God en 't Volk Met Zusterke der Armen Engclschc Premier bijna verongelukt De schadevergoeding aan de Hohenzoliern De.moord der Zuidlei le Brussel 'Aanhouding te Brussel Geheimzinnig drama te Sint Truiden Slachtoffer der wetenschap Hevige brand te Erps-Querbs AUGUST SNIEDERS Bandieterij te Zele Tram tegen auto Fabriekbrand te Antwerpen Eer.e bewogen zeereis HetGrieksch-Bulgaarsch geschil Inval in een speelhuis Elixir Dc Kempenaar Ontploffing aan boord Beroofd eu daarna beboet Drama te Brasschaet De Brusselscbe gauwdieven CHMO TOMATEN De rampen op zee o: ;o VOLLEDIGE WERKEN VAN •SBsrëa mo' overhaasting een .besluit te doen vl- 'lijnen iii de afwezigheid van den vorst. De minister heeft zich zeiven vermin derd, de .wetenschappelijke faam van B( ;ie in den ^"reemde geschaad en zui vel ui i ouder politiek oogpunt zijne er. Iuren 'bevoordeeld. •M. HU Y8 MANS antwoordt aan de wringen van M. Hymans cn de zit ting wordt goluven om 6 u. 25. liet debat wordt Dinsdag voortgezet. -VVV De Eerste Minister is aan een au- lo-ongeluk ontsnapt, terwijl hij met zij ne vrouw en zijne dochter terugkeerde van de Tllie Ghecquers naar Londen. De auto begon te glijden op den fbevro: ren weg en botste op een voermanswa# gen. De schok was uitermate hevig. De auto werd beschadigd, maar niemand gekwetst. De familie Baldwin 'heeft per rpoor de reis -naar Londen voortgezet. Tiet officieel orgaan van den Pruisi- sc-hcn Staat meldt, dat de regeling met de Hohenzoliern voltooid is. 't Huis der Hohenzoliern krijgt eeni- pe kasteêlen, andere gebouwen, de fami- Jiemcubelcn en familiekieinoodiën* on geveer 290.00r» morgen landerijen en bosscihen en 30 miljoen goudmark. Deze 30 miljoen goudmailk vertegenwoordig gen de waarde'der domeinen, die aan den Pruisisch en Staat zijn toegewezen Deze krijgt o.m de kasteelen der Kroo:-* de onroerende goederen te Berlijn en te dPotstdam, en li0.000 morgen landerijen cn bossohen Uit het onderzoek der rechterlijke brigade van lie*, Parket is göhleken. dat het gouden zakuurwerk met ketting, behoorend aan den vermoorden winke lier Castille, van de Zuidlei te Brussel niet door den moordenaar gestolen wer den Het uurwerk was aan een uurwerk maker ter herstelling toevertrouwd, en dc ketting werd in de lade van een meubel terug gevonden. Men weet nog steeds niet of de moordenaar.zijn slacht offer bestolen heeft. De opsporingen werden voortgezet. EEN BEHENDIG AFTRUGGELAAK ■- Een genaamde Fernand-Evrard Ro land, geboren ie Jemappes in 1S72, een gewezen drogisi, zonder vaste woonst, werd sedert gei uimen tijd door het ge recht, zoowel :n den vreemde ah in ons land. vruchteloos opgespoord. Sedert 1922 heeft hij nu eens onder zijn echten naam, dan weer onder een valscihen naam talrijke personen weter; :beet te nemen. Hij wendde zicfh tot dc firmas die drogerijwaren vervaardigden en tot wijnhandelaars, vroeg stalen, bracht valsche getuigschriften in en ein digde met zich koopwaren te doen af leveren die hij onmiddelijk te gekle maakte doch aan de leveraars nooit be taalde. Door de pohcie achtervolgd vluchtte Roland naar Spanje, en vertrok van daar naar Algerië. Over enkele maanden keerde hij naar Belgic terug en liet er weer van zich hooien. AJaar de polieie heeft er een einde aan gesteld. De behendige af- iruggelaar is kunnen geknipt worden door de opzieners MM. Courtois en Ma- ihieu van de rechterlijke brigade van diet parket. IT:j zit thans achter slot en t£rrendel. Dinsdag is Let parket van Hasselt te St. Truiden afgestapt om een onder- zoek in te stellen over het volgende ge heimzinnig drama. Zondag was de ge naamde Joseph Maus, van Ordingen, in zijn dorp uitgegaan en had er den avond in een herberg doorgebracht kort bij het dorp, «toch op het grondgebied van St. Truiden. Laat in den avond was hij gezegd-, heiberg uitgegaan om huiswaarts te keeren, doch omstreeks middernacht werd hij gevonden aan de herberg waar hij het laatste geweest was. De jongeling croeg een gapende wonde aan het voorhoofd en zat in zithouding met een revolver op de knieën. De gen darmen en een dokter werden aanstonds verwittigd en deden het slachtoffer naar het gasthuis van St. Truiden overbren gen waar hij 's morgends ten 6 ure over leden is zon dee het bewustzijn te hebben teruggekregen 'Een onderzoek werd door de rijkswacht, ingesteld. Van een 500-tal meters van het huis af werden bloedspo ren ontdekt waf doet verbnderstellen dat het slachtoffer daar moet geJbraciht ge worden zijn en dat de revolver op de knieën is'gelegd geworden om aan zelf moord te doen gelooven. Te meer, het uurwerk en het geld van Maus zijn ook verdwenen, wal nog meer aan moord moet doen denken. M. Reginald Blackall, die de eerste bestuurder wa3 van de radiograph Lelie diensten van het stedelijk gasthuis te Londen, komt te sterven na 23 jaar lij den. M. Blackall is een slachtoffer van de X-stralen. Verleden jaar moest men hem beide armen afzetten, nadat, in zijne lange loopbaan, hem opvolgen- lijk de vingeren en de voorarmen afge zet werden. Sedert zijne verminking stond de moedige geleerde zijne opvol gers voortdurend bij met zijne raadge vingen. Maandag avond is brand uitgebroken in de hoeve der eehtgenooten Verboo- men te Erps-Querbs. Het gevaar werd c-crst bemerkt toen de vlammen reeds door het dak sloegen. De vrijwillige pompiers van Kcrtenberg kwamen toe gesneld; de vlammen woedden alsdan met groote hevigheid op den zolder, waar veel tarwe stak. Dank aan het krachtdadig optreden der pompiers kon den de bijgebouwen gevrijwaard wor den, doch het duurde geruimen tijd eer het vuur kon overmeesterd worden. Het woonhuis heeft groote schade onder gaan. Volgens het onderzoek zou de brand veroorzaakt zijn door eene bouw- feil aan de schouw. een verhaal uit enze dagen DOOR 28ste Vervolg. Aan niets is hot eenigszins ont hutste antwoord. Ja toch, aan het ge beurde van zoo even, aan... die Zuster.., aan... De toon van een binnen 's monds ge zongen dronkemanslied, onderbreekt die woorden. David Harven wendt zich om en trekt plotseling Rosemarijntje van het gaanpad, om doorgang te ver kenen aan Duppel, die, met het mo derne baarkleed op den arm, langs de IX. KRISTELIJKE LIEFDADIGHEID Laat mij een oogenbliik mijne ge schiedenis onJ«breken, om u, in eene kleine schets, nader met de 'Zusterkens der Armen bekend te maken wier werk ik als tegenvoeter stel van dk. liefdadigheid, welke ik in de voorgaan de bladzijden heb afgeschilderd. Toen het volgende stuk in de dagbla den verscheen, noemden mijne welwil lende vrienden (het eene fotografie van bet edele werk van liefdadigheid. Zonder cr vao'n hooge waarde aan te hechten, donk ik liet hier te mogen op- Zondag in den vooravond, kwam Hendrickx Leo. 20 jaar, voerman te Lebbeke, te paard terug van Lókeren. daar hij voerman Laureys, dier stad. die zich te Lebbeke bevond, geholpen had om naar Lokeren terug te keeren In het terugkeeren had Hendrickx zich op zijn paard gezet; in het Loker- sche veld te Zele, tussohen de herber gen De Patrijs en Pij ken Aas kwamen vier bandieten van achter een roggemijt gesprongen en trokken dep jongeling van zijn paard, bedreigden hem met een mes en eischten al zijn geld, rond de 70 fr. waarmede zij de vlucht namen Hevndrickx heeft klacht gedaan (bij de polieie te Zcle. Langs de Anspachlaan te Brussel, had Maandag namiddag ter hoogte der Kiekenmarkt eene botsing plaats tus- schen een automobiel, gevoerd door M. Van Calster, uit de Nieuwlandstraat. en een tram. De schok was vrij geweldig. Het platform van het tramrijtuig werd ingebeukt en de reizigers werden vrij onzacht tegen elkaar geslingerd. Mad. J. Marneffe, wonende in de Sdhrijnwer- korsstraat te Sint-Lambrechts Woktwe klaagt over hevige inwendige pijnen. Pe auto is grootelijks (beschadigd. nemen, om den lezer dee te beter bij de hoofdfiguu.' mijns veihaals in te leiden 't Is Zondag; een flauwe straal der voorjaarszon breekt soms door de grau we wolken't is de voorbode van schoo- ne dagen, van het loof, de bloemen en bet lied der vogels. De Antwerpsche wandelingen, zijn door een groot getal menschen uit alle standen bezet. Rijtui gen en ruiters snellen heen en weer eene mengeling van satijn, fluweel en... katoen; van goud. fijn gesteente en... geslepen glas Échte en valsche weelde, De pracht van onze dagen belet immers het onderscheid te zien, en de eenvou dige naaister wordt, uiterlijk, verward met de groote dame. Hoovelen pronken Lier op de wandeling, die ginder zullen eindigen ginder? Ja, in het paleis der armenin het Godshuisen geluk kig nog wanneer zij niet eeno te ver geefs daar zullen aankloppen; want, in evenredigheid der armoede, is de plaats klein en er staat voortdurend een leger sollicitanten. "Wij hebben nu de uiterlijke pracht van Antwerpen ge zien» zegt mijne echtgenoote; «laat ons nu ook eens de armoede, door de kris- telijke liefdadigheid ondersteund, be zoeken?» en wij houden welhaast voor het uitgestrekte Godshuis stil, door de penningen der mensdhen vrienden op gebouwd, en bestuurd door de Zuster- kens der Armen. .Dinsdag morgend, rond 2 ure. is een geweldige brand uitgebroken in de bed- denfabriek van M. Blauwaerts, Gre- trystraat te Antwerpen. Het vuur nam dadelijk eene gioote uitbreiding en wel dra stond heel het tweede verdiep in lichte laaie. Di« verdiep is gansch uitge: brand. De pompiers gelukten erin het gelijkvloers en het eerste verdiep te vrij waren. Zij mcesten ook.ieverig werken om de aanpaler.de gebouwen te vrijwa ren. Een dezer, eene werkplaats van de fabriek Pascal, werd beschadigd. Men 'weet niet hoe oe brand ontstaan is. Men meldt uit Vlissingen: De Zweedsche sfc. «Dagmar» is dezen namiddag te Vlissingen binnengeloo- pen, met signalen dat zij onstuurbaar is. Togers liggen langszij het schip, dat op de reede ligt en vermoedelijk naar Antwerpen zal worden gesleept. Het schip verloor bijna gansch de dekladiug en liep groote averij op Do vuren werden uitgedoofd door het wa ter dat in de machienkamer liep en de ketels deed ontploffen, waarbij leden der bemanning* werden gewond De eerste en de tweede machinist zijn hier met erge wonden aan land ge bracht en naar het gasthuis vervoerd. HET ONDERZOEK GEDAAN De Volkenbondskommissie gelast- met het onderzoek naar het Grieksch- Bulgaarsch grensgeschil, is Maar.dag te Geneve terug gekeerd. De kommissie heeft reeds den 28 No vember haar verslag dceu géworden r-an de Grieksdhe en Bulgaarsöhe regcerin- gen. Dat verslag werd Maandag oo1: of ficieel overhandigd aan den algerr.ee- nen sekretaris van den Volkenbond, die voor opdracht heeft het aan den Raad voor te leggen. De onderzoeksrechter M. Van Bau- wel, hoiidt zich met een geval bezig, dat in eene herberg der Museumstraat te Antwerpen is voorgevallen. Daar was men aan het spelen gegaan en een der spelers werd eene belangrijke som door het spel ontfutseld, met het gevolg, dat een gevecht ontstond en de politie er mede gemoeid geraakte. Tussdhen de aanwezigen bevond zich zekere De B., die eenige dagen geleden in eene her berg der Bom straat, voor 100 000 fr ontfutseld werch De vraag wordt nu op geworpen of dit geld niet de opbrengst is van bet spel. Jacques Neefs, Antwerpen. 29573-2 Een doodc en vijf erg gekwetsten. De Engelsehe lichte kruiser «Arabel le» deed schietoefeningen in 't hebt van Portland, toen een houwitser ont plofte op het oogenblik dat men hem in het kanon plaatste. De matroos Pears werd op den flag gedood. Vijf zijner makkers, onde? wie luitenant Despard. bekwamen erge kwetsuren. De toestand van den luitenant scheen zelfs hopeloos. Een onderzoek is geopend om de oorza ken der ontploffing vast te stellen. Wijl de heer Dorbrinski, lid van de Antwerpsdhe Diamantclub, die naar men zich herinneren zal, in don trein beroofd is voor een 'waarde van eer half miliioen aan diamanten, vermoedt dat de diefstal plaats gevonden heeft op het traject Chiazzo-iMilaan, terwijl hij de briljanten bij het overschrijden dei Zwitsersch-Ital.aansohe grens niet heeft aangegeven, -heeft de Italiaansche poli tie hem al Ier earst, wegens smokkelarij, veroordeeld tot een boete van 200 OOI' lire. BURGERSBAXK VAN AETJ3T. Interesten vergoed Rekeningen op ZICHT 3 0/0 met 15 dagen voorbericht 4 1/4 met 1 maand 4 1/2 0/0 niet 3 maanden 4 3/4 0/0 op 6 maanden na dato 5 0/0 op 1 jaar na dato 5 0/0 op 3 jaar en meer interesten overeen te komen. Spaarkas 4 0/0 zuiver. HANDELSREKENINGEN, BEURSOR DERS, enz, Ü63Ü EENE VROUW DOOR VIJF KO GELS GETROFFEN. AANHOU DING VAN D'EN DADER De gemeente Brasschaet, op het ge hucht Drijhoek, werd gisteren avond in opschudding gebracht, door een bloe dig drama, waarvan de genaamde Ma ria Rampaert, het slachtoffer van ge- worden is. Deze- vrouw, alhoewel vijf kinderen hebbende van een eerste hu welijk. waarvar de man was overleden was over enkele maanden voor de twree- de maal in het huwelijk getreden met den dokwerker 'S. Dit tweede huwelijk' was voor de vrouw eenen geweldigen tegenslag, want deze 8. was een dronken kerel en de vrouw moest het er dikwijls hard van verduren, zoodanig dat zij (het ech telijk dak verliet en bij bare zuster eene hcrbèrgieister, ging inwonen. Dit heeft den kerel nieterg bevallen en gisteren zou hij zich wreken. Het he. r- schap liet -ziou por auto naar /.ijut I vrouw voeren, trad in de herborg én izonder een woord te zeggen, haalde hij eenen revolver voor den dag, en loste 'vijf schoten op haar, die alien doel troffen. Een kegel drong in de borst, drie in de handen en de vijfde in het aangezicht. De kerel was dadelijk op de vlucht gegaan. Het slachtoffer werd. na door doktor Roosen te zijn verzorgd, i.vnr kot Sint- Caraillusgasthuis overgebracht. Hare toestand is uiterst gevaarlijk. De gendarmerie heeft den kerel in zijne woonst aangehouden en ter be schikking van 'het parket gesteld. M. A. Dg Blonder, uit de- Blaesstraat te Brussel, bevond Maandag avond, t-oen 'hij aan de Ha 11e Poort van een tram stapte, dat zijne brieventesch met 1.-740 frank en waardevolle postzegels de pijp uit was. Een behendige gauw dief moet ze hem hebben ontfutseld, doch de benadeelde kon niet de minste inlichting nopens den schelm geven. BE ALLERBESTE LIJKEN AANGESPOELD'. Op de kust van Cardigan (Engeland) r.ijn drie lijker aangespoeld. Een onge lukkige werd te Aberport op het strand geworpen. Hi j ademde nog zwakjes, doch bezweek reeds een poosje later Op zijn arm was de naam W. Booth getatoeëerd. Men vond geen eenzelvig- iheidsbewijzen in zijn bezit. Men denkt hier met slachtoffers, van in den sneeuwstorm vergane schepen te doen te hebben. Alzeo is men zonder nieuws van den stoomer «Gallen», van New castle, die 17 man aan boord had. Ook is men zonder nieuws der visscheröboos «Jane and William». Vader en zoon Schepperd, van Abroth, die op hun vaartuig de haven wilden binnen loopen, werden door een geweldigen golfslag over boord gewor pen. Beiden verdronken. MAATSCHAPPIJ HuidBvetterstraat, 21 (twoede verdiep) Antwerpen De ramen zijn deels zonder vensters (het is in 't jaar 1866) en de muren zijn nog niet ingevoegd. Rechts en links zijn balken, planken, en steenen opgestapeld. Wees gerust! Het zijn gee- ne puinen, door de hand der omwen teling gemaakt, zoo als die van zoovele prachtige kloos-ergestiehtenneenhet Godshuis der armen is pas in zijne op komst: '*t is een voortbrengsel van on zen tijd, en wij zijn er fier op. Het werd pr, voor zoo ver het nu voltooid is, om zoo te zeggen, in éénen dag, door eenige weldoende handen neergetooverd. Vopr ruim twee jaren was hier niets dan eene vlakte, met een enkelen boom, een en kele struik beplant. Te dien tijde kwa men er in deze stad zes Zusterkens der Armen aan ongekende engelen van liefdadigheid met ledige handen, ledige 'beui's, maar met harten vol lief de. Liefde doet alle mogelijke wonde ren Die Zusterkens kwamen om hier oude, afgeleefde en gebrekkelijke men sehen op te beuren, te verzorgen en te vertroosten met een woord, om deze te vergoeden wat ze reeds hadden moe ten lijden. Op dé onafgewerkte binnenplaats van het Godshuis, treedt 'ons eene Zus ter te gemoet. die ons verzoek om bet huis te zien, zoo lieftallig aanvaard, dat men, niettegenstaande het zwarte kleed, de vrouw uit de beschaafde wereld ziet doorschijnen... Hoevele juffers der hoo ge wereld verbergen zich onder dat ne derige kleed der liefdadigheid! Hebben zelfs gravinnen, jong, rijk en gevierd in de wereld, de praöht en den luister Prijs berekend naar den omvang van het Work. Voordeelige voorwaarden voor prijsuitdeelingeu Prijsboeken, Bibliotheekboeken, Classieke boeken Muziekuitgaven, enz. CATALOOG OP AANVRAAG niet verworpen, om met den bedelkorf langs de huizee te gaan? Daartoe H overtuiging en moed noodig; want wij, profanen, wij hebben geen denkbeeld van wat het is. zich de slaafsche dienst-' meid te maken van vreemden zonder opvoeding, arm, afzichtelijk vuil, ziek dikwijls melaatsch naai' ziel en li chaam. Waar zijn de dochters onzer vrijdenkers, die zich zooveel opoffering getroosten, eri de weelde, het genot en de pracht vaarwel zeggen, om zich tus- sehen vier naakte muren op te sluiten, enkel om er vergeten en dikwijls mis kend, goed te doen? De overste van het Godshuis, welke ons tegemoet ireedt, is nog jong. Hare donkerblauwe oo'fen twee hemelen van goedheid nemén den bezoeker gunstig in en drukken de hoogste te vredenheid, het toppunt van geluk uit «Het is jammer,» zegt ons de goede Zuster, met kinderlijk gelukkigen glim lach, «dat gij ons niet eene uur vroot ger hebt bezocht; gij zoudt alsdan onze oudjes in volle vreugde gevonden heb ben, ter gelegenheid van een naamfeest Het gebraad rookte op tafel, de wijn ontbrak er nice en ieder had zijn aan deel in de lekkernijen. Het is nogmaals de menschlievondheid uwer stadgenoo: ten, die dat wonder in ons arm gesticht heeft doen ontstaan.» Wij treden in de ziekenzaal: twee rijen bedden, en welke laatste zoo zui ver zijn, dat niemand van ons zoo aar zelen zich daarin neer te vleien, staan langs den muur. Er zijn slechts twee zieken in het vertrekeene dezer is den dood nabij. Tachtig jaren heeft zij ge welkt, geslaafd, geleden; bittere dagen heeft ze beleefd, om 'eindelijk hier. in dit verblijf var. rust en vrede, gelaten te komen stervenIn den loop van den I dag ontving zo dc Troostmiddelen van do godsdienst, en ligt nu zoo rustig en kalm, de oogen gesloten, als een mar moren 'beeld cp den grafsteen. Een Kusterke staat bij het bed en bespiedt de minste beweging; eenige oude vrou wen helpen haar in de ziêkedieust. Al les gebeurt stil en eerbiedig om dc rust der lijderes niet te sloren. Die arme, die zieke vrouw, die martelares van den ar beid, welke men kort te voren in de diepste armoe cn vergetelheid gevonden heeft, wordt hier als een koningin ge ëerd en verzorgd. A In eene tweede zaal vinden wij der tig of veertig oude vrouwen om dc war me kachel of aan tafels gezeten. Men kout, lacht, schatert en ratelt, terwijl anderen hare fortuin op het kiomspel wagen. Hare fortuin? Ja, zoo levendig is het spel, al speelt men dan ook voor den baard van den koning van Pruken. Men roept onder en boven (69), hvee kapstokken 177), de jaren van Ons Lieven Heer (32). 't Gaat ei' als op een garen markt maar vrool ijker is 't er zeker. ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1925 | | pagina 2