SCHATKISTBONS 6 t.h. Ifet Zusferke der Armen Treïndiefslal Treinbotsing te Ronse Bijna verstikt Eene ramp voorkomen AUGUST SN IEDERS Doodelijk ongeluk te Willebroeck Doodelijk moto-ongeluk te Asch (Limburg) De juweelendiefstal te Brussel Dramatische botsing Automobiel gestolen DE GELEGENHEID De Brusselsche gauwdieven Verkeersongevallen le Brussel Bloedig messengevecht Een nieuw trucje Fabriekhrand te Leuze KAMER AssisenSiof van OosUAlaanderen Jü den nacht van Maandag op Dins dag, is in den trein tussdhen Dénder- kvuw en Brussel een belangrijke trein- diefstal gepleegd. Toen de koopwarentrein in Turn en Taxis binnenstoomde, werd de diefstal vastgesteld De deuren van een waggon waren opengebroken en versdheidene manden boter, taiba'k en ceno hoeveelheid lin nen, waren verdwenen, alles ter waar de van duizenden franks, Volgens het eerste onderzoek moet de diefstal ge pleegd zijn tusschen Ternath en Lom- beek-St. Katharina. Dc siatieoverste van Denderleeuw: werd telefonisdh verwittigd en onmid- delijk werden opspoiingen gedaan, die echter vrudhteloos ble-ken. Te Ternath en te Denderleeuw werd geen spoor der ontvreemde koopwaren ontdekt. Een zeer ijverig onderzoek is inge steld. Dinsdag namiddag greep in de Sta tie te Ronse eene treinbotsing plaats De trein van 4 uren '28 stond in de sta tie op het 2e spoor, toen de trein uit Kortijk dcor eene veitkeerde wisselwer king op hetzelfde spoor adhterop kwam aangereden. De .machinist door het ge roep der menigvuldige reizigers op de kaai opmerkzaam gemaalkt blbkkeerde de remmen doch was niet bij machte .om de botsing te voorkomen. Door den schok die nogal geweldig was werden verscheidene reizigers ge wond, waaronder een vijftal iidhte kwetsuren bekwamen en drie personen nogal erge doch niet doodelijke verwon dingen opliepen. Het zijn Cyriel Van den Berghe, Broecke, n. 1: vrouw Gaston Reynaert. piocheur bij den ijzeren weg, wonende wonende wijk Troinjpe en Julien Del- carnps, fabrikant, wonende Zonnestraal allen te Ronse. Zij werden ter. statie verzorgd door den heer Dr. De Met. De stoffelijke schade is aanzienlijk. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is de genaamde Van den Bussdhe, beenhouwer op den Thoiihoutechen steenweg te Oostende, met vrouw en kind bijna verstikt in bed. Zij hadden 's avonds de stoof ferm aangelegd en de sleutel toegedraaid; daardoor waren er gassen ontstaan, 's Morgens kwam de broeder floppen «aan de kamer en kreeg geen antwoord. Daar ihij de gas rook brak hij de deur open. Hij vond hei gezin voor dood liggen. Seffens werden Drs Vanhoutte en Stroobant bijgeroe pen. Zij konden na lang werken de menschen terug tot het leven brengen Zaterdag middag om 1 uur vertrok den reizigerstrein uit de statie van Kemsefce naar Moerbeke-Waas. In de volden van het Habroek stond, een voorbijganger op liet spoor die teeken deed aan den aankomenden reizigers trein hetgeen geJukkiglijk in de verte werd gezien door den treinstoker. die welhaast stopte. De voorbijganger zdkere Rods, had gezien dat er eene ijzeren rail was door gebroken en naar dc binnen kant van spoor lag verdrongen. Had de reizigers trein moeten door stoomen, onvermijdelijk had er een erg ongeluk te betreuren geweest, te moer dat déze Zatèrdaagsdhe trein ge woonlijk vol fabriekwerkers zit die van Antwerpen en St. Niklaas huiswaarts gaan. Na dat het gevaar door werklie den was hersteld kon de trein met ver- t ragi ng doorrijden een verhaal uit onze dagen DOOR 40ste Vervolg. Ja, ik weet ook niet juist wat zij -uitrichtmaar 't ziet er eene respecta bele vrouw uit. Duppel, zei ze zoo, kent ge niet een eerlijk; en braaf meis je, dat eene betrekking wensc'ht waar in ze een vijftigtal francs per maand kan verdienen? Ik vertrouw mij op u Duppel! zei ze zoo. Nu dacht ik onmid- delijk aan u, juffer Rosemarijntje. Vijftig francs... Nu,-dat is zeer braaf van u.. Oom David heeft u reeds langs liet gebeurde vergeven, daar van hen ik zeker Vijftig francs! Een schoon sommefcc, niet waar? **t Zou zoet binnen komen, vindt ge niet? En welke betrekking is dat, Dnp pel -Ja, om u de waarheid te zeggen, juffer, in dit geval ben ik geen alwe ter: maar zie, wilt ge met mij gaan, ge zult madame Deltona spreken, en nog dezen avond cone goede tijding aan mijnheer David kunnen brengen. Ik wensahte liever met hem'te gaan, zegt het meisje aarzelend. Bon ik geen vertrouwde leids man genoeg, juffer Rosemarijntje? en .bisteren werd in de cokefabriek van vV illebroeck een muur gemetseld rond een ketel. Op zeker oogenblik stortte de muur in en twee werklieden werden er onder bedolven Toen men hen van onder de puinen haalde, had een hun ner, de genaamde Edm. Award, 51 jaar oud, reeds opgehouden te leven Volgens verklaring van een bijge roepen geneesheer, moet zijn dood ©ogenblikkelijk geweest zijn. De andere werkman, Jules Dubois, van Waterloo, bekwam kwetsuren over gansch het lichaam. Terwijl het lijk naar het doodenhuis werd gevoerd deed men den gekwetste naar 't gasthuis overbrengen. Door de plaatselijke policie werd een onderzoek ingesteld. Zondag rond 6 ure 's avonds, reed Martinus Didden, per motocyclet over den kiezelweg van Asch naar Mechelen aan Maas. Aan de groote kromming der baan, vloog de moto met geweld tegen een boom. Didden werd het lin kerbeen afgerukt,den onderbuik open gescheurd en den linkerarm gebroken. De motocyclet werd op 10 meters ver der in de gracht terug gevonden. Het arme slachtoffer moet eenen ijseïijken doodstrijd gehad hebben, die verscheidene uren lang duurde. De rijkswacht bevond dat hij zijnen over jas met dc rechterhand nog gedeelte lijk uitgetrokken 'heeft om er zijne doodelijke wonden mee bedekt te hou den. De schoonbroeder van Didden, die de reis naar Mechelen-aan-Maas per auto meemaakte, was hem op korten afstand gevolgd, doch had het. ongeluk niet zien gebeuren Toen hij bij de fa milie in Mechelen aankwam en er iDid- den niet vond, reed hij onmiddelijik terug naar Asch; doch het lukte hem niet Didden te kunnen opspeuren. De ze werd Maandag gevonden door mijn werkers, die daar voorbij kwamen. Martinus Didden. geboren te Bree., was 27 jaar oud, woonachtig te Elsene. autovoerder en koersrijder op motocy clet, die op de piste van Brussel menige prijzen behaalde. NASPORING'EN IN 'ZWITSER LAND. Twee Belgische speuragenten doen op dit oogenblik nasporingen te Bazel, met medewerking van de plaatselijke politie, betreffende den diefstal van 2 millioen frank juweelen, de vorige maand te Brussel gepleegd. De sporen van de dieven werden te Frankfort ontdekt, waar men de zeker heid kreeg, dat zij naar Zwitserland vluchtten. Een motocyclist gedood te Mauimix Maandag avoed is er te Mauvaux, bij Rijsel, een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Rond 7 ure 's avonds kwam de plavei legger Jules Roger, "32 jaar oud, wonende te Mauvaux, per moto cyclet gereden uit de richting van Tourkonje. Op de wijk «Trois Suisses» wilde hij de rue Gallieni in rijden, toen hij verrast werd door een auto, ge voerd door een nijveraar van Toerkon- je. De schok was zoo geweldig, dat Ju les Roger verscheidene meters ver weggeslingerd werd. De ongelukkige werd den schedel gebroken en bleef op den slag dood. Zijn madhien was on der den auto blijven steken en was gansch verwrongen. De vrouw van het slachtoffer, die haren man per tram volgde, was ooggetuige van het onge luk. M. Ilenri Corbier, paardenhande- laar, wonende 's Gravenbrakel, Statie traat, had in den avond zijn auto, een M. VAN CAUWEI.AEET. (kafcli.) oj) zijne beurt betwist de geZegden.s van MM. Hymans en De SaCgher en verde digt zekere benoemingen. Sommigen' willen de Vlaamsc'he cultuur welke torpedo, 10 H.P., blauwgcverfd, terstilaan te ÖJXw-i- gezien waarde van 26 000 fr. een «ogenblik kcn. 0nze hoogescholen staan'niet om een winstgevendea intrest op te strijken wordt aangeboden door in te schrijven op de gediscouteerd op 6 maand Toen M. Aug. Jeamart, wonende in de Thomas Vineottestraat te Sohaer- beek, aan de Grondwetplaats te St Gillis van een tram stapte, stelde hij met. verbazing vast dat zijne brieven- t.esch, welke eene som geld van 2.300 fr. en zaken papieren bevatte de pijp uit was. Een behendige gauwdief moét ze hem hebben ontfutseld terwijl hij ran de Halve-Maanstraat te Vorst naai de Grondwetplaats reed. De politie is verwittigd. de alweter glimlacht. O, ja, Duppel. En zie eens 't zou eene schoone verrassing voor mijnheer David zijn. Ja, dat is waar; maar ik ben •or dat bezoek niet gekleed. Juist goed, juffer, juist goed. Gij adjt zeer netjes, cn ik geloof dat mada me Deltona niet precies veel houdt van linten en strikken. Eenvoudig, dood eenvoudig is. 'haar het aange naamste. Eene respectable vrouw, in derdaad Ik zou mij toch wel een weinig willen opschikken. Is liet ver? Neen, dicht bij. En denkt ge dat mijn toilet zou volstaan? Vertrouw u maar op mij; ik ken mijne wereld! lacht Duppel. Nu, dan wil ik met u gaanmaar toch zit mijn hoed niet scheef? In liet geheel niet, juffer. En Rosemarijntje schikt met twee handen hare blonde lokken, trekt rechts en links aan haar hoedje, werpt een «blik op mantel en kleed, en mom pelt toch nog ontevreden: Tk had toch eerst naar huis moe ten gaan. Maar de alweter stelt haar nogmaals gerust. Duppel, wilt gc ec-hs even zien of mijn mantel niet bemorst is?. Duppel slaat met de platte hand heen en weer over het kleedingstuk, en verzekert dat er geen stof jen op ligt. Nu gaan ze naast elkander voort. De landbouwer Ad. Verheyden, wo nende op den Brusselsdhen steenweg te Lebbeke, had Dinsdag morgend op de Grasmarkt zijn paard bij den toom en wilde zijn gespan nevens het gaanpad brengen. Doch bij dit manoeuver bot- ite zijn kar met geweld tegen een ika- mion, toebeihoorende aan den land bouwer J. Verdoödt, van Opwyck, Schoolstraat. Tengevolge van den schok verschrikte 'liet paard dat in den karnion gespannen was en na den voer man omvergeworpen en gekwetst te hebben ging het de spiegelruit inbeu ken van den winkel van M. Vander- lyn. De voerman Hendrik Collard, van Baesrode, bevond zich Maandag avond met zijn gespan op de Groendreef toen opeens de paarden verschrikten en op hol sloegen. De dochter Clemen tine Collard, die nevens haar vader zat, werd ten gronde geslingerd en zoo erg aan 'het hoofd en rug gekwetst, dat zij naar het St. Jansgasthuis moest overgebracht warden. onbewaakt laten staan voor hel Paleis van liet Jubelpark té Brussel. Een stoutmoedige dief Iheeft van dit oogen blik gebruik gemaakt om cr mede weg te bollen. De politie heeft een onder zoek ingesteld. In eene 'herberg der Sint Miöhiels- kaai te Antwerpen, geraakten Maan dagavond een paar verbruikers hand gemeen. Een hunner, de 32jarige V van Slekene, haalde plots een mes te voorschijn en bracht er eene snede me de toe in de rechter zijnde van zijnen tegenstrever, de genaamde Frans Neefs, 35 jaar oud, woonachtig Kromme Elle boogstraat, 12. Het slachtoffer werd eerst in het verbandhuis en vervolgens in het Sint-Elisabetkgasthnis verzorgd doch keerde nadien ook weer huis waarts. De dader werd door de policie aangehouden en ter beschikking van den procureur des Konings opgesloten Londen, 15 Dec. Een rijkgeklee- de jonge man kwam bij een juwelier der Regent Street en wilde iets moois voor zijn vrouw koopen. Eindelijk viel zijn keus op twee kostbare parelsnoe ren, waarde 60.000 frank, en hij haal de de bankbiljetten boven, toen plots een ernstig uitziende heer binnentrad, den kooper bij don arm vatte en sprak wik betrap u nogmaals, mijn beste. Geef mij de valscïie bankbiljetten en volgt mij kalmpjes En tot den ver wonderden juwelier Wij kennen dit kereltje; ik breng hem naar het poli- ciebureeJ. Geef mij de parels en verge zel ons. I'k heb uw getuigenis noodig; ik wacht u in de auto. Maar als de juwelier, na zijn hoed gehaald te hebben, buitentrad, was de auto met den zoogezegden detektief zijn medeplichtige verdwenen. - - - op ao hoogte waar ze zouden moeten slaan. Men is niet streng genoeg voor do vreemdelingen. Men "deelt diploma's uit, zonder de noodigc waarborgen. De ondervinding heeft- ons geleerd dat de wel-Nolf niet leefbaar is. M. VOS. (front) Waarom hebt ge ze dan gestemd. M. VAN CAUWELAÉRT. Tk ga het u zeggen. Tk heb do wet-Nolf ge stemd omdat (het beter was iets te heb ben dan niets en omdat de wet het Vlaamsoh in de 'höogesöhool bracht. De wet is een eerste stap naar de ver- vlaarnsehing. Het sociale belang van ons land cischt dat de hoogeschool ver- vlaamseht worde M. DE SAECrl-IER. (lib.) dient eene dagorde in tegen den minister. Woens dag namiddag zou over deze dagorde gestemd worden. AI. BOEDT (lib.) verdedigt de Yer- vlaamsching dei G-entsch'e Hooge- scfliool. De zitting wordt om 5 ure 45 gelie ven. Dinsdag morgend, rond 8 ure, is een ongemeen geweldige brand uitgebro ken in de esp aariHeïifabriek' Folem- pe-Harbonnier te Leuze. Het vuur was begonnen in den zolder, waar eene groote hoeveelheid karton en'stoffen opgestapeld lag. Üe pompiers snelden bij liet eerste noodsein ter plaats, doch op dit oogenblik had het vuur reeds zulke groote uitbreiding genomen, dat er aan geen bhteschen meer te den ken viel. Men moest de hulp der pom piers van Doornik inroepen, doch de ze konden ook niétA anders dan trach ten het vernielend- element te beper ken. Dc zoldering én het hoogste ver diep zijn met ganslclh den inboedel de prooi der vlammen geworden. De raa- c.hienen werden ook deerlijk bescha digd.üe schade is zéér aanzienlijk. Tal rijke werklieden zullen tijdelijk zonder werk zijn. De alweter ziet er nog even als voor eenige weken uit; enkel is zijn neus nog ïooder, zijn jas nog kaler, zijne broek nog meer gelapt en zijn witten vilt laat den rand, als twee slappe ooren, naar beneden' hangen. Die hoed herinnert mij den poedel, die pas uit 't water kómt. Rosemarijntje denkt, onder het voortgaan, hoofdzakelijk aan de haar voorgespiegelde betrekkingaan het geluk dat oom David zal genieten, als lij vernemen zal dat Rosemarijntje zooveel geld wint schier zooveel als de dakgoot regendruppels opvangt. Nu het zal goed te paskomenwant ach de nood is hooger geklommen dan de oude man weet. Stil, ik heb u zoo even de ganscho waarheid niet gezegdJa, Rosemarijn tje heeft hier en dadr gebeld en als het ware om werk gebedeld, cn nu zij overal in 'hare pogingen mislukt, is :ij behoedzaam meer dan tienmaal heeft ze rond gezien een huis bin nengeslopen, waar de deur altijd half open staat, en 'zooveel als mogelijk is in de schaduw blijvende, heeft ze hare gouden oorringen uitgehaa.kt en deze, stilzwijgend, aan een ouden, grijsge baarden en gebrilden kerel gegeven. Deze heeft de voorwerpen getoetst,haar norsch een biljet en drie franken toe geschoven en do gouden voorwerpen weggesloten. Rosemarijntje is dus gedwongen do succursaalvan den lomberd, of zooals het volk in Antwerpen zegt, den Berg van o?uBarn\hari igheid te bezoeken, Morgendzitting van Dinsdag 15 Dec. De zitting wordt geopend om 10 uur onder voorzitterschap van M. PIRMEZ. DE OOPLOGiSCIIADE. Verscheidene redenaars 'betreuren de manier waarop de schadevergoeding aan de geteisterden uitbetaald wordt. M. BUYL diende eene dagorde in, waarin den wenscli wordt uitgedrukt dat de wet op de oorlogschade worde toegepast zooals ze na den wapenstil stand werd gestemd. De bespreking zal later voortgezet worden. De zitting wordt om 12 ure geheven. Namiddagziitbig geopend om 2 ure onder voorzitterschap van M. BRU- NEfT. De interpellatie over de benoemin gen aan de hoogosckool te Gent wordt voortgezet. M. HUYSMANiS (soc.) minister van wetenschappen en Kunsten, verdedigt zijn optreden. AI. DESTREE (soc.) betreurt het dgt M. Hymans in eene voorgaande zit ling den Koning hier ook in dit debat gemengd hoeft. Het ware wijzer geweest de persoonlijkheid des Konings buiten en boven het debat te laten. (Zeer. wel. op vele banken) Ik geloof wel dat de Koning het recht heeft op reis te gaan wanneer hij wil en wanneer hij weg is moet de minister toch het land regee- ren. Die eerbied voor den Koning moest ons aanzetten hem niet in onze debat- ten te. mengen. Diep bedroefd keerde ze naar Siare kamer terug, toen ze juist door Dup pel werd aangesproken. De Hemel is goed voor baar geweest, cn dewijl *zo juist voorbij het portaal hoofdkerk gaat. in welker gothisdhe bogen het beeld.der Moeder Gods troos tend op de binnentreders neerziet, wil ze nu ook, in de donkere sohaduw, kuielen en een enkelen «Onze Vader» bidden. Dat doet ze ru, en Duppel blijft, op c-cnige "stappen van daar, staan en het treft clcn dronkaard want dat heeft hij in zijne jeugd met zijne moeder ook wel eens gedaan. De 'herinnering is dikwijls een nijdige plaagstok, niet waar Duppel De «alweter wendt zich om en ziet liever niet wat Rosema rijntje doet. Na eenige oogenblikken verlaat het meisje het kerkportaal en gaat, niet opgeruimd gemoed, naast Duppel voort. Zijn wij er nog niet? vraagt ze. De straat links, is 't antwoord. Men bereikt een tamelijk lange en eenzame straat, in welke men zon het ten minste zeggen het gaslicht, sterk bezuinigd wordt, terwijl het in tegendeel wel noodig is, dat men er helder ziet Op den hoek der straat brandt een flauw licht voor een heili genbeeld, zooals op bijna «al de hoeken der Antwerpsche straten. Eenige stap pen verder staat de rosse policie-agent, en ziet met een scherp loerend oogv liet oog van eenen Argus, de twee voor bijgangers na, VERKLIKKING AAN PEN VIJAND Dinsdag werd de zaak opgeroepen ten laste van Hendrik SIuyIers, oud 40 jaar, Hollander, hotelhouder 1e Over- meire. thans aargehouden beschuldigd van als dader met kwaad inzicht Au gust Van den Steen van Overmeire te hebben 'blootgesteld aan opzoekingen, vervolgingen of gestrengheden van we- ge den vijand en ter dood gebracht to Zele den 17 November 1917. Het zijn de genaamden Cesar Braec- ke en Ivo Iieirweghe, die zelf op 13 April 1920 door het Assisenhof van Oost-Vlaanderen wederkeerig verwezen werden tot 20 en 15 jaar dwangarbeid, wegens verklikking ï'pn den zelfden A ugust Van den Steen, die nu Sluyters betichten, Sluyters was door zijnen handel ge durig in betrekking met Duifsdhers 'en namelijk de feldgendarmen van Wet- teren waren gedurig in zijne herberg. Volgens zijne beschuldigers, zou hél Heirweghe zijn, die aan Sluyters is ko men zeggen dat August Van den Steen zich op 17 November 1917 in de mel- Lerij van Zele beyond.- Na eerst geloochend te hebben moest beschuldigde bekennen dat Braecke en Heirweghe hem een paspoort hadden gevraagd en dat zij versdheidene malen bij hem. vraren komen vernachten, er bijvoegende dat de Duitsche gendarm Frans Stettner hem eigenlijk gevraagd had of hij niet wist waar August Van den Steen was. maar hij loochent toch geholpen te hebben aan de aanhouding of aan den dood van den ongelukkige Van den Steen. Er zijn 65 getuigen gedagvaard waaronder 16 ten laste. De eerste getuigen welke gehoord zijn de heeren Kmnps, Geerinckx er. Pardoen, onderzoeksrechters te Leuven en te Dendermonde Hunne verklarin gen zijn den beschuldigde gunstig. Ook de heeren Fameiafere. oucTrgemeentesie- kretaris te iZele, en Van Audenacrde. oud-policiekommissaris te Zele spreken ;cn voordeele van den betichte. Andere getuigen in het eerste proces gehoord, erklarcn dat alsdan nooit de naam van Sluyters is vernoemd geworden. De zitting wordt om 12 Vs ure gehe ven. Ilm! mompelt de man der wet als ik mij niet bedrieg, is dat de dron ken Duppel. Wat mag dat jonge meis je in DAT huis gaan aanvangen? Duppel heeft aan oen nog al aan zienlijk huis, op welks deur men mo des leest, gebeld. De deur wordt geo pend, en nadat de inleider aan de meid, welke bes-rikt is als een vlaggc- mast, naar madame Deltona hoeft ge vraagd, wil hij. als mnn die zijne we reld kenl, Rosemarijntje voor hem doen binnen treden.. Deze echter aarzelt cn wil dat Dup pel zal voorgaan. Nu, dat doet hij ook doch hij blijft in den gang staan, ter wijl de meid eene deur opent cn Rose marijntje in een kabinet doet treden, dat er netjes, zeer rijk zelfs ten minste zoo denkt Rosemarijntje uitziet. Op de schouwplaat slaat eene pen dule, van onder tot boven verguld, va zen even zwaar verguld; aan den muur een spiegel en prenten in vergulde lijs ten, oen rijk gekleurd tapijt, eene lichtscherm met roodo en witte rozen cn Rosemarijntje werpt een blik op haar armoedig toilet, en wordt boos op Duppel. die haar gezegd 'heeft dat ma dame Deltona ee-ne zoo doodeenvoudi ge vrouw is; want aan het vertrek kan ze schier afmeten wat de meesteres zijn zal. Stil! men fluistert in den gang. Wat wordt cr gezegd? Dat kan Rosemarijn tje niet verstaan, al houdt ze dan ook den adem in. ft Vervolgt.}

De Volksstem | 1925 | | pagina 2