Dr.Aug.Snleders EEUWFEEST Het Zifsterke der Armes 1Q9C 1Q9K De diefstal van 100,000 frank te Antwerpen Dootlelijk ongeluk te Herzele Vlasfabriek afgebraad Het diamantzaakje te Antwerpen AUGUST SNIEDERS Verduistering te Charleroi Nog eene bedriegerij te Antwerpen Een tramcontroleur onder een auto Brand in een kartonfabriek Een drama vermeden Generaal aan een Bloedige vechtpartij ongeluk, ontsnapt Het verbrand watervliegtuig Cöatean St Mars -vw Dramatische brand :o te verzekering de eene, voor de bedien- zijn van alle hands- en geestesarbeiders». den en ainiblenaren, omvattende de uit-1 HÏAATBAOENTEX -I Door zijne betaling van volle loon in geval van j houding, bewijst het Kristen Syndikaat ziekte, zonder korting op het loon; alleen; opnieuw, dat het de belangen van ge- zijn (ieze verplicht genees- en artsenij- heel het personeel behartigt en verde- kundige hulp zelf te betalen De andere, voor de werklieden, om vattende de uitbetaling van een deel van het loonkostelooze genees- en artsenij kundige dienst, doch evenwel mits kor ting op het loon. dat 4 bedraagt. v liet Kristen Syndikaat is van ge voelen dat, in dezen tijd van democra tic, het niet meer mogelijk is dat ver schillende stelsels heersohen in eenzelf de Beheer waar eenieder geroepen is om hetzijne bij te dragen tot den goeden gang van hetzelve. -Wij zijn van gevoelen dat de her inrichting der Werkliedenkas niet kan besproken worden zonder het vraagstuk der ziekteverzekering voor het geheele personeel te onderzoeken cn de midde len te beramen om ééne eenige organi satie daar te stellen, waaraan al de agen ten van ons Beheer zouden zijn aange sloten. Voor den oorlog waren de leiders der Werkl i eden vereen i gi n genreeds overtuigd dat de handen-arbeid niet on derdanig of minderwaardig was dan de geestesarbeid, en de groote verdiensten \an onze handenadbeiders hebben zulks reeds bewezen. Hun gedrag in de loop graven, hunne houding in de fabrieken en de werven,hunne plichtsbetrachting, hebben als een rukwind de gedachten omwenteld en ze gunstig gestemd voor enze arbeidende klasse die niet meer een vierderangklasse mag vormen, maar de plaats moet innemen die haar toe komt in de maatschappij. Dat is het doel dat wij beoogen met onzen eisch van gelijkheid in zake ziek teverzekering voor al de agenten, ornaat al deze agenten dezolfde plichten heb" hen, on wanneer de plichten gelijk zijn, ook de rechten dezelfde moeten zijn en er dus geen tweede klas mensdhen aan ons beheer kunnen geduld worden. Het verwezenlijken van dit doel is het verdwijnen van eene groote onrecht vaardigheid, die reeds jaren tegenover de handenaiheideiB aan ons departe ment werd gepleegd; deze bespreking heeft ons toegelaten onze gedachten daarover vooruit te brengen. Wij vragen niet, Heeren, dat Gij U onmiddeüjk uit spreekt, maar alleenlijk dat Gij deze hervorming in overweging neemt. Nochtans, zou het Kristen Syndikaat zeer graag zien 1.1 dat de onderzoeken in de pri- yaatnijverheid volledig gedaan worden; 2.) Dat. niet alleen, het vraagstuk der ziekteverzekering voor de werklie den, voortgoaet wordt, maar tevens dia studie en onderzoeken uitgebreid worden tot de bedienden en de ambtenaren 3.) dat, om het getal kommissiën niet in het oneindig te vermenigvuldi gen, er eene nieuwe studie/kommissie sou gevormd worden om dat vraagstuk in zijn geheel te onderzoeken, enkel nadat de achturendagkommissie haar taalk zou geëindigd hebben. Omdat dit vraagsfuk zijn Ibeslag zou krijgen in liet jaar 1926, zóu ik de heer Minister hidden, de leden dezer kom missie vrij te stellen van hunne dienst, zoodanig dat zij zich dagelijksch aan dit vraagstuk kunnen wijden, de eenige middel zijnde dat dit vraagstuk eene spoedige oplossing zou tegemoet zien. Tk ben verzekerd, Geachte Heeren, dat. indien men dit vraagstuk met de noodige aandacht en welwillendheid aal worden onderzocht, er een zeer groote besparing zal verwezentlijkt worden voor het beheer en dat er uit die studiën *én inrichting, écne mutualiteit zal tot stónd komen dip een voorbeeld zal daar- Etellen op dit gebied, voor het groot wej- digt. Uw plicht is, deze organisatie te steu- wilt gij uwe rechtmatige eisohen zien zegevieren, door U als lid, in het Kristen Svndikaat van Sp.P.T.T. Z. aan te sluiten CHEM POSTEL. De onderzoeksrechter M. Van Bouwel heeft nog geen lidht [kunnen brengen in de geheimzinnige verdwijning van OO.OOO fr. waarvoor eene barboudster, bare dienster en 'n schipper zijn aan gehouden. Dat men de pliohtigen in handen heeft lijdt geen twijfel. De barboudster besdhuldigt de diens ter en deze beschuldigt op hare beurt de barhoudster. Terwijl het parket de dief opzoekt der 130.600 fr., doet ze tevens onderzoek over de herkomst van het geld, daar het bestolen koppel, geen al te goeden Haam heeft bij Moeder Justicia. Maandag voormiddag was de genaam de Verbist, kooHiandelaar te St. Ante- linckx, terwijl (hij bezig was met te Her zele, in de statie kolen van onder eenen wagon weg te 'halen, de beide beenen afgereden door een manoeuvreerenden trein. Den man werd de eerste zorgen toegediend door dokter Van den Berghe van Herzele en door zijn toedoen over gebracht naar het hospitaal van Sotte- gem waar hij door dokter Michiels ver der behandeld werd. Dinsdag is de ongelukkige overleden zijn lijk werd Woensdag naar zijne haardstede overgebracht. Woensdag morgen, rond 8 ure, is ei in de Kortrijksteaat te Cuerne, een ge weldige brand, uitgeborsten in de vlas fabriek van M. Adhille Huysman, vlas handelaar. 't Was kort na 8 ure, toen de werk lieden aan 't zwingelen waren en plot selings moesten vluchten uit de fabriek. Alles stond opeens in laaie vlam. Da delijk werd het alarm gegeven; de pompiers waren spoedig ter plaats met al hun Wuschmateriaal, doch moesten zich bepalen met de bijgaande gebou wen te vrijwaren. Het cylinderkot en de machienkamer zijn gespaard geble ven. 'Enkel de fabriek die eene lengte heeft van 35 meters, waar er een 60tal planken staan, werd deor het vernie lend element tot puin gebracht. Eene hoeveelheid klodden en het bewerkte vlas werden vernield. De schade door verzekering gedekt is nogal groot. De oorzaak van den brand is tot hiertoe onbekend. Van den verdwenen diamanthande laar Lipeohutz, waarvan we gisteren hebben gesproken is geen spoor gevon den en de man heeft nog niets van zich laten hooren. Verkeerdelijk (hebben we dat de gevluchte in de Milis- straat woonachtig was. M. Lipschutz, die in de Milisstraat woont, is integendeel een der slachtoffers van den (bedrieger. Een diamanthandelaar der Pelikaan straat, wordt genoemd, die alleen in de krach zou betrokken zijn voor 200.000 gulden een verhaal uit onze dagen DOOIl J9de Vervolg Wat is de wereld eindeloos groot Gegroet blauwende bergen, klare me ren, heerlijke gouwen van Duitsehland cn Ltaliel Gegroet kerken, kasteelen, villa's on ïuïncn u spiegelend in den Rhijn! Gegroet o vaderland der melo- diën! Ja. dat is een gelukkige tijd, nu David zich te Weenen bevindt en er de lessen van hel conservatorium volgt Nederig et klein is het kamerke waai bij zijn jntrek genomen heeft Een windscherm, met allerlei karikaturen beplakt; een beeldje van ^aganini. een van Beethoven, een van Mozart, duit- schc pijpen, muziek rondom hem Be neden hem 't is waar, prozaïsche da ken, dakvensters, gevels en goten maar honger don" hemel, zuiver blauw of bewolkt en des nacht? met sterr Lezaaid- honger nog God en de oogen zijner lieve moeder. Gij wordt schaamrood. Davidwant gij herinnert u den tijd dat gij de eer ste maal voor het publiek zijt opgetre den voor het publiek, dat een mons ter is bij karakters zoo als het uwe Wat zien de menschen u vlak in het aange zicht; wat rijn die heeren onbeschaamd, onbarmhartig; wat straalt er nijd en Rfgunst uit de oogen van velen! Moed; strijk er maar dapper op los. jongen 1 Gij hebt talent, ind>en gij durft stout zijn; maar gij zijt links in al uw doen in laten; gij beeft alsof gij eenen moord op liet- geweten hadt. Uw strijk stok doet de snaren piepen uwe vinge ren zijn klammig, uw muziekboek lig! fen onderste boven voor u Gij wordt tllengs al linkscher. Krak! daar breekt uw kintsnsar en als eene nijdige slang slingert zij u over den neus om er een roodo streep op te teekenen Men lacht gij bloost, gij verwart in de noten, die ook al dansen en lachen om uwe linksehheid Alles spookt, alles woelt, alles grijnslacht en 't is of alles weer zegt gelijk op do kostsdhool domoor, ezel' 't Is veertig jaar geleden, en nog bloost gij over dat rampealig oogeniblik. Nu zijn ge eindelijk tri uwe geboorte; stad Brussel teruggekeerd en spoort les sen op of neen, anderen doen het voor u Ginds in dat schoone 'huis, dat gij uit uw open venster zien kunt woont uw halve broeder, die niet meer Weet dat gij bestaat en aan wiens dc-uy gij ook niet zult gaan kloppen Maar zeg eens. David,, hoe komt hef, dat HIJ de erfenis uws vaders bezit en dat men u, in evenredigheid niet bedeeld hoeft? Och, gij vaart zoo'n sukkelaar, die noch eijfeicn kon, noch iets van de wetten v u Mond en die zich zelf aan Je galg zou geteekend hebben, als meri bet u masi» met goedheid gevraagd had. Doch gij maalt juist om dat alles niet: gij zijt mei weinig, met eene nietigheid'; Het parket van Charleroi onderzoekt op dit oogenblik eene erge zaak, ten las te van een magazijnier dei* cc Lamineirs du Ruau die aangehouden is. Hij wordt beticht van ongeveer 50.000 fr. verduisterd te (heblben. Hij ging voort- met het loon der werklieden, die de werkhuizen verlaten (hadden, alle veer tien dagen op te strijken. Dat kon hij gemakkelijk doen daar hij gelast was met de aanwezigheid van het werkvolk BENE KAPTTAALSVERHOOGING WEGGEKAAPT. HET PARKET XE ACTIE, Gisteren is het parket op bezoek ge weest in den zetel van eene maat schappij, die handel doet in levensmid delen en gevestigd is in de Van Beer straat te Antwerpen. De boekhouding en allerhande pa pieren werden aangeslagen. Daarbij heeft het zich niet bepaald. Ook werd ten huize van eenen beheerder C.; een gewezen officier van (het leger, ver schillende papieren aangeslagen. Dit gebeurde terzelfdertijd te Boschvoorde, bij Brussel, hij den wissclagent Van S. Het optreden van het parket, staat in verband met erge onregelmatighe den, die in deze maatschappij zouden plaats gehad hebben. Het onderzoek moet uitwijzen in hoevere de feiten, die worden aangevoerd bewaarheid wor den. Er is sprake, dat deze maatschap pij' haar kapitaal heeft verhoogd, doch dat de opbrengst dezer verhooging, zijnde ongeveer een millioen frank, in plaats in de kas der maatschappij te worden gestort-, eenen verkeerden weg zijn opgegaan, en terecht zijn gekomen in de kas van den beheerder en van een wisselagent. -Donderdagmorgen wefd de team- controleur. Pieter M., wonende Steen weg op Elsene, 604, te Brussel, wan neer hij van een rijdende tram sprong, in de Koloniënstraat, verrast door een auto gevoerd door Alfred Tsten van Schaarbeek". Het slachtoffer werd zwaar gekwetst aan het hoofd en werd, na eerste ver zorging in St. Jans hospitaal, opgeno men in de kliniek van de Adolf Buyl- laan. Zijn toestand is zeer onrustwek kend. Woensdagavond, rond 9 uur, is brand ontstaan in de kartonfabriek van M. Raedemaekërs, op den steenweg van Jette, te Koekelberg. Dit werkhuis is gelegen op het eerste verdiep van het n. 128 van genoenjden steenweg; op het gelijkvloers is een schrijnwerkerij, zoodat. men genoegzaam begrijpt hoe groot het gevaar voor uitbreiding was. De -pompiers van Molenbeek werden dan ook ter hulp geroepen, die met verscheidene lansen het euvel te keer gingen. Dank aan hun kranig optreden kon de schrijnwerkerij, welke een grooten stapel hout bevatte, gered worden. Na een uur werkens was ook het vuur in de kartonfabriek gebluscht, maar daar is niettemin veel schade aangericht. Een onderzoek naar de oorzaak is geo pend. De Bulgaar Pieter O., 27 jaar oud, wonende te Rijsel, was deor zijne vrouw verlaten geworden. Woensdag? avond was hij te Brussel en opeens be merkte hij, in eene herberg der Ro- gierplaats, zijne echtgenoote in gezel schap van een andere dame. Toen de vrouw hem bemerkte, nam zij ijlingi de vlucht, om (hulp roepend. Op dat oogenblik, trok O. een revolver uit den zak, doch eenige verbruikers sprongen op hem toe en wisten hem te ontwape nen. De Bulgaar werd aan de politie overgeleverd. Bij zijne ondervraging Verklaarde hij zijne vrouw te hebben willen schrik aanjagen. Toen men hem aftastte, vond men eveneens een scheer mes op 'hem. Hoe O., dan ook protes teerde, hij werd opgesloten ter (beschik king van den prokureur des Konings. Er heerschte in die herberg begrijpe lijkerwijze een moment van innige ontroering. Sedert geruimen tijd leyen de 25ja rige PhiEp Van Muylder, metaalbe werker, en de 36jarige Arthur Wey- niers, fabriekwerker, beiden woonach tig te Willebroedk, in onmin. Toen zij elkaar Dinsdagnacht in eene afgelegen straat ontmoetten, kre gen zij twist. De ruzie bepaalde zich ongelukkig niet bij een woordentwist. Van Muylder greep namelijk zijn mes en bracht aan zijn tegenstrever tweè gevaarlijke messteken toe in het hoofd en een in den rechterarm. Op het hulpgeroep van het slachtof fer kwamen bereidwillige personen toegesneld, die den ongelukkige naar zijne woning overbrachten, waar men hem geneeskundige zorgen toediende. De plaatselijke politie, over het voor- A'al ingelicht, zocht den meesenheld op cn stelde proces-verbaal ten zijne laste op. BURGERSBANK VAN AET23T. Interesten vergoed Rekeningen op ZICHT 3 0/0 met 15 dagen voorbericht 4 1/4 met 1 maand 4 1/2 0/0 met 3 maanden d 4 3/4 0/0 op 6 maanden na dato 5 0/0 op 1 jaar na dato 5 0/0 op 3 jaar en meier interesten overeen te komen, j Spaarkas 4 0/0 zuiver. HANDELSREKENINGEN, BEURSOR DERS, enz, (1621 Tijdens een tochtje, dat luitenant- generaal Meiser .met een zijner vrien den in de omgeving van 01 latei et on dernam, ontsnapte de verdediger van Dixmuide als bij wonder aan een on gelijk De auto, waarin de generaal zat, werd door een antieren auto aangere den. De schok was hevig, maar alles bepaalde zich echter lij stoffelijke «chade en enkele lichte kneuzingen, die generaal Meiser in het gelaat op liep. Wij hebben gemeld, dat een Fransch watervliegtuig in de baai van Oavalaire- brandend in zee gevallen was, en dat er van de vier mannen aan boord, er slechts een zich kon redden. Da drie andere verdronken. Het zijn: Roussct, scheepsluik, Rousselet en La Ferre.De opsporingen om hun lijken te vinden, werden Woensdag morgend hernomen. Er aan werd deel genomen door drie forpedoboeten der Middel landsche. Zeevloot een torpedoboot uit Toulon en c!e jager Nr 85 van het center der zee- luchtvaartsOhóol van St. Raphael. Mid delerwijl zetten de pantserschepen hun gezamenlijke oefeningen voort met de torpedobooten, duikbóoten en water vliegtuigen, tusschen St. Ra-phaël en de Hvères-eilanden. A. Simkens, Borgerhout, Antwerpen. 1277 De 28jarige huisvrouw Helman, moeder van zes (kinderen, echtgenoote van een spoorwegarbeider te La Reid. wilde dooi- middel van petroleum hei vuur in de kachel aanwakkeren, toen de kruik ontplofte en de kleederen der onvoorzichtige in brand schoten. Het vuur (breidde zich bliksemsnel uit en weldra stond geheel de (kamer in lich telaaie. Huilend van de pijn, vluchtte de vrouw, een brandende toorts gelijk, de straat op. Buren kwamen toegesneld en doofden de vlammen, terwijl andere personen de kmderen uit de woning redden. Geheel het huis werd echter een prooi der vlammen. Vrouw Helman werd in deerniswek- kenden toestand naar een kliniek te Verviers gebracht. een zonnestraal, oen bteem, een goed woord, tevreden. Wie weet of gij niet gelukkiger zijt dar hij die zich wel een mantel van bankbiljetten zou kun nen doen maken Gisteren, terwijl Da vid in een openbaren hof op eene een zame hank gezeten naar eene heerlijke muziek luisterde, is zijn halve breeder hem voorlij gegaan den arm gevende aan eeri jong lief meisje zijne ver loofde gewis Och, zoo gelukkig is Da vid nooit geweestDoch hij kent haar wel, o ja! 't Is eene zijner leerlingen en nog wel eene zijner beste Waarom bloost de arme Da-id? Neen. bemin nen doet hij haar niet neen; maar het valt hem hard, dat juut de zoon van den gelen man de uitverkorene van het meisje is, welke hij eene zus terlijke liefde toedroeg Sinds dien dag heeft David den voet niet meer in het huis dezer leerlinge gezet... 't Ts eek' geen groot vei lies. want se dert eenigm tijd is David (larven or ganist in eene der parochiekerken van Brussel 'l Doet hem goed aan het hart, onder het tempeldak de hymr.cn des Heeren te doen weergalmen want er ligt in zijne ziel immers cone neiging tot godsdienstige dweeperijDavid Harven verbeeldt zich op dit oogenblik de kerk weer te /.'en met hare kolom men, altaren, schilderijen met pries ters, in gouden misgewaad, met een tal van rijken cn armen David doet het orgel onder zijne vingeren spreken juichen, jubelen; doch liet publiek luistert i aar die mvlodien niet. Geen wond irFr zit een bruidspaar op de Geen practiscbor hulde aan onzen groooten Vlaamschen Volks- O schrijver, dan de heruitgave zijner Werken, uitgegeven door de Maatschappij VOOR G0Ü EN 'T VOLK Huidevetters- straat, 2i, Antwerpen, (2e verdiep). REEDS VERSCHENENAnne Dieu-le-veut, ScherpenheuvelDe Gasthuis non, Oud Speelgoed I, Oud Speelgoed II en Waar is vader TER PERSE Dit zijn Sniderieën. INSCHRIJVINGEN worden bestendig aangenomen. Prijs berekend naar den omvang van het werk betaalbaar bij aflevering. trappen \an het altaar De brud is jong, de bmidegorn is long en beiden fchijnen gelukkig Wie zijn ze? Dat weet David Harveu niet; men heeft hem gezegd een zijner beste scheppin gen voor ien bruidspaar te spelen en evenmin als hij de verloofden kent.even- min kennen deze den organist David is de trap van 't oxaal afgedaald en heeft de kerk verlaten, op het oogerv blik dat ook bruid en bruidegom bui ten treden De laatste reikt den orga nist een goudstuk ter belooniDg toe; doch het geld valt klingelend op den grond, want David 1 larven js zoo ont roerd, dat het gou-rl zijne bevende hand ontglipt.. De gever ook is zijn halve broeder, de bruid zijne leerlinge De intrigue, di nijd en de afgunst hebben den eerlijken man benadeeld, ondermijnd en doeD vallen' .Ontmoe digd en mistroostig als hij was, heeft het spel van den organist ziel noch geest meer, en bocsaardige steramen herhalen gedurig: Kom, tel hem zijn maandgeld, en vervang hem door (en wakkeren speler.!)) en het maand- geld werd geteld en David Harvm is voortaan een arm man. Och, die her innering doet den ouden sukkelaar lecht zeer hoe lang het dan ook ge'e* den is, dat hij het woelige Brussel ver laten heeft, cm zijn brood in het kunst lievende Antwerpen op te sporen!En waar zijn de echtgenoot en nu? Waar is zijn broeder, dien hij sedert lang vergiffenis geschonken heeft? Hebben zij kinderen, zijn ze gelukkig? Dat al les weet David Harven slechts sedert eenige dagtn; 't is Rosemarijntje welke hem alles vertelt heeft- zijn-broeder is dood. zijne oud-lwdinge is mevrouw Fbrernoirt; drie kinderen zijn uit hot huwelijk g« sproten het meisje is een engel var. iivfde en goedheid, Zuster Malbikle; de zoon Henri, isjwat «le meeste jongens van zijn ouderdam zijn, en kleine George wtrd door Da vid Hary.cn zelve van dm dood ge-ed Er is zooveel zoets m die mededeehing geweest -- maar David heeft n;ets, noen, niets gezegd en zijne innige be trekking lol al die personen stipt ge heim gehouden Do muziekmeester drooipt Vom-p De deur wordt zacht geopend; cene vrouweli'ke gestalte komt op de teenen linnen ges'open, cn z'ch aohte»- Da vids stoel plaatsende, legt zij Je twee handen op de oogen van den droom er Ho. ho. ik raad wie gij zijt! zegt de muziekmeester vroolijk Rcscnia- rijntje!» En nu de handtn worden w?gge- trokken en Da\id glimlachend het hoofd omwendt, r cl hij een wezen met zwart masker belckt waarin twee hel dere oogen schitteren. David rschrikt in «den beginne; maar ecu heldere en vrorlijke lach achter hel masker, zegt hom: 't is Ro- semarijntje wel! Dwaas ding! mompilt Je ou ie man En vat moet er gebeuren? Wel. 't is immers vasiena\ond, mijnheer David! Maar mijnheer David zet een be denkelijk gezicht. ft yervolgt.)

De Volksstem | 1925 | | pagina 2