M Bij kunstschilder Emiel Claus 33^C3-jE3S_.^X> 85 centjémeh kekeluks 0.75 Uitgeverij. Van Nüffel-De Gendï? Dinsda" Nov. 1925 HAAL ZE BOVEN Maarschalk JofïreleLuik Neerlaag der Fransche regeeving Duiische kolen Tragisch geval op ban ket van den Katholieken Kring le Oostende Het zinnebeeld van het Roode Kruis Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 XXXI* JAARGANG NUMMER 250 o H. Flora Zon op7,14. onder 4,00 Volle Maan den 30 Publiciteit buiten het ftrr. &AL.ST jgeaMMMMgg ('t Vervolg.) Thans treden we 't heiligdom der kunst van Emiel Claus binnen en bewonderen met onderzoeken de nieuwsgierigheid en gretigen lust zijne zoo talrijke tentoonge stelde schilderijen. Onze oogen tintelen, schemeren bij al die kleu ren va riteitentoch zoo helder, zoo zonneklaar, zoo zonnelichtend zoo zonneschijnend, zoo aantrekke lijk, zoo smaakvol... 't Eerste tafereel dat onze blik ken treft om zijne levende aan trekkelijkheid en zijn natuurlijk weergeven is zijn beetenoogst. Het bezet eene heele wand van de werk plaats, welke zeer ruim is nochtans, De personnages zijn meer dan le vensgrootte en de betteraven veel meerder dan de heesten. De afge beeld en zijn portretten van men- schen van Astene zooals Van Lae- re en Adéle Rogge die thans nog in leven zijn en 80 jaren telt. De Leie kronkelt daar tenden en men is bezig met den akker in de boch- te te ontlasten van zijne wonder- groote beeten. Eene frarisehe vloe ien broek gelapt en gestukt is op te merken bij een der paejithoeve- bnechteii alsook de natuurlijke positie van Adéle Rogge, de werk vrouw niet haar ouderwetsehe muts op met binders en daarboven een zakdoek geknoopt. Ze staat te ademen op hare verstijfde vingers. In den herfst 1919 werd deze schilderij gemaakt en de buitenge* rvone beeten welke die landbouwer gebuur van Claus, -mocht oogsten, gaf aanleiding tot dat prachtig werk. Een sodanitraat maatschappij vroeg om 'deze schil; derij op haar reklamen over te drakken en bekwam de toelating, "t Is eene der beste schilderstukken van den meester, We bewonderen aldaar nog tal rijke schilderijen welke het klein ste hoekje der groote zaal van 't atelier versieren, 't zij zij opge hangen zijn aan de muren, 't zij zij nog staan op schra gen of schilderezels. We sommen op met wat uitleg en een luttel gedacht of herinne; ring daarover: Koeien zwemmen de door 't Leiewater; Een oogst; eene lente met Baohte in 't ver schiet; Een Valavond zonder da tum; Zonneschijn in de Lente; Het voorste van zijn villa met de lil bloei staande nutte en roode kastanjeboomen en al weerskan ten massieven rhododendrons of ptruikenalpenrozen en lilas daar voor, in :t midden spreit een pauw zijn veelkleurige staart open; Een morgenliehteffect op de Leie van Februari 1923De Leie vervrozen en 't besneeuwde landschap in het gure 1891 (Januari)De Leie met sneeuw achter zijn huis in 1924; Eene ware tapisserie in den zomer met de Leie in 1921 juist nevens den hof van Baron Fran cois Kervyn de Volkaersbeke zijn linkergebuurnog een mo'rgend op de Leie in September 1921; Een volle zomer in 1923 in Juli gezien van op den overkant der Leie. veel groen, al 't gekleurd en versehillig groen mogelijk, variëteiten van alle groen, eene ware harmonie en daarboven wonderschoone gekab helde blauwe lucht; 1924 aan den ingang van 't kasteeltje op de groote baan van Gent-Kortrijk; 1924 lente met roode beuken in den hof1922 October in vollen dag met zon en Leierivier. Ter loops moet hier aangestipt Worden dat Claus uitmuntte in 't lucht en 't licht schilderen, en bijzonderlijk Agentschap Havas, Adoif Hlaxlaan, zich bezighield met lichteffecten in de laatste jaren van zijn vrucht baar kunstenaarsleven. 1923 ten- den zijnen hof kastanjeboomen en plataauen daartussehen en nog de Leie! 1921 een overzet op de Leie met bakbootje; 1922 Oetober- berfst eene wildernis van Astères of purpere sterrebloemkens en daarachter 'de Leie met immer en altijd de water- en stroomeffecten. En nog eene menigvuldigheid van bloementafereelen, landschappen enz., want Claus muntte uit in bet natuurschilderen en schilderde tientallen keeren betzelfde boekje of prieeltje van zijn lusthof, van de zilverrivier, van de meersehen. van de akkers daarrond zijn zon nige woning. Emiel aanhad de zon kwam zijne weduwe tusschcn en ge be merkt dat het met de zon- of maan- effecten is dat hij (meest speelde en zijne beroemdheid verwierf, ook eene nieuwe school inzette en stichtte. Bemerkt nu ne keer zijn eerstelingen en vroegere produc ties 'ea ge zult er wel een schoon verschil in vinden maar immer kunstig.» Wij stonden inderdaad voor zijn eerste tableautje, 't wierd geschil derd. plat op tafel thuis in moeders keuken to Vyve toen Claus nog maar een dubbelen knaap was en 't representeert: ne pot au feu voor de soe-pe, dat is in een schotel een staalken prei, een ajuin, een patat, een raapke, een wortel en ne paste- nakel altemaal todh zoo natuurlijk op dien duisteren achtergrond dat ge de naadjes en draaitjes van de porei ziet liggen- Emiel schilderde dat tableaut je, zijn eersteling, ten jare 1867,» bemerkte madame L« En hier hebt ge een schets, line impression van 1924. 't Is zijn laatste schilderij, Twee dagen voor zijn dood werd dat vervaardigd, 't Is een zicht over de Leie met eene roode lucht. en donker pur per oranje daartussdheiï... 't Was zijn zwanengang met borstel en pallet en op 't doek,..»; Hier bemerken we nog een lichteffect op een huis. Te Sint Anna Termuiden woonde de Fransdie dichter Kalm, een schrij ver van Parijs. In dat HollandscH plekje kwam dikwijls Claus zijn vriend bezoeken en schilderde zeer dikwerf de schaduwc der reeiit- overstaande hoornen op Kalm's huis dat hij la maison close noemde. Prachtig en opwekkend, Juist daarnevens hangt een ta bleau in 1913 gemaakt: 't Is een zicht op de Middellandsche Zee te Le Trayas bij Shit Raphael, beter gekend als Antihes waar men bloedroode rotsen op het strand en in 't water ziet uitsteken. ba cóte d'Azur quoi, zou 'de Franscliman zeggen. Daaronder een aanzicht van eene kaai tenden het Steendam te Gent, thans niet meer bestaande want de straten z,ijn daar verlegd en ver anderd. Lief toch! Nog een avond- cffect met m'aan of de Meulen van Astene bij 't vallen van den nacht in 1905; Een opstaan der maan op labeurlarid dat een boer met zijn koeien aan 't omploegen is, van 1900; Astene dorp van over den ijzeren weg gezien met graanop- ]>ers of mijten langs den grooten steenweg in vollen dag; Een avond te Brugge rond 1902 op het Ka naaltje bezet met grijze eii grau we antieke puhtgevels van huizen niet verre van O. L- Vrouwkerk. Dit tafereeltje werd geschil derd zei mevrouw Claus, voor 't kleur van 't wit vuil van dat vooraanstaande huis. ('t Vervolgt.)] MARC. NOG EEN NIEUWE REESEL BELASTINGEN. Wij. ontvangen den tekst van het wetsontwerp tot wciziging van de wet geving in zake rechtstreeksere belas tingen en daarmee gelijkgestelde tak sen. Wij zullen cr vandaag eenige aanha len en de rest voor morgen laten; ei is naar allcmans gading: TAKS OP DE VOERTUIGEN. De taks op de automobielen wordt gebracht van 30 fr. op 40 fr. per paar; dekracht en op 60 fr. voor elke paarde- kracht boven de 34. Do talis mag even wel niet 5 t.h. van de waarde van het voortuig overschrijden. De traktoren en kamions van meel dan 2000 kil. betalen een taks mini mum van 36 fr. per honderd kilos. Naar gelang den aard van de banden zal die taks met 50, 100 en 150 t.h. worden verhoogd. De gewone voertuigen betalen een taks van 40, 60 of 80 fr. naargelang van den aard van de raderen of het aantal trekdieren. De taks op honden bedraagt 15 fr. Voor de schoothondjes zal men 30 fr. moeten betalen. De honden van de invalieden en de gebrekkigen worden van alle taks vrij gesteld. De taks op de mijnen die tot nu toe vast was zal voortaan 7 t.h. van de ge maakte winst bedragen. DE TAKS OP DE SCHOUWBURGEN Deze leks wordt als volgt gewijzigd: De taks op de bioscopen wordt ge bracht van 25 t.h. op 15 t.h. voor do plaatsen van minder dan 2 fr. en van 25 tot 28 t.h. voor de plaatsen van meei dan 5. fr De taks óp de schouwburgen wordt gebracht van 15 op 12 t. h. voor do plaatsen van minder dan 4 fr. en van 15 op 16 t.h. voor de nlaatsen van moei dan lOf'r. DE TAKS OP DE OUrVENPRIJSKAMPEN De taks op do weddenschappen, op de paardenwedstrijden zal 5 t.h. bedra- Sen- Voor de duivenprijskampen ral de takst 3 t.h. bedragen voor elke wedden schap van 10 fr. per duif. Beneden dit bedrag zal de taks 1 fr. per ring bedra gen. DE TAKS OP DE DRANÖKSLUTERIJEN Een taks van 300 fr. tot 1000 naar gelang de gemeenten zal worden be taald door do drankslij forijen die reeds een exploitatie bezitten. DE TAKS OP.DE DIENSTMEIDEN. De opcentiemen op de belasting op het personeel worden gebracht van 15 op 100. Voorts één dienstmeid zal evenwel geen taks meer worden betaald en even min voor de tweede dienstmeid indien deze met de zorg over kinderen of zie ken belast. Voor eiken lakei wordt de taks ge bracht van 10 fr. op. 50 BELASTING WEGENS OVER DRACHT. Het ontwerp houdende wijziging van de wetgeving in zake zegel-, regis tratierechten, enz., brengt ook* wijzi gingen toe aan de overdrachttaks. Art. 57, een taks van 1 t.h. wordt geheven op de koopwaren verkocht in hallen en mijnen. Art. 58, de inlandsehe plantaardige voortbrengselen, uitgezonderd green ten en vruchten, worden met 2 t. h. be last. Art. 59, (bij de levering van gezwin geld vlas wordt een taks van 1 t.h.geïnd van 2 t.h. zoo de zwingelaar recht streeks levert aan den spinner. Art. 60, de boter wordt met 2 t.h belast, om het even welk aantal tus- Bdhenpersonen optreden tussóhen den Voortbrenger en den verbruiker. Art. 61, meststoffen alsmede raap koeken, afval van maalderij, brouwerij, mouterij, branderij, suikerfabriek, enz. welke tot voeder van do dieren of tot meststof dienen wórden forfatair met 2 t.h. belast. Art. 62, oen eenige taks wordt inge voerd voor graanmeel, steenkolen, co kes Art. 63, op ingevoerd slachtvee wordt een taks van 1 t.h. geïnd: verder een taks bij dcslachting van 15 centiemen per kilo op voet. Art. 64. de regecring mag een forfai taire taks invoeren van ten hoogste 2 T*. h. op de andere voortbrengselen die nan verscheidene overdrachten onder hevig zijn. Art. 68, brood, melk, eieren, aard* dappclen, water, gas, electridteit, -zijn belastingvrij. Een geestdriftige ontvangst. Luik, 21 Nov. Maarschalk Joffre, vergezeld van zijn wouw en dochter en kommandant Desmazzo, is Zaterdag te Luik aangekomen. Talrijke vooraanstaande personen waren aanwezig, alsmede een groote menigte die den bezoeker geestdriftig heeft ontvangen. Woensdag te Gent. Maarschalk Joffre, die Woensdag de stad Gent zal bezoeken, verlaat Brussel per auto door Aalst rond 2 uur en zal te Gent aankomen om 2 u. Brussel- sche Poort. De burgerlijke en militaire overheden, mot een af deeling soldaten, zullen hem ontvangen. De stoet van auto's zal een omgang maken door de stad langs de voornaam ste gebouwen. De ontvangst in het stadhuis zal om halfvier plaats hefeben in de zaal der Pacificatie. Een thee zal aangeboden worden in de zaal van den gemeente raad. ONTSLAG VAN IIET MINISTER.IE De Kamer stemde Zondag morgen art. 3 en 4 van het financieel ontwerp. Een hevig debat ontstond over een mendement van M. Astier, dat de af schaffing van artikel 5 van het finan- cieele wetsvoorstel vraagt. Een hevig debat ontstond over een amendement van M. Astier, dat de af schaffing van artikel 5 van het finan- cieele wetsvoorstel vraagt*. M.M. Norgara, Astier. Bonnet en Painlevé mengen zich in het debat, waarvan de twee ministers het kapitaal belang aantoonen. M. Bokanowsky beklimt het spreek: gestoelte en de gewezen verslaggever gaat over tot eene nauwkeurige kritiek van de voorgestelde artikels. Na een lang debat, verklaart M-. Painlevé van op zijne paalts: De regeering dringt er bij de Kamer op aan dat artikel 5 zou gestemd wor den. Is zulks niet het geval, dan kan ik niet langer do regeeringsverantwoorde* lijkheid waarnemen.» Die verklaring wekt groote opschud ding. Men gaat tot de stemming over. Met 277 tegen 249 wordt het amen dement verworpen. De Kamer verwierp artikel 5 van hel financieel ontwerp met 278 tegen 273 stemmen. De regeering (heeft ontslag genomen. Dat het leven van het kabinet Pain levé aan een draad jen hing kon men van over een paar dagen waarnemen. Reeds verleden Vrijdag meende men dat het laatste uur van het ministerie geslagen was. De socialisten hadden het leven van het kabinet in hunne banden. Do minste weerbarstigheid van Pain levé tegen de socialisten zou zijne dood kosten. Hij kon maar leven door toe te ge ven aan de socialisten, nog toe te ge ven en altijd toe te geven. Van 'het oogenblik dat hij niet meer toegaf was hij veroordeeld. En nu ligt, met het kabinet, ook heet het financieel ontwerp op den grond. HOE DE REGEERING IS GEVALLEN. Ziehier hoe de regeering is gevallen Te half 3, Zondag namiddag was de zitting hernomen, toen bemerkt werd dat artikel 5, hetwelk na de verwerping van het amendement Astier, aangeno men was verklaard, niet overeenstemde met den tekst die uitgedeeld was go- worden aan de Kamer. Te midden van een geweldig lawijd deelde M. LAMjOUREÜN, algemec-n verslaggever, mee, dat de voorzitter van den ministerraad eene bijvoeging had gedaan, dio hij niet had kunnen be kend maken aan de Kamer. Hij werpt al de verantwoordelijk- beid op de diensten der regeering, die veel te laat aan de Kamer de. teksten meedeelt welke zij wil zien aannemen of verwerpen. Er wordt om half 5 opnieuw ge stemd over artikel 5. met den uitslag als hier boven vermeTd. Parijs, 22 Nov. De president van den raad begaf zich te 17 u. 20 naar het Elyseum, waar hij het collectief ontslag var. het kabinet aan M. Doum'ergiie indiende. De president der republiek bedankte om de toewijding die het kabinet bc- topnd had en gelastte M. Painlevé mot de verzending der loopènde zaken. Tc 17 u. 40 bad M. Painlevé een onderhoud met M. Doumorgue. Toen hij een half uur later lisi; Ely- eum met M. de Monzio verliet, zegde hij aan de journalistenWij zullen op de republiek waken. Er zijn lieden die alle gelegenheden willen waarnemen; om wanorde te stoken, maar wij zul len waken. Daar de regeering besloten heeft tij* delijk het verleenen van invoervergun ningen te schorsen betreffende da Duitsche steenkool der «heistellingen», waarvan Belgie ongeveer 250.000 ton per maand moet nemen,, kwam er van! wege sommige nijveraars en invoerders verzet in en deden zij stappen. De minister van nijverheid en arbeid heeft hieromtrent den «dienst voor den invoer van Duitsche steenkool» (comp- toir) geraadpleegd. Het bestuurcomi- leit en den beheerraad er van, hebben hem eenparig verklaard, dat naar hun oordeel, er geen reden bestaat om uit* zonderingen aan te (brengen aa*i deri onlangs vastgestelden regel, zoolang het «Comptoir» er niet zou toe komen, op. normale wijze, de steenkool voor her stel,, welke zij ontvangt af te zetten en dat er geen overeenkomst zal zijn ge troffen met de Duilsdhers, wat betreft de levering van steenkool voor herstel en steenkool buiten die vcor herstel, Het «Comptoir» heeft zich ander zijds bereid verklaard aan de invoerders van Duitsche steenkool en aan bijzon dere bedrijven der speciale kwaliteiten van steenkool te leVeren, welke zij mochten noodig hebben. Onder deze omstandigheden, heeft de minister van nijverheid en arbeid besloten voor het oogenblik van de ge troffen maatregelen niet meer af te wijken. Anderzijds, is men bezig met een onderzoek over den toestand der steenkoolnijverheid in Belgie en de verschillende categorieën van belang hebbenden zullen worden verzocht over de naar aanleiding daarvan genomen conclusies, hun advies te geven. Na den toast van den heer voorzitter, M., volksvertegenwoordiger Baels en advocaat Dupont, provincieraadslid, kwam dan aan 't woord M. Ant. Les- crauwaet, en sprak ten voordeele van een sanatorium voor teringlijdende kinderen te Breedene, toen hij opeens ineenzakte. Men droeg den achtbaren woord voerder onmiddelijk over in een zaal daarnaast. Een aanwezige dokter, M. Mercier,, kon enkel den dood vaststel len, dezen tengevolge van hartader- breuk. Mevrouw en Mejuffer Lescrauwaet waren op het banket aanwezig. Hun droefheid grensde aan wanhoop. Er heerschte algemeene verslagen heid in de zaal, toen M. Baels deze droeve tijding bracht en een gebed voor den overledene vroeg. M. Lescrauwaet was oud-gemeente raadslid, en een der grootste werkers van den Volksbond, waarvoor lii j ruim. 20 jaar heeft gearbeid. Het is het publiek veelal onbekend dat het gebruik van den naam en van het zinnebeeld van het Roode-Kruis duidelijk beschermd is door een wet. De onlangs gehouden international conferentie van Genèvo lieeft op drin gende wijze bij elk land aangedrongen om die wet te doen toepassen. Ten onrechte heeft men gemeend dat al degenen die zich, om 't even hoe, be zig hielden met de zieken, zelfs met de gekwetsten, en vooral met een han- delsdoel, zooals de apothekers.drog-sten', bandagisten, enz., vrij het Roode-Kruis mochten uithangen op den geve! vart' hun huis en hun druksels allerhande met dit kenteeken mochten versieren. Dat is een groote dwaling. Volgens do overeenkomst van Genèvo mogen de naam en het zinnebeeld van Jt Roode-Kruis slechts gebezigd worden door nationale Roode Kruisen en den gezondheidsdienst van het leger; een' wet van 30 Maart 1S91 voorziet zeer gewichtige straffen voor al degenen die zich van dit zinnebeeld zouden bedie nen. Deze misbruiken moeten dus ophou den. De zaak is zeer duidelijk: niemand in Belgie. buiten de inrichters van het Roode-Kruis en den gezondheidsdienst, mag het Roode-Kruis bezigen. Wij wensdhen dat de noodige maat* gelen dringend zouden genomen wor den om de misbruiken te doen ophbu* den.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1