Sovjet Rusland 18 Woensdag Nov. 1925 De portefeuille van Juslicie Ministerraad Uit Rome Het lot van Tut-Ank-Amon Landbouwbelangen Bezuinigingen Herziening der huishuurwet De vermiste duikboot Kerkstraat, 9 en 21, Aat.st. Tel. 114 XXXI" JAARGANG NUMMER 264 - T~> /gft, A T-> 15 CENTIEMEN tVEKEU/KS 0.75 Uitgever: J. Van Nüffel-Db Gendt H. Romanus J Zon op 7,05. ondar 4,06 BLaalato Kwartier den 23 Publiciteit bulten het Arr. AALST s Agentschap Ravas, Adolf Max laan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Perijs. rBream's Bulidings, Londres E. O. 4. HET J'OKK VAK PROF, SAROLEA In verband met het onlangs van Prol'. Ch: rles Sarolea verschenen hoek «Ce que j'ai vu en Russie So- viétique». geven wij hier esnige Indrukken uit dit werk: Wat heb ik in Sovjet-Rusland gezien? Daar heb ik gezien m Mos kou, thans de hoofdstad der Sovjet RepuMiek, eene stad reet 2 1/2 millioen inwoners, algemeene vree- olijke ellende; men ziet er veel meer ambtenaren, veel meer bede laars dan voor den oorlog; des nachts uit den schouwburg kotoen- de, vindt men tie sombere straten vol van duizenden kleine kinderen en vrouwen en venters. Blijkbaar heeft liet ruïneren van eenige standen van de maat schappij geen geluk en voorspoed aan anderen gebracht. Wel is er vei'ifgheid op de stra ten de regeering, zich de opperste meester over leven en goederen wanende, duldt niet de minsten in breuk daarop van de zijde van movers Dronkenschap ziet men niei. op den openbaren weg, ondanks de ontelbare kroegen de vodka is verboden doch in de kroegtn is bet vol dronkaards. Ik heb er gezien een vreeselijke el'i|ende van het proletariaat: de toestand van den middenstand is er nog erger, «Doch «panem et circenses»; met brood en feesten wordt het proletariaat zoet gehouden, even als in het vervallende Rome eer tijds. Bezocht heb ik Petrograd. vroe ger een schitterende stad, thans uitgestorven en in verval; de groo- ti' huizen, waarvan het houtwerk heeft moeten dienen tot brandstof, vallen in puin Ka zeven jaar van bolsjewistisch bewind is Petrograd reeds een verdwijnende stad en met Petrograd verdwijnt een van de meest bewonderenswaardige steden van de wereld: de bevolking is reeds tot op 1/3 afgenomen, honderdduizenden zijn gestorven van ellende, van honger, door epi- demiën; de straten zijn leeg, het gras is door het plaveisel gegroeid, 's nachts heerscht er duisternis alom. Degeen, die het bevenstaande mededeelt, is professor Sarolea, een Belg, die in 1894 op 24 jarigen leeftijd tot professor te Edinburg ia benoemd; die 18 jaren geleden voor het eerst Rusland beeft be zocht en daarna herhaalde malen i die het onder bovenvermelden titel {de oorspronkelijke uitgave is in het Engelscli: er is ook een Belgi sche uitgave, met een voorwoord van Kard, Mercier) in het najaaT Van 1924 verschenen boek heeft geschreven na zijn bezoek aan Rusland, verleden jaar. Een man met een buitengemeen scherpe op merkingsgave, van buitengewone kennis; een man, die Oost-Europa, Azië, Afrika, 'de beide werclhldce- len van Amerika bereisd heefteen schrijver van groot talent, die de thans leidende personen in de Sov jet-republiek kent. Doch hef is niet de beschrijving van de diepe ellende van den hon gersnood en van het uitmoorden, doelbewust, van een 'deel1 van de bevolking, welke het boek groote waarde geeft en algemeene belang stelling; de ellende van de Rus sische bevolking is oris reeds uit verschillende geschriften bekend, c.a., uit de stukken van den ster- t orrespondent van de K, R, Crt, In zooverre bevestigt het boek van prof. Sarolea den ongelooflijken ellendiger; toestand van het Rus sische volk tengevolge van een zich nergens om bekommerend bewind. Prof. Sarolea behandelt echter mede uitvoerig de verschillende vraagstukken, welke in Oost-Eu ropa opgelost moeten worden, be schrijft den grondslag, liet optre den en het streven van het bolsje wisme. Het zoude te ver voeren om de verschillende problemen hierte bespreken slechts enkele worden aangestipt. De schrijver toont aan hoe de geest van Karl Marx, met zijn meerwaarde-theorie, met zijn pre diking van den klassenstrijd de dictators van Rusland en hun aan hang bezielt; boe Marx als de va der van de Russische revolutie, welke tot het bolsjewisme heeft ge leid, is te beschouwen- Het bolsjewisme kan met een zinsnede gekarakteriseerd wor den: «het is in tegenspraak met al de wetten der economische poli tiek het is een tarting van eenige wetten van de menschelijke na tuur.» Er wordt eens te hi eer bevestigd dat M. TsehoffVn, op aam aden der genees- heeren zijn ambt van minister van justi- cie binnen kort zal neerleggen. M. Poul- let zal waarschijnlijk zelf de portefeuil le van justicie nemen terwijl graaf de Liedekerke, katholiek volksvertegen woordiger van Hoei, den eersten minis ter zal vervangen in de ckonomischc za ken. Maandag namiddag werd er een mi nisterraad gehouden in !het ministerie van economischezaken, onder voorzit terschap van minister Poullet. De raad hield zich bezig met promo ties in de nationale orde. bestemd voor de leden van de Academie. Het gouvernement heeft besloten deel te nemen aan de (Betooging Ernest Sol- vay. Vervolgens heeft de raad zich bezig gehouden met de handelstractaten door Belgie gesleten met Tcheco-Slovakije en met Letland. De minister van landsverdediging heeft verscheidene wetsontwerpen neer- gelegd betreffende de inrichting der mi litaire school, de militaire pensioenen en de militaire opeischingen. De Raad lieeft vervolgens het wets ontwerp goedgekeurd dat verlengenia verleent aan de volmacht van het gou vernement inzake invoer, uitvoer cn transit van koopwaren en waarden. Er is eveneens een wetsontwerp goedge keurd dat het stelsel der pensioenen dor staatsagentcn verlengt in afwachting van de perekwatie der pensioenen. De raad heeft de kwestie onderzocht van de vergunningen van invoer van Duitsche kolen. Er zal aan het Belgisch verdeelingskantoor gevraagd worden welke maatregelen hij denkt te nemen aangaande de plaatsing van iDuitsehe kolen waarvan de verdeeling verzekerd is. De minister van huitenlandsehe za ken heeft inlichtingen verschaft over de ingang zijnde onderhandelingen aan gaande den datum van ontruiming van de zone van Keulen en de verlichting der bezetting in de twee andere gebie den. De conferencie der ambassadeurs ia te Parijs Zaterdag namiddag bijeenge-, komen en heeft Maandag namiddag ,de beraadslaging voortgezet van het onder zoek der kwestie van de ontruiming. De minister van financiën heeft in lichtingen verschaft ever don toestand van wissel- en rentenmarkt. Hij heeft vastgesteld dat er zich een zeer merkelij ke verbetering voorgedaan heeft. De raad heeft vervolgens bepaald dat in de parlementaire werkzaamheden dé prioriteit in de bespreking zal gegeven worden aar de budgetten en aan de fi- nancieele wetten. De minister van juslicie heeft den Raad inlichtingen verschaft over de huishuurkwestie. Hij heeft erkend dat het moeilijk zou zijn nog dit jaar oen nieuwe huishuurwet voor te stellen. Het gouvernement; zal bijgevolg aan de Ka-, nier voorstellen van de tegenwooidige huishuurwet voor een jaar te verlengen, doch een nieuw wetsontwerp zal in den loop van den tegenwoordigen zittijd neergelegd worderu. Rome. 15 Nov. Gisteien heeft de overbrenging plaats gehad van St Jan aan Lateraner* naar je Basiliek van -St. Pieter, der beeltenis van den Heiligen Verlosser. Die beeltenis werd volgens de overlevering docr St Lucas begonnen en voltooid door do Engelen. Dc beeltenis was geplaatst op een wa gen, met lampen er. elektrische weer- kaatsers verlicht en door zes paarden ge trokken. Dc wagen werd begeleid door deelnemers aan den optocht in het wit gekleed. In den stoet reden ongeveer 300 au tos mede, waarin de Romein sche adel, prelaten, het diocesaan komiteit en talrijke katholieke overheden hadden plaats genomen. Langs den geheelon weg bevond zich ten ontzaghjke menigte, die neerkniel de wanneer de beeltenis voorbijkwam. Op het St Pietersplein was de massa overweldigend. Z. Era. Kardinaal Merry del Val, met de leden van het kapittel, ontving de beeltenis, welke op liet Pauselijk al taar werd geplaatst. Rome. 15 Nov. Dezen nurgen werd de viering van het 16e Eeuwfeest van 't. Concilie van Nicea in St Pieteï besloten nu t een Hoogmis naar dep Griek-Byzantijnsdhen ritus. De plechtigheid werd bijgewoond door den heiligen Vader, het pauselijk Hof, den ex-tsaar van Bulgarije, Prin- <es Nadejda en haar schoonzoon, den hertog van Wurternbcrg. Prins en Prin ses Alphonse d'Orleahs de Bourbon het corps diplomatique bij de^ H. Stoel, den Romeinschen adel en tienduizenden geloovigon 't Was de eerste maa» dat een Pans e:ine Mis naar den Byzar.tijn- schen ritus bijwoonde. De plechtigheid duurde twee uren, en Z. H. de Paus gaf den zegen. MEIJWE KARDINALEN. In den loop van het geheime consis torie op 14 December zuilen tot kardi nalen worden benoemd Ceretti. aposto lisch nuntius te Parijs, (lasparri, nun tius in Brazilië, Edennel, aartsbisschop van Arnagal en Werden, secretaris van de congregatie der Riten 1>E EGYPTISCHE KONING ZOU OM 15 JAAR GESTORVEN ZIJN. De grootste geheimzinnigheid heerscht rond dc bewerkingen in het graf van Tut-Ank-Amen. Het ontrollen der reepjes rond de mummie van Tut-Ank-Amon is een zeer moeilijke bewerking. De vochten, waarmee de reepjes gedrenkt werden plakken zoodanig tegen het lichaam, dat men telkens dreigt het vleesch te be- ichadigen bij het afrukken. Op de reepjes zijn talrijke juweclen en gouden voorwerpen genaaid. Een gouden kroon bevond zich op het hoofd van den vorst en naast hem waren twee zwaarden en twee dolken met gouden handvatsels geplaatst. Bij het nazien van het lichaam werd bepaald besloten dat Tut-Ank-A mon bij zijn dood, 3273 jaar geleden, maar 15 jaar oud was. STIERF DE PIIARAO AAN TERING OF WERD HIJ VERGIFTIGD Woensdag 11. heeft Carter de binnen ste sareophaag geopend en is de mum mie daaruit genomen. Dr Devrv, pro fessor in de anatomie te Cairo, heeft de ze daarna met X-stralen onderzocht Eenig nieuws over het onderzoek, is nog niet tot de buitenwereld doorge drongen. daar de onacrzoekei-s zich te genover de Egyptische regeering ver plicht hebben een volkomen geheim houding te bewaren. Toch weet men dat er een uiteist belangrijk manuscript ge vonden is, een papyrus van meer dan 30 meter lengte, het doodenboek, dat zeer rijk versierd moet zijn. Een deel der belangstelling is gericht op de wellicht te verwachten onthulling van het geheim van Tut-Ank-Amon's dood Sommige Egyptologen mcencn uit de portretschilderingen te mogen af leiden dat hij aan tuberculose stierf, an deren mecr.on dat zijn dood geweldda dig was Wanneer men met A-stralen niets vindt, zal er eer. scheikundig on derzoek weiden ingesteld op vergifti gd?. Mr Carter houdt zich. aan do theorie dat de pharao vergiftigd kan zijn door ten generaal ITorem-lieb, :n dienst van Achiïaton. Hij 'hoopt na 3275 jaar, de tective-werk te kunnen doen, dat een cn ander aan het licht zal brengen. Ver schillende eekenen wijze op een haasti ge begrafeiiisplecliglïeid, waaruit men opmaakt, dat hij in.het geheim en met ^rootcn spoed begraven werd tijdens do troebeler, ebc na zijn dood ontstonden. DE KLEUR VAX DEN ZWAVELZUREN AMMONIAK In vroegere artikels reeds hebben wij er op gewezen dat de kleur van den zwavelzuren ammoniak die den land bouw aangeboden wordt in niets de in nerlijke waarde dier meststof beïn vloedt. Des niettegenstaande worden nog altijd landbouwers aangetroffen die beweren dat hun zwavelzure ammoi riiak vervaisckt is *t zij met zand, 't zij met keukenzout. Ware dit zoo, niets is gemakkelijker om vast te stellen Men neemt een greepje zwavelzuren ammoniak en losse dit op in water, in een proefbuisie. Do ïwavelzure ammo niak is oplosbaar, het zand niet, en zet zich na de oplossing neder op den bo dem van het proefbuisje. Op een gloeiend stoofdeksel \verj>t men een greepje zwavelzuren ammoni ak, die men verdenkt vcrvalscht te zijn met keukenzoutzuivere zwavelzure ammoniak brandt zacht op. terwijl keu kenzout, dus zwavelzure ammoniak die met keukenzout zoude vervalsdht we zen, knettert. De aanwezigheid van zand in den zwavelzuren ammoniak kan men insge lijks op een gloeiend stoofde&sel vast stellen; de zwavelzure ammoniak brandt volledig op. zonder in het minst asch achter te laten, terwijl het zand er op overblijft. Een geoefend oog stelt spoedig vast of de zwavelzure ammoniak verdacht is of niet. Rechtstreeksch «afgeleverd in zakken van liet «Comptoir Beige du Sulfate d'ainmoniaque» mag men vol komen gerust wezen; dc zakken moeten gelood wezen en dragen eene etikette INTENSIEVER. 20 ARRONDISSEMENTSKOMMIS- SARIS5EN IN PLAATS VAN 34 Dc minister van Binnenlandsche Za ken had Zaterdag laatst eene beraadsla ging met de provinciegouverneurs Aan de dagorde stond de 'kwestie der rondissemer.tskom missarisöen. Er zou namelijk spraak zijn al de kommissa- riateri af te schaffen, wier zetel in eene provinciehoofdplaats is. Anderzijds zou den ook eenige koromissariaten samen gevoegd u orden zooals Kortrijk en Thielt-Roesselare, Doorn ijk en Ath. Charleroi en Thuin, Hoei en Borgworm. In Limburp zouden al de kommissaria- ten afgeschaft wordcr Kortom er zouden slechts 20 auon- dissementskommissariaten blijven in plaats van 24, wat eene besparing van meer dan een miljoer- zou bijbrengen. Een afvaardiging van dc Nationale Federatie der Eigenaars, zou Maandag namiddag door minister Tsöhoffen ont vangen wo - den om de wenschen der ei genaars te kennen. Een afdelingsoverste va.n het minis terie van rechtswezen werd steeds ge last met het opmaken van een voorstel tot nieuwe huishuurwet die een einde zou stellen aan de verschillende uitleg gingen en rechtsplegingen die het ge volg van de vorige zijn. TRAGISCHE BIJZONDERHEDEN. De Engelsche bladen wijden talrijke kolommen aan de ramp de «M 1.» over komen. Aan de oefeningen waarbij de duik boot plotseling verdween, namen in het geheel twintig onderzeeërs deel Een lid der bemanning van de M. 3 een zusterschip van de «M. 1.». deelt in de «Evening Standard» bijzonderheden mede. Zij waren van Falmouth ver trokken te zamen met andere duikboo- len, die aan de manoeuvers deelnamen, De «M. 1.» en «M. 3 doken terzelf- dertijd onder, doch de «M 1» kwam niet weder boven. Op dat oogenblik be vond de «7vL 1» zich op een mij. ah stand van de «M 3». Den heeler, dag bleef de laatste aan het zoekc-n Zij dook daarbi j nog verscheidene malen en onder water werden signalen gege ven doch men gelukte er niet in. ver binding met de «M. 1» te verkrijgen. Do admiraliteit deelt mede. dat de «M op te grocte diepte ligt om er naar te laten duiken. Een botsing heeft niet plaats gehad, tenzij dc boot op ren rota is gestoptenA Tragische bijzonderheden worden gepubliceerd over de nagelaten betrek kingen der slachtoffers. De comman dant was in December van het vorige jaar getrouwd en eenige weken geleden is zijne vrouw moeder geworden. De jonge vrouw van een der andere officieren ontving de treurige mare langs draadloozen weg, toen zi j naar dc adio zat te luisteren. De vrouw van «/en onderofficicivdeelde aan een journalist mede, dat haar man "herhaaldelijk ver teld had, dat er op vorige tochten van de «M. 1» rog wel eens een en ander haperde. (Zij vond hot altijd verschrikkelijk, haar man met die boet te zien vertrek ken, omdat zij de «M 1» niet als volko men veilig beschouwde. Hiervan zeido zij evenwel nooit iels tegen haar man", omdat zij liern niet wilde ontmoedigen. De maritieme medewerker van dq «Evening News» schrijft, dat de lang ste tijdf gedurende welken de beman ning eener gezonken duikboot in loven »s gebleven 72 uur is geweest. Dit was twee jaar geleden bij een gezonken. Ja- panschen onderzeeër het geval. De boo ten der M. klasse zijn bij prosven gedu rende 36 uur onder water gebleven'. Aangenomen wordt, dat de «M 1» op een diepte van bijna 80 meter ligt. Dat is juist de grens waarop duikers voor zien van do «allermodernste duiktoerus- ting -hun werkzaamheden kunnen uit oefenen. Het water op de plaats, waar de on derzeeër is verdwenen, is tussober» de 200 tot 240 voet diep. en de bodem op deze plek is naar bekend, bedekt met een aantal wrakkon. De onderzeeër heeft waarschijnlijk een grooten af stand onder water gevaren, eer hem het ongeval is overkomen. Men lieeft geen spoor van luchtbellen of olie aan do oppervlakte gemerkt. Er is weinig kans dat een der opva renden nog in leven is, want wanneer dit wel het geval was, zoo wel één hun ner olie hebben uitgepómpt om de ptaats aan te duiden EEN PLEIDOOI VOOR DE AF SCHAFFING VAN DEN ONDER,ZEIEER. In een ingezonden stuk in de Ti mes vraagt de president van Iloyds of het ooge.zblik niet is gekomen nu het pact van Locarno de veiligheid chijnt te waarborgen, het voorste dor conferentie van Washington betr -ifen- de de afschaffing der duikbootcr. door alle naties opnieuw ann de orde te stel len De ontzettende ramp zegt hij on der meei* in dit stuk dat door de «TL mes» zeer opvallend is geplaatst, waar bij 68 dappere mannen het leven lieten', moet ons doen afvragen, of wij nie- ver antwoordelijk zijn vcor dit vreeseliik ongeluk De telegrammen, die wij elkf uur van den dag en den nacht on'van gen, herinr eren ons al voortdurend aan' de onvermijdelijke gevaren ter zee Met deze vernuftige vinding, waarmede de naties in oorlogstijd vernietigen, wordt ook in vredestijd dood en verderf ge zaaid Wederom is gebleken, op volta, verraderlijke wijze deze maehien dege nen, die haar bedienen, langzaam uood* martelt. DE OPSPORINGEN. Men weet nog niet juist do ligging, van de gezonken Engelsche duikboot «Ml Vijf verschillende wrakken werden aangeteekend in do nabijheid der plaats, waar men meende de «M.l» te vinden. Die wrakken komen voort van handelsehepen, binst den oorlog g.zon ken ofwel van Duitsche duikboot-ai De destroyer Wolfhound vaarde Zaterdag avond naar Kiel om er eer) nieuw Duitsch toestel to balen, danlt waaraan het een duikelaar mogelijk zou, zijn 150 meters diep in zee to gaan Do destroyer was Zondag terug (e Portland, na de reis van 60 mijlen gedaan te heb ben met een gemiddelde snelheid var^ 27 V» mijlen per uur. Aan boord waren twee nieuwe toestel len, vier duikelaars cn de bestuurden van het werkhuis dat het uitvind, nga-j brevet bezit t De Duitsehers hebben Al aan dag hu4 opsporingen begonnen. Deze zullen mis schien verscheidene dagen in Deslag n<x men. H Dc Duitsche stoomboot Thuringë seinde Zondag een olieplek van 15 tors doorsnede ontmoet to hebben op ongeveer 8 mijlen teri Oosten van Start-; Points Destroyers en vliegtuigen zija* dadelijk uitgevaren en uitgevlogen naafl de aangeduide plaats, waar zij inderdaad^, de olievlek konden waarnemen op zeke ren afstand van het. punt, waar men laatste maal do 1» to tien ikj&cg.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1