KERSTDAG NIEUWJAAR Kei Zusterke der Armes m Vreeselijk drama te Antwerpen 'AUGUST SNIEDERS Het geheim derPacifika- tieslraat te Brussel Knaap door een tram vermorzeld Vree.seSijke'onlploffing te Mannekensvere TEN BUREELE DEZER KERKSTRAAT, 9-21 Erg werkongeluk Assisenhof van Oost* Vlaanderen si;. Mc-n dor vorsten Color.na en Orsi in .1 i'-ai-i" ge vós don.' Thans ligt daar het gehucht Cosalc Battista. hel I.'genheid van do vrijlcggiag van den'zoek van vrouw D., die in de kliniek u.mpe van Fortuna Genlis yersoon-jhij haar aankomst, een flink bad nam.' J- "IJ „cn V-U daaraan dat slem- TJxt haar verklaringen blijkt dat ze- fluhh^'^.PC-onen haar dag onmacht door ggg^TgcanBiggasag ld. O uir:naai, bij de Via dcgli Avig- si, waar nieuwe, groolc huizen :i gebouwd, overblijfselen van lheruien( warme fbaden) vrijge- weike reeds aan de oudheidkun digen. en architecten der zestiende eeuw bekend waren. De kunstlievende Yene- tiei-, kardinaal Grimmani, die tijdens bet Paurscluip van Alexander VI in Home leefde, Hot zich nabij het Quiri- naal ccn fraaie villa bouwen, en toen Ve.eds werden talrijke kostbaarheden bij de grondverzet ting gevonden. De beroemde marmerverzameling van den kardinaal, welke later naar Venede is overgebracht, bevatte grootcndeels de opbrengst van die afgravingen. Bij de ze tihcrmen is* onlangs een zeer kost baar manneren beeld gevonden, voor stellende een Minerva, met pantser ep schild. Helaas ontbreekt aan het beeld do kop cn de linkerarm. Overigens is het volkomen ongeschonden gebleven {Het pantser draagt den Gprgonenkop met de slangen. Het marmer is bui tengewoon mooi, de smaakvolle dra- praclitig. Het is een product van Ro- prachtig. liet is eenproduct van Ro- meinschc beeldhouwkunst en schijnt bestemd te zijn geweest om een van de nissen der thermen te sieren. De kost bare vondst behoort aan den eigenaar van den grond, markies Titoni, die op dat gebied reeds vele gelukkige vond sten heeft gedaan. De grooto 'hallen van de pracihtig gebouwde oude ther men vertoon en thans slechts de gaten, waarin de ijzeren staven waren beves-* iigd, waarmede do kostbare Afrikaan- sche marmerplaten, die eertijds de Swanden sierden,werden vastgehouden. De groote ruimten zijn in een theatej •herschapen cn door de vcribouwingen en de muurbekleedingen merkt men weinig meer van haar vroegere schoon heid. Slechts de harmonische absiden, de groote nissen, om de vroegere heer lijkheid te overdenken, waarmede het oude Rome zijn thermen pleegde to tooien. Kort geleden is ten slotte een groot 'oud bouwwerk van groote schoonheid, <Ie tempel van Fortuna Verilis, bnt» daan van de icelijke aan- en ombou wingen. Deze oude Romeinsche tempel dateert uit de eerste eeuw na Christus en is slechts gebleven, doordat een mid- neleouwscihe Paus hem in een kerk herschiep. Deze kerk werd later aan het aangrenzende hospitium van do Vercenigde Armeniërs geschonken en fian Maria van Egypte gewijd. De boe- ind oenster uit d/en Romeinsdhen-Hiefev nischcn tijd van Egypte is vaak door dichters bezongen, o. a. nog door Mas senet in zijn opera «Thais». De tempel van Fortuna Verilis was tot nog toe geheel door de bijgebouwen van het Armeensoh iZiekënhuis inge sloten. Bij minnelijke schikking is het sloopen der leelijko bouwsels moge- 1 ij k gemaakt en de sierlijke, fraaie 'tempel ligt nu vrij cn is voor iedereen toegankelijk. Aan de overzijde van het Piazza del Ja A crita ligt een oud-Romeinsch. verrukkelijk tempeltje, het oude hei ligdom der godin Vesta, dat wel alle .bezoekers van Rome zullen kennen. Ook dit fraaie kunstwerk is (behouden gebleven omdat het' reeds vroeg in een kafholicke kerk werd herschapen. Mussolini woonde het feest ter gé- te geven, dat al zijn handelingen in het openbaar kenmerkt BEN MAN SCHIET ZIJN VROUW NEER OP IIET GERECHTSHOP Een vreeselijk drama gebeurde ;Za- terdag namiddag, omstreeks 3 uur, od het Gerechtshof te Antwerpen. In de wachtzaal voor getuigen bevonden zich de 24 jarige A V., wonende Evcrdij- straat te Antwerpen, en zijn vrouw, de 22jarige Lissoir, wonende te Luik. De echtelingen waren een geding tot echt scheiding begonnen en deze zaak werd thans voor het gerecht opgeroepen. De vrouw was vergezeld van eenige fami lieleden, waaronder zich haar moeder bevond. Eensklaps trok de mar een revolver en loste van dichtbij 7 scho ten in de richting zijner yrouw. Deze, door drie kogels in den buik en twéé in de borst getroffen, stortte levenloos voor haar moeder neder. Op het gerucht der losbrandin gen kwamen magistraten en gendar men toegesneld. Een geneesheer kon enkel het overlijden vaststellen In middels had de dader van de verwar ring gebruik gemaakt, om de vlucht te nemen. Hij sprong door een raam en kwam' terecht in het tuintje dat rond het gerechtshof is aangelegd. Gendarmen wisten hem echter in te sluiten en hielden hem aan. Hij werd door den prokureur des konings en onderzoeksrechter Antho- nis ondervraagd en verklaarde het in zicht te hebben gehad zijn vrouw te dooden in geval zij een valsch getui genis mocht afleggen. Zijn moordplan 'bracht hij echter vroeger ten uitvoer. Het lijk van het slachtoffer is naar het Ste-Elisabethgasthuis bracht. middel van radiogolven kwellen, onder den invloed van een derde per soon. De h. Herger-Gibert is de meening toegedaan, dat zij aan vervolgings waanzin lijdt. De sukkel kon zondqr haar hondje niet in slaap geraken. een verxhaal uit onze dagen DOOR 44ste Vervolg. Maar WIJ vragen! zegt de edele jongeling. En wat juffer Rosa aan gaat, hare familie verlangt haar te 2ien. Op zijne beurt stamelt de oude man zijnen dank, en drukt den jongeling de hand, terwijl groote tranen zijne oogen overwoTken. Maar ik ken die familie niet, zegt Rosemarijntje. Dok Ier Walter zal u bij uwe nicht, de barones van Castele, inleiden, cn gij zult er onthaald worden zoo als het eenc bloedverwante toekomt. O,mijnheer, wat dank ben ik u schuldig! herhaalt do oude man. Mijn Rosemarijntje zal gelukkig zijn, ge lukkig door u... Niet door mij, oom David. Wie dan toch moeten wij dan ken? Niet mij, niet mijDiegene, wel ke sedert lang over u waakt, voor u beiden zorgt, die docter Walter en mij handelen doet, zult gij eenmaal ken nen. t Is een goede bewaar-engel, die voor ens bidt en voor ons werkt, als wij schier aan niets denken. O. :k leen dien engel, ik ken naar! roept het meisje. Ja, ja, laat er de oude man op HE OUDE VROUW NAAR DE KLINIEK OVERGEBRACHT. Tengevolge van de onverwachte tus- «chenkomst van den eigenaar van het huis, waarin Mevr. D. op de verdieping in een kamer was opgesloten, .stelde, zooals wij gisteren mededeelen, het par ket een nieuw onderzoek in. Het was niet zonder moeite, dat de magistraten er in slaagden Vrijdagna middag in de kamer der oude vrouw te geraken. Toen de opgeslotene de aankomst van het parket vernam, bar- rikadeerde zij onmiddelijk de deur, die echter werd ingestampt. De magistraten zagen toen voor zich de weduwe in haar hemd en op haar bloote voeten. Zij beloofde de heeren te volgen, op voorwaarde echter, dut zij eerst met M. C. zou mogen spreken. In de kamer heerschte de grootste wanorde. Een stinkende ludht vervulde het vertrek. In het vertrek stonden'een bed, een stoel en... een vleugelklavier. [Policieagenten brachten vrouw D. naar liet St. Jansöiospitaal. In aanwe zigheid van M. C., ging het parket ver volgens tot een huiszoeking over. Men vond een pak titels, waarde 132.000 fr.. een som van 37.200 frank en gouden juweelen. De h. Heger Gilbert, wetsdokter, werd belast met het lichamelijk onder- Zaterdag avond om 8 uur gebeurde in de Carnotstraat te Antwerpen een 'jammerlijk ongeval, dat helaas het le ven kostte van een 14-jarigen knaap. Op hooger aangegeven plaats staat een houten schutsel zoodat het gaan pad er amper aan cén voorbijganger (doorgang biedt. Wat dit in, een drukke straat beteekent, ziet men van hier, en bovendien is; als het weer maai een beetje regenachtig was, dat gaanpad dan nog zoo glibberig als een glijbaan. De kleine Alfons De Maeyer, wonen de Van Wesenbekestraat, n. 4, kwam daar Zaterdag avond voorbij. Een man stiet -hem tegen het lijf, met het onge lukkig gevolg dat de knaap onder een voorbijrijdende tram terecht kwam. De ongelukkige werd letterlijk vermorzeld en was op den slag dood. Het lijkje werd dadelijk naar het (St. Elisabcth- gasthuis gebracht. Het parket heeft een onderzoek inge sted ter plaatse, de lijkschouwing bevo len en een- deskundige aangesteld. VIER DOODEN. iZaterdag namiddag, wereb het Parket van Veurne naar Mannekénsvere-bi j - Nieuwpoort geroepen om een ver schrikkelijk ongeluk vast te stellen. Te midden de landerijen, in de nabijheid van eene overgebleven oorlogsschuil plaats, hadden vier mannen van de streek de roekeloosheid begaan niet ont plofte granaten af te kloppen. Wat reeds zoo "dikwijls voorgevallen is, en wat geschieden zal zoolang men dit ver vloekt oorlogstuig niet met vrede zal laten, gebeurde nog eens een helsdhe knal en vier verscheurde onkennelijke lijken. De broeder van een der slachtoffers bevond zich toevallig in de schuilplaats toen de ontploffing plaats greep; hij is er ongedeerd en met den schrik van af gekomen. De hand van een der verongelukten hield nog den hamer omkneld, waar mede hij eene granaat ging afkloppen schoone kous van boekjes, zakalmanakken, agendas, mementos, boekon voor inkomsten en uitgaven, dagboeken, copie (le lettres, classeurs, enz.enz. Groote keus van postkaarten in alle prijzen, nieuwjaarsbrieven, verscbillige soorten (ook in doozen). porte-feuilles, passersdoozen, fantaisie-papior met enveloppen in doozen van 25 en 50, vulpennen te beginnen van fr. 0,75. Aimanakkssi stiet feiok Hatisvraenü vermindering van prijs aan voortverkoopers gesteld; overal zat liij met zijn kleede-j dewelke zij gestraft worden.? ren tussclien het ijzerwerk, die men daar ze gevonnist zijn en bliiv. Keen, gevonnist zijn en blijven. In de zaak hebiben wij slechts twee .Verklaringen, die niet verdacht kun nen voorkomen daar zij eensluitend zorgen toe, waarna hij in stervensge vaar naar de kliniek werd gevoerd Elk oogenblik verwacht men het ergste.De man is gehuwd en heeft een groot ge tal kinderen. W\ met een schaar moest afsnijden. Geneesheer Harrewijn, van Moerbe- ke, die daar juist voorbij ging, diendectlll,UIUC,iU den ongelukkige werkman zijn eerste en onveranderlijk* worden gedaan door Bracke en Heirwegb. Volgens het orgaan der wet staat het vast, dat Sluyters zidh wel pl.dhtig maakte aan de verraderlijke misdaad van verklikking. Steeds steunend op de verklaringen van Bracke en Heirwegh wijst gpreker er op dat Sluyters in de beste verstand houding leefde met de Duitsdhers en van hen alle voordeelen kon bekomen en zoo aan beide veroordeelden pas poorten beloofde indien zij hem de schuilplaats aanwezen van den onge- ■luldrigen Van der Steen. Het orgaan der wet geeft toe dat be schuldigde veel diensten heeft bewezen volgen, dat moet het Zusterke der Ar men, dat moet Zuster Mathilde zijn! Henri Ebremont heeft zijne bescher melingen verlaten. Dien avond knielen de niuzielcmeea ter en Rosemarijntje voor het Kristus, beeld, dat aan den muur hangt. Hij toch, kind, sdliikt alles ten beste! zegt de oude man. Ik heb maar eene vrees... En die is, oom? Dat uwe rijke familie u van den armen Davidscheiden zal. Neen, neen! gij zijt mijn vader en zonder u verkies ik de armoede ba- ven de weelde! En dan, gij hebt het gezegd, God sdhifct alles ten beste. Och, wat al goede droomen heeft oom David en ook Rosemarijntje dien nacht! De muziekmeester droomt varl zijne beste en gelukkigste dagen, toen de muziek der groote meesters hem als het ware betooverde, en tij niet ge dwongen was het zoogezegde «vetkaar- senmuziek». te onderwijzen. Hij heeft eene overheerlijke viool een echten Stradivarius, wier klank aan de har; pon des hemels moet ontleend zijn Hij heeft nu ook weer vele leerlingen en ook die twee meisjes, van welke ik in het eerste hoofdstuk van mijn boek sprak ze brengen henï op zijnën verjaardag weêr een grooteri bloem tuil, en kussen den ouden man zooals zij voorheen altijd deden. En tusschei) al dees geluk en die lieve wezens, ziet hij nu ook zijne moeder, met een stil len glimlach op het bleeke gelaat; Ro semarijntje, Henri Ebremont, het Zus terke der Armen, dat, het oog ten he- In het vlasfabriek van M. Naessens aan de grens te Moerbeke-Koewacht, wordt het vlas bewerkt bij» middel van macjhienen; dagelijks zijn daar ver schil lige werklieden aan den arbeid. Op een zeker oogenblik (beperkte een arbeider dat zijn werkgezel P. Pieters, wonende te W&dhtebeke-Oyerslag, ge vut werd door het radcrweök- van zijn maéhien, en te zelfdertijd tverd de on gelukkige door den drijfriem medege- sleurd die 1600 toeren pier minuut draait. Een kloekmoedige werkman sprong dadelijk toe en gelukte erin het ma- ehien stil te leggen. De man was erg VERKLIKKING AAN DEN VIJAND Maandag morgend werd de zitting geopend om 9 uur. Het woord werd verleend aan den heer DE SMET, substituut van den (neer procureur-generaal. Ik zal li niet verduiken dat wij hier- - voor eene gewichtige zaak staan; ikja?n Leigen, met deze te redden van op- O] CftVll TV/V nn T» -71 P 1 i. J I 1 -. weet niet of er eene hatelijker misdaad bestaat dan verklikking aan de vijand. Het is steeds moeilijk in dergelijke zaken de juiste waarheid te ontdekken, daar de daders altijd eene verduikende rol spelen. i De huidige zaak dagteekent van 1917 wat voor gevolg heeft, dat het onder zoek moeilijk en langdurig was. Het orgaan der wet brengt hulde aan den heer voorzitter voor nauwkeurigheid op dewelke hij onderzoek deed van de feiten ten laste gelegd van Sluyters in de vier zittingen. eisching. maar dit sluit niet uit, dat hij daarom de misdaad niet pleegde voor dewelke hij thans voor het Assi senhof is verzonden. De verdedigers zullen opwerpen dat Bracke en Heirwegh (hunne beschuldi gingen laattijdig deden en dus als ver dacht" voorkomen, maar men mag niet vergeten dat de twee veroordeelden na hunne eerste bekentenissen alle om- de standi gheden hebben aangeduid welke het j na onderzoek echt werden bevonden. Beschuldigde kende Bracke en Heir erste j wegh en heeft in hen de voorwerpen gevonden, hem noodig om den onge- lnL'Vin-ÖTl Vnn y-1 >->-.» Na het onpartijdig onderzoek datlukkigen Van der Steen aan de Duit- gedaan werd, zegt de heer subsituut dat de jiiry ongetwijfeld bevestigend de vragen zal beantwoorden. Twijfel in deze zaak bestaat niet en sellers te verklikken. Het orgaan der wet besloot tot de veroordeeling van Sluyters, die volgens hem medegeiholpen heeft om het on- ook zal beschuldigde gestraft worden, gelukkig slachtoffer Van der Steen mei gericht, naast het orgel staat, waar op David een werk uitvoert van eige ne compositie: Sanctus, Sanctus, welke woorden gezongen worden door de en- gelstem van kleinen George... 'Gelukkiger droom heeft oom David sinds lang niet gehad. En Rosemarijntje? Laat ons voor het oogenblik den lezer niet verraden wat de jonge maagd droomt: het zal de bekroning van ons verhaal zijn. XHI GROOTE VERANDERING. Antwerpen bezat destijds zijne prach tige wandelingen nog, aan den Oost kant der stad. Schaduwrijke boomeri, breede watervlakten, geurige siringen- hosschen, bloemen, grasperken, sier lijke slingerpaden en lange koele dre ven, vormden aan dien kant een har monieus geheel, waar ik gaarne vér- toefde, omdat het een zoo kalm, zoo rustig, zoo landelijk kontrast maakte met de woelige handelsstad. Die pracht is nu grootendeels., onder den drang der speculatie gevallen. Waar ik, onder de breed getakte kas tanjes en linden, aan mijne dichterlij ke wereld kwam droomen, woekert de winzucht nu met eiken voet grond en houwt huizen uit arduin, daar waar ik slechts kasteelen in de lucht tracht te te toovereri. Laat ons niettemin tot die dichter lijke dagen terugkeeren. Het is volop zomer; de avond is frisdh en aangenaam, want do régqn- De heer substituut tot staving zijner lesdhnldiging, roept de getuigenissen in van Bracke en Heirwegh, die wel ig waar vijf jaar gewacht hebben hunne aan de jDuitschers te leveren en te doen yermoorden. Mrs DE VTCJYOT, advokaat te Den- dermonde en ST1EYAÉRT advokaat ■beschuldigingen legen Sluyters uit tete Gent, dragen dan de verdediging voor •brengen, maar ter zitting stellig hou- van Sluyters; zij zeggen dat hij on- den staan dat Sluyters hun annzefle de (oliohtig is, geeno getuigen buiten schuilplaats van den ongelukkige Van Bracke en Hienvegfli beweren dat den Steen aan de Duitschers aan te Sluyters do hand leende tot .het ver klikken van Van den Steen die door wil zen. Hebben deze twee veroordeelden voordeel, beschuldigde aan te duiden als medeplichtigen van de dood voor de Duitschers werd doodgeschoten. Beschuldigde die ontelbare diensten bewezen heeft aan de Belgen, heeft do bui, die voor een oogenblik den grond besprenkelde, heeft het stof van do wandelweg neergeslagen, de bladeren dor boomen gewassehen en aan do bloemen nieuwe frischheid bijgezet. Wandelaars gaan mij voorbij, jui chende kinderen snellen langs mij heen, rijtuigen en ruiters rennen over de breede baan. 'Maar al. dat gewoel belet mij te denken. Ik sla een zijweg in. Op eenige stappen voor mij'zit een oude 'heer op eene bank een heer met een deftig uiterlijk. De man is in het zwart laken gekleed, zijn hoed is glimmend, zijn das onberispelijk wit, en zijne twee handen rusten op den ivoren knop van den rieten wandel stok. Als ik. naar het uitzicht, over den maatschappelijken stand van den ou den man moet oordeelen, zal ik zeg gen: 't moet iemand uit de hooge we- j reld zijn, die hier een oogenblik al het I prachtige en frissdhe der natuur genie ten wil. en wien de livreiknecht bin nen eenige oogenblihken zal komen Verwittigen, dat het rijtuig, om hem naar de stad te voeren, in de groote laan wacht. Ik wil den ouden heer vooibij gaan maar de man neemt Qiet eerst den hoed af, en ik haast mij dien' groet te be antwoorden. Hél goeden avond, mijnheer Harven! is gelijktijdig mijn uitroep. -—Wij drukken elkander de hand en ik maak duizende verontschuldi gingen, hem nic-t zoo onmiddelijk her< kend te hebben. Hqt is Jang geleden sodurt yrij hot genoegen hadden elkander te zien, zegt do muziekmeester. Inderdaad.... en ik trek de woor den in die mij reeds op de lippen zwe ven, en door welke het gesprek nood zakelijk op het tooneel in de arme ka mer, bij den schoenmaker, moet ge bracht worden een gesprek dat dt oude man, ik vermoed (het, liefst vpr- mijden wil. En hoe gaat het in het leven, i-.'jnheer Harven? vraag ik. mij naast den eerlijken ouden man neerzettende Bijzonder wel, ik dank u; maar eiken dag zoo al een dagje onder, voegt hij er lachende bij. en steek mij zijne zilveren snuifdoos toe; doch ik dank hem. 't Is zoo als er geschreven slaat, hot eenige middel om lang te leven, mijnheer Har ven, antwoord ik. De oude man snuift, nijpt do doos in de volle hand toe en knipt zorgvul dig de gestortte zwarte korreltjes van het spierwitte hemd. Ik zio wol, dat de muziekmeester niéts van zijn vroegere manieren heeft verleerd; wel integendeel, mij dunkt dat hij in alles aristocratisdher gewor den is; vooral zijne kleeding is buiten gewoon verzorgd, 't Schijnt dat de mu zieklessen zeer winstgevend zijn; of zou mijnheer David onverwacht de groote premie van deze of gene lecning getrokken hebben? Ik wacht mij ech ter wel hem over dit punt te ondervra gen, hoewel hij die zilveren snuifdoos met een zeker inziaht, uit den zak: schijnt te hebben gehaald. ft Yfictglgt-i

De Volksstem | 1925 | | pagina 2