Action Fvancaise wordt ver oordeeld tot 1500 frank boet en vijl maand gevangenis, niet voorwaardelijk. M. Delest, beheerder der Action Franeaise twee maand gevang cr. 590 fr. boet niet voorwaardelijk. Het Hof kent Bajot 25.000 fr. scha deloosstelling toe. De vooizitter van het Assisenhof heeft nauwelijks de lezing van hot von nis geëindigd of M. Daudet wordt door vele aanwezigen luidruchtig toegejuicht. DE GEWIJDE VOORWERPEN TE ST. PIETERS-JETTE GESTOLEN Twee studenten van Vilvoorde wan delden langs de beek het Vondel loen zij opeens onder de brug van de Vilvoordsche laan een dik pak zagen Een van hen stapte het water in en haalde het pak er uit. Hij opende het en tot zijn groote verwondering zag hij dat het kerkelijke voorwerpen van groo te waarde bevatte. Metselaars, die daar voorbijkwamen, haalden nog andere kostbare zaken uit de beek Een onder zoek werd ingesteld. Men vermoedt dat liet gestolene voortkomt uit de kerk van het Heilig'Hart te St. Pieters-Jette. bestonden uit zegels van Uruguay. Acbjj loten brachten een totaal op van 10557>.« st. en werden meest allen den eigendoifi1 van M. J. I.ee. Enkele prijzen uit de tweede vondst! Malta, 1885, ongeland, 4 p. bruin* blok van 18. aan 220 p.st. Uruguay, 1866, 5 c. donker blauw; blok van 85, aan 150 p. f?t. Idem., 10 c., geelgroen, blok van 50,' an 270 p ri. Idem.. 15 c oranjegeel, boekblok vati 29, aan 240 p. st. Idem., 5 e., lichtblauw, getand, volle dig blad an 200 zegels, aan 200 p.st/. Eene veiling die nogal tollen kan. Eene onlangs openhaar gemaakte me* dedeeling van net ministerie van nij* verheid, arbeid en sociale voorzorg liet' afslag voorrien op zekere verbrui Parti kel en. onder andere op het vreemde let, der. De vereoUiging der Belgische Leder- beurzen, logenstraft ten stelligste hoo» ger gezegde mededeel ing voor wat het leder betreft, dat op al de markten iq prijs verhoogt. Indien al de aangekondigde afslag van hetzelfde gehalte is, dat staan wij er schoon voor Het is waar dat de mededeeling vari ministers Wauters socialist zag voor de kiezingen... Lorden, 14 Nov. De verkoop der Vlaarnsche kollebloem op den dag van den wapenstilstand, ten bate van liet Brilsche legioen voor hulpbehoevende oud-strijders, blijkt 400.000 pond ster ling opgebracht te hebben, of 50.000 pond meer dan verleden jaar en bijna 300.000-pond meer dan toen in 1021 voor bet eerst een beroep op de openbare milddadigheid gedaan werd. BESLUIT VAN DEN GEZANTEN-RAAD. Parijs, 14 Nov. De. gozantenraad vergaderde op de Quai d' Orseay van o lot 7 uur. Maarschalk Forth en de militaire des kundigen woonden deze zitting bij. De raad besloot lieden avond een com muniqué te zenden aan M. vou Heusob, Duitsche gezant te Parijs, hem meedee lend rlat de Keulsche zone ontruimd zal worden op 1 December. Maandag a.i. zal de Duitsche gezant te Parijs een geschreven medcdeeling ontvangen, ter bevestiging van het hc- j-sluit van den gezantenraad, Verleden Maandag zijn de zegels, be- hoorende tot de Mayfairvondst, waar over we reeds erkele malen gesproken hebben, in de verkoopzaal van Mr. Har- mer, te Londen, onder den hamer ge bracht. Er was reeds zooveel over dez.e merkwaardige vondst gemeld, en over de groote waarde, dat het niet te ver wonderen was, dat de zaal. lang voor den aanvang van deri verkoop, srop- penstoe gevuld was met de Selangstel- lenden. Natuurlijk waren het meer nieuwsgierigen dan kooplustigen, want de loten waren van dien aard. dat deze niet voor allemans beurs bestemd waren De IIS 'oten. die te koop gesteld wer den, hebben de totale som opgebracht van 7707 pond sterling en 6 schellin gen, waarvan de zegels behoorende tot de vondst -5525 p.st! opbrachten. Deze zegels hadden den oorspronkelijken ver'-, zameiaar slAlits 30 p.st. gekost. c]oc'h :ooals met weet 'hebben deze zegels on geveer 60 jaren in eene schuif verbor gen gelegen. De gewone lezers van «De \olkssteiu» hebben iu bet nummer van Vrijdag reeds met enkele prijzen kennis ge maakt. Voor den verzamelaar zal het wel belangwekkend zijn er wat meel over te vernemen. Een volledig 'blad van 240 stuks de 2 p. der uitgifte 1861, van Engelsch Colombia en Vaucouvereiland, bereikte den prijs van 750 p.st. en werd den ei-' gendom van M. Smith, van Londen. Een vierde Wad van dezelfde zegels werd aan Sir Hildebrand Harmworth toege wezen aan 160 p.st. Een ongeschonden van 120 zegels van V? P- van Ceylon, 1858, ongetand, werd aangekocht dcoi M.J. Lee, voor 650 pst..; een gelijkaar dig blad. waarvan de twee boekzegels c-ntbraken, kwam in het bezit van M. Smith, voor 530 'p. st. de twee ontbre kende zegels vertegenwoordigen dus in vergelijking van vorigen koop, dc klei ne som var 120 p. st. Een volledig blad van p., oranje- zegels van de Ionische eilanden, 1859, werd aan 110 p. st. toegestaan aar. M. IToutzamer. Een merkwaardig lot was een bijna eolledig blad var. 229 pennyzegel? van Queensland 1862-63, dat door Sir Hil- debrrnd HarrnswordtJi bemachtigd werd aan den prijs van 540 p st Een ander deel van een blad. 92 zegel", werd aan Af. Allen, van Wanstead verkocht voor 185 p.st. Dezelfde kooper bemach tigde ook eene Wok van 106 stuks der 2 penny. Wauw. van dezelfde uitgifte, i-oor 325 p st. Een half Wad (100 zegels) van de 15 cents oranje, der eerste uit- -rifte van Holland, werd aan eenen Ne- derlandschen kooper toegewezen 450 p.st. De gelukkige vindster, wier naam tot hiertoe was verzwegen, was Lady Nav- ior-Leytand-, tweede dochter van baron de Belabre, van het Franseh consulaat, die in 1922 sir Edward Navlor-T.eyland huwde Met (lezen verkoop kwamen nog an dere loten onder den hamer, die cven- -ens lot cent- vondst behoorden, name lijk tc Manchester, cn die grootenleela Er wordt ijverig gewerkt aan den op* stel der financieele wetsontwerpen. Waarschijnlijk zullen zij heden aan dó Kamerleden besteld worden. M -Janssen'; Minister van Financies, vergezeld va5 zijn Kabinetsoverste M. Seulcn, begaf -rich Zaterdag namiddag naar het Paleis en heeft dcri Koning uitleg gegeven over zijn financieel plan en over do ontworpen belastingen, 's Morgens had M. Janssen een onderhoud met verte' genwoordigers van de Nationale Bank en van Engdsche financiers. In Le Soir lezen wij het volgende stukje Het College van Bestendige Gedeputeerden van Branbanl was, tot nu toe, samengesteld op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging der partijen Het schijnt nu dat deze toestand al thans naar den zin der liberale gekoze nen, een einde nemen moet. Inderdaad, 17 liberale mandatarissen op 22. welke de groep sterk is. zijn gisteren bijeenge komen en hebben met 14 stemmen te gen 3 besloten, eene overeenkomst te sluiten met de socialistische groep, op oorwaarde, dat deze erin toestemme de presidentie van den raad aan een libe raal te geven en in den boezem der Be stendige Deputatie voor drie gekozenen van de liberale groep een plaats in te luimen. De aanmatiging der liberalen is in omgekeerde verhouding tot hun spottelijk geringe getalsterkte Met op een ledenaantal van 90 durven zulk een eisch stellen. Meer dan waarschijnlijk riillen Brabantsche socialisten daar wel op im gaan. Op het stuk van anti-clericalisme verstaan de Brabantsche liberaler, on so cialisten zich broederlijk. Dat heeft men in den afgeloopen zittijd genoeg gezien, béi 22 zij ïlo Het Nationaanl Werk voor Kinder welzijn zal haar jaerlijteehe Algemeens vergadering houden te Antwerpen in het" Rrovir-éianl Gouvernementsgebouw, Schoenmarkt, op Zondag, 22 November £.s. om 3 uur. De dagorde werd als volgt vastgesteld: 1. Yei-slag van den Algcmeen-riecre. taris over de Bedrijvigheid van het Werk gedurende 'liet dienstjaar 1924. 2. Verslag van den Heer Dr Herman, Voorzitter van (1c Geneeskundige Coun missie van den Hongeren Raad, over ét Bedrijvigheid dier Commissie. 3. Spreekbeurten al Baanbrekende werken in dei Puo* ■iculluur. (in het franseh) door dehi Heer Dr Bonzon. Ib) Praeli«ohe, beschouwingen dvei oBW ze werken ter bescherming der eerst* kindsheid, (in het VLiamseh) door deri' Heer Dr Cammaerts. .11 In den voormiddag.'om 11 uur, be* zoek aan de Internationale tentoorstel* 'ing van het Kind, ingericht in da. Feestzaal,-Meir,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1