's Lands algemeens bsgrooting 21 Zaterdag Not. 1925 Provincieraad van Oosl»\laanderen De groole veilingen Sn de lialiaansche kamer Een schurkenstreek van generaal Sarrail Enkele nieuwe zegelrechten Met Graf van Tutankhamen Aan al de Staatsagenten Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXXI' JAARGANG NUMMER 287 15 CENTIEMEN WEKELIJKS Ü.75 Uitgever: J. Van Nuffel- De Gen dt Publiciteit buiten het Arr. AAL8T Agentschap Havas, Adolf IV.axlaan, 13, to Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, Loodres E. 0. A, Opdracht van 0. L. V. Zon op 7,10. onder 4,03 Luatete Kwartier den 23 0—sas HET, HUISHOUDEN' VAN. DEN STAAT. Wij ontvangen den tekst ran 's lands algemeene ontvangsten en uitgaven voor 1926 en dit doeu ment laat ons toe een blik te wer pen oj- de wijze., waarop onze geld- kanselier het huishouden van den Staat beredderen wil. Bedrag der schatting van ont vangsten, er in la-grepen de op brengst der nieuwe belastingen Er. 5,326,149,190 Bedrag der vooruitzichten van uitgaven Fr 5,322,749,839.11 i 't Zij dus een overschot van ont vangsten of een batig slot van Fr. 3,399 350.89 Uit de bijgevoegde tabellen blijk: dat op 15 bc-grootingen er 11 zijn. die geen verhooging of welke vermindering ondergingen, Is verhoogd: De begrooting der openbare schuld, dit, ten gevolge van rle.ï hoogon wisselkoers de crediftcn voor het eonsolideeren onzer schold aan Amerika en bet nieuw krediet van 240 millioen frank voor den dienst van intrest en uitdelging der stabilisatieleeuingt Maar daar tegenover wijst de begrooting van baten en middelen (ene gewone ontvangst vaD 90 millioen aan, voortkomend van den afstand door de Nationale Bank van de deviezen- die haar ten titel vari uitkeering zullen afgestaan worden, De verlnoging der begroeting van openbare werken spruit vooral voort uit de grooterc kredieten *oor den onderhoud der banen, maar daartegen over komt op de 1 egrooting van wegen en middelen de ontvangst van de takst op auto mobielen en essencen, want liet is enkel rechtvaardig dat zij die de banen verslijten er den onderbond Van betabn, De begwoting van nijverheid arbeid en sociaal vooruitzicht is met 58 1 /2 millioen verhoogd, voortspruitend, nit de wetten van verzekering tegen ouderdom en voorbarig ui dood- verhnoging van 32 millioen. en den bouw van g icd- konpe woningen, verhooging van 5.2 millioen, Zooals men ziet Z'jn het de Openbare Schuld en de sociale wetten die. in voornaamste orde, i'e oorzaak zijn van de verhooging der uitgaven voor 1926. Maar die verhonging kon in zekere mate ge milderd worden door ernstige be moeiingen van uitgaven op andere gebieden. Op dien weg is er vooruitgang gedaan, maar uit den aard der za ken is bet stellig, zegt de minister van geldwezen, dat die vooruit gang eerst in de toekomst zijn ge volgen zal laten blijken In af wachting moet de mededeeling, dal men zonder zwakheid den weg der bezuiniging zal blijven bewande len, voldoening schenken en be trouwen inboezemen. ïntusselïen staat dt? minister Voor de taak, het lindjet evenwich tig te maken en moet hij aan het Barlement de middelen vragen die ten dien einde onontbeerlijk zijn. Men zal aanvoeren dat, alvorens nieuwe belastbare materie te zoe ken, de Uegeefing uit de bestaande belastingen alles zou trekken wat zij kunnen opleveren en de noodi- ge maatregelen zou treffen om hun volledig rendement aan dk belastingen te doen geven. Dit is de regeering stellig voor nemens. zegt de minister; zij beeft rekening gehouden in haar ont werp van begroeting van meerde re inkomsten uit dien hoofde, maar des niettegenstaande moet zij 3an bet land nog ecne fiscale opci'fe- i ing van 438 millioen vragen. Ziehier hoe zij die schikt te in nen: Reehtsfreekscbe belastingen worden verhoogd: 25 millioen voor (ie grondbelastingen. 80 millioen voor de mobilaire taks. 5 roilüoen op het mohilier, 20 millioen voor de automobielen 10 millioen voor de gewone voertuigen (nieuwe taks). 10 millioen voor de honden (nieuwe taks). 10 millioen voor de spectakek, 15 millioen voor de spelen en de weddingen. 4 970 000 fr, voor de mijnen, totaal der ver booging 179,970,000 fr,, waarvan de af te trekken 80 millioen van de verdwijnende suppertaks: totale verhoogir.g frank 99 970,000. Verdere verhoogingendouanen tn statistiekrecht 36 millioen: ac- cijnseli: bier. 20 millioen. tabak 15 milboen. verbruikstaks op svhuimwiin en mineraal water, 11 millioen, samen 46 millioen: regi stratie: registratie en overschrij dingen 38 1/2 millioen, successie rechten 15 millioen, zegelrechten 197 1/2 millioen, penale boeten 4 miljoen, samen 255 miljoen scheepvaartrechten 5 millioen. Zoo komt men tot een totaal van nagenoeg 442 millioen, voldoende om het te kort van 438 millioen te dekken. De rogerring zegt de diepste overtuiging te hebben dat dit de laatste opoffering is dio zij aan de Natie moet vragen om. het herstel barer financiën te voltooien. Overigens, wil men onze Munt 1 erstelkn, dan is die opoffering Li iodig. Ze kan niet hersteld wor den zonder die opoffering; en het herstel der Munt is de zekerheid dat geen nieuwe opofferingen meer noodig zijn, Zonder stabiele munt, geen eren- wichtig bndjet, zonder evenwich tig bud jet, geen stabilisatie te be reiken. De gansche toekomst van het land ligt in die enkele woorden, Ziehier nu de verminderingen van credietcn die od de begrootiu gen zijn verwezenlijkt in verge hjking met verleden jaar: I, Eigenlijk gezegde buiten gewone uitgaven: justic-ie 90 000 fr.; buitenlandsdie zaken 300.000; binnenl. zaken 500.000' kunsten en wetenschappen 9 855,415; land bouw 1.267,000; openbare werken 80,519.236; landsverdediging 50 millioen 310,500financien 185 millioen 714 559 dit maakt na genoeg 278 millioen frank, II. Niet bestendige uitgaven n verband met het herstel, Ver mindering: nagenoeg 270 miljoen. De vermindering der ereditten voor (1e landsverdediging zijn ge zocht rn de volgende diensten: mi litaire gebouwen 4 1/2 millioen; hospitalen 1.800 000; intendentie 5 miljoen instellingen van artille rie 35 1/2 millioen; technische diensten der genie 1.040,500; di verse 2 millioen. 'Alleen voor de luchtvaart zijn de eredieten met 3,200,000 fr, verhoogd, Do minister zegt nog, en daar zal iedereen mee instemmen dat bet beste middel om onze staatkun dige bevrijding in 1930 op waar-: ige wijze te herdenken, er in be staat er voor te zorgen dat wij dan tegelijkertijd onze finai.eieele be vrijding zouden kunnen vieren, (ni van alle achterdocht desaan- gaande bevrijd te zijn, De openbare zitting neemt aanvang iets over 4 ure onder voorzitterschap van den heer Van Wynckel. Na lezing van Jt verslag der voorgaan de zitting deelt M. THUYSBAERT me de dat de derde kommissie eenpang be sloten beeft de vraag van het Nationaal Onderwijzerssyndikaat om het aandeel der zieke onderwijzers en 'hun vervan- gingskoslen door de provincie te zien overnemen af te wijzen. Dit deel be draagt 1/10. MM. VERHELST on DANNEELS vragen dat zulks zou toegestaan worden. M. VAN RTSSEGHEM wijst er op dat de beslissing bij eenparigheid werd genomen. M. THUYSBAERT van zijn kant loont aan dat er hier geen kwestie is iets aan de onderwi jzers te weigeren doch dat de wetgeving het eischt dat de onderwij zers die niet kunnen arbeiden een klei nigheid min zouden ontvangen dan wanneer ze dienst doen. Het verslag wordt zonder verdere be sprekingen goedgekeurd. Te 4 ¥2 ure is de zitting geheven. TWEEDE DAG VAN DEN VERKOOP CASTIGLIONI. Wij vermelden nog enkele prijzen van bronzen uit de verzameling Casti- glioni door Frederik Muller Co. te Amsterdam gevield Jean Bologne, Hercules cn Anteus, 9100 gulden; dezelfde, Vogelaar, 2500 gulden; dezelfde, jonge Sater, 5200 gul den dezelfde, stier, 3800 guldendezelf de Cerberus, 1550 gulden; Pietro Fran- cavilla. De Herfst 3100 gulden; dezelfde Cybele, 1200 galden H. Sebastiaan, midden-Italie 17e eeuw, 1800 gulden I)e gevilde Florentynsdh 17e eeuw, 1100 gulden. Johannes de Dooper, Romeinsch eer ste helft 17e eeuw en H. Jozef dito te samen 1100 gulden Crescimbeni da Perugia, groote vijzel, 2300 gulden; Ne gertje Helleenseh, 2200 gulden Anto nio Pisano gen. Pisanello, medaillon van Malatesta Novelle, 4800 gulden. DE COMMUNISTEN BUITEN GESCHOPT. Tijdens de zitting van Donderdag in de Italiaansche Kamer, teekende het communistisch lid Maffi, protest aan tegen liet liuldefbetoog dat daags te voren had plaats gehad ter eere van M. Musso lini, daar zegde hij, deze betooging den geestestoestand van het volk niet weer gaf. Onmiddclijk stegen allerwege veront waardigde kreten op en verscheidene Kamerleden, behoorende tot de groep der fascisten, sprongen op Maffi toe en ranselden hem af. De andere commu nisten kwamen tusschen en nu ontstond een algemeen gevecht. De overwinning bleef aan de fascisten en de communis ten werden buiten geschopt. Daarna werd de zitting voortgezet. ZESTIG ONGEOEFENDE FRAN- SCIIE .ZENDELINGEN IN SYBIE MET GEWELD ONDER DE WA PENS GEROEPEN EN OP DE GE VAARLIJKSTE POSTEN GE PLAATST. Door den Bond der Fransehe priesters oud-strijders wordt in de Fransohe pers scherp protest aangetedkend tegen maat regelen van de generaals Sarrail en Ga- meiin in Syrië. Bij het uitbreken van den opstand der Droesen werden de zen delingen met geweld onder de wapens geroepen om als gewone soldaten mede te vechten. Een vrij groot aantal zende lingen nam deel aan de terugdrijving der Droesen in het gebergte. Toekenend voor de geestesgesteldheid van Generaal Sarrail is, dat hij in een omzendbrief opdracht gaf de zendelingen-soldaten op de gevaarlijkste posten te plaatsen. Dc voorzitter van voornoemden Bond heeft Uit betrouwbare bron vernomen, dat bij de vruchtclooze pogingen om de vesting Soeëida te ontzetten 68 missionarissen modernarcheercn moesten, die met zwa re verliezen achteruit geslagen werden. Deze missionarissen waren nog maar twaalf dagen onder dc wapens en waren bijgevolg niet in het minst vertrouwd met het hanteeren der wapens. Voor de loge-genernal Sarrail was het oen bui tenkansje om zijn haat togbn de geeste lijkheid bet te vieren. In de 'katholieke kringen in Frank rijk is men dan ook uiterst verontwaar digd over deze maatregelen van Sarrail. Het wetsontwerp op de nieuwe zegel rechten voorziet o.in. de volgende ver hoogingen 1. Met wijziging van artikel 12 dei wet van 24 October 1919, wordt het for- inaatzcgel ais volgt vastgesteld Het half vel klein papier fr. 2.50 Het vel klein papier 5.00 Het vel middeisoorlig papier 6.50 liet vel groot papier 8.5C Het vei groot register 12.51 Art. 41. De taks op do beursver richtingen, bij artikel 23, eerste lid, dei wet van 28 Augustus 1921, op 50 cen tiem per 1.006 frank gesteld, wordt op 1 frank per duizend frank gebracht. De talis blijft echter op 50 centiem per duizend frank bepaald voor verrich tingen zonder tijdsbepaling, betreffende de titels van de Belgische openbare 6chuld in 't algemeen, de obligaties dooi de provinciën en door de gemeenten van het Rijk uitgegeven, over 't algemeen, alle door Belgische of Congolcesche ven nootschappen of collectiviteiten uitgege ven obligaties met vast inkomen. Art. 103. Het evenredig zegelrecht van 20 centiem per 500 frank, gevestigd op de kwijtschriften, wordt opgevoerd tot 1 ten honderd, zonder beperking, voor de betaling van sommen verschul digd uit hoofde van eereloonen, loonen of voorschotten aan de advocaten, ge- neesheeren, ingenieurs, notarissen, pleitbezorgers, deurwaarders, leeraars of meesters, bouwmeesters, deskundigen, landmeters, scheikundigen, tandartsen, vroedvrouwen, veeartsen, en meer in 't algemeen, aan alle personen die een vrij beroep uitoefenen, alsmede aan do zaakvoerders, makelaars, en alle com mercieel e lasthebbers, die geen com missaris in goederen, comrnissionnairs- expediteurs en tol expediteurs zijn. Art. 104. Het recht wordt veref fend van tien tot tien frank. Elke breuk van een tiental telt voor een volledig tiental. Art 107. Yan het recht zijn vrijge steld de kwijtingen voor sommen bene den tien frank. OFFICIEELS MEDEDEELING Het Egyptisch ministerie heeft einde lijk cene officieele mededeeling gedaan over het onderzoek der mummie van Tu tankhamen. Zij luidt als volgt Op 11 November begon M. Howard Carter, in tegenwoordigheid van verte genwoordigers der regeering en weten schap, het onderzoek van de mummie, dat in de tombe werd uitgevoerd, wijl de mummie niet zonder gevaar voor be schadiging uit de kist verwijderd kon •worden. De (buitenste windselen waren in zulk een vervallen toestand, dat zij eerst door een dunne laag was moeten versterk! werden. De tweede laag windselen was vrijwel verteerd, zoodat in deze omstan digheden een regelmatige afwikkeling der stof onmogelijk was. Naarmate het werk vorderde kwamen steeds meer belangwekkende en schoonó voorwerpen voor den dag. Telkens weer werden geschreven en getcckende papie ren gevonden (omtrent den inhoud waarvan de mededeeling echter niets naders zegt)'. Volgensde meening van deskundigen op het gebied der anatomie kan er, voor zoover thans valt te beoordoelen, geen twijfel over bestaan, of de mummie is het Lichaam van een nog niet volwassen persoon in een zeer uitgeleerden toe stand. De met goud bewerfrfe sandalen zijn geheel verteerd. De juweelenrijkdom l die op den koning in zijn gouden kist gevonden is, heeft de verwachtingen ver «overtroffen. Het schoonmaken der gevonden voor werpen zal geschieden zoodra het onder zoek van de mummie is beëindigd. Elk bezoek aan het graf en het la boratorium is opgeschorst, tot de -werk zaamheden geheel zijn afgeloopen. Omtrent de geruchten, dat Tutankha men vermoord zou zijia, den honger: dood zou zijn gestorven of aan tering is overleden, geef» de officieele meedeeling geen nadere toelichtingen. De geruch ten worden noch ontkend noch toegege ven. Uit Cairo is "Woensdag avond het bericht toegekomen dat de mummie van Tutankhamen in het kort naar die stad zal overgebracht worden, in de lijkkist Waarin de jonge koning nu drie duizend jaar gel oden neergelegd werd. Eerst was men van gedacht ihet lijk in de graftombe te laten, doch men heeft or aan verzaakt doordien ihet zooveel moeite gekost heeft om de mummie te ontdoen van de gouden bekleeding en omdat men vreest ze te beschadigen. Van den anderen kant is men beducht voor dieven, die heel gemakkelijk spel zou den hebben om hunne roofzucht te be vredigen in eene zoo verlaten woestijn als het dal der Koningen. De overheden willen dan ook alle gevaar voorkomen cn daarom hebben zij tot de overbren ging naar Cairo besloten. DE HERVORMING DF.R WEKK- LIEDENKAS EN DE HOUDING VAN HET KRISTEN SYNOIKAAT. Een dei; punten die de Eventallige Kommissie van het Departement v-m ftp. P. LT. T aan zijne dagorde heeft is, namelijk, de hervorming der Werklieden kas. In dc zitting van Donderdag 12 >io- vember, heeft het Kristen Synd.kaat zijn standpunt laten kennen hij montfc van zijnen voorzitter, den Heer Desmet. Gezien dit vraagstuk van het grootste belang is voor al do staatsagenten, ge ven wij, hieronder^ deze prachtige rede weder Wanneer ik er aanbond in deze ver gadering bet wooid to nemen aangaan de hervorming der Werk li et! en kas is het omdat Int Kristin ftyndikaat, v&c stonde af, zijne hoii.lir.g wil la hm klu nen aan den heer Minister en de Hcereü afgevaardigden deï Paritaire Komnvs- sie, omdat de plicht ons gebiedt onze stel ling en ons standpunt ie \erdc(!ig^n Het vraagstuk der hervorming vnq de Werkliedcnkas, is reeds oud Do Bie- korf mutualiteit der lagere bedienden en werklieden van ons departement en de voorloopster van het Kristen Syndi- kaat, had du groote vrsagriuk op zi,n programma en stond ten jaro 1912 op bet standpunt van de autonomie de/er inrichting vrije keus van geneesheer en zeer sterke kontrool op di rieken Dit standpunt was op dit oogenhlik zeer vooruitstrevend, en iedereen schrikte van die gedachten af. zelf waren er als dan, in den schoot dezer vereenig'rg reeds partijgangers van het volle loon in geval ran ziekte. Dit vrvigstuk is mij niet onbekend, daar ik, voor den oorlog, pesooniijbe onderzoekei: instelde en een brochure liet verschiji en waarin boxen omschre- ven ei-se hen in vooruit gesteld werden, ten eiride ue opinU der agenten te fce- weiken. Dit werk verd onderbroken door den oorlog cn die werelübranding was ook de oo'-zaak dat het Kristen Synu'kaat eeri heel ander stan Ipunt innam, dan zijne voorioopsler De Biekorf stand punt dat reeds werd vastgelegd in oq? pensioen ontwerp, o?er^emaakt aan den heer Neujeaip op 3 2-1923, en. onder vorm van wetsvoorstel, in di Kamer van Volks vertogen woor bgers neergelegd door deri heer Van Isacker en Oqn- soorten in April 1924. Verder ook vastgelegd in ons ont werp van Statuut voor liet personeel», overgemaakt, op 24-8-25, aan den Ilccr Anseele, onzen huidigen minister. Het standpunt dat luij huldigen is, de volledige gelijkheid in zake ziekte verzekering, enz. voor al de agenten van het beheer, hetzij ze werklieden, be dienden of ambtenaren wezen. Daar wij ons, voor het heden, slechts bezig te 'houden hebben met de ziekte verzekering, zullen wij dit punt alleen behandelen en U zeggen, dat het ver slag over de onderzooken in de private mutualiteiten zeer belangwekkend is. doch in niets de door ons ingenomenc stelling heeft doen wijzigen. Wij zijn het volkomen eens met het verslag waar het wijst op twee groote fouten in het stelsel der ihuidigc Werk- liedenkas, namelijk a) het te gemakkelijk afleveren van ziekteverloven b) het niet bestaan eener ernstige kontrool. Aan die twee fouten wordt, dan ook. met zeer veel reden, de groote uitgave der Werklieden kas toegeschreven. Die bewering is niet tegen te spre ken, en daarom stel ik de volgende vra gen, in naam van het Kristen Syndi- kaat 1.) Wat is het gemiddeld getal ziek tedagen der bedienden cn ambtenaren per jaar, alsmedo der briefdragers en geënkommissioneerde werklieden 2) Welke uitgave moet het behoor zich ^troosten om die ziektedagen te vei^ .eden De antwoorden aan dezelve, zullen onze verzekering staven dat die tvvoe fak- toren ook heersehend zijn bij dit perso neel. Er bestaan, op dit oogenblik, twee vcrscliill.cudo toepassingen in zajke ziek-,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1