Met Zusterke der Armen liegrooling van's lands m «idolen AUGUST SNIEDERS 'V De Brusselsche gauwdieven Smokkelgesehiedenis VreeseSijke ontploffing te Vlamerlinghe Eeu geheimzinnig geval ISeiligschendonde dief stal. in Rijnland Zonderling spoarweg- ongeval Dieven gefopt Het gevaar der .vuurwapens Om een Stond verdronken Gojidwinke! geplunderd te Parijs m m«SEssaJi£ gaan als xeaiteu), ju£ Grootp brand langs de grers Belangrijke diefsSal De moordzaak te Lokeren Erg werkongeluk te Bcrchem» hij- Antwerpen vv* Botsing tussehen tram en auto «j?* •■irs-v&.axisra :-s: Heden Woensdag begint de Kamer <3e bespreking over de begrooting van 's lands middelen. Uit het verslag door M. Max Hollet uitgebracht, blijkt nu bepaald dat de 200 miljoen, die bet Dawesplan moest opbrengén voor 3 020 en die op de ge wone begrooting waren ingeschreven daaruit mceten geschrapt worden! 'en dat wel om de volgende redenen liet- uitgifte pj'ospectus van onze lee ning in de Vereenigde-Statenin Sep tember 3924, ten bedrage van 30 mil joen dollar, bepaalt dat de betalingen van wege "Duitsahland (bij prioriteit moeten toegekend worden aan de her- titeluitgaven. Diens volgens meent de regeering dar. bet wenschelijk is eenc begrooting voor te leggen, waarvan liet evenwicht niet kan worden betwist en stelt daarom voor, deze ontvangst van 200 miljoen uit de gewone begrooting te schrappen. Anderzijds moet: op de begrooting van 's lands schuld eene uitgave wor den gebracht van 35 miljoen ten aan zien van de verhooging van den rente voet der schatkistbons, waartoe de ire- e coring onlangs heeft beslist. Om tot bet evenwicht te (komen moet men dus eene som van 235 miljoen trachten te vinden. Met het oog daarop, doet de minis- ter van financiën de volgende voorstel len 1. Vermeerdering van de opbrengst der belastingen tot beloop van 60 mil joen. Eene onlangs geraamde schatting van de opbrengst der nieuwe belastin gen billijkt deze raming, zonder de ont vangsten te overdrijven 2. 35 miljoen te trekken uit de spe- Iciale Ibelastingen op de oorlogswinsten en op de uitzonderlijke winsten, dank zij de verlenging bedoeld bij artikel 64 van 'het wetsontwerp op de redhtstreek- sche belastingen en de daarmede ge lijkgestelde taksen 3. 60 miljoen vermindering op de gewone uitgaven voor 1926. De herziening Aan de begrooting der onderscheidene departementen, met het verlangen om slechts de onmisbare uit gaven te behouden, heeft deze vermin dering mogelijk/ gemaakt; de specifi catie dezer vermindering zal in de amendementen op de verschillende be- begrootingen geschieden^. 4. 80 miljoen, te dekken door nieu we middelen, die de regeering verplicht is aan de 'belasting te vragen. Zij stelt 4kei? e^n^G voor, zekere 'bepalingen te wijzigen in de ontwerpen die in den loop der vorige maand werden inge diend. OPENINGSTAKS OP DRANKSLIJTERIJEN Tn de memorie van toelichting bij bet door hem neergelegde amende ment. zegt de minister van financien: Art. 57. par 3 litfc. c. van het ont werp voorziet dat de slijters van gegis te dranken die de openingstaks betaald hebben onder hel regiem" der wet van 29 Augustus 1919, na 't verstrijken van den termijn van tien jaar te reke nen van de betaling, de nieuwe jaar- bjksche taks verschuldigd zijn. Men heeft doen opmerken dat, aan gezien gezegde wet van 1919 de ope ningstaks voor 15 jaar heeft geldio- ge maakt, het. slechts na 't verstrijken van caen termijn is dat de jaarlijksche taks opvorderbaar zou moeten worden. De regeoring meent aan de belang hebbenden nopen?, dat punt voldoe ning te kunnen sobenken door op voorhand en in eenmaal eene zwdre openingstaks te storten, verliezen de -nieuwe slijters inderdaad gedurende 15 laar dra intrest van die som. zoodat zij een verhaa! uit onze dagen DOOR 39ste Vervolg Och, i is of dt3 goede genius zich nu ook van onze vrienden, in het kamerke bij den schoenmaker, verwijderd heeft! Neen 't. ziet er daar zoo vriendelijk, zoo vroohjk niet meer uit als vroceer; 't is er zelfs niet meer zoo kraaknet als' voor eenige weken, en David zelf zit niet zel den moedeloos, met diep gebogen hoofd in den leuningstoel. Ook is hij, dunkt mij, ouder veel ouder geworden. Twee snaren clcr viool zijn gespron gen en niet meer vervangen. Oe'h, waar toe zou het dienenDavid Harven heeft gcene lossen meer Overal heeft men eene reden gevonden, om den ou den man weg ;c zenden: hier noemt men geene muzieklessen meer, daar wenscht men eens van meester te veran deren, ginder stelt men. zich voor op reis te gaan en de goede Da rid vindt dat alles zoeer natuurlijk, en'hij vraagt zich zelf niet eens, of er onder dion sa menloop van omstandigheden niets om natuurlijks schudt. Na liet eerste verlies eener los, heeft bij den moed gcliad maar zwaar viel het 'hem toch wel - dat aan Rose marijntje te bekennen, en 't lieve kind beeft eens hartelijk gelachen om den .diepen zucht die oom David slaakte. geen voorrecht zullen genieten ten op zichte van degenen die zullen gehouden zijn tot betaling van de jaarlijksche taks, alhoewel deze, in meestal de ge vallen hoogcr zal zijn dan één vijftien de van de huidige taks. Niets zou evenwel gewijzigd zijn ten opzichte van de opvordeilbaarheidl der jaarlijksche taks. van 1926 af, voor de slijters van gegiste dranken die de Foij de wet van 29 Aug. 1919 ingevoerde openingstaks niet betaald hebben Wat jirfc. 61 aangaat, het wordt aan gevuld als volgt De slijters die nagelaten hebben de openingstaks of de aanvullende taks, invorderbaar onder 'het -huidige regiem, te betalen, kunnen van ambtswege aan geslagen worden tegen het driedubbel van de ontdoken (belasting, overeen komstig art. 56 der samengeordende wetten betreffende de belastingen op de inkomsten. M. Fernand De B., wonende in de Cellebroedersstraat te Brussel, was aan de Beursplaats op een tram gestapt om zich naar de 'Noordstatie te begeven. Onderwege heeft een behendige zak kenroller hem zijne brieventesch met L.245 frank en zakenpapieren afhan dig gemaakt. De genaamde Germain Scant, ho nende Emiel Bockstaellaan te Laken had Zondag avond aan de Zuidstatio plaats genomen op een tram n. 81 om naar huis terug te keeren. Aan de Ge- meenteplaatsl aangekomen, bestatigdc hij de verdwijning van zijne brieven- lesch inhoudende 250 fr. en velschil lende postzegels. De man heeft zijn be klag gedaan bij de policie. De rentenier M. öhanveau, wonend Jozef II straat, die op de Karei Rogi er- plaats te St. Joost ten Noode, van den tram stapte, stelde vastj dat hij binst den rit ontlast was geworden van zijn brieventesch, inhoudende eene som van 400 fr. en zakenpapieren. Uit Thonon-les-Bains (Frankrijk wordt eene smokkelgeschiedenis gemeld diezelfs de ernstige ambtenaren dei; douane heeft doen schudden van het la,- chen. Een deftig koopman uit Geneve, die voor zaken naar Lyon moest, besloot (bij deze gelegenheid zich van kop tot teen in nieuwe boven en onderkleederen to stdken,daar de lage koers van den Fransöhen frank 'hem hiertoe als het ware uitlokte. Een bezwaar vormde echter nog de te betalen douanerechten, doch de koop man vertrouwde op zijne handigheid, die hem zeker ooik deze moeilijkheid zou weten te doen ontzeilen. De terugreis naar Zwitserland aan vaardend, stapte hij den trein binnen niet een dcos onder den arm, waarin in de doos wel te verstaan zijn nieuw costnum zat. Nauwelijks was de trein aan (het rollen of hij zonderde zidh op de plaats, waar zelfs keizers en koningen te voet heen gaan, af, ontdeed zioh van zijn oude kleedingstnkken en wierp deze door 't raampje van het appartement langs den spoordijk. Daarna maakte hij aanstalten om zijn nieuwe uitrusting aan te gorden maar o schrik, o afschuwelijke ver schrikking da broek ontbrak En in zijn zeer lichte en zeer ontoe reikende uitrusting moest de deftige koopman het bezoek der douane-beamb ten afwachten Zijn onvolledig nieuw cosfuum viel veel duurder uit cian het in Zwitserland zou gekost hebben. Eene les? Maar dat geeft niets; morgen zullen er tien andere lessen in do plaats komen, en even als vroeger zong het naaisterke, onder het werken', lustig V007*t. Toen liem de tweede les ontnomen was. heeft de oude man een pan9Chen dag gewacht eer hij dit onheil durfde bekennen, en mee het verlies der laatste zit hij in zijnen leuningstoel te weenen, op het oogenblik dat Rosemarijntje zij ne kamer binnen treedt, om te we ten. waarom oom David, eveD als voor* heen, haar niet «goeden dag/> komt wenschen en zelfs vergeten heeft bloe men te brengen, tot versiering van het kleine Maria-beeld, dat op hare schouw plaat prijkt. En nu nog lacht het meisje en boe zemt den ouden man moed ui; maar toch geloof mij, 'Let doet haa: zeer en zij vreest voor de toekomst van den ou den sukkelaar. -Wat geeft dat oom!» zegt niette min het kind opgeruimd. Indien er vandaag een leerling afvalt zal er mor gen wel een nieuwe komen Ja, dat is t? hopenmaar... Niet gewanhoopt; wij hebben ve le vrienden en men zal den ouden oom David niet vergeten. Zoudt gij inderdaad denken, Ro- semari.intje, dat ik nog muzieklessen zou bekomen? vraagt de oude man naïf. Waarom twijfelt gij daaraan. Ik wordt al tamelijk oud, kind cn er zijn zoovele jonge meester^ die De koperzoekers op het West-Vlaam- sc'he front gaan voort met op de meesl roekeiooze wijze him leven in gevaar te brengen voor een (handvol koper. Of schoon schier geen week voorbij gaat zonder dat hier oï daar een ongelukkige verhakkeld en verbrokkeld wordt door het springen van houwitsers of bommen zijn er nog altijd lieden, dio de slagvel den afloopen om die moordtuigen op tc zoeken en er in roekelooze behandelin gen de koperen ringen af te rukken. Zij aarzelen zelfs niet met hamer en beitel daartoe te werk ie gaan. Te Vlamertinghe is er Zondag aldus weer een schrikkelijk ongeluk gebeurd De gebroeders Gaston en Jules Van Dae» le, 18 en 20 jaar oud en Remi Pluim, 18 jaar, wonende te Vlamertinghe, waren op zoek gegaan en hadden een houwit ser gevonden. Een hunner begon er op te hameren, toen het tuig opeens mei een vreeselijken knal ontplofte. Heel de omtrek daverde en van uit het omlig gende kwamen de bewoners toegesneld paar de plaats des onheils. Een gruwe lijk schouwspel irof hunne blikken. De gebroeders Van Daele waren ijselijk ver minkt. Hunne lijken waren aan stuk ken geslagen. Remi Pluim was verschei» dene meters ver geslingerd en doodeiijk gekwetst aan het hoofd. In allerhaas» werd hij naar het gasthuis van Yper overgebracht. De geneesheeren hadden geene hoop op redding. Londen. 14 Dec. De h. Wood- bridgc, wiens vader, voor enkele jaren, eerste minister van Britseh Columbia was, is in geheimzinnige omstandighe den verdwenen, zoodat de politie aan een politiek komplot gelooft. Tijdens den oorlog was de vermis te werkzaam in het ministerie van Oorlog, waar hij zich bijzonder wist te onderscheiden. Later werd 'hij belast met den Britschen inliohtingdienst in Rusland en Polen. Voor eenige dagen tc Londen terug, moest de 'h. Woodbridge Donderdag verscheidene vrienden ontmoeten, om te beraadslagen over de belangen van een onderneming waarvan -hij lid is van den raad van beheer. Tegen alle verwachtingen in ver scheen de h. "Woodbridge niet op deze zitting en weldra vernam men, dat hij niet meer naar huis was weerge keerd. De speurpolitie is druk in de weer om de zaak op te helderen. Uit Keulen wordt, gemeld, dat een belangrijke heiligsohendcndc diefstal gepleegd werd te Medermendcy, in het gebied van Coblenz. De dieven dron gen tijdens den nacht in de kerk "bij middel van valscbe sleutels en braken de deur van het 'sakristijn open. Zij stolen er twee relikwiekastjes uit van 10.000 mark waarde, twee ciboriën ho stiën inhoudende eene kleine mons trans werd beschadigd en zekere gedeel ten werden ervan medegenomen. Het zelfde werd gedaan met twee kelken. tJit eene groote monstrans namen de heiligschenners de kostbare steenen weg. Men vond dertien gewijde 'hostiën over het altaar verspreid, terwijl 200 andere medegenomen werden. Het nieuws der misdaad verwekte groote ontroering bij de bevolking dei- streek, welke zeer godsdienstig is. Een policiehond volgde'geruimen tijd het spoor der dieven doch verloor het daar na en kon het niet meer terugvinden. veel meer talent hebben dan ik. ;0, gij zijt al te nederig, oom. Nu laat ons het beste hopenzegt de oude David met een zucht. En indien oom David nu geene lessen meer hal. zou Rosemarijntje dan niet daar zijn! zoo vleit het meisje, legt den arm om den schouder des mu ziekante en kust hem op het voorihoofd Goed kind! David Harven vergeet op dat oogen blik zijn Jijden maar pas is hij alleen of dat plagend verdriet komt terug.Neen neener zit geen beiaard van ;ilverst uk ken meer in zijn zak; zijn kamerke is geen hemeltje meer want wat Rose marijntje ook doen moge. ze kan er toch het zonneke van 'het vijffrankstuk- niet doen schijnen en, geloof mij dat geeft nog al glans, vreugde en ge rustheid. En Henri Ebremont, die se dert, vele weken geen bezoek meer aan den ouden oom heeft gebracht-... Rosemarijntje werkt, in haar kamer ke terug gekeerd, ieverig voort: maar hadde zij het hoofdje eens opgeheven, men zou gezien hebben dat dikke tra nen hare lieve oogen overwolklen. Och, zij ook hééft sedert eenigen tijd minder werk, en nieuwe bestellingen zi jn er gister noch vandaag gekomen. Men heeft haar niet gezegd, dat zij op geen vorder werk kon 'hopenmen heeft zelfs den schoonen naad geioemd maar men schijnt (haar te vergeten. Gisteren heeft ze eens aangei eld bij de rijke weduwe, op den hoek der straat; cjoaja mjfl Jjoeft feat gebigd, fel De recliistreeksehe trein Luik-Door- nijk die om 5,39 ure 's avonds uit Na men vertrekt, boide tussehen Moustior sur Sambro en Taurines, toen plots een groot gerucht de reizigers deed op schrikken van oen 3e klasrijtuig, ge plaatst te midden van den trein. Terzelfder tijd vlogen de ruiten van den wagen aan stukken, de banken werden vernield en de ijzeren leunsta- ven verwrongen. ■Verscheidene reizigers werden ge kwetst aan het aangezicht en de han. den. Men veronderstelt dat eene lading koopwaren zich verplaatst heeft op 'het oogen blik dat een trein de sneltrein ^ruiste. -vV* Kondag werd ten nadeele van M. Moeyens, handelaar te Berthera, het kostbaar paard uit den stal weggehaald. De policie werd gewaarschuwd, doch binst men overal opzoekingen deed kwam het dier bezweet en in volle vlucht thuis geloopen, met een vreem den stalband aan. (Men gelooft dat het paard, ergens uit de handen der die ven zal ontsnapt zijn en naar zijn stal terug gevlucht is. Een smartelijk' ongeluk heeft zidh voorgedaan op de wijk Baeht-Buig te Deinze. Ter gelegenheid van een huwelijks feest moesten er volgons gewoonte, eeni ge revolverschoten afgelost worden.. Toen zekere Van de Voorde zijn wapen onderzocht ging op eens het schot los, en zijn twaalfjarig broertje word in den buik getroffen. Het kind werd rin'aller- haast naar Gent overgebracht, in een kliniek, waar hij'kort na zijne aan komst overleden is. Op de kaai der Visdhmarkt te Door- nijk ging een onbekende in de Schelde om een 'hond te redden die op het punt was te versmoren. De man gelukte erin het dier op te halen. Maar toen hij zelf uit den stroom wilde komen, viel hij achterover en verdronk. Men heeft zijn lijk nog niet terug gevonden en zijn eenzelvigheid niet kunnen vast stellen. EEN BUIT VAN 600.000 FR In 't midden der stad Parijs werd des nachts een ongehoord stoutmoedige •diefstal gepleegd. Kwaaddoeners heb ben de ijzeren rolluik van een goud- vinkel op den boulevard Clichy weten op te lichten. Zij hebben dan de vitoden stuk geslagen, en daar de juweelen uit de uitstalling weggenomen waren, zijn de kerels in den winkel gekropen en hebben daar de brandkast onder han den genomen/ Zij Ihetyben een groot gat in de ijzeren deur geboord, en langs daar hebben zij de juweelen uit ge haald. Zij hebben aldus voor ruim 600.000 frank juweelen gerobberd. Het is eerst 's morgends dat de plundering werd vastgesteld door den goudsmid, M. Cahen. Deze verwittigde seffens het parket, dat ter plaats kwam. De exjper- ten zijn van oordeel dat de dieven meer dan een uur hebben moeten werken om het gat in de brandkast te boren. In de buurt heeft niemand iets gehoord of gezien er voor het oogenblik niets te doen was. Dat boezemt haar onrust in. Hoe won derlijk, niet waar Rosemarijntje. dat die vermindering van hestellingen, juist gelijktijdig komt met het. verlies der lessen van oom David? Moed gevat; '1 zal beteren Op God betrouwd en de kleine crisis zal wél doorgeworsteld worden. Dat denkt op hetzelfde oogenblik Da vid Harven, nu hij het hoofd oplicht en zijn oog op heli Kristusbeeld aan den muur rust, dat zicih troostend tot hem schijnt te nijgen. Eenige avonden later keert Rosema rijntje naa.r -hare kamer terug. Mismoe dig gaat zij langs de 'huizen voort. Geen steek werk brengt ze dezen avond mee Arm kind! Alles schijnt tegen den on den man en bet meisje saam te span nen en wat hebben die twee wroetera in hun 'leven toch misdaan i Och, zij weten niet dat, al wanen zij zidh nog zoo nietig, zij toch de rust storen van eenige grooten Aan den hoek der straat, onder den reeds aangestoken gazlantaarn, staat een onzer oude bekenden, en nu het meisje hem voorbij gaat, zegt hij Goeden avond, juffer Rosema rijntje. Het meisje heft 'het lioofd op en ant woordt stil Goeden avond Duppel. Ik wilde u juist spreken -Mij? Jar Uc weet dat. de zaken niet meer Men meldt uit De Clinge De parochie van Henstelijk in liet land van Hulst werd in opschudding'ge bracht door het geroep van brand, cn werkelijk'de landbouw'sdliuur van den landbouwer J. Van Hyflc, stond in vollo vlam. De Ibrand breidde zidh vlug uit, want op een oogenblik stond heel het go- bouw in volle gloed. De beesten,*11 paar den en 23 stuks 1 undvce 'konden niet meer gered worden. Alles werd een prooi der vlammen. Ook al liet landbouwalaam is verbrand. De brandspuit was spoedig ter plaats om (het nabijstaando huis te beschermen ypo'r '.het vuur. Alles is verzekerd, maar het is een ware ramp. Zondag nacht ?ijn tot nog toe onge kende kwaaddoeners hij middel van braak en van valsohe sleutels in de wo ning gedrongen van M. II. Oversled, in do Wetstraat te Bruasel. Voor meer dan 20.000 frank zilver is gestolen. De policie der vijfde afdeeling is verwit tigd en 'heeft zich ter plaats begeven. Er werden verscheidene vingerafdrukken genomen. "VNA NAKLANK VAN HET PROCES. AANSLAG OP 'EEN GETUIGE. Toen 'Zaterdagavond het nieuws dec geduchte straffen voor de moordenaars van Spitaels te Lokeren bekend werd, gaven alle harten zich lucht met de woorden 't is wel verdiend Nooit heeft te Lokeren een moordzaak meer de geesten der- massa bezig gehouden dan deze. De zaak zou nog wel een staartje kun nen krijgen door het feit dat de 'broeders en familieleden van veroordeelde Velde- man, na de uitspiaak, aan de statie (Dampoort), te Gent, den bezwarenden getuige, M. De Meersman zijn te lijve gegaan en deze op brutale wijze hebben geslagen. Dit zou hun nog duur kunnen to staan komen. Gisteren namiddag viel er op de be graafplaats van Berchem een erg on geluk voor De steenhouwer Jonckheer van het Kiel, is daar een grafkelder aap 'het maken. De kraan welke gebe zigd wordt om de zware steenen op te trekken, kantelde om en kwam te recht op het lichaam van zekeren P'h. Francken, 30 jaar oud en wonende op den Kleinen Steenweg te Wilryck Het slachtoffer werd met gebroken (bil naar het St. Mariagasfchuis overge bracht. Men vreest insgelijks dat de ruggraat zou gebroken zijn. Op de Schoenmarkt, vlak voor het oud-stadhuis, te Meehelen, botste de groentenkoopman De Croos, uit de Hoogstraat, met zijn vrachtauto tegen de stadstram, die uit de richting van den Bruul kwam. De schok was zoo geweldig, dat do auto heelemaal 't onderste boven werd geslagen. De schade aan tram en auto is be langrijk. Als hij een wonder zijn ge lukkig geen bezwaarlijke ongevallen te betreuren. fer... Wie heeft u dat gezegd, Duppel? onderbreekt het naaisterke geraakt en blozend, want ze dacht dat Dur.pel haar in den loop van den avond ihad be spied. Och en de stem van den dron kaard is. onthutst en blijkbaar heeft hij zich versproken; odh, men hoort dat zoo al zeggen, cn wat hoort Duppel al niet, dien men den .alweter noemt Maar 't was juist omdat ik het wist, dat ik ten uwent wilde komen. Rosemarijntje ziet den alweter, die naast haar voortstapt in het aangezicht. Ja. juffer, ik ben wel niet sterk bevriend meer met mijnheel David; maar dat belet niet dat ik een oog in 't. zeil boud, en als ik mijn oudlo griend en u nog een profijtjo aan de hand kan doen,zal ik het niet laten.Zoo zijn wij... Duppel eindigt, de zinsnee niet. Is 'het. zeker waar? vraagt Rose marijntje. En wat zoudt gij dan voor ons kunnen doen? O, veel, zeer veel. Indien gij mij wilt volgen naar eene dame, hier niet verre vandaan, zult gij dezen avond te vreden naar huis keeren, en mijnheer David zal zich weer met Duppe! verzoe nen, die wel gaarne een slokje drinkt, maar tocli een- goede kerel is en 't hart op de rechte plaats draagt. En wat moet er gedaan worden, Duppel Kent go naadame Deltona? Ne&a, V} YeryfiJgy

De Volksstem | 1925 | | pagina 2