t der Kerk II Vrijdag Dec. 1925 Belangrijke bespiedingszaak Een jubileeiresehenk Een Balkaansche ijsbeer De kwestie van den Nobelprijs De gezant der Vereenigde Staten Boeren en Arbeiders bij den Paus Provincieraad van Oosl=Vlaanderen XXXI" JAARGANG NUMMER 284 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. D3,g;]3la.Ci 1 5 Centiomoa Wekelijks 0,75 Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Breams Buildings, 6, Londres E. C. 4. Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxi aan, 13, te Brussel, rRue de Richelieu, Prijs.- H. Damasua Zon op 7,35. ond»r3,52 Nieuwe Maan den 15 Ofschoon Let Heilig Jaar reeds bijna heel en ganseh verstreken is, en de onvergetelijke uitingen van volksgeestdrlft, waarvan Rome sinds acht maanden getuige mocht zijn, wel eenigszins de vrees recht vaardigen dat een 'dergelijke ge moedstemming moeilijk tot het ein de des jaars zou hebben kunnen voortduren, toch is van een vermin dering van begeestering bij de im mer nog aanwassende scharen pel grims nog niets te bespeuren. Men zou waarlijk zeggen dat hun getal aangroeit naarmate Let einde van den genadentijd nadert.Nog dezen .mtorgen stonden meer dan 20.000 bedevaarders uit versclïillige landen rond het pauselijk altaar van Sint Pieter, on> er de mis van den Heili gen Vader bij te wonen. Alwie maar eenigernïate op deze gebeurtenissen wil nadenken, moet in deze onophoudendende uitingen van volksgeestd'rif en van geloof, 'de openbaring van het feit ontwa ren dat het kenmerk is der boven natuurlijke goddelijke instelling onzer moederkerk; ik bedoel het feit barer catholiciteit. Voorzeggingen verweextnUjki,- De groote profeten die 'n hnu vi sioenen van den Messias en zijn we reldwerk gewaagden, loofden en huldigden Hem als een Koning in een rijk zonder grenzen, waarin niet enkel één volk, één stam, één taal, maar alle volkeren, rassen en talen onder éénen schepten zouden vereenigd zijn- Ik zal U de vol keren ter erfenis geven, had Jahve gezworen, en de uiteinden der aar de als rijksgebied De Messias kwamuiterlijk arm en onbeholpen: een onmonding kind op het stroo eener kribbe, in eene donkere rotsspelonk van 't Bethlehemsch gebergte; maar uit d e verre morgenlanden kwamen op hun kameelen aangeschommeld de Drie Koningen mét hun offerga ven, en getafeld aan de voeten van dat kindeken huldigden ze in Hem den groote Vorst, den Verwachte der volkeren. De Apostelen. Na, volgens goddelijk raadsbesluit, dertig jaar verborgen te hebben geleefd, koos Hij zijn twaalf Apostelen uit, on derrichtte ze, drilde ze, en zond ze eindelijk uit ter verovering van zijn rijk Gaat en onderwijst al le volkeren... en ik zal met u zijn tot het einde der eeuwen». Op den eersten Sinxenda-g, ont vingen ze van den H. Geest de ga ve der talen. Nu waren ze redzens- gereed om de goede mare aan allen te gaan verkondigen en de blijde intrede van Jezus- liefderijk... en ze verspreidden zich over den aard bol. De Pausen. En sinds dien dag heeft de veroveringsmarsch dei' Kerk nog niet stil gehouden... en, terwijl de sterkste staten met nij penden dwang en geweld van wa pens er enkel toe kwatnen voor be trekkelijk korten ti jd te regeeren over een deel slechts der wereld, zou de Vorst, die uit Christus' hand den schepter ontving, en in zijnen naam 'n Koningrijk bestuurde, heerschen over en gebieden aan de ganséhe wereld, en dit tot het einde der eeu wen toe, totdat Jezus zelf zal we- ilerkeeren, gezeten op de wolken des Hemels, 0111 te komen ooidee- Ien, de levenden en de dooden. Dit is het groot en blijvend mirakel der algemeenheid van ons geloof, van zijné geschiktheid yoor iedereen, het onloochenbaar kenmerkt der waarheid van onzen godsdienst de catholiciteit der Kerk Duidelijker en sprekender dan ooit zal deze waarheid de gemoede ren hebben getroffen der honderd duizenden pelgrims, die de geluk kige ooggetuigen mochten zijn der grootsche gebeurtenissen van het Heilig Jaar te Rome. De ZendelingenIn de scha duw van Sint-Pieter's koepel rij zen de paviljoenen op der missie- tentoonstelling, die onder de oogen der verbaasde bezoekers het groot sche feit aanschouwelijk maakt der voortplanting van ons heilig geloof tot in de verst afgelegene landen der aarde toe. Wie kan er wande len door die lange zalen, zonder uit elk voorwerp, dat hier tentoon ligt, de liefde te raden die het hierheen bracht? Zoo tastbaar gevoelt men hier dat Jezus nog gekend, bemind en gediend wordt op de wereld door, een talloos leger van priesters, kloosterlingen en zusters, dat on der 't opperbevel van St. Petrus' opvolger langs de wereldbanen op rukt op zoek naar zielen. Of ze ver branden onder de hitte der tropen- zonne, of bevriezen tusschen de ijs korsten van den noordpool... het weerhoudt hen niet Waar Chris- tus'kruis niet heerseht en zijn lief de niet gekend is, daar is hun vader land. De Honderd Duizenden Pel grims. In de groote basilieken is ditzelfde feit niet minder opvallend. Niettegenstaande de last en de on kosten der reizen, 't gedrang en 't ongemak, komen eindelooze scha ren uit alle streken van den aard bol hier samen gestroomd op 't woord van den Heiligen Vader, die 't vorig jaar, op Ons-Heer-Hemel- vaartdag van uit het Vaticaan, de geloovigen der gansehe wereld naar Rome ontbood om er te komen bid den op de graven der Apostelen. Ze komen... en geknield op den vloer dezer tempels die de wijding bewa ren van zestien eeuwen vroomheid en gebed, bidden ze voor de menig vuldige inzichten van den Paus en voor alle nooden onzer Moederkerk Daarna trekken ze opgetogen naar het Vaticaan om er 's Vaders zegen te ontvangen en Hem de hulde van hunnen eerbied en hunnen dank te betuigen, 't Zijn menschen van al len ouderdom en stand, van alle rassen en landen, arm en rijk on onderscheiden door elkaar geinen geld, en Vereenigd in een zelfde be trachting. Door de heilige poorten der basilieken en de bronzen deuren van het Vaticaan komen ze immer- aau voorbij in'eindelooze scharen De Zaligverklaringen. Ook de feesten der Zalig- en Heiligverkla ringen waren een nieuw bewijs de zer catholiciteit- Denkt alleen maar op dc helden der missielanden. N a de verheerlijking der Canadeesehe martelaars (de eerste onder de be woners van Noord-Amerika die in 't Roomsch martelaarsboek werden ingeschreven) kwam de beurt nog eens aan de Chineezen met den za ligen bissehop Imbert en zijn 79 ge zellen die allen ter verdediging van hun heilig geloof gemarteld zijn. Onder welken hemel ze ook ge wonnen en gestorven zijn, bezorgd en liefdevol stelt onze moeder de Heilige Kerk him roemrijk voor beeld voor de oogen van al hare kin deren. De Kerk, eenige have van vrede En als wij nu. met het troostend schouwspel van het heilig jaar voor oogen, aan de oorlogen, omwente lingen en opstanden terug denken, die de volkeren verscheuren en nog immer, als een smeulend vuur onder de aseh van een schijnvrede, Euro pa bedreigen, dan kan ons de waar heid niet ontsnappen dat de Katho lieke Kerk alleen met hare onfaal- bare, goddelijke leer, de volkeren den weg kan wijzen, die ze brengen moet tot duurzame eenheid en hedl- zamen vrede. P.E. Franciscaansche Standaard. De policie heeft te Parijs een valsche marine-officier, Lionel Wiet-, die betrek kingen onderhield met de officieren- vliegers van Versailles aangehouden. ^Volgens den Petit Parisien heeft een mededeeling van Wiet de Algemee- ne Veiliglieid op 'het spoor gebracht van een 24jarig Fransdh meisje, Marcello Monseil, die insgelijks aangehouden werd. Deze vrouw bekende dat zij zidh aan bespieding overleverde en dat zij een vreemden agent over do Fransehe lucht vaart inlichtte. Zij is bespiedster geworden door de bemiddeling van haar vriend Wiet, die haar in den loop der maand Maart aan zijn landgenoot R... voorgesteld had, die mitsgaders een maandloon van 1200 fr Marcelle aanbood in zijn dienst te tre den. De 'bespiedster bezocht achtereenvol gens verschillende lucuhtvaartcentra, na melijk te Bordeaux, St. Nazaire, Cuers, Hyéres en St. Raphael. De inlichtingen die zij verzamelen kon, vatte zij somen in notas die zij in haar. keurs verborg. Zij had ten slotte liet gedacht opgevat aan valsdhermproef- nemingen mede te werken, ten einde gemakkelijker op de militaire lucht- vaarttereinen van Versailles en van Vil- lacoublay toegelaten te worden. De Petit Parisien voegt, er bij dat het onderzoek dat aangetoond heeft dat Wiet zich aan geen enkele (bespiedings daad schuldig maakte, voortgezet wordt om de pliehtigheid vast te stellen van dfe vreemdelingen W. en R., tegen de welke tot üu too geen enkel stoffelijk be wijs bestaat buiten de onthullingen van Marcelle Monseil. Nadere bijzonderheden. De wegens bespieding aangehouden Martlie Moreuil zou vroeger zieken dienster geweest zijn maar zij werd we gens haar slecht gedrag ontslagen. Laatst had zij intieme betrekkingen met een luitenant van Versailles die haar misdadigen stiel ontddkl hebbende de bespiedster aankloeg. De politie hield haar medewerkers William Fischer, Jood, geboren te Lodz, genaturaliseerd Engelsdhman, Ernest Philipps en John Leather, eigenaam van een eleclrische toestelzaak maar die in werkelijkheid agenten van den Engel- sdhen Inlichtingsdienst zijn in hoeda nigheid van officieren en onder-officie ren. De rol van den valschen officier Wiet is nog niet gekend. Men weet nochtans dat hij menigvuldige bezoeken bracht aan de vliegpleinen en dat hij vriend schappelijkheden aanknoopte met het personeel dat hem inlichtingen kon ver schaffen Hij werd ook aangehouden. Martlie Moreuil ontving haai' wedde en bevelen onder oraslag.De noodige in lichtingen werden haar op dezelfde wij ze overhandigd. Marthc Moreuil had zich in verbin ding gesteld met een andere jonge vrouw Lucie René, aan wie zij voorstelde ook inlichtingen over de vliegdiensten in te winnen. De bekentenissen van Lucie Renu vooral droegen veel bij tot het ontdek ken van de bespiedingszaak. Volgens de getuigenissen der ouders en kennissen van Martlie Moreuil had deze een zeer bewogen leven. Men noem de haar «Mejuffer FoxTrott». (Zij had vele vrienden en zocht vooral de officie ren op. Zij ontving, overvloedig veel brieven Deze zaak .maakt veel ophef in Parijs: men is er zeer verwonderd over na het Locarnoverdrag Engelsclie bespiedings diensten in Frankrijk te ontdekken. Twee der Engelsche gearresteerden bekenden aan de Itelligence Sendee toe te be'hooven. de ecne als sergeant, de an dere als luitenant. Zij beweren dat de inlichtingen die zij zochten enkel een handelsdoel hadden. Nochtans worden vele tegenstrijdigheden in hun verkla ringen gevonden. Men denkt dat die spioenen niet al leen voor rekening van Engeland werk ten. Dit wordt trouwens bewezen door de verklaringen van eon bar-man, die ver klaren kwam dat Marthe Moreuil vele bezoeken ontving, o.m. van ce.n Italiaan. De Koning en de Koningin ontvin gen Dinsdag avond den gezant van Ja pan, die hen eene schilderij van groote nationale kunstwaarde aanbood. Het werk is opzettelijk uitgevoerd .door een en beroemden kunstenaar cq aangeboden door de Hoogeschool- jeugd voor den Vrede», van Tokio, bij gelegenheid der koninklijke zilveren bruiloft. De Vorsten hebben dan den pezarü en zijne echtgenoote ten ontblote gc- noodigd ahmedo M. Okuno, de 'kapi tein van do «Suwa Mam», de 'boot met welke HH. MM de terugreis uit Indic naar Europa deed, en die op dit oogen- blik zich in de haven van Antwerpen bevindt. De zwemmer Dloura Dobrosavlje- vitch heeft bij een koude van 12° on der zero, stroomopwaarts Van Belgrado, de met drijf ijs bedekte Save overzwom men. De voorzitter van het Nobelcomitei'. verklaart, dat de geruchten ever het toekennen van den vredesprijs aan Qhamberlau. of Briand ongegrond zijn. Het eenige, dat op 'het oogenblik is to zeggen, bepaalt zich daartoe, dat voor stellen over toekennen van den vredes po-ijs tot 1 Februari 1926 kunnen wor den ingediend. Zooals van zelf spreek- zal het koirriteit geen beslissing nemer voor de verschillende voorstellen ter ta fel liggen. en Mevr Philips gaven Dinsdag avond een groot diner ter eere van kf. Vandervelde minister van tuitecland- sehe zaken. De post zal een dezer dagen de kwij tingen aanbieden voor abonnements hernieuwing. Wij hopen dat onze lezers er een goed onthaal zullen aan voorbe houden. Abonnenten, die veel van huis zijn, doen best hunne huisgenooten te ver wittigen, want men biedt slechts een maal het postkwijtscbrift aan In de laatste dagen waren er twee groepen bedevaartgangers bij den Paus. die om hun eigenaardik karakter bijzondere vermelding verdienen. Zoo zag men eenige honderden arbeiders en 'boeren, die rondom Rome de otfde, vele eeuwen braak gelegen hebbende, doch thans weer veel uitgebreider (be werkte Agro Romano met graan en groenten bebouwen. Krachtige ver weerde gestalten met hare vereelte han den, die in den ruwen Noordenwind van den winter op de verre Campa- gnasleppen hun groote (kudden weiden en in de zomerhitte het kostbare koren erbouwen, en oogsten. Het is een brave, diep-godsdienstige bevolking. Een deel ervan zijn nog on geletterd, maar daar er in de laatste ja ren overal in de Campagna scholen zijn gebouwd, die onderwijs verschaffen aan de kinderen der boeren en landarbei ders; zullen deze allen de leergangen kunnen volgen. Ook een aantal opofferende geeste lijken werken voor het heil der zielen in de ver uit elkander liggende bóeren- nederzettingen. De geestelijke leider der (bedevaart. Don Baldelli, voerde met trots en vreugde zijn brave parochianen aan de voeten van den H. Vader, die hen, te zamen met de arbeiders der maatschap pij «Viscosa hartelijk zegende eh een schoone toespraak tot hen hield over de 'hooge waarde van den arbeid, in den geest van den Zaligmaker en van de Kerk beoefend. De arbeiders der «Viscosa» zijn wéVkzaam in een zijdefabriek, die zich Voor de Porta Prencstina bevindt, en moer dan 800 aitbeiders werk verschaft Er zijn daar ook zeer vele vrouwen en meisjes werkzaam, die zich, dank zij de voortdurende zorgen der (Zustere van Barmhartigheid, geestelijk, lioha melijk en vooral ook op godsdienstig en zedelijk gebied in den besten toe stand bevinden. Het was den Zusters een bijzondere vreugde, dat zij al het personeel der fa briek (ook dc mannelijke pelgrims stonden onder leiding der Zustere vooj; den II. Vader mochten brengen Openbare zitting van Woensdag 9 December. Aanvang te 2 uur. Voorzitterschap van den lieer Van Winökel. ONDERLINGE^ BIJSTAND. Op verslag van Edm. Vincent wordt weerom een krediet van 775.000 fr. in de begrooting ingeschreven. Er zijn eenige wijzigingen gebracht aan de ver deeling, en de maatschappijen zullen voortaan een hulpgeld van 3000 fr. per jaar ontvangen, wanneer zij een ziekenbezoekster aanstellen. M. Cooreman, (bestendige afgevaar digde, verzet zich tegen het verleenen van toelage aan de stad 'Gent voor ver- beteringswerken aan de Patijntjes- straat, omdat de plans niet voorgelegd werden en de vraag maar gedaan werd als de werken reeds uitgevoerd waren. M. De Backer verdedigt de toelage omdat de werken uitgevoerd werden op verzoek van hoogerhand, om do werk loden arbeid te verschaffen. M. Cooreman. (De provincie geeft 3lage als de Staat er toekent. In dit geval verleent de (Staat geen hulpgeld, wij kunnen er dus ook geen verstrek ken. M. Liebaert pleet ten voordeele der toelage omdat de werken uitgevoerd werden op verzoek van het ministerie van Landbouw om de werkloozen to helpen. M. Verwilghen, bestendige afge vaardigde. Hier is kwestie van hulp aan de werkloozen. op verzoek van den Staat aangegaan. De* 29.900 fr. ge vraagd worden dienden dus ten bate van de St;iht te vallen M. Balthazar meent dat het hulpgeld moet- verleend worden door do provin cie en brengt er bij te pas dat de heer minister Janssen dien morgen verklaard had dat hij voor 31 December een ver klaring zal afleggen, belovende voor do provincies en gemeenten eene punten- verdeeling der Staalaliulpgelden M. De Backer leest een brief van den lieer Gouverneur om te bewijzen dat do plans intijds werden voorgelegd. M. De Beuekelaer is van oordeel dat men het -hulpgeld moet toekennen. M. Van de Velde, bestendige afge vaardigde, zal de toelage niet stemmen, zooveel te meer omdat er een wetsont werp is neergelegd waardoor de provin cie zal benadeeld en de stad Gent zal bevoordeeld worden. M. Balthazar doet nog opmerken dat er niet alleen gewerkt werd om werk loozen hij te staan, maar ook omdat het was een werk van nut. Wat de bemer king van den heer 'Van de Velde be trof t. ook Gent protesteert tegen dat wetsontwerp'. M. Verwilghen stelt voor de zaak tot nader onderzoek te verschuiven. MM. De Backer en Balthazar verzet ten er zieh tegen. Men begint de stemming bij zitten en rechtstaan, en er schijnt verwarring te heerschen, of men stemt over verda ging of over de kwestie. De heer voor zitter vraagt dus de stemming bij naamafroeping. De socialisten begin-- nen te roepen en de heer Balthazar be schuldigt- den heer voorzitter dal hi j partijdig handelt. Socialist De Roo on derscheidt :ieih in het roepen en schel den, wat de heer Van Risseghem doet bemerken dat men hier niet op Ledo- berg is. Verwilghen protesteert tegen de handelingen der socialisten en zegtdat de heer voorzitter boven alle verdenking staat. M. Meijersocialist, secretaris, ver klaart zich eens met do socialisten. De heer voorzitter verklaart dat hij de naamafroeping gevraagd heeft om dat hij geen optelling kon maken Mi De Roo. beroept zich op het regle ment om tegen de (begonnen stemming te protesteeren. (Eindelijk komt men overeen per naamafroeping te stemmen over de be sluiten der kommissie. Deze zijn ver worpen met 41 tegen 40 stemmen en 2 onthoudingen, M.M. Van den Broeeke en Verwilghen. die zich onthielden om dat ze voorstanders waren der verda ging. M. Veruilghcn. De dagorde door de 'kommissie voorgesteld is verworpen. Men moet nu stemmen of er een be drag aan de stad zal toegekend worden. M. Balthazar Het princiep der toelage is erkend. Laat ons de zaak naar de kommissie terug sturen. Dit wórdt algemeen toegetreden.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1