Ret Zusterke der Armen Een YCf-zotiiien erfeniszaak Toestand van den landbouw Eene hoeve afgebrand !e Denderleeuw AUGUST SNIEDERS Geheimzinnige zaak te Brussel Brand te Esschene- Lombeek Erg automobielongeluk te Brussel 3)e flrusselsche ei'lour on aid' Duifscher aangehouden te Antwerpen Spoorwegongeluk te Hereuthals Wederom eens le Assche Schrikkelijk auto ongeval le Zundert Sterfgeval KAMER tSICJ5BSggS3Cg»-g&rr-: AMBTELIJKE MEDEDEELIXG. lici mi uri-eric van Buitenlandse"'., Zaken doelt het volgende mede: Niettegenstaande berichten door ds zorgen der regeering, in hot Staatsbla» (ii de dagbladen verschenen en niette- g.iistaandc «le verklaringen in do Ka mer van r. oiks ver t egen woord igers af gelegd door de ministers van Builen- Jandsdie Zoken cn Rechtswezen in Ju li 1024. toe'i gaan zekere personen voort met liet ministerie van buiten- landsche Zaken ie verzoeken een on derzoek in ie stellen naar een belang rijke erfenh. die zou nagelaten zijn door een zekeren Dubois, te Batavia (Ned.-Ind.) overleden in 1704. Het ministerie van Buitenlandsche IZaken acht het noodig er nogmaals op te wijzen, dat ernstige nasporingen we-' den gedaan in Nederland en in Neder- landseh-Indis en dat bedoelde erfenis slecht? bestaat in de verbeelding. Het ministerie houdt er aan het pu bliek te waarschuwen tegen 'het optre den van gelukzoekers, die de zaak in hun eigen voordeel trachten uit te bui ten. gedurende November 1925. Volgens dc verslagen der Rijkslandbouwkun- digen.) Weergesteldheid. November was nattig en koud. Deze ongunstige weers omstandigheden hebben het uitrooien en het vervoer der beeten zeer Hut tig gemaakt. Zij hinderen ook het ploegen en het zaaien der graangewassen. Gzoo le oppervlakten blijven nog te bezaai en. Alhoewel de boeten voornemens waren, aan de zaaiingen, en namelijk aan de tarwe, een groote uitbreiding te geven. De vorst heeft de slakken gedood, di« aanzienlijke schade berokkenden aan de zaaiingen. Op het einde der maand .viel er sneeuw in overvloed. ►Stand der gewassen; De herfstzaain gen zien er in 't algemeen goed uit De jonge klaver staat krachtig en didhi bezet. De navrudhten bleven goed voortgroeien tot half November, en de opbrengst' is aanzienlijk. Wat de suikerbeeten (betreft, het uit rooien is niet geëindigd en bijna overal blijven groote 'hoeveelheden te vervoe ren De opbrengsten zijn nog al veran derlijk, doch mogen gemiddeld geschat worden, volgens de streken, op 25.000 tot 28.000 kgr. per hectare, met een suikergehalte van 16,50 tot 17,50 Dc groote cultuur vebkeert in een moeilijken toestand, ten gevolge van do iagc verkoopprijzen der beeten; som mige suiker fabrieken hebben uitge steld tot einde Mei om den verkoopprijs vast te stellen. Men meldt dat eenige Verzendingen van suikerbeeten ge schieden naar Duitsdhland over Hol- .land, en naar Frankrijk. Indien de huidige toestand van de suikermarkt niet verandert, voorziet men eene sterko vermindering der cultuur. Vlaskooplie den hebben tot 2.000 fr. betaald iper hectare voor liet huren van gronden., doch gezien de onzekerheid van den toe stand. doen zij geene aanbiedingen meer. Gedurende het slecht weder hebben dc landbouwers graan gedoreoht. Veekweek. Overal is het vee moe ten binnengebracht. De veekweek en do vetmesting ondergingen geene noe menswaardige verandering. Op do markt bekommert men zich weinig om het mager vee. Het vee van 1ste kwaliteit behoudt zijn vorige prijzen. De paardenhandel blijft stil. I bestand van de marktDe prijzen der granen zijn vaster geworden, ten minste voor dc tarwe. Boter en eieren blijven zeer duur, wgnt dc opbrengst vermindert in dit jaargetijde. Men verkoopt, per 100 kgr.: Tarwe 112-115; gerst: 95-100; rog: gc80-85; haver: 75-100; paardeboo- nen: 108-115; aardappelen 25-38: sui* kerijwortelen19; suikerijbooncn95; iiooi: JM-32stroo: 18-25; voederbee- ten: 7,5-9; vlas: (in stroo) 80 fr.Hop (de 50 kgr., Poperinghe) :900tabak (het kgr., V» ervicq) 5-0,50boter (het kgr.) 19-23; eieren (per stuk) 1-1,20; Slachtvee, liet kgr, levend gewicht: Stieren en koeien: 3,50-4.75; vette kal veren: 4-7; vette zwijnenG-7,75; Big gen (8-10 weken) 150-225 fr. 't stuk. 3 Woensdag morgen rond 6 uur is brand ontstaan te Denderleeuw in de hoeve der echtgenooten Alfons Class, op den Landuit, Het waren de gendar men op nachtronde langs daar, die eerst het vuur bemerkten en aanstonds bét sein gaven. De bewoners der hoeve hadden juist den tijd om hunne klee deren aan te trekken en den vuurpoel te ontvluchten, hunne spaarpenningen medenemend. De vlammen namen snel uitbreiding en deelden zich aan do ne venstaande gehouwen mede. De gen darmen en de toegesnelde landbouwers gingen moedig bet euvel te keer en kon den toch de naastgelegen woonhuizen vrijwaren. 'Na twee uren wertkens wa.i de brand overmeesterd. Heel de hoeve van Claes met al hare afhankelijkhe den en heel haren inhoud is de prooi der vlammen geworden. De schade be loopt minstens 25 000 frank. Een on dorzoek is ingesteld om de oorzaaik to ontdekken. -VW een verhaal ülfc enzo dagen DOOR 34ste Vervolg. In de leeszaal leunt Henri met het hoofd in de handen en heeft een of an der dagblad, onverschillig welk, voor zich getrokken; hij merkt niet een? op, dat hij op dc advertentiën, op de vierde bladzijde staart, en het kwakzalversbe- richt van le veritable elixir toniqae of der pillen van Holloway schijnt te le zen. Pas merkt liij zulks of hij staat op, wendt zich naar de bibliotheek met een aantal geleerde boekdoelen opgevuld, wier vergulde ruggen als de vergulde opschriften van graftomben zijn, en welke nooit worden geopend; doch ook de bibliotheek heeft niets aantrekkelijks voor Ebremont, en gedachteloos keert hij in de conservatie-zaal, bij het vuur terug. Hé, zie daar is Ebremont klinkt er plotseling eene stem boven de andero stemmen uit. Ilenri ziet op en bemerkt eene groep van vier of vijf personen, die op sopha's en achter een pair tafels Iuierikken. Dc aanspreker is een tamelijk gezel jong man, met zwarten stoppeligen baard, grof van trekken, breed geschou derd, zwaar gekneukeld, onaangenaam in spreektoon en lach, en met een oog- J EEN GEVAL VAN OPSLUITING. De Bn ;-selschc politie heeft een or. derzoek ingesteld naar een vrij geheim zinnige zaak. Beweerd wordt, dat de 60jarige me vrouw D., afkomstig van Luik,^ sedert 13 jaren in een kamer van de derde verdieping eenei' woning der Paeifica liestraat is opgesloten. Niemand mag dc kamerdeur op de trap naderen. De deitl' is op slot, gegrendeld en voorzien var. eon IJzerdraad, die vastgemaakt is aan de kruk van den beroesten 9leutel. Een buurman komt dagelijks de zes tigjarige van voedsel voorzien op de. volgende wijze: Met behulp van een aan een touw vastgemaakte mand, die door een der ramen aan den kant der Paeifikatie- straat naai- beneden wordt gelaten wordt het voedsel naar boven getrok ken. Allerlei afval en vuilnis worden, in een papier gewikkeld, op straat ge worpen. Dagelijks komt C., de buurman, nieuws van de opgeslotene nemen. Hij blijft echtei voor de gesloten deur in een zetel zitten, terwijl het oudje ach ter dezelfde deur spreekt. Op voornoemde deur staat geschre- nVerzoeke geen enkel woord toe te sturen aan mevr. D., die door een hart kwaal is aangetast; de kleinste ontroe- •ing kan noodlottig zijn. Volgen de handteekening van C. en zijn adres. 's Avonds huilt en schreeuwt soms de opgeslotene. Het parket heeft deze zon derlinge zaak in handen. Een geweldige brand heeft Dinsdag nacht gewoed in de hoeve der echtge nooten Caltebaut te Essohene-Lombeek. Het vuur ontstond in de schuur, pa lend aan het woonhuis, en het noodsein werd gegeven door geburen, die rook uit het dak. zagen opslaan. Tengevolg-3 van den lievigen wind sloegen de vlam- Tnen spoediu over naar andere afhanke1 lijkheden der hoeve. Op het luiden der brandklok snelden de inwoners van het dorp van allerwege ter plaats om te helpen blusschen en te redden wat mo gelijk was. Het vee kon behouden uit de stallen gebracht worden en voorts moest men uren werken eer de vlam men gedoofd waren. De schuur, de stal en het woonhuis, zijn in asch gelegd. Het landbouwalaam, de geborgen oogst en de meubelen zijn eveneens de prooi der vlammen geworden. De aangerich te schade wordt op 60.900 fr. geraamd en er is slechts gedeeltelijke verzeke ring- Woensdag morgend was de genaamde Anna Vinck, echtgenoote Stiekelmans oud 31 jaar, wonende te Sinte-Katharf- na Lombeek, het gaanpad aan 't kui- schen voor een huis van den Antwerp- scken steenweg te Brussel, toen een au tomobiel, die op de vochtige steenen uit gleed en wegslingerde, 'haar kwam om beuken. De arme vrouw verdween ondei het voertuig en werd erg gekwetst aan het hoofd en op het lichaam. Men heef: haar naar 't Sint-Jansgasthuis gebracht. De auto was gevoerd door den Chauffeur Jos. Pieters, wonende op de Nieuwe Laan te Vilvoorde. ÜC; gauwdieven Do polity van St. Joost ton Noortc uit de Louis Hap-i, Dinsdag avond in eene heiUoip had zidh Dinsdag'le *,0o,';Jslut'0- eerl wkoren Gilles avond naar een grooien win'kel van mod v'' 1,jl,<len. een 20 jarige kere: cxie iiet eerste regiment gidsen was ont- vlucht en beschuldigd werd van talriike Mud. Kestcloot. straat te Etterbeek, deartikelen der Nieuwstraat begeven Een stoutnloedige gauwdief heeft van het gedrang kunnen gebruik maken om uit den voorraadzak der vrouw een sa- eoche te stelen die eene som van 450 fr., een armband-uurwerk en verschillende waardevolle voorwerpen bevatte. Men heeft niet de minste inlichting over den dief. Zekere Felix Van G., boCklhouder, wo nend te Anderledht, bevond zich Dins dag aan een winket in de groote post en werd er ontlast van zijn brieventesdh in houdend eene som van 1.500 fr. De ver moedens rusten op een man, die nevens den bestolene aan het winket stond. Die man wordt opgespoord. M. Sintzen, wonende te Hardenveld. Holland, op doorreis in de hoofdstad, had Woensdag morgend op de Dailly- plaats te Schaerbeek een tram genomen en was op het platform blijven staan Toen hij op de Karei Rogierplaats af stapte stelde de Hollander vast dat zijne brieventesch met 2.000 frank en zaken- papieren de pijp uit was Een behendi ge gauwdief moet ze hem hebben ont futseld. Gisteren hebben agenten van de op sporingsbrigade in den omtrek: der Ita- liëlei te Antwerpen, eenen 46-jarigen Duitscher aangehouden, die bijzondere secretaris was in de statie van Ohemnitz, en daar gelegenheid 'had gevonden, om 35.000 goudmark te verduisteren. De kerel was naar Antwerpen gevlucht, vermoedende dat hij door zijne bekend heid met de stad 3iier veilig was. Inder daad dezelfde was tijdens de bezetting in Antwerpen, statieoverste der Ziiidsta- tie. Hij werd ter beschikking van het ge recht opgesloten. Dinsdag bij het binnenkomen van trein 516 omstreeks 9 u 20 gebeurde iü de statie te Ilerentihals een pijnlijk on geval. Stoker Lodewijk Gillis van Ant werpen, was bezig in zijn vuur te kote ren met een langen ijzeren haak. Opeens sloeg de ijzeren staaf tegen een seinpaal en wierp den stoker omver. De machi nist sprong zijn stoker ter hulp, die 'kloeg van inwendige pijnen. Op het ma- Chieii bevond zich nog de meester ma chinist. Zoodra de trein in de statie stil stond. werd de gekwetste op de draagber rie gelegd en in (het statiegebouw gedra gen, waar een bijgeroepen geneesheer den gekwetste de noodige zorgen toe diende, en hem nadien naar het gasthuis deed overbrengen. De geneesheer ver klaarde dat de losse ribben geraakt zijn en dat Gillis verder nog inwendige kneiv zingen opliep. De gekwetste (klaagt over inwendige pijnen. Zijn toestand, alhoe wel erg is niet bedenkelijk. De familie werd met de noodige. omzichtigheid op de hoogte gebracht van het ongeluk. slag geheel in overeenstemming met den lichaamsbouw' dat wil zeggen, zoo wat onbeschoft. Men geeft hem niettemin den aristo cratisch klinkenden naam van mijnheer Van Deftel-tot-Deftel, ofschoon men me. reden mag denken dat hij een in een beschaafden kring niet recht op zij ne plaats is. 't Is ook maar gesmokkeld goed Zijn buurman is een fijn aangetakeld jong mensch, met puntigen knevelbaard een regelmatig en aangenaam gelaat eene onberispelijke wandeldreef dwars over het hoofd: eene IbJeeke, magere hand, waaraan een breeder, ring met wapen blinkt; eene diamanten speld op den blauwen halsdas t>n eene zware gou den horlogie-ketting, vormen ongeveer het kenmerkende van dezen bezoefkor. Men noemt 'hem baron van Castele. Adel van gisteren De overigen moeten wij niet zoo nauwkeurig opnemen het zijn zonen uit de hooge handels- of financie-wereld» of zonen van voorname, zelfs adellijke familiën. die zich, in alles wat tact i-\ van de twee eerstgenoemde onderschei den, en die zelfs meer dan eens den neus tegen den lompen en vierkanten Van Deftel optrekkon. De twee eersten hebben wij nog ont moet, en wel tijdens het bal. 't Is eene eeuw geleden dat wij Ebremont niet meer gezien hebben 'I hervat mijnheer Van Deftel. Hij heeft het ook bijzonder druk 1 Iaat de jonge baron er spottend op vol- gen. Dat steekt Ebremont; want hij denkt dat die snoeshaan eene zinspeling maakt op zijne bemoeiingen in de droevige zaak der begrafenis. Wat bedoelt gij met die woorden? zegt hij scherp, en nog dieper gekwetst nu de baron in een onmatigen lach schiet. a Henri Ebremont is niet in stemming om dezen avond te gekscheren hij ver laat zijne houding voor het vuur en na dert den baron. Wilt gij door die woorden op zeke re gebeurtenissen doelen vraagt hij met nadruk. Mijnheer van Castele heeft geen lust meer tot lachen. Ik doel op uwen triomf tijdens het bal, 'haast (hij zich te zeggen, ontzet door toon en houding van Ebremont. Ebremont heft de schouders op en keert naar het vuur terug. Welnu,hoe gaat her met het tortel duifje, Ebremont horvat Van Deftel. In andere gevallen zou de jongeling een onbeduidend, maar lachend ant woord gegeven hebben dezen avond vindt hij dien dommen en vierkanten Van Deftel nog dommer en vierkanter dan ooit, en lomp antwoordt hij Neem zelf uwe inlichtingen, in dien gij er belang in stelt. Ha, gij wilt loochenen, dat gij den ouden Cerberus bezoekt? roept Van Dcf-1 tel triomfant. Dat weet ik beter., Ebre-1 mont,, ik verwed tien flesschen champa- i gne, dat ik u jui3t dag en uur zeg, waar- j ciip ge bij den schoenmaker den trap op-1 klautert. Gij hebt oen goed spion, of mis schien doet gij de functie zelf ant- j Op den Gentschensteenweg te Assdlie, is Dinsdag avond een (botsing ontstaan lusschen een gespan en een automobiel. De landbouwer Jules De Wit, wonende gehucht Assdhebeefk, reed met zijn ge span langs gezegden steenweg, toen dit laatste op zeker oogenblik 'bezijden werd gevat door een automobiel, waarvan de genaamde R. 'Verslapen, van Gent, de voerder was. De voerman is er met lich le kwetsuren aan de beenen vanaf geko men; beide voertuigen zijn nogal erg beschadigd Een onderzoek wordt gedaan om de verantwoordelijkheid voor het ongeval vast te stellen.. GEKWETSTE BELGEN. In het Stuivonberggasthuis werden Woensdag morgen drie personen opge nomen, die te 'Zundert; in Holland slachtoffer van een erg auto-ongeval werden. Het zijn de echtgenooten Caron- Gystbrcchis, wonende Loosstraat te Ant werpen, en de vrouw Schaepsmeerdera van St. Kathel ij ne-Waver. Dc man Caron die eerder licht ge wond was. kon na verzorging huiswaa-rta keeren. Met de twee vrouwen is het treuriger gesteld. De vrouw Caron werd erg aan het hoofd gewond. Men vreest voor een schedelbreuk: en wat de wouw Schaep smeerdera betreft haar werd de rugge- graat gebroken. Verdere inlichtingen over dit onge val ontbreken. E. P. Adolf, superior van het klooster der Kapucienen van Herenthals, die Maandag in de kapel van het klooster der Franeiskanersen de lijkpledhtighe- den bijwoonde van zijn zuster, den Vrij dag te voren plots overleden, is even eens subiet gestorven. Gekend predikant en schrijver van godsdienstige studies was hij, vooraleer naar Herenthals te komen, leeraar in het noviciaat- van Edirighen en achtereenvolgens prior in verscheidene kloosters, waaronder dit der Ossenmarkt, te Antwerpen. woordt de jongeling kortaf. Wij weten alles iuioht de baron. Denkt ge dat ik er een geheim van maak, dat ik den ouden muziekant be zocht heb Slechts mannep, zoo als wij er kennen, niet waar baron zouden heimelijk den trap op sluipen en het daarna loochenen. Dat is met inzicht gezegd, doch het chijnt dat van Castele den steek niet heeft gevoeld. Uwe inzichten kunnen eerlijk zijn. zegt de baron glimlachend. Zeker, en als een welopgevoed mensch wendt gij u het eerst tot den vader of den voogd, spo'; Van Delftel. Onbeschoftheid is geen geest, zeg$ Ilenri. Indien ik bij dien ouden man een bezoek heb afgelegd, dan was het vooreerst om eenen plicht van dankbaar heid te kwijten, en vervolgens om hem eene vergoeding aan te bicden voor het hem, door ons, toegebrachte nadeel, het geen gij gewis vergeten -hebt. Inderdaad, ik heb er niet meer aan gedacht; gij hebt wel gedaan Ebre mont En de man heeft aangenomen? Hij heeft geweigerd. De twee sprekers blijven alleen in het gesprek gemengd; al de overigen luiste ren. glimlachen soms, doch zwijgen. Zij j toch kermen het walgelijk tooneel van vastenavond, cn menigeen der aanwezi gen moet nu innerlijk zeggen Er was daar. hij die groote straatbengels, toch één man van liart, dat was Ebre mont. Maar toch moet men bekennen dat. het onderwerp den hoogen toon' dirr> Ebremont- aanslaat, niet waard is en dut alles in eene yrooüjke luim moest diefstallen en aftruggelarijen. Hij ging aan tarijke huizen aanbellen om geld iii te zamelen ten voofdeele van een goed wc ik, waarvan hij zich als secretaris uit gaf. Hij maakte gebruik van dc gele genheid dat men hem eenige oogenblik ken alleen net, om menig voorwerp van waarde dat in zijn bereik stond, te ont vreemden. Zoo stal hij ten nadeele eenei dame uit de Fritz Toussaintstraat, to Elsene, een koffertje met 30.000 frank juweelen. Op het oogenblik zijner aan houding vond men nog een deel van d'.o kostbaarheden in zijn bezit. Hij beken de de ander*1 juweelen te hebben ver kocht, een gedeelte te Gentveen ander te Brussel, na ze van hunne edclsteenen te hebben ontdaan Daarbij zal B., noa worden vervolgd voor het dragen van een valschen naam. Zitting van Woensdag 9 December Zitting geopend om 2 ure, endor Voorzitterschap van M. Bruner,. voor zitter. Verschillige wetsontwerpen worden overweging genomen en daarna vangt de bespreking aan over de VERHOOGING DER DUURTETOE- SLAGEN AAN DE STAATSGE- PENSIONNEERDEN. Volgens het ontwerp der regeeriiu-; mag het maximum van den duurteloé slag der staatsgepensionneerden nio' meer .dan 500 fr. per trimester hedl'i! gen (500 fr vermeerdering.) AI. Melckmans verdedigt een amen dement waarbij de maxim umv?rhoo ging gebracht wordt op 600 fr. AI. Dejéze, oud-liberaal minister steunt M. Melckmans. AIM. H. Heyman en Bené Debruync verdedigen het ontwerp der regeerina- Deze laatste wenscht zelfs dat du syn dikale organismen hierover gehoor i worden. AI. Janssen, minister deelt mede dat de perequaiie-commissie der pensioe nen eerlang haar werk zal geë.udigd zijn. (De socialisten verlaten dc zaal on. hunne houding te bepalen in deze kwes tie; hij hunnen terugkeer schijnen zij het regeeringsontwerp te zullen stem men.) AI. Fieullien (katli.)' steunt het ont werp. AL Schirüer (socverwijt M Dovéze dat toen hij deel maakte van de regee ring op 'bezuiniging aanstuwde en hij een tekort 'iet van een half m'lliard frank, en nu komt hij uit demagogi.! tot nieuwe uitgaven aanzetten, (gewel dig rumoer op verschillende banken.}' M Huhin doet dezelfde verwijten aan M. Devèze. M. Melckmans trekt zijn amende ment inhot wordt echter terug voor gesteld doo.' M De Clercq der Front partij. Bij hoofdelijke stemming wordt het verworpen met 114 stommen tegen 8 en onthoudingen (liberalen.) Het wetsontwerp der regeering wordt goedgekeurd Nadien keurt de Kamer het or tower p goed den wettigen intrest bepalend on Vi voor de burgerlijke zaken en V2 voor de handelszaken. Wordt, neg goedgekeurd de wettelij ke erkenning van Belgische ver.noo'- schappen in Rusland. Zitting geheven te 5 ure. afgeloopen zijn. 't Dreigt integendeel een donderbui te worden De baron heeft nogmaals gezinspeeld op de eerlijke inzichten van Henri Ebre mont. Men heeft immers nog meer won deren gezien Waarom zou Hcnri Ebre mont niet kunnen doen wat zooveel an deren, ja. zelfs prinsen en vorsten, voor hem deden Waarom niet valt deze bits in dat meisje is eerlijk, van goeden huize, van deftige familie. De baron van Gas tele zou zelfs niet kunnen weigeren, bij de huwelijks-plechtigheid ecii mijner getuigen te zijn Gij zijt zoo beslissend mompelt de jonge baron, gekwetst over den toon die iets vreeselijks schijnt te verborgen. Hoe? gaat Ebremont. verschrikke lijk in zijne wraak, voorthoe de baron van Castele zou weigeren de getuige van zijne eigen nicht tc zijn De baron werd gloeiend rood van schaamte iedereen spitst de ooren. want dat belcoft eene chronique scandaleusc te weiden. D-e vergetelheid zou te ver gaap. 'herva!; Ebremont, boosaardig als een dui vel. Dat incisie is mejuffer Rosa Tenaj» de dochter van de eigene nicht uwer moe der. /.i is zo; arm als gij rijk zijt. mijn lieer «le baron - maar eerlijk is zij en z. draag: ten d topgen naam. Mijriliev berst dc aan gesproken - los, uwe woo oen kunnen beleëdigend zijn I.ijt go dwaas •-■ voor al dien or. zin to s tc maken i to cht de vierkante Van J V tel. ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1925 | | pagina 2