9 Het waarschuwend woord Woensdag Dec. 1925 liet sluiten van het Heilig jaar Geen ontslag Onderwijzerswachtgeld Het nieuwe Spaaissche ministerie 't Eucharistisch congres te Chicago De Volkenbondsraad Congo &en: De exposili© van 1939 Ministerraad In het kaïnp van Ahd el Krim K3 ®5 XXXI* JAARGANG SUMMER SS2 Kerkstraat, 9 en 21, Aai.st. Tol. 114 DAGBLiAD S 5 CEHTIEMEH WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Vas Ncpfbl-Db Gespt 0, Loadres E. 0, 4, H. Leocadia Zon op7,33. onder 3,53 Nieuwe Maan den 16 Publiciteit buiten hst ftrr. AALST Agentschap Havas, Adoif flfêaxlaan, 13» to Brussel. Rue de Richelieu, PAr!J«. Bream's Buildings, De wereld werd door Christus gedoemd om zijn bederf en zijne ergernis. Vermits er ongelukkige gevoiwlen worden die anderen be derven en in 't bederf storten moet men op ons kunnen rekenen om te waarschuwen, te vermanen, te ver beteren, te berispen en, zelfs zoo noodig en nuttig, te straffen. Men bezigt te weinig den stok, of zekere straffen Dit moet men niet uit haat voor den persoon maar voor 't bedreven kwaad of voor het kwaad te voorkomen, Prévoir c'est gtmver- ner Onthoudt het De broederlijke vermaning is eer) strenge plicht en menige ziel ging verloren ter oorzake van die verge- teldheid en die nalatigheid. Niet on verschillig zijn, als 't u belieft, in zake van aanwakkering, verma ning, verbetering. Een enkel een voudig irofuil kan heipén. Zeggen wij niet 't Was zijne zaak. hij moet het maar weten en zien en hooren Het ongelukkig doch ge makkelijk woord, het laten doen en 'handelen is veel te lafhertig en te onverstandig om er ons mede op te houden. Doch alles wel over wogen, gaan we eens na Welke verantwoordelijkheid voor allen die een doorslaande of afslaande woord tot verwittiging, tot berisping kon spreken en niet sprak 1 Wat moet men denken van ie mand die een ongelnb kan voorko men en niet belet Brengen wij nooit in Ik ben niet belast met mijn broeder gade te slaan I Zoo sprak Gai'n ook. Dooh weet wel wat de Heer zegt «Een iegelijk moet zich met zijnen evenmensch of broeder bezig houden. Iedereen moet voor zijn naaste zorgen, Dus berispt hem, indien ge zeker zijl van uw stuk, doch indien er geene hoop bestaat de verbetering met goed gevolg te bewerken en te doen lukken, onthoudt u- Om die verbetering tot een goed einde te brengen, wezen wij voor zichtig, ernstig en vriendelijk in het te werke gaan. 't Zal altijd op geen wielkens loopen. Daarbij vooraleer zoo iets aan te vangen, geven wij het goede voorbeeld en trachten wij de herten te winnen, 'Anders zou men ons kunnen antwoorden Moeit u met uwe zaken of «ge neesmeester genees u zeiven Eens dat we het hert gewonnen hebben kunnen wij alles doen met kanand wat we willen,dan krijgen wij zijn volje betrouwen pn later, we alsdan maar de opmerkingen, oordeelen, berichten, berispingen, verwittigingen zienswijzen rege nen. 't Zal al wittebrood zijn en uiterst welkom. Zij zullen luiste ren en zelfs ons zeggen Gelief me te verwittigen als ge 't goed vindt Ge ziet wel preeken hou den en lange, onverdraaglijke, te menigvuldige gezegden ter zijde, dienen tot niets, doch voorziehtjes een woordje, stilletjes, in 't oor ge blazen ...al voorbijgaande doet meest deugd. De berisping, de waarschuwing moet vruchten 'dra gen en daarom nog mag de zacht moedigheid notoit ontbreken. 'Alls haastige woorden vermijden. Wat wilt ge er aan doen. De vermaning in haar zelve beschouwd, is zeker al toos kwetsend en beleedigend en om ze wel te doen aanveerden. moet on ze tong als de lans van den ouden griek Achilles werk verrichten, 't is te zeggen zij rr.oet slaan en gene zen, steken en zalven Dus nooit harde lessefï spellen doch altoos vriendelijke en honingvloeiende woorden gebruiken. En nog, ons geen stoornis en verbittering in 't spel te brengen, tusschen vier oogen spreken, In alles dus en altijd broederlijk, hertelijk en glimla chend, vermaan, berisping en zelfs bestraffing toesturen. Doch wan neer er nu spraak is van voorzich tigheid en zachtmoedigheid wollen wij niet zeggen dat men moet flauw en lauw zijn ter uitvoering van waarschuwend berispen. Neen! Noemen wij het kind met zijnen naam en dus handelen wij uit plicht en zonder een duint achteruit te deinzen, 't Zal ook geene voorzeg ging zijn U wijs te maken dat daartoe veel geduld van noode is, Om de slapers wakker te schud den is er veel geduld van doenlimi ne vadsig- en gevoelloosheid gaat alles te boven. Ga weg van mij, roept de slaper, ik wil rusten Maar dat is de doodslaap die voor u begint. 't Is gelijk trek op, verwijder uik begeer te sterven Gij wilt dus ster ven, doch ik wil niet dat ge den dood inloopt. En men nadert den slaper, men schudt hem wak ker, men steekt en trekt hem, O wat geluk wanneer men hem wakker doet sdhisten Maanden verliepen, doch 't is thans een vol trokken werk Ziet eens hoe hij veranderd, en verbeterd is. hoe ernstig, werkzaam, deugdzaam hij geworden is. Door ons berispend, vermanend en waarschuwend woord kunnen wij dat goed bewerken en te wege brengen... MARC. Een blad heeft het gerucht verspreid dat M. Paul Hymans besloten zou heb ben zijn ontslag te geven als eerste Bel- fische afgevaardigde in den Volken- ond. De correspondent van Havas, to Ge neve is in staat gesteld dit bericht tegen te spreken. M. Hymans denkt er niet aan zïjno medewerking aan den Volken/bord op te Het koninklijk besluit in het Staats blad. verschenen, luidt Het wachtgeld der leden van het on derwijzend personeel der gemeentelijke lagere scholen en bewaarsdholen en der aangenomen lagere sdholen, wiens be schikbaarheid wegens ziekte of in het ibelang van den dienst door den minis ter van kunsten en wetenschappen wordt uitgesproken, bestaat met ingang van 1 Augustus 1924 uit een vast en uit een veranderlijk deel Voor dit laat ste deel wordt de grondslag bepaald door de van kracht zijnde regelen voor de vaststelling der wedde van werkelij'ken dienst- De wijzigingen welke 't bedrag der wedde van werkelijken dienst ondergaat ten gevolge van de schommelingen van het veranderlijk deel, zullen van zelf hun weerslag il lebben op het bedrag van het wachtgeld.» DE GRONDWET BLIJFT OPGESCHORST. Minister president Primo de Ei vera heeft aan journalisten verklaard, dat na de bevestiging van de ministers een officieele verklaring zal worden gepu bliceerd, waarin zal worden gezegd, dat de regeering det grondwet weliswaar als onaantastbaar (beschouwt, maar dat zij nochtans voorloopig buiten werking zal blijven. Dc posten der vroegere onder-Staats secretaris en particuliere secretarissen der ministers zulïen worden afgeschaft. De regeering zal de politiek der laatste vijf jaren voor het optreden van het directorium zorgvuldig onderzoeken, om oen krachtige bestraffing van alle straf bare handelingen te bewerkstelligen. De censuur op hot telegraafverkeer en op de pel's zal verder streng gehandhaafd wor den. Het recht van politieke vergade ring blijft beperkt. De regeering bereidt op grond der belastinghervorming een nieuwe ont- vorp-begrooting voor, om het crediet in ■het binnen en buitenland te verzekeren* Primo de Rivera legde den nadruk op het ongewoon rustig beloop van de regeerin gs wisseling, DE PLECHTIGHEDEN VAN. 24 DECEMBER TE ROME. Er worden to Rome in het atikaan roods drukke voorbereidselen gemaakt j voor de plechtigheden die ter gelegen* beid der sluiting van het H- Jaar en 1 der H. Poort op 24 December zullen 'plaats hebben. Deze slotplechtighcden evenaren in I luister en betedkenis de ceremoniën dei j opening- De H. Poort, wordt zooals gebruike- lijk toegemetseld mot een dubbelen [muur, dragende opschriften en wapen schilden. In de ruimte tusschen beide muren worden medalien geplaatst met de beeltenis van den regeerenden Paus. Er zijn ook eenige speciale steenen die de eerste worden stuk geklopt, bij dé heropening in 1950. Al de andere steenen dragen den naam van een titularis, die bij de af: braak den steen mag opeischen, zoo 'hij op den datum der heropening der heili* go Poort nog in leven is. Zooals bij de sluiting der H. Poort in 1900, zullen thans ook 12 gouden, ecu en dertig zilveren en 60 bronzen meda lien in den muur ingemetseld worden, samen met processen-verbaal, oorkon den en andere gedenkenissen. De steenen der H- Poort worden als kostbare gedenkenissen beschouwt, voornamelijk door dezen die na 25 ja ren terug in het bezit kunnen komen der steenen door hen zeiven of door hunne bloedverwanten geschonken. In 1924 waren er menige dier begif tigers van 1900 aanwezig die hunnen steen terug kwamen in ontvangst n3: men. 'Er bleven cr echter ook menigo over. In 1900 was het 75 jaren geleden dat de Heilige Poort was geopend ge worden, en van de begiftigers van 1825, was er nog slechts een enkele in leven, namelijk een haarkapper van Rome* Hij zelf nochtans was de titularis niet dooh zijne oudem hauden den steen ge schonken op zijnen naam. De steenen voor de aanstaande cere monie zijn van marmer, van porcelein, van maioliek en van potaarde. Enkels godsdienstige genootschappen schon ken paneelen en kornissen die metalen kokers bevatten met den naam hunner leden. De Paus zal op Kerstavond den eer sten steen leggen, en de toemetseling zal de volgende dagen worden voortge zet* De poort wordt vervolgens bedek1; met een tapijtvoorhangseï, dragende in het midden een latijnsch kruis. De uitnoodigingen voor de plechtig heid worden zeer gezocht door de hoog ste personaliteiten der Romeinsche ka tholieke wereld. Het bestendig comitiet der interna tionale eucharistische congressen ia he den bijeen gekomen op het Vaticaan, in aanwezigheid van kardinaal Van- nuttelli. Het comiteit onderzocht de kwestie van het vervoer voor het Eucharistisch congres dat in Juni te Ohieago wordt gehouden, en besloot dat het oongrea van 1927 zal plaats hebben te Sidney. Daarna werden de leden van het Co miteit ontvangen door den Paus. De eerste zitting van den Volken bondsraad ving te 11 u. 40 aan. Oogen- blikhelijk werd aangevangen met liet onderzoek van het verslag dei* commis sie 'belast met het nagaan van 'het Grieksck-Bulgaarsck incident- Het Bulgaarsch standpunt wordt al gemeen bevestigd. 52 millioen leva wer den door Bulgarie gewaagd, 30 werden er toegestaan door de commissie. Om den terugkeer tot dergelijke incidenten te voorkomen diende voor de Balkan- Staten de ontwapening eene werkelijk heid te wezen. De Griéksche afgevaardigde bracht hulde aan de tusschenkomst van den Volkenbond, maar wijst op de verzuch tingen van Bulgarië om langs Grieksdh grondgebied een uitweg naar de Egieë 'Zee te hebben* Aan hot bestendig hof van den Haag zal Griekenland vragen of het niet dien de geraadpleegd te worden vooraleer schadeloosstelling bepaald werd. DE SCHEEPVAART OP DEN STROOM. Zooab men weet, nam de op 30 Maart 1.1. opgelichte «Unatra» ihet stro om materiaal over van de «Citas» en de «Sonatra». ;Zij legde zich de taak op, het vervoer op den machtigen stroom en zijne bij; rivieren derwijze te verzekeren dat het aan de steeds groeiende noodwendighe den van Congo's handel zou kunnen aangepast worden. Het door de Regee ring aan deze vennootschap opgelegde ïastkohier behelst, anderzijds, de ver plichting regelmatige bootdiensten in te richten op de belangrijkste rivieren welke van het vak Leopoldville-Stan- leyville afhangen. In verschillende kringen was men bezorgd, en niet ten onrechte, aangaan de het werkelijk vervoervermogen dei «Unatra». Deze vraag is inderdaad van aller eerste belang, wanneer men het pro- duktief maken van Congo betracht, want, waartoe zou het helpen, produk-' ten voort te brengen, indien hetgeen men voortbracht niet kan worden ver: Voerd tot in do verbruikpaatse n of de uitvoerposten- Men weet dat in 1924 de «Sonatra» opdracht kreeg, voor rekening van wien het zou toebehooren het stoommaterieel te 'bestellen waarvan de vervoerkom- missie 'het aankoopen aanprees. Aangezien de «Unatra» het bouw programma van deze commissie aan vaardde, stelde zij alles in ihet werk om er de uitvoering van te verwezenlijken, Op dit oogenblik bestaat de flottilje der «Unatra» uit de volgende vaartui- 1. In actieven dienst, 56 eenheden, sa men 7.125 t* Ongeveer 7.440 ton in schuiten Totaal 14.565 ton. 2. Vaartuigen in herstelling in Con go, 3 schuiten van 250 ton 1 rchuit van 750 ton. 3. Vaartuigen óp werf in Europa 'en ten deele verzonden4 stcrnheelers van 500 ton1 schuit van 750 ton8 schui ten van 400 toni 11 schuiten van 40 ton. Totaal 7.590 ton. 2 Lichters voor het vervoer der in- Iandeche werklieden (940 ten)12 sloe pen van 2 ton. 4. Ter studie cn op het punt te wor den besteld: 1. passagiersbeot Voor 'den expres- dienst LeoJStanleyville1 motorboot voor den Kas&i; kleinere eenheden van ongeveer 20 t. voor de bijrivieren. Ongelukkigerwijze daagt hier eens e meer, -het vraagstuk der spoorlijn op Het komt er nu op aan de stukken de zer nieuwe uit Europa verzenden een heden te I.eopoldville te doen toeko men. Wanneer hare flottilje geheel zal in staat gestold zijn, zal de «Unatra» maandelijks, op hare rechtstreeksche in den Sfcanlevpool uitloopcnde lijnen ongeveer 6.000 ton, bij de opvaart en 8.700 ton bij de afvaart (in de richting van Leo) kunnen vervoeren» Het vermogen der private flotriljen brengt dit laatste cijfer tot een mini mum van 12.000 ton. De «Unatra» beschikt bovendien, over een flottilje van 6.000 ton nomi naal vermogen, voor hare diensten op de bijrivieren. Do post zal een dezer dagen de kwij tingen aanbieden voor abonnements- hernieuwing. Wij hopen dat onze lezers er een goed onthaal zullen aan voorbe houden. Abonnenten, die voel van huis zijn, doen best hur.ne hui&genooton te ver wittigen, want men biedt slechts een- maal het postkwijtschrift aan De eerste minister heeft verslag uit gebracht betreffende een bezoek aan hem gebracht door M. Max, in r-aam der comiteiten van de expositie Brussel- Antwerpen. Hij heeft daarna gesproken van een verhoor dat hij verleend heeft aan den burgemeester van Luik en eeni ge anderen, met het oog op de deelne ming der stad Luik aan de feesten der onafhankel ijfaheid. De raad heeft beslist dat do uitnoodi gingen aan dc buitenlandsdho regeerin gen zullen gezonden worden wanneer hier in Belgie eene volledige overeen komst zal getroffen zijn betreffende de tentoonstelling van 1930. De ministers van cconomischo zaken en van arbeid en nijverheid zullen allee in het werk zetten opdat deze over eenkomst zoo spoedig mog'-lijk verwe zenlijkt worde-. Maandag namiddag van 2 ure tol avonds 7 ure vergaderden de minis* ters, onder het voorzitterschap van M, Poullet, in het Ministerie van Ekonoi mische zaken. Alleen M* Tsc-hoffen waf afwezig. De Raad heeft zich bezig gehouderf met de kwestie van de militaire be* graafplaalsen. Er zullen met Duitscht land onderhandelingen aangeknoopt worden voor de overbrenging der BcL gen die in Duitsdhland begraven zijn en voor het onderhoud der Duitscihe be* graaf plaatsen in Belgie* De Minister van Buitoniandsehe Za ken heeft zijne kollegas op de 'hoogte ge leld van de onderhandelingen te Ge neve aangeknoopt voor het vraagstuk der ontwapening, en hoeft -kennis gege ven, van de Memorie van Toelichting,, gevoegd bij het Wetsontwerp lot goed keuring der Overeenkomsten van Lo« carno. De Minister van Financies heelt do oplossingen opgesomd die te_ Londen voorzien worden voor de definitieve, ro» geling van het toekennen van het kre diet dat door Belgie gevraagd wordt, in afwachting van de consolidatieleening. Verder werd er gesproken over eene definitieve bestemming van het Wereld- paleis te Brussel en over maatregelen die zullen getroffen worden om de diens ten in do Koninklijke Bibliotheek dor hoofdstad te verbeteren. Er werd besloten eene commissie sa men te stellen die het gouvernement zou dokuinenteeren over do in beschik- baarheid te stellen ambtenaars* M. de eefsle-minister Poullet heeft den Raad inlichtingen verschaft over de voetstappen die M- Max bij hem aam gewend heeft inzake de Tentoonstelling van het Eeuwfeest, in 1930. De Raad heeft besloten dat de uit noodigingen voor deze Tentoonstelling, aan de vreemde goevern omen ten te zen den, niet kunnen besteld worden dan na dat er in Belgie een algemeen ak koord over de inrichting der Tentoon stelling zal beslaan. De bevoegde mi nisteries zullen al het mogelijke doen om deze overeenkomst zoo spoedig mo gelijk te bekomen. Een Fransck soldaat, in ziekverlof uit Marokko teruggekeerd, zegt dat de barbaarsheden, die zich voordoen onder de krijgslieden van Abd-el Krim, aan het ongelooflijke grenzen. Eenigen tijd geleden, vervolgt de Fransche soldaat, hadden wij die wilde stammen achteruit geslagen en ons meester gemaakt van hunne stellingen. Groot was onze ontroering, toen wij vaststelden dat eenige onzer manschap pen, op afschuwelijke wijze waren ver minkt de eene was een Ibeen afgekapt en' een andere een arm. Het waren mannen van het vreemde.' lingelegioen, die krijgsgevangen waren gemaakt. Maar onze verontwaardiging kendo geen palen, toen wij in het lijf van eon afgemaakt paard 'het afgekapt hoofd za gen van een onzer dappere strijdmak kers, Zulks was hot werk geweest van ecrii opperhoofd der Riffijnen. Zou men zich ooit zulke gruwelijke dadon kunnen voorstellen En het schijnt dat zulks meermaals voorvalt en gewoonte zijn van Abd-el Krim en zijne troepen* Do Fransche soldaat verhaalde ver der hoe een kapitein van het vreemde lingenlegioen er in gelukte zekeren dag een der Riffeensche hoofdmannen ta vangen, op wiens 'hoofd oen groote prijs was gesteld. Zekeren avond kwam een boer, bc- hoorende tot een Riffijnsche stam, zidi aanbieden in het kamp van den kapitein en zegde in staat te wezen den barbaar- schen hoofdman in handen te leveren Maar om zulks te wagen, moet gij mij verscheidene kilometers van daar verge zellen. De kapitein nam aan; in gezelschap van vier man volgde 'hij de boer, de aan geduide plaats, maar met al de noodig*} voorzorgen. De boer moest eenige stap pen vooruit en de kapitein en zijne man. nen volgden, met den revolver in de hand, want mogelijks was dc boer een spioen, die de kapitein in een hinder laag wilde lokken. De hoer onderwegc zegde dat* men juist op tijds zou komen, daar da hoofdman iedoren dag. rond hetzelfde uur, veel opium gebruikte* Wanneer wi j hem zullen vinden, zal hij machteloos 'zijn om zich te verdedigen. 1 1 Na een pijnlijke tocht en versheid '- Ine rivieren doorwaad te hebben, kvan^

De Volksstem | 1925 | | pagina 1