26 Een glorierijk eeuwfeest in het verschiet Donderdag i\ov. 1925 Geen nachtwerk De kabinetscrisis iu Frankrijk De diefstal van 100,000 frank te Antwerpen KAMER GrooSheid en verval SENAAT De ramp van de M 1 Provincieraad van Oosl-Alaanderen 'I Zoeken van slecnkooi- aders in Vlaanderen De krach van 400,000 gulden Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. - Tel. 114 XXXI* JAARGANG NUMMER 27ï Tl r^--RT A T~» 15 CENTIEMEN WEftELHKS 0„~5 Uitgever: JVar KcFFEr.-Ds Gbndt Loudres E. H.Victorina Zon op7,17. onder 4,59 Volle Maan den 30 Publiciteit bulten het Arr. AALST i Agentschap Havas, Adoif Maxlaan, 13, Ie Brussel. jRue de Richelieu, P.APije* r Bream's Busldings, C. 4. Toekomende jaar, 4 October, zullen er zeven eeuwen verloopen zijn, sedert Sint-Franciscus opge stegen is ten hemel. Die dag zal in de Roomsch-ka- fholieke Kerk met grooten luister gevierd worden. Over ganseli de wereld zullen de christenen juber len met de grootste vreugde ter eere van den grooten minnaar der ar moede Sint-Franciscus, Een internationaal komiteit is reeds samengesteld om de feeste lijkheden te regelen voor dien dag, Wetenschappen en Kunsten zullen hunne medewerking verleenen, ter verheerlijking van den broeder van alle schepselen De zetel van dit komiteit is gevestigd te Assisie en Z. E. Cardinaal Mercier is lid van het komiteit. Er werd besloten, tijdens eene vergadering van dit komiteit, dat het jubeljaar zal beginnen op 2 Au gustus 1926 en dat het zal eindigen op 2 Augustus 1927- Ook in Belgie is een buldekomi- teit gevormd onder voorzitterschap van Z. E. Kardinaal Mercier en Z- D. H. den Nuntius, Een standbeeld ter eere van den poverello zal opgericht worden te Leuven. Eene nationale inschrij ving zal geopend worden, om de kotsten te dekken. De dag der in huldiging op 8 Augustus 1926. zal het beroemd Oratorio Sint-Fran ciscus van Tinei, worden uitge voerd. Een pelgrimstocht zal on dernomen worden (Augustus-Sep tember) ingericht door het natio naal comiteit, en de bijzonderste plaatsen en kerken bezoeken, ge heiligd door de herinneringen aan den H. Franciscus, Franciscus van Assisïë Wat ligt er in dien naam niet besloten voor de dhristenen. De overwinnaar der ketterijen, de m'innaar der ar moede, de zaaier van de grootste geestdrift. Hij heeft 'die geestdrift medegedeeld aan duizenden zielenï, zijne volgelingen Minderbroe ders, Capueienen, Arme Klaren, Derde-Ordelingen, enz. Franciscus heeft den tempel van Christus hersteld, hij heeft liet Evangelische leven teruggebracht aan het vervallen menschdom, hij heeft liet christen ideaal in het wa re licht gesteld, Franciscus was de groot? kunstenaar van Onzen Lie ven Heer, Hij beminde alle ge- J.ehapen wezens. Hij sprak tot de dieren, hij predikte voor de vogelt jes. Hij zong een loflied voor de zon, de maan, het vuur, het water, enz. Hi j was de zanger van Gods liefde en Gods heerlijkheid- Niemand was ooit zoo vereenzel vigd niet den Meester, als deze be voorrechte leerling. Hij ontving de wonden van Jezus, hij werd leven dig gekruist, hij werd verteerd door de liefde Gods. Belgie zal voorzeker niet ten ach ter blijven in de Sint-Franciscus- hulde en het zal zijn liefde en zijn vereering op grootscke wijze laten Wijken, Men weet <3at verscheidene bestuur- jflers van groote bakkerijen van Brussel en omtrek, waartusscken het '«Maison 'du Peuple»' tot straffen van enkele po- licie veroordeeld werden om eene ploeg ingericht te hebben die, alle weken, een nacht welkte. Het doel dezer schik king was van de kalanten den noodigen broodvoorraad te bezorgen, met inacht neming van de 'Zondagrust. Docfh het nachtwerk is in de bakke rijen verboden. Het rechterlijk vonnis werd aan (het Verbrekingshof onderworpen, dat nu de vraag tot herziening verworpen heeft, M. BRIAND ZIET VAN :DE VORMING- AP. Te 15u40 begaf M. Briand zich naar het Elyseum om den president op de hoogte te stellen van zijn besluit. Toen hij twintig minuten later bui ten kwam verklaarde hij aan de aan wezig zijnde persleden. «Ik kwam aan den president meedeelen dat Ik er niet in gelukt ben den steun te vinden dien Ik gewensdkt had om een ruim kabinet van republikeinsehc unie te vormen. Eekerc namen zouden, om trouwens eerbiedwaardige redenen, in mijn kabi net ontlbreken. In die voorwaarden zag Ik er van af een kabinet te vormen dat niet steunen zou op eene vaste en duur- zamè meerderheid. M. DOUMER GEROEPEN. M. Doumer, voorzitter der senatorial^ financieele commissie, werd door den voorzitter der republiek bij hoogdrin gendheid naar het Elyseum geroepen, waar hij te 16u20 aankwam. Te 17 u. V2 verliet M. Doumer het Elyseum. Hij verklaarde over de proto- colaire 24 uren te beschikken om het kabinet te vormen. Zoo hij er in gelukt dan zal hij de financies op zich nemen en zal hij denzelfden dag een finan cieel ontwerp indienen. M. Briand die kort daarop liet Ely seum verliet verklaarde dat, zoo men hem vroeg do buitenlandsdbe zaken fo blijven waarnemen, hij zulks zal aan nemen. M. DOUMER ONDERHANDELT M. Doumer werd in het ministerie van binnenlandsche zaken door M. Sdhrameeh ontvangen, met wien liij een kort onderhoud had. Hi j zou heden ook spreken met MM. de Selves en Hcrriot. Morgen zou hij zijne eigenlijke con sultaties beginnen. In den loop van den in acht zou hi j werken aan het opmaken van zijn fi nancieel saneeringsontwerp. Hij heeft aan M. Briand aangeboden zijn portefeuille te behouden. Het onderzoek schijnt nu todli aan te duiden dat de diefstal door de. her bergierster is gepleegd. Deze heeft den belangrijken buit te 6 uur 's morgends overhandigd aan de dienster, met ver zoek het naar hare schoonzuster te brengen. De dienster had echter geen vertrouwen in de schoonzuster, en na eerst een 'handzakje te hebben gekocht in de Carnotstraat, deed zij het geld er in en ging vervolgens naar eenen pel senwinkel, waar ze den mantel kocht. Daar moest edliter nog een verandering aan gebracht worden en zij vond daar in de gelegenheid om het handzakie met den buit daar in bewaring te geven. De onderzoeksrechter, M. Van Bau- wel, heeft de dienster ondervraagd en deze bevestigde boven aangehaald re laas van den buit. Zi j voegde er tevens bij, dat de aangehouden schipper voor Van die veiling die reecis meer dan tien millioen opbracht zal Castiglioni geen oent trekken. Een mooie droom die als een nacht merrie eindigt. f Zitting van Dinsdag 24 Noveinb. 1925 De zitting vangt aan oin 2 ure, on der voorzitterschaTi van M. Brunet. AVETSOOTWERPE-N. Er worden twee wetsontwerpen in aanmerking genomen namelijk: 1. Betreffende de vervalsehing van boter bij middel van margarine; 2. Het nationaal fonds voor den vrijen tijd van den werkman. ONDERVRAGING. M. FIEUILLIEN, katholiek, onder vraagt bij hoogdringendheid den heer minister van nij veiheid en arbeid en de regeering over de kwestie der pensioen wetten. M. POULLET, minister van econo mische zaken antwoordt dat de heer minister Wauterö weerhouden is in den Senaat; de Koninklijke besluiten be treffende de pensioenen zullen overi gens onverwijld verschijnen. DE SUIKERKWESTIE. M. HUBIN, socialist zet zijne onder vraging voort nopens de suikerpolitiefe der regeering, en protesteert ertegen dat de trusten der suikerfabrikanten het tegenstrijdig onderzoek der beetwor tels verhinderen. De redenaar vindt dat de rechten der voortbrengers zouden moeten geerhiedigd worden. M. BECKERS, zegt dat de misbrui ken slechts plaatselijk zijn en indien de voortbrengers benadeeld worden, dan ligt zulks aan het feit dat zij niet syndi- kaal georganiseerd zijn. Spreker vindt dat de suikerprijzen te hoog zijn; hij vraagt dat de inkoinrechten op de vreemde suiker zouden vermeerderd worden. M. HOUGIAUX, katholiek, sj#mt M. Beckers. Een paar andere redenaars nemen het woord en houden staan dat er feite» lijk geen trust bestaat der suikerfabri kanten, maar cuk^ieene vereeniging om beter te kunnen voorzien in de al- gemeene kosten en de verliezen. M. JACQUEMOTTE, communist, zegt dat. liet debat de onmacht bewijst van liet huidig regiem tegenover de eco nomische toestanden M. POULLET, katholiek. De ka tholieken hebben immers de werkers- vereen i gingen gesteund. M. DE BUNNE, socialist. Dat is valsch. M. JACQUEMOTTE Ziedaar de eendracht tusschen de regeerende par tijen De zitting wordt geheven om 3 ure. Donderdag zitting om 2 ure. niets in de zaak was, want zij was zelfsVergadering tot de uitroeping ir» ril/i mopnino- TlPl tteld dpD sellill- „nv, "YT HnnLnn c in de meerling, dat het geld den schip per toehoorde. EEN MILLIARD WINST IN DRIE JAAR TIJDSI HIJ VLECHT GERUÏNEERD. Te Amsterdam wordt eene verzame ling kunstvoorwerpen verkocht geschat op *200 millioen. Do veiling de meest belangrijke der eeuw, is het laatste be drijf van eene geweldige financieele (ragedie, waarvan een Oostenrijksche milliardair de trieste held is. Zoon van een armen rabijn van Trieste, begon Camille Casüglioni kort na den oorlog te Weenen als kleinen bediende. Zijn handelsgenie, zijn allea overtreffenden durf hadden voor gq. volg dat hij binnen de drie jaren eene fortuin van meer dan een milliard kon bijeenbrengen. Een oogenblik ton hij zicli do mees ter wanen van het lot van Oostenrijk. Liefhebber van schoonheidsvoorwerpec had hij kunstschatten bijeengebracht voor een aanzienlijke waarde. Dit won derbaar paleis stortte in duigen. Een spekulatie indien zij gelukt ware, zou zijne fortuin verdriedubbeld hcfobcn. Casliglioni nam de vluöht zonder een cent." Zijne sahuldeisdliers vechten thans om dc nagelaten schatten. De grootste verzamelaars, koopers van allo wereldmusea kwamen te Londen sa men. Het Eouvreihuzeum Orocthi tegen 1 millioen 500.000 fr. eene merkwaardi ge schilderij van Nicolas Froment; dc herrijzenis van Lttzaxug, Dinsdag vergaderde de Senaat onder het voorzitterschap van graaf 't Kint de Roodebekc. 'Na eene lange bespreking óver 'de goedkeuring der kiezing van plaatsver vangende senators, besluit de, Hoogs Vergadering tot de uitroeping als plaatsvervanger van M. Houberi, socia listisch kandidaat te Brussel en tot. de afwijzing van M. della Faille, katholie ke kandidaat te Aalst. M. de minister Tsehofferi legde ver volgens een wetsontwerp neder, dat de vermindering van het personeel van ge- reehtsoven en rechtbanken tot doel heeft. Daarna werd de bespreking geopend over het wetsontwerp betreffend het ge bruik van loodwit. WEEP. EEN MISLUKKING. De opzoekingen naar de M. 1 moesten eens te meer onderbroken wor den. De boot waarmede de Dultschc dui kelaars vervoerd werden, stootte bij on geluk tegen den kabel waaraan de boei bevestigd is die de vermoedelijke lig plaats van de gezonken duikboot aan duidt. De kabel brak en de boei dreef weg. De zitting wordt geopend om 16 Ys ure, onder voorzitterschap van M. Van Minekei, voorzitter. Het verslag der vorige zitting wordt goedgekeurd. Tweede ondervoorzitter. De heer Gouverneur deelt mede dat de wet niet toelaat twee ondervoorzitters te kiezen. De volgende vragen tot het bekomen van hulpgelden worden verworpen Van den koninklijken raad voor kunstgebouwen en natuurschoon; Arheids-jeugdvereeniging te Gent; Comité olyinpique ouvrier Beige; Les Semailles en Soleil; De kerk van St. Paulus te Gent (ver daagd) Ligue Patriotique des sous-officiers te Gent Gemeentebestuur van Oostakker Burgerlijke godshuizen van Gee- raardsbergen (om gebrek aan yereischte stukken) Centrale hoogcschool van kristen arbeiders. Hulpgelden worden toegestaan aan: Het gemeentebestuur voor het stede lijk laboratorium, 1500 fr.'J Het ontleedkundig staatslaborato- rium te Gent, 3000 fr.) Gemeentelijk laboratorium van Sint Nikolaas, 1500 fr.; Vereeniging der landbouw-ingenieurs der hoogeschool van Leuven, 2000 fr. Aan den heer vrederechter van Dein- De kerkfabriek van St. Vincentius a Paulo te Gent, 66.600 fr/; De kerkfabriek van Aalter, 12.200 fr; Vlaanderens Turngouw Oost- Vlaanderen-gouw van den Belgischen Turnbond, Socialistische federatie voor lichamelijke en zedelijke opvoe ding van Oost-Vlaanderen. Provinciaal sanatorium van Ronse, 600.000 fr.; Vlaamseih Volkstooneel 8.000 fr.; St. Gillis bij Pendermonde voor een weezenhuis. 22.800 fr.';' Burgerlijke godshuizen yan Den der mondej Beroepsvereeniging der ingenieurs uit de hoogeschool van Gent 2000 fr/; Den vrederechter van St. Nikolaas; St. Michielskerk te Gent, 1612 fr."; Union des villes et communes beiges 2500 fr. Gebouwen vaff den Eeredicnst. Er zijn 24 vragen gedaan, van 4 zijn de stukken onvolledig:, ze moeten ver daagd worden. De 20 andere zullen in aanmerking komen. De heer Danneels (lib.J vraagt een verslag over 'het vakonderwijs. M. Rol her zegt dat 'het gereed is en morgen aan de leden zal uitgedeeld worden. Ter gelegenheid van den Gouden Bruiloftsdag van HH. MM. onze Vor sten, zal Vrijdag geene zitting géhou den worden Heden zitting óm 16 ure. Volledige bchenicnissenafgelegd. De diamanthandelaar L., die zich uit eigen beweging bij het gerecht te Ant werpen kwam aanmelden, werd door onderzoeksrechter Van Bauwel in ver hoor genomen en nadien met zijn broe der gokonfrontcerd. De man legde vol ledige bekentenissen af en verklaarde veel geld verloren te hebben. IM ondoyzock wordt ypprigezet. Het is zeker, dat in de Nile eeuw steenkool werd gehaald uit den grond van Luik, en er is reden om te denken dat toen zulks reeds sedert lang geschied de. Wij hebben het in een vroeger arti kel gezegd, dat die brandstof alleen in de smis kon worden gebruikt. Dc noodi- ge bronnen ontlbreken ons om te zoggen of het gebruik van steenkool zich snel of traag over de overige gedeelten van het land heeft uitgebreid en of ze te Gent in de Nile eeuw werd aangewend in de smis. Wij meenen te mogen bevestigen, dat dit zeker hét geval was in de Xllde eeuw, maar kunnen niet zeggen of men Lui'ksche of Engelsohe steenkool ge bruikte. Wij weten stellig, dat in den aanvang van de XIVe eeuw alhier En- gelsclie steenkool werd ingevoerd. Dit blijkt uit de stukken van een onder zoek nopens de zeerooverij, die de Vlaamsche zeevaarders van de Engel- solien hadden te verduren. In een stuk van 1319 ongeveer staat te lezen dat, Hendrik Culkin, van Duïnkerke, een zeeschip bezat, dat hon derd vaten wijn en meer nog kon voe ren. Hij zond het naar het kasteel op dc Tyne '(Newcastle, in 'Engeland bij Schotland) om er smedekolen to halen». Engelsdhe steenkool blijkt overigens iu Vlaanderen te allen tijde gebruikt te zijn geweest. IZoo leest men in de reke ning van de abdij van 'Njeuwenibossche voor het jaar 1694 de vermelding van twee inkoopen van Schotsohe steenkooL Destijds bad de prijs van het vervoer een veel grooter invloed dan thans op dien van de steenkool zelf, ten gevolge der slechte wegen en der gebrekkige vervoermiddels. Het is dus niet te ver wonderen, dat men in Vlaanderens grond zeiven heeft gezocht naar steen kool. Ten jare 1750 «vertoonden Lode* wijk Tlieodoor de Sourdeau en G. E. Caters aan Zijne Excellentie (den gou verneur van de Oostenrijksche Neder landen), dat tot- dan toe niemand heeft ondernomen delfstoffen te zoeken noch uit den bodem te 'halen in de grondge bieden van Doornik, het Dóorniksclie, de Kasselrijen van Ath en Oudenaer- de, hoewel het blijkbaar is, dat, naar hun ligging, er aldaar moeten zijn. dio men in de andere provincie niet vindt.» «Do vertooners hebben zich voorgc- nofnen grond delfstoffen te zoeken en aldaar uit te halen.» Ze vragen onder anderen «dat het hun geoorloofd zij delfstoffen, steenkool en steenkoolaarde te zoeken, te delven en putten te ma ken in *1 de plaatsen gelegen in ge noemd grondgebied bij uitsluiting van allé andere personen.» Het schijnt niet, dat de tocht'.ing ge geven werd. 18 December 1753 wendde zich Karei de Brauwere, handelaar te Gent, op zijn beurt tot Zijne Excellen tie om oorlof te verzoeken tot dezelfde opzoekingen. Hij betoogde «dat het be tamen zou hein een uitsluitend voor- recht te verleenen», en hij voegt er bij «Het zou des te rechtvaardiger zijn, raeenen wij, hem die gunst te verleenen, daar hij de eerste is, die in de provincie Vlaanderen dien schat heeft ontdekt, die tot hiertoe onbekend gebleven was. Het verzoekschrift werd voor advies aan de Stalen van Vlaanderen gezon den. Eén der leden van dit korps, het College van den Oudburg, antwoordde, dat, rijf of zes jaar geleden, een zekere Sourdeau dezelfde vraag had gedaan, cn dat het toen, als het nu deed, «met allen icver» had ongunstig geadviseerd. De meeste andere leden van de Staten geven ook een ongunstig antwoord, omdat... het trekken van steenkool uit den bodem van Vlaanderen den prijs van het brandhout zoodanig zou doen zakken, dat de eigenaars van de bos- séhen liun belasting niet meer zouden kunnen betalen! De schespcnen van Gent evenwel wa ren van een ander gevoelen a «In dezen tijd wordt meer steenkool verbruikt dan vroeger cn men heeft toch niet vastge steld, dat liet brandhout er goedkooper op geworden is; het trekken van steen kool uit den Vlaamschen bodem kan niets dan voordeel bijbrengen aan do bevolking.» De stad Gent verleende dan ook een gunstig advies. De zaak werd op de lan ge baan geschoven, maar de Brauwere vernieuwde zijn aanvraag. In 1764 ver anderde de Oudburg van advies en meende, dat men hem «een toelating uitsluitelijk voor hem kon verleenen. maar alleen voor tien jaar». 25 Juni 1765 verleende Maria-Tbe- resia een octrooi aan een «compagnie», zonder twijfel aan Karei De Brauwere en compagnie, maar de naam is niet vermeld, voor het trekken van steenkool in de rechtsgebieden van Ninove, Leeu- wergem, Gaveren, Astene, Tendaalka* pel le, Oudenaarde, Brakel, Overboelare, Viane, Windeke cn de daartusechen liggende streken. 8 Augustus 1782 verleende Jozef II. aanLodewijb' de Calonno en yennootea steenkool te zoeken in zekere kantons van Henegouwen, in het Doorni'ksého en in Vlaanderen, van Doornik tot On denaarde op een breedte van twee mijlen rechts en twee mijlen links van de Sefhelde. 19 Februari 1785 krijgt Jan Frans Peterinek een dergelijke toelating voor de streek rechts van het aan De Oalon- ne toegestaan gebied, twee mijlen breed. 16 Juli 17S5 werd aan Nikxdaas Pic» rarche cn vennooten oen nieuwe con cessie verleend om twee jaar lang op zoekingen naar kooladers tc doen van Waasten naar Herseeuw, van daar dwars door de Kassei rij van Kortrijk, nevens de concessie van Calonnc, tóe Waregem, Wielsbekc, Iscgem, Rozchc- kc en Waasten. Ten jare 1807 kwam tot stand een «Maatschappij voor de ontginning van koolmijnen te Oudenaarde». Na ver schillende opsporingen, deed zij te Meri legem een proefsokaeht boren. Op hon derd meter diepte drong het water in groote hoeveelheid in de mijn, met het gevolg dat het werk in 1812- stil gelegd werd bij gebrek aan het kapitaal, noo- dig voor het aankoopen van een pomp- tocsteL VAN

De Volksstem | 1925 | | pagina 1