w slaking in de metaalnijverheid SCHATKISTBONS Woensdag Jan. 4926 de loonen in de Luiksche metaal- I)e ministerraad nijverheid reeds lager waren dan Q Nieuwjaarsgiften ■voor den Paus Baron Beyems In het ltaliaasïsch Parlement Nog wat filosofie De vele ambten van Mossok ni Terugkeer van Prins Leopold Een nieuw museum te Verona De gezondheidstoestand van Mgr Seghers DE WAARBORG Telefoontarieven Kerkstraat, XXXII" JAARGANG NUMMER 16 9 e,.21, Aalst. -Telefoon 114. - I 5 Centiemen - Wekelijks 0,75 - Uitgever J. Van Nuffol-Do Gendt IJ. Sebaitiaaus |Zon op 7,37,onder4,26 HEerste Kwart, den 20 Breams Buildings, 6, Londres E# C. 4. Wat dj aan de werklieden en aan liet. land deed verliezen. Het werk in de metaalfabrieken van Charleroi wordt hernomen door de werklieden tegen de goesting der ronde syndikaatleiders. Maar het zal nog wel een paar weken aan- loopen eer de werkherneming volle dig zij. Men zet niet op enkele da gen eene machien in beweging die zeven maanden stond te roesten, Niettemin zijn reeds de meeste coke-ovens aangestoken lioogo- vens, staalsmelterijen en pletma- ehienen volgen en binnen enkele da g-en zullen sommige fabrieken volle dig- kunnen werken. Feitelijk is dus de staking achter den rug en is het toegelaten>de ba lans van dit onzinnig avontuur on te maken. Die balans is niet alleen noodlottig voor de arbeiders, zij is noodlottig voor heel het land, voor ons allen die de gebroken pot ten zullen te betalen hebben, Wat de werklieden aangaat Zij verliezen aan loon 13 mil joen per maand en aangezien de staking 7 maanden heeft geduurd vertegenwoordigt dit 91 miljoen. Deze 91 miljoen in omloop ge bracht, hadden eene ruilbeweging verwekt, in staat deze som her haaldelijk te vermenigvuldigen en zouden oneindig er toe bijgedragen hebben de economische lusteloos-, beid in de streek te keer te gaan. Buiten dezen rechtstreeksehen te rugslag op den handels-, en nijver heids- en finaneieelen toestand van het gewest, zal dit onzinnig avon tuur een onrechtstreekschen terug slag hebben op de mijnen, waarvan er zekere voor gemimen tijd zullen stil liggen en hun werkvolk afdan ken. Voor den Staal zal de heer An- seelc minister van spoorwegen eene mindere ontvangst van 20 miljoen per maand voor vervoer te boeken hebben, wat voor de zeven maanden staking 140 miljoen bedraagt, Meer nog de gemeenten en de provincie Henegouvv heffen taksen up de bedrijvigheid en de uitbating van fabrieken en mijnen. Aange zien er in de metaalfabrieken geen bedrijvigheid en geen uitbating ge durende de zeven maanden is ge- iWcest, hebben de gemeenten en de provincie bet bedrag der taksen verloren. Wat hel land en de bevalling betreft, ook voor ben is het verlies onberekenbaar. Die lange werkeloosheid der me taalnijverheid in het hekken van Charleroi heeft den uitvoer der producten stilgelegd, en' tevens den invoer in het land van de waarde de zer producten, vertegenwoordigd door 5 a 6 miiljoen ponden sterlbig. In andere woorden een ontzaglij ken neerdi-ukkenden invloed op on ze wisselmarkt, verzwakking van liet vermogen van onzen frank en, als onafwendbaar gevolg, stijging van den kostprijs Van het leven, zooals de laatste Indexnummers hebben uitgewezen, Kortom, het is heel het land, Het is de gansehe bevolking, die de kos ten van die jammerlijke misdadige koppigheid zal dragen1. 'Koppigheid, inderdaad, en een ander woord is er niet aan te wen den, als men de zaak nader en gron diger nagaat. Want dan ziet men J 1Dat, voor die loonsverminde ring van 5 op 1 April door Luik- sche metaalbewerkers aanvaard en door die van Charleroi geweigerd, die m de nijverheid van Charleroi 9 Dat dc bedeclino- der o-r-zins- Maandag namiddag verga-reiden de 2. Dat de bedeelmg der gezans m-nist ondfjr ,het voomttfrseiiap vergoeding, die m het voorstel-Ma-1 M pounet, in het ministerie van haan voorkwam, nog in 't voordeel der arbeiders van Charleroi was; de m;uistel. vaa financies bracht 3. Dat, feitelijk, de metaalbewer-1 den Raad op de hoogte van de vijzigin- kers van 'liet hekken van Charleroi gen die hij, namens de Begeemig voor de hoogste loonen op het continent stellen zal aan het wetsontwerp waarbij trekken, wat er de nijverheid handi- bet I oorrebht der Rationale ma, her- - nieuwd wordt, en ook aan liet wetsont werp „der stabilisatie der munt. De Raad heeft de "hern voorgestelde taksen goedgekeurd. M. de minister van koloniën ikeeffc kennis gegeven van de Koloniale I.ee- ning, die binnenkort liet publiek, tot inschrijving zal aangeboden worden. De Raad is overeengekomen op den tekst van het ontwerp van Militiowet, dat ter Kamer zal neergelegd worden en dat aan de klas van 19*25 (voetvolk en ermede gelijkgestelde korpsen) het voordeel van den op 10 maanden ver minderden diensttijd zal toestaan. De RaSt heeft, ten slotte, de minis ters aangeduid die de Regecring verte genwoordigen zullen (bij de plechtig heid, ingericht ter gelegenheid van den terugkeer uit Congo van prins Leopold. ■apeert, zoowel tegenover de Bel gische als tegenover de vreemde concurrentie, Welnu, twee transaetioneele voor .tellen werden niettemin dooi de arbeiders verworpen en door de patroons aangenomen Het eerste werd op 11 Septem ber voorgesteld door den heer gou verneur van Henegouw, op de vraag van minister Wauters, en werd aanvaard door de patroons. Het tweede werd begin Januari voorgesteld door den oud-minister Maliaim en ook 'door de patroons aangenomen, ITet is dus niet overdreven te zeggen dat er van den kant der nij veraars goeden wil waar te ne men was en van den kant der roode syndicaat-leiders eene onverzoen lijkheid. die enkel rekening houdt, asm iet v.etsontiverp betreffende de van hun politiek belang en niet van Nationale Bard,, betrekking hebben op Bij de officieele mededeeling hierbo ven kunnen wij voegen dat de wijzigin- arbei- de stoffelijke belangen der ders. Steunend op eene roerige min derheid hebben de slechte herders do benoeming van de beheerders dezer bank. Deze benoemingen zouden ge daan v,-orden volgens de tegenwoordige ■tatuten der Nationale Bank, met uit- obstinaat alle toenadering 1 sluiting van alle «politieke» inmen- oe - r..;:..,„--.i.i™ 1 -~p igmg. zooais do socialisten hel wilden. hand gewezen; de meerderheid der tonsoMatie der vlottende arbeiders, door aan het werk te gaan ondanks den uitslag van het laatste referendum, heeft getoond dat zij een einde wilde stellen aan eene 'dwingelandij, die niet langer duldbaar is. Uit Bomc wordt gemeld: Het heengaan van Ibaron Beycns uit Rome laat hier niets dan spijt achter, want de vertegenwoordiger van Koning Albert bij Z. H. den Paus bad in het Yatikaan een groot gezag verworven en genoot hier de algemeene achting. Bij den H. Vader stond baron Beyens hoog in aanzien en bij de afsoheidsaudiëntic heeft bij er onzen gezant nog een nieuw bewijs van gegeven. -Zijne Heiligheid, zegt do '«Osser- vatore Romano», drukt zijn spijt uit over het heengaan van den ihoogge- aohten diplomaat, schonk hem een gou den lierinneringsmedalie en verzocht hem zijne hartelijkste vaderlijke wen- e-ohen over te brengen aan onze Vorsten en aan onze koninklijke familie, mot zijn bijzondcren zegen voor hen en voor gansch de geliefde Belgische natie.» GEEN OPPOSITIE MEER. Rome, 18 Jan. Farinacci. alge meen sekretaris van de fascistische par tij, heeft do vier voorwaarden bekend gemaakt welke do leden der parlemen taire oppositie moeten vervullen, wil len zij nog verder zetelen in de Kamer. 1. Erkennen dat Mussolini een reeds tot de geschiedenis behoorend persoon is, waaraan niet mag worden getornd 2. De fascistische revolutie als een voldongen feit aanvaarden 3. Erkennen dat er geen ware grieven bestaan en dat de pogingen van de oppo sitie om er in het leven te roepen mis lukt zijn; 4. Van alle solidariteit met do be- kampers van het faseisme in het buiten land afzien. Mussolini heeft, ïn 'de Kamer, ver klaard, dat hij van de eerste voorwaar de afzag maai- ziah wel degelijk veree- nigt met do andere punten. STAKING DER DEMOKRATISOITE KAMERLEDEN Rome, 18 Jan. In parlementaire kringen wordt verwacht dat de Kamerle den, belioorende tot de demokratisohe groep en tot de Volkspartij, er zullen van afzien, voortaan nog in liet (parle ment te verschijnen. Farinacci zou trou wens hot inzicht hebben, een voorstel in te dienen, waarbij het mandaat van al de Kamerleden der oppositie vervallen wordt verklaard. schuld van het land betreft, zouden dè bezitters van 25.000 fr. sebatkistbons op kort termijn, deze Bons kunnen uit- keeren tegen 25.000 fr. aklies van de 'Nationale Vcrceniging van Nijveraars en Handelaars, uitkeerbaat op 30 jaar tijd. Andere wijzigingen -hebben tot doel de escomptotak? der Nationale Bank cp 3 14 t.h. vast te stellen. ge- ge- En Hoe bestempelt men 'de huidige volgen van de vroegere verkeerde plogentheden Men noemt ze krisissen dan zijn 't maar do doktors die zouden Latijnsdhe namen aan de kwalen ge ven I 1 Hoe verraadt iemand 't best zij ne kwade inborst Door den godsdienst en de priesters te beklappen. Die dat doet die kan voor dat oogenlblik de diplomatie in zijnen zak steken. Zijn flauwe kant is rap ge kend. Wat denkt 't vrouwvolk over 'fc so cialisme Dat daarmede 't mensolidom niet oip te beuren ismaar wel met pommade pottekens, riekend water en 'nen spiegel. Dat ligt in don aard van 's menschens (kranke natuur". Leve 't vrouwvolk Leve 't vrouwenstemrecht 1 Welke diepte zal de mensen niet pei len Volgens de H. Schrift, is het de diepste diepte. Doch met de hoo- vaardij als oorzaak, zal men het al tot eene goede diepte brengen. Wat zal Anseele in zijn rood strij dersblad niet zetten Het bedrag van zijn inkomen. Do menselien lezen nochtans graag van iele schoons en iets grootsoh Hoe kan België goed zijn voorspoed bewerken Door het (beschavingswerk van Congo flink door Ie drijven. Dus ieder een wat gedaan voor de zwarte broeders. Wanneer zal de administratie verbe teren Als de maatschappij zelve op nen beleren leest zal geschoeid zijn. Want de administratie is nu eene wereld in klein, en deze kleine wereld trekt op de groote, die nog al wat te wenscken over laat, niet waar Daarom blijft het, bij de hervorming der administratie, voor den oogenblik bij schoon praten Wat verhand is er tussdhen oen hoofd cn een automobiel Dat het wijste (hoofd dit is, dat maar 't noodige zegt; cn dc beste auto mobiel die is, welke zoo weinig mogelijk geraas maakt (bij 't rijden 1 inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie, onder de hooge bescherming van het Episkopaat. NEGENDE LIJST. Overdracht der vorige lijsten: fr. 41.030. De Premonstreitcn van Belgie, 300; M.J.IIalflants. Brussel,100; Boom Hccking, Leuven, 100; M. De- tem, Sohaerbeek, 25; Parochie Rechri- val, 25; M. A. Ghyselen, Sleydinge, 50; Jufvrouwen Claikens, Hasselt, 50: Naamloos, Yper, 100: Familie Xariër. Mont-St. Guibert, 50; M. en Mev. de V.oghel, Molenbeek, 100; M. en Mev. J. Verhaeghe, Werrick, 100; E. H. G. P'Hoore, pastoor, Ruysselede, 00; Kostschool van O. L. Vrouw der VII Weeën, id., 240E. H. Desmedt, rus tend pastoor, Wevelghem, 105; Twee infirmières, Gent, 100; E. H. Boeykens, onderpastoor, Melsele, 25; De Volks stem», Aalst, 50; Madame C. De Sohaepdryver-Moens, Aalst 100; M. R. De Coen-de Call, Aalst, 100; E. H. Van Heuverswijn, bestuurder, Aalst, 50; Een gewezen zouavenzoon der stad Aalst, voor eene (bijzondere intentie, 25; te samen 325.00; G. F. .Zele, 100 Mev. Gesmiers, Gent, 100Eene kloos tergemeente, 25; H. M., Charleroi, 100; Damen van Maria, TJkkel, 200; Naam loos, Iseghem100; Notaris Gerard, Gembloers, 100; Kanunnik' Douterlun- ge. Doornik:, 50; Dagblad «Het Volk», 385; Graaf G. de Liedekerkc, Arrille- Faulx, 100; M. cn Mev. Maur, Ilenry de Frahan, 100, S. V. M. V., 6; E. H. A. Fragneux, pastoor Faulx, 10; E. H. (Courtois, professor te Arlon, 20. Het koninklijk dekreet waarbij Mus solini benoemd tothoofd der ïcgeering, premier, secretaris van Staat en minister van buitcnlandsche zaken, oorlog, marine en luchtvaart is nu af gekondigd. Vroeger was de officieele titel van (het hoofd der regeering voorzitter van den ministerraad, welke titel echter in De cember gewijzigd werd in premier. Mus solini nam de vier departementen, waar van hij thans officieel tot minister is benoemd, tot nu toe ad interim waar. Uit een en ander blijkt wel, dat in de naaste toekomst geen wijziging het Staa&freheer te verwachten is. VOORBEREIDING van de ONTVANGST TE BRUSSEL'. Woensdag, 20 Januari, (keert prins Leopold te Brussel terug van zijn Kon- goleesclie reis. Wij hebben reeds vroeger cenigo bij-» zonderheden gegeven over de ontvangst-» plechtigheid, die bij deze gelegenheid op touw gezet is door den Bond der Oor-» logsvri j willigers. Wij laten kier de regeling van deze plechtigheid volgen .Aankomst in het Zuidstalion r: 11 u« 56zullen in het station don prins opt wachten de koning, de ministers, do (burgemeester van Brussel, andere voor aanstaande personen, het komiteit van den Bond der Oorlogsvrijwilligers. Buiten, bij den ingang van liet sla tion, zullen zidh bevinden parlements leden, diplomatiek korps, burgemeesters cn schepenen uit liet Brusselsche, do ba lie, algemeene bestuurders van de minis teries, enz. Dc prins zal zijn kompagnie van hcï eerste grenadiers schouwen, dat opge steld zal zijn op het Grondwetplein. Ook de oorlogsvrijwilligers zullen da^r post vatten. De h. De Bauw, voorzitter van den Bond, zal den prins versieren met de vrijwilligers medal je. De stoet zal dan den volgenden weg volgen Jamarlaan, middenlanen tot dc Beui's. Groote Markt, Sinter-Goedele-r voorplein, Paleisplein. Verconigingen en andere groepecrin- gen zullen op den doortocht post vatten en, wanneer de prins voorbij is, den op tocht volgen. Deze zal als volgt saamgesteld zijn militair muziekkorps, kompagnie grena diers met vaandel, oorlogsvrijwilligers, prins Leopold, de generaals versierd met het groot kordon van de Leopoldsorde, officieren, Bond van Oorlogsinvaliden, militair muziekkorps, oud-strijders, oor logsweduwen. kinderen van de vrijwil ligers van 1830, burgerlijke gedekoreer- den, weggevoerden, politieke gevange nen, enz., vereenigingen van handelaars nijveraars,financiers, studenten, padvin ders, volksvereenigingen, enz. De schooljeugd van Brussel en voor steden zal post vatten op het Paleisplein, waar do prins öm 14 uur zal aankomen. Door de Brusselsche vereeniging Cercle Africaih wordt een banket ter cere van prins Leopold op touw gezet. HET1 IZAL EEN DER SCHOONSTE VAN ITALIË 'ZIJN. De stad Verona wordt met een nieuw museum verrijkt. Het oude kasteel van Scaliger aan de EtscE (gebouwd om streeks 1350 door Cangiande II) wordt geheel Hersteld. De vertrekken, die erin gebouwd wer den toen bet kasteel (sedert 1817) als ka zerne dienst deed, worden er wederom uitgebroken. Op den grooten binnenhof bouwt men een eenvoudige Gotbisahe zaal, die bestemd is, bet voornaamste deel van de verzameling van bet nieuwe museum voor middeleeuwsdhe en renais- sanee-kunst te herbergen. Daardoor wordt het tegenwoordige Musco civico in bet Palazzo Pompei nanmeikelijk ontlast en wordt het moge lijk, de kostbare schilderijen dezer col lectie op waardiger wijze ten toon te stellen. Verscheidene dezer schilderijen, o a. de groote Mantegna uit San Zeno hebben in den loop der tijden erg gele den cn van verseliillende kanten is reeds den wensoh uitgedrukt dat bij de herin rieblmg van liet stedelijk museum een kundig schilderijherstellcr in de gele genheid gesteld zal worden, de verzame ling naar dc eischen des lijds in orde to maken. Het museum Scaliger, dat door Zijn prachtige ligging en uiterlijke verschij ning cenig in zijn soort te noemen is, zal wanneer bet inwendige weer in den ou den slaat hersteld zal zijn en wanneer do schilderijen die erin komen goed bar- stold worden tot dc schoonste musea van Italië behoorcri. Veertig families, die tot oude Verone- sobe geslachten boiiooren hebben ieder op zich genomen, een Gotisch vertrek to laten herstellen. Reeds zijn hierheen een belangrijk aantal muurschilderin gen overgebracht, die in andero oude paleizen hun verval tegemoet gingen. Maandag namiddag waren de koort sen van Zijne Doorluchtige Hoogwaar digheid Monseigneur den Bisschop van Gent een weinig afgenomen. Er bestaat thans geen.onmiddelijk gevaar. van eon jaarlijksche interest van 6 t.h. vrij van belasting WORT U GEGEVEN DOOR DE gedisconteerd op 6 maand El' is ook spïaak dat de telefoontarie ven gaan verhoogd worden men zou niet lang meer 'hoeven te wachten. De volgende bijzonderheden over de voor genomen wijzigingen worden verstrekt. Het gewoon .abonnement zou 45 fr. duurder komen te slaan de lokale ver bindingen zullen 20 centiem te betalen, zijn cn niet meer 15, 12 Vj of 10 cen tiem de gewestelijke groepeeringon zou den afgeschaft worden en dc i aksen zou den per afstand te betalen zijn. Alzco', van 1 tot 20 kilometers, 30 centiemvan 20 tot 30 kilomeiers, 50 centiem; van 30 tot 40 kilometers, 75 centiem; van 40 tot 50 kilometers, 1.25 fr.van 50 lot 75 kilometers 1,75 frank; van 75 tot 125 kilometers, 2.25 fr.van 125 tot l/5^km. 2.75 f'\en (boven do 175 km. p,25 fr. Hot zou natuurlijk gedaan zijn met de verbindingen togen beperkten priji lusschen Brussel en Leuven, Brussel cn Lokeren, Antwerpen, Aalst-, Sint Ni-» klaas, Dendermonde en Terasehe, enz.

De Volksstem | 1926 | | pagina 1