Met Zusterke der Armen Fitting des gemeenteraads CMtean st Mare Jais ess duiwenvhsohten Het zoeken naar de CM 1' geslaakt AUGUST SNIEDERS Winkeldiefstallen te Brussel Eeu zakkenroller in de klem Samson Kina De minïslerieele krisis in Spanje Dramatische jacht Weekoverzicht der iters vast Brussel Gemeente Moorsel Oordegem Si n te Cecilia feest De Belgische Duivcnbond (Federation Colomlopiiile Belge)heeft aan al de aan gesloten maatschappijen eenen omzend brief gericht, waarin zij de aondac-lit trekt op art. 51 van 'liet wetsontwerp op de nieuwe belastingen Art- 51. Bij wijziging van de «artikels 89 en 90 van dc wet van 28 Au gustus 1921, wordt de taks op de spelen cji weddingen gesteld op 2. Drie t h. voor de sommen ingezet t-ij de prijskampen van reisduiven: a) Wanneer hun ruw bedrag 10 fran ken per duif en per prijs overschrijdt b) Wanneer, behoudens gevallen van overmacht, de terugkeer der duiven niet op een Zondag of op een wet tel ij ken feestdag geschiedt c) Wanneer gemelde sommen gestort worden door andere personen dan de eigenaars van de ingezette duiven. Paragaaf 2- De !bij voormeld arti kel 90 gevestigde taxe van 1 fr. per ring blijft van toepassing; zij wordt in de -Staatskas gestort den loden van elke maand voor de verrichtingen van de vorige maand. De Belgische Duivenbond haalt ook dc uitleggingen aan door den minister in de memorie van toelichting gegeven cn zegt dan De lezing der bovenstaande documen ten zal U doen opmerken hebben dat zij onmisbare missingen bevatten, die aan onze aandacht niet ontsnapt zijn. en die wij zullen weerleggen in eeno nota die in het kort zal gestuurd worden door onze zorgen, aan al de Volksvertegen woordigers en Senators. Maar. het be taamt dat alle duiven liefhebbers, van af heden voetstappen doen bij de politieke mannen van hun bedrijf, om hun uit te leggen dat het nieuw voorgestelde stelsel, 't is te zeggen, den taks van 3 t h.. op de inleggelden in de prijsvluohten als deze de som van 10 frankt per duif en per reis overtreffen, niet kan aangeno men worden, omdat wij weten, wij dui- venliefhebbers, dat het volstrekt onuih voerbaar is. Wij houden er aan op te merken, des- aangaande, dat eene zelfde belasting be vat was in het ontwerp der wet van 28 Augustus 1921. Op (lit tijdstip, hebben 'de bestuurders van de F-C.B- een on derhoud gehad met den Heer Minister Theunis, welke heeft moeten bekennen, in tegenwoordigheid van een hoog amb tenaar van zijn Bestuur, dat de uitvoe ring der beschikkingen van dit Wets ontwerp onuitvoerbaar was, en hij nam net voorstel der F.C.B. aan, den taks op de inleggelden te vervangen door den laks op den ring. Heden, 'herneemt men het eerste ge- itefgeen onmfvoerbaSP Minister Theunis, is het dus niet meer door den nieuwen Minister. Die overeenkomst bindt de twee par tijen waarom wordt ze vandaag door den Minister gebroken Als het is door noodzakelijkheden van de begrooting, dan zuilen wij niet weigeren het Gom vernement te helpen dat is overigens onze gewoonte maar dat men liever den taks van den ring voifhoogt in eene evenredigheid, die men zal bereid zijn te bespreken. Dc secretaris van de admiraliteit maakt bekend, dat de pogingen der dui- kere, om de verongelukte «M 1»- te be reiken, zijn opgegeven, daar geen be- panldelijkc resultaten zijn bereikt en daar men het niet noodig acht het zoe ken voort te zetten, nu de oorzaak van de ramp volkomen vaststaat. ean verhaal uit onze tfagon DOOR SOste Vervolg. He kapel is nog arm in sieraden. Ten zes ure 's mergens 'begint de Mis. Niemand der in wonenden is verplicht op op te staandoch allen konten om het II- Misoffer bij ie wonen. Het gods dienstige gevoel, bij velen uitgedoofd, wordt hier spoedig weer opgewekt en tillen sterven nier gcloovend, hopend cn beminnend Gelukkig einde] De slaapkamer der ouderlingen is zuiver en netdie der vrouwen is zelfs coquet. Al de bedden zijn bedekt met spreien en van de schoonste verschillen de kleuren- Die dames slapen onder een mozaï'k van katoen, zijde en satijn en dat alles is zoo kunstig saam geknut seld, dat het een sieraad voor de leger stee cener rijke zijn zou. De bedden zijn gesticht door liefdadige vrouwen, ter nagedachtenis van leden harer familie. Ziedaar gedenkteekens, welke wij moo- ten hoogschatten, omdat zij nog lroost j cn geluk aan het lijdende menschdom geven! Wat goed sticht een kost baar marmer dat honderd duizend francs DE DADERS AANGEHOUDEN'. In den laatsten tijd werden talrijke klachten ingediend bij de Brusselsche' politie, ten laste van een man en twee vrouwen van buitenlandsdhe nationa liteit, die talrijke diefstallen pleegden te Brussel en in de omgeving- Het trio bezocht een of anderen win kel, en terwijl men den man en de vrouw voorwerpen toonde, maakte de tweede vrouw van een oogenblik on achtzaamheid gebruik om een of ander kostbaar stuk te ontvreemden. Na hun vertrek werd de diefstal vastgesteld. Aangemoedigd door hun sukses, her haalden de dieven vrijwel dagelijks hun praktijken. De kruik' gaat echter zoolang te wa ter tot zij breekt. Donderdagochtend heeft de politie hen aangehouden in een klein hotel van de Zuidlaan. De man is 30 jaar oud en van Poolsdhe af komst. De twee vrouwen zijn van Rus sische nationaliteit en onderscheiden lijk 29 en 22 jaar oud- De gestolen tgoederen werden geregeld verkocht aan helers. De drie vreemdelingen zijn'op gesloten ter beschikking van den proku- reur des konings. Donderdag had een zekere Van Cau- wenlberg, steenbakker. wonende in Frankrijk, op doorreis te Brussel, .bij het afstappen van de tram aan de Adolf iMaxlaan, vastgesteld dat zijn brieven- tasch gestolen was. Een jonge kerel die nevens hem op de tram had gestaan nam ijlings de vlucht. De bestolene kon den kerel inhalen en terug in bezit ko men van zijn geld- Een politieagent kwam toegesneld en slaagde er in den zakkenroller, die opnieuw was gevlucht, in de St- Lazarusstraat, aan te houden, 't Is de 2*1jarige V. Frans, uit de Leer looierstraat, te Brussel. -VW Jacques Neefs, Antwerpen. 29573-3 EENE MINISTER-IEELE REGEE RING VERVANGT HET DIRECTO RIUM.. (Havas). Op voorstel van den voorzitter van het Directorium, heeft de Koning aanvaard dat liet militaire Di rectorium zijne bezigheden stake en vervangen worde door een ministerieel iv:auii-icv, vwrgtrtcvcu gcucioai Primo do Rivera. De regeering zgl he den 3 December den eed afleggen m handen van den Koning. (Havas)'. Het nieuwe ministerie is als volgt samengesteld: Eerste MinisterGeneraal Primo de Rivera OnderpTcsidentie en Binnenland: ge- noraal Martinez Anido; RechtswezenGaloponti Openbaar Onderwijs: Gallejo; Buitenland: Yanguas; Oorlog: Generaal Hertog van Te- touan Marine: Sdhout-bij-Nacht Cornojo- HET ANTWOORD VAN KONING ALFONS OP HET VERSLAG VAN PRIMO DE RIVERA, (Havas). De Koning heeft als volgt geantwoord op het verslag dat ge neraal Primo de Rivefa heni heeft voorgelegd Mijn beste Generaal, Ik heb uwe uiteenzetting ontvan gen met het volle bewustzijn van het politieke oogenblik door Spanje beleefd en overtuigd van de noodzakelijkheid het werk voort te zetten dat aangevan gen is om te redden en waaraan hot Directorium zulken grooten stap heeft laten doen. Ik verleen u de macht om de regeering te vormen en voor te zit ten, en om den persoon te kiezen dia er moet de ondervoorzitter van zijn- Ik hoop dat in een tijdperk. well$ ik kort wensch, het land zal kunneD wetten hebben die de basis vormen van zijne normaliteit en dat het zal kunnen léven volgens zijne wetten in een re giem waarin de uitzonderingstijdperkeD niet moer zullen noodig zijn- Heden, evenals den 13 September 1923, verhef ik mijne gedachten tot God, op het altaar van het Vaderland, opdat mijn besluit den besten uitslag bekome en opdat God aan de nieuwe regeering de ingeving en het geluk sehenke in het beheer van Spanje's lotsbestemming.» kost!.-. In geheel dit gesticht heerscht C- 1 orde, liefde, zoetaardigheid, Kristonzin. j De Zusters beminnen en worden be- j mind; ec-n enkel goed woord doet meer dan strengheid, welke men ook schier niet kent- Men doet den ongelukkige zoo' weinig mogelijk gevoelen, dat hij een ondergeschikte is, die daar het ge nadebrood eet De Zusterkens koken, wassohen, schuren, schrobben en reini gen de ouderlingen, en dewijl de gebrek- kigsten en oudsten het eerst worden op genomen, is dit laatste werk dikwijls van dien aard, dat het aan de minste onzer dienstmeiden walgen zou. 'Zij wa ken en zorgen des nachts, die goede Zusterkens en nemen bij dage de bare taak op zich, oip voor de sukke laars eten, drinken cn kleedercn te gaan bedelen. Sluit nooit uwe deur als een Zuster ke der Armen bij u aanklopt; weiger haar geene aalmoes, want die weige ring moet een gruwel zijn in Gcds oog- Geef liet stuk brood dat gij te veel hebt; het kleed dat gij niet meer draagt; den schoon die gij wilt wegwerpen, en als gij die liefdadige instelling soms hebt veroordeeld, l eb dan eens den moei ja, den moed dat gesticht binnen te treden. Indien er een hart in u klopt, vatbaar voor een goed gevoel, dan zult gij het ontroeid, diep getroffen verlaten en zeggen Neen, zulke vw on deren doet de godsdienst alleen Ik ook heb diep bewogen het geslicht verlaten- Ik bad millionnair willen zijn. om het gebouw in een omzien te kunnen vol tori cn. Dat zal echter ge beuren: een werk dat zoo uitmuntend] begonnen is, wordt door God gezegend. GEVECHT TUSSCBJEN EEN MAN EN EEN PANTER. Men meldt uit Bombay den dood, in bijzonder tragische omstandigheden, van een bekenden verzamelaar M. Beyts, die, tijdens een jacht in do jungle rond Nasik, plots tegenover een panier stond, die door de opjagers was opgeschrikt- Het eerste vuurschot van M. Beyts miste het wreede dier, zijn tweede slaag de er enkel in het te wonden aan den schouder. Daarop sprong de panter op den ja ger, en een wreed gevecht volgde- Mensch en dier, omstrengeld, rolden weldra in een sloot; de eene kocht, to wurgen; het andere beet en klauwde steeds maar door, in dolle woede. Na een langen strijd moest de panter, half verstikt, zijn prooi lossen en ver wijderde zich, om eenige meters verder te gaan sterven- Slechts eenige uren na dien kon men den heer Beyts de genees kundige zorgen verschaffen, die hij van noode 'had, doch het was te laat om zijn leven te redden. Medegedeeld door de BASQUE D'ALCST Kapitaal 3,000.000 fr. voluit gestort, aangesloten bij de BAN QUE DE BRUXELLES Kapitaal en reserven 290.000.000. Gesticht in 1871. De maand December is ter termijn- markt heel ffoed.hec€umo^ JEtaibberwi eten bleven gezocht. KAïsai en Kana< sche waarden hebben vele liefhebbers. Buénos-Ayi'es blijft ï$andüioudendl- Het bijzonderste feit is wel de koers- verhooging der Petroolwaarden, Con cordia aan 't hoofd, hetgeen wij van vroeger reeds voorzien hadden. De komptantrnarkt der petroolwaar den volgt de koersen der termijnbeurs. Voor sommige titels mag men zelfs zeggen dat de koersvermeerdering nog al groot is. Een weinig verbetering valt op te merken in sommige rubrieken der komptantrnarkt. 'Elektriciteitwaarden en glasfabrieken hebben onder dat op zicht niet te klagen. De Banque d'Alost houdt zich vol komen kosteloos ter beschikking van eenieder voor het geven van alle finan cieel© inlichtingen en dat om het even waar de titels zijn aangekocht. Haren dienst der INLICHTIN GEN laat haar toe steeds de laatst verschenen berichten mede te deelen. fJEIHEIMHOUDING VERZEKERD VAN 24 NOVEMBER 1925. Na lezing van 't proces-verbaal dei- vorige zitting wordt er overgegaan tot het eerste nunt van 't dagorde: REKENING VAN 1923. DE BURGEMEESTER. Mijne Heeren, sedert acht dagen berusten de rekening _mct de mandaten er bij ten gemeentéhuizede gemeenteraad is den 17 November verwittigd geworden en niemand is op voorhand de rekeningen komen nazien Ik geloof dat iedereen in vertrouwen zijne goedkeuring mag verleenen- M- DE RGP. Wij zijn niet zin nens de rekening goed te keuren, aan gezien het Sohcpencollegie geen reke ning houdt mei de stemming van den gemeenteraad; a) betreffende het op richten van eene gemeenteschool op den wijk «Steven», en b) het verlich ten der straten bi j middel van lantaarns Wij bleven ook eischen dat de evenre dige vertegenwoordiging in het Sehe- pencollegie zou worden toegepast. DE BURGEMEESTER. De stuk ken betreffende het inrichten van nieu we schoollokalen berusten in het Mi nisterie en tot nog toe is er door den Heer Minister geen advies over uitge bracht. M- DE ROP- De som van twaalf millioen door het Provinciaal Bestuur ter beschikking gesteld is than3 uitge? put; de gemeente kan er niets meer van genieten. DE BURGEMEESTER. .Wij hebben aan den Minister geen wetten te stellen. Verders voor wat aangaat de verlichting met straatlantaarns dit gaat gepaard met veel moeilijkheden die ik hier al niet opsommen kan. Ik moet u echter doen opmerken dat men be zig is met in vele straten der gemeente het electriek net uil te breiden. M- RINGOOT- Zouden de veraf gelegen wijken ook niet elektrisch kun nen verlicht wordenmij dunkt dat de ze ook van zoo'n voordeel zouden mo gen genieten. M. VAN BREMPT. Gij hebt gelijk M. Ringoot, dat mag op de 'buitenge huchten zoo goed bestaan als langs hier. DE BURGEMEESTER. Wil M- Van Brempt zeggen, dat het Schepen- collegie daartegen is? M. VAN BREMPT. Dat zeg ik niet. Mijnheer. M. dj BURGEMEESTER. -- Uit den heftigen toon waarmede gij tus- Fchengekomcn zou men kunnen beslui ten hebben dat gij het Schepeneollegi6 bedoel det- Ik zal van deze gelegenheid gebruik maker om aan den raad eenige inlichtingen te verschaffen, aangaande aewenictrnng uer gemeente- In cte Land vanAalststraat heeft de maatschappij op ons verzoek do 'ijn verlengd tot aan het huis van Do Cuyper; alsook in de Ka pittelstraat tot aan de kromming aan het huis Styleuians. Over de statie zal men ook nog een groot deel der Eiken straat verlichten Ik ben met de gemeen- teoverheid van Baardegcm in onderhan deling geweest om te zien of er geen mo gelijkheid zou leestaan langs over de wijk Eerdegem, de 'eiding-in Moorsel te bren gen; dit tot g-oot nut der wijken Ste ven en omliggende. Er is spraak de wij- l-pn TTVnis nn T\VnieoTv-><}l woners en het ware zeer wensdhelijk, Mijnheeren, dal gi j van houding ver- anderdet want koken moet kosten, en gij zoudt wel doen, de rekening, de be- grooting en het derde punt inkomsten voor de gemeente, te stemmen, om de za ken in orde te brengen- M- DE RÜP.Wij .veten dat koken moet kosten, maar wij blijven getrouw aan onze vroegere houding er zullen niets stemmen, noch rekening, noch be grooting, noch gemeentebelastingen. M. de BURGEMEESTER. Dan blijft er ons niets anders over dan de zit ting te sluiten langs de lijn van Wieze. Nu voor wat aangaat de wijken Rijger en Katten broek zullen wij 'n oog in 't zeil houden de stad Aalst 1 iceft zestien kilometers uit breiding gestemd, en in geval de leiding dan wordt gebracht tot op de ICleistraat, dan zal, wij twijfelen er niet aan, aan Rijger en Kattenbroek kunnen voldoe ning gegeven worden. Ge ziet het Sohepencollegie waakt standvastig op de belangen van de in- Op Maandag 30 November 11. vierde de Koninklijke Harmonie St- Cecilia a finer, haai- jaarlij ksch St. Ceciliafeest. Niettegenstaande het ongunstig win terweder, mag het feest opperbest gelukt geheeten worden; meer Öah twee hon derd leden namen deel aan het feest maal, dat ten 2 ure, in het lokaal bij den Heer Remi De Groote wérd opge diend. Bij deze gelegenheid had de aanstel ling plaats van den nieuwen Voorzitter M. Hector Schelstraete, die als opvolger van zijnen betreurden Vader, aan da feesttafel voorzat. Gloedvolle aanspraken werden uitge bracht door deu Voorzitter, evenals door don Heeren Pedro De Hert, advokaat ta Aalst, en Honoré Van den Bossche van Wetterende Heer Augustien Piro, voer de met begeestering het woord in naam der muzikanten- In deze aanspraken werd vooral na druk gelegd op het kunstminnend en open Katholiek karakter, waaraan de Koninklijke Harmonie sedert hare stichting in 1840, is getrouw gebleven,, en waarom zij steeds beleend stond, als een der sterkste steunpilaren der Ka tholieke Partij in deze streek; hare ge trouwheid aan de Katholieke beginsels heeft zij betoond, zoowel door de per soonlijke en eenparige werking harer le den, als door hare deelneming aan het rneerendeel der godsdienstige of politie ke betoogingen, van eenige beteekenis, die zich, sedert tientallen van jaren in liet omliggende hebben voorgedaan- De heer P. Van Schuvlenbergh, volks vertegenwoordiger, getrouwe deelnemer aan onze jaarliiksche feesten, had zich om gezondheidsredenen laten veront schuldigen. 's Anderendaags 1 December werd het vijftigjarig Jubileum gevierd van den Heer Jozef Bogaert als Bestuurlid, en van de Heeren Jan De Kerpel piston solo, en Louis Tan Achter mha^olo, als spelende leden: de jubilarissen werden ten huize met eene serenade gehuldigd, en met geschenken en bloemengarven vereerd. Gezien hun kloek gesteld laat alles verhopen, dat zij in 1940, in kloek» gezondheid het eeuwfeest der Koninklii ke Harmonie zullen mogen medevieren 's Avonds werden de alleszins welge lukte feestelijkheden besloten, met een vriendenmaal waaraan meer dan hon derd leden deelnamen. Zulke feesten pleiten evenzeer in het voordeel der verkleefdheid en der stand vastigheid der 'eden, als voor de hooge waarde en forsige leefbaarheid der Maatschappij, en laten voor de verster king en de verbroedering in de Katho lieke Partij, de beste verwachtingen over. N «Ik zal», zegt de goede overste met een stillen glimlach, «het werk dat ik begonnen heb, niet voltrekken. Na drie jaren treedt eene overste af en wordt weer onderhoorige Zuster, ten einde ons niet aan het oppergezag te gewennen, en de gelijkheid in ons midden te bewa- ien- Dan wordt ik naar elders, naar een onzer tachtig huizen, of wel naar deze of gene stad gezonden, om er een nieuw huis te stichten. Antwerpen lieeft ons de taak vergemakkelijkt; slechts één enkele maal 'hebben onze 'Zusters zoo gaat zij glimlachend voort-, «zich met. een stuk droog brood, voor haar middagmaal moeten tevreden stellen: maar dc ouderlingen hadden toch ge geten laat zij er geruststellend op vol gen- «Ik heb veel hoop op Antwerpen, hetwelk niet vergeten zal dat wij,' als eens het huis voltooid is, vier honderd ongelukkigen zullen herbergen en ver zorgen. «Het zou ons grieven, dat gij ons verliet» geef ik ten antwoord; «maar de ödoekste soldaten worden op dc gevaarlijkste punten gezonden, Zus ter. !.-.» «In dit geval, behoor ik slechts tot de achterhoede», onderbreekt ze mij glimlachend. Ik heb mijn penning in de offerbus gestoken- Rijk ben ük niet; maar mijn inkt droppel kan misschien voor de Zusterkens de:: Armen in goud, wel- icht in diamant veranderen. «Een ge voel heeft mij in dat bezoek gedurig beheersdht,» zride mijne eohtgenoote; «ik was beschaamd, in het midden van al die armoede, A-an al dat weldoen, van alle die nédengheid en verdienster ik was beschaamd over mijne zijde en fluweel- Ik had meer willen doen dan St. Marlijnik had niet één pand van mijn kleed, ilk had alles willen geven.» «Mc 'Ziedaar het werk, waaraan de heldin van mijn verhsal zich heeft toegewijd, in eenige trekken geschilderd. Verge lijk deze liefdadigheid, met die welke zich in hare plaats wil stellen, en oor deel tusschen beide! X. ERKEND ONGELIJK. Wat heeft Bosemarijntje veel te den ken. vooral sedert vastenavond! 't Is eene mengeling van goede en ikwade, strelende en droevige herinneringen- Nu eens werkt ze ievefig voort; dan weer laat ze de naald een oogenblik droomend rueten, ziet starlings ^oor zich uit, of wondt het hoofdje naar het venster en ziet de straat op, alsof zij iemand A'erwaeht. Rosemarijntje heeft haar kamerke, even als zich zelve, netjes opgeschikt. Waarom? Dat weet ze eigenlijk zelf niet. Stil, hoort ge niets op den trap? Neen, 't zijn de kinderen van den schoenmaker. Maar in de kamer van M. David? Ja daar klinkt een siem; maar 't is de oude man, die, met een bibberende stern, een regel muziek neu riet. Nu, ze kan toch niet rustig blijven A. Simkens, Borgorhout, Antwerpen. 1277 weikenDaar ligt het naaiwerk! en in een omzien staat ze in de kamer des buur mans, die ieverig muziek kopieert, om alzoo een stuiver meer te verdienen. Maar nu Rosemarijntje binnenkomt, legt hij de pen neer, en zijn aangezicht wordt door eenen glimlach van tevre denheid beglansd- Beiden zijn gelukkig door elkar.der, want beiden weten dat ze niet meer al leen zijn in de wereld. Rosemarijntje beschouwt den ouden muziekmeester als haar oom, en eerst in hare vroolijke luim, en daarna ui.!, ge woonte noemde zij hem «oom Davici».. "Zij beknort hem als hij te laat van zij ne lessen komt, mokt als hij hiei of' daar eene inktvlek heeft gemaakt, be kijft hem als rij rechts of links tal-aks* asch gestrooid riet over welke plech tigheden de oude man zich glimla chend, maar gmvillig als een schooljon gen verontschuldigt. Kortom, Rosemarijntje is de v.iecs- teressc in het. vertrek van mijnheer Harven, en dat oppergezag heeft ze in den hoogsten graad bekomen, van het oogenblik dat het meisje hem den be schermenden titel van «oom» heeft toe gevoegd. Ditmaal komt Rosemarijntje niec om het oude kind te bekijven; ze durft niet rechtuit zeggen wat haar aandrijft om hare kame.' te verlatenmaar diep heel diep in haar hartje woelt er iets dat naar boven wil- Och, de lezer heeft het al begrepen, niet waar? ('t Vervolgt.;

De Volksstem | 1925 | | pagina 2