Js.'s»/! liet Zusterke^ïer^rmefl De üjkpiechligheden der Koningin-Moeder Alexandra Rond hel Parlement De brandramp te Meenen Tusschen tram en auto AUGUST SNIEDERS Berouwhebbende dief Altijd ouYoorzichtigeu Wederom eens teAssche De Brusselsche gauwdieven Stoutmoedige juweelem diefte te Brussel Onvoorzichtige ouders Revolverdrama te Denderleeuw SENAAT Financieele iniicIaiingeH DE AANSTAANDE EOUWPLECH- TJGHEDBN TE LONDEN (Bclga.) De schikkingen voor de plechtigheid van Vrijdag aanstaande zijn bijna geheel voltooid. Dien dag zal er in V est minster Abdij de plecliiige rouwdienst ter nagedachtenis van ko ningin-moeder Alexandra worden ge vierd. Het lichaam zal Donderdag uit de kerk van Sandringlliani naar Londen worden overgebracht, en daar 's nachts blijven in de 'koninklijke kapel van St. James Palace Vrijdag morgen, om 11 ure, zal de lijkstoet Sint James Palace verlaten en naar de Westminster Abdij trekken. De kist zal, zooals reeds gemeld, op het af fuit van een marinekanon geplaatst, en door 160 manschappen der marine be geleid worden. ''Ti™. dC ,mitlitaire Amerikaansdhe en Britedhe bankiers k StK6t T'iwel IbeMben dat,bet evenwicht - n gT b6lenen der fegrooiing op blijvende wijze ver roepen zijn. De rouwmarohen zuüen WPV„ni?a.t IN DE AFDEELING DEE KAMEB. De afdeclingen der Kamer (hebben Woensdag namiddag eene vergadering gehouden. De financicele wetsontwerpen van M. Janssen werden besproken en goed gekeurd met hier of daar eenige op merkingen. Ken Kamerlid stelde voor de alkool- wet af te schaffen en de spelen in de badsteden toe te laten, zulks om de le dige «Staatskas wat te vullen. M. Pierard stelde voor het tafelbier van alle taksen te vrijwaren en vroeg ook dat aan het muzeum van het Jubelpark veranderin gen zouden gedaan worden. Betreffende de 150 millioen bespa ringen die de regeering in den afge- loopen ministerraad besloten heeft te doen, vroeg M. Jaspar of de Ameri- kaansche bankiers welke de leening aan Belgie zullen verstrekken zulks ge- ei söht hadden, zooals het gerucht te Brussel liep. M. Vandervelde antwoordde dat de door het muziek van de garde gespoeld worden. De stoet zal langs den Trafal gar Square en Whitehall naar de Afl> dij trekken, waar de aartsbisschop van Canterbury den dienst zal presideeren. Volgens alle waarschijnlijkheid zal Koning George, met den Koning der Belgen en de Koningen van Noorwe gen cn Denemarken, gedurende heel den dienst aan 'het hoofdeinde der kist blijven. De koninklijke prinsen zullen achter de koningen staan. Onder de koninklijke prinsen zullen zich ooi: be vinden, Prins Waldemar en Prins Axel van Denemarken, de kroonprins Van Roemenië (die de koning en de ko ningin van Roemenië zal vertegenwoor digen) en de kroonprins van Zweden (als vertegenwoordiger van den koning van 'Zweden.) Koningin Mary en de koninginnen van Noorwegen en Spanje zullen zich in het sacrarium bevinden. Er zijn uit- noodigingen gezonden aan 2,500 per sonen uit alle sferen van het nationaal leven. Tn de hoofdstad zullen, gedurende den dienst, de zaken, zooal niet formeel, dan toch feitelijk onderbroken worden. Al de beurzen zullen gesloten zijn. en de handelshuizen zullen de biinden sluiten of de gordijnen neerlaten. Na den dienst zal het stoffelijk over- sdhot der Koningin-Moeder met groote plechtigheid in de Abdij worden neer gezet en dan mag het publiek voor de kist defileeren. 's Avonds, om 9 uur. zal een dienst worden gevierd in do Abdijkapel van Windsor, waar het. li dhaam Zondagmorgen bijgezet zal wor den. wezcnlijkt worde, doch dat hun eischen niet verder zijn gegaan. IN DE MiIDiDENAPD'EELING De middenafdeeling der Kamer heeft Woensdag namiddag het wetsontwerp onderzocht betreffende de gemeente lijke en provinciale fiscaliteit. Dit ont werp werd met algemeene stemmen aangenomen. De schade veroorzaakt door den ge weldigen brand, waarvan wij in ons nummer van gisteren spraken, wordt op 500.000 franken gesdhat. Men heeft Dinsdag tot laat in den namiddag moe ten werken om de vlammen uit te doo- ven. Van de tien huisjes staande aan den rechterkant van het brandende ge bouw zijn er twee gansdh vernield de andere acht werden ook erg beschadigd maar zullen met wat herstelling weldra kunnen terug bewoonbaar gemaakt worden. De oorzaak der ramp is nog onbe kend. Dinsdag avond, rond acht ure, had in den Bruul ter hoogte der Hazenstraat te Mecbelen, eene geweldige botsing plaats tusschen den elektrieken tram, en een auto, toebehoorende aan M. V. M., De 'botsing was zoo geweldig dat net lmkervoordeel van den auto m el kaar gedrukt was en onder den tram stak. De reizigers van den tram kwamen er met den schrik vanaf, doch de twee inzittenden van den auto, M. V. M. en zijn vriend, werden gewond door glas scherven aan hand en hoofd. Zij ont vingen de eerste zorgen in een naburige apotheek en werden daarop huiswaarts gebracht. een verhaal uit cmo dagen DÖ.OR 23ste Vervolg. of Champagne, ia 1 roepen vier vijf stemmen. Och, wie zou er bij het zien van die helden in de luren; niet medelijdend de schouders ophalen over hunne losbandi ge verblindheid Het oogenblik van verwarring heeft aan Rosemarijntje gediend, om uit de handen der losbollen te geraken, en. zij snelt heen, want ze heeft den ouden Da vid herkend, die 'bevend en diep ont roerd dat tooneel aanschouwt, zonder te durven naderen. Mijnheer David staat daar als een redder van God gezonden. Rosemarijntje klemt zich aan den arm des muziekmeesters en zegt met eene bevende stem, terwijl groote tranen in hare oogen blinken Kom, kom laat ons spoedig heen gaan Kom, ik had liier nooit moeten komen De oude man vraagt gee.no verdere uitlegging; 'bij zelf is te gelukkig do zaal te kunnen verlaten. Wel tradhten de balgasten het meisje te volgenmaar de oude is nog rap te been, en de twee mishandelden bereiken de straat en etappen geruimen tijd voort, gedurig het hoofd omwendende, om te zien of Eenige dagen geleden werd te We- velghem, ten nadeele van zekeren D., een belangrijke diefstal gepleegd. De man had vermoedens op een fa milielid die door de politie van Kort- rijk aangehouden werd, maar deze loochende stellig den diefstal gepleegd te hebben en werd door gdbrek aan be wijzen terug in vrijheid gesteld Maan dag werd door D., in zijnen hof een rol papier gevonden en dezen openende vond hij er twee zijner gestolen obli gaties in van 5.000 fr. ieder. Des ande rendaags vond hij er nog 3 in zijne (brievenbus, dat is samen 5 of 25.000 fr. die de man nu terug heeft. Dinsdag avond beging de genaamde Pr. Duprez, 31 jaar, wonende Beroh- mansstraat te St. Gillis, de onvoorzich tigheid op de Gulden Vlieslei van een voortrijdenden tram te springen. Hij gleed op de vochtige steenen uit en werd met geweld tegen den boordsieen op het gaanpad geslagen. Den ongeluk kige, die eene gapende wonde aan het hoofd had. werden de eerste zorgen toegediend in eene naburige apotheek daarna heeft men hem op zijn verzoek naar huis gebracht. AV oensdag namiddag had er c*p den Gentschen steenweg te Assche eene ge weldige botsing plaats tusschen een autokamion, geleid door den- genaamde Vandenheuve], uit Brussel, en het ge span van bakker Pladet, van Assche. De kar is gansdh ontredderd en de voer man Pladet is erg gekneusd. De gen darmerie doet het onderzoek. Toen M. Alex. Dutemple, handelaar te Edinghen, Dinsdag avond aan de Zuidstatie te Brussel van een tram nr 15 stapte, dien hij aan de Naamsche Poort genomen had, stelde hij -vast dat zijne brieventesch met 2.100 fr. de pijp uit was. Een (behendige gauwdief moet ze 'hem onderwege hebben ontfutseld. DE BUIT. Thans wordt beweerd dat het gestole- ne minstens eene waaide van twee mil joen frank vertegenwoordigt. Wat gesto- zij niet vervolgd worden. En Henri Ebremont -want hij is het wel. Deze weet niet. dat de oude man, wièns mishandeling hij eenigs/ins deel de, in familiebetrekking met hem staat, dat hij zijn jongsten broeder van den dood redde en wel'liaast een zijner woor den. zwaar in de schaal van Henri's toe komst zou kunnen wegen. Maar wal hij nooit had mogen vergoten, is, dat grijze haren altijd recht hebben op ontzag en eerbied De vrienden lachen om het gebeurde maar Henri is ingetogen de verschil lende tooneelen die hij bijwoonde, en welke hem vroeger zouden vermaakt hebben, stooten hem nu tegen het hoofd; dat blutsen van dien hoed", dat "cheuren van dien regenschorm, dat- miskennen van dien ouden man, welke weerloos ge- stoöten en gesleurd werd, de brutaliteit zijner makkers jegens een weerloos meisjes, dat alles vernedert hem in zijn eigen oogen. Neen, gewis die Henri is niet zoo diep gevallen, als 'hij zelf wil doen geloo 'en. De indruk vergaat echter in de woe ling van de braspartij. De nachr. vliegt om; de morgen schemert aan den he mel en doet welhaast de lichter, in <Je zaal verbleeken. De mu>iek is verstomd hot publiek is langzaam heengegaan, en do jonge heeren van deftige huize, die wij verplicht waren, en wei tegen onzen zin in het voorhof der hel te volgen, zakken tusschen omgeworpen stoelen, omgestooten tafels, gdbroken flesschen en op den vloer geplasten wijn neer, tot dat de knechten hen aan de deur bren gen. VOOR MEER DAN DRIE MILJOEN JUWEELEN CrESTOLEN. Dinsdag tusschen 12 V2 en 2 ure na middag is te Brussel een brutale diefte gepleegd. Men is er namelijk in gelukt in den juv/eelehwinkcl van MM.Coosemans gebroeders, Waterloolaan, te dringen en er al wat maar waarde had te plunderen. Dan zijn de stoutmoedige schurken er met hunnen buit van door getrokken zonder verontrust te worden. De juwelier M. C. Coosemans, stelde den diefstal vast toen hij van het mid dagmaal terug naar zijn magazijn kwam. Aanstonds werd de policie ver wittigd en het onderzoek begon. Na inventaris door den bestolene mocht men den buit door den stoutmoe- digen inbreker verwezenlijkt, op driq miljoen schatten. Het was eigenlijk de broeder van den eigenaar die den dief stal ontdekte. Deze is hoofd van het per soneel. Er zijn drie deuren die toegang verleenen tot het magazijn. Twee dezer zijn voorzien van een electrische bel die rinkelt, zoodra men 'de deur opent. De derde, die bijna nooit wordt gebezigd heeft geen bel. Het is stellig langs daar dat de dief is binnengedrongen, op het oogenblik dat de bewoners aan het mid dagmaal zaten, in hun appartement op het eerste verdiep. Niemand heeft het minste geriicht gehoord-. Al de deuren waren met den sleutel gesloten en na den diefstal waren zij nog immer dicht. De luiken waren neerge laten, en overal lagen, ledige schrijnen en juweeldoosjes. OmtFent 250 stuks waren meegenomen, meest rijen perels, groote steenen, briljahten en prachtige smaragden. De dief moet stellig een kenner .zijn, want hij heeft de schoon ste stuks gekozen en die van mindere waarde gelaten. Er is geen enkel spoor van inbraak te bespeuren. Alen moet dus gewerkt hebben biV middel van'valscbe sleutels. I Om 1 u. 4*0 is hot werkvolk weer binnen gekomen, en nieman'd heeft te voren een of ander persoon- het 'huis langs de dubbele koetspoort op de laan zien ver laten. Het parket is ter plaatse gekomen en heeft menige vingerafdrukken geno men. Maar men vreest dat zulke stout moedige inbreker wel alle voorzorgen zal hebben genomen en met handschoe nen aan zal hebben gewerkt Al de werklieden van M. Gooseraans, veertig in getal, werden zorgvuldig onderlioord. doch dit leidde tot geen den minsten uitslag. Ion werd is 2 gouden sigarenkokers, 37 gouden armbanden met edelsteenen 4 paar gouden oorringen met edelsteenen, 24 uurwerkkettingen en halskettingen in goud en platina, 25 rijen fijne perels, 8 gouden hemdeknopjes, 43 dasspelden in edelgesteente, 26 gouden armbanden met uurwerk voor dames, versierd met edelsteenen, 121 ringen in platina met edelsteenen, alsook eene beurs in goud en platina. VERMOEDENS V ermoedens van medeplichtigheid wegen op een Amerikaan of Engelsdh- man, die slecht Fransdh spreekt, 40 jaar oud schijnt, groot van gestalte, met smaak gekleed, die op 18 dezer in het magazijn van M. Coosemans kwam en I twee smaragden koos van 15.000 frank. Hij ging heen, zeggende dat (hij 's an derendaags zou komen betalen, na den koop bij het daglidht beter te hebben bezien. Vermoedens wegen ook op eene vrouw van omtrent 25 jaar, van Hol- landsdhen oorsprong, die zich uitgeeft voor Poolsche, en die don dag van den diefstal, rond 11 uur 's morgéns zich bij den 'heer Coosemans kwam aanbie den om in zijn werkhuis te arbeiden als polierster. De persoonsbeschrijving van dien man en die wouw zijn in alle richtin gen rondgezonden. De policie is over tuigd dat deze tot eene internationale .bende behooren. De cchtgcncoten Van CoeJle, Belgen in de Fransöhe gemeente Mours geves- tjgd, waren samen uitgegaan, hunno twee kinderen, knaapjes van 9 en 7 jaar alleen thuis latend. De kinderen, al snuffelend in de la den der meubels, vonden een wit poeder en lieten het. smelten in suikerwater, waarna zij dit uitdronken. Het poeder was rattenvergif dat, door eene onbegrijpelijke onvoorzichtigheid der ouders onder het bereik der kleinen, golaten was. Kort nadien waren de kin deren onderhevig aan ijselijke pijnen en het oudste was weldra een lijk. Het jongste kon, dank aan de krachtdadige zorgen behouden worden, doch zijn toe stand is pog altcos erg. BURGERSBANK VAN AEUST. Interesten vergoed ;:j Rekeningen op ZICHT 8 0/0 met 15 dagen voorbericht 4 1/4 met 1 maand 4 1/2 0/0 met 3 maanden 4 3/4 0/0 op 6 maanden na dato 5 0/0 op 1 jaar na dato 5 0/0 op 3 jaar en meer interesten overeen te komen. Spaarkas 4 0/0 zuiver. HANDELSREKENINGEN, BEURSOR DERS, enz. [16241 op 6 maand, 6,00 f. h. op ten jaar, 4,00 t. h. voor rekeningen op zicht, 5,25 t. b. op halfmaandelijksche rekenin. 5,75 t. h. op de spaarkas, zijn de intresten, vrij van ^commissieloon thans vergoedt door de BANQUE O'ALOST 27, Nieuwstraat, AALST, (Rechtover de Post). Geheimhoudinq verzelcerd. 2484 Dat zelfs is eene eer voor hen; zij zul len er zich dezen avond op beroemen. De beschaafde XlXe eeuw (heeft, even als het oude 'Sparta, hare illoten VIII. EEN MODERN BAARKLEED. Het is reeds morgen eene groep jon gelieden, dezelfde die we dezen nacht ontmoet hebben, slentert afgemat, af gebeuld, gehavend en verwaarloosd door de stratendie 'heeren hebben eenen nacht plezier gehad. Een goed uur geleden heeft de lan taarnman, die het gazlidit kwam uit- dooven, hen nog eenige straatschende rijen belet bij het baldadig schudden der huisbellen, het afhaken van eenige uithangborden, het bemorsen van eeni ge deuren, het gedruisdh maken aan den ingang der pas geopende kerken, hadden zij nog het breken van een paar straat lantaarns willen voegen. Zware hoofden, ledige zakken zie daar wat hun overschiet. De groep wordt kleinerten laatste scheiden de twee overblijvers van elkaar, en wij volgen Ilenri Ebremont naar zij ne woning. Hij toch is niet tevreden over zijnen nacht hij denkt aan het tooneel van den ouden man en met Rosemarijntje, en er woelden bij die tooneelen gevoe lens in hem, waarvan hij zich geen re kening geven kon maar die hem droef geestig maakten te midden van al die vreugde. .Nu hij de huisdeur geopend erf weêr gesloten heeft, gaat hij stil naar boven; doch op den trap der oo^te Dinsdag avond is te Denderleeuw een revolverdrama gebeurd in de volgende omstandigheden. De trein uit Aalst was ten 6 Vt ure de statie van Denderleeuw binnen gestoomd. Talrijke personen stapten er uit, waaronder de genaamde Lcdewijk Liebrecht van Aalst, en de jezusters Van Nieuwenhove, van Te- ralphene. Met een dezer 'had Liebrecht langen tijd verkeerd, doch de betrek kingen waren afgebroken. Liefbredht verliet eerst de statie en stapte in de richting der brouwerij Rollier, waar hij wist dat de gezusters Van Nieuwenhove moesten voorbijkomen. De meisjes volg den inderdaad, in gezelschap van ver scheidene andere personen. 'Opeens keer de Liebrecht zich om, haalde een revol ver te voorschijn en schoot naar de ge zusters. Deze werden niet getroffen, doch de kogel vloog door den (bil van den 14- jarigen knaap Pieter De Bisschop, van Teralphene, leerling der ambachtschool van Aalst. Het jongentje werd seffens door een geneesheer verzorgd en kon dan huiswaarts gebracht worden. De dader is aangehouden en ter beschikking van den prokureur des Konings opgesloten. Woensdag zette de Senaat de baspre- kingen voort over het wetsontwerp be treffende het gebruik van het loodwit. M. Volckaert (soc.) deed opmerken dat men het afnemen van het getal vergiftigingen door loodstof, dat in do laatste jaren bestatigd werd, niet moet toeschrijven aan de ingevoerde verbete ringen, voor het gebruik van verf, maar wel aan het feit dat minder schilder werken uitgevoerd worden dan vroeger. Met de wet te stemmen, (besloot hij, zal de Senaat de werklieden van een der schrikkelijkste ziekten bevrijden. E. P. Rutten, verslaggever, maande de Senaat aan van alleen het open baai- belang in aanmerking te nemen. Vervolgens vroeg M. de Minister van Nijverheid- en Arbeid dat de Hoogo vergadering het wetsontwerp zou stem men zooals het voorgesteld is. De Senaat keurde het wetsontwerp goed met 94 stemmen en 1 onthouding, zn ging tot den Dinsdag 8 December uiteen. verdieping gekomen, ziet 'hij zijne moe der bewegingloos voor zich staan. Bij het licht, dat nog op de trapko- lom brandt, bemerkt Henri wel, dat het gelaat zijner moeder door een doodelijk bleek overtogen is. Jlenri... zegt mevrouw Ebremont. Wat is er, moeder valt de zoon snel in de rede. George is dezen nadht gestorven, mompelt mevrouw. Dit treft den jongeling diepi eene koude rilling loopt over zijne leden, en, als aan den vloer genageld, blijft 'hij staan, 't Is zoo'n wonderlijk contrast van het dolzinnige bal in een dooden- huis vallen Bevend wankelt Ilenri Ebremont de kamer in, waar, bij den schijn der flauw brandende lamp, het lijk van kleinen George ligt. De oogen van het kind zijn gesloten, de mond een weinig geopend en 't schijnt dat de arme kleine, na den dood, glimlacht. Ilenri houdt de handjes van het- kind in zijne handen geklemd, en weent lang en overvloedig. Hij 'heeft dien George altijd zoo lief gehad; 'hij zou zoo gaarne dat kind nog weêrgezien en gezoend hebbenhij had de lange afwezigheid door een hartelijke broederliefde willen vergoeden Zou die gebeurtenis wellicht de re» den zijn geweest van die droefgeestige stemming op het bal Was dat bedruk* te gemoed, hetwelk hem te midden van al 'het gewoel overheerschte, eeno waar> adiuwing dal er op dit oogenblik qouq camp in rij no familie plaats had Wie kont en begrijpt die gdhdmain* nige stemmsa, srelke onbepaald, medegedeeld door de Banque Centrale de la Dendre. OOMPTOIR COLONIAL BELGIKA. De aandeelhouders hebben het recht tot 4 december 1925 nieuwe aandeden te onderschrijven aan 110 fr. per titel, in de verhouding van 2 NIEUWE maatschappelijke aan- deelen Reeks A voor 5' OUDE maat schappelijke aandeelen Reeks A en: 8 NIEUWE maatschappelijke aandee len Reeks A voor 1 OUD gewoon aan deel. SOCIETE D'ENTREPRISES ELEC- TRIQUES EN POLOGNE. De dragers van kapitaalaaneelen de zer maatschappij mogen tot 8 Decem ber 1925 onderschrijven aan de nieuwe titels in de verhouding van: 1 nieuw kapitaal aandeel voor 2 oude. UNION MlNTERiE DU HAUT KA- TANGA. Eerstdaags zullen do aandeelhouders mogen onderschrijven aan nieuwe ti tels welke zullen uitgegeven worden door de maatschappij: FORCES HY DRO ELECTRIQUES DU KATAN GA. soms echter ook zeer duidelijk, in hel hart van den mensch weerklinken Mevrouw Ebremont is door het af sterven zwaar getroffen het moeder lijk gevoel spreekt in haar luider dan alle koude redeneering, en er zijn oogen- blikken, waarin zi j wensdht dat zij Geor ge als moeder meer bemind hadde. Wat al zoete troost en vreugde had zij, door eene strenge en onverbiddelijke ontle ding; in het gemoed van haar kind ge dood En wat is nu de slotsom geweest Geen priester heeft wel is waar aan het ziekbed van George gebedenmaar het kind, dank zij den invloed van »Zus ter Mafchilde, is gestorven in den geoc- Gods. Laat ons. voor eenige cogemJikken in den afgeloopen nadlit terugkeeren. Middernacht slaat. Mevrouw Ebre mont zit alleen in de ziekenkamer en leest. Op straat heeft het gewoel opge houden Henri is bij zijne vrienden de dienstboden zijn ter rust gegaan, na dat zi j de zware huisdeur achter de be zoeksters van mevrouw hebben laten val len. Kleine George ligè wakker in zijn bedje. MA zegt hot kind. wat wilde die clamc straks zeggen, toen rij met u over de sterren sprak Het kind hooft bet geleorde gesprek tusschen hare moedor, en de dames Ka/ dos en Drolpitz afgeluisterd. Over ds sterren vraagt de moe der.. het hoofd zelfs niet eens oplichten-, de. Och kind, dat kunt gij nog niet verf staaa, J't Yeryolgt.),

De Volksstem | 1925 | | pagina 2