Thé Chambarü Vreeselijk (rainoogeluk te Assche Diefstal is? de statie van Dendermonde Inbreker geknipt te Schaarbeek Erg ongeval aan de dokken te Antwerpen Altijd die obussen Sclii») in nood GE ARME SCHOOLMEESTER Brutale bandiet Erg automobielongeluk te Wervick Wielrijder in de vaart Een werkonsreluk le Buyslngen Noodlottige waaghalzerij te Heyst-op-den-Berg VERSTOPEING De wild© manier, waarop do bankjliaal der bank, werd voor 1 miljoen escu- baar werkzaamheden begonnen was, had!dos aan nieuwe biljetten van 600 escu- reedsin breede kringen de aandacht ge- j dos in beslag genomen ibij den boven trokken en tot omzichtigheid aange-bedoelden aanstichter van de zaak thuis tpoord. In de laatste zes maanden wer- eottiter^ naar verluidt, voor een bedrag den honderdduizenden en nog eens hon-Jvan niet minder dan 10 miljoen eseudos. derdduizenden ponden sterling besteed i De diplomatieke vertegenwoordiger van voqr aankoopen van bankaandeel en en (Venezuela te Lissalbon moet verklaard mijnwaarden er werden voorschottenhebben, ©enige koffers van den Neder- tot bedragen van 150.000 p. st., zelfs van j lander,, die bij de zaak betrokken is (en 350.000 p. st. aan koloniale maatschap- deswege reeds in hechtenis genomen, pijen verstrekt ;er werden dagbladonder- Red.) in bewaring te hebben gekregen, nemingen gekocht en groolscheepsche waarvan hij echter den inhoud niet ken- (kolonisatieplannen ontworpen, plannen de. gemaakt voor het oprichten van kolonia- Bij onderzoek (bleek echter, dat die le ondernemingen, voor het verstrekken ,van een leening van eenige millioenen aan Angola, enz. Ook de omstandigheid, dat de direc teuren en andere met de bank in nauwe betrekking staande personen overgingen tot het aankoopen van huizen, landgoe deren, enz,, begon sterk de aandacht te trekken. De Scculo beschuldigde niet en kel de regeering, dat zij op onvergeeflijk koffers voor meer dan 40 miljoen eseu dos aan nieuwe biljetten, elk van 500 esciulns bevatten. (Een van de koffers zou rec<C3pen zijn geweest, waaruit men de gevolgtrekking maakte, dat er nog ge regeld bankpapier uit werd gehaald, na dat de koffer (bij deze diplomaat in be waring was gegeven. Vandaar, dat er in de kranten krach tig op werd aangedrongen deze diplo- lichtzinnige wijze aan personen, die (maat zijn (paspoort te geven, geen vertrouwen verdienden, de conces-1 Een nader onderzoek bracht aan het sie tot oprichting van de bank had ver-j licht, dat alle biljetten een- volkomen loend, maar baar beschuldigingen richt- nauwkeurige reproductie waren van de ten zich ook rechtstreeks aan het adres.biljet-ten van 500 eseudos, die de Bank van bekende politiekers en zelfs van een:van Portugal indertijd van de firma in functie zijnden minister, die, vol- j Waterlow in Engeland had betrokken en gtns O Seeulo allen bij de duistere dat zij zelfs dezelfde nummers droegen zaken der bank op de een of andere wij- van de indertijd aan de Bank geleverde ze betrokken waren. eerie. Blijkbaar waren de leiders van de Verder werd er de aandacht op geves-hank er, op welke wijze dan ook, in ge- tigd. dat de bank al baar'betalingen met slaagd, eenvoudig een nieuwen druk van groote bedragen gloednieuwe bankbiljet-de vroeger aan de Bank van Portugal ge- ton van de Bank van Portugal ter grootte leverde biljetten te verkrijgen, van 500 eseudos verrichtte, en het blad| Een van de firmanten van Waterlow maakte daaruit do gevolgtrekking, dat.is kort na de onthullingen te Lissabon men hier mogelijk te doen 'had met een aangekomen. Uit zijn mededeel ingen bil jetten vervalsching op groote schaal.bleek, dat de firma namens de bank van De stemming onder het publiek werd Portugal een bestelling had gekregen, daardoor dermate opgewonden, dat de die do handteekening droeg van den regeering, die aanvankelijk een onver- gouverneur en den ondergouverneur dier klaarbare onverschilligheid ten aanzien instelling, tot het drukken niet, zöoals men eerst dacht, van 100 millioen maar van 300 millioen eseudos aan (biljetten van 500 eseudos. Het desbetreffende document was bo vendien voorzien van de handtedkenin- van deze zaak aan den dag had gelegd nu wel gedwongen was om in te grijpen De inspecteur van het bankwezen werd met een onderzoek belast en kort daarop volgden eenige aanhoudingen. Onmiddellijk daarop maakte echter J gen van den minister van financiën en de Bank van Portugal bekend, dat zij al-j andere autoriteiten. Alle handteekenin- le in omloop zijnde biljetten van 500 oe-.gen waren notarieel bekrachtigd, terwijl eudos zou intrekken en inwisselen, on-:de handteekening van den notaris op verschillig of ze echt r1"" "'-1 - -■ waren. Blijkbaar onrechte, dat indien zulks niet geschied de. de onrust iu het land zou toenemen. Toen de steen eenmaal aan het rollen was gebracht, volgde de eene verrassing wel valscihhaar beurt door verschillende consulaten I was gelegaliseerd. Met dit document in .-recsde de regeering met'ten,haar bezit had de firma Waterlow geen bedenkingen tegen het uitvoeren van de bestelling. Opmerkelijk is het en nog steeds on- ■j c - opgehelderd, "hoe het gelukte de heele op de andere.poedig kwam aan 't lichtcorrespondentie van Waterlow in dier dat de heele onderneming, die zich zoo voege te leiden, dat de Bank van Portu- Irotsoh als eerste republikeinsdhe bank gal er niets van' in handen kreeg, brieven had aangediend, welke ten deel had, de noch factures of wat dan ook. terwijl Wa- Portugcescke financiën, inzondeiheid de jterlow regelmatig van Lissalbon uit haar financien van Angola op een hoog peil brieven ontving. Tegenover de firma Wa i achter slot, behalve Ilernus die te Berlijn waar hij vele invloedrijke vrienden heeft weerkeerde Hij is de ziel van de politieke samen zwering. Wat (kenschetsend is, is dat hij Parijs tot hoofdkwartier zijner bedrijvigheid uitkoos. De Fransche overheden zullen hunne medewerking aan de opheldering dezer zaak moeten verleenen. (Een escudo 'heeft dezelfde waarde alp de Belgische frank). EEN VEOUW VERMORZELD. Woensdag avond, rond half zes, (bij het verlaten van de fabriek Caytan te Assche, werden twee fabriekweriksters, vermoedelijk verblind door de felle lich ten van een auto, welke uit de richting van Brussel kwam, bij het oversteken van de rails van den buurtspoorweg As- sehe-Aalst, gevat door de tram, welke in volle vaart voorbijgleden kwam. Een van de vrouwen werd weggestooten en met eene gapende wonde aan het hoofd opgenomen. De andere was onkennelijk verminkt. Het is de echtgenoot© Van Laeken, geboren De Meter in de dertig jaar oud, wonende op 'het gehucht Cro- kegem. Hot stoffelijk overschot werd naar het gasthuis van Assche overge bracht. (Dinsdag avond rond 2*2 uur, was de ondercommissaris van politie van Dendermonde, M. Goossens, op' dienst- ronde in de statie, langs den kant der goederen magazijnen. Opeens zag hij een persoon met een zwaren zak op den rug, komende van de loskade Olieberg genaamd en gaande naar den uitgang [toe. Den kommissaris bemerkende, liet jthij zijn buit vallen en ging aan 't loo- |pen, doch hij werd ingehaald en her- jkend als zijnde Lauroys Frans, geboren te St. Gillis bij Dendermonde op 26 Mei 1880, heden wonende te Dendermonde, leeglooper van beroep, en die reeds meer malen met het geredht af te rekenen ge had heeft. De zak was gevuld met 70 kilogram haver. Een streng onderzoek is ingesteld om de verheelers te ontdekken. 'De politieagent, Alfons Degreef, van dienst op de Paviljoenplaats te Schaer- beok, zag Donderdag morgen twee kerels aankomen beiden met een zwaar pak en daarenboven met een rijwiel beladen. jiDat scheen den agent verdacht en hij wou er het fijne van weten. Zoodra hij de mannen naderde sprong een dezer op zijn rijwiel en reed er snel van onder. Zijn medeplichtige liet zijn buit vallen, maar na een korte- jacht werd hij gevat in de Gallaitstraat. Naar het poliliebu- reel gebracht 'herkende men hem voor den genaamde Edgar R.. 26 jaar oud, wonende St. Kathelijnestraat. Na door allerlei vragen in het nauw te zijn ge dreven, bekende hij dat de rijwielen, alsmede de pakken met nieuwe klee- dingstukken voortkwamen van een dief stal gepleegd in het spijshuis du Cha let te Maohelen. De officier van poli tie telefoneerde aanstonds naar den be stolene die juist den diefstal had vastge- 'steld. Hij voegde er bij dat de dieven ook de lade van de toonbank 'hadden opengebroken en er eene som van 500 fiank hadden uit ontvreemd R... weigerde zijn medeplichtige te noemen. Hij werd opgesloten, terwijl de andere vlijtig wordt opgezocht. GROOTE SCHADE. Woensdag namiddag had de Engel- schc stoom or «Oakspring» in de geul, die toegang geeft tot het Kanaaldok en de Havendokken. tussdhen de num mers 50 en 74, 'het anker uitgeworpen. Bij het ophalen bemerkte men dat het anker vastzat. Met alle kradht werd ge werkt om het apparaat los te krijgen. De twee vleugels van het anker waren onder twee kabels geraakt, die ten slot te doorbrakenDe schade wordt op on geveer 100.000 fr. geschat. 'Een la'ndbouwvverkman Ju'iaan Knockaert, van Waesten, 24 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen, (was in de nabijheid der woning van zij- I ne oudei's bezig houwitserskoppen af to vijzen. Daar het niet al te goed ging, kreeg [de man het onvoorzichtig gedacht een hamer en een beitel te ibezigen. 'Nauwe lijks had hij eenige slagen gegeven, of de houwitser ontplofte. Op het gerucht der geweldige losbranding, snelden de te brengen, een reusachtige zwendelzaaik was, waarbij steeds meer bekende per- terlow deden de aanstichters van de zaak het voorkomen, dat de- operatie met de Boonlijk'heden beircJkkeri (bleken te zijn. bankbiljetten ten doel 'had om den koerg -adat eerst de te Lissabon verblijf van de escudo te steunen, zoo mogelijk houdende directeuren aangehouden wa- omhoog te brengen (een naïef voonvend- ren, werd cok de bovengenoemde man sel, voorwaar. Red.) en dat deswege de van de Oiporto-zaiik, die van een reis grootst mogelijke geheimhouding gebo- r.aar Angola m de 'hoofdstad was terug-;den was. De Engelsdhe firma schijnt .New-York, 28 Jan. Al de opvaren den van de Antincc zijn door de paketboot President Roosevelt gered. Het wrak der Arijipcc drijft ge vaarlijk voor de scheepvaart. gekeerd, en als de eigenlijke aanstichter van de zaak moest worden beschouwd, in hechtenis genomen. De minister van handel werd, naar verluidt, door zijn ambtgenoot van oor log, gedwongen om af te i reden, ofschoon hij zelf in het (parlement verklaarde, vrijwillig heen te gaan cm vrijheid van beweging te krijgen, om zijn verhou ding hict de bank tot klaaiheid te bren gen en zi jn naam van blaam te zuiveren. Te Lissabon en te Oporto, bij het fi- door AUGUST SNIEDERS. 17e Vervolg.. Er was echter iets dat hem nog deed twijfelen, of hij aan dat ontwerp gehoor zou geven: hij moest Gara voorslaan zich van het weinige kostbare dat zij bezat, te willen ontdoen Gara, 9pra'k hij na lang aarzelen, terwijl hij haar zacht tot zich trok, ik zal eene groote opoffering van u vragen. Gij bemint de arme Martha... O ja. vader. 'Zij lijdt veel om het verkoopen van haar huis. Wilt gij met uwen vader eenige opoffering doen Alles, alles! onderbrak zij leven dig- Goed kind! ging Ivo voort. Maar zul het u niet hard vallen voor eenen tijd, misschien... voor altijd, afstand doen, bi j voorbeeld van uw gouden hals sieraad. Neen, neen! het is immers voor die goede vrouw! Zoo wil ik u hoorm spreken. Ga- iaik heb niii nooit in uw hart- bedro gen. Ja, het is voor haar! Clara, ik heb eenig zuur gewonnen geld voor de on geluksdagen bespaard; maar het is niet voldoende om haar te redden. Er zijn in de sleden huizen, waar de arme zijne panden brengt, en op deze wordt, hem ccnig geld voorgeschoten. Een dier hui- zidh van de noodzakelijkheid daarvan te hcblben laten overtuigen, waarmee 'het qpel voor den zwendel gewonnen scheen De vervalsching der banknoten ge beurde in Portugal juist zooals in Hon- garie met politieke doeleinden. De ontwerper is een zekere M. Hem as uit Berli jn. Het doel der samenzwering was de hand legging door Duitsohland op de Portugeesdhe koloniën, o.m. op Angola. Thans zijn de meeste samenzweerders zen is onze laatste toevlucht. Beleen gij uw gouden halssieraad... iets van uwe kleêrenmaar achgij hebt zoo weinig. Ik. ik zal alles geven, wat wij kunnen missen. Dan. Clara, zullen wij met ver dubbelde vlijt werken, om terug te win nen wat men ons ontleend heeft. Ja, vader, ik zal arbeiden voor de moeder van Frans en voor u en ik zal gelukkig zijn. Ivo was diep ontroerd. 1 Maar, sprak bij, zal het, u niet smarten des 'Zondags niet zoo schoon rneer als voorheen in do kerk te komen? Vreest gfj niet, dat dc- menschen met u zullen lachen? Wel neen! gij hebt het immers ge zegd de goede God ziet naar het kleed niet. of het rijk of arm, of het nieuw of verscheurd is! En wat geeft het ons wat de menschen zeggen, als men de over tuiging heeft goed te doen". Braaf kind! God zal u zegenen. En zal Martha dan in haar huiske kunnen blijven? vroeg Clara, op hot voorgeslagen middel terug keerende. Wel ja; ik zal bier en daar bij onze boeren gaan en toonen wat ik geef, om daardoor hen aan te zetten iets voor de weduwe te doen. De pastoor zal ze ker wat geven, maar de man is al zoo rijk als de schoolmeester! Nu, nu, laat 'ons het baste hopen. Men was zoo welgemoed alsof men rijk ware. Zonder verder nadenken deed Clara het (beste wat zij bezaten in een pakske, om den volgendon dag vroegtijdig te voet naar de stad te kun- Donderdag avond omstreeks half acht, kwam een onbekende in het wisselkan toor binnen van M. J. Van Gastel, op de Orteliuskaai te Antwerpen. Als de wisselagent wilde vragen wat de kerel verlangde, haalde deze een re volver te voorschijn en dwong den wis selagent onder bedreiging zijn brieven- tescli af te geven. Deze geen andere uit weg vindend, voldeed aan do brutale eisch van den schelm, waarna deze op de vlucht ging met den brieventescfh, welke omtrent een tweehonderd frank moest bevatten De polieie van de 1-e wijk onmiddel lijk op de Qioogte gesteld van dit voorge- \allene, heoft onderzoek ingesteld om den onbesohaamden dader op te sporen. Volgens de verklaringen van den wis selagent zou de stouliuoedigen kerel een Engelsohe tongval hebben. BURGERsSBANK VAN AELST. Interesten vergoed van af 1 Januari 1926 Op zicht 4% 15 dagen voorbericht 5,50% 1 en 3 maand voorbericht 6 6 maand en -1 jaar vast termijn 6,50 2, 3 en 5 paar vast termijn 6 netto Ilalfmaandelijksöhe rekeningen ver vallende on 5 en 20 ieder maand: 5'75% SPAARKAS 5 ZUIVER. 1621 Dinsdag avond, rond 7 ure, werd de 16 jarige zoon van Vanhcul è-Des- camps, wonende te Komen, die per rij wiel van Komen naar Wervik reed, op de groote baan, aangereden door den vrachtauto van den beenhouwer Van- dcolae^lie, van Komen. De jongep kwam onder de wielen terecht en werd de beide beenen gebroken. Het sladhtoffc-r werd naar het hospi taal overgebracht. v\^ 'Dinsdag vond Boone Edgard aan de brug van Terdonck een rijwiel dat ge- J deoltelijk in het water lag. Na inlich tingen te hebben genomen bleek dat de- fiets toebehoort, aan Mussdhe Al-fons, werkman. 44 jaar oud, wonende te Sel- zaete, Veldstraat, 168. Men veronderstelt dat de ongelukki ge die na zijn werk niet is tehuis geko men, door den donker misleid in de vaart zal zijn gereden en verdronken. nen vertrekken. De gloed der zon speelde door het be dauwde loof van den vlierboom, toen •het gezang der vogelen Clara uit den slaap wekte. •Met het pakske in de hand, gelukkig en tevreden, trad de dochter naast den vader den weg op, dik naar de stad ge leidt. De natuur was schoon en frischvan heide en akker waaide een aangename geur den reiziger toe de merel deed schel en luid hare zangerige tonen door het elzenhout galmen :de bloem, die in den nacht de kroone gebogen had, hief deze hoopvol op er was herleving in de gansche natuur. Die opbeuring zette ook aan Ivo kracht bij. Tijd en moed zoo dacht hij, en er zal voor ons wel een goede uitkomst geboren worden. Terwijl Ivo en Clara moedig voort- slapten, had er aan hunne woning, reeds vroeg in den morgen, een indrukwek kend schouwspel plaats. De arme Mar tha stond voor de deur en klopte driftig tfp deze, terwijl zij op angstigen toon smeekte Geef mij wat broodik heb hon ger. Geene stem antwoorddehet was alsof zij leven vroeg aan een graf. Zij hooren mij niet meer! jam merde zij. Mijne hand heeft geene kracht meer om te klappenmijne stem dringt niet riieer tot hen door. En bij die woorden trachtte zij den loon der stem te veiheffen en deed, on der verdubbelde slagen, do glasruiten dreunen. Ivo, Clara! riep zij nog; ik zal sterven indien gij mij niet bijstaat. Sinds gisteren b.cfo ik niet meer gegeten, en bedelen heb ik tot nu toe niet willen doen Bij het uitspreken dezer woorden be gaven haar de krachten. Hi'kpilc hoorde (het gedruisch en trad buiten; hij zag juist de ongelukkige I neerzakken, doch geen enkele sprankel j goed gevoel zette hem aan, de weduwe ter hulp te komen. I Toen Martha een menschelijk wezen .in hare nabijheid ontwaarde, verzamel- i de zij andermaal hare krachten, en zich aan den ouden vlierboom vastgrij pende, richtte zij zidh op. "Wankelend naderde zij liet huis van den rijken (deurwaarder, en mompelde, geef mij ,om dc liefde Gods een stuk brood, i Laat ons zoo mensdhlievend zijn te denken, dat Hikpik niet wist dat de i nood zoo hoog bij de weduwe geklom- jmen was. Brood? antwoordde hij: wel, ga naar het armbestuur. Dat wordt- betaald om de luiaards en bedelaars te onder houden. Maar nu eerst herkende Martha den (boozen man: Schurk, riep zij met eene heldere stemwat vraag ik ook brood aan u. Gij hebt geen 'hart; gij hebt geen me delijden maar God zal ook geen me delijden met u hebben! Hikpik, waar is mijn kind dat ge mij ontstolen hebt! Uw 'kind, uw luiaard zal weldra geburen toe en vonden Knockaert ba dend in zijn bloed ten gronde liggen. Een bijgeroepen geneesheer i telde vast dat de ongelukkige drie vingeren van de rechterhand afgerukt was en dat de beenderen van het linkerbeen aan splinters geslagen werden. Na ter plaatse de eerste zorgen ont vangen te hebben, werd -het slachtoffer naar 't gasthuis van Wervick overge bracht; zijn toestand is zeer erg. Knockaert had zich in de laatste twee jaren toegelegd op den handel in koper en alle dagen schroefde hij hou witserskoppen af. Een vreeselijk ongeluk heeft zioh voorgedaan in de katoenfalbriek Motte te Buysingen, Woensdag morgend/ ten Q ure, was de 'kleine F. Fauconnier be hulpzaam in het 'herstellen van een macihineriem. Opeens werd den rech terarm van den werkman gevat tusschen loopende drijfriemen en de katrollen of de as tengevolge, men weet niet welke oorzaak, en van ihet lidhaam afgerukt; het slachtoffer werd nogmaals rond de asl geslingerd en kwam ten gronde met eene breuk van het linkerbeen. iZijn toestand is zeer ernstig. De gekwetste is tot verzorging naar het gasthuis van Brussel vervoerd. Jongelingen dezer gemeente waren Dinsdag voor den militieraad moeten verschijnen, en, bij het naar huis gaan, hadden zij, zooals dat meermaals ge beurt, er een pintje op gezet. Van luimt en vroolijk'heid kwam het echter tot eene noodlottige waaghalzerij. In eene herberg van Heyst-Goor, waar het gezelschap zich vermaakte, be proefde een hunner met den kop op do tafel te gaan staan. Zekere A. Albert, van Heyst-Goor, wilde zijn makker in behendigheid overtreffen en deed hem na. .De tafel kantelde ditmaal om, met het gevolg dat de jongeling plat op den rug ten gronde viel en 'bewusteloos bleef liggen. Een bijgeroepen geneesheer kon slechts beslatigen dat de val onvermij delijk noodlottig moest worden, wijl een breuk van de ruggegraat zich voor gedaan had Ook is de ongelukkige Woensdag namiddag aan de gevolgen van het ongeval overleden. Men begrijpt welken pijnlijken in druk dit voorval gemaakt heeft, niet enkel bij de makkers van het slachtof fer, maar Ibij al de inwoners van Ilcyst- Goor. /iet czarigeTiaanzste der PURGEERMIDDELEN het beste recept leqeti terugkeeren, om u nog armer te maken dan gij zijt. Wat hebt gij daar gezegd?... Mijn kind zou terug komen? Heer Hikpik! braaf man, zeg het nog eens. ,De deurwaarder wieip Martha een open briefje toe. Sedert verscheidene da gen had de booze man 'hetzelve bij zich gehouden. Dat briefje, waarin het geluk der weduwe vervat was, viel hem bij toeval in de hand en de kwaadaardige vond, in die terughouding eqp nieuw middel van pijniging Hetzelve was door Frans geschreven en reeds een gevolg op den brief des school meesters, dien de overheid der gemeente, bewo gen met Martha's lot, bij het departe ment van oorlog ondersteund had. Daar, had Hikpik barsch gezegd, toen hij den brief wegwierp, die zal het u vertellen 1 en bij die woorden sloeg hij de deur toe. Weêrkeerenzeide de arme wedu we, terwijl zij het pap'er aan het hart drukte; ik zal hem dan zien, hem om helzen, en niemand zal hem dan meer van mijn hart rukken.. Nu heb ik geen honger meer! Ik heb kracht om hem te wachten. Andermaal was zij de deur var Ivo genaderd. Toen niemand op haar klop pen opende, ging zij naar huis. Daar zat zij, den dierbaren ibrief aan hc' hart edrukt; tranen en gelach wisselden zich bij do moeder af en zij herhaalde dikwijls: Nu heb ik geen hanger meer!» ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1926 | | pagina 2