De Kaltiolie!» Pers T> <nï-TF=ST s\ TT. {5 CErrtEffiEN rekeluks Vrijdag Dec. 1925 Bereiding vaa een handel in melk De vriend van den keizer Verzekering tegen werkeloosheid Landbouwbelangén Heilige Stoel Provincieraad van Oost-Vlaanderen Vlaamsche schilderijea onldekt le Straatsburg r' 'Ti—:*T Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 XXXI' JAARGANG NUMMER 278 1.73 Uitgever: J. Van Nüffel-Db Genoï H. Barbara Zon op 7,28. ondar 3,54 Laatsto Kwartier den 8 Publiciteit buiten het A?r. AALST Agentschap Havas, Adolf Waxlaan, 13, te Brussel. Ruo de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, Lcadres E. O. 4. vc-T: Gelijk we gisteren in ons blad gezegd hebben werd te Brussel eene vergadering van liet Verbond der Katholieke Kringen gehouden. Daar werd gehande'ü Otrsr de middelen om de katholieke gedach ten vooruit te helpen en onder de middelen werd de pers genoemd in de eerste plaats. De heer Harmignies betreurde dat de katholieke pers niet meer verspreid is. Alen heeft eene groo- te poging gedaan, zegde hij, in den loop van de kiesperiode, maar daar zijn weinig abonnementen uit voortgevloeid. Den heer Houssiaux heeft den wensch uitgedrukt dat men '/tob meer beziglioude met de plaatselij ke en gewestelijke pers. Het 'dient tot niets, zegde hij_, in tijd van kiezing de muren met plakbrieven en spotprinten te over dekken, indien wij de kiezingen niet hebben voorbereid door de school en doof de pers. We sluiten ons ten volle aan, in grondbegin, hij de twee sprekers, behalve eenige voorbehoudingen van bijkomenden aard. Met den heer Harmignies be treuren we het dat de-katholieke pers niet meer verspreid is; met den heer Housgiaux zijn we meer dan overtuigd dtdr plakbrieven en spotprinten, eenige dagen voor de kiezing uitgehangen, weinig in vloed uitoefenen als de openlxu-c denkwijze niet doorkneed, niet ge vormd is voorop door allerlei wer king: voordrachten, algemeene en gewestelijke kongressen, konfe- renties. komiteiten en de pers die dagelijks aan liet woord is, om het goede, door de partij verricht, te doen kennen tn uit te bazuinen, de werking van de tegenstrevers te ontmaskeren, hunne aanvallen af te slaan en hunne verkeerde hande lingen en misslagen uit te baten- Af aar de pers m'oeï geholpen worden (we spreken niet van geldelijke hulp) de pers kan niet alles wetenzij zou moeten in gelicht worden. Nu, wie bekreunt er zich om de pers in te lichten' 't Is hier liet geval te zeggen: Velen zijn geroepen, maar het ge tal uitverkorenen die antwoorden, is klein. In ide meeste gevallen lielit men de pers in over gevallen bij welke men persoonlijk belang heeft. In andere gevallen zwijgt men, en 't gebeurt dikwijls dat men de pers den mond wil stoppen. We leven in een tijd dat de dag bladen door verkoopers besteld worden. Maar wie bekreunt er zich om dat die verkoopers oppassend hunne ronden doen? dat ze alle Wijken der gemeenten bezoeken, dat zij regelmatig, dagelijks, hun ne ronde doen en soms geene twee, drie dagen wachten hunne bladen te bestellen? Wie denkt eraan eens te onder- izoeken of de- katholieke dagbladen goed opgesteld zijn, zoodanig dat ze de vergelijking kunnen door- Staan met talie tegenstrevers, on der betrek van degelijkheid van opstel, inlichtingen, markten, beur zen, rechtbanken, mengelwerken, mengelingen, want elke bijzonder heid heeft hare liefhebbers? Wie denkt er aan dat zulks be lang heeft voor de «zaak» welke het blad te verdedigen heeft, en de partij Nog eens gezegd, er is geen kwes tie van steun door geld, maar van zedelijken steun als de bladen dien hebben, dan zal hel hun niet aan geld ontbreken. Alaar wie verleent dien zedelij ken steun? Er zijn er die het doen, maar we betreuren te moeten bekennen dat ze zoo zeldzaam zijn als witte ra- n. Iy den loop van ons journalis- tenleven zijn reeds menige kon gressen gehouden om middelen te zoeken om de katholieke pers meer te verspreiden. Op die kongressen zijn schnene redevoeringen uitgesproken, maar daarmede is het uit geweest c<n amen. Daarom laten dergelijke kongressen ons koud, ijskoud, overtuigd als we zijn dat nieuwe kongressen niet meer aarde nan den dijk zullen brengen. Wat minder luidruchtigheid en wat meer stil werk zou meer uit slagen leveren Al te velen zijn er die meenen, eens dat de kiezingen voorhij zijn, dat men er nu «van af» is voor een jaar drie-vier. Mis! De strijd met de pers moet bestendig gevoeld, bestendig aangewakkerd en gevoerd worden. Het is verkeerd te denken, dat men den slag zal winnen met vier of zes weken voor de kiezing met gröote woorden af te komen in de meetingen en met kloefletters in de gazetten. V oor dien tijd heeft men de pers niet noodig ze zou misschien ook inlichtingen kunnen geven die minder gewenselrt zijn. Dan. na de kiezing, en indien ze niet voluit voldoet, kan men altijd zeggen: 't Is de schuld van de pers die niet goed gewerkt heeft! De pers heeft een goeden rug, In meetingen en feestmalen wordt de per' uitgenoodigd en met bloemen overladen zij is de hef boom die dé wereld zal verzetten zonder de pers kan men niet voort, roept men uit zij zal alles redden, De gazetschrijvers welke dien vloed van lof moeten slikken, zijn zoo goed te gebaren dat ze dat alles voor goede munt aannemen, maar ze denken.er het hunne van, da ai- het hun te binnen komt dat die heeren die hen zoo overdreven lo ven, hun sedert vier jaren niet eene enkele maal hebben bezocht niet eene enkele inlichting heb ben gegeven, zelfs het blad niet le zen dat ze zooveel lof toe,zwaaien en de eersten zullen zijn om te zeg gen, als de kiezing naar hunnen wenscli niet uitvalt't Is de schuld van de pers! We zouden er dieper kunnen op ingaan, maar dat hebben we met eigen coren gehoord. In het belang der zaak -als u belieft, min opgeschroefden geestdrift en meer ernstig werk A.V-O ten moeten vermelden Volle Melk Afgeroomde Melk Deze opschriften moeten gedrukt wor den op. lichtgelen grond voor de volle melk, op lichtblauwen grond voor de af geroomde melk, met zwarte letters van '2 tot 10 milimc'hoogte, derwijze dat de woorden Volle melk of Afgeroom de melk in tweemaal zoo grpote vette lettors staan als alle ander woord van de etiket. De etiket vermeldt den naam of de firma van den melkvoortbrenger of ver- kooper, alsmede zijn adres. Al de vcr- eischte opschriften moeten bij de afleve ring goed leesbaar gehouden worden. Het is verboden melk in flacons, fles- sclien of doozer. te verkoopen, te koop tc stellen of voor Óen verkoop of de leve ring in bezit te hebben of te vervoeren, tenzij op de etiket van den melkkouder bet minimum gehalte aan vetstoffen, li- tersgewijs berekend in grammen, ver meld zij. Deze aanduiding moet gediukt worden in zwarte letters van minstens vijf milimeters hoogte op drie breedte/ Het is verboden voor 't voortbrengen van voedi ngsmelk,melk te gebruiken die voorkomt betzij van dieren behandeld door middel van medikamenten, welke in den nier kunnen afgescheiden wor den en den verbruiker schadelijk zijn; betzij van dieren, die lijden aan uier ontsteking, etterende wonden, darmont steking, tering, mond- en klauwzeer, enz. Het is verboden voor bet behandelen of bewaren der melk te gebruiken: Hou ten of niet geglazuurd aarden gereeds schap of vaten niet vertinde rood- of geelkoperen pasteurisatie-_ of sterilisa tie-toestellen moeten vrij zijn van koper groen of andere- oxydati.es Beroeste of ruw-wandige vaten die van binnen kwalijk riekenaan de wan den waarvan *r.eikbezinksel of ander vuil kleeft de vaten die niet heel zui ver gehouden worden door dagelij kschc selioonmakingen met warm water stoom of met behulp eener -alcalische oplos; sinS- Gecoricentreerde of gedecondensëerde melk mag niet bewaard worden voor den verkoop* lp. koop gesteld, rondge vent of vervoerd om verkocht of gele verd te worden tenzij in luchtdicht ge sloten of waterdichte melk'liouders, voor zien van een etiket waarop de aard van het produkt staat vermeld door een der uitdrukkingen Volle geconcentreerde melk of Volle gecondenseerde melk» Volle geconcentreerde gesuikerde melk of Volle gecondenseerde ge suikerde melk Geconcentreerde af geroomde melk of Gecondenseerde afgeroomde melk Geconcentreerde afgeroomde gesuikerde melk of Ge condenseerde afgeroomde gesuikerde melk Het Staatsblad van 3 December, kon digt een Koninklijk Besluit af, waarbij wijzigingen gebracht worden aan het K. B. van 31 Maart 1.1., betreffende melkbereiding en handel. De bijzondere bepalingen van het nieuw IC. B. luiden als volgt Onder vol ie melk verstaat men de algeheele stof cener volledige melking; onder afgeroomde melk, de melk waar van het aanvankelijk gehalte aan vet stoffen op een onbcpaalden graad is verminderd. Indien flacons, flessohen of doozen gebruikt worden moeten deze voorzien zijn van een etiket, aangevende de hoe danigheid en de hoeveelheid der melk cie er in bevat is, door middel van op; 3chrif1en, die bevestigd worden zooah aangeduid en met uitsluiting van alle andere niet elders door de wet vereisclite of toegelaten vermelding. Deze opsdhrif- 't Is moeilijk om te gelooven en toch zoo, dat een kleine huiseigenaar, met wat geld, die ondergeschikten heeft, en goed aan den kost komt, kunne zeggen Dat de bolche visten maar komen Vraagt ge nu of die man niet wel bij den zijne is. zoo moet ge weten dat hij denkt 'k Zal met de bolchcvisten mee doen, en zoo zal ik gespaard blijven.. Hij wil zich dus redden uit hnnne klauwen I Hij wil de v:-iend van den keizer zijn. Maar 't zou met hem gaan gelijk ;net Pontius Pilatus. De bolohevisten zouden hem rap genoeg gewaar doen woraen, dat ze geen eigenaars, maar wel eigen dommen noodig hebben. Eigendom is (schuilende) arbeid oi hij stemt er mee overeen. Arbeid is :.oo- veel als geld. Geld, al den goeden lani genoemd, is vrijheid, onafhankelijk heid, hetgeen bijbrengt tot vooruitgang en orde in de betrekkingen, en dai.'.om streven, bijv. do socialisten om kapitaal krachtig te worden, 't Bolehevisrhe, wil het niet ontaart den in sociale zelfmoord (wat God ver hoede moet terug naar eigendom en kapitaal. Ook melden de dagbladen dal 'n Rusland de erfgenamen weder tot bun recht komen. De Kommunietep worden behoudsgezind ;t Is te bcgrij* pen Onze vriend van den keizer zint dus op een avontuurtje, waar hij alles zou kunnen (bij inschieten ook zijn vel, om ten lange laatste, en op zijn beat ge' nomen, gros Jean, comme de van t le zijn. Dat toont nu eens waar gemis aan gcede princiepen toe brengt. En dan zijn er menscheri, 'die een klein gedacht hebben van den Gods dienst. den Godsdienst, die alleen bij machte is om tc beletten dat zulke mis slagen worden begaan l '*t. Is te denken dat de hersens van zul ke menschen iu verband staan met hun klein gedacht. Sukkelaars ia, dat pijn ze J BEMESTING DER FEUITBOOMEN IN DEN FRUITTUIN. In den fruittuin vooral dient do be mesting overvloedig te wezen. Inder daad, bier wordt het fijnste fruit ge kweekt, dat tevens groot en schoon van stuk moet wezen. De fruit-boomen, ia struikvorm gekweekt, staan 'hier dicht geplant, of wel het geldt eene aanplan ting van hoogstammen, met tusschen- planting van laagstammen, perelaars, appelaars, stekelbessen, enz. Hier wordt weinig of niet gesnoeid, alleen het over tollige hout weg genomen, en men be komt, bij eene goede bemesting mei een minimum van arbeid, altijd do hoogste opbrengst en de hoogste gelde lijke winst, Van in 'November worden 10 tot 12 kgr. basisch fosfaat en evenveel sylvi- niet van Elza3 per are_ toegepast. In kleigronden mag de sylvinict door 3 tot 4 kgr. dhloorpotasoh, en in volstrekt gezonde gronden het basisch fosfaat door 8 tot 10 kgr. superfosfaat vervan gen worden. De grond wordt ondiep omgespit, en men hebbe daarbij geono overdreven vrees eenige vezel worteltjes af te stelkonmen laat den grond kluite- rig liggen, en strooie daarop in Februa ri 3 tot 4 kgr. zwavelzuren ammoniak uit, waarna de bodem geëffend wordt. Om de 3-4 jaren wordt in het najaaï gekalkt, vooral daar, waar tusschen- plantingen van steenfruitibcomen modi' ten voorkomen. Na de inoogsting bijvoorbeeld der besvruchten zal hct_ voorzeker geraad zaam wezen eene nieuwe uitstrooiins van zwavelzuren ammoniak tc doen. 1 tot 2 kgr. per are, liefst bij naderenden regen, en ook, gedurende den voor zo rner, eene overvloedige toepassing van uitgelengden beer zal hoogst voordoelig wezen. Intensiever. De Moniteur bevat het volgende Koninklijk besluit Gezien Onze besluiten dd. 7 Maart 1921, 8 Juni 1922 en 18 Februari 1924, betreffende inrichting van de verzeke ring der werkloosheid Overwegende dat 't bedrag der thans bestaande vergoedingen werd vastgesteld wanneer het index-cijfer 365 was: dat dit voor de maand October 1925 tot 533 klom, en alzoo liet blijken van een zeer gevoelige verhocging van de levensduur- te Óverwegende dat er met die waarne mingen dient rekening gehouden voor het herzien van de aan de werkloozen verleende vergoedingen Wij heihen besloten en Wij besluiten: Artikel 1. Artikel 21 en 22 van Ons koninklijk besluit dd. 18 Februari 1924 zijn als volgt gewijzigd Art. 21. Het bedrag van 'de hoofd ver goedingen, dooi het Crisisfonds ver leend, is hetzelfde als dat bij de statuten der werkloozenkas voorzien. Het mag nochtans niet hoogOr Ioopen dan a) Vijf frank per dag voor de werk- looze gezinshoofden, alsmede voor de on- gchuwden, de kinderlooze weduwnaars of kinderlooze gedivorceerden, boven dé vijf en/twintig jaren r; b) Vier frank per dag voor 'de werk- looze ongehuwden, kinderlooze weduw naars of kinderlooze gedivorceerden, be neden de vijf en twintig jaren c) Vier frank per dag voor de werk- Icoze gehuwden, die geen gezinshoofden zijn. Art. 22. Bovendien wordt aan de ge zinshoofden, die in nood verkoeren, in de gevallen voorzien bij artikelen 24. 25, 2G en 27, voor de echtgenoote, dié zijn huishouden doet, een dagelijksche gezinsbijslag verleend van een frank vijftig, verhoogd met 1 frank per kind van minder dan 14 jaar, en per kind van meer dan 14 jaar en minder dan 1G jaar. dat een onderwijsgesticht of be- roopsschool bezoekt, of dat, wegens lï: ehamelijke ongeschiktheid, niet taii werken. Het b'estuureel lege van het Nationaal Crisisfonds wordt er toe gemachtigd^ de beteekenïs der uitdrukking gezins hoofd te verruimen of te beperken in de mate, die het noodig mag aohten om oelangwekkcndc toestanden tfi yêrhel- pen% LOGENSTRAFFING. Hooggeplaatste personaliteiten van het Vatikaan, t ntroerd door een artikel van de Trabuna betrekkelijk do toekomstige betrekkingen tusschen 'het Vatikaan en liet Quirinaal, logenstraf fen dat Paus Pi us XI et inzicht koestert af te wijken van de gedragslijn, totnog toe gevolgd dooi zijne voorgangers, door eene bedevaart tc doen naar Assissi, ter gelegenheid van den zevenhonderdste verjaring van den dood van Sint-Fran- ciskus. ZITTING VAN 2 DECEMBER 1025. De zitting wordt om 15 ]/j ure ge opend door M. Van Winkel, voorzitter. Het verslag der zitting van gisteren wordt afgelezen en zonder opmerkingen goedgekeurd. Er was een nieuw reglement voorge steld op de hondenkarren maar daar reeds de hondenkarren onderworpen zijn aan de algemeene verordening op !hot vervoer, vindt men, na eene lange bespreking, dat de nieuwe verordening eerder verwarring zou stichten dan nut tig zijn. Het ontwerp van verordening wordt verworpen met 70 stemmen tegen 8. Men gaat over tot de stemming in eerste lezing van de begroot ing. PENSIOEN. TusscTienliomst der promncie. Eene bespreking ontstaat over hei tussohenkomen der provincie. M. ROLLÏER, lid der Bestendige Deputatie, stelt voor het voorstel van de kristene vakhonden tc verzenden naar eene bijzondere kommissie tot onder zoek. M. VERWILGHEN, lid der Besten dige deputatie, zegh dat men best het voorstel zou verzenden naar den Staat, die het pensioen der ouderlingen zou moeten verzekeren. De pensioenen moe ten verzekerd worden door den Staal, opdat alle werklieden een evenwaardig pensioen hebben van den Staat, waarvan noch provincies noch gemeenten de kos ten zouden moeten dragen. Dan zou er geen verschil zijn tusschen inwoners der versohillige provincies. M. BALTHAZAR (socmeent dat de openbare besturen voor plicht heb ben de pensioenen te bevoordeeligen dus dat de provincie dient tusschen te komen. M. VERWILGHEN. In Juli aan staande zullen we meer weten dan nu; laat ons dus het voorstel naar eene kom missie verzenden, en er zal niets verloren zijn. Daar bet meer dan 17 ure is, zal men heden over de kwestie niet stemmen Hulpgelden worden toegekend aan de kerkfabriek van Grimmingen Idem, Woubreehlegem 10.720 fr. Voor de inrichting van cencn dienst Van beroepskeuze, 7000 fr. De ruiling ec-ner streep der provin ciale baan St. Nikolaas-Hulst tegen ocno streep grond der stad St. 'Nikolaas wordt oedgckcurd. Eene wijziging aan de verordening op- de buurtwegenis, betreffende de menne- £aten, wordt gestemd. De zitting wordt geheven om 17.20 li, Het Museum van Oxford bezit een fragment van de Kruisafdoening een dc-r meesterwerken van den Vlaam- schen scliiider Hugo Van der Goes, ge boren te Gent omstreeks 1420. welk doek voor talrijke jaren, door een groo- ten brand gedeeltelijk vernield zou zijn. Moet men deskundigen gelooven, dan zcu het fragment van Oxford slechts voortkomen van een kopij van het origineel, dat thans nog liet eigen dom zou zijn van den oudheidkundige Loeb, tc Straatsburg. Deze heeft verklaard, dat. het sluk onlangs nog i-igcndom was van den graaf van Lotharingen, wiens kasteel zich te Nancy bevindt, en het bij zijn dood. overliet aan vrienden. Deze ken den de waarde niet van het werk en verkochten het. De konservatoren van de voornaamste musea hebben het schilderij als het eehlc herkend. Men schat de waarde op anderhalf tot twee millioen frank. De heer Loeh üieeft ook nog in ge lijkaardige omstandigheden «De vier groote Dokters» van Jacob Jordsens aangekocht, dat als verdwenen word geacht. Dit werk: is afkomstig van do verzameling van een zekeren kanunnik Barbier. Het werd tc Brussel in 1942 verkocht, en door 'den kooper gegeven aan een onbekende, _dic c_r dc waardo niet van wigt,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1