- - Dr August SNIEDERS - - Voor God en 't Volk Met Zusterke der Arises AUGUST SNIEDERS Doodelsjk spoorongeluk Fabriekbrand te Lokereu Erg ongeluk te Bendermoude Arbeidsongeluk te Brussel Erg traniongeluk le Antwerpen KAMER SENAAT Weskoverilshi der Beurs 'ras Isesssl VOLLEDIGE WERK EX VAM itnooi gekleurde steenen, waarvan we op raad van den gids eén handjevol mede namen, daar hij zeide, dat ze heilig wa ren; ook de plantjes. Vandaar gingen we naar de lawang. doch bij mij ging het voetje voor voet je, daar de grond zoo scherp als een mes aanvoelde onder mijn gevoelige zolen. Eerst toen schoot het ons te binnen dat ^ij niet alleen waren gegaan en we kelken naar onze koelis om. Slechts drie van de menschen had den den tocht over den zoogenaamden tjoefkang tjoeëut-, de bolvormigen steeu ever den greppel en door den tunnel durven wagen en toen we naar bover. keken, zagen we één koelie, die het gc waagd had over dien steen te loopen, doch de twee anderen waren voor dien slap teruggediensd en leken vanuit de diepte wel aan den wand vastgeplakt. "VYij beduidden lien de medegebradh te, bamboekokers naai* Ibeneden 1g gooien, doch die kwamen geheel uit ei- kaar beneden. Hierdoor konden we niet 7-oöveel warirang. (zwavel) medenemeii als we wel gewensöht hadden ook onzj zalkken volgestopt met allerlei soort van steenen van een vroegere eruptie, moes ten wij bij de wederexpstijging voor een gedeelte van den zwaren last bevrijden. De lawang stootte voortdurend gassen, uit, doch deze waren gelukkig van on schuldige n aard, zoodat we er niet te veel hinder van hadden bij het losma ken van den zwavel. Na nog wat vertoefd te hebben co links en rechts naar boven te hebben gekdken vroeg ik den gids, of hij op de ze plek ook naar lbo ven zou kunnen ko men. waarop hij ten antwoord gaf, da', bij het eens het volgend jaar zou pro- boeren. Of hij het gedaan heeft, betwijfel ik, daar de rotswand zoo glad als een leien dak was. Langzamerhand gingen we weer naar 't punt van opstijging toe en we dachten, dat 'het stijgen gemakkelijker zou gaan dan het- afdalen, maar jawel 1 De taaie Menadones klom langzaam met zijn gespierd lichaam van mis schien 60 K. G., gewicht, naar boven doch ik, die toen 96 K.G. woog, had heel wat meer moeite, en, toen ik hal verwege bleef steken, kreeg ik weder zoo'n vriendelijke aanmaning v,an den gids, ongeveer zoo luidende: Gaat II naar boven of niet anders kunt U hier als een rat verdrinken Ik zei niets daarop, doch zette alle zeilen bij, en kwam behouden, doch dood-op weder in den donkeren tunnel zoodat de gids en mijn collega mij aan het eind ten beetje hielpen om dien meterhoogen knik gauw te halen. Ook het overloopen van dien -bolron den glibbcrigensteen ging maar niet zoo direct, ik durfde er eerst niet over. De gids gaf me echter een hand en zo 3 kwam ik weder in het lbosch. De inlanders klommen toen flink vooruit, zoodat wij beiden nog al ach ter raakteu en op ons doode gemak, na telkens uitrusten, eindelijk tegen een uur of twaalf onder den Katja-Piring aankwamen, alwaar wij ons plat op den rug lieten vallen van vermoeienis. De gids 'kwam lachende naar ons toe en maakte ons zijn compliment voor de reuzenpresitatie. doch zeide. dat de tocht zoo moeilijk voor ons was geweest, daar ik vergeten had mijn ring of te doen, terwijl mijn collega zijn snoeimes in den zak had gehouden Daarna kregen we elk een tak var den heiligen boom om er een mooien stok van ie maken en vervolgens ver klaarde hi j ons voor heilig. Langs een anderen weg, veel steiler, ging het toen naar bonedenal nitglij dende en wederopstaande, holden we Let bosch door over de tihee-onderne- Ben verhaal uit onze dagen DOOR 42s.e Vervolg. -Vrees niets, roepl de vriendelijke dame, uit het diep van den gang-, het meisje toe, vrees nie1?, het is mijn broeder Er blinkt bij het hooren van dat v.oord een bliksemstraal in de oogen van mijnbeer Van Deftel. en met eer- Lelsche verachting ziet hij naai de ~d v me, welke nu onder een luid spotge lach verdwijnt. Rosemarijntje stapt, doch altijd oj zekeren afstand van den haar onbe kende, zonder spréken naast hem voort. De rosse politieman volgt de twee personen met een scherp oog, totdat zij in do donkere "schaduwen der hui zen verdwenen zijn. Mijnheer, zegt Rosemarijntje be vend, ik bid u, keer terug; ik zal zeei goed mijnen wrcg vinden. In 't- geheel niet, lief kind. Kom, geef mij integendeel den arm. Ik 'bid u, laat mij, mijnheer! Wat zullen de menschen denken, dvi mi j met u, een zoo groet heer, d*H avonds ontmoet en Maar Rosemarijntje vreest reeds tc iü m 11 wn ming Argalingga kwamen we des avonds tegen een uur of 7 doodop thuis. Den volgenden dag was ik niet in staat een vinger te verroeren door de ongewone inspanning. Donderdagmorgen is te Gent een smartelijk ongeluk voorgevallen, tus- schen de statie (vormingsstatie) Gent» Dampoort en Gent Muide, en welke het leven heeft gekost aan een armen werkman. Aan gemelde plaats was men bezig aan 't manoeuvreeren, toen zékere Ar thur Spitaels, wonende Controdestraat, te Genfbrugge, -werd gepakt door do wagons, en vermorzeld werd. Het arme slachtoffer werd op den slag gedood. Toegesnelde werklieden hebben dan het stukgereden lichaam bijeen gedaan en naar het doodenhuia der Bijloke overgebracht. Art. Spitaels was gehuwd en vader van twee kinderen. Woensdagavond, rond -8 uur, werd te Lokeren door de politie alarm ge maakt: brand was ontstaan op de kur- kenfabriek Van Duyse en. Cie, Bergen- aries. Spoedig was veel volk te been. De pompiers waren seffens per auto op de plaats der ramp. Eenige kurkaf- val, liggende in de pekkamer, en welke gebruikt wordt voor quercine steenen te maken, had vuur gevat. Ge lukkig dat de spoedig bijgesprongen geburen den brand hebben kunnen clooven, anders hadde men een ware ramp te betreuren gehad. De schade welke nu veroorzaakt ie; is niet al te groot. Op den oever van den Dender, na bij de Vlasmarkt, ter plaats waar over vier weken een deel van den kaaimuur instortte, heeft ondernemer ;Monballu; die gelast is met de Denderwerfcen binnen de stad, een machinalen grond- wegnemer opgesteld. Het apparaat dat zich op riggels beweegt, en meer dere duizende kgr. weegt, wras Woens dag morgen, rond 10 uur in werking toen de voet plotseling begaf en dc- ma- chien met den stoomketel deed kante len. Gansch het gewicht kwam in het water terecht. jDe machinist, Vlie- rinck Emiel, van Brugge kon aan een gewissen dood ontsnappen met van een hoogte van ruim 5 meters beneden te springen, docli hij viel tusschen de balken en houten die het stel onder steunden en liep erge verwondingen op, zoodaï men hem ter verpleging naar het burgerlijk hospitaal moest overbrengen. Zijn toestand baart geen onrust. De stoffelijke schade is vrij aanzienlijk. Men mag van geluk spre ken clat de ketel niet ontploft is. V\A In een in aanbouw zijnde hotel in de Wetstraat te Brussel, had een ijselijk werkongelut plaats. De 18-jarige arbeider Emiel Van Pee, woonachtig in de Gasstraat te Nfeerijssche,was werkzaam op een overloop op de zevende verdieping, toen hij tengevolge van een verkeerde beweging het evenwicht verloor en naar beneden stortte. De ongelukkige kwam in een liftkooi terecht en plofte ten slotte loodzwaar op den steenen vloer der kelderingen. Van Pee brak veol gezegd te hebben. Die heer is im mers de broeder van die brave madame Deltona, welke hare toekomst als het ware in handen heeft en zij neemt sidderend den haar aangeboden arm. Dat die Duppel ook juist moest heengaan Indien mijnheer Van Deftel wil spe ken, zou hij aan Rosemarijntje vol doende inlichtingen over dat verdwij nen kunnen geven. Doch het weesmeisje ziet er geen kwaad in en meent dat Duppel, die toch ook niet rijk is, middelerwijl el ders een enkelen stuiver 'kon verdie n. Tooh begint zij den toestand, do houding, de manieren en het gesprek -an haren geleider zeer wonderlijk tc vinden. Hi j hoopt vooral haar mor gen avond bij madame Deltona wee- te ontmoeten, 't Is een vroolijk huis bij die dame! Verwonderlijk', waarorn zegt hij niet «bij mijne zuster?» Eensklaps rukt het meisje zich los c-n onder den uitroep van mijnheer Henri, mijnheer Henrinadert zij, snel als de pijl uit den boog, eenen per soon, die juist onder de gaslantaarn stil staat en het scherpe oog op de twee personen gericht houdt. liet is inderdaad Iienri Ebremont. -Mijnheer Ebremont weert het wees kind met de hand van zich af en werpt den geleider, die zich eensklaps terug trekt en iu de schaduw der huizen ver dwijnt. liet woord «lafaard» toe; en zich tot het meisje wendende, zegt hij den schedel, armen en beenen en was op slag dcod. Op last van de politic, werd 'het lijk naar liet dooien huis der St. Andries- straat gebracht. Het parket werd ge- waarscJhuwdt De 35jarige Frans Schol!aert, wro- nende Schijfstraat 84, had op dc voet trede van een tramrijtuig van lijn 6 plaats genomen, daar de plecht vol reizigers stond. Op de Van Dyckkade, ter .'hoogte van de Suikerrui, stond een wagen van de wegen is werken. Bij het voorbijrijden van ihet tramrijtuig werd Frans Scliollaert gepletterd tusschen dezen wagen en het tramrijtuig. De ongelukkige viel cn kwam in een hoe veelheid zavel neer.Hij werd met rware inwendige verwondingen opgenomen en ter verpleging naar het St. Elisa- Ibethgasthuis overgebracht. Zijn toe stand is zeer bedenkelijk. Dioor politieofficier Weyler van het bureel der kaden, werd oen onderzoek ingesteld. ZITTING van DONDERDAG 17 Dec. De zitting vangt aan om *2 ure onder voorzitterschap van M. BRLNET DE KOLONIALE LEENING. Het wetsontwerp betreffende de ko loniale leening van 500.000 fr. wordt in zijn geheel gestemd door 111 stem men tegen 2 en 18 onthoudingen. De communisten stemden tegen. Wordt eveneens gestemd liet ontwerp betreffende de stichting der naamlooze maatsdhappij van Kilo-Moto. ORDEMOTE3. ■M. HUB IN, socialist, bij ordemotie vraagt de begrooting van wegen en middelen, waarvan men de bespreking gaat aanvangen niet gestemd worde vooraleer de nieuwe belastingen die er mede in verband staan gestemd wezen. Van versdhillige zijden wordt die zienswijze gedeeld. •M. JACXILIEMOTTE. communist, verklaart het kapitalistisch offensief te zullen bestrijden en alle gelegenheden te baat nemen om stokken in 't wiel te steken. M. VAN DER VELDE. Er is niemand die u gevraagd heeft de ver antwoordelijkheid voor 's lands beheer op u te nemen. DE FLSKALE ONTWIERPEN M. JANSSEN, minister van finan-. een geeft een overzicht van den alge- meenen financieel en toestand en zegt, dat indien men den frank nkt,.gesta biliseerd had, het pond thans "dngetwij- feld 140 zou staan. Uit de lichte krisis \velke thans onvermijdelijk moet ont staan, zullen vooral deze te lijden heb ben die profijt zodken bij onzen lagen wisselkoers. M. FRANCK verklaart geen ver trouwen te hebben in de schoone voor uitzichten van den minister van finan- een en zege dat de nieuwe lasten welke de minister moet invoeren de uitwij king der vreemde kapitalen uit Belgie zal voor gevolg hebben. M. Franck vindt dat de regepring aan fiskaal electoralism doet, door liet im mer meer vrijstellen der kleinen, en dat integendeel in een demokratisehen staat, elk zijn aandeel moet dragen van den algemeenen last. Spreker eindigt zijne rede met de verklaring dat !hij een amendement zal indienen, waardoor zal verboden wor den aan oen minister, als administra teur of Directeur te blijven tijdens zijn ambt. van naamlooze vennootschappen, van Nationale Bank, enz. (Zeer wel) De zitting wordt geheven te 6 u. 15. streng, maar toch op bedroefden toon Ik had nooit gedacht, dat gij u zoo laag zoudt gedragen hebben. Ik? roept Rosemarijntje bleek c-n bevend, en in den toon van dien kreet ligt het doorslaande bewijs harer onschuld: doch mijnheer Henri is to zeer ontsteld, om op dat ;oogenb!ik dien toon te kunnen ontleden. Ik wreet alles gaat de jongeling voort, men heeft mij verwittigd in welk huis en met wien gij u bevondt Genoeg! Ik heb een oogenblik belang in u gesteld; ik Iben nog eens gakomen om de volle overtuiging te hebben, dat ik mij met uwen toestand niet meer U bemoeien heb. Dat is hard al te hard. Rosemarijntje berst in tranen lo?, nu haar edelmoedige beschermer haar den rug toekeert. Maai- ,Dupptel heeft mij daar gé bracht, mijnheer Henri! snikt zij. Duppel? en de jongeling keert zich om. Ja, hij stelt Ibelang in ons. En 'tis hij zelf die mi'j verwit tigd heeft... mompelt Ebremont. Won derlijk! En wat moest gij bij madame Deltona aanvangen? Duppel heeft gezegd dat die da me eene winstgevende betrekking voor mij wist. En de persoon dan, die u daar zoo even vergezelde? Duppel was heen" gegaan, toer. hij mij in het huis had gebracht, en 't is de broeder van die dame, welke zioh ZITTING van DONDERDAG 17 Dcc. De Hooge Vergadering heeft Don derdag namiddag ten 2 ure, onder het voorzitterschap van iM. 't KINT DE R OODENlBEKJE, voorzitter, de stem ming aangevangen van de artikels der begrooting van nijverheid en arbeid. Meest allen worden zonder opmerking uangenomen. Bij artikel 121 vroeg E.P. RUTTEN de intrekking van het amendement-, waardoor de regeering toelagen verleent aan sommige mutualiteitskassen voor de bestrijding der tering. Dit woord sommige beteékent dc uit sluiting van de dhristene mutualitei ten, zoogezegd omdat deze onder den oorlog een voorschot van 1 miljoen frank hebben bekomen van het Natio naal Komiteit. M. DE BROUCKERE (soc.) Juist om het evenwicht te flaerstellen, mogen de cln'istene mutualiteiten hu niets meer bekomen. De andere mutua liteiten hebben onder den oorlog het Voorschot van het nationaal komiteit geweigerd. Daarom ontvangen zij nu toelagen, die wij niet kunnen verlee- nen aan de christenen omdat deze on der den oorlog hun deel 'hebben gehad. M. MOYERSOEN (kafch.) Het nationaal komiteit was niet de regee ring. Bovendien was ihet voorschot van I mij oen slechts een leening, welke, vier jaar later, Qieelemaal terugbe taald werd. M. VAN ROOSBROECK (soc.)' En de intresten M. MOYERSOEN (kalh.Y Heeft men ooit 'vitresten geëisdht van eeniger- lei maatschappelijk werk De christe- ne mutualitoiteiten hebben het hun ge.- leende geld terugbetaald. IZij staan dus met de andere mutualiteiten op gelij ken voet voor het recht op de toelagen der regeering. M. WALTERS, minister van nijver heid en arbeid. De christenen heb ben in alle geval een miljoen in han den gehad De beurt is nu aan de an deren. I'k weiger het amendement in te trekken of te veranderen. Het voorstel van E. P. RUTTEN werd ter stemming gelegd en verwor pen met 58 stemmen tegen 55. Bijgevolg weigert de (katholiek-so^ cialistisöhe regeering de toelagen aan de christene mutualiteiten Het budjet werd in zijn geheel aan genomen met 81 stemmen tegen 12 en 6 onthoudingen. Nadat de gewijzigde toltarieven ft» sChen België en Spanje goedgekeurd waren, werd c-r aangedrongen met dc bespreking van dc ibegrooting van landbouw. De zitting wordt om 5 ure gelieven. Medegedeeld door do BANQUE D'ALCST Kapitaal 3,000.000 fr. voluit gestovf, aangesloten bij de BANQUE DL' BRUXELLES Kapitaal en reserven 290.000.000. Gesticht in 1.87L In de aanalen der TERMIJN- MARKT zal deze afgeloopcn week heel slechts genoteerd zijn. Reeds van Maandag kwamen de verkooporders met liecle karrevrach- ten af, en koersen zakten clan ook met groote sprongen. De caoutchoucwaardcn zijn bijzon der aangetast geweest, doch cle petrool- waarden hebben er ook veel door gele den, alsook ten andere al de waarden der rubriek. De groep der Canadeezën, Barcelona aan 't hoefd heeft eene meldenswaar dige uitzondering gemaakt. De sluiungskoersen van Donderdag- waren iets beter gestemd en zouden wel kunnen 'het begin zijn eener ge deeltelijke herneming. De werkzaamheden der Jcomptant- marlct namen geleidelijke uitbreiding. In de rubrieken der Metaalnijver heid en koolmijnen wierden do mecsto titels gezocht en de kwoteeringen ver toonden dan ook eene merkelijke koersvastheid. De glasfabrieken en titels van elék- friciteitswaarden wTaren het voorwerp van vele aanvragen en 'konden merke lijke koersvermeerdering boeken. Tusschen de insdlirijvingen welke voor 't oogenblik plaats lidbben. ver dient die der COMINEX eene bijzon dere melding. Buiten het feit dat de Koloniale on derneming op goeden voet staat en in staat is geweest een dividend van 10 te betalen, mag uit liet oog niet verloren worden dat die titels kunnen bekomen woorden zonder aankoop van rechten. Prijs voor inschrijving 130 fr. Alle verdere inlichtingen worden volkomen kosteloos door de BANQUF DA LOST medegedeeld. GEHEIMHOUDING VERZEKERD MAATSCHAPPIJ BuideveUerstrant, 2i (tweede verdiep) Antwerpen Prijs berekend naar den omvang van het Werk. Voordeelige voorwaarden voor prijsuitdoelingen Prijsboeken, Bibliotheekboeken, Ctessieke boeken, Muziekuitgaven, enz. CATALOOG OP AANVRAAG heeft opgedrongen. - Hij, de broeder van die vrouw? Maar dat is een laffe leugen Süij beweerde toch dat het haar broeder was. Er is hier eene eerlooze intrigue in het spel. Geloof mij, mijnheer Henri, ik ben onschuldig, en i'k weet niet wat er tegen een onnoozel weeskind ge brouwd wordt. Dat wijf is waarschijnlijk be taald om u in een sledht daglicht te stellen, en die dronken Duptpel is een der werktuigen. Waarom hebt gij zoc lichtelijk aan die woorden geloof ge hecht? Omdat wij, mijnheer Henri... Welnu? Omdat wij bet sedert eenige da gen zeer hard hebben... mijnheer Da vid en ik. Alles is veel veranderd, se dert gij ons niet meer bezoekt. Is dat een verwijt? Het treft den jongeling en er klinkt eene stem in zijn binnenste, welke hem toeroept: gij moet die ongelukkigen blijven be schermen En is alles wat gij zegt, heilig waar? vraagt hij andermaal. Heilig, zoo heilig als ik geloof dat mijne goede moeder in den hemel is! Kom, ga naar huis"; ik zal u ko men bezoeken. Neem u in acht voor de personen, welke gij dezen avond ontmoet hebt Keer in geen geval in hun gezelschap terug. Gelukkig dat de goede God mij op uwen weg heeft ge bracht. Rosemarijntje heeft hem harteliji dank gezegd en is, snel als de wind voortgesneld. Mijmerend over het gebeurde, wan delt Henri Ebremont door de straat Duppel en cle Deltona eene vrouw, wier leven een aaneenschakeling vai? geheimzinnigheden is zijn zonder twijfel betaald om Rosemarijntje ir zijn oog te compromiteerèn. Waarom- anders zou Duppel hern, Henri Ebre mont, verwittigd hebben over het ge beurde van dezen avond? Er bestaat verder eer. plan, om dat meisje van hier te verwijderen, - zelfs met-gevaar Van haar in 't verderf te storten. Pr intrigue heeft waarschijnlijk nog meer vertakkingen. Van waar gaat d\% alles uit? Hoe komt die onbeschofte Van Deftel in het spel? Dagteckent die werking eerst van gisteren, of slin gert ze reeds langen tijd, gelijk eene slang, huis in huis uit, den goeden naam van een ongelukkig woeskind bezoedelend? 'Een uur later gaat Henri Ebremont den enger» trap op, die naar de kame-' van den ouden muziekmeester geleidt Men heeft gewis binnen den klop op dc deur niet gehoord, want geenc stem geefó den bezoeker als het ware toelating om binnen tc treden. Toch doet hij dc deur open en nu, bij den flauwen schijn der lamp, ziet hij een stil en hartroerend tafereel {'t Vervolgt.)

De Volksstem | 1925 | | pagina 2