27 Rome - tiet Coiosseo Vrijdag Nov. 1925 Voor den Belgisehen frank Be droogte» in de Vereenigde Staten Geschenk aan onze Vorsten Opbrengst der belastingen Tempeest in zee Verhond der Katholieke Kringen en Vereenigingen Het fascisme en de vrijmetselaarsloges Uit Congo terug De bezettingstroepen Prins Leopold in Congo Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tol. 114 XXXI' JAARGANG NUMMER 272 DAG-EL.AD IS CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncfbel-Db Ggnar Londres E. Q. 4. H.Acharius Zon op7,19. onder 3,58 Voile Maan den 30 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Nlaxiaan, 13, te Brussel. rRue de Richelieu, PirijL Bream's Buildings, Een onbarmhartige zon brandde fel boven 'het met halfvergane kelder vestin gen onderbroken door den ontzaglijken steenring omgeven, plein van het Coios seo. Een enkele wandelaar waagde zich op het brandende zand, een paar leegloo- pers hingen tegen de vervallen forte- reesërs der Frangipani de Coionna's. 't Is dan, dat ik nietig-klein tegen over dat ontzettende bouwwerk, een le vende verbeelding had van den gruwel der decadence, die hier eens plaats had ontelbare malan. De steenhoopen zoo massief dat ze niet vervallen kunnen, waren beleefd door een tapijt van tienduizenden en nog steeds kwamen er meer binnen tussdhen de huisbreede steenmuren der honderden poorten door en stroomden in phalanxen de heirbanen op die tus- sóhên de plaatsenrijen opbelden tot bo ven, waar een ontzagelij-k tentdoek aan de zonzijde de onbarmhartige stralen weerde en een (breede vlag van schaduw sloeg over de zitplaatsen. Joelend-druk i.s de menigte, er zit spanning in. Het is heden een dag waarop heel Rome en de omstreken zich vereonigen om het hof de priesters en dc Vestaalsche Maagden, (honderddui zenden, om... mensdhen te zien verscheu ren door uitgehongerde 'beesten men- sehen elkaar te zien doorsteken en in doodsrentel kreunend zidh wentelen in het stof, onder den zegevierenden voet van den weer wordt neergestoken door een barbaar met meer spierkracht, meer handigheid, meer brutaliteit. J5en dof gebrul dreunt telkens uit de aarde op, voor een zware ijzeren tralie hek loopt 'n uitgehongerde woestijn, leeuw, opgeschrikt door het lawaai qg? en neer en stoot zijn onheilspellend brul uit. dat doordringt tot in de krot ten onder de buitengalerij, benauwde vunzige uitgekapte hokken met een nam we opening, volgepropt met mannen, vrouwen en kinderen. Plots schetterden fanfaren... kleurige doeken schitteren en er komt beweging op de keizerlijke tribune, soldaten scha ren zich langs den keizerlijken ingang, keurige doeken, baldakijns, wit, pur per en goud, zijde... De keizer. Het volk joelt en juidlit... De keizer l Nero is liet. de gevierde van 'heden, die het volk (brood en spelen geeft, met bloed van duizenden tot vermaak, de ge- vierde van 'heden, de gevloekte van morgen, wanneer hij door zijn enkelen getrouwen in eigen dolk geworpen wor de, om den goddelijke niet te doen vallen onder het zwaard van een .slaaf. Nero Een glans van genoegen ligt op zijn vette gezicht, nu hij buigend als een too-' neelspeler opkomt en door zijn groenen smaragd de massa opneemt, die hem blinde hulde toebracht, den «godclelij* ken» Cesar, die de volks lus ten streelt en zich tracht te handhaven door te specu- lecren op het beest in zijn volk. Dc keizer is er; 'het kan beginnen. Een nauw merkbaar teeken van zijn hand de kruipende stoet hovelingen sdhaart zich achter hem, en zware slui zen gulpen breede wafcerstroomeh de are na binnen. -Stil wordt het, als de schepen zich verheffen op het water. Honderden slaven verdringen zich sidderend op de dekken, zij zullen elkaar doodslaan en steken tot vermaak der menigte. De roei riemen slaan uit en de triremen schieten op elkaar toe; een "botsing, een gekraak, geënterd Dan begint het afschuwelijk bedrijf, zwaarden hakken in de lialfge- kleede lichamen, speren spiesen, men kent geen pardon, want de laatst over blijvende worden misschien begenadigd. De wapens kletteren, de getroffenen huilen en kermen, de overwinnaars brullen, het water kleurt rood. En... iliet volk verveelt zich, het duurt te lang iets anders. De keizer lacht toe geeflijk hij is in goede stemming van daag, en breede kloaken verslinden het bloedwater; in een ommezien is versch zand gestrooid, zijn de sporen van den massamoord verdwenen. Trompetten I De gladiatoren. Zwaargewapende zwaardvechters, lidhtgdkleede atfhleten met net en lans mareheeren binnen en scharen zich voor de keizerlijke tribune. Ave Cesar, morituri te..saJutant. Wees gegroet, keizer, zij die sterven gaan, groeten u. Weer een genadigen knik en de man hen scharen zicli in ri jen twee tegeuovcr entaar, voor den strijd op leven en dood. Weer kletteren de wapenen. De span ning onder het volk is nu grooter, daar zijn bekende zwaardvechters hij,zijn lie velingen waar het zich voor interesseert. Hoe zal het nu afloopen Wedden; schappen worden luid geroepen en de aanmoediging dondert door de arena. Daar zinkt er reeds een in elkaar de overwinnaar zet hem den voet op het lichaam, kijkt op naar de tribune van Keizer cn Vestaalsche Maagden. Nu al medelijden Wie is die gevallene Meedoogenloos gaan de duimen omlaag ten teeken, dat de ongeldkkige die zidh in smart kromt onder den voet van zijn overwinnaar niet begenadigd wordt en met eenige slagen maakt deze hem ai als een dier en wacht op den volgenden overwinnaar met wien 'hij zich dan me ten gaat. Weer worden er lijken uit de arena gesleept, weer wordt er versdh zand ge strooid... de gebeurtenis van den dag wordt aangekondigd. De gebeurtenis van den dag Die troepen.menschen, ongewapend, half ge kleed, die bij elkaar drommen, in het zand knielen, luidop bidden, de een met angstvertrokken gezicht, de ander met een blij vertrouwen, weer andere met begeeren luisterend naar den ouderling, die 'n laatste bemoediging schijnt te spreken Is dat de gébeurtenis van den dag Is voor die mannen, vrouwen en kinderen heel Rome leeggestroomd Ja, want dat zijn de vijanden van' het rijk, dat zijn de öhristenen, die ten prooi worden gegeven aan de wilde dieren en uit elkaar gescheurd en verslonden tot vermaak der menigte. Het is een ontzettend toonecl, maar het volk geniet opgewonden en juicht den keizer toe, die met welgevallen het enthousiasme (hoort en weet dat de aan dacht van zijn burgers weer ééns is af geleid... Nu sta ik hier op de plaats, waar dat zaad der kerk zoo overvloedig is uitge strooid op den meest vruchtbaren akker der kerk. De arena is verdwenen. De Frangipani, de Coionna's hebben het geschonden, ze hebben er gebouwd, ves- tingswerken aangelegd en ondergrond: sdhe gangen. Laten we er niet te erg over vallen. Paus Alexander III vond er een wijk en onneembare veste tegen het Cesaropapis- rae van Frederik Barbarossa, .toen heel Rome hem afviel onder Gibellijnscthe invloed. Maar om de geschonden arena staat nog het immense bouwwerk, dat ten eeuwige dage onfeilbaar de martelplaats der bloedgetuigen aanwijst en daaron der de sombere stinkende hokken, waar ze werden samengepropt, waar ze zidh voorbereiden tot den ontzettenden dood, die het gebrul der hongerige dieren in de nabije kooien hen dag en nacht weer voor oogen riep. Wat hebben die helden en heldinnen, en zooveel kinderen, zij die niet ge noemd worden en zij wier graven we met ontroering in de Katacomben en kerken bezoeken, voor hun geloof over gehad Hoe beschamen ze ons En als een heilige herinnering en een relikwie heb ik meegenomen een paar stukjes steen uit die martelceUen, waar zij leden, onze eersten, onze besten. ONDERHANDELINGEN TE NEW-YORK. "Londen, 25 Nov. De Wh. Vande Vijvere, Belgisch minister van land bouw, en Hautain, gouverneur van dö Nationale Bank, zijn gedurende 10 da gen te gast geweest bij den gouverneur van de Federale Reservebank te New- York. Naar verluidt zouden de Belgen on derhandelen voor een leening van hon derd millioen dollar. Het departement van justitie maakt bekend, dat sedert de invoering van 'het drankverbod in de Vereenigde Sta ten wegens overtreding daarvan,154 772 zijn veroordeeld en 7414, beschuldigd wegens drankdelieten zijn vrijgespro ken. Er zijn voor een totaal van 30 000 dollars aan boete opgelegd, terwijl 12.000 jaar gevangenisstraf is opge- De reederij der Japansohe boot «Su- wa-Maru», aan wier boord onze vorsten de reis van Indië naar Marseille deden, heeft Hunne Majesteiten ter herinne ring aan die overvaart de zilveren mar ket van die boot aangeboden. De schouw cn het touwwerkje van het mo delbootje, dat 70 centimeters lang is, zijn in goud. Alles samen genomen beliepen do tijdens verleden maand October inge vorderde reChtstrceksche belastingen (met inbegrip van de provincie- en ge- meenteopcentiemen) 241 millioen. Die inningen overtreffen met 41 mil lioen diegene der vorige maand Sep tember en overschrijden met 94 mil lioen de invorderingen van de maand October 1924. DE DIENST DER MAALROOTEN GESCHORST. Oostende, 25 Nov., 5 u. s avonds. Er heerscht eene geweldige tempeest op dc gansahe kust. De dienst der maalbooten Oostende- Dover en terug is sedert dezen namid dag geschorst. Het komiteit der afgevaardigden van het Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigingen Aergaderde Woens dag voormiddag te Brussel, onder voor zitterschap \7an Staatsminister Segers. Aan het bureel namen verder plaats MM. Ryckmans en Libbreöht, senators, baron de Montpellier, volksvertegen woordiger, Wasseige en Nerinckx, secre tarissen. M. Segers, na eene diepgevoelde hul de aan de nagedachtenis van M. De Bue, trok het besluit uit de provinciale verkiezingen, en bestatigde, dat do so cialisten nog immer de bovenhand hou den. De katholieken moeten onverpoosd werken en vooral onverdeeldheid we ren. M. Segers zegt verder dat de ontwer pen betreffende het vrouwenstemredht en de evenredige vertegenwoordiging in de bestendige deputatie onverwijld moeten hervoorgëbracht worden, niet in het belang der katholieke partij, maar uit geest van rechtvaardigheid. M. André A'indt dat" de katholieke partij eene nationale politiek moet vol gen. •MM. de Montpellier en ITousiaux leggen nadruk op de uitbreiding der katholieke pers; laatstgenoemde wijst vooral op de noodzakelijkheid van den steun aan de lokale en regionale pers. 't Is niet met kiesafficben dat men de openbare meening bewerkt, EEN STANDBEELD VOOR M. WOESTE De voorzitter kondigt aan dat het standbeeld van M. Woeste den laats ten Zondag van Mei 1926 zal ingehuldigd worden te Brussel. Een comiteit zal ge vormd worden. Bij die gelegenheid zal het congres der Federatie plaats hebben. De vergadering aanhoort daarna eene uiteenzetting van M. Iloutart OA'er de financieele ontwerpen der regeering, die voorbehoudingen maakt nopens de modaliteiten der verlenging van het voorrecht der Nationale Bank. De redenaar is er niet voor dat de Staat een gedeelte der belastingen af staat aan de gemeenten. Zulks zet. hen aan tot verkwisting. Spreker vindt dat er nog aanzienlij ke besparingen kunnen gedaan worden op het budget der landsverdediging M. Houtart heeft geen blindelings vertrouwen in de ontwerpen der regee- ring aan dewelke de (belasting tot basis ligt. Dat men goed toezie aan Avell: be drag men den frank stabiliseert. Er zijn menige voorwaarden onont beerlijk om de ontwerpen der regee ring te doen luÜken onze handelsba lans moet in evenwicht komenhet pu bliek moet vertrouwen hebbende uit gevoerde kapitalen moeten terugkee- ren, de fiskale politiek mag niet in kwisitoriaal zijn, noch eene belemme ring voor de spaarzucht, en het even wicht der begrooting moet behouden blijven. M. Houtart is \tlh meening en gansdh de vergadering stemt ermede in, dat eene regeering waar de socialisten zoo veel invloed nebben ons dat alles niet kan waarborgen. De regeering moet A'ooral de belan gen van den middenstand inzien, die zeer bedreigd worden... De grootmeester der Italiaansdhe vrijmetselaars heeft medegedeeld, dat in verband met de aanneming der wet op de geheime vereenigingen, alle vrij metselaarsloges en vereenigingen, die gehoorzaam zijn aan de orde van het Groot-Oosten, ontbonden zijn. In het Groot-Oosten van Italië zal do vrijmetselarij blijven voortbestaan en deze orde zal zich géheel onderwerpen aan de bepalingen van de wet. Later zullen wederom loges worden opgericht, die met de nieuwe wet in overeenstem ming zijn. Deze vérklaring is echter den fascis ten niet voldoende. De «Idea Naziona- le» zegt, dat de vrijmetselaars zidh •ledhts in schijn onderwerpen. De vrij metselarij, die beschuldigd werd van mede-verantwoordelijkheid voor daden van geweld der anti-fascisten, heeft *een recht tot spreken over haar voort bestaan. Haar bestaan kan niet geduld worden, in welken vorm ook, zelfs niet in het openbaar. Het artikel besluit met den raad, aan den heer Torrigiani, den grootmeester der vrijmetselarij in Ita lië. zich van dergelijke mededeelingen te onthouden, en te zorgen, dat hij niet te \reel over zich laat spreken. Indien, wat de «Idea Nazionale» zegt. letterlijk moet worden opgevat, en inderdaad wordt inge\*oerd, dan zal men nog een andere wet te \rerwadhten hebben, Waarin het bestaan wordt ver boden van welke clubs of A-ereenigirigen ook, altijd met uitzondering natuurlijk van die van fascistischen aard. De Congobcot «Thysvilie» is Woens dag morgend, ten 9 y* ure, de haven van Antwerpen binnengeloopen met aan boord219 ton palmnoten, 485 ton kopal, 21 ton caoutchouc, 17 ton kof fie, 16 ton ivoor, 338 ton katoen, 222 ton palmolie, 217 kilos goud, 24 ton cacao, enz. Er waren 129 passagiers, 't zij 57 van le, 54 ATan 2e en 18 \*an 3e klas. Bij de aankomst werd een neger aangehouden die af te rekenen beeft met de politie van Boma. Er is gemeld geworden c&t eene di visie van de Belgische 'Rijntroepen, na de ontruiming A'an Aken, in garnizoen zou gaan te Eupen. Dit wordt door het ministerie van landsverdediging ten stelligste gelogenstraft. Al de divisies zullen hun gewoon garnizoen vervoegen BEZOEK VAN PRINS LEOPOLD AAN DE SCHOOL DER BBOEDtEBS VAN LEEFT® TE LLSSAMBO. De Prins is geweest. Sinds eergisteren was Lusambo in feesttooi. Vlaggen aan al de huizen; adht- eerepoorten met lof-, en welkomst groeten, tropheeën, palmtakken, e»s. 't Waa. net als in Europa Zijne Hoogheid de Prins zou op 30n Juli toekomen rond een ure, ten ware... en alhoewel Congo het land \"an 't on voorziene is, waarlijk dien dag kwam hij toe, met toch iets onvoorziens... een uur te vroeg. Om kwart voor twaalf klonk de fluit van de katoenfabriek en verwittigde de bevolking dat de Prins aan den overkant van den stroom San- kui-u stond. Den auto over den stroom steken ging zoo vlug dat wanneer de Blanken op de aangewezen plaats aan kwamen, er geen Prins rneer te zien was deze was reeds Aroorbij, maar zou binnen een half uur daar terug keeren. Intusachcntijd was heel Lusambo ter laats al de Europeanen en duizenden warton. Een auto kwam aangesnord. Stop Is dat de Prins De negers stonden verstomd en stilzwijgend. Reeds weken had men hun gesproken over den zoon van liet groote opperhoofd van «Mlelc- jika» (België) en ze verwachtten zich aan iets grootsch, aan galons, decoraties en al wat maar lumu of glorie kan geven, en zie, daar gaat de Prins in al le eenvoud aan al de Europeanen die ook wel een beetje verwonderd waren hartelijk do hancl drukken en meer dan één hoofd schudde van teleurge- sleldheid en de tongen klakten in de mond 't was onverstaanbaar voor een zwart verstand. Nu zou de Prins vertrekken per auto wederom. Neen 1 De verstomdheid verdween en dreunend klonk het bij de Blanken Vive le Prince en ons schooljongens herhaalden liet cn 't was gemeend Vive le Prince op Moyo Mfumu en 't ging golvend voort en won al de zwartenMoyo Moyo Moyo En al de tam-t'ams en trommels sloegen en de vlaggen wuifden en de negers drongen vooruit, altijd dichter en dichter. Geen auto kon daar door. Vergezeld van den heer administra teur, ging Prins Leopold tc voet, nauwe lijks voortkunnend tussdhen die joelen de, woelende, schreeuwende en dansen de negermassa, en 'altijd maar luider: dreunde het Moyo Mfumu, Moyo Zoo'n vervoering hebben wij nog nooit- bij de Zwarten gezien, maar ook de; Prins was toch zoo goedig, zoo weinig schrik-aanjagend, dat hij seffens 't hart gewonnen had van heel de bevolking. Dezen morgend 31n Juli, op klok slag 9 ure,kwam zijn Hoogheid per auto naar de School. Hij was vergezeld door den heer Districtcommissari Henry, en dezes adjunct, Mijnheer Maron. De eene klas na de andere werd be zocht: de kinderen ondervraagd, naar 't bord gezonden, hun een korte les ge- geA*en door een van de zwarte onderwij zers door ons gevormd, enz. Schrijf- en teekenboeken werden nagezien. Monsei gneur was (hoogst tevreden over den schoonen uitslag door meesters en leer lingen bekomen. Na 't bezoeken der lagere school voerden de leerlingen enkele zangen, marchen en lichaamsoefeningen uit. Netjes in 't wit gekleed, met dviekleu- rigen gordel gesierd... of ze fier waren ons zwarte bengels en of ze flink en ge zwind A'oor hun Prins stapten I Deze was zeer voldaan over die oefeningen en drukte meermaals zijne tevredenheid uit. Nu volgde 't bezoek der ambacht school: drukkerij.kleermakerij, schoen makerij, timmerij en smis werden beurtelings bezocht. Overal waren de jongens aan het werk en verwekten de belangstelling van den hoogen bezoe ker. De tentoongestelde werken: aller lei drukwerk, ingebonden boeken, af gemaakte klc-eren, bottinen, schoenen, alle soort van smidswerk, oil of do smeden met verdubbelde kracht den voorhamer zwaaiden nu dé Prins op hen stond te kijken't fhelmde een prachtige reeks meubels - alles werd door rijn Hoogheid nagezien en bewon derd. Toen de bezoekers uit de timmerrij kwamen, trof hen een schoone groep. De Prins was zeer aangenaam verrast en kon niet nalaten seffens zijn tevre denheid uit te drukken. Nu reikte de Prins aan Vader Urba- nus en de Broeders Aifuinus en' Albert de gouden medalie van de koninklijke Orde A'an den Leeuw OA'er, die hun door koninklijk beeluit van Gn Maart was toegekend geworden en bedankte hen voor hun diensten in de kolonie. De leerlingen zongen nu: Sal ut ay Brabanconne en zeggen dat het heel Drapeau en de we kunnen crikel wel was. Om te sluiten door de Broeders. Averd aan den Prins een album aangebo- den als gedenkenis aan zijn bezoekeen reeks van 75 foto's van school, leerlin gen en werken, daarbij eenige zichten uit Lusaxubo. en omstreken. Een pracht boek van foto, druk en band. Va dor. Mareolinus en Broeder Mansuetus ha* len er eer van. Intussdhentijd dromden reeds ond 460 leerlingen naar den hof om Zijn Koninklijke Hoogheid bij zijn .ver trekken te begroeten. Maar het «f:xe»' staan duurde niet lang; 't vlagje wuifde weldra boven de hoofden en do toe-', juidhiDgen klonken hard en hartelijk;v «Moyo, Mfumu! Vivë Ie Prince!» R. Buiten op straat midden van de we* melende kinderen, hield de Prins deni Overste van het huis staan, dankte hem voor het schoon en hartelijk ont haal in do School, wenschte al dc Broe> ders nogmaals geluk over den bekomen uitslag tot loon van hun onvermoeid weiken, dankte ze nogmaals voor al 't goede dat ze in de kolonie deden, en verzekerde hun dat ze mochten fie* zijn over hun scholen. Toen stapte Monseigneur in de auto', liet zidi nogmaals fotografeeren en traagzaam reed hij verder onder 't uit bundig gejuich van de schoolbeAolking, "t "Was tien minuten na elf ure. De Prins is geweest! Een volksge zinde Prins, die alhier den besten in druk cn ware tevredenheid verwekt lieeft. God beware hem! N. B. Den 'Zondag daarop was dö Prins in de Hoogmis aanwezig cn ■stichtte iedereen door zijn eerbiedige houding: rechtstaan, zitten knielen',^ zijn kruisteeken; velen mogen er eon, voorbeeld aan nomen. Den Maandag morgend vertrok onaö geliefde Prins Ieopold naai' Kabinda, een laatste maal gegroet door de sold«Kj ten en. al (Europeanen,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1