Eet Zosterke der Armee Da gevangenissen Einde der slaking te Slrepy-Bracquegnies liet zinken der Lusitania x 'AUGUST SNIEDERS De aanvaring op de Schelde Een auto tusschen twee trams te Gent Verstikking door gas Een seheim aangehouden Gered Paniek in een Luiksche schouwburg efgrefme wen spiegel zal het tooneru let palm en olijfoliën! vervaardigde CBRIO TOMATEN Het auto=ongeluk te Oosteamp Samson liiua I O,Oöö frank gestolen in een kinema Doodeiijk auto" ongeluk Ie Adegem Goede vangst le Brussel Eene verdwaalde duif 3her. anp de lent van den (hoofdman. Do kapit; i-\ -loop voorzichtig binnen op jdien oogenblik ontwaakte de 'hoofdman tier Riffr-inen en greep naar een wa- |>en dut hij ahijd bij'-zich had. Ma li «k kapitein liet er hem den tijd :.:,+v toe; hij schoot den hoofdman Hedcr. c-venoJs een ander Riffein. die de jvac/ht 'hield 's Anderendaags werd de boer de pre mie overhandigd, maai hij weigerde. Hij was verheugd dat de meest gevrees de hoofdman dor streek was neerge veld. M. de Minister van Justicie heeft aan 'den Senaat het volgende ontwerp van Wet voorgesteld: De Koning bepaalt het getal en den zetel van de gevangenissen, de hui zen van arrest en de huizen van justi cie» De Memorie van Toelichting, door M. Tsc.hoffen 'bij dit wetsontwerp ge voegd. luidt: Bij artikel 603 van het Wetboek van Strafvordering wordt vereischt dat er een huis van arrest zij ten zetel van elke rechtbank van eersten aanleg. Die 'bepaling, die reeds meer dan een fceuw oud is, kan zonder bezwaar wór den opgeheven, nu de talrijke verkeers middelen de afstand, n als het ware hebben verkort- Sommige gevangenissen zijn ledig Óf nagenoeg ledig. Zij zijn een zware last voor de be grooting. niet alleen omdat de gebou wen moeten worden onderhouden, ver- tvarmd en verlicht, maar ook omdat het ïioodig is voor elke gevangenis een aan zienlijk personeel in dienst te houden, dat op zijn minst bestaat uit: een re- kenplichtige-bestuurder, een genees heer, een aalmoezenier, drie bewaarders cn een plaatsvervangend bewaarder. De afschaffing van sommige huizen (van arrest dringt zich dus op- Door aan den Koning dijt recht te geven om het aantal gevangenissen en dezer zetel te bepalen ruimt de aan het Parlement voorgelegde tekst den hin derpaal uit den weg, die zich wettelijk verzette tegen de verwezenlijking van een hervorming die zooniet sinds lang verwezenlijkt ware geworden. De mijnwerkers van Strepy-Brac- quegnies die de vorige woek in staking gegaan waren voor eene loonslkwestie hebben besteten den arbeid te herne men- Heden Dinsdag zullen zij ziöh weer op de mijn aanbieden. De weik- (herneming geschiedt aan de oude voor waarden. Het is een schoone zaak dat 'de staking zoo spoedig geëindigd is, en het zou nog veel beter geweest zijn in dien zij zich niet had voorgedaan. WE SCHADEVERGOEDING Binst den oorlog deden de Duitsdhe duikbooten het Amerikaansch sdhip («Lusitania» zinken- De Duitsoh-Ame- rikaansclhe kommissie, gelast met de regeling der schadevergoeding aan de families der slachtoffers, heeft het geval der «Lusitania» onderzocht, en (be paald dat de vergoeding 2.149.413 dol lar (meer dan 45 millioen frank) moet bedragen sea verhaal uit onso dagen DOOR 32ste Vervolg. Gij zijt een eerlijk man, mijn heer! mompelt de muziekmeester, en .wisdht andermaal eenen traan uit het J)Og. Ik durf niet meer vragen, mijn heer, of ik u eenige vergoeding mag jaanbieden. Och, laat ons daarvan niet meer Spreken. Dan zal ik zulks langs een ande ren weg trachten te doen, zegt de jon geling binnen 's ntonds, en onder het uitspreken dezer woorden richt hij zich Ook de oude David is opgestaan- Wi j hadden reeds een zoo goed denkbeeld jegens u opgevat, toen wij u dezer dagen eene bravo klooster-zus ter zagen bijstaan, zegt de muziekmeesr ter; doch de aangesprokene sdhijnl aan dat geval geene waarde te héchten. -Mijnheer, laat (hij er op volgen, ik hdb te veel verplichting aan u, om Jbij deze eersle ontmoeting onze kennis making te staken- Mag ik hier mijne kaart achterlaten cn u verzoeken, u bid den zelfs vrij en onbepaald over mijn persoon te beschikken Met die woordeu reikt de spreker zij; toe visite-kaart aan den muziekmeester over. J HET ONDERZOEK NAAR DE VERANTWOORDELIJKHEID Maandag voormiddag hebben de kundigen liun onderzoek naai' de ver antwoorde! ij kheid voortgezet. De leden der bemanning van de stoomboot «Federal» en de loods Jans- sens, die op het oogenblik der ramp aan boord was, werden op het Gerechtehof door de drie deskundigen ondervraagd- Het onderhoor werd 's namiddags voortgezet Maandag morgen waren de zes ge redde schipbreukelingen van de «Ash- ton» nog steeds in het 6tuyvenberggast- huis. Men beriohtte dat eenigen van hen waarschijnlijk het gasthuis nog denzelfden morgen zouden verlaten. Dit is inderdaad gebeurd en zij heb ben in het Belgieoh Zeemanshuis een onderkomen gevonden. Zij werden voor dezen morgen op het Gerechtshof onl/boden, waar zij insgelijks door de experlen zullen on dervraagd worden. DE B ERGTNGGM A ATB EGELEN Het. onderzoek naar de bergingsmo- gelijbheden van het gezonken stoom schip duurt nog steeds voort. Maandag morgen is nog een duiker de juiste lig ging van het sdhip gaan onderzoeken. -DE OMGEKOMEN BEMANNING (Ziehier de namen der scheepslieden, die bij de aanvaring verdronken zijn: Edm. fieawb., oud 59 jaar, kapitein, woonachtig te Guernsey- Edw. Cann, oud 29 jaar, matroos, en William Cook, oud 21 jaar, matroos, beiden wonende te Alderney. De Nederlandsohe loods, is de ge naamde P. Schrijvers, oud 26 jaar, wo nende Walstraat. te Vlissingen- Nog geen enkel lijk der vermiste per sonen, is boven water gekomen of opge- vischt geworden. Maandag morgen, rond 8 u- ?^wam de auto-kamion van Louis Heurion. melkhandel&ar, wonende Akkergem- loan, 25, uit de Lange Sebippersgradht de Lange Steenstraat ingereden. Hij werd er gevat door een tramrijtuig ko mende van de Koornmarkt en e?n twee de tramrijtuig komende in tegenover gestelde richting, van de Muide. De auto werd gansdh ingebeukt juist achter de zitplaats van den geleider- Beide tramrijtuigen werden ook erg be schadigd. De autogeleider, Jozef Buyle, wo nende Wijngaardstraat, 17, weid een rib gebroken. De genaamde Adolf Baer, 58 jaar, wonende Krijgshospitaalstraat, werd in het aangezicht gekwetst door glasscherven- Op de tramrijtuigen werd niemand gewond. De beide gekwetsten werden, na verzorging door dokters tZenner en Ladon naar het gasthuis overgevoerd. Maandag morgen, om 4 uur, werd de weduwe De Brabandere, wonende in de Veronèse-slraat, 79 te Brussel op de eer ste verdieping, gewekt door 't gehuil van haar hond, die in de kelderkeuken slaapt. Zij stond op, werd sterke gas- luoht gewaar, en begaf zich naar de ka mer van haar zoon Pieter, dien zij be wusteloos op zijn bed vond. De gasbuis was gesprongen en het uitstroomende gas had den jongen verstikt. Een ijlings ontboden dokter 'kon hem redden. Eenige dagen geleden werd zekere Louis D., aangehouden, op het oogen blik dat hij op 't Beursplein de porte feuille van een dame «pikte». Louis D. kon de portefeuille doorgeven aan een medeplichtige, die zich uit de voeten maakte. D. weigerde natuurlijk, den naam van zijn medeplichtige te verra den. Maar na ijverig zoeken kreeg de rechterlijke brigade der Koolmari.t den helper van den zakkenroller te pakken, 't Is zekere Henri Van Laeken, 24 jaar, gauwdief van beroep. Hij werd op zijne beurt naar de gevangenis van Vorst overgebracht- Deze, een blik op den naam wei- pende, leest Henri Ebremont. Eene beving overvalt den ouden man en hij is genoodzaakt zich aan de tafel vast te houden. Uw naam is Henri Ebremont Ja, mijnheer (kent gij dien naam Ik ken hemik ben gelukkig dat gij dien naam draagt. Henri Elbremont, oen goed hart: Clara Ebremont, eene zuster vol barmhartigheid en liefde George Ebremont. arm kind. Dat gij van den dood reddet O, ik weet het, mijne zuster heeft het mij gezegd, en 't is door haar dat ik hier ge komen ben, om de schuld te boeten die ik jegens u bad. Ga eerst dien armeen man vergiffenis vragen, zeide ze, en daarna zal ik u zeggen wie -hij is en in welke betrekking wij tot hem staan- Mijnheer, gij ook moet het raadsel kun nen oplossen, dat mijne zuster heeft op- geworpen: zeg mij, voor dat ik dit huw verlaat, wie gij zijt en wat mijne zuster door die woorden bedoelde Oöh, mijn allerbeste heer, laat den ouden muziekmeester maar stil in de vergetelheid mompelt David. Neen, neen, ik bid er u om 1 Zeg mij uw naam. Mijn naam Kent gij dien toiet. Men zeg in de wandeling altijd, de muziekmeester David- Of ul-re-mi-fa-sol lacht de oude man welwillend- Ik wensdhte uwen waren naam te kennen De oude man slaat de oogen naar be neden en zwijgt. Is het eene onbescheidenheid ge- De 45 mijnwerkers, die door den brand in de Fairviewmijn (Colorado) opgesloten waren zijn gered geworden, toen alle hoop verloren scheen- De redders 'hadden dag en nacht zon der goeden uitslag gewerkt; zij waren op het punt de reddingswerken op te geven, toen een der opgesloten arbei ders uit een sinds lang verlaten kcolput te voorschijn kwam. Uitgeput van afmatting, zegde hij hij aan de redders dat zijne makkers zich in leerniswekkenden toestand be vonden, doch dat zij mogelijk wel kon den gered worden lange den weg dien (hij zelf gekozen had. Honderd mannen daalden in den verlaten put af cn eeno uur later, waren de 44 nog bedolven werklieden gered. EEN TOESCHOUWER STICHT BRAND. DOOR ONVOORZICHTIG HEID. Luik, 7 Dec. Een onvoorzichtig heid, die tragische gevolgen had kunnen hebben, werd gisteren tijdens de opvoe ring van Mignon begaan in het Théatre Royal te Luik. Pas was het doek voor het tweede be drijf gehaald of een dichte rookwolk drong langs het tooneel in de zaal, waar tusschen de toeschouwers een pa niek ont-stond- Gelukkig slaagde men er spoedig in, de opgewonden menigte tot bedaren te brengen en den brand, of liever het begin van brand te blussdhen. Een brandende sigaar door een der bezoekers in den zak van zijn overjas j stoken, was er de oorzaak van. Ie nieuwe toiletzeep, is vervaardigd niet zuivere palmoliën, uit Belgi.ck Congo voortkomende cn we 1L de Leste ter wereld zijn. Haar overvloedig en roomachtig scliuim, heerlijk welriekend, is tu i ten ge woon verzachtend voor dc tcederste liu id. Gebruik Olva en zie den uitslag 1 DE ALLERBESTE Gerard Hoevenaeghel die in het schrikkelijk auto-ongeluk van Oost camp 'erg gekwetst werd, en naar het St. Jans hospitaal, Brugge, werd overgebracht, ri aan de beterhand. De geneeaheeren ver klaren dat hij thans buiten gevaar is. M. Jules Willems, eigenaar-geleider van den auto, die gedood werd, wordt morgen "Woensdag begraven- Geheel de keel lag open door een stuk ijzer, en volgens de doctors was hij op den slag dood. De stukken van den verbrijzelden au to zijn naar het justiciepaleis te Brugge gébracht. Jacques Neefs, Antwerpsn. 29573-3 weest dien te vragen. O neen 1 Maar wat kan die naam u geven. Indien ik er belang in stel, dien te weten. Lk heet David Harven David Harven Maar mijn vader had een hal ven broeder, die dezen naam droeg- Die ben ik- Dan zijt gij de oom van Clara en Henri Ebremont? en de jongeling, diep aangedaan, dnikt vurig de hand van den ouden man. Gij zijt door mijne fa milie wreed miskend geworden wij, Clara en ik, wij weten het Men Leeft uwen naam zelfs zooveel mogelijk voor ons verborgen gehouden. Waarom mijne zuster weet het beter dan ik; doch op 't laatst zijns levens sprak mijn vader dikwijls van u, en meer dan eens heb ik hem hooren zeggen Ik zou veel van mijn bloed willen geven, als ik wist wat er van den goeden David geworden is. Wij -hebben elkander schier niet gekend Ik ken het verledene niet; mijn vader heeft dit mijne zuster toever trouwd maar geloof het, indien er j on recht is geschied, zal het door ons wor den vereffend- Uwe zuster heeft reeds zooveel voor mij gedaan, zonder dat ik bewust was van waar alle die weldaden mij toe kwamen- Mijne zuster deed niets dan haren plicht; wat mijne moeder betreft, haar moet gij alles vergeven, indien zij \i ver ongelijkt 't Is zij niet, neen 't is zij niet, welke dezer da een onzen naarr. aan de verachting van het publiek everle- Vervaantigd te Vorst-Brussel, Jn de fabrieken der "Sunhgbt Zeep Ov. 24 (Maandagmorgen, om 8 uur kwam men tot de ontdekking, dat gedurende den nacht boosdoeners met behulp van valsche sleutels de lokalen van het Bris- tol-kinema op den steenweg naar Wa terloo, n. 81, St- Gilles, waren binnen gedrongen. In het kantoor van den be stuurder hebben zij de brandkast open gebroken. en daaruit eene som van 10.000 frank gestolen- De politie zoekt ijverig naar de inbrekers, maar heeft lot-nu-toe hun spoor niet ontdekt. door liet plotseling zwenken om Van den Berghe te vermijden in eene gracht- terecht en werd erg beschadigd. De in zittenden echter bek\v urnen weinig of geen letsel. VW De genaamde Edward Vanden Ber ghe, smid, wonende Cocquytstraat, te Eekloo kwam Zondag namiddag rond vier ure van Oost-Winkel af. Gekomen in de Veldekensstraat, op Adegemsdh grondgebied kwam de tram van Ursel achter hem aangereden- Vanden Berghe stapte van het voetpad nevens de tram lijn doch werd op hetzelfde oogenblik gevat door een auto; (hij werd zijdelings ten gronde geslingerd en kwam met het hoofd terecht op den kant van den bor- duurateen der tramlijn. Hot slachtoffer dat eene schedelbreuk had opgei oopen werd in eene nabij staande woning over gebracht en bezweek korte stonden na dien. De automobiel toebehoorende aan M- De Clercq-Gillis van Eekloo kwam verde. Henri Ebremont weent bij de herin nering aan het gebeurde met kieinep George; hij heeft zijne moeder lief. niet tegenstaande hare misslagen en hij kan niet anders dan de schuld van alles op den 'kring werpen, in welken zij ver keert. Maar wees gerust, laat hij er nok kend op volgen; George rust nu op ge- wijden grond Daar dank ik u voorzegt David en drukt andermaal de hand des jonge- lings- En nu tot weerziens zegt Henri Ebremont ik ga mijne zuster opzoeken en haar meêdeelen wat ik hier, in deze nederige kamer, vernomen heb- O, Hen ri Ebremont is geen ondankbare. n ik herhaal het, moge de heistelling da.i ook laat komen, zij zal plaats hebben, niette genstaande alle hinderpalen der we reld. Goed hart mompelt de oude man, terwijl Henri den trap afdaalt. De oude man blijft eenige cogen- blikken bewegingloos staan; duidende denkbeelden stormen door zijn hoofd en hij weent en lacht te gelijkertijd. Nu herinnert hij zich Rozemarijntjc en spoedt zich naar hare kamer, om haar al dat wonderlijke nieuws mee te deelen. Het meisje zit aan hare werktafel; doch de beide handen rusten, als ver stijfd, op haar naaiwerk en haar hoofd is diep neergedrukt. Bij de beweging, welke de muziekmeester maakt, licht zij het op en nu ziet de oude man dat hare oogen door tranen overwolkt zijn. Wat scheelt er aan, Rosemarijntje? vraagt David verwonderd- Och gij moet het mij vergeven. De politie spoorde te vergeefs sedert verscheidene maanden den 23jarigen G., uit Gent., op, wegens verschillende dief stallen, waarvoor hij bij verstek tot G maanden gevangenisstraf veroordeeld werd. In den nacht van Zondag op Maandag konden politieagenten van St. Joost ten Oode den kerel in de Wei denstraat snappen. ILij werd tel' (be schikking gehouden van den proku- reur des konings. Men meldt dat de veldwadhter van Pu- jant (Gard) Frankrijk, den Belgischen consul te Marseille bericht heeft, dat hij op 28 November eene reisduif heeft gevonden, dragend aan den rechterpoot eenen ring met het volgende opschrift: Beige n. 21/3372402». Hij voegt er bij dat het dier verzorgd wordt en zeer goed eet- Hij vraagt dat men hem late weten, naar wien hij het moet opzenden. Het is dus voldoende dat de eigenaar zich adresseere aan 'het consulaat vau Belgie te Marseille om terug in het be zit van zijn gevleugelden bode te ko men. snikt zij. En wat dan toch wel Ik weet, 't is slecht van mij maai ik hob mij n'et kunnen bedwingen. Kindlief, raadsels oplossen is gec ne mijner bekwaamheden zeg mij wat er u scheelt Ik heb alles gehoord, wat in uwe kamer gezegd werd. Des te beteides te beter Ik he!b Gij hebt het oor nieuwsgierig te gen de spleet der deur gelegd des ta beter Dat bespaart mij de moeite om u dat alles te vertellen. Nu, nu. wees op geruimd en deel in mijne tevredenheid. Neen, ik heb geene reden om te vreden te zijn- En waarom niet Zijt gij niet ge lukkig te weten, dat .alle personen welke wij liefhebben en dankbaar moeten zijn. door bloedverwantschap aan ons zijn verbonden Aan u, o jamaar juist die hooge familiebetrekking doet mij voor de toe komst vreezen. En wat vreest Rosemarijntje Dat men u van mij zal wegnemen, en ik weer alleen in de wereld zal staan. Dwaas kind Och, het de$d mij zoo goed aan het hart te denken, dat ik niet meer al leen wasdat ik, arme wees iemand had die ik als mijne familie kan beschou wen 't Was eene (begoocheling, 't u waardoch na eenigen tijd, wordt de be goocheling om zoo te zeggen waarheid en voor mij is 'die waarheid reeds geko men. Het was mij zoo zoet te denken_ dat er iemand leefde die belang in mij stelde. ('t Vervolgt.}

De Volksstem | 1925 | | pagina 2