Nog de lijkplechtigheden van Z. E. Kardinaal Mercier 30 Dg crisis van het Russisch Cousmimismö Zaterdag Jan. 1926 Een reusachtige zwendel Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXII* JAARGANG NUMMER 28 TTT>JLSS&^L. 5 Centiemen Wekelijks ©,75 Publiciteit buiten het flrr. AALST Agentschap Havas Adolf Maxlaan, 13, te Brussel, Rue de Richelieu, Parijs. Uitgever J. Van Nufïal-De Gonclt Breams Buildings, 6, Londres E. C. 4, H. Aldtgundis Zon op 7,27,onder4, LaatsleKwarlidr den 5 Zooals men ziet, is de gesloten eenheid, waar de communisten zoo over roemden, verbrokenal doet men ook van Russisch-officieele zijde zijn best, om het geschil als geëindigd voor te stellen. Degenen die voorspeld hebben, dat het communisme, evenals an derhalve eeuw geleden het Jacohi- iwsme, als politieke en sociale in richting niet leefbaar was, hebben gelijk gehad, Inderdaad de in Rusland sedert 1917 opgedane ervaringen hebben geleerd dat het communisme in de practijk onmogelijk is In de eene Staatsregeering is elke theorie, die strijdig is met de mensdhelijke na tuur en de economische wetten, op voorhand tot machteloosheid ge doemd. Trouwens in Rusland is liet com munisme in de practijk al erg ver waterd. In veel opzichten is er zelfs geen spraak meer van. Men kan on het oogenblik Rusland een land noemen, waarin de communisten de inacht uitoefenen en waarin deze ten staatskapitalisme hebben inge voerd, dat meer 'en meer afbrokkelt naar den kant van het particuliere kapitalisme, den grondslag van on ze burgerstaten, Het is dus feite lijk een fiasco van de leer. Nu is die afbrokkeling zöo spoe dig en ill zoo groote mate te werk gegaan, dat er tusschen Moskou iStatin) en Petersburg (Zinow- Ijeff) een hevige strijd ontstaan is. over de moeilijkheid, 0111 dit afglij den naar de burgerij systemen te gen te houden, over de mogelijk heid ook om, door middel van het Staatskapitalisme, te komen tot een socialistische opvatting van het Staatsbestuur. Kortom, de eenen zouden terug willen naar het purisme, desnoods met geweld (Zi nowjeff), de anderen zouden hun comnlunistiselien kazak wel willen draaien en zieh tevreden stellen niet de socialistische voering (Sta lin.) Zooals men weet is Rusland een boerenrepubliek, en al de commu nistische theoriëji hebben daar niets kunnen aan veranderen. De staatsinrichting moet dus rekening houden niet de verhouding tusschen stad en land, tusschen industrie- werklieden en hoeren, De vraag is sedert lang geweest hoever aan de boeren" moet tegemoet gekomen worden in hun streven naar eigen grond en eigen bezit. Moskou zou boeren en werklie den gelijke bezits-redhten willen geven, want ze de eei'sten toestaan en zé de anderen ontzeggen, zou aanleiding geven tot gisting en op stand. Maar wat "dan gedaan met de reeds bemiddeld geworden boe ien, die in eenige jaren tijd al heel wat grond hebben weten te be machtigen? Petersburg daarentegen maar het liecft niet de meerderheid ziet in die toegevingen aaii de boe ren en vooral aan de gegoede boe ren slechts een gevaar van capitu latie voor het privaat bezit, wat totaal in strijd is met de leer van liet communismë, En hierover gaat het. Ofwel hot zuivere communisme laten varen, ofwel veroordeeld zijn tot ëconö- misehen boycot en Rusland in den ban van Europa laten, Het is te voorzien, dat liet eerste zal gebeuren ën dat de Bolsjewis tische x'obtiek oni het aanzien der regeering te grondvesten op de ar moede, en speciaal op de dorpsar- moede, zal prijs gegeven worden. Het bestaan van een middenstand is gebleken een onmisbare factor te zijn in de maatschappij, ook in de Russische, 8! Integendeel de ten partij con- gresse zegevierende Stalin heeft EENE WAKE "NATIONALE BEGRAVING. Men mag het wel zeggen, dat heel Belgie- zich Donderdag heeft aangeslo ten bij de lijkplechtigheden van kardi naal Mercier en dat het hier waarlijk tot zeer scherpe maatregelen tegen de oiopositie besloten, In de redac tie van de Petersburger (of I.enin- gradeij «Prawdit» kwam een radi-eene nationale begraving gold. calc verandering, waardoor de in- j Nooit heeft men te Brussel vloed van ZinOwjeff op dit blad j yolkstoeloop gezien. En te zulken volkomen is te niet gegaan, vens bad in de verschillende regee- rin'gsambten een belangrijke ver schuiving plaats. Alle aanhangers van Zinowjeff zijn op den achter grond gedrongen en hun voorna mere posities worden ingenomen door de gehooten van Stalin thans de eigenlijke machthebber in Rusland. Kamenëff moest zijn plaats als voorzitter van'den raad van arbeid j hebben plaats genomen op ladders, auto- en verdediging afstaan aan Rvkoff, wafens>en2- fik, i 1- .hi oaoronvccom'c IZelfü m cle onvergetelijke aagen van den president-volkscommissaris. XoW)61, lglg bS dc |ijtpleaidghe. Hij werd ontheven van zijn post den yan Leop0l<I II was zulke menigto als onder-voorzitter van den raadjniet te Brussel te zien. van volkscommissarissen, maar lofrede DOOR MOR EVRARD werd getroost met de henoenungj wijlatenhierdelofre.de vankardi- tot commissaris van handel. Hij 'naai Mercier volgen, uitgesproken door wordt dus blijkbaar als nog niet (Mgr Evrard, deken van St. Gudulakerk geheel hopeloos geval beschouwd. Overal, op den doortocht van- den stoet verdrong zich eene overtalrijke menigte. De voetpaden zijn me or dan overvol, terwijl in de zijstraten do toe schouwers letterlijk opeengepakt staan. Er zijn er honderden rangen achtereen. Aan de vensters, op dc balkons, zelfs op de daken is geen plaatsje meer (beschik baar. Op sommige plaatsen zijn eene soort stelling opgetimmerd welke in een oog wenk door het belangstellend publiek ingenomen zijn. Andere toeschouwers De volkscommissaris Sokolni- koff de Russische minister van financiën heeft eveneens zijn plaats moeten inruimen voor een aanhanger van Stalin. Hij wordt voorzitter van 'de commissie voor de economische plannen, een com missie die hij indertijd als volko men overbodig en nutteloos kwali ficeerde. En aan Zinowjeff zelf zou, zoo (heet het, al moet men met de be richten uit Rusland, die over Riga T( Cecidit corona capitis nostri (De kroon van ons hoofd is gevallen. Gebed van Jeremias, Ve Kap. 16e veis). Sire, Mevrouw,Koninklijke Hoogheid, Eminenties, Beminde Broeders, Een diep gevoel van verval en nood voor ons, en eene weergalooze verheerlij king voor hem, ziedaar wat overheersefht in deze grandiose lijkplechtigheden van onzen vereerden Aartsbisschop, Zijne Eminentie Cardinaal Mercier. Uit alle klassen der samenleving, uit alle oorden van het bisdom, van Belgie, ia van 'liet buitenland, is de menigte komen of in de uitwijkelingen-pers toegestroomd, godvruchtig en bedroefd, worden verspreid voorzichtig zijn, dm zijne lijkkist te vereeren en hem de het vertrek van Moskou naar Pe- jlaatste eer Ie bewijzen en. uit het hart tersburg worden belet,teneinde aan Kalinin en andere vertegenwoor digers van de meerderheid gelegen heid te geven de regeeringshuree- len van Petersburg van opposan ten te zuiveren. In Rusland is nu de opperste lei ding in handen van Stalin en Trotsky. van heel dit volk stijgt één zucht op. Hoe is hij dan gevallen die de steun was van onze dapperheid, de lichtbaak der waar heid in ons midden en de opperste troos ter bij al ons lijden En 't is rouw voor het bisdom en oor dc H. Kerk, waarvan hij de eer was; rouw voor het vaderland, dat hij verde digd heeft en verheerlijkt rouw voor de menigvuldige instellingen en werken die hij heeft gesticht, aangemoedigd en Van hen zal het afhangen of de j machtig gesteund; rouw zijner priesters «afbraak)) van de dictatuur van en der wakkere katholieken die opruk- liet proletariaat in normale yor- ten onder zijne bevelen en voor de ldei- inen zal plaats 'hebben., ne kinderen, voor dewelke hij immer een zoo liefderijk hart en zulke zoete ze geningen had. En uit heel dien stoet stijgt de jammerklacht op van Jeremias. De vreugdevolle zekerheid is gestorven in ons hart. De ikroon van ons hoofd is gevallen, Ja, broeders,-de dood heeft haar werk volbracht en heeft een oogenblik over wonnen. Maar hij is niet zooalfi gewone dooden die in het graf gelegd worden om spoe dig vergeten te worden. Van nu af aan reeds schijnt hij uit zijn tomlbe op te staan om te protesteeren tegen de onbe weeglijkheid van den dood. Hij zal leven in onze herinneringen, in de onsterfelij ke vereering van de dapperheid r; en door zijne werken en door zijne voor beelden, zal hij niet alleen leven maar zal hij liet leven wekken in vele zielen. Helden en heiligen sterven niet. De redenaar schetst vervolgens liét le ven van den kardinaal. Hij zegt wat volgt over de rol die hij tijdens den oor log vervulde Maar schielijk is de storm over Belgie Rij deze 'evolutie van liet com munisme zal veel afhangen van de houding van het leger. Want eene dictatuur veronderstelt altijd eene dekking door eene gewapende mlacht. Zonder «fascisten», van welke kleur ook, is geen dictatuur mogelijh. Dit blijkt dan ook de bezorgd heid te zijn van de overwinnende partij in Rusland. Zij tracht het leger voor zich te winnen en het te «zuiveren» van verdachte elemen ten. Maar in het leger zou Zinowjeff een vrij sterken aanhang hebben. In verband hiermede zou volks commissaris Worosjilof de veree- niging van alle met de oppositie sympathiseerende elementen tot afzonderlijke regimenten tóten gekomen. Een machtige, hoogmoedige - J - - - I gewetonlooze overweldiger, de- verdragen loochenend die hij zelf onderteekende* gelast, die dan naar streken zullen worden gezonden, waar zij «on schadelijk» zijn. Dezelfde taktick zou Worden toegepast op de offi cieren, hetgeen dan ingrijpende mutaties in de boogere rangen zou meebrengen. Onnoodig te zeggen, dat deze evolutie van liet Russisch commu nisme van groot belang is. Ook zul len wij niet, nalaten onze lezers hier regelmatig oyer in te lichten. rukt ons grondgebied binnen. De Ko ning heeft zijn zwaard getrokken, on der den fiereri kreet Het oogenblik der daden is aange broken. Een volk dat zich verdedigt, wint aller eerbied en zal niet vergaan, God zal met ons wezen in deze rechtvaar dige zaak I Op den klank' zijner stem hebben on ze soldaten reeds te Luik den overweldi ger tot staan gebracht. Hij is onthutst |dopr zulken weerstand. Maai: weldra stroomt de onzedelijke vloed over onze pnincn, alleen onbesmet latend een klein strookje grondgebied, voldoende enkel om een heldhaftige koning aan het hoofd van zijn ldein leger dapperen plaats te verleenen. ("Vrijheid, zoo duur baar aan do Belgen, war zijt gc gewor den Alom heersoht de Duitscher, tar tend, valsch en roofzuchtig. Een oogen blik 'heerschte verstomming. Maar aldra heeft een man zijn be- heersching herwonnen, en de verstom ming van het volk ziende, wordt hij van een nieuwen plicht bewust bewaker van de Kerk, zal hij de verdediger van het land wezen En hij verheft zijne stem om protest- uit te brengen tegen die overweldiging en dit vcrdrukkingsstelsel. Tot vier maal toe, wil men die stem smooren, of ten minste de striemende wilskracht van zijn woord dempen. Maai' hij weerstaat en weldra klinkt zijn weerstandsproclama tie. Met heeft goed zijn geschriften met woïvenwoe'de te vervolgen, men heeft goed gewapende soldaten aan den voet zijner preekstoelen te plaatsen om de af kondiging te verhinderen het woord zal klinken en dreunen in al de zielen. Het volk heeft zich hervat en voortaan richt liet zich algeheel naar zijn redder, zin derend van vaderlandsliefde en uithou ding zwerend. En gedurende vier jaren zal men dien zonderlingen strijd zien van óén man 'het woord voerend tegen een gewapend rijk. Maar dit woord was liet woord van dc eer en van het recht, en bij hem wanneer liet geschreven was, was het een mees terwerk van stijl en wanneer het uiige sproken werd, de welsprekendheid zelve. Wat was hij schoon, de groote Cardi- naal, wanneer hij, in deze kerk, door het volk kwam om den preekstoel te bestij gen -Zie hoe hij met kracht verzet aantee- kent tegen het wegvoeren der arbeiders. Door 'geheim gehouden middelen was het volk van zijn aankomst verwittigd geworden, en naarmate de menigte de kerk vulde, werd de vijand, die ons steeds bewaakte/woedend. Het volk werd door de Duitschers verdrongen en toege snauwd, onze vijanden poogden de poor ten te sluiten, doch het volk trad de kerk binnen, geruischloos en onweerstaanbaar als een overstrooming. Dan hoorde men op den preekstoel, de meest aangrijpen de bewoordingen ter brandmerking van do misdaden des vijands de Veront waardiging, het Meelijden, de strenge les van Tiet 'Recht, de wrekende roede der Geschiedenis, de oproep tot het mcnsche- lijk geweten en tot Gods gerechtigheid. Dc toehoorders volgden do kanselrede met spanning en ontroering en wanneer het heilige misoffer ten einde geloopen was, brak de volksmenigte in toejuichin gen uit, vaderlandsche liederen aanhef fend. Men zegde dan Alleen in de kerk is nog vrijheid te vinden Nu komen Wapenstilstand en Zege praal, en het liooge gezag van Mgr Mer cier stijgt nog steeds. Mgr Evrard schetst ten slotte de laat ste werken van den Cardinaal Hij stelde te Meehelen de provinciaale kerkvergadering van Belgie samen, wier akten nog een wonder zijn, komend na liet groolsche monument der Pausen, het Codex van liet Canoniek Recht dat Te hcele Kerk belieerschi. Hij was tevens de ziel dier godsdienstige gesprekken met onze gescheiden broeders, welke, on der Gods genade, naar de meest troosten de gebeurtenissen schijnen te leiden. Dit was zijn laatste groot werk, zijne kracht was ten einde. Enkele dagen na dien, door de onverbiddelijke kwaal on dermijnd; begaf hij zich naar pen vcr- plegingshuis te Brussel. De groote zieke (behield tot het laatste oogenblik het volle licht van zijn ver stand. Zonderling ïeis hij werd op een 'Za terdag geboren en stierf op een Zater dag het is de dag der Heilige Maagd, dc opperste middelares die hij zoo verheer lijkt heeften het uur waarop hij stierf was ook liet uur waarop haar goddelijke Zoon, den geest gaf, drie uur namiddag. jZijn dood heeft heel do wereld on troerd de meest onverwachte getuige nissen vloeien van alienage toe. Voor 'ons behoort het hij de treurnis de erkentelijkheid en het gebed te voe gen onze beschermer is niet meer hier, maar hij is hooger geplaatst om machte-* ger te wezen en voortaan, om zijn ga- dachtenis te ecren, hebben wij slechts zijn werken te herlezen, zijn voorbeel den na te volgen en den llemel te bc- schouwen. Amen. DE MENIGTE IN6T. GUDULAKERK Van af 1 ure zijn do &'t. Gudulaplaata en de aanpalende straten zwart van 't volk, dat een laatste groet wil brengen aan het stoffelijk overschot van kardi naal Mercier in St. Gudulakerk. Duizenden geloovigen hebben zich toi 5 ure onophoudend opgevolgd en veld zijn onverrichter zake moeten terugkee- ren, daar de poorten der kerk alsdan ge sloten werden. IIET STOFFELIJK OVERSCHOT TERUG TE MECHELEN. Heden avond is te kwart na 7 ure het stoffelijk overschot van den grooten Kerkvoogd terug in het Aartsbisdom to Meehelen aangekomen in een auto-cor- billard van Brussel. Deze lijkwagen was voorafgereden door een eerste auto waarin hadden plaats genomen Mgr Van Roe-y en Mgr. Van Cauwenbergh, vicarissen-generaal, kanunnik Dessain en Pater Van den Steen, biechtvader van Mgr Mercier In een tweede auto, vier zusters Au- gustinessen van de Asschestraat cn Broe der Hubert. Een derde auto bevatte dc familiele den. Het stoffelijk overschot werd in het bisdom ontvangen door Mgr Legraivc en Mgr Dewachter, door Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge, door Mgr Rasnour, bisschop van Doornik, Mgr Cantinaux, vicaris-generaal van Mgr Rasneur. In het (bisdom bevond zich «ok lord Hali fax. Mgr. "Waffelaert las hot Dc Profun di's De lijkkist werd door twaalf leden van het pompierskorps terug naai' boven in de rouwkapel gebracht. Rond het 'bisdom bevonden zich een driehonderdtal personen bij de aan komst van het lijk. DE ZAAK DER VALSCHE POEÏU- GEESOHE BANKBILJETTEN. VOOR 300 MJLLIOEN ESCUDO,S VALSCH BANKPAPIER. Men weet, dat in het midden van do heele affaire staat do banco Angola o Metropole. Deze bank aldus een brief, die afkomstig is van een buitenlandsdh huis te Lissabon werd in het mid den van 1924 met goedkeuring van do Portugeesche regeering opgericht. Reeds dadelijk trok'liet de. aandacht, dat dc/c onderneming zich voor werkelijke b uik zaken slechts nauwelijks interesseerde, doch dat zij dadelijk wel zeer op -ieii voorgrond trad met groote aankoopeii van aandeelen en liet financiecren van allerlei ondernemingen De eenigszins geheimzinnige atmos feer, die van den aanvang af de bank" omgaf, was voor ons meermalen aanlei ding geweest om ons in verbinding te tellen met de leidende persoonlijkhe den, ten einde wat meer van de zaak te weten te komen. Daarbij trof ons de on verschilligheid, die men, zóoals gezegd, tegenover normale bankzaken aan den dag legde, maar tegelijkertijd vernamen wij ook, wie de hoofdpersonen in het be drijf waren. Daar ons bekend was. dat er intertijd te Oporto een zaak wegens verduistering tegen hem aanhangig was gemaakt, (be gonnen wij een beetje huiverig to wor den en hebben toen in samenwerking met'anderen getracht wat meer over deze zaak te weten te bomer. Het bleek ech ter volkomen onmogelijk om wat naders over de bank te vernemen. Pas in den loop van November 1.1. •begon de te Lissabon verschijnende cou rant O Seculo een hardnekkige campagne tegen de bank, met liet resul taat, dat toen aan het licht kwam. dat do regeering de concessie voor de oprichting van de bank had verleend, ondanks het feit, dat zij moest weten, dat de meerge noemde hoofdpersoon wegens verduiste ring was aangeklaagd, de tweedo in IZuid-Afrika tuchthuisstraf had onder gaan en een derde als speler met valsoho ddbbelsteenen ontmaskerd was. Deze heeren hadden zich, gelijk toen bleek, met iemand van twijfelachtige re putatie in Nederland in verbinding ge steld, die het hoofd heette ie zijn van een daar gevestigd handelshuis, hetwelk', naar verluiddo. in den tijd na den oor log was 'opgericht en hoofdzakelijk in don inflatietijd de bapitaalsvlucht uit Dijitsohland bevorderde.

De Volksstem | 1926 | | pagina 1