Ket Zusterke der Armen Winkel geplunderd ia Stel hartje van Brussel Slecht beloonde eerlijkheid Ongelukkige val De slachtoffers der gas Erg ongeluk te Gent AUGUST SN IEDERS sic scheepsramp op de Schelde Erg trnmougeluk te Sint Gillis Noodlottige afloop Bedrieger geknipt Vreeselijk werkongeluk Bloedig gevecht te Erps«Querbs Arme kleine Zeven kinderen verstikl Vreeselijk auto-ongeluk in Engeland Een zonderling klier, t Een kind opgelicht Bandielerij te Hanime Een huis door een ontploffing vernield Valsche banknoten in Portugal Iloiigaarsch munitie depot gesprongen KAMER VOOK MKKR DAN 50.000 FRANK KOOPWAREN (iEöTOLF.N. Kon politie patrouille kwam Dins dagmorgen om o uur den linnengoed- winkel van Mevr. Desuiet, Kool markt, .118 te Brussel voorbij, en zag, dat do fleur "half open stond. De agenten wek ten de winkelierster, en deze zag'tot haar niet geringe ontsteltenis, dat men haar magazijn letterlijk had leegge plunderd. Kr was voor ongeveer bO.OÖO frank aan allerlei artikelen gestolen. Dc dieven moeten een auto hebben gebruikt, om dien reu machtigen buit te vervoeren. Mevr. Desmet was naar een feest ge weest, en eerst tegen 3 uur in den mor gen thuis gekomen. Op dat oogenblik was alles nog in orde. De politic der 2e afdeeling heeft onmiddelijk een onder zoek geopend en een lijst van de gesto len koopwaren opgemaakt. Om 12 uur is liet parket ter plaatse versohenen, Maandag voormiddag om 11 J/> ure. vond de genaamde Cecar Dc Kuysscher, van Heusden, wijk Klaver, terwijl hij bezig was met steengruis weg te doen, aan de poort van de tapijt fabriek een brieventesch. Hij droeg ze naar de fabriek waar men bestatigde dat er 125.000 fr. in slak. Het geld hoorde toe aan twee En- gelschmans, die gekomen waren om ta pijten te koopen. liet geld werd de Engelse-limans te rug bezorgd; de eerlijke vinder kreeg niet alleen geen belooning maar zelfs niet een woord van dank. Mad. E. Van Caeneghem, 73 jaar. vonendo Sint Jan Nepomucenusstraat, kwam Maandag namiddag door de Beursstraat te Brussel, toen zij cp zeker oogenblik uitgleed en tegen het uitstal raam van een winkel viel. De spiegelruit werd verbrijzeld en do arme ouderlinge bekwam vrij erge kwetsuren aar» het lioofd. Nadat een gepcesheer de onge lukkige de noodige zorgen liad toege diend heeft men haar, op haar verzoek, naar hare wening gebracht. Dinsdag morgend werd M. X., wo nende Warmoesberg, te Brussel, een sterke gasreuk gewaar toen hij voorbij dc kamer ging van zekeren B., kcffie- huisbediende. Een ongeluk vreezende verwittigde hij dadelijk de politie. De kamer werd geopend en men vond B., dood te bed liggen. Hij was verstikt docr het gas dat nog uit de openstaande kraan van de lamp ontsnapte. Het lijk is naar het doodenhuis gebracht. Maandag namiddag wilde de ge naamde Vcrcauteren Frans, 25 jaar oud, daglooner. wonende Nachtegaal straat, die werkzaam is in de nieuwe Centrale Electrique. Ham, te Gent. den zwong van een windas aftrekken. Eens- klaps schoot den zwong los, met het ge volg dat Vcrcauteren het evenwicht, ver loor en terechtkwam in een vijf nfeters diepe kelder, die nevens hem open lag Vercauteren werd door den val erg aan het hoofd gekwetst. Dokter Marteau deed het slachtoffer seffens naar het .gasthuis overbrengen. een verhaal uit onze dagen DOOR 33ste Vervolg. En waarom zou ik mijn goed Ro- semarijritje verlaten? zegt de oude man, met een gelukkigen glimlach op de lip pen en de wangen van het meisje zacht •streelend. Mevrouw Ebremont is mij niet genegen. Ik weet hetmaar ook mij draagt rij geene liefde toe, en de welwillend heid jegens ons, kindlief,* zal niet van haar komen. Daarbij wat hebben wij te verlangen? Ik vraag niets van mijne familie; altijd ben ik tevreden met mijn arm lot geweest en ik ben het nog. Wik- len Clara en Henri Ebremont den ou den man liefhebben 't zal hem ge lukkig makenmaar mij scheiden van mijne kleine vriendin?... Neen, neen! verjaag dat dwaze dc-nkbeeld. (Er blinkt een glimlach door do tra nen wol k'-n van het meisje heen, er. snel haren zakdoek grijpende, wiseht ze nu het smart water weg. Och ik was dwaas dit te denken,! fcegt ze glimlachend, nice waar oom Da vid? want dien naam mag ik u toch blijven geven En welk anderen zoudt gij den ouden sukkelaar geven, die u zooveel verlaten, en ongelukkig genoeg! eon Gisteren waren de gcrc-dde scheeps lieden van het gezonken vaartuig «Aan ton», op het paleis ontboden om oirder- hoord te worden, ten einde de verant woordelijkheid vost te stellen. Geen en kel hunner verscheen en toen men in lichtingen inwon 'bleek het dat de zee lieden niet erg in hun schik waren met de onderbrenging in het Belgische 'Zee manshuis en allen zijn vertrokken. Het gevolg was, dat het onderzoek moest step gezet worden en men eerst het ver blijf dier zeelieden moet gaan opzoeken De genaamde A. Swolvens, wonende in de liadijzenstraat te Brussel, werd Maandag avond bij '~t oversteken der Grondwetplaats aangereden door een tram. De ongelukkige werd tegen de steenen gesmakt en gekwetst aan het hoofd en aan de beenenhij heeft ook inwendige pijnen. Men 'heeft het slacht offer naar liet. gasthuis gebracht waar hem de dringendste zorgen werden toe gediend. Eenige dagen geleden werd de ge naamde Jozef Jackmain zeer erg ge kwetst in eene botsing tussohen een tram en eene kar, op dc Boudewijnlaan te Brussel. Het slachtoffer werd naar het Sint Jansgasthuis overgebracht, waar hij Maandag avond aan de gevol gen zijner wonden, overleden is. Dinsdag avond, een weinig voor 5 u., bood zich in het postlbureel van de sta tie Gent-St. Pietei-s, een persoon aan, cm de uitbetaling te bekomen van een postmandaat. De bediende die reeds was verwittigd, dat een kerel in een ander postbnreel der stad een valsch postman daat ter uitwisseling 3iad aangeboden, deed een teeken aan een bediende die in het bureel de wacht hield. De kerel die zulks gezien had vlucht te weg, maar op het plein voor de statie had men hem te knippen en hij werd in de statie binnengebracht, waar de heer politiekommissaris van de statie hem opsloot en dadelijk de politie van de 9e wijk verwittigde. De aftroggelaar, een vreemdeling, werd vervolgens naar het politiebureél der Musschenstraat weggebracht en van daar naar het gevang. Tn de metaalfabriek Hieguet te Haut- mont, heeft zicli een smartelijk ongeval voorgedaan. De genaamde Henri De- chany, 24 jaar wonend te Louvroil, werd door een madhien gegrepen, verscheide ne malen rond geslingerd en ten slotte in de hoogte geworpen waarna hij be wusteloos nevens de maohien viol. Zijn kleedercn waren in flarden getrokken en gescheurd, en de ongelukkige had kwetsuren over heel hei lichaam. Men heeft hem in zorgwekkenden toestand naar het gasthuis overgebracht. Eene herige vechtpartij had in den nacht van Zondag op Maandag plaats te Erps-Querbs. Eenige jonge mannen van Nederockerzeel, waren afgekomen met het klaarduidelijke doei wraak te nemen over eene oude veete, waarvoor ze vorig jaar gestraft werden. In de zaal Smets, begon 'het vuur te smeulen dat weldra oplaaide en eene heftige vecht partij tot gevolg had. Er werd geslagen en geworpen met glazen, bicrflesschen. stokken, velosleutels. enz. Het duurde dan ook niet lang of eenige vechtersbas zen dagen bebloed op den grond. Als dt; poiicie ter plaats verscheen hadden do rekels reeds beenen gekregen en 't ha zenpad gekozen. Een streng onderzoek is gaande. Verscheidene vechters zijn (bed- 1 po-prior Een 5-jarig knaapje, de kleine Che- nier, wiens ouders te Deols, (Frankrijk) wonen, was 's morgends binst de afwezigheid zijner moeder uit zijn bed je gekomen. Te dicht bij de kachel nade rend, vatte het hemd van het kindje vuur. Door vlammen omringd, begon het slachtoffertje smartkreten te slaken. Geburen snelden toe en vonden den klei ne te bed. Hij had om niet bekeven te worden een ander hemd aangetrokken en was terug te bed gegaan. Echter ver zweeg hij wat er gebeurd was. Maar het lijden was hem te sterk en toen moest hij alles vertellen. Het ongelukkige kind bekwam dan de noodige zorgen, doch de zen konden niet meer haten en den nacht daarop bezweek het arme jon gentje. In het ziekenhuis te Lempo, in Duitschland, is een vreeselijk ongeluk gebeurd. In eene kamer naast de slaapzaal van de zieke kinderen werden briketten ge stookt. Plet giftig gas is door de open deur in dc slaapzaal gedreven en zeven kinderen, van 1 tot 3 jaar werden er door verstikt. Niettegenstaande de spoe dige en krachtdadige hulp is het niet ge- lukt de levensgeesten terug op te wek ken. Dit vreeselijk voorval heeft in heel de streek eene onbeschrijflijke opschud ding verwekt. Een vreeselijk ongeluk gebeurde gis teravond omstreeks 8 uur te Fenny- Stratford, in liet Noorden van het graaf schap Budkingham. De overweg van de spoorlijn naar Cambridgeshire was gesloten, maar een toerauto, gevuld met passagiers, wier be stuurder waarschijnlijk het roode licht niet bemerkt had, reed do afsluiting ■stuk en kwam op de sporen terecht. ,Op hetzelfde oogenblik kwam een sneltrein aangereden. De auto werd verbrijzeld. Men kwam onmiddellijk de slachtof fers ter 'hulp. Tot dusver telt men zeven dooden en acht ernstig gekwetsten. Men vreest dat andere inzittenden van de au tocar onder de wielen van den trein ver morzeld zijn. VVV TWEE PERSONEN GEDOOD. In de Engelsche stad Bradford heeft zich in de volgende omstandigheden een vreeselijk ongeluk voorgedaan Een elektrieke tram bolde een sterke helling af en de wattman, door den mist misleid, deed te laat zijn remmen wer ken. De wielen slierden op de riggels, raakten in een draai uit het spoor en het tramrijtuig liep een hotel binnen. De schok was zoo geweldig, dat heel de ge vel van het hotel ingebeukt werd en dat de tram hoop en al nog aan een tas ver wrongen ijzer geleek. De wattman en de ontvanger, de eenige personen die zich in den tram bevonden werden dood van onder de puinen gehaald. Een aardig geval deed zich Maandag namiddag voor te Wiaxeie. Plots drong een heerschap van-Leuven in de klas der Zusterssèhool en greep het 12jarig wees meisje De Batsclier, wonende bij hare tante, vrouw Betets, vast, sleurde haar haar uit do bank naar buiten, stopte het kind in een aldaar gerec-d staande auto mobiel en reed er mede weg naar Leu ven. De voedsterouders werden aan stonds verwittigd cn de poiicie wefd ge haald. Pater werd gehoord dat de per soon in kwestie beweert recht tc hebben op liet kind en haar goederen. Het par ket van Leuven Ibemoeide zich met die zaak van kinderopliohting die alhier druk besproken wordt. De weduwe Verschelde en hare doch ter werden 's avonds aan den barreel van den Posthoorn te Iiamme, aange land door twee gemaskerde kerels, die hun geld eischten. De vrouwen begon nen luidkeels om hulp tc roepen, waarop de baanstroopers de vlucht namen zon der iets te hebben kunnen roovcn. De poiicie heeft een ieverig onderzoek ge opend en hoopt de schelmen wel te zul len in handen krijgen. BURGERSBANK VAN AETBT. Interesten vergoed 5 Rekeningen op ZICHT 3 0/0 met 15 dagen voorifericht 4 1/4 met 1 maand 4 1/2 0/0 met 3 maanden 4 3/4 0/0 op 6 maanden na dato 5 0/0 op 1 jaar na dato 6 0/0 op 3 jaar en mefcr interesten overeen te komen. Spaarkas 4 O/ö zuiver. HANDELSREKENINGEN, BEURSOR DERS, enz, ÜL62H dank verschuldigd is? Hij ook was een versleten kind in de wereld, dat sedert lang oenen steun, eenen troost mistegij zijt gekomen én de twee woc-skindereii hebben hun lot aan elkaêr verbonden. Neon, neen, voor alle de familiën der we reld. wat stoffelijk welzijn zij mii ook mochten aanbrengen, sta ik mijn Rose' marijntje af. En wat David Harvc-n nog nooit ge daan heeft, doet hij nu: hij omarmt het goede kind cn Rosemarijncje zich op lichtende, slaat dc armen om den halo van den ouden man en kust hem harte» lijk, en herhaalt nogmaals met volte uit storting des harten Ja, ja, ik mag altijd bij u blijven, niet waar David is inderdaad gelukkig; 't is om er duizelig van te worden. Rosemarijnt- je beeft hij op het voorhoofd gezoend; de kinderen van den schoenmaker heeft Hij centen en lekkernij gegevenaan do selioenmakersvroiiw heeft hij jubelend gezegd,, dat cr geen gelukkiger mensdh in de wereld was dan David Harven Zijne pen heeft hij voor dien avond let terlijk weggeworpen, en zijne riool grij pende. heeft ut-re-mi-fa-sol de kleine deugnieten uit de buurt, op dc tonen eener vroolijke muziek, doen dansen ert springen. DE GEHEIMZINNIGE HAND Henri Ebremont heeft zoo even het huis van doctor Walter verlaten, me{ welken menschenvriend hij een lang onderhoud heeft gehad. Herhaalde ma len heeft hij ook in de laatste dagen zijne zuster bezocht en nu gewapend met alle mogelijke inlichtingen, om- Eene geweldige ontploffing deed zich Maandag avond voor in een huis der rue Vilaris te Bordeaipr. Heel het ge bouw stortte in. Het mag een gelukkig toeval heeten dat van de dertien huur ders er maar drie thuis waren, name lijk M. en Mad. Roquebort en Mad. wed. Baquev. Deze drie personen wer den onder de puinon bedolven. De pom piers konden ze alle drie nog levend, doch erg gekwetst ontzetten. Men heeft do slachtoffers naar het gasthuis gebracht. Op 't oogenblik der ontploffing werd in den omtrek een sterke étherreuk waar genomen de oorzaak van het ongeluk is nog niet kunnen vastgesteld worden. trent dc personen, met welke liij kort geleden in kennis kwam, keert hij voor de derde maal naar heihuis zijner moe der terug, om ook met deze een onder houd te hobben. Mevrouw is nog niet weêrgekomen heeft de knecht geantwoord, en mijn heer Henri is boos heen gegaan boas, tot zelfs tegen de straatsteen en, die hij onder zijnen stap den kop schijnt te willen indrukken. Mevrouw is uitgegaan met de dames Drolpitz en Bombas en juist dat ver groot het slecht humeur van den jonge ling. Honri weet échter niet wat er in dien kring andermaal beraamd wordt. Luis ter er moeten scholen en kinderkrib- ben worden opgericht, vrije gestichten, waar de hand der geestelijke zuster niet mag gezien, de stem van den priester riet mag gehoord worden waar het kind eene zoogenaamde ontvoogde op voeding genieten zal. 't Zal, in het middeh^eenor ka.tiholieke bevolking mocielijk, zoo niet onmoge lijk zijn, om, van den beginne af, open lijk met die denkbeelden op te tredeb, doch in dat geval zal men huichelen orn te gelukken men zal het Kristus-beeld, in ?t oog loopend, voor het volk ten toon hangen, maar van lieverlede het masker afwerpen, en optreden zooals men we zenlijk is. Alzoo zou men, achter het mom. proselieten voor bet toekomende maken. Men ziet het, mevrouw is altijd in hare rol en, verwonderlijk, die vrouw heeft gedurig jegens hare tegen partij, het woord Tartuffe in den mond I TWEE BANKIERS AANGEHOUDEN Te Lissabon heeft de poiicie de stich ters aangehouden der Banco d'Ango- la kapitaal 20.000 con tos. Het zijn de genaamden Alves Beis en Jose Bandei- ra en zij worden beticht valsche bankno ten in omloop gebracht te hebben. De beheerder van hun hulphuis te Porto werd ook aangehouden. De bank in kwestie werd sedert eenigen tijd fel aan gevallen door de dagbladen, die haar verweten te werken met een Duitsdh ka pitaal onder een Ilollandsch masker. Een der medestichters van de bank is overigens een Hollander. De minister van buitenlandsche zaken heeft den Por- tugeeschen gezant in Den Haag, die de 'broeder is van een der stichters van de bank, naar Lissabon ontboden. De ge zant zou ook in de zaak betrokken zijn. VIJF-EN-DERTIG DOODEN. Een Hongaarsch wapen- en munitie depot. gelegen nabij de grens van Tsjecho-Slowakië, is in de lucht gevlo gen. Vijf-en-dertig werklieden en sol daten worden gedood. De Hongaarsclie pers 'heeft van wege de regeering bevel gekregen het geheim te bewaren betref fend dc ramp. Gezegd depot was er een, welk Hongarië krachtens het vredes traktaat niet mocht bezitten. Ook was zijn bestaan alleen van de overheden ge kend. De dames Kados en Bicoque zijn het evenwel met de lbovengenoemden niet meer eens: zij toch zijn radicaler in ha te denkwijze geworden en gaan uil van dit princiep, dat de volkomene gelijk heid de streving der moderne wijsbe geerte moetende zijn. de weldadigheid, onder welken vorm ook, nooit tot die ge lijkheid leiden kan. Vernietiging van alles wat men hier gezag noemt, verdwijning van stand en rang in de samenleving; gelijkheid in den vollen zin des woord, zonder maclht hier beneden, zonder hooger geestes-le- ven, zonder onsterfelijkheid, zonder loon of straf zonder God. 't Is afschuwelijk en Jt zal den eerlijken Henri Ebremont doen huive ren, als hij eens weten zal in wat maal stroom .vaA waanzin, zijne moeder meer en meer wordt voortgesleept 1 De jongeling heeft de stad schier in alle richtingen doorkruist. Hij gaa.i langs de Schelde, in welke diepte het licht der lantaarns op de kaaien, kron kelende vuurpijlen neerschiet: hij stapt voort in de straten, welke vooral door de gazvlammen in de prachtige winkels hel der verlicht zijn, en langs welke laatsten eene menigte, verschillend in stand en lang, zich gedurig beweegt hij is dc kerk binnen getreden, waar hij de laat ste tonen des orgels onder de gothisoho gewelven hoort wegsterven; doch rechts noch links vindt hij afleiding voor zijne misnoegde stemming. Den vriend, die hem in het voorbij gaan het «goen avond» toeroept, ant woordt hij niet: den armen duivel die hem eene aalmoes vraagt, stapt hij voor-. Zitting van Dinsdag 8 De-.ember 1925 De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. baron Tibbaut, ondervoorzitter. WETSONTWERPEN. M. VANDERVELDE, minister van buitenlandsche zaken legt twee welsont- werpen neer. Het eerste betreffende de 'bekrachtiging der overeenkomsten van Locarno; het tweede betreffende de toe treding van Belgie tot het hof van ar bitrage in Den Haag. INTERPELLATIE. M. DEJARDIN, socialist, onder vraagt den heer minister van arbeid en nijverheid over het konflikt in de kool- mi jnnijverheid. De redenaar maakt de historiek der onderhandelingen, en her innert de genomen beslissingen in zake der loonconventie. Die loonconventie werd in April 1925 door de patroons afgezegd. Een referendum had plaats cn de werklieden besloten, met groote meerderheid, het werk stil te leggen in dien de patroons bij 'hun besluit bloven. De toestand dient ernstig onderzocht te worden. Het is tijd dat de regeering lusschenkome. Sprëker wil geene ma nier van tussolienkomst vooruitzetteh. doch vraagt zich af of hier ook de r(> geering niet zou kunnen het stelsel toe passen van Engeland en Duitschland. M. VAN CAENEGHEM, katholiek maakt daarover eenig voorbehoud. M. WAUTERS, minister van nijver heid en arbeid antwoordt aan de rede naars, maakt op zijne beurt de histo riek van het geschil en brengt hulde aan de conventie. De heer minister verklaart heel goed te begrijpen dat de werklieden het eens zijn. Het gemiddeld loon van den mijnwerker bedraagt thans nog slechts 25 fr., hetzij een verschil van 2 t. Ui met het loon van voor den oorlog. M. Wauters den toestand onderzoe kende komt- tot het besluit dat de re geering haar plicht heeft gedaan, en hij doet verder een beroep op den we derzijdschen geest van vertrouwen cn verzoening bij patroons en werklieden. M. JACQUEMOTTE, communist prijst den toestand der werklieden in Sovjet Rusland. M. DELATTRE, zegt dat die toe stand veel slechter is als hier en ver wijdt aan dc communisten dat zij de werklieden bedriegen. M. WAUTERS bewijst op zijne beurt dat bet lot der mijnwerkers in Belgie veel beter is clan dit hunner werkbroeders in Rusland. Dan ontstaat een hevige woorden wisseling tusschen communistische en socialistische Kamerleden, zoodat do voorzitter alle moeite heeft cr orde in té houden. Ton slotte wordt de zitting om 5 ure geheven. bijdc straatjongendie hem in den weg loopt, stoot hij ruw uit de baan.Hij mort tegen het licht, tegen de duisternis, te gen de stilte, tegen de beweging, '.egen alles. Henri Ebremont is op dezen oogen blik een egel, die zijne scherpe pinnen legen wie ook opsteekt. Niet wetende waarheen zich te v,-en den, treedt hij de sociëteit binnen, waar de voorname jongelingschap, cte jennes- sc dorcc vergadert om op de hoogte des tijds te blijven dat is, om. er te spre ken over dc jockey- en hondenclub, de soirees; de' vrouwen en de opera verder om er te spelen biljart; domino, dam, schaak, of verleidend écarté. Henri Ebremont geeft geene aan dacht op de aanwezigen. Straks verveelde hem de stilte, nu verveelt hem de be weging. Een oogenblik heeft hij bij het vuur stil gestaan maar het vuur hindert hem, even als zijn donker gelaat, door den spotzieken spiegel weêrgekaatst'hem verveelt. Hij wendt-zich naar dc biljart zaal. Hé wat onaangenaam geklots en gdbots der ballen, en wat klinkt do stem van die kleinen marqueur, met eenen haarbos als een pruikmaker, een tonig en dood vervelend En dan dat getklep en gerammel der domino- of dobbelsteenen ginder Overal dat verwaand air der bedienden, die hem vreemd aanzien, alsof ze heel familjair schijnen aan te vragen !he Ebremont wat zit er scheef, beste jon gen ('t Vervolgt.)]

De Volksstem | 1925 | | pagina 2