SCHATKISTBONS Na het afsterven van Z.E. Kardinaal Mercier 28 Prins Leopold De Conpreis vaii Aartsbisschoppelijke zetel van Mechelen Donderdag Jan, 1926 SENAAT DE WAARBORG Nieuwjaarsgiften voor den Paus KAMER DE VOLKSSTEM XXXII» JAARGANG NUMMER 24 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114, IDSfcggüOleica. 15 Centiemen Wekelijks 0,75 Uitgever J. Van Nuffel-Da Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres E C. 4. H.CaroIus Zon op7,i9,ondor4,3' Volle Maan deu 28 liet voorbeeld zijns vaders vol gend heeft prins Leopold eene reis V an tien maanden in de Kolonie, volbracht, 't Was nu juist geen uit- spamiingstcoht, maar wel eenè stu- llie- en documentatiereis, die den troousopvolger in staat zal stellen met Iveniiis van zaken eeii oordeel te vellen over de veelzijdige nood wendigheden, de hulpbronnen en de rijkdormnlen onzer kolonie. Hij bepaalde er zieli inderdaad niet bij dit uitgestrekte gewest in spoortrein,per stooiriboot of per au to te doorreizen, maar in de weinig gekende gedeelten van Boven Con go leefde hij het leven der ontdek kingsreizigers,. Hij trok door 'het groot Equatoriaal boseh. en door wilde landstreken, aldus toonenkl dat hij den sportleven aanleg zijns vaders deelt. Hij bezoekt de mijnstreken, de nijyerhekisgeweslcn en de planta ges van allen aard en dit kort over zicht zal volstaan opdat onze lezers zouden begrijpen, welk belang er lag voor den toekomstigen vors! het land te leeren kemieri over het welk hij eens geroepen zal zijn te regeeren. Si Het was op 21 April dat Priös Leopold te Antwerpen inscheepte op de paketboot Anversville uitgeleide gedaan door den Ko ning, de Koningin en Prinses Ma rie-José; en het hartelijke afscheid, toen de boot van wal stak, en toen de moeder haren zoon met betraan de oogen Tot weerziens riep, staat de aanwezigen nog voor den geest. Op 18 Mei, üa Boma bezocht te hebben kwam de Prins in goede ge zondheid te Matadi en daar begon nu de eigenlijke verkenningsreis. Na de haven- en spoorweginstel lingen aldaar te hebben leeren ken nen. begaf hij zich per bijzomieren trein naar Leo-Kin (Leopoïdsville- Kinshassa) van waaruit hij op i Juni Coquilliatville bereikte. Nu moet men niet denken dat de Prins daar kwam als een blinde of als iemand die nooit van Congo had hooren spreken; in voordrach ten en lessen was hij op de hoogte gesteld van al de onze kolonie be treffende vraagpunten alvorens hij voet aan wal zette. Openbare gezondheid, onderwijs, ni j verheidsondernemingen, plaii- tag-ies, mijnontginnuigen, dit al les was hem zorgvuldig toegelicht geworden; en aangezien ginder voor praalvertoon en plechtige ontvangsten bedankt was gewor den, vond hij zooveel tijd te meel om zich ter plaatse over al deze vraagstukken in te lichten. Van uit Coquilliatville reisde hij per karavaan naar liet rriieer Leo pold II en de Mayumbestreefc. Nu begon de lange rei's naar de Kasaïstreek, waar Prins Leopold 'de werken van den spoorweg van Beneden Congo inspecteerde en éene vermoeiende reis ondernam, van uit Ilebo naar de nijverheids centra in liet Zuid Oosten en terug. Over Luebo, Lusambo en Ka- binda bereikte hij in Augustus Eli- sabethstad, waar hij de mijnstreek bezocht, om vervolgens terug naar het Noorden op te trekken tot Ka- balo, van waar hij Oostwaarts Al- bertville bereikte, eindpunt van den spoorweg der Groote Meren. Over liet Tanganikameer bereik te hij Ki-goma, eindpunt van den spoorweg van Dar-es-Salam, van waaruit een uitstap werd ingericht naar Üsumbura, hoofdplaats van het Ruanda-Urundi protectoraabs- gebied (het gewezen Guitseh-Oost- Afrika), Bezoek aan het (neer Kivu. te rugreis naar Albertville en dan Noordwaarts op naar Stanleyville, de thans 15000 zielen tellende stad in Midden-Afrika, Van daar ging de reis West waarts naar Lisala, en dan weef Oostwaarts naar de Ueléstreek Bamhili, Niangara, Wamba en de (de communisten) cn 5 onthoudingen (4 fronters en M. Ernest, soc.) Daarna had de ondervraging plaats van M. Ni-ehels, over do benoeming van M. Moyersoen tot burgemeester van Aalst. (Zie 2e bladzijde). ZUting van Dinsdag 26 Januari. BET OVERLIJDEN- VAN KARDINAAL MERCIER. G-RAAF 'T (KUNT DE RDDE2BEKE w (kath.) voorzitter, brengt eene (bewogen befaamde mijnen van Kilo-Moto,groet aan de nagedachtenis van Z. Em om ten slotte over bet Albertmeer Kardinaal Mcreier. met den spoorweg Alornjbassa ite bereiken, waar de prins inscheepte naar Europa. w. Ziedaar in Lreede trekken, de reis M. VA.NDERVËLDE (soc.)' minister van Buiienlandsche Zaken sluit zich. na.- mens do regeering bij dat huldebewija aan én verklaart dat hij beden nog bij het Parlement de vraag zal indienen om den grooten Belg eene nationale begrafe- van den Kroonprins in hel reusach-nis to bezorgen. Hij herhaalt verders do tig Afrikaansch gebied, door het plofte vroeger aan kardinaal Mercier gedaan (bofriokkelijik de begraving St. Rombontskerk le Mechelen. Op voorstel van den voorzitter beslist de Senaat Donderdag niet te zetelen. van een jaarlijksche interest van 6 t.h. vrij van belasting WORDTUGEGEVEN DOOR DE gerfiscoeiieer'd op 6 maand vernuft van Koning Leopold II voor Belgie verworven. Op het oogenhlik dat in sommige kringen het gedacht wordt geop perd zoo maar in eens Katan'ga te verkoopen om de schuld van België af te betalen, is de reis van prins Leopold de gelegenheid om tegen dit ontwerp verzet aan te teekenen. Het Koloniale rijk, dat Belgie bezit, is opgericht met het zweet eil het bloed van honderden Belgen. Het is een schat voor de toe komst, omdat wij het met geest van vooruitzicht en handelskennis zul len weten uit te baten. Ons werk halverwege laten staan ware handelen hl -strijd met ai de overleveringen eeiier natie, die in de wereld gekend staat om hare on dernemingslust en hare bedrijvig heid. En het is niet daags nadat Prinls Leopold onze groote bezittingen on der den Evenlaar heeft bereisd dat er sprake van afstand Van een deel er van kan zijn. Prins Leopold heeft nu, in om gekeerde richting, de reis afgelegd die zijn vader, de toenmalige Prins Albert, over 16 jaren heeft afge legd. Ook de tegenwoordige' Koning besefte dat de toekonfst van Belgie nauw verbonden is aan den voor spoed van zijne Kolonie. Als toekomstig Staatshoofd beeft Prins Leopold ter plaatse de npo- den en behoeften van die Kolonie te, 100 ;~M. Vanderhe-yde, Kortrijk, willen bestudeeren en zidh aldus25Baron en Baronnes A.S.W., 100 voorbereiden tot een oordeelkundig i Naamloos, Kortrijk, 2-5Zusters Derde voeren van het bewind, dat hij eens Ordelingen, id., 50L. Kagnies, 50Mej. Juliette Dawant Luttre, 100M. E. Volkhemer, Antwerpen, 100; M. en Mevr. CoppioterSj Lopliem, 50; M. de Waepenaert, Grimbergen, 100M. Van der Waeren, Tienen, 25; Z. E. H. Blam.- pain, vik. generaal, Doornik, 100Man- Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie, onder de liuoge bescherming van het Episkopaat. TWAADDE LIJST. Overdracht, der vorige lijsten: fr. 52.123 «Gazette de Liège», 100Gentenaar, Landwacht en Volksvriend, 100M. en Mevr. Piens, 100L. Lemaire, Luik, 50 Naamloos, 30; BI. Florent Sauvage, Se- neffc, 60; M. Xavier Francotte, 100; Naamloos, Brussel, 3.000 M. en Mevr. Cosyns, Meerbeke, 100; M.-enMevr. Jos. Lombaerts, Antwerpen, 100; M. A. Zeet, id., 100M. en Mevr. Paul Piers, Harlc- beke, 50 J. P. Ccelen, St. Huibrechts- Lille, 100; De PP. Josep'hicten, Gee- raardsfbergen, 200; Naamloos, Adinker- geroepen is uit te voeren. De ontvangst te Brussel heeft de populariteit van: prins Leopold be wezen moge hij, gesterkt door die pe keimissen en geschraagd door de volksliefde, op alle gebied den' ernstnon der 3e Orde van S. Fr., Leuven, 50 en de toewijding aan het openbaar'H. V. zegen onze familie. Tessenderloo, welzijn verwerven, die Belgie lcn' p-°1- den troonsopvolger verwacht. Zitting van Dinsdag 26 Janum% HET OVERLIJDEN VAN KARDINAAL MERCIER. M. BRUNET, socialist, voorzitter dei; Kamer, brengt in roerende bewoordin gen -hulde aan de nagedachtenis van kar dinaal Mercier. M. POULLET (kath.)" eerste minister, M. VANDER VELDE (soc.) mmistoi van Buitenlandsche Zaken cn M. DE STREE (soc.) sluiten zich (bij die hulde aan. Beido socialistische afgevaardigden verklaren, dat zij vroeger uitdrukkelijk aan Kardinaal Mercier beloofd hadden er zich niet tegen te zullen verzetten, dal de groote Kerkvoogd in zijne kathedraal te Mechelen zou begraven worden, daai or voor Belgen die Oiun land. eere aande den, wel eene uitzondering mag gemaakt worden op den algemeenen regel. Zij zullen hunne belofte houden. Het wetsontwerp waarbij aan 'de be grafenis van kardinaal Mercier een na? tionaal karakter gegeven wordt, word! aangenomen met 95 stemmen tegen 2aL. en V 50; De Paters Redemptoristen van Bel eie, 500; M Adrien Holvoet, 100; J.D., Leuven, 100; V. en M., 100 Voor (hei heil van Frankrijk, 100Graaf cn Gra vin Cornet d'Elzius de Ghenoy, 100 M. cn Mevr Em. Rabau de Roriff, 100 Ter nagedachtenis mijner zusters Ma- thilde "en Charlotte, 100M. Aug. Dq Brie, Brussel, 50; M. en Mevr. D. Bae- tens-Janssen, id., 25; Darnen van Ma ria, Moeskroen, 100Baron de Montpel- lier de Vedrin, gah. Kamerheer, 40 M. 8. Pauwels, Sottegem, 20; M. K. Raey- maekers, Moll, 5 M. O. Lejeune, Aar len, 5M. Frans Hamerlinok, 20Naam? loos, 10; L.P.N., 5; Naamloos, 10 M. A. Becker, Leuven, 20; M. J. Deltour, Nijvel, 20; II. 'V. zegen ons huisgezin, 20; Voor eene genezing, 20 Mevr De: ronde, Tienen, 20 M. Bulscamp, 5 Ter eere der II. Koningen, 5Ter eere der II. Familie. 5; Onbekend, Testelt, 20; PI. V. zegen ons (huisgezin, Oosten de, 20 H. V. zegen onze familie, Ar- doye, 10; Id., id., St. Andries, 5; II. V. wil mijne dochter genezen, 5L. M St. Lambreehts-WoluweUit liefde van Je zus, Gent. 5; II. V. zegen onze brood winning, 5; M.E.J.H.G V.M, 10; Naam loos, Jamioulx. 10; J.V.S.M.. ïïcyst, 10; B.L., 5; Naamloos, Oostende, 2; H. IC. voor eene bekeering, 15; Jules C., 3 0 D., 5, ypi aal i fr. 59.080,00 .Zooals wij gemeld hebben vergaderde liet kapittel van St. Rombouts Zondag voormiddag onder leiding van Mgr Mierts, deken, en duidde Z. D. Hoogw. Mgr Legraivc', oudsten hulpbisschop aan als kapittel-vi'karis. Hij bezit de juridic- tic en bestuurt het bisdom tot met de benoeming van den nieuwen Aartsbis schop. Hoelang die juridictie duurt hangt natuurlijk af van de aanduiding van den plaatsvervanger van den afgestorven opperherder door- consistoriaal besluit van Rome!. Wijlen Mgr Goossens stierf op Don derdag 25 Januari 1906; op 8 Februari daaropvolgend kondigde Het Han delsblad de benoeming van zijnen op volger, Mgr Mercier, aan. Tussehen het afsterven van Mgr Goos sens en de aanduiding van zijnen opvol? ger verliepen er dus juist 14 dagen. Het Consistorie, na, volgens de over levering, de Kroon en de regeering er voorafgaandelijk kennis van gegeven to hebben, maakt de beslissing openhaar. De aangestelde titularis is, alvorens bezit van den zetel te nomen, het onder werp van een kerkrechterlijk proces, dat plaats heeft in de nunciatuur en bij af loop van hetwelk de nieuwe aartsbis schop zijn geloofsbelijdenis afleg! in handen van den Pauselijken nuncius, vertegenwoordiger van 'Zijne Heiligheid. Bij de benoeming van Mgr Mc-rcier liad die plechtigheid plaats Woensdag 14 Februari. Op 20 Maart, daaropvolgend, ontving bij uit Rome de Pauselijke bulle die hem verhief tot den aartsbissohoppelij- ken zetel van Mechelen en nam hij of ficieel bezit van dien zetel» De wijding van den nieuwen aartsbis schop had plaats in St. Romboutskerk op 25 Maart en dan eerst, als wii het goed voor hebben, eindigde de functie van den kapittel-vicaris - dit was dug (wee maanden na het afsterven van M Goossens. Op 16 April had de plechtige inhaling te Mechelen plaats. Het is wel te verstaan dat verscheidene van deze kerkrechtelijke pleegvormen overbodig worden wanneer de primatuur in Belgie, 't is te zeggen de aartsbisschop? pelijkc zetel van Mechelen overgaat op oenen anderen bisschop. Dit was het geval geweest met wijlen cardinaal Goassens. Deze was bisschop van Namen bij het afsterven van cardi naal Deschamps, op 29 September 1883. Mgr Goossens werd als aartsbisschop- primaat aangesteld 'door Leo XIII-zaïL ger gedachtenis en zijne preconisatie in die waardigheid had plaats in het ge heim Consistorie van 24 Maart 1884. Hooger gemelde pleegvormen en cere monieën vervallen evcneerts wanneer een .bisschop-coadjutor met recht van op volging een titelvoerenden bisschop ter zijde staat, wat echter nooit het geval is bij den primaat. Het dient nog gezegd dat de nieuw aangestelde primaat geenszins al de waardigheden van zijn voorganger vgj^i werft, 't is te zeggen de cardinaalswaar digheid; eerst het jaar na zijne benoe ming tot aartsbisschop ontving Mgr Mercier het cardmaalspurper. Niet katholieke bladen begaan de on bescheidenheid namen van mogelijke opvolgers voor den thans afgestorven pri maat te noemen en daar allerlei beschou wingen aan toe te voegen, die niet de (be langen van de Kerk in 't algemeen en die van het bisdom in 't bijzondei' niets te stellen hebben. De afgestorven primaat van Belgie was geboren in 1851. en werd bisschop gezalfd in 1906 dus toen hij 55 jaar cud was. Mgr Waffelaert. geboren in 1847, werd bisschop van Brugge in 1895 Mgr Seghers, geboren in 18ö5, bisschop van Gent in 1917 Mgr Rutten, geborei) in 1841, bisschop van Luik. in 1902 Mgr Hcylen, geboren in 1856, bisschop van Namen in 1899 Mgr Rasneuige boren in 1874. bisschop van Doornik in 1924.. Het aartsbisdom Mechelen heeft van zijnen oorsprong in 1560, zeventien aartsbisschoppen gehad. De eerste was de gekende Cardinaal Granvelle. Na dc stichting van hst Koninkrjik Belgie zijn al de aartsbisschoppen Aan Mechelen tot het cardmaalspurper verhe ven geweest* SCHIKKINGEN VOOR DE NATIONALE BEGRAFENIS. TUS.SCHEN MECHELEN EN BRUSSEL'. De trein, die het stoffelijk overschot van Z. E. den cardinaal naar Brussel vervoert, zal Donderdag morgen te 9 urq 20 uit -Mechelen vertrekken. Hij zal (bestaan uit een pracht lijk wa gen met open wanden, zoodat do kisl zichtbaar is. Daarna de rijtuigen voor •de hooge kerkelijke en andere overhe den, die uit Mechelen meekomen. Deze trein zal langzaam rijden en in de staties tussehen Mechelen en Brussel zeer traag, bijna alsof hij stopte. In ar de gemeenten zullen de klokken luiden op den doortocht van den trein en aan de geestelijkheid is gevraagd zich met de gelcovigen in de staties te scharen om te bidden op den doortocht. TE BRUSSEL. In de Noordstatie wordt hei lijk afge haald door prins Leopold, Z. Exc. den Pauselijken nuncius en lieer burgemees ter Max. De Koning zal rechtstreeks naar Sint Goedelekerk gaan, terwijl zijn zoon naai de statie zal gaan. Vcrmoedelijk zullen de kindoren van effieleele en vrije scholen plaats vinden op het Rogierplein voor de Noordstatie. Door circa 15.000 man\troepen wordt de haag gevormd en de militaire eer be wezen op den doortocht Rogierplein, Kruidtuinlaan, Koningstraat, de Ligne- straat, St. (Goedelekerk. (Militaire vliegtuigen zullen in do lucht boven den stoet zweven. Na afloop van den pledhtigen diens, blijft het lijk in do kerk ruston dit werd zoo, geregejd opdat de troepen on- rniddelijk nadat het lijk in de kerk ia binnengebracht zouden kunnen huis waarts keeren en niet verplicht zijn tol een eind in den namiddag onder de wa pens te blijven. Tevens geeft de schikking een ander voordeel Vanaf 2 uur is het lijk tentoongesteld in St. Goedelekerk. De duizenden en duizenden, welke to Brussel zijn, zulJen alzoo in de gelegen heid wezen eene laatste hulde te gaan brengen aan het stoffelijk overschot vaiï den grooten cardinaal. 's Avonds zal dan het lijk per autcê lijkwagen terug naar Mechelen worden vervoerd. Men kondigt de aankomst aan van kardinaal Bourne, aartsbisschop van Westminster, Mgr Julien, bisschop van Airecht, Mgr Baudrillard, rector van hel Institut Catiholiqué van Parijs, en van maarschalk Foch. TEMEiGHELEN. Vrijdag, voor den diocesanen lijk dienst, hetzelfde ceremonieel als te Brus- ;el, min de aanwezigheid van het gchee- le officieel© Belgie en van de vertegen woordigers der geheel e wereld. Woensdag morgen heeft de laatste mis plaats gehad door de hulpbisschop pen en leden van het Kapittel gecele breerd in de zaal waar liet lijk is ten toongesteld: de laatste mis wordt goecle breerd door Mgr Lcgraive. ROUWBEKLAG VAN (Z. H. DEN PAUS. Mgr Micara, apostolisch Nuncius te Brussel, 'heeft van wege Kardinaal Gas- parri uit Rome het volgende telegram ontvangen De II. Vader, ten zeerste bedrukt door het onherstelbaar verlies welke do katholieke Kerk en de edele Belgische natie zoo even ondergaan bij 'fc overlij den van Z. Em. Kardinaal Mercier, ge last Uwe E-xellencie zijn innigste rouw betuiging over te maken aan het aartsbis dom Mechelen, aan het Belgisch Epis kopaat, aan heel het land en persoon lijk aan HH. MM. den Koning en de Koningin, die zooveel blijken van ge negenheid en vereering gegeven hebben aan den doorluehtigen en grooten Prins der Kerk. (Get.) Kardr GASPARRT. DE STAD PARIJS. Dc burgemeester van Brussel heeft ook het volgend telegram van de stad Parijs ontvangen Parijs wijdt een vrome gedachte van hulde aan den grooten kardinaal, die in de bange en tragische tijden voor onze beide volkeren, kloekmoedig do stem verhief, om in naam van het Recht, verzet aan te teekénen tegen dq

De Volksstem | 1926 | | pagina 1