25 Nov. 1925 Woensdag Sovjel-Rus!aud Mevrouw Sleynman vrij Remy De Man op vrije voelen onzer itvomngm De Gouden Roos Nog de minister] ■aad Kardinaal Mercier De ministerieele krisis in Frankrijk van zijn slap hoedje op, zijn volle weel derige en neerhangende (knevels en zijn puntbaardje, zijn lage witte col en zwar- XXXI* JAARGANG NUMMER 270 Kerkstraat, O cn 21, Aalst. - Tel. 514 - PAG-BS-.AD - I 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüffbl-D» Gendt Publiciteit buitan bet %i*r. AALST Agentschap Havas, fitielf iïlaxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Egrljs- Bream's Buildings, 8. Lcndrea E. O, H.Calharina Zon op 7,16. ondor 4,06 Volle Maan den 30 Pe burgemeester komt verwittigd te v.orden, dat morgen Woensdag, te 2 ure, Maarschalk Joffrë, de overwinnaar van de Marne, op zijne reis van Brussel naar Gent, onze stad zal door trekken. Wij verzoeken de inwoners der straten cp den doortocht gele gen, de Nationale Vlag te laten wapperen, om hunne hulde en eer bied te betuigen aan een der groote bewerkers onzer vrijmaking. Maarschalk Joffke zal op de Groote Markt door den Heer Burgemeester namens de stad begroet woraen. HET BOEK VAN PROF. SAROLEA. II. 'haven, gesteund door een sterke, doch. kleine* partij met voorbedachten ra de klein in aantal gehouden uit vreeg voor oneenighcid en splitsing, ge steund door 'het roodc leger, het toe- In het begin van 19.17, was het bols- vluchtsoord voor de duizenden aan de 'iewisme bedoeld als een sovjetisme; het eerste levensbehoeften gebrek hebben- Rijk bestaande uit een groot aantal j den, gesteund door het schrikbewind plaatselijke 'besturen, sovjets die sov-jvan den Tciheka, in het leven geroepeö nets zouden afgevaardigden zenden naar door Moise Ouritski en Djerdjinski, 'het Nationaal Congres, dat commissaris- moordende op groote schaal volgens een sen kiest. In werkelijkheid is van die jbepaalde taktiek, daarvan geeft prof. „verkiezingen niet veel terecht gekomen: Sarolea een levendige beschrijving. 1 Eveneens geeft hij een beschrijving van liet verloop van de gebeurtenissen Hoe Lcnin in 1918 ertoe is overge.- '80 van de bevolking'kan noch lezen, 'noch schrijven. De Constitutie heelt dan ook alleen op papier beslaan. De verkiezingen, in den herfst vangaan de verheven roeping van de 1917 deden uitkomen, dat eön groote,bolsjewiken te verwezenlijken, den meerderheid van het Russische volk, te-heilstaat te brengen; de destructieve 'gen bet communisme was. politiek kon hij toon laten varen; hoe Lenin zich meester makende van de toén de nijverheid, de groot- en de •macht, zond in Januari 1918 den Na- j kleinhandel is genationaliseerd in Rus- lionalcn Raad naar huis. Hij stelde in r«de dictatuur van liet proletariaat». 'Lenin en zijn consoorten zijn echter zelf geen proletariërs, doch meest in- tellcctucelen. journalisten; Lenin be hoorde tot de klein-grondbezitters, .Tchitchorin tot den adel,"tot den Jood- schen midendenstand bëhooren Trotz- ki-Bronstein, Zinoviev-Apfelbaum, Ra- dek-Sobelsohn. Het is niet een dictatuur «van» het vol'k, doch een dictatuur «over» het volk. dat het twaalftal mannen, dat zidh door geslepenheid, met geweldige wreedheid van de madht meester maak te, uitoefent. Zeven jaar 'heeft dat twaalftal nu ge- heersclit, elk met een eigen taak; Trotzki als organisator van het leger, Radek als het hoofd van de propagan da, Djerdjinski als de algemeene in quisiteur, Zinoviev als de dictator van Petrograd, Tchitéhcrin als de leider van de buitenlandsdhe staatkunde, Krasein is de handelseKpert, Sohein- mann de financieele, Boekarm is de theoreticus, de verklaarder van het waar geloof en directeur-generaal van de Pers. En boven die allen stond Le nin, voor wien prof. Sarolea geen groo te achting heeft. Hoe dit twaalftal krachtmonschen de macht in handen gekregen heeft, j boe het zich heeft kunnen hanV-jste^ land; een bureaucratie, millioenen ambtenaren tellende, werd ingesteld; de Staat zoude voor alles zorgen. Doch een factor bleek spoedig te falen, de productie. De boeren. 85 van de be volking vormende hadden wel het nieuwe stelsel toegejuicht in zooverre het "hen grondbezit had gebracht, ont nomen aan de vermoorde groot-grond bezitters, docli wenschteu hun land bouwproducten niet te verkoopen voor papieren roebels, welke steeds minder waard werdenstrafexpedities entna men de boeren hunne voorraden, doch liet gevolg was, dat de boeren niet meer gingen verbouwen dan voor 'hunne ei gen -behoeften. Doch de tallooze ambte naren. bet roode leger meest gevoed worden; de «NEP» of de nieuwe eco nomische politiek werd ingesteld; Le nin werd gedwongen de hulp van het zoo verfoeide kapitaal in te roepen. Dan is er het probleem van den gods dienst: de dictators hebben den gods dienst verklaard te zi jn het «opium van het volk», doch zij zijn gedwongen rekening te houden met de godsdiensti ge gezindheid van de bevolking. Mevrouw Steinman zal op het einde dezer maand op vrije voeten worden ge- (Eindvervolg)'. Mevrouw sprak ik, de zonne stralen komen hier immer van Naza reth. teen gelijksoortig oord als 't Pales- tiensche stadje der bloemen), dat recht over uw woning zijn vlaamsche weelde rige natuurpracht ten toon spreidt. Niet te verwonderen dat uw echtgenoot- kunstenaar hier kwam huizen en zijn kunst uitoefenen 't Is zoo antwoordde zij, en hij wist het zoo wel te schikken om de vluchtende en invallende lichteffecten op planten en bloemen, op struikgewas en boomen, op 't water en in de lucht welke zooveel blijheid en lever*! leven schenken te zoeken, te vinden en op 't doek te tooveren Aanschouwt bijvoorbeeld hier dit tafereel voorstellende onze hof van ach ter het huis en de veelsoortige bloemen in die veelvuldige parkjes, 't is een schildering van October 192*2 En wij smaakten en we smekten naar den trog om nog 1 IZieliier de schets van een meesterstuk van onzen vriend, 't Wierd gemaald in 1891 en 't wordt bewaard in het mu seum van schoone kunsten te Gent. Daarop staan verbeeld de toegevrozen Leie met het omringende en omgevende bedekt met sneeuw en jongens met hun ijsstoelen zijn aan het spelen, slieren loopen en ketsen op de vastliggende ri vier Die schilderij heet de Ysvogels en herinnert ons den langen winter van 1890-91. Een ander meesterstuk de vlas oogst bevindt zich in 't Museum van Brussel,» vertelde onze Cicerone, «en de appeloogst, nog een zijner hoort toe aan een bijzondere te nen We vroegen ook naar de huidige weerde van enkele gewone tableaux en 't antwoord volgde i <c Die daar moet 15.000 fr. kosten en die grootere een snoeuweffect zou men moeten 25.000 fr. (betalen De kunst moet betaald worden., tuurlijk Onze lichtschilder verbleef onder den oorlog gedurende vier jaren en half te Londen in een appartement dicht de kaaien van den Teemsstroom Hij werk te er veel en hield op zeker tijdstip eene expositie waar al de tentoongestelde schilderijen opgekocht werden door een Belg in Engeland verblijvend. Een dezer portretten of fotos naar de natuur gemaald mogen wij bier thans ook bewonderen Een brug over den Teems en verder de Westminsterabdij en andere torens en daarnevens een an der zich op den Teems met zijn stcom- booten, schepen en op de kaai wagens, rijtuigen, autobussen, enz. Alles in de londenscbe lucht en 't engelsch smokkel- of mistwcêre gehuld. Deze eerste schil derij werd aangekocht door het Gentsoh museum. Toen hij achter Jt front verbleef in 1915 op 't verzoek van onze Koningin teekende hij binst die zes weken 't een en 't ander ook wel iets der puinen van 't beschoten Loo en andere plaatsen. Die steendrakken krijgen we tbans ook onder de oogen. Eenige pasteliee- keningen of verfstiften, o.a. de koer van een boerenhof met kleurpotlooden ge- teekend krijgen we insgelijks te zien, alsook eenige aquarellen of waterverf schilderijen verbeeldde zijnen hof en andere etsen. Tafels liggen er vol met penteekeningen en eaux fortes of etsen en schetsen. 'a Emiel Claus was een vlaamscbc belg deelde zijne gade ons nog mee, geen flamingant ook geen franskiljon... Hij schilderde enkele portretten van zijn vrienden, o.a. dat van schepen Lemon- nier van Brussel, die op zijne beurt een fransch boek over den schilder en zijne kunst liet verschijnen. Hij portretoerde ook zijne vrouw en zicli zelf, alsook zijn hertevriend Adolf Terrcyn van Vyvc een oude schoolkameraad die de eerste velo maakte der streek. Jt Was uit erken telijkheid want Claus was een der eerste velorijders van over zooveel jaren. Wc hoorden ook zeggen dat een ge kend vlaamsch schrijver een levens schets of iets in dien aard over Claus aan 't schrijven is en dat dezelfde platen die in 't boek van Lemonnier voorkomen in het vlaamsch werk zullen te vinden aijn. Ik zie nog immer Claus me tegenko men met zijn legendarisch ronV p/AtekeJsteld». col en zwar- cravatte... zoo een beetje op zijn en gelsch gekleed en immer nadenkend, 't Was nen type... Binnen drie, vier maanden kom dan eens terug,» vermaande mevrouw Claus, bij ons heengaan, want de ate lier zal dan herbehangen zijn met an dere tableaux... en nog eens zult ge op nieuw mogen smaken en smekken al wat uw oogen, gevoel en hart lusten. Dank, mevrouw, cn tot weder- ziens I groetten wij buigend. Opgezet,opgeruimd, yernijeuwd in ons gedachten, beschenen en beschon ken door al dat. licht, dat ons ten hoogde voer naar ?t Eeuwige Licht en 't Eeuwi ge schoone stapten wij het schilderach tig kasteeltje met zijn hovingen uit om ons zeer voldaan huiswaarts te begeven. Emiel Claus overleed schielijk te As- tene den 5 Juni 1924. De Koning en de Koningin moesten juist hem '*s ander daags nog een bezoek brengen, want on ze vorsten waren groote bewonderaars van dezen kunstschilder alsook van.zijn werken. Claus was commandeur in de Leopoldsorde, officier van het eerele gioen, officier in de Italiaansohe Kroon orde, Ridder in de orde van Oranje-Nas- sau, alsook lid der Academie van Belgie, briefwisselend lid van het ïnstitut de France Op zijn doodsboeldeke drukte men het volgende. De Kunstenaar, dien we betreuren, was een door God rijk-begenadigde ziel hij had een% gezonden, klaren geest, een v/arm en open hart, een helder ook, een vaardige hand.Liëht en leven vulde zijn ziel De Zonne, Moeder van Gods schoo ne natuur was de vreugde van zijn le ven hij at en dronk ervan, hij droomde en sprak ervan, hij werkte en zwoegde ervoor, lastig en lang in zijne prachtige doeken. Zonneschijn heet zijn huis; Zonneschijn vulde zijn leven want blij en opgeruimd was hij immer, spijts lijden en last van werk en jaren. In zijn ouden dag bleef hij jong van hart, frisöh van gevoel en verbeelding, altijd nieuw, altijd schoon en vol leven, gelijk de 'Zonne, gelijk de natuur. Nooit heeft 'hij de droefheid gekend die de ziel overschaduwt en den avond van 't leven zwijgzaam maakt en melan- koliseh. Hij vereerde den Schepper in zijn werken en vond Hem telkens weer in de schoone natuur. Daarom bidden wij en hopen van Gods oneindige goed heid dat het schoone, dat de uitstraling is van het Ware, en dat het groote Ideaal was van 's kunstenaars leven, hem in God de opperste en volmaakte Schoonheid voor alle eeuwigheid ter aanschouwing gegund worde. Barmhartige Jesus geeft (hem de eeu wige rust. 4 Te Genjt heeft men een monument ter zijne gedachtenis opgericht, "t Staat in 't Park. omtrent rechtover de Staats- Normaalschool. Hij zit er, in 't brons gegoten, nadenkend in een' zetel met 't palet in de hand. op een soort tribuun waartoe men opklimt langs witte mar meren trappen cn al weerskanten staan er gebeiteld in den witten steen levens groots. namaaksels van zijn doeken de vlasoogst of eene vlasslijting en' de ap* pelenoogst. of appelenplukking met een fragment daarnevens van zijn ijsvogels en van zijn zwemmende koeien over de Leie. Die tafereelen worden aanzien ak zijn meesterstukken. Op de eene hoek staat een hovenier op zijn blokken en bloemen in den arm m op den rechterkant Angela Rogge op de spade geleund in hare vuist blazend uit zijn beetenoogst. Het opschrift boven het standbeeld gebeiteld en verguld luidt in't vlaamsch en 't fransch Aan Emiel Clans, kunst- ichilder, 1849-1925. ...Juist daar rechtover heeft men een op de Duit sobers veroverde mortier ge plaatst en dat kort kanon draagt op zijn dikke buis twee opschriften Ultima ra tio regis en Pro gloria et patina. Emiel Claus was de goede vriend onzer vorsten en werkte voor de glorie van 't vader land Is ?t niet MARC. Remy Deman werd gisteren op vrije voeten gesteld. De minister van Justicie beeft de straf van Remy Deman van drie jaar op achttien maand gebracht, .Daar Re my Deman reeds negen maand gezeten heeft, en de overblijvende negen maand met drie maand verminderd worden, werd lrij dan opk op vrije voeten ge- De goudsmeden van het Vatikaan. hebben de Gouden Roos voltooid, die voor Koningin Elisabeth lies tem d is. De Roos moet nog door den II. Vader gewijd worden, voordat zij, zcoals wij het reeds gezegd hebben, door twee edel lieden van het Pauselijk Hof naar Brussel zal overgebracht worden. Deze edellieden zullen zijnMarkies Giovanni Batista Sacdhetti, foerier-ma jor, en Prins Camillo Francesco Mas simo, die in 'het Pauselijk Hof den titel blijft dragen van «Opperintendent-ge- neraal der posterijen». Markies Sacehetti is de hoogste hur- erlijke waardigheidsbekleder van het Vatikaan. Hij was het ook die, in Mei 1923, naar Madrid de Gouden Roos droeg, door Pius XI aan II. M. Konin gin Victoria van Spanje geschonken. Wat prins Massimo betreft, die was liet die den 28 Maart 1922, naar 't Gezant schap van Belgie te Rome, Koning Al- bert en Koningin Elisabeth ping halen, met den autó die -onze Vorsten naar hot Vatikaan moest voeren, voor het eerste bezoek sinds 1870 den Paus door katho lieke vorsten gedaan. Na het onderzoek der begrootingen heeft de ministerraad zich Maandag morgend ook bezig gehouden mot cfe ontwerpen van legerherinrichting van generaal Kcptens. De ministers bespraken ook de gena demaatregelen naar aanleiding van 's IConings naamfeest en de eervolle on derscheidingen alsdan te vërleenen. M. Janssen, minister van financiën, heeft zijn collegas op de hoogte gesteld van de besprekingen die hij te Londen voerde met de vertegenwoordigers der groote banken, betreffende de inter nationale leening. M. Vanderveldc, minister van bui tenlandsdhe Zaken heeft ten slotte nog een overzicht gegeven van den toestand der Ibuitenlandsöhe politiek. Te half 2 liet men weten dat de mi nisterraad in den namiddag niet meer zou bijeenkomen. Naar wij vernemen zullen alle ge* vangenisatraffen heneden 1 jaar met drie maand worden verminderd in zoo verre het geen groote recidivisten be treft. Een heele reeks veroordeelden zal van dien genadcmaatregel kunnen genieten. Talrijke veroordeelden ook die hun gevangenisstraf nog moesten uitdoen zullen den weg naar de gevan genis niet moeten inslaan. Het is wel verstaan dat het bier en kel genademaatregelen betreft, en niet amnestiemaatregelen, over dewelke de Kamer zal hebben te beslissen. Z. Era. kardinaal Mercior is Zondag zijn 75e jaar ingetreden, géboren zij ti de den 22 November 1851 te Eigen- Brakel. Hi j is sedert 1906 aartsbisschop van Mechelen. DE ONDERHANDEDINGSN. M. Paul Boncour verliet te 15 uro het Eliseum. Hij legde eene verklaring af aan de persleden waaruit bleek dat hij partijganger was van eene regee ring van links. Maar in de gegeven om standigheden dient die regeering wils krachtig te wezen. Eene regeering' 'krachtdadig van houding en die steu nen zou op de meerderheid van links zou spoedig de meerderheid winnen, noodig om de zaken van den Staat flink te regelen. DE SOCIALISTISCH E GROEP EN HET KAMERDEBAT De socialistische groep besloot zidh te onthouden tijdens het dehat dat zou gevoerd worden inzake der voorschot ten van de Ban que de France aan den Staat. M. BR LAND WORDT GEROEPEN BIJ DEN VOORZITTER DER REPUBLIEK. M. Aristide Briand is te 4u.30 in het Elyseum gekomen en geroepen door den voorzitter der Republiek. WAT DE FINANCIEELE OOMMISSIE BESLOOT. De financieele commissie der Kamer trad met 12 stemmen tegen 2 het ont werp bij tot vermeerdering der voor schotten van de Banque do France nan den Staat. De socialisten cn 'enkele andere coim, missieleven puthielden zicdi.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1