12 Zaterdag Dec. 1025 Wij ijzigingen in het ministerie £n het Vaticaan De Belgische m u ii t her vorming De bespiedingszaak Moreuil Onbepaald uitstel In de evenlaliige kom= missie van spoorwegen De wettelijke intrest Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXI» JAARGANG NUMMER 285 ■Telefoon 114. 15 Centiemen Wekelijks 0,75 Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt] Buildings, G, Londres E. O. 4. Publiciteit buiten het flrr. AALST Agentschap Havas, fedotf Waxlaar-, 13, te Brussel Rus de Richelieu, Prijs. Breams H. Justinus Zon op 7,36. onder3,62 Nieuwe Maan don 1L> Om des heiligen Pastoor van Ars zijn leven beter te verstaan moet men zijne pastorij bezoeken en be zichtigen. Dat nederig herdershuis staat daar op twee stappen van de kerk, "t Was op 13 Februari 1818 dat M,. Vianney voor de eerste maal er den dorpel van betrad, nadat hij door zijn bisschop naar die armoedige en ongodsdienstige parochie Ars werd gezonden om ze te bekeeren en te bestieren. Joannes-Maria Vianney was toen sleelits 32 jaar oud. De goede priester kwam van Ecully .waar hij enkele jaren had gestaan als onderpastoor en zijn pastoor, die eens zijn opleider in het pries terlijk leven was, de oogen sloot en ten grave vergezelde. In diepen touw nog gedompeld kwam hij thans bezit nemen van een onver schillig en lichtzinnig dorp waar hij zelf nutteloos de klok moest luiden, Zijn kei'k bleef in 't eerste eene woestijn zonder omtrent niemand die, er de goddelijke diensten kwam bijwonen. Doch hij ging zelf, als een goede herder, zijn schapen op zoeken osn ze te brengen naar den schaapstal, Met zoete woorden en I gulhertige wenken en lieftallige uit- boezemingen maakte hij eerst in druk op de ouderlingen, de zieken, de kinderen— De parochiepriester zonder parochianen bezocht odk Juffer van Ars, de kasteelbewodn- ster, die de eenigste godvruchtige persoon was kier streek en de wel doenster der armen. Hij, priester, leefde van niets, hij had niets ncso- dig, begeerde niets voor zich zeiven. Zijn pastorij bleef leeg want hij hield zijn verblijf in de kerk, dag en nacht kon men hem daar zien en vinden. Voor zonsopgang kwam men uit nieuwsgierigheid naar 't heiligdom om de deur met een spleet te openen en verwonderd te kijken naar die schaduw die in 't koor geknield lag en om de snikken en de gebeden van den heilige af te luisteren. Eindelijk ging men ter kerke om de mis bij te wonen en den goeden pastoor niet meer te doen lijden ter wille van die nalatigheid. Nochtans hij preekte zoo met moeite en viel er somtijds uit, want zijn geheugen wilde hem niet mee. Hij was klein van gestalte en tocli zoo leelijk en kreeg welhaast zoo één ascetische vorm en uitzicht. Hij gaf alles weg wat hij beaat en wat hij kreeg. Eene vrouw had hem bestolen en hij ging de dievegge verwittigen dat de gendarmen haar opzochten. Hij at niet of bijna niet. Slechts twee aardappelen per dag met wat brood dat hij de bedelaars afkocht, In zijn bibliotheek had hij eenige boeken van levens van heiligen staan die voortkwamen van de schamele erfenis van den pastoor van Ecul ly en hij begon goesting te krijgen om deze helden stipt na te volgen, daarom geeselde hij zieli ten bloe de en vastte dagelijks-Allengskens aan werd hij zoo mager als eeïi graat en welhaast zoude men ge meend hebben dat hij geen lichaam bezat, 't Was als eene verschijning, eene schors over de beenderen. Welhaast begonnen de dorpelin gen en de boeren van de parochie te verstaan hoe hij ze beminde en tot God wilde brengen... en ze kwa men erop af- Ze bleven niet lang al leen want de naburige parochies zonden insgelijks een groot getal toehoorders die zijne thans zoo vloeiende, gemakkelijke verstaan bare en ieverige sermoenen kwamen afluisteren. Hij kreeg de faam van een heili ge.. die hij werkelijk was.,, Hij kon bijna zijn biechtstoel niet meer verlaten... Hooggeplaatste en be roemde bezoekers kwamen er ook op af en belden aan zijne pastorij deur Pater Gratry, pater Petetot, pater, thans zalige Eymiard, Mon- talembert tot Lacordaire toe. Men zag de wereldberoemdste predikant met ingetogenheid een sermoen van dien weinig bedeelden en armen dorpspastoor afluisteren. Onze heilige pastoor, biechtva-j der en zielenbekeerder was ook de stichter van een weezenhuis aan 'l wien hij 't onderhoud schonk door1 mirakelen te verrichten. Hij begif- te de zendingen en verkocht zijn eigen goederen. Hij deed zijne bis schoppen nadenken en hem gebie den zijne verstervingen en boetple- gingen te verzachten... zonder goed gevolg De duivel kwam hem ter gen en lastig vallen en zijne mede- broeders-priesters lachten hem uit en meenden wel ook dat er eene vijs los was geraakt in zijn brein. Er kwam volk toegestroomd te Ars uit alle hoeken van Frankrijk, ook uit vreemde landen uit Belgie, Engeland, Italië. Zwitserland, enz. Genezingen bewerkte hij, doch schreef ze toe aan de tussehenkomst der H. Philomena. Hij zat 10 uren per dag in zijn biechtstoel en ver leende slechts een drietal uren rust aan zijn uitgeput lichaam dat het opgaf in den nacht van 4 Oogst 1859- Nu staan we voor dat zelfde bed in die zelfde lage. kleine kamer waar onze heilige den geest gaf. In den hoek van het vertrek is 'dat bed verdoken door wit en blauw ge streepte gordijnen, 't Zijn dezelfde lakens, 't is hetzelfde overtreksel of gebloemde sprei welke er op lagen op den stérvensdag van onzen hei lige. De ruiten van het venster, de ribben van den zolder, 'de wanden zijn zwartgerookt; met godvruchti ge beelden en beeldekens versierd waartussehen wij almanakken van dien ouden tijd bemerken. Op eene kleine tafel staan een schotel, een potje en de lanteern waarvan de Pastoor zich bediende om 's nachts naar zrjn kerk te gaan. Een ouder wetsche stoel moeten wij er ook aanstippen. En 't is al. In de kamer daarnevens, zijne zoogezegde vriendenontvangst- plaats heeft men al de overige reli kwieën bijeengebracht zijn op den draad versleten kleéren. zijne boet- foltertuigen, potten en pannen, misgewaden, een fleschje met bloed, dat men den heilige aftapte voor zijne dood en 'dat immer mira- kuleus vloedbaar bleef, het kruis van 't Eerelegioen, hetwelk de Pastoor nooit op zijn horst spelde, zijn groen blinkend hoedje, zijn toog, alsook de stool, het rabat en de schoenen welke men na 45 jaren uit zijn doodkist haalde. In de eetplaats van 't gelijk vloers nevens de marmiet, welke diende voor het koken van zijn aardappelen en 't kadhelke of stoofke waarop -hij zijne mate- fains of dèegkoekjes gereed maakte, bemerkt men een bed dat eens door den duivel werd in brand gestoken. Op den koer kunt ge nog het geraamte van een doode vlier boom bezien... 't Is al, 't Is nederig, doch daarom niet ellendiger en erbarmlijker dan in sommige andere fransche pasto rijen waar ik eens den voet zette en die schamele woning is aantrekke lijk, die kluis van rust en geestelij ke opgeruimdheid is liefelijk. Aar dig toch dat de verblijfplaatsen dei- heiligen toch zoo stemmen tot gods dienstigheid en geestelijke .afzon dering 1 l MARC', ONTSLAG TAN M. TSCHOFFEN. GRAAF 1)E LI EDE KEKKE MI NISTER. De Monileur deelt vandaag liet ont slag mee van M. Tschoffen, als minis- ter van Justicie. Burggraaf Prosper TouHet volgt hem op in die -hoedanigheid. Graaf Pierre de Liedel-erko, lid der Kamer, wordt benoemd tot minister van economische zaken. De nieuwe minister werd geboren te Brussel, en studeerde aldaar aan St Miehielscollege en daarna te Leuven. In de Kamer wordt hij voor zijn minzamen omgang gaarne gezien in alle partijen. Zijne benoeming tot minister werd van over weken voorzien. DE PAUS ZIEK? Het gerucht loopt dat Z. H. Paus Pius XL aan longontsteking lijdt. Niet tegenstaande de raadgevingen der ge- neesheeicn weigerde de H. Vader 'zich te laten verzorgen. OFFICIEELE MEDEDEELIXG. In verband met de maatregelen tot stabilisatie van den frank en boven de credieten welke reeds door particuliere banken uit Europa en uit de Vereenig- de Staten tot 'hetzelfde doel geopend worden, heeft do 'Nationale Bank van Belgie zich zoo juist de actieve mede werking. onder tastbaren vorm, verze kerd van de «Federal Reserve Bank» van New-York, welke 'handelt voor zichzelf en voor de andere banken van de «Federal Reserve», alsmede van de bank van Engeland en van de voor naamste Europeesche circulatiebanken uit dc landen met goudstandaard.» Uit betrouwbare bron wordt met na druk gewezen op het. groot belang van boven aangehaald^ officieele mededee- ling. Dc 'bedoelde medewerking zal ge schieden als volgt: I)e groote circulatiebanken van Eu ropa en Amerika zullen aan de Nationa le Bank van Belgie een deel afkoopen van de handelseffecten waai-uit hare portefeuille bestaat. Dank zij die ver richting zal laatstgenoemde Bank bij machte zijn hare wissel reserve, of, an ders gezegd, haren kas voorraad aan de viezen. te versterken. De door de groote middenbanken aan Belgie aldus verleende stoffelijke hulp bereikt, naar ons verzekerd wordt, een zeer hoog cijfer. Maar behalve die me dewerking, welke op zich zelf (be schouwd reeds hoogst waardeerbaar is, verkrijgt het nu aangekondigde nieuws een heel bijzondere gewichtigheid door het feit dat de groote circulatiebanken over dc geheele wereld besloten zijn de door de Belgische regeering onderno men stabilisatie practisch te steunen. Het blijft niet meer bij een platonische instemming met het begonnen ontwerp het wordt eeno huldiging waaraan de doeltreffendheid aan niemand zal ont gaan. Dat laat ons toe met stelligheid het beste te veihoopcn voor den einduitslag van. Bclgie's munthervorming. VER'KL ARINOEN VAN MINISTER VAN DE VYVERE. M. Van do Vyvcre, uit Amerika te ruggekeerd, verklaarde aan iemand van «Le Soir» dat de Belgische afgevaar digden hoogst tevreden waren met den uitslag hunner reis naar Amerika. Hij ontkende dat eenige drukking op de Belgen was uitgeoefend door de Ameritaansche financiers. Deze hebben altijd aan de Belgen ge zegd dat zij volkomen meester waren over hunne hegrooting en ik ben het «elf, verklaart 'M. Van de Vyvere, die heb voorgesteld.om meer betrouwen in te boezemen 150 millioen be: snoeiingen te doen. Na gewezen tc hebben op dc groote rol door M. Janssen, minister van geld wezen gespeeld, zegde 'hij dat dc Belgi sche regeering met de credielen, waar over zij nu beschikt, de speculeerders wil doordringen van het gevaar dat zij zouden loopen met te werken tegen dc Belgische devise. (Stellig is het dat de afloop dezer on derhandelingen het 'bewijs leveren dat de Vereenigde-Staten (liet volledigste betrouwen hebben in de toekomst van Belgie.' De minister ontkende ook dat Italië een gunstiger finnr.cWJe (behandeling in Amerika zou oniipoct hebben dan Btglgie, WAT DE VR I ENDIN DER BESPIEDSTER VERTELT Mej. Ruthmann, een jong meisjo van Mulhouse, dat in den 'Elzas met Marthe Moreuil kennis maakte, verleide het volgende Drie jaar geleden, zag ik te Parijs Marthe Moreuil terug, die ik eenige maanden vroeger te Mulhouse leeren kenneu had. Zij logeerde zelfs ecnigen lijd in hetzelfde hotel als ik. Ik 'heb Mej. More uil altijd als een dweepzuchtig meisjo aanzien. Zij gaf veel geld uit aan juweelen en op- sdhikarlikelen en bracht meestal haar avonden in de bars van Montmarlre of van Montparnasse door. Ik verloor haar een geruimen tijd uit het oog. Maar voor eenige maanden zag ik haar terug. Zij was zeer elegant gekleed en vertelde mij - dat zij een goede betrekking gevonden had. Ik schrijf in een Engelsch huis. zegde zij, dat mij naar de vliegkampen stuurt om er een onderzoek te doen. lik reis dus veel en ik ga somtijds zelfs naar België. Men weet wat zij bedoelde. IS ZIJ VERANTWOORDELIJK De bespiedster verbleef geruimen tijd in verschillende gezondheidsginrichtin- gen. Zij wras onder meer in een zinncloo- '/.cngeslicht te Reuilly, waar zij geduren de een jaar verpleegd werd. De dokters die haar verzorgden stel den bij het meisje een overdreven nei ging naar avonturen vast. Haar gang verried ccn groote zenuw achtigheid. wat 'haar den bijnaam «Fox- Trot» deed geven. Zij scheen aan groot heidswaanzin te li jden en zij heeft ver schillende malen haar huwelijk aange kondigd met een millionnair of een edelman, die evenwel nooit ergens an ders dan in haar verbeelding bestaan hadden. NOG EEN EN ANDER OVER MARTIIE MOREUIL' Luitenant B.; die intiem was mei Marthe Moreiiil. verhaalde wat volgt aan een Parijzer dagbladschrijver Komend uit het Meuse-departement, werd ik in September 1.1. gevoegd bij het 503e regiment strijdwagens te Sato- ly. Ik huurde in een hotel der Thiers laan een kamer, die gelegen was juist tegenover die van Mej. Moreuil, die den vorigen dag aangekomen was. Mijn buurvrouw scheen er werkelijk op uit met mij in betrekking le komen. Na verschillende malen briefjes onder mijn deur geschoven te (liebbcn, waarop ili niet antwoordde, wachtte zij mij een avond op het trapporttaal. Wij babbel den samen Zij vroeg mij haar op een strijdwagen mede te nemen en sprak mij over den scheepsluitenant Sarda, die zo mij 's anderdaags voorstelde. iZi j steldé dan Lucie René voor aan Sarda. Tot dab toe had ik geen argwaan omtrent de be doelingen van Marthe Moreuil, die naar zij mij verklaarde te Parijs, een heel rijken Engelsdhen vriend had. Op zeke ren dag. vroeg zij mij, zonder overgang in het gesprek Indien ik een spion was, wat zoudt gij doen Ik zou u aanstonds in den «hak» doen steken, antwoordde ik, zonder meer belang aan die woorden te hechten. Doch een klein incident moest weldra mijn vermoedens opwekken. Wiet, die meermaals geld geleend had aan zijn vriendin Lucie René dit ver nam ik eerst later verklaarde 'haar op zekeren dag, dat hij er genoeg van had, met haar te leven. De ongelukkige vrouw was er heelcmaa: door onthutst Dan is het. dat Marthe Moreuil, die met haar uit het café ging waar de twist ge beurde. om haar te troosten, haar voor stelde aan spionnagé te doen. Men zal u twee maanden op proef nemen, zegde zij. Gij zult niets moeten doen. cn gij zult 1000 fr. per maand trekken. Lucie René gaf geen bnmiddelijk ant woord. en, zeer ontdaan, vertelde zij "s anderdaags aan Wiet het. voorstel dat haar werd gedaan. Deze. in wie ik' al tijd het grootste vertrouwen had gehad, sprak er mij op zijn beurt over. Ik stel de hem aanstonds voor haar aan te kla- Sen- Laat ons niet bveriiaastig werken, zegde hij mij. Ik zal een onderzoek in stellen. Daarna zullen wij optreden. Hij was mijn overste en ik had geen enkele reden om geen vertrouwen in hem le hebben. Marthe Moreuil, clie het geld kwistig verbraste, ging dikwijls op reis, onder de zonderlingste voorwendsels. Zij ging haar vriend die naar Amerika vertrok, lot den Haver vergezellen, en ik; kreeg dan oen kaart uit Cherbourg. Haar vriend had ondertusschen van zijn reis afgezien cn zij ging hem aan dc Azuren- kust vervoegen, maar dan kreeg ik weer een kaart uit Bordeaux. Waarom liet zij mij of deed zij mij liever zoo onrechtstreeks nieuwstijdingen toeko men Ik kan daarop slechts ccn antwoord vinden evcntueelc opzoekingen be moeilijken. Luidens artikel 10 der wet, kan on- paald uitstel verleend worden aan den eerst- opgeroopene van een gezin met zes kinderen dat zulks aanvraagt. Bijgevolg, zoolang 'het gezin het voordeel van een onbepaald uitstel niet heeft genoten, mag dit recht doen gel den in den persoon van om het even welken zoon. Opdat een militiepliohtige van 1926 het voordeel van (bedoeld artikel kunne genieten, moest hij, op straf vair verval, zijn vraag bij het gemeentebestuur in gediend liebbcn in den loop der maand Augustus 1.1. De regelmatig ingediende aanvragen zijn thans aan de militieraden voorge-. legd. Dit heeft de Minister van Landsver dediging aan een kamerlid geantwoord. Donderdag morgend 'heeft de Even- talligo Kommissie van Spoorwegen, Posterijen, Telegrafen, Telefonen cn Zeewezen, een nieuwe vergadering ge houden welke gansch werd besteed aan het opzoeken der middelen die dienen moeten om jaarlijks aap het werklie- denpcrsoncel 6 clagen verlof te verlce- nen. Zooals reeds in vroegere zittingen vastgesteld werd, zijn de daartoe noodi- ge bezuinigingen gevonden geworden. Men heeft de bezuinigingen nog rooi den 1 Januari 1926 toe tc passen. Er zullen nog verscheidene vergaderingen plaats grijpen waarvan de twee eersten Maandag en Donderdag toekomende om de kwestie zoo spoedig mogelijk op te lossen. Men weet dat de Kamer Woensdag eene wet gestemd heeft waarbij de wet telijke intiestvoet op 5 l/o t. h. in bur gerlijke zaken en op 6 U> in handels zaken vastgesteld wordt. Voor do stemming deed M. Standaert het volgende opmerken: «Ik meen dat het ontwerp te goeder uur komt. Maar het kan rechtsgevolgen hebben waarop ik de aandacht der regeering vestig Sedert een eeuw cn een kwart veran derde de intrest voet slechts twee malen de eerste maal door eene wet in 1807, en daarna door de wet Beornaert in 1S90. Het komt er op aan te weten tot hoeverre de wet terugwerken kan op vroeger gesloten overeenkomsten. Het (beginsel van de niet-terugwer kende kracht is een onwrikbaar begin sel, wanneer het er om tc doen is op dé rechten van een burger inbreuk te ma ken. Ik zou willen weten of de regoc- ring het met mij eens is om te zeggen dat in alle gevallen waarbij een over eenkomst den intreslvoet bepaald heeft, dat bedrag niet kan veranderd worden. Dat is dc eenige moeilijkheid waar toe de verandering van den wettelijkcn intreslvoet aanleiding gaf. In Frank rijk had men in verbreking drie jaas noodig om te zeggen dat de nieuwe wet geen inbreuk (kon maken op den wettelijkcn intrest die bij overeenkomst aangenomen werd.» M. Tschoffen, minister van Justicie. antwoordde daarop: «De toelichting van het wetsontwerp 'beantwoordt dn vraag die de bekommering van M Standaert wekt: De nieuwe wet, even min als de oude, raakt aan de vrijheid der overeenkomsten. Zij bepaalt oen interest voor het geval dat de partijen niet Vrijelijk bepaald hebben welke in- trëst op de verschuldigde kapitalen to nieuwe wet van kracht wordt, is do betalen is. Tot- op den dag dat do intrest 4 t. h. in burgerlijke zakert en 5 1-2 t. h. in handelszaken. Den dag dat de wet van kracht zal worden, is do intrest noodzakelijkerwijze gewijzigd, maar hebben dc partijen den intrest bepaald van dc schuldvordering ont staan niet uit een misdrijf of een on volkomen misdrijf, maar uit oen over eenkomst., dan verandert dc wet niets aan de vrij overeengekomen intrest, daar zij niets verandert aan het begin sel dat bevestigt dat dc partijen naar. goedvinden den versehuldigden intrest regelen.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1