M. Nichels krijgt een stortbad in de Kamer He benoeming van M. II. Moyersoen Kardinaal mercier. Verloren of gestolen DE MME SCHOOLMEESTER Engelsche stoomer vergaan Smokkelaar geknipt «Is Burgemeester van Aalst FS. Rolin Jacquemyns, gjftiwdcn van het geweld. Zijne nage- zamelen bestemd voor het oprichten van u.tclilcnis zal, zoowel in Frankrijk als een monument aan Kardinaal Mercier. 111 blijven voortleven als dezo van Fr werd edliter alsdan geen verder een der edelsto kampioenen voor de gevolg gegeven aan dit ontwerp, daar de rechtvaardigheid, de vrijheid en bescha- inrichters stuitten op de nederigheid ving- (Get.) GlDOEGfflÊ GUILLAÜJIIN, .Voorzitter van den Municipalen Raad»,. TELEGRAM VAN KONÜNG VIGTOR-EMM ANUEL. Koning Victor-Emmanuel van Ita lië heeft aan Koning Albert een tele gram van deelneming in den rouw ge stuurd, ter gelegenheid van 'het overlij den van Kardinaal Mercier, Van zijn kant heeft Mussolini den Italiaanedhen gezant te Brussel, markies Negreto-Cam- biaso, gelast aan de Belgisdhe regeering cn aan het kapitel van Mechelcn de rouwbetuigingen der Italiaanseho re geering uit te drukken. ROME AAN BRUSSEL. M. Cremonesi, goeverneur van Rome, 'heeft aan burgemeester Max het vol gend telegram gezonden: De stad Rome groet eerbiedig de nagedachtenis van Z. Em. Kardinaal Mercier, die, door zijne machtige stem en zijne «groote óhristene ziel tot een heerlijk ideaal van recht en mensöhe- Hjkheid verheven, in den naam van God liet heldhaftig Belgie heeft be schermd op het oogenblik van de ramp, welke-de natie glorievol te 'boven is komen. Aan de bevolking van uwe ede le stad, stuurt Rome de ontroerde be tuiging van de droefheid, welke gansch de bevolking van Rome gevoelt. (Get.) Philip CREMONESI, goever neur.» BOODSCHAP VAN M. BRAND WHITLOCK. M. Brand Whitlock, gewezen gezant der Vereenigde Staten te Brussel, heeft uit Cannes waar hij verblijft, het vol gende telegram doen gewordenHetv nieuws van het afsterven van den Groo ien Kardinaal is uiterst bedroevend. Het is een onherstelbaar verlies, èn voor Lc-lgie wiens roem hij was, èn voor de wereld wier licht hij was. Welk voor recht liem gekend te hebben! Zocr ont roerd. zeer bedroefd richt ik tot u de uitdrukking mijner innigste deelne ming in den rouw.» GRIEKSCH TELEGRAM. Het konsulaat-generaal van Grieken land te Brussel heeft aan het kapittel van Mechelen en aan den Belgischen minister van Buitenlandsdhe Zaken bet volgende telegram gezonden: M. Roufos. minister van Buitenland- sehe Zaken van Griekenland, ver zoekt ons in naam der Griek scha regeering zijne gevoelens van deelneming in den rouw uit te drukken hij het overlijden van den doorluchligen kardinaal Mercier. Hij gelast ons de regeering op de lijkpledh- tigheden te vertegenwoordigen.» JAPANSCII ROUWBEKLAG. Prins Hiro-Hito, regent van Japan, heeft zijn gezant te Brussel gelast den Koning der Belgen te verzekeren dat hij ruimschoots deel neemt in den natio- nalen rouw om het overlijden van Kar dinaal Mercier. M. Adatci heeft dader lijk die zending bij Koning Alibert vol bracht. Voorts heeft de Ja/pansdhe icgee- ring aan de Belgische regeering en aan het kapittel van het Aartsbisdom Me- clielcn hare innige rouwbetuigingen ge zonden ter gelegenheid van het- afsterven van den Grooten Kardinaal. •EEN GEDENKTEEKEN AAN Vijf jaar geleden werd een komiteit gevormd om de noodige gelden in te van den kardinaal. Dit komiteit had niettemin reeds van verschillende zijden geld ontvangen, dat op de bank geplaatst werd. Het bestendig komiteit waarvan deel uitmaken, gravin de Mérode, gravin John d'Oultremont en MM. Max, Béco, Théodor en graaf Adrien van der Burch, doet beroep op iedereen om dit ontwerp van welverdiende eerbewijzing aan den Grooten Kerkvoogd te verwezenlijken. Maandag namiddag kwam de ge naamde Leon Van Damme, handelaar, 51 jaren oud, wonende te Westcapelle met den trein van Brugge om 1 ure aan in Kortrijkstatie. Hij begaf zich naar eene deftige heiberg om er wat te eten, en 'betaalde met klein geld. Op weg, nadien, naar de wekeliiksdhe beurs, om er zijne gewone zaken te doen bevond hij dat hij zijne brieventesch miste bevatten 230.000' fr. in bankbrie- ven van 1000 fr. van 500 fr. fransch e papieren en zestig gulden: vc-rders zijne eenzei vigheidskaart en andere zaakpa pieren De handelaar had die som 's mor- gends ontvangen in eene bank te Brug ge, en vermeent wel alles in den binnen zak, zijner ondervest geborgen te heb ben. Hij kan niet veronderstellen hoe hij zijne waardijen is kwijtgeraakt, op den trein of elders. door AUGUST SNIEDERS. 15è Vervolg. Frans, laat mij nog de gouden les sen herhalen, die ik u zoo dikwijls ge geven lielb. om als braaf en eerlijk man door 3c wereld te komen Dc mensoh heeft rechten op deze Avereldmaar ook plichten. De eerste dezer plichten spreekt van eene moeder, van oenen vader. Vrees den ouderdom, gij, die uwe ouders mishandeldAls de haren u zul len vergrijzen, zullen uwe kinderen u vertrappen, zcoals gij uwen vader, uwe moeder vertrapt hebt! God en moeder, Frans, bevatten de zuiverste gevoelens, die er kunnen be staan. Zi j zijn de bron van oen deugd zaam leven. Zij zullen u i ,;:chenlief- de in het hart storten; wan; dc mensoh is geen afgezonderd wezen hier op aar de, dal in zich zelf zijn geluk besluit neon. ons maatschappelijk geluk is aan allen verbondenalleen do bocze is hiervan uitgesloten. Indien gij die bron miskent, dan zult gij sleelit zoon, slecht vriend, slecht burger zijn. Gi j zult ongevoelig zijn voor de tranen uwer moeder, gij zult uwen vriend bedriegengij zult uw vader land verraden. A\ eo hemdie zich zoo vergeet. De naaste kring die de mensoh op harde heef is zijne familie Welnu, Lij zal gevloekt zijn, hij, die de wanoiy Antwoordend op noodseinen van den Engelschen steamer «Antinoés» is de Amerikaansche pakketboot President Roosevelt» het schip ter hulp gesneld en er bi j gebleven ongeveer twee uren lang. Tengevolge een storm verloor de pak ketboot het stoomschip echter uit het zicht. De Engelsche steamer had al zijn reddingsbooten verloren, zijn draad- looze telegrafie, en het water was in de stookkamer gedrongen. Dinsdag namiddag passeerde eeii au tomobiel, door den chauffeur Adolphe Danneels, van Moeskroen gevoerd, de tolpost van Jard, voorbij Condé-sur- Escaut, wanneer tolbeambten den man het bevel gaven te stoppen. Deze zette echter zijn weg snel voort; op de brug van Jard gekomen was de weg door een koolwagen versperd, zoo dat de automobilist wel verplicht was te stoppen. De tolbeambten sprongen op zijn rijtuig en ontdekten er 1000 kilos tabak. Voor wat de autovoerder betreft, deze had zich onder de brug verscholen en gaf zich slechts gevangen nadat de doua niers hem met hunne revolvers bedreigd hadden. BURGERSBANK VAN AELST. Interesten vergoed van af 1 Januari 1926 Op zicht 4% 15 dagen voorbericht5,50% 1 en 3 maand voorbericht 6 6 maand cn 1 jaar vast termijn 6,50 2, 3 en 5 jaar vast termijn 6 netto Halfmaandelijksdhe rekeningen ver vallende on 5 en 20 ieder maand5'75% SPAARKAS 5 ZUIVER. 1621 de in den boezem van een huisgezin stort en driewerf gevloekt, die er onder het masker van vriendschap zijn vergif komt verspreiden. Want de wanorde van één huisgezin hrengt de wanorde iri geheel de samenleving, en daaruit vloeien de verschrikkelijkste misdaden voort. Eéne wanorde is dikwijls eene oneindig lange ketting van misdaad en ramp, die zich van geslacht tot ge slacht ontrolt. Ieder mensch is uw broeder, al is hij zoo arm dat hij langs de straten om een stuk brood bedelt. God wil het- zoo. Wie eenen zijner broeders benadeelt, wie hem de vrucht van zijnen akker, het lam zi jner weide, de eer zijnor doch ter of de eer zijns huizes ontrooft, zon digt tegen God en de maatschappelijke orde. Bevecht altijd het dierlijke gevoel, dat tegen het edele gevoel worstelt. Het laatste leidt tot liefde, tot orde, tct ge luk: het eerste tot den haat, tot de mis daad; het brengt den ongelukkige wel licht eens op het onteerende schavot... De lezer liicld plotseling op; hij be vond zich misschien reeds op den weg die daarheen geleidt meer dan dat, er maakte zich een voorgevoel van hem meester, hetwelk hem zeide dat hij zich legen dat moordtuig stooten zou. Na eene pcos las hij verder: Frans, kent gij de moeder-ader uer meeste rampen, die óp ons neerval len? Het is de dronkenschap. Het is die afgrijselijke, booze geest, die waggelend u den beker met rozen In de Kamerzitting van Dinsdag 26 Januari kwam dc interpellatie ten berde van gezel Nichels over de 'benoeming van M. R. Moyersoen. tot burgemeester van Aalst, buiten den gemeenteraad en tegen den wil van de meerdeiheid van den raad. M. VAN SGH'UYLENBERG. Mij ne tusschenkomsf in deze zaak kan zich beperken tot een eenvoudige verklaring. Op korten tijd vielen we te Aalst twee maal zonder burgemeester de eerste maal door het afsterven van den be treurden heer De Herteen tweede maal door het pijnlijk en vroegtijdig overlij den van den jeugdigen, veelbelovenden advokaat M. Bosteels. Toen 'M. De Hert overleed, was de geT meenteraad samengesteld als volgt 10 katholieken, 7 socialisten, 4 christen de mocraten en 2 liberalenHet schepencol lege (bestond uit 1 Katholiek, 2 socialis ten en 1 christen democraat. Eenparig viel men accoord dat (liet burgemeesterschap toekwam aan de Ka* tholieke groep. En. zoo trad de Katho liek, M. Bosteels, in de plaats van den Katholiek, M. De Hert. Toen M. Bosteels overleed, was er in den raad noch in het schepencollege niets veranderd. Dezelfde rc-deneeririg werd dus na tuurlijkerwijze gehouden. En zoo kwam de katholiek M. Moyersoen in de plaats van den katholiek M. Bosteels. Niemand kon vermoeden, dat daarte gen de minste grief zou worden inge bracht. 't Was immers de toepassing van den zelfden stelregel in dezelfde omstandig heden. Ook zag iedereen verwonderd 0(|> toen de socialistische groep tegen het burge meesterschap van M. Moyersoen piotes- teerde, onder voorwendsel dat (hij geko zen werd buiten den raad. Hij werd inderdaad genomen buiten den gemeenteraad. Er bestaat nochtans een kleine scha keering. Tijdens ?te' gémeentekiezirg na October 1921. werd M. Moyersoen met klank tot gemeenteraadslid gekozen. Hij trad dus samen met de huidige gekoze nen der andere partijen in den gemeen teraad en nam er het ambt van scihepe- schepene richten, moet niemand ver wonderen. 't Is zoo natuurlijk als 't maar zijn kan. Ook waren AL de gemeenteraadsle den, zonder ééne uitzondering akkoord (bij den 'heer 'burgemeester aan te dringen Onze heer burgemeester heeft den lastigen ondankbaren post niet gezocht. Ook liet hij zich niet gemakkelijk over halen, zelfs niet door den heer gouver neur, aan wien hij reeds schriftelijk liet weten, dat hij de plaats weigerde. Het is enkel op uitdrukkelijk verzoek van AL de katholieke gemeenteraadsleden dat hij eindelijk op zijn besluit terugkwam. Er is dus niets gebeurd, dat stof geeft tot de minste kritiek. Wij kunnen zulks met des te meer na druk bevestigen, omdat onze vrienden in deze zaak heel vrij staan. De interpellatie is enkel liet gevolg van de kleme politiek eener kleine stad. In den grond zijn al de partijen te Aalst tevreden over 'liet burgemeester schap van M. Moyersoen. Bewijs de sociahsten waren de eer sten en de rapsten om met hem te be sturen en de christen democraten ble ven niet achteruit. Die feiten zeggen meer dan alle rede neeringen. Ik heb gezegd. M. VAN OPDENBOSCH (front.) wijst er op, dat Aalst de eenige ge meente van belang is, die een burgemees,- heeft gekozen buiten den gemeenteraad. Waarom benoemde de minister die deel uitmaakt van een demokratische veg'ee- ring, geen demokratisöh kandidaat M. DE BRUYN (soc.) doet nog eeni ge opmerkingen. minister van Binnenlandsdhe Zaken: Ik hoop, dat de heer Nichels het mij niet kwalijk zal nemen, dat ik hem in 't Fransen antwoorde, opdat ook de Kamerleden die geen Vlaamsch verstaan kunnen kennis nemen van mijne ver klaringen. (Voortsprekende in het Fransch). Ik heb mij verontschuldigd bij de inüerpel- ianten, him in 't Fransch te antwoorden, ne waar, tot als de itoning hem ontbood i emdat ik verlang dat gansch de Kamer om minister te worden. Heel vreemd aan dén huidigen ge meenteraad was hij dus niet. En vroeger ook niet M. Moyersoen zetelde in den gemeen teraad sedert 1895 en was schepen sedert 1908. Hij had dus meer ondervinding op be stuurlijk gebied, dan de menschen die hem beknibbelen. Dat de katholieke gemeenteraadsle den, dat de katholieke gezindheid in het algemeen de oogen naar hunnen ouden omkranst, toereikt cn u dronken maakt met uw eigen harte-blocd. Ik herinner mij, dat, toen ik nog iong en rijk was, een wijs man met gouden letters in een zijner zalen de woorden van Anacharsis had doen plaatsen: De wijnstok draagt drie soorten ran druivenHet genot,de dronkenschap en de wroeging. Groote, groote waarheid! Frans, vlucht die afschuwelijke moeder der ondeugden, dat geraamte, hetwelk zich bloemen om den doodskop vlecht en u in de armen slingert van hare dodhteren vrouwen, wier zoen alleen oen besmettelijk vergif is, dat van kind tot kind zal worden overge ërfd; melaatschen in (het midden der samenleving: verkankering der steden die onze dorpskinderen met ziekten slaat, zonder dat men weet van waar de ze voortkomen. Gij verstaat mij wel, niet waar, Frans? O, had ik de kracht, ik zou voor uw oog een ganschen sleep rampen ontrol len die de waggelende dronkenschap na zich sleept: spel, bedrog, dieverij, haat, doodslag een eindeïooze stoèf gevloekte kinderen, die verleidend of spottend, op gevangenis- of schavotkar ren, door onze samenleving heenreden Frans, gij wilt in hun gezelschap het leven niet doorbrengen, niet waar? Gij wilt geen 'gevloekte, geen schurk* zijnGij wilt in uw dorp terugkeeren, nog altijd bezield met deugdelijke ge voelens. Gij zult het kruis onzer dorps kerk met ontroering begroetten'; gij zult mij kunne verstaan. Ik ben zoo vrij vooreerst voorbehoud te maken aangaande wat werd gezegd (betreffende het reclit der regeering om lusschen te komen bij gemeentezaken van dezen aard en die bij toepassing zelf van artikel 2 der gemeentewet. Wat den grond der zaak betreft, is er hoegenaamd niet gebeurd wat werd ge zegd. De katholieken zijn het die do meeste stemmen bekwamen bij de laatste verkiezingen. De heer De Hert was do eerst gekozene op de lijst en de heer Moyersoen de tweede. De lieer Moyersoen werd voorgesteld als tweede kandidaat tot het ambt van burgemeester. Daar de heer De Hert aangeduid werd tot dit ambt, werd de heer Moyersoen eersten schepen verko zen. Hij zag af yan dit ambt toen hij minister werd. Hij gaf ook zijn ontslag als gemeenteraadslid. De lieer De Hért overleed en een iet wat verwarde toestand ontstond te Aalst. Ik had een nieuwen 'burgemeester aan te duiden. Door een stemming van de\, katholieken en liberalen werd gevraagd een katholiek aan te duiden. M. NICHELS. De liberalen gaven hun advies niet te kennen. M. ROLTN-JACQUEMYNS, niinister van binnenlandsdhe zaken en volksge zondheid. Met vijftien stemmen werd een kathollieke burgemeester gevraagd. Maar de katholieken zijn maar met tien in den raad. De heer Nichels zegde dat er gehoopt werd dat de burgemeester in den raad zou worden gekozen. Zulks was de wensch niet van alleman. De lieer Moyersoen, die vroeger ge kozen werd, was klaarblijkend een der mannen door de openbare meening der stad Aalst aangewezen. Ik meen dus aan het nagenoeg algemeen gevoelen beant woord to hebben met de benoeming van een man die vroeger door den gem een te- ïaad werd aangeduid, aan den Koning ter onderieekening voor te leggen. Alles wat sindsdien is gebeurd laat mij veronderstellen dat de keuze van den heer Moyersoen uitstekend was. Sommige kleine incidenten werden spoe dig opgeruimd en alles gaat thans opper best te Aalst. Enkele dagen geleden zijn wij met den Koning naar Aalst geweest, waar onze vorst de rampen door de overstroo- mingen veroorzaakt is gaan bezichtigen. Wij werden onthaald door den heer Moyersoen. die ons daarna door de stra ten der stad geleid heeft; geen enkele straat was meer hevlagd dan die van Aalst ter gelegenheid van het konink lijk bezoek. Ik wil niet tusschenkomen in de kies- kwesties van het arrondissement Aalst, maar ik houd er aan te doen opmerken dat ik niet de minste beleedigende mec- ning tegenover om 't even welk lid van den gemeenteraad van Aalst heb geop perd. tranen van liefde hebben voor uwe moe der gij zult, als gij in ons midden komt, met een zuiver gemoed, kunnen zeggen hier is uw kind, hier is uw lieveling Frans, denk dat gij een banneling zijt, omzwervende in een rijk en prach tig land, waar, men u alles aanbied! wal dc zinnen streelt, opdat gij uwe eigene wieg, uwe deugd en uwe liefde /cudt verloochenen en vergeten. Maar els gij die wellustige beelden ziet, die u vleien en stroeion, roep dan ccne moeder met grijze haren voor den geest, welke aan den boord van hel graf ie wachten rit. tot dat gij uit uwe bal- ilingschap, in uw vaderland zult weêr- kceren. Hier, niet ginder, is uwe levens baan afgeteekendzij loopt voor u niet langs en door de sdhoone (huizen der ste den; maar langs en door onze nederige dorpswoningen: door de sdhool waar gij hooptet mij eens op te volgen; door on ze akkers, waar gij zelf in hét zweet uws aanschijns 'hebt gewerkt"; over distelen cn bloemen heen, die God op het s-troó uwer wieg vallen liet, en die rond uw graf zullen gespreid liggen. Alles wat u vervreemdt van ons stil dorpsleven, zal u ongc-lukkig, diep on gelukkig maken want de mensch is maar gelukkig indien zijne begeerten., zijne driften hem niet buiten den stand slingeren, waarin hij leeft. Kom dan. lieveling! kom, met goe de gevoelens in ons- dorp terug. Hier wacht u eene oude móeder, een tweede vaderhier. waoht u den bruidskus van Clara. Welkom, welkomzal het u van al-. NOTA DER REDAKTIE. En met zulke beuzelarijen welke enkel tijdver spilling medebrengen houdt M. Nichels zich bezig, 't Ware veel bet-er dat hij eeus met iets ernstigs te voorschijn kwam, dat de- inwoners van Aalst of de arbeidende klasse, als wier redder hij zich betitelt, zou ten goede komen. Tot hiertoe wachten wij echter te ver geefs op zijn werken. Ie kanten toegalmen. De ruischonde beek die door onzo heide spoelt de zangerige wind in do toppen der boomen, in de gouden aren van ons koren'het kruis aan den land- weg, de zilverige toon der avondklok alles zingt u welkom, welkom 1 toe Treed voort, met een beklemd ge moed. met een traan in het oog. Zie; daar rijst voor uw oog het huis waar gij geboren -werd; daar nadert u met 'haastigen stap eeno vrouw - zij vliegt u juichend in de armengij voelt tranen op uw aangezicht (brander. gij erkent uwe moeder, Frans. Zij leidt u voort, gij groet het graf uws vaders uwT stap galmt andermaal in de dorpskerk... Voor het altaar bidt een meisje, de vochtige oogen ten hemel ge wend, de handen saam gevouwenzij heeft in haren schoot bloemen verga derd. Gij herkent Clara, Frans, die reeds bloemen voor het feest der thuiskomst heeft geplukt. O, klem beiden, uwe moeder en uwe vriendinne, aan het hart, laat mij van verre uw geluk beschouwen, en terwijl gij allen neerknielt, de handen over u uitstrekken en bidden: Dank, God' dat gij ons dezen zoon onbedorven terug geeft! Dank, goede God I dat gij uw oog op ons hebt gesla gen, om ons te beschermen en te her inneren, dat ook de arme menschen uwe kinderen zijn... Machtigen der aarde stellen hun geluk in rijkdom cn weelde, in eer en hoogen rang;maar wij, o God! •vij hebben de hoop van den winterdag onzes levens., in onze kinderen gesteld! ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1926 | | pagina 2