DE WITT Pillen Gfrt8teitems83.i der ösfi help de latuur u L Eet Zsisferke der Armen De moord le Brussel TE ONTDOEN VAN DE 'AUGUST SXIEDERS De juweelendiefte te Brussel Let op het eerste voorteeken der Ziekte Romantische ontsnap» ping van 10 gevangenen NEEM DE fGEES.BKSHKESiS ESEESS Nieuwe kooilagen ie Renegauwen 't Was maar water 't Wit Stoopke Onrustbarende "vermissing tuiten lag de sneeuw op sommige plaat- pen 20 tot 30 centfrneter hoog. IN II KTWA LE NI AND In het Walenland is liet nog erger Ian in liet ^iaamseh gedeelte. 'itwsehen Laroche en Houffalize is de i nloót^iionsl stil gelegd. Op zekere one. piaatscii 111 de sneeuw een meter 501 Hei hoog. In Méurage erf omtrek lieeft het g.~ pneenwd van Woensdagavond tot Za terdagavond. Te Libramont-Bertrix 20 centimeter sneeuw. liet vroor hier knieën dik. Te lefoon en telegraafpalen zijn allerwege gebroken. Het verkeer is bp vele plaatsen in de Ai-dennen letterlijk onmogelijk. In de Venen ligt op sommige plaat sen de sneeuw een meter dik. De we gen ziet men niet meer en dorpen zijn letterlijk van de rest der wereld afgeslo ten. IN DE VLAANDEREN. Het is hier bij ons al niet veel beter gesteld. Hier ook sneeuwt het, met kor te onderbrekingen, reeds een viertal da gen. Van alle kanten wordt dan ook groo» te schade vermeld aan beplantingen daken. Te Oostende hernam de storm met ongemeene woestheid Zaterdag nacht Rond 4 uur 's morgens was .het een echt orkaan met buitengewoon harde donderslagen, bliksem dit alles afgewis- sed door jaohlsneeuw en hagel. De reeds toegebrachte schade aan den zeedijk, de staketsels en de nieuwe havenwerken is vergroot. De groote trap van het wes terstaketsel die in verbinding is met de zeedijk is bijna gansoh weggeslagen. Het was een akelige nacht. De Obotrita is nog niet kuur en vlot gebracht worden. Dezen morgen, om 11.30 urn-, zijn de twee machtige togers Titan en Larissa van Hamburg, firma Al. binnengevaren, om te samen met de Antwerpeohe sleep- booten het reddingswerk te voltooien. Gisteren avond was de bemanning van de «Obotrita» reeds aan boord. Men dacht te gelukken, doch de branding was te groot. De bres welke reeds vroeger ontstaan \vas in den- betondam ten Westen der haven van Oostende, is door 'het storm weder merkelijk verbreed. J)e troepen zijn ter 'hulp geroepen om de bres te sto-ppen. IN FRANKRIJK. Op de kust van Bretanje woedde Vrij dag en Zaterdag een geweldig tempeest. Een visscliersvaartuig van Douarne- nez is in de baai des Trépassés vlak over do Raz do Sein vergaan. Dg zeven man aan boord zijn omge komen. Boven Ghalons sur Marne brak een sneeuwtempeest los; vinnige koude. In de streek Besan$on, Pontarlier Montfoéliard zakte de thermometer tot 15 graden onder nul. Veel sneeuw in de streek van Lyon zelfde bericht uit de Ardêche. Uit Perpignan wordt een sneeuwtcm- peest gemeld te Bourges eveneens sneeuw. Aan den kant van de Pyreneeën 12 graden vorst. Te Nancy ligt de sneeuw 20 centi meters dik. In verschillige plaatsen zijn men sehen bezweken aan bloedsopdrang in gevolge de vinnige koude. Uit Marseille 28 November wordt ge? hield In de Middellandsche Zee woedt een geweldig tempeest uit liet Noord Oosten. De groote pakèfboot Ohampollicn met den koerrier uit Syrië, die Zo*:er- oag te 4 uur moest binnenloorpcn, heeft cat met durven doen uit vrees voor het erkaan en is gaan schuilen aan de Eta- schip liep eerst Zondag morgen binnen. SNEEUWVAL IN ENGELAND. Het ICerstmisweer is ook in Enge land een maand te vroeg gekomen. Vrijdag had men te Londen ir.eer sneeuw, dan men eigenlijk cp den dag van koningin Alexandra's lijkdienst wel zou gewenscht hebben. Te Londen en in den omtrek begon d.i sneeuw te vallen rond half 9 en viel gestadig tot rond den middag. In de City was de Reinigheidsdienst er spoedig bij en het verkeer van gerij in de straten had er weinig door te lij den.. Op andere plaatsen was het buitenge woon koud en op den buiten werd op ve le plaatsen schaatsen gereden, terwijl «toboganning» in volle zwier was, daar waar de sneeuw hard bleef liggen. De weervoorspellingen luiden, dat het winterweer verscheidene dagen zal aan houden. De sneeuwval is vooral geweldig ge weest in Noord Wallis, waar de bergen mijlen ver met sneeuw zijn bedekt. In het noorden van Schotland en het Noord-Oosten van Engeland is er ook veel sneeuw gevallen. Te Abberdeen viel sneeuw en hagel smaen. In Yorkshire en Nottinghamshire was het spel com pleet sneeuw, donder en bliksem. VSUCHTELOOZE OPSPOOR (NOEN Steeds blijft inen in het donl-ere zoe ken, rondom de moord op Ed. Oasleile, van den Zuiddreef. Nochtans de h on- cerzoeksrecihter Van Dyck. de polieie Y"1 parket en de veiligheidsdienst der stad, stelden het onmogelijke in het werk. De wetsgeneesfheeren stelden reeds vast, dat er geen sprake kon zijn van twist tusschen het slachtoffer en den moordenaar. Den 'h. Castille, komende uit de be neden verdoeping langs een wenteltrap, naa nog geen voet op den vloer gezet, °°n hjj reeds aan den mond getroffen werd door een kogel. In zijn vai werd inj aan het hoofd gewond. De moorde naar, die wel den dood beoogde van zijn slachtoffer, joeg hem daar kogel in den nek. - tl- irna nog een een verhaal uit enze dagen DOOR 26ste Vervolg. Ik heb eene andere begrafenis ge zien die eens apostaats, eens vrijden kers, welke in zijne hoogmoed waant de Godheid van zijn troon te bonzen, en zijn geluk te vinden in liet «niet.» Wat is zoo'n begrafenis eenzaam, ake lig en 'koud Geen kruis wijst don weg; geen dood skleed met c-en kristelijk 'kenmerkt dekt de kist; gecne geestelijke is er tegen woordig; geene familie, of ten minste zelden, volgt de baar; de lijkwaê is be zaaid met zilveren starren vreemden dragen de kist en de hoeken van't kleed achter den öoode gaan wanordelijk eeni- ge menschen, velen met de uitdrukking der onbeschoftheid en der uitdaging op het aangezicht. Wie zijn ze Meestal vreemden, deel nemers in het solidair-gezelschap, par tijgangers van de denkwijze des overle denen, die liet lijk vergezellen, om eene betooging ten voordeele hunner anti godsdienstige denkwijze in het openbaar te kunnen doen. Ik heb lijken zien wegvoeren, be schermd door de gewapende gendarmen, even alsof de dooden, voor eene groots misdaad, een oogenblik te voren, ge- halsrecht waren. De bajonetten moesten de vrije denkwijze zeide men, tegen OP ZEE De Zweedsohe stoomboot Atlantic» op weg van de Oostzee naar Zuid-Afrika met eene lading hout, is te South Shields binnengeloopen, met totaal af gebroken dek, weggeslagen masten, zware slagzij en totaal verlies van dek> last. De bemanning had 4 dagen en 4 nachten onafgebroken moeten werken om het schip tegen den storm te behou den. Twee mannen werden over boord geslagen, konden planken van den deklast grijpen en alzoo (bij middel van hun toegeworpen koorden gered wor den. Bevestigd wordt dat de stoomdrifter «Raeseardhin den sneeuwstorm van Donderdag bij Flamborough Head met man en muis is vergaan. IN, ZWITSERLAND. In geheel Zwitserland is de tempera? tuur sterk gedaald en er is sneeuw geval len. In het Berner Oberland wordt een sneeuwval van 35 c. M. gemeld. Het sneeuwen blijft aanhouden. IN PORTUGAL. Te Lissabon heeft het 20 uur achter een geregend, waardoor de beneden stad geheel ondergeloopen is. Verscheidene huizen zijn ingestort en de schade is belangrijk. IN SPANJE DUISTERE OMSTANDIGHEDEN Tal van vragen heeft het onderzoek op te lossen dat telkens op nieuwe moeilijkheden stuit, namelijk of de dief de groote deur wel heeft moet 30 openmaken om zijn aanslag te plegen. Vond de dief geen verdere gelegen heid om in het huis binnen te geraken bijv. langs een bijgebouw? De uitslas luidt ontkennend. Het blijft nog uit te maken of de dief zich niet schuil hield in de auto van den h. Coosemans. Dit is het voor naamste punt. Slechts mag men zich tot heden be palen tot veronderstellingen. CU/?M£L doop Mmc Mousson Curnel Mm« Mousson Ournel,7, Sandbergstraat, te Spa, verklaart Ik heb gedurondo ongeveer vier jaar geleden. Ik had ouophoudond p(Jn In den rug dat niets kon helpen het te vomohteu tot op dan dag dut eeji gebuur ray de De Wltt Pillen aauvaaddeik pt beerde ze. De uitslag die Ik verkreeg wee wanrl^ wonderbaar. Myne pijnen vergingen en sinds dien heb ik altijd eene goede gewondheid ge«ete«: Madrid, 29 Nov. Verleden nacht zijn bijna al de telefoon en telegraaf^ len omgerukt, tengevolge stortregens met een hevig tempeest gepaard gaande. Madrid bleef heel den dag van ver hing met den vreemde, de Noordelijke en zekere Zuidelijke provinciën versto ken. De treinen hadden alle een groote ver traging, doordat de spoorlijnen belem merd zijn door de telegraaf draden en palen. de barbaarschheid neen, tegen den gezonden en zedelijhen zin des volks, zeg ik, beschermen. Men beleedigt niet straffeloos de gevoelens van hooger le ven, in het hart eener eerlijke natie 1 Eene zoodanige begrafenis heeft men voor het kind van mevrouw Bfcremont bestemd... Die laatste wist het wel, maar juist om geen hinderpaal te zijn, is zij heen gegaan en heeft haren zoon met zich genomen. Door die afwezigheid hadden de Ka- dossen, Bombassen, Bicoques, Krakelin gen en Drolpitzen vrij spfel, en als men mevrouw later daarover eenig verwijt doet, kan ze immers zeggen, dat men builen hare voorkennis gehandeld heeft; dat eene dergelijke begrafenis niet juist in hare bedoeling lag en zoo al meer. Altijd dezelfde dubbelhartigheid al tijd dezelfde veinzerij 1 De doodkist wordt uitgedragen het volk zoekt te vergeefs den priester en het kruis, bij 'liet lijk van kleinen Geor ge. Men mompelt, mort en dreigt. Een kind van zoo wat tien jaren, aan derge lijke handen overleveren I Men zou nog eenigszins begrijpen, dat een volwassen mensch zoodanig buiten de godsdiensti ge gebruiken geplaatst werd; maar een kind... 't Moet eene ontaarde moeder zijn, die mevrouw Elbremont En waar is de familie Gaat er niemand achter het lijk O ja, onder ander de dronken Duppel treedt als vertegenwoordiger der Ebremont's op. 't Is vernederend Zoo mort, rechts en links, het volk. Inderdaad Duppel, ditmaal in zijnen proprictaire gekleed doch slechts voor ditmaalwant straks zal hij dat kleed, Uit Dublin wordt aan den Daily Mail» geseind: Drie mannen, in de uniform van de burgerwacht, hebben zich vorigen nacht aan de poort der Mountjay-gevangenis te Dublin aange meld met 3 burgers. Zij loonden eer-, opsluitingsbevel voor drie gevangenen en werden toegelaten op de binnen plaats van de gevangenis. Onmiddelijk richtten toen de zes manner: hunne re volvers op don politieman die hen had toegelaten, en ontwapenden hem. De wachter, die hem vergezelde, werd ge kneveld, en men stopte hc-rn een nrop in den mond. Een der indringers bleef ter plaatse om de twee beambten te be waken, en de andere begaven zich naar den vleugel, waar de politieke gevange nen opgesloten zitten, Met de sleutels, die zij den wachter hadden afgenomen, 'naakten zij gauw de deuren der cellen open, en zij bevrijdden tien gevange nen. Eenige minuten later waren de rijf mannen met de bevrijden aan den hoofdingang der gevangenis Zij kne velden al de wachters, die zij ontmoet ten en namen de vlucht in twee- auto's, die hen op straat wachtten Er werd onmiddelijk alarm gemaakt maar de ontsnapten en hunne bevrijders waren reeds verre. Troepen detectives en poli tie hebben heel den nacht de stad en cien omtrek doorloopen, zonder eenig epoor van de vluchtelingen te ontdek ken. De Natuur verwittigd u altijd van de komst der nierentroebels. Gewoonlijk is het eerste ziekleteeken een doove pijn in het onderste der lendenhet is het oogen blik om de De Witt Pillen te nemen, om later vele smarten te vermijden. Die pijn is een voorteeken dat uwe niereu ver moeid en verzwakt zijn door de pogingen die zij gedaan hebben om uw lichaam van het schadelijk piszunr vrij te houden. Uwe nieren hebben eene hulp noodig en gij zoudt hun geene betere kunnen geven dan met de DeWitt Pillen te nemen.Let wel op het eerste voorteeken der ziekte. De Natuur kan niets meor doen, ïleigce;! kan gebeuren hangt nu van u at, lm', en gij de verwittiging niet kent, zal uwe staat zekerlyk verslechten en da nieren» ontsteltenissou kunnen ssieh noch glilloa noch zich van zelfs genezen Het beste wat er te doen valt en ook het natuurlijkste is van da Do Wltt Piiien te nemen, want deze zuiveren, gonezêii en versterken uwe nieren en maken ze suöI bekwaam om op ceno volmaakte manier te werken. De pijn aal verdwijnen en uwe gezondheid zal zich gauw beteren indien gij dien goeden raad volgt. VOOR DE NIEREN EN DE BLAAS De waarde der De Witt Pillen kan maar geacht worden door degenen die ze gebruikt hebben. Neem ze voor de Rheumatik, de Rugpijn, de Lumbago of heup- jicht en in eenige uren zullen zij u eene verzachting brengen, maar denk niet dat hun nut niet verder gaat. De De Witt Pillen moesten van tijd tot tijd als een inwendig verzuiveringsmiddel genomen worden, om de lenden, de blaas en al de waterorganen te zuiverenals uitslag, zult gij u gezonder en sterker gevoelen. Zij zouden ook moeten genomen worden op het oogenblik dat de voorteekens zooals brandend water, aanlading van water, gezwollen gewrichten, lichaamshitte of pijn u waarschuwen van do tegenwoordigheid van een overvloed van piszuur in uw bloed. De De Witt Pillen zijn verkrijgbaar in al de goede apotheken, aan den prijs van ?r. 6.5G het klein flesckje en 10 frank het groot fleschje dat 2 1/2 maal het klein bevat. E. C. Be Witt C° Ltd, 22, rue de la Glacière, Brussel AW lijk, zonder smaak. rPOEDEP ÜANEHJO, Onschadelijk,zoud.-rsmaak. (>oos9fr. Scuiijven eSTACHY. Flr B I4*i\i8 Bsaiirenalra PA'-'IS. VSi-Oi-KGE EN ZEKERE GEKEZ.NG. Apotheek De Valkeneer, Esplanade, Aalst De koolmij nbesturen van La Lou- yière en Sart-Longohamps hebben ten duiden van 'het huidig kolenbekken van het Center opsporingen gedaar. en boringen doen uitvoeren, om te zien of de kooliagen in die richting-nog uit- loopen. Dit onderzoek heeft gunstige uitslagen opgeleverd. Men heeft bevon den dat er daar nog verscheidene kool- lagen van 4 m. 50 dikte ïoopen. Een dezer lagen overtreft in inhoud de rihoonste lagen welke men tot hiertoe in Belgie heeft gevonden. Een handelaarster van Vervier? ver dacht haar man van ontrouw. Zij ach tervolgde een gewezen winkeljuffer van haar huis, die in een trein stapte met bestemming naar Theux. De hande laarster nam in haar kompart.ini ent plaats. Onder weg, haalde zij plots een fleschje te voorschijn en werp den in houd ervan in het gelaat van de win keljuffer. De verbolgen vrouw dacht als ongepast en niet dragelijk voor een man zoo als hij, in den Berg van Barm hartigheid gaan verpanden de alwe tende Duppel stapt mee achter de dood kist van George Elbremont. De stoet stelt zich in beweging doch het volk heeft geen eerbied voor deze plechtigheid, en wordt alleen door de polieie op behoorlijken afstand gehou den. De volksmenigte vergroot, naarmate de stoet vooruit gaat; vrouwen en kinde ren mengen zich in de masca het ge mor wordt sterker cn op sommige pun ten wordt het zoo sterk, dat aan eenige der begravers den moed in de schoenen zakt. Maar de Drolpitzen, Bombassen en Krakelingen, die door de half opgehe ven gordijnen, in het huis van mevrouw Ebremont. den stoet na zien, noemen dat alias tromfantelijk ons werk Heeft 'het volk het volle recht niet, dat alles eene lafheid te noemen te meer, daar men het lijkje op ongerij- den grond zal begraven "Wat geeft daf, ?oo lacht gij, moderne wereld |doch in dien u de traditiën niet heilig: zijn, denk niet, dat anderen deze hebben afge schud, en de eerste plicht is van hem, die vrijheid op zijne banier beweert ge^ schreven te hebben, ook de vrijheid in anderen te eerbiedigen Buiten de stadspoort gaat die heilig- seihennende begrafenis-stoet, een kleinen zwarten wagen voorbij, door een oud manneke gevoerd en eene kïoostcr-zus- ter vergezeld, 't Is het Zusterke der Ar-1 deels wat men, dat, na voor hare armen en onge- lukkigen aalmoezen te hebben ingeza meld, naar het Godshuis terugkeert. Ginder gaat do mensebelijke ver waandheid, die beweert het igeliïk des volks in het ijdele, in alle hare nederig heid, die in den naam van den Gekruis te zich alle opoffering voor den arme ge troost, 'hem hGt leven hier beneden ver zoet en hem, na den dood, een beter va derland toezegt. De non, die van haren bedeltocht te rugkomt, is Zuster Mathilde, welke niet weet, dat vreemden meester spelen over het lijk van den kleinen George. De Zuster ziet eene begrafenis zonder kruismaar zij vouwt niettemin de han den, slaat de oogen neer en bidt voor dengene, dien men naar zijne laatste rustplaats brengt. Er komt andermaal een gemor onder het volk, niet omdat men de betrekking kont tusschen het Zusterke der Armen en den lijkstoet neen, daarvan is men onbewust; maar zie, dat contrast, hetwelk daar zoo onverwachts en op den publieken weg zich voordoet, treft de reeds gedunde menigte. Als de stoet reeds verre voorbij is. en de Zuster naar de afgebroken woorden der volksvrouwen, op den weg gegroe peerd. luistert, voelt zij het koude zweet uitbreken, en de krachten dreigen haar le begen. Andere woorden worden in 't voorbij gaan opgevangen; zij hoort den naam harer moeder, den naam van Ebremont en die naam wordt als een vermale- dijding uitgesproken. Zij verstaat maar deels wat er gezegd, wat er bedoeld wordt; doch zij vermoedt iets onheil spellends; zij vermoedt, dat het wegge voerde lijk dat van George is:... (lat het fleschje vitriool bevatte, doch de drogist 'had het raadzaam ge oordeeld, water in 'het fleschje te deen. Da handelaarster werd in vrijheid gelaten. JacqaesNeefs, Antwerpen. 29375-1 De 37 jarige Georges Bouche, wo- rende te Waasten, kwam 's avonds per fiets van zijn werk huiswaarts. Hij had nogal getalmd op zijn weg.Tot 'halffien 's avonds bleef hij in het drankhuis van Cornard, aan de kazerne der Fran- sche tolbeambten. Van daar is hi j per fiets naar huis gereden, een 300-tal me ter van daar gelegen, niet ver var. de Leibrug. Sedertdien heeft men hem niet opgemerkt, 's Anderendaags deed men peilingen in de rivier en men vond zi jn rijwiel terug. Men veronderstelt, dat hij. door de duisternis misleid, in het water gereden is. Hij was gehuwd en vader van één kind. Een nevel overdekt de oogen van hef vrome Zusterke, en zij zou gevallen zijn, indien een meisje uit de volksklasse niet ware toegesneld, om haar te on dersteunen. Het wagentje houdt stil; er vormt zich eene groep rondom de wankelende non, en het volk vergeet de droevige maskera de der moderne begravers. Op dat oogenblik dringt een jonge ling, bleek en onsteld door de groep, welke het zwarte wagentje omringt. De jongeling is te laat in dc stad te ruggekeerd, om 'het sdhandaal te belet ten dat zijner familie is aangedaan In huis gekomen, nadat de stoet liet ver laten had, begreep hij wéldra al hel: ge beurde. De jongeling werd plotseling man. De losbol was eensklaps de wreker der familie-eer geworden. Neen, neen. die hoon zal een Ebre mont niet dulden Mevrouw kon het opgewonden gemoed des jongelings niet tot bedaren brengen, toen hij, onder de verschrikkelijkste bedreigingen, de Drolpitzen en Kadossen den huize uit dreef, en daarna den stoot naijlde, om zoo mogelijk de uitvoering te beletten van 't geen er beraamd werd. Ginds, op eenige stappen van het kerkhof, heeft Henri zich tusschen dn zwarte roofvogels geworpen, en met allo kracht eens mans geroepen Zet neer die doodkist Men stoot hem achteruit. Ik. Henri Ebremont. hei-vat hij., ik gebied,'het u Wie geeft u het recht de hand aan een onnoozel kinderlijk te slaan ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1925 | | pagina 2