Priesterlijke benoemingen Zoodas 22 fiovam. Maandag 23 Soreni; 1925 Bij den Paus De reis van prins Leopold Provincieraad van Oost» Vlaanderen De ramp van de M i Dood der Koningin*» moeder van Engeland Een belangrijk initiatief Sn de IlaliaanscheKamer Voor de gepefisic n neerden DoodelijKwwerkongeluk Inhraak in dc Sint Gummaruskerk te Lier De Duitsche militaire be graasplaatsen in Belgie Het geld was op Steeds de autodiefstallen te Brussel Een ontzettende scheepsramp Wederom eens le Assehe XXXI' JAARGANG NUMMER 2&3 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLiAD f 5 CENTREREN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüppel-Db Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST .s Agentschap Havas, Adolf fiïaxlaan, 13, Ie Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, 6, Loa dres E. 0. 4. H. Cecilia Zon op 7,li onder 4,02 H. Clomons Zon op 7,13 onder 4,02 Kerst© K var lier den 23 Voortbrengst en organisatie zijn twee woorden waar nog al mee geschermd Wordt. Daar ze vooral van toepassing zijn op ccnen groep onafhankelijk van een pa troon, worden zo meest gebruikt ten opzichte van 't werkvolk. Maar ze ko men overal van pas. In 't behandelen van die kwestie valt het op, dat de beschouwing van het bij zonderste element, 't is te zeggen de mensch (werkman) zelf, zoo weinig op den voorgrond treedt. Men hoort veel van methoden, formulen, machinen, statistieken, premiën, enz. Hij, die dit onderwerp behandelt, zou bok wel eens mogen laten blijken dat hij weet wat onder psychologisch oog punt een groep van werklieden is. De zaak zoude beter toegelicht zijn. Van den toestand van dien groep hangt de graad af, waarmede nieuwe me thoden bij 't werkvolk ingang vinden. Een groep door den band genomeD Werklieden, is geen groep jonge rekrut- ten of leerlingen uit eene vakschool die nog tot alles geschikt schijnen. Op een duizend man hebben sommi gen eene breuk; zijn er die lijden aaD ongemakken, zooals aan de maag r; zijn en beducht van ontstekingen (angine, *-jbijv.) enz. Dan hebt ge oorlogsinvaliedcn. Weeï andore zijn gekweld door verdriet of penig geestelijk lijden. Gewoonlijk in zake voortbrengst is et in aar spraak van ouderdom en vaardig heid. Men ziet dat er nog heel wat an ders te beschouwen valt. En let er op(hier is geen spraak van opvallende kwalen. De bedoelde man nen zijn meest weinig ziek en niet be kend als zieken. Ze dragen, gelijk men Zegt, hun kruis, en soms zeer moedig. Door hunnen toestand beseffen ze de jniddelmatige mogelijkheid Ze kennen hunne krachten, omdat ze ër min of meer de grenzen van bereikt hebben. Wel te verstaan, die kennis is Zeer onvolmaakt. Gezien hunnen toestand zijn ze niet ineer wat men jong heet. Door onder binding zijn ze het zelf heelemaal niet meer. Ze kunnen al meer dan een stelsel tot grooter voortbrengst meegemaakt heb ben. De onvolmaakheid van dit of dat stelsel is hun niet ontsnapt. Ze beseffen en beduchten soms deD invloed van faktoren, waar jonge lieden nog geen acht op slaan. Bij het goed begrepen nuttige zullen fee zich bepalen. De kwestie van grooter voortbrengst zal door hen ernstig opgenomen worden, omdat ze den ernst van "t leven reeds in zien. Juist daarom wenschen ze dat de 'werkelijkheid goed gekend zij, en ze hulp in hun pogingen mogen verwach ten. Er mag geen spraak zijn van simpe le theorie voor den dag te komen. En 't eerste daartoe is dus wel, dat men den mensch zeiven kenneden psy cho!ogischcn kant, fdie van do phyno- logischen gedeeltelijk afhangt) niet in do schaduw late. De II. Vader ontving in' de Troon zaal, Mgr de metropoliet van Rumenië en de priesters die Zondag met hem in !St. Pieters de hoogmis in Grieksch-Bv- zantijnsehen ritus mede celebreerden. Op dit gehoor bevonden zich ook de bis schoppen, de archimandrieten en E. P. de Meesier, die grootendeels de wonder schoon c plechtigheid ingericht had, en E. P. Zimmermann, rektor van het Grieksch Kollege, onder wiens leiding 'de zoo schoone eanggebeden werd uitge voerd. De Paus gaf aan elk een schrijn, 'de •j ubelmedalie bevattend. Dan nam hij plaats op den troon en drukte zijn gansch bijzondere voldoening uit over dc hoogst ontroerende liturgische plechtigheid van (Zondag, waarvan de formulen zoo juist de gedachte vertolken der Kerk vaders van 'Nicea. Het was, zegde de H. Vader, een waardige herdenking ge weest van het (beroemd Concilie, waar het Oosten en het Westen bijeen kwa- wen öm de godheid yan Jezus-Ohristus te belijden. Pius XI had de plechtigheid willen bijwonen om wel de eenheid der Kerk to toonen in een eenig geloof en eenzelf de offer. De medalie, aan elk der toe hoorders overhandigd, zou voor hen een herinnering wezen "aan de plechtigheid van 15 November, alsook een blijk van .zijn bijzondere welwillendheid jegens do Oostersche Kerk. Een telegram meldt dat de prins op 30 October eene Engelsche zending te Umangi bezocht. Den 1. November was hij te ElisaJbethstad.waar Hij ontvangen werd door M.M. Tinans en Nauwclaerts. Dan zette hij te paard zijnen weg voort in de plantages. In deze streek zag hij oen hotel voor 60 bedden in aanbouw. Den 2 'November bezccht hij de schoone cacaoplantages van Barum'ba aan den Staat toebehoorend. Den 3en bezocht (hij Alberta en werd daar ontvangen door den gouverr new Duchesne, den béheerder Beissel en den (bestuurder Bluts. Daar kon dc prins oordeelen over den belangrijken vooruitgang der fabrikatie van palm olie, waartoe de groote palmplanfages gelegenheid geven. De prins heeft ook langen tijd ver toefd in do model-beroepschool der Mis sie van Scheut, onder het bestuur van pater Dereume. waar de kinderen der arbeiders stielen leeren, met welk; zij in de private nijverheid den ko3t kenner winnen en alzoo de inwijking veren van vreemde elementen. De prins heeft ook zijne bewonc.ering uitgedrukt voor de nieuw gebouwde werkmanswoningen, gasthuizen, ver- bandhuizen, enz., enz. Vervolgens ging de reis naar Bumba, Uellé, waar do Mjssie van Scheut eene lagere school heeft, en Beneden Uellé, waar de onvermoeibare generaal de Meulemeestér, gouverneur der Oostelij ke provincie zich vooral bei evert in het aanleggen van goede gemeenschapswe gen en de ontwikkeling van de katoen teelt. De prins bezocht ook de dcesseer- school voor olifanten, zoo als er nog an dere ingericht zullen worden in de stre ken waar deze dieren nog overvloedig zijn. Te Buta hebben de paters der Orde van Premonstreit eene der belangrijkste missiën, eene schoone kerk, paarden- en veekweekerij. afgerichte olifanten, boter- en melkproductie, enz. De Broeders Maristen hebben bijzon der schoone scholen. Er bestaat hier ook eene school voor dochters van opper hoofden. Den 11 November vertrok de prins naar Bassabili. BISDOM GENT. Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop heeft benoemd Pastoor te "VVortegem, den E. H. Ho ve, pastoor te St. Martens-Leernete St. Martens-Leerne, den E. II. Koggeman, ld. te Paulaathem; Coadjutor van den E. II Pastoor van Puyvelde te Belcele, den E. H. De Meu- iemeester, onderpastoor te Kieldrecht Onderpastoor in St. Martens te Aalst den E. H. De Cremer, id., te Sleidinge; te Temsche, den E. II. Steenssens, lee- raar te Dendermonde. 'ZITTING van 20 NOVEMBIE® 1925 De zitting wordt geopend om 16.10 urevoorzitterschap van den 'heer Thuys- baert. De heer Thuysbaert dankt om zijne kiczing en brengt hulde aan zijn voor ganger M. De C'lercq. Het verslag der zitting van gisteï wordt goedgekeurd. De heer Van Winkel, voorzitter, vraagt verlof. Op de vragen van den Gouwraad der B.P. Scouts», der «Arbeider Jeugd- vereeniging stelt de 2e kommissie do verwerping voor, omdat, zegt M. Rollicr, die maatschappijen wel niet onnuttig zijn, maar toch aan de provincie gecu algemeen nnt (bewijzen. De twee .vragen worden uitgesteld, na eene kleine schermutseling tusschen so cialisten en liberalen van de eenen kant ten voordeele dier vragen, en katholie ken tegen. Kafakteristisch feit de drie maat/ schappijen hebben uitsluitend Franscho standregelen en zijn dus niet geniet baar voor de groote meerderheid deï Oost-Vlaamsehe jeugd. Vraag van het Comité Olympi* que Beige van Ath, tot het bekomen van een hulpgeld tot het inrichten van Olympische spelen in Oosl-Vlaanderen. Uitgesteld tot Dinsdag. De gemeente Drongen hok'omt een hulpgeld voor de ovcrwelvingswerken van waterloop 34. De zitting wordt om 16 geheven. Dinsdag zitting om 16 ure. Men seint uit Londen. Een dienst op zee, ter nagedachtenis van de 69 matrozen en officieren die het leven verloren bij de ramp van den on derzeeboot M. 1 vond plaats daar waar de boot zonk. Eene roerende plech- tigheid greep plaats op de achtersteven \an de «Maidstone», het hoofdschip der flotilje van drie onderzeebooten waartoe de M. 1 behoorde. Vergezeld van elf andere schepen van Portland, Portsmouth en Plymouth, evenals van de vertegenwoordigers van al de onderzeebooten korpsen, verliet de Maidstone de haven op (hetzelfde oogenblik waarop de «Ml Donder dag 1.1. uitvaarde. Wanneer de plaats, in dc omgeving van Star" Point, bereikt werd, waar thans de onderzeeboot ligt, ving dc plechtig heid aan. Bij het einde van den dienst werden drie salvos afgevuurd en schalden de klaroenen na een kort bewaren .van stil zwijgen. Kronen werden in'de zee geworpen. Sympathie telegrammen werden per radio uitgezonden door de Duitsche des kundigen die thans beproeven het wrak van de M. 1 weer te vinden. De Koningin-moeder van Engeland is Vrijdag namiddag overleden. Koningin Alexandra, moeder yan Koning George en weduwe van Koning Edward VII, was dochter van Koning Cin'isliaan van Denemark en werd ge boren 1 Dcc. 1844. Zij trouwde te Windsor op 10 Maart .1863 met den toenmaligen prins van Wallis, die later den troon zou beklim men onder den naam van Eduard VII Koningin Alexandra had de faam een der schoonste vrouwen van haren tijd te zijn geweest. Zij was de zuster van wijlen Koning Georges van Griekenland en van de nu nog levende gewezen keizerin van Rus- land, de moeder van den door de bols jewisten vermoorden keizer Nikolaas. Koningin Alexandra was zeer popu lair in Engeland en haar afsterven, na een kortstondige ziekte, verwekt groote ontroering. Alle feestelijkheden zijn afgezegd, ook het ontbijt dat gisteren in Guild Hall aan den prins van Wallis moest aange boden worden. Vermoedelijk zal nu heel h^t feest programma voor de onderteekening van Ij et Verdrag van Locarno in het water vallen. VAN HET DEPARTEMENT VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Door het Departement van Economi sche Zaken worden op dit oogenblik on derhandelingen gevoerd met de verte genwoordigers van de Belgische steen bakkerijen, óver de middelen om den uitvoer van Belgische baksteenen naar de Vereenigde Slaton te bevorderen. De Belgische steenbakkerijen kunnen aan de Vereenigde Staten hun produk- len leveren tegen goedkoopere voorwaar den dan de Amcrikaansohe voortbren gers zelf. Belgie kan dus hier een rijk afzetgebied vinden. 'Er werd uitgerekend dat Belgie jaar lijks ÏOO.OOO.ÖOO baksteenen uitleveren kan en erdoor ook de uitvoer over Ant werpen met 200.000 vermeerderen zal Wij hopen vast dat de Belgische steen bakkerijen het Amerikaansch afzetge bied zullen kunnen veroveren. De minister van Financiën heeft een wetsontwerp neergelegd waarbij het ge not van een duurtetoeslag aan de titula rissen van pensioenen wordt behouden. In de memorie van toelichting wordt die maatregel al3 volgt gerechtvaardigd Een heel eind tijd zou nog kunnen verloopen alsvorens de wet op de pere quatie der pensioenen, waarvan het ont werp eerstdaags aan de weigering zal voorgelegd worden, gestemd zal zijn cn in de veronderstelling dat zij heel bin nenkort afgekondigd wordt-, zal hare toepassing daarom niettemin voor het meerendeel der persoonlijke gevallen, noodgedwongen verschoven worden tot na het vervallen van het tweede kwar taal pensioen van het jaar 1926. Om de inkomsten der gepensionneer- den niet te verminderen, zou de drie maandelij ksohe bijslag zijn van 25 t-.h. van het jaarlijksch bedrag van het pen sioen. wat juist het gemiddelde van den duurtetoeslag gedurende het tweede halfjaar 1925 vertegenwoordigt. Dat. was insgelijks de grondslag van het voorschot dat verleend werd krach tens het koninklijk besluit van 4 Juni 1920, tijdens de uitvoering van het her- zieningswerk ingevolge de wet van 3 Ju ni 1920. De nieuwe duurtetoeslag zal verieend worden op afkorting van de achterstel len der perequatie, doch dat punt zal ge regeld worden in de wet tot machtiging van de algemeene opvoering der pen sioenen. Het eenig artikel van het ontwerp luidt De titularissen van pensioenen, he- hoorende tot de categorieën bedoeld bij de wet van 12 Augustus 1925. zullen, té rekenen van 1 Januari 1926, onder de zelfde voorwaarden als vroeger, eenen duurtetoeslag blijven trekken, waarvan het driemaandelijkscli bedrag vastge steld is op het vierde van liet jaarlijksch pensioen, zonder 500 frank mogen le boven gaan. )i ^Ziehier eenige bijzonderheden óver de woelig 3 ritting in de Italiaansche Ka mer, waarbij de communistische Ka merleden door de fascisten buiten ge schopt werden De Kamerzitting begon met de reedi verwachte botsing tusschen de fa-xisteo cn hun tegenstanders. Van deze laatsten waren alleer. de communisten versche nen. uit wier naam Maffi een verklaring trachtte af 1e leggen. Toen hij begon De Kamer-betoo ging van Woensdag is niet in overeen stemming n et de gevoelens van de meerderheid van het land sprong Fa- ïinacci o.nmiddelijk op, stortte zich op Maffi en s breeuwde Dat verdient de Duce niet waarbij hij zij vuist op Maffi list neerdalen. Maffi trachtte zich te verdedigen, maar reeds waren ongeveer 20 fascisten van hun zetels opgesprongen en lieten een regen van slagen, stompen en trap pen op Maft" neerkomen. De communist Rqpossi werd van de trappen in de zaal afgesïeept. Daarop werden Maffi en Re-r possi in den hals gegrepen en terwijl men hen voortdurend afranselde, naar buiten gesleurd. Het tumult hield eerat op toen Mussolini de zaal betrad. De voorzitter van de Kamer, die tot dusverre niet had ingegrepen, waar schuwde toen dc oppositie voortaan de gevoelens van de meerderheid van het Huis niet te kwetsen. Intusechen Vilde de communist Pieel- !i, hel parlementsgebouw binnenkomen Hij werd echter herkend en op straat met knuppels afgeranseld, zoodat hij in een gasthuis moest worden opgenomen. De Popolari hebben ingevolge de be dreigingen der fascistische partij er van afgezien naar het Parlement terug té keeren en het incident toont aan, dat zij gelijk hadden. •Ook een journalist, die op de perstri buun protesteerde tegen de ruwe behan deling, den communist aangedaan, werd door fascistische collega's de zaal uitgeslagen. In de deehetfabriek van M. Paul Pi quet, Plezantevest te Gent. is de werk man Picter Daele. 29 jareD oud, wonen de Plezantevest 71, het slachtoffer ge veest, van een doodelijk ongeluk. Met een 'haakje heeft hij wat vuilig heid willen trekken van t usschen den tamboer ven zijn mekaniék, welke toe vallig 'beginnen te draaien was. De man werd met de linker voorarm genepen tusschen den tamboer en den rooster en op verscheidene plaatsen werd de arm doorstoken door de ijzeren pin nen van den tamboer. Het slachtoffer werd overgebracht naar de kliniek van den heer dokter Ver- cauteren, Antwerpenplaats, alwaar hij aan zijne wonden is bezweken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn dieven bij middel van braak binnengedrongen in de groote kerk te Lier; zij 'hebben rijf offerblok ken opengebroken cn den inhoud mee genomen. Vrijdag morgen hebben de kerkbe dienden inbraak en diefstal vastgesteld. Dc politic opende een onderzoek. Er is tegenwoordig veel vreemd volk tc Lier, met de foor, cn men gelooft dat de inbrekers vreemdelingen zijn. De Lierenaren weten te goed dat er niet veel in de offerblokken is en zullen voor die kleinigheid geen inbraak wagen. Bij het zoeken naar posten van de ver schillende begrootingen waarop kan worden bezuinigd, is het oog gevallen op de hooge lasten welke voortspruiten uit het onderhouden van de in Belgie gele gen Duitsche militaire (begraafplaatsen. In Belgie zijn nog altijd 259 Duitsche be graafplaatscn, waar 150.000 gesneuvel den rusten, terwijl er 167 begraafplaat sen van geallieerde militairen zijn. De bloedverwanten der gesneuvelden mogen ieder jaar kosteloos per spoor een be zoek brengen aan de graven van hen die op het slagveld vielen. Dit kost 150.000 frank aan den Belgischen Staat, die ook nog ieder jaar 40.000 fr. uitgeeft voor het versieren met bloemen van deze gra ven zonder onderscheid van nationali teit. Verder hébben de families van meer dan duizend in Duitschland, gestorven Belgische weggevoerde burgers cn krijgsgevangenen de repatrieering van Let stoffelijk overschot van hun verwan ten verzocht, wat vermoedelijk ruim 1 miljoen frank zou kosten. Waar het tractaat van Versailles op deze punten niet heel duidelijk is, zullen waarschijnlijk daaromtrent door de Bel gische regeering onderhandelingen wor den geopend met Berlijn. Eenigen tijd geleden was zekere Van' der M., uit de Plantenstraat te St. Joost- ten-Noode, gevlucht na ten nadeelo van een belangrijk handelshuis der hoofd stad 15.000 fr. ontvreemd te hebben door het maken van valsche bons en wissels. De oneerlijke kerel hickl zich schuil te Parijs. Donderdag avond is hij naar Brussel weergekeerd en heeft er zich in het Ju stitiepaleis gevangen gegeven. Hij had ai het gestolen geld verbrast. EEN DOORTRAPTE SCHERM In ons nummer van 6 November jL, gaven we een (breedvoerige beschrijving van den oplichter G eraerts, Leo-Paul, geboren te Anderledht. den 10 April 1S94, thans zonder bekend woonver: blijf, die zich bijzonder onderscheidde in oplichterijen ten nadeele van auto bestuurders en autobergplaatsen, maar zich ook schuldig gemaakt heeft aan au todiefstallen. Voortdurend werden nog te zijnen iaste klachten ingediend bij den rech terlijken dienst der parketten van het land. Ernstige opsporingen worden gedaan, om dien doortrapten kerel te kunnen vangen. 'Zijn persoonsbeschrijving werd overal rondgezonden. TWEE HONDERD MENSCHEP 'VERDRONKEN. Havana, 20 Nov. Het stoomschip stad Cayes dat een 200-tal arbeiders naar de Kubaansche suikerplantages bracht, is vergaan. Slechts drie der opvarenden konden totnogtoe worden gered. Alen doet pogingen om ook andero drenkelingen op te pikten. •Nabij de statie le Assehe greep Don derdag avond een erg ongeval plaats. Eene genaamdo Tand, wonende ge hucht Terlinden, bevond zich in een koffiehuis der Statiestraat, toen rij do autobus zag afkomen, waarmede zij naar Berchem wilde rijden. Zij liep op den steenweg cn bemerkte niet dat een an dere auto kwam aangehold. - De geleider, M. De T... burgemeester van Buysinghcn, deed al wat hij kon om dc vrouw te mijdendoch deze werd niettemin gegrepen en onder het vocr- tuig gerukt. De ongelukkige heeft zul ke erge kwetsuren opgcloopen aan het 'hoofd en op heel het lichaam, dat men haar naar het gasthuis heeft moeten overbrengen. Haar toestand is zeer zorg wekkend. Uit het onderzoek door do gendarme rie gedaan, blijkt dat het ongeval te wijten is aan de onvoorzichtigheid van het slachtoffer, dat verwaarloosd had te zien of de straat vrij was..

De Volksstem | 1925 | | pagina 1