SCKATkISTBONS Priesterlijks Mospingen Diusuag Dec. 1925 tfefeSeraad ie Studiedagen mr, des; Bslglsshsw Boerenbond ZES ten hondard Het bekladden der auto's Provincieraad van Oost-Vlaaudercn is fsnaissieels crisis De strijd in Spië Assisenhof van Oost Vlaanderen Ontdekkingsreiziger vermis! XXXIs JAARGANG NUMMER 287 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114, - Dagblad. - t 5 Centiemen - Wekelijks 0,75 - Uitgever J. Van Nuffal-Ue Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf {Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Prijs. Breams Buildings, 6, Londros E. C. 4. H. EasfMo» Zon op7,8tf. oüd«r3,53| Nieuwe Meao don 1L Ecnc kriris van een; bijzondere soo<\' heene'ht ooi' in Belgio, er is ten tekor. aan priesters er zijn een minder ge tal jongelingen die priesters worden. Éene statistiek toon: aan, dat in zeker bisdom, sedert 1920, dus sedert do wa penstilstand, maar halt zooveel priester wijdingen 'hebben (plaats gehad als in het tienjarig tijdvak van 1890 tot 1900. Nochtans :s de bevolking sedert 190 tot beden dus in 25 jaren merke lijk aangegooid; her onderwijs, di godsdienstige en maatschappelijke wec ken vereischen meer priester? om ge sticht en bediend te worden. 'Om in het toenemend gebrek aan priesters te voorzien, werden Dinsdag, feestdag van Onze Licte Vrouw, in hot Aartsbisdom, van Meereien do grond steen gelegd van een nieuw werk, nu meliik liet werk de»1 Priesterlijke Koepingen dat zich 1 oorstelt de oorza ken te onderzoeken van 'het afnemen van het getal dergenen die zt:h geroe pen voelen tot het omhelzen van den priesterlijken staat en vooral van den staat van wereldlijken prieste* Meteen orn de middelen om de pries ter-roepingen aan te moedigen, alsook de middelen, passend aan onzen tijd om de roeping?:. tot het j riesterschap aaa te kweeken en te doen ontstaan. Op dien lag hebben in.de vier voor naamste steden van het aartsbisdom, plechtige ceremoniën plaats gehad, on den zegen des Hemels Ie roepen op het nieuw werk dat 'Zijne Eminencie Kar dinaal Merci cr komt te stichten Te Brussel heeft Zijne Eminencie de Kardinaal Dinsdag oir 5 ure een Ponti? fikaal Lof gezongen, waaronder eeno aanspraak werd gedaan door den eerw. heer Ph. de Kibauccurt, schrijver var, liet werk. Te Antwerpen werd het Lef gezon gen door den Pauselijken Nuntius, ook om 5 ure ir. Onze L'eve Vrouwkerk Het sermoen werd gepredikt door den eerw. heer Gre\ sbergh, leeraar van het seminarie van Mcchelen. Te Mecheten werd l et Lof gezongen 'door Mgr Lograive om 3 ure m Sint* Rombaui, en het sermoen gepredikt door Mgr Van den Ejrde, bestuurder van liet Klein Seminarie. To Leuven werd het Lof gezongen door Mgr Do Wachter, en hei sermoen gepredikt door den eerw. heer Kanun nik De Jongbe, geestelijke bestuurder van het Groot Seminarie, om 6 ure in het Franscb en om b ure in het Vlaamsch Dat orizi lozers hunne gebeden voe gen bij deze der geestelijkheid, opdat Gocl aan zijne Kerk en de geloovigcr. gcene priesters late ontbroken. Om eeno kwaal met gepaste midde len te kunnen bestrijden is het noodig ze grondig te kennen. Daarom dient de vraag gesteld, waaram het getal jon gelingen, die zich tot den priesterlijken staat geroepen gevoelen, in verhouding van de toeneming der bevolking, heeft afgenomen. Laat ons eerst en vooral zeggen dat éollaarschheid aan priesterroepingen zich minder doet gevoelen in het Vlaamsche land, dat ook vele priesters kloosterlingen en missiennarissen zendt buiten Vlaanderen. Men zie maar eens de lijst van 'de missionnarissm die afreizen naar do vreemde laiden. Op tien zal men ten minste acht Vlamingen aantreffen. Toch dient het verwekken van pries terroepingen in het oog gehouden en be zorgd të worden. Wat nu de oorzaken betreft der «afne ming van de priesterroepingen, laat ons den toestand in oogenschouw nemen. Elkeen zegt vast te stellen dat, zooals men zegt, de wereld verslecht is in het algemeen van voor den oorlog, en 'dat tengevolge van den oorlog en na den oorlog de verzwakking van het ze delijk gevoel nog met grootere schreden heeft toegenomen. De oorlog is eene (bandieterji ën röo- verij in het groot 'het zon een won der heelen indien de rooversmanieren Van hoogerhand niet nagevolgd worden door de minderen. naar uitspattingenis als een machtige onweerstaanbare vloed losgebroken, in alle (klassen der samenleving en. heeft de reine idealen van toewijding en op offering verduisterd. Het is begrijpelijk dat in middens en 'huisgezinnen, waar geld winnen als het hoogste levensdoel door voor beeld en zelfs in theorie wordt aangepre- dikt, er weinig kans is priesterroepingen te zien ontluiken. Er zijn uitzonderin gen, maar ze zijn zeldzaam, Eene andere st-offelijke oorzaak is, dat iedereen nu zeer hard moet werken om door wereld te geraken. In elk huishouden moeion alle handen bijge zet worden, en de ouders zien verlan gend uit naar den oogenblik dar hunne kinderen hunne middelbare studiën hebben geëindigd om cr wat door ge holpen te worden. Daarbijde studiën die tot cle pries terschap voorbeieiden, zijn langdurig en kostelijk. De zoon, die priester wil worden, kan van den eenen kant niet meer bij dragen in de lasten van het huishouden, maar kost daarbij nog veel geld, lasten welke vele ouders, die gaarne genoeg een zoon priester zouden zien, niet kun nen dragen zeer dikwijls minder dan voor den oorlog. Verder, weleer hadden de ouders den troost, dat de zoon, eens priester, een ver zekerd bestaan had. Die beschouwing is, sedert den oor log, geheel ontredderd. De priester die niet persoonlijk met fortuin is bedeeld, heeft dikwijls maar een (bekommere' bestaan, en velen zijn gelukkig van tijd tot tijd een beroep te kunnen doen op de stoffelijke hulp hun ner ouders. Gelukkig als deze kun nen helpen. Zoo komt het dat meermaals pries terroepingen, die zich beginnen te openbaren, in plaats van aangemoe digd, tegengewerkt en onderdrukt wor den. bij gebrek aan genoegzame geld middelen. Zulke en nog andere beschouwingen leggen de ouders in de weegschaal als de tijd gekomen is dat hunne zonen een levensstaat en een bestaanmiddel moeten kiezen, en zelfs veel vroeger. Vooruitziende ouder3 weten zelfs voor dien tijd leeds, hunne kinderen zoo te richten dat ze eene toekomst kiezen naar hei verlangen der ouders. Aan onze lezers laten we het over. zichzelven af te vragen, of ze al of niet don roep tot de priesterschap, in hunne kinderen aangemoedigd of tegengewerkt hebben. We zijn overtuigd dat zoo goed als de eenparigheid onzer lezers, gaarne een hunner zonen priester zouden zien als hun staat van fortuin dat cenigszins toelaat. Voor degenen die geen hunner 'den priesterlijken staat zien omhelzen of geene kinderen 'hebben, zijn er allerlei middelen om de roeping tot de priester schap te bevoordeeligen. Onnoodig daaromtrent in diepere bij zonderheden te treden. De ministerraad heeft Zaterdag een vergadering gehouden onder voorzit terschap van M. Va ndfervelde. De heci en Poullet, Kestens, Uuys- mans, Laboulle en de Lieclekcrke, "wa ren afwezig. De ministerraad heeft eerst eenigo I woorden gewijd aan Het ontslag van M Tsehoffen en hem do sympathie var. zijn gewezen collega's betuigd. M. Van de Vyvere is dar aan 't woord gekomen om verslag uri le bren gen over zijn reis in de Vereenigde- Staten. Hij heeft o.a. verklaard dat do New-Yorksche disccnt obankeu zich verbonden hebben een gedeelte der han delseffecten van de Belgische Nationale Bank te verhandelen. Hij heeft ook aangekondigd dat be,- langrijke kredieten aan ons land zullen verstrekt worden. De andere ministers hebben daarop den minister van landbouw hun ge- iukwensëhen aangeboden. De raad heeft vervolgens^ den wenscib uitgesproken dat de finantieele ontwer pen zoo mogelijk voor het einde van hel jaar in de Kamer besproken en gestemd zouden worden, evenals de begroeiing van 's lands middelen. Men heeft ook gesproken van de nieu we belastingontwerpenf waarvan de 'be spreking ook zoo spoedig mogelijk p'aata zou moeten hebben. Daarna namen MM. Anseele en Wau- ters het woord om de ministers op de hoogte te brengen van de onderhande lingen welke gevoerd worden met de be stuiu'ders der koolmijnen, ten einde de krisis in de koolmdustrie te bestrijden De ministers bobben besloten voorloo pig de spoorwegtarieven voor het ver voer van steenkolen te verminderen. De reeks Studiedagen jaarlijks 'door den Belgischen Boerenbond te Leuven voor zijn leden belegd zullen dit jaar ge houden worden op 28, 29, 30 en 31 De cember aanslaande in de feestzaal van het St. Pieterscollege, Minderbroeders- straat. De lessen en (besprekingen "zullen hoofdzakelijk gewijd worden aan: de gezonde opvatting der standsorganisaiie in het algemeen en haar toepassing op onze hoerenorganisatie in het bijzon- 'dcr.» Daarnaast staar aan de dagorde een reeks vragen welke de landbouwkundi gen op dit oogenblik bijzonder bezig houden: beetensyndikaten, belastingen verbruikscoperafc* e, pacht wek voorstel jeugdorganisatie, enz. Voor toetredingen en alle Inlichtin gen schrijven ':r Studiedagen, Belgi- VOOR DE gsdiscsaleerd op 6 maand De okkasie maakt 'den dief, "zegt het sehe Boerenbond, Leuven spreekwoord; de oorlog heeft de moge- In aansluiling met (bovenstaande stu lijkheden op eene of andere manier te diedagen richt het Algemeen Verbond stelen, vermenigvuldigd. yVelen hebben ze te baat genomen, die anders oerlijke menscdien zouden gebleven zijn. In dien stroom is het streng onder scheid tussohen het mijn cn het zijn geworden, en zoo ook de ande re begrippen van eer cn deugd. De zucht naar vermaak, naai' pracht, der Veebonden een reeks leasen in over veeteelt, veevoeding en veehygicnc. Deze lessen zijn over lwee dagen ver deeld ze beginr.on op Zondag 27 De cember te 10 uur om Maandag 's mid dags te eindigen. Inschrijvingen voor deelneming "zijn eveneens te rich tan aan bovenstaand adres. Ik steek vroohjk de straat over met mijne dame. Mijnheer en Mevrouw be geven zich naar een gala-vertooning. Ik sta in mijn pit en mevrouw draagt zijden weefsels... 't Is vuil weer.. De grond ligt bedekt met gesmolten sneeuw. Opeens snelt in volle vaart, een auto voorbij. Van lop tot teen worden wij met vettige modder beklad. Het kleed van Madame is om zeep. Daar is pek op' mijn plastron. Mag ik den autogeleider aansprakelijk maken voor heel die ver woesting Hij kon toch met een zwier de zwarte plassen omdraaien, zegt ge. 'Neen, ziehier hoe daarover de Han delsrechtbank van Brussel oordeelt Het ging om een been dat op de baan lag en dat door een voorbijrijdende auto in eene ruit werd geslingerd. De onschuldige aanwezigheid van een been op den opcnbarc-n weg is geen hinderpaal, volgens de beteekenis der verordeningen op het verkeer. Het legt den autogeleidor geene bijzondere voor zorgen op. De express-vlucht van het been, veroorzaakt door hst voorbijrijden van een rijtuig, is dus een louter toeval, en geeft geen recht op schadevergoe ding. (Inr. com. Brux. April 1925, blz. 191). DE SLOTZITTING. De slotzitting had Zaterdag namid dag te 2 u. plaats, onder voorzitterschap van M. Van Winckel. Er wordt aangevangen met do tweede lezing dei' begrooting. Naderhand wordt dan besproken, aanleggen van velopa- den, over kinderbescherming. Home voor ziekenverpleegsters. Provinciale ge zondheidsdienst, afschaffen van het kre diet van 25.000 ri\ voor lichamelijke op voeding, gezondheidstoestand op den buiten, oprichten van lazaretten ten ein de tvphuslijders dadelijk in de beste voorwaarden te kunnen afzonderen. Daarna wordt na langdurige bespre king eene toelage gestemd voor de IIoo- gesehool van Leuven. Eene discussie volgt dan bij de behandeling van het vakonderwijs, cn na nog verscheidend punten te hebben besproken, sloot de zitting laat in den avond., EEN NOODKREET VAN DE PARLJiZER JVLkTIN De Parijzer Matin van gisteren. Zondag, bevat een (hoofdartikel dat da actueele vraag stelt: Zal men er ein delijk een eind aan maken Het artikel verklaart, dat net uur voor een Godsvrede geslagen is. Frank rijk heeft in de ure des gevaars den lei der gevonden, die het wist teredden.Het blad rekent op het parlement. Het vaderland moet in gevaar ver klaard worden. Kamerlid t Het land is in gevaar. Senator De verschrompeling staat voor de deur. de wassende onkun de vermeestert uw harten. Haast u u aaneen te sluiten. Plaatst aan uw hoofd, tot welke partij gij behoort, de krachtig ste mannen. Benoemt een comité du salut piu- blic met volledige volmacht, maar ook met volle verantwoordelijkheid Belast dit comiteit met het regelen van de Fransohe zaak, met de taak te overwin nen of te sterven. Laat dit comiteit eenh ge vastberaden mannen in zich opne men. die van (buiten de politiek komen, maar die gekozen zijn uit hen, die in hun eigen zaken het best bevoegd zijn en daardoor over de vereisohte ondervin ding beschikken om de Fransohe zaak te behartigen. ■Maar begrijpt goed, dat 'de dus ge zochte meesters parlementsleden of niet, moeten gelukken of sterven. Frankrijk heeft genoeg van onverantwoordelijk gepraat. Begrijpt gij, parlementsleden, begrijpt gij, leden der regeering Ha, het zal u hard vallen. Gi j moet overgaan tot het verschrikkelijke, dat gij tot op dezen dag hebt ontweken, uw verant woordelijkheid op u tenemen. Uw kie zers wachten, Frankrijk wacht op dat; ernstige uur voor u en het dient einde lijk te begrijpen, dat het oogenblik voor den Godsvrede is aangebroken. Uit Cairo wordt geseind dat de Dru- zen den Heiligen oorlog aan Frankrijk verklaard hebben. Alle mannen tot op 60-jarigen ouder dom worden onder cle wapens geroe pen. DE MOORDZAAK VAN LOKEREN. Gansoh de verleden week werden de zittingen van het Assisenhof van Oost- Vlaanderen in beslag genomen door de moordzaak van Lokeren. 'Zooals wij meldden, was op 25 Januari 1924 een alleenwonend rentenier, Seraph. Spi- taels, vermoord geworden. De genaamden Rogier De Nul, Ro- main Veldeman en C&simir Bosman werden in verband met die misdaad aan gehouden en na een langdurig onder zoek voor het Assisenhof verzonden niettegenstaande zij alle plichtigheid loochenden. De debatten waren zeer bewogen, daai- ue verdediging trachtte te bewijzen, dat de drie verdachten onmogelijk de mis daad konden bedreven hebben. De vragen. Aan de heeren juryleden worden vrer ge n gesteld. Zij zijn 1) Is Roger DE NUL alhier aan wezig en aangehouden, schuldig den avond van 25 Januari 1924 eene moord gepleegd te hebben, op den persoon van %eraph. Spitaels, te Lokeren 2) "Werd de moord, hierboven ver meld, gepleegd met voorbedachten rade? 3) Is Veldeman Kom. Pieter alhier aan wezig en aangehouden, schuldig den avond van 25 Januari 1924 eene moord gepleegd te hebben, op den persoon van Scrapli. Spitaels, te Lokeren 4) Werd de moord, hierboven ver meld, gepleegd met voorbedachten rade? '5) is Bosman Casimir, alhier aan wezig en aangehouden, schuldig den avond van 25 Januari 1924 eene moord geplee'gd te hebben, op den persoon van Seraph. Spitaels, te Imkeren 6) Werd de moord hierboven ver meld, gepleegd met voorbedachten rade? Antwoord der gezwoornen Ie, 2e en 3e vragen Ja; 4e vraag Keen; 5e vraag Ja; Ce vraag Neen' Het Hof beraadslaagt- nadien. UITSPRAAK. De Nul wordt verwezen tot de DOOD STRAF. Veldeman. tot TIEN JAAR DWANG ARBEID. Bosman D WANG ARBE1D. tot LEVENSLANGEN In Engeland (koestert men cp het oogenblik veel vrees voor het leven van sir Dr William Mc. Cover, de ionge ont dekkingsreiziger uit Oxford, die in Mei 1.1. vertrok naai de onbekende afreken aan het grondgebied der hoogere gedcel- te van de Amazone Rivier. Dr Mc. Govern was zinnens de An-* des te doorkruisen en uit te komen te Squit, in Peru, rond einde van Oktober. Sinds 20 Augustus heeft men echter niets meer over den ontdekker verno men cn, zoo geen nader en bepaald nieuws meer gehoord wordt in korten tijd, zal waarschijnlijk eeno expeditie worden ingericht om op zoek te gaan naar Govern. Deze groep zou uit Iqui- tos vertrekken. Het laatste nieuws dat men over dcri jongen geleerde dusver kreeg, was ver vat in oen brief, herkomstig uit het ver re binnenland en die besteld werd door een man die den reiziger vergezelde, doch' het niet waagde verder door te dringen. De man had twee maanden noodig om Londen te bereiken. In dit schrijven, dat uit Yaurette 'N.W. Brazilië toekwam sprak de heer Govern over de vriende lijke inboorlingen. Hij meldde onder andereGedu rende de drie laatste weken bevinden wij ons heelemaal in het distiikt van Indië. De mannen loopen er geheel naakt, op uitzondering van een eenvou dig lendenstuk. Tot heden toe zijn de inboorlingen tamelijk vriendelijk in hunnen omgang, alhoewel zij tot nu toe nog geen blanken gezien hadden. Ik was "gelukkig vriend schap te kunnen sluiten met een der lo kale hoofdmannen en door zijn toedoen werd een groot Kasoherifeest gegeven, zoodat Manneleriy zich verheugen kon bij dansen en ceremoni6-tafereelen. jVIorgen zullen wij do Yapes River verlaten, langswaar wij tot heden toe ge varen zijn, en dap zullen wi j in de Rio Paporv aankomenvan het disrrikt waar deze rivier 'begint moeten wij door hot land tot aan de Rio Apoporis f geraken eene zijrivier van de Japura. Wij zullen weldra ons huidig grond gebied dus verlaten 'hebben en eeno streek doortrekken welke door echt wil de Indianen bewoond wordt. Men be weert dat. de inboorlingen dezer streken oorlog aan alle blaken verklaard (heb ben. Ook loopt het gerucht da4, aldaar over eene maand, eene groep van caout- cliouczoekers vermoord werd. Persoonlijk, geloof ik niec dat het gevaar ernstig is, maar mijne Braziliaan sche bedienden zijn zeer bang en ver langen van hier terug naar Manaos te gaan. Ten slotte besloten twee hunner mij trouw te blijven tot het einde, maar de derde is vast besloten ter.ig naar huis te keeren. Vandaag nog zal hij met zijn «dug out» (cano) vertrekken en ik neem do gelegenheid te baat. door zijn toedoen, u een brief le laten geworden. Ik stel het vrij goed, maar kan moeilijk vertrouwd geraken met het apendieet, muren en andere lekkere soepen. (Get.) M.Mc. G.» De kleine ploeg, welke tracht in dil grondgebied door te dringen, is samen gesteld uit Dr Mc. Govern, die 28 jaar oud is, zijn photograaf en de inboorlin gen-dragers. Zij waren zinnens door heen liet land der Carijones te gaan, die naar ieders meening Kannibalen of menschencters zijn. Verder zou de groep ook den stam van Huambisa doortrek ken, die de kunst verstaan om mensehe* lijke hoofden te doen krimpen tot de grootte eener appelcien en deze dan als Iropihees aan. hunne gordels hangen Nog voor dat deze brief toekwam, ont ving men andere geschriften waarin ge meld werd, dat men tc kampen had te gen de muiterij onder de inboorlingen. Terwijl ook de koorts hen kwam verent- rusten, verdronken zij bijna in eene ri vier van de Jungle (tropische bc- boschte streken) en hadden een verwoe de strijd te voeren tegen vanipier-vleer- muizen. Schildpadden, sehildvarkens cn andere zoogdieren dienden tot voedsel, terwijl zij zich ook weleens met een naai van rupsen moesten tevreden stellen. Geruchten dat dokter Mc. Govern zicli zou ophouden aan deu Oosteliiken kant van de Andes, om daar bijzondere op zoekingen te doen, zijn ook langs eeri groot en omweg doorheen de Vereen? gdoj Staten, te Londen toegekomen. Het is onmogelijk deze geruchten tot aan de bron ervan zelf to achteihalen, doch daar van dergelijke opzoekingen in het plan'; van den ontdekker geen sprak1 was, zoo stUan de vrienden van Govern er r-ecr, twijfelachtig tegenover. Twee jaar geleden deed Dr Govern, vermomd een ophefmakende tocht toiy Lhasa, in Tibet.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1