en Italië 2 Dinsdag Febr. 1920 Legeriiieuws De Hooge lntergeal- lieerde Commissie en de geest van Locsrno Toepassing der pensioenwetten Het gedenkleeken Hugo Verriest DE WAARBORG Het Zomeruur De werkiug van den Vesuvius Op Zee Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXX11* JAARGANG NUMMER 28 -Telefoon 114, t 3t3L-S533> 1 £1 CL 15 Centiemen Wekelijks 0,75 Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas Adolf Maxiaan, 13, te Brussel. Rua de Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, Londres E C. 4. H. O. L. V. Lichtmis Zen op 7,t2,onder4,47 LaatsteKwartiar den 5 en Italië staan ojp op geenen zeer Duitscliland dit oogenblik vriendsdhappelijken voet. Men weet dat Italië na den oorlog een groot gedeelte van den Oostenrijk- sdhen Tyrol beeft ingepalmd waar van de bevolking tot den Duitscli- sprekenden groep behoort. Er bestaat dus in het noorden van Italië eene kwestie van mino riteit, die als een doorn in den voet steekt van het Italiaansdh imt- perialisnie. De Italianen 'hebben na den oor log hunne grenzen gevestigd tot aan het Brermet-gebergte en deze inpalming van een vreemd grond gebied, heeft reeds meer dan eene moeilijkheid doen oprijzen, het geen de Raad van den Volkenbond aandachtig heeft gemaakt. Maar de Italianen staan scherp op hunne nationale fierheid, en zouden elke kwestie van minoriteit of van inmenging van den Volken bond maar pijnlijk kunnen ver dragen. Van beide kanten, wordt op dit oogenblik hevige perscampagne op touw gezet. De Oostenrijkers worden natuurlijk gesteund door de Duitsche pers, terwijl de Fas cisten-dagbladen al de perken van de betamelijkheid te buiten gaan! Het pro-fascistisch blad Te- vere schreef nog onlangs, dat de poorten van den Bremier wel zouden kunnen opengaan, om al de ongewenscliten huiten te schoppen, maar nooit oiii eene commissie van den Volkenbond binnen te laten...» Del taliaansöhe regeering is na tuurlijk niet verantwoordelijk voor zulke verachtelijke taal. die onmenschelijk is en tot ergernis aanleiding geeft; maar het schijnt een feit, dat Mussolini reeds in hui tenlandsehe moeilijkheden geko men is met al 'de geburen van zijn land door zijne tergende imperia listische politieke actiei De Italiaansdhe pers is overigens niet bang voor groot-sprekerij De G-iornale d'Italia schrijft letterlijk ,het volgende: Men zou te Berlijn moeten beseffen, dat men zich den kop verbrijzelt, wan neer men tegen Italië durft nan- loopen! Dat men zich laatsten oor log lierimiere...» Waarlijk, wanneer' wij het hoek der geschiedenis openslaan, kun nen wij maar moeilijk een veld slag erin vinden, die 'door de Ita lianen gewonnen werd. Van Ma- genta en Solferino tot Caparetto, waren het altijd de Fransehe 1 roe pen, die de kastanjes uit het vuur liebben gehaald voor de Italianen! Eén veldslag nochtans hebben de Italianen onder het bevel van den Piemontees Cialdini, kunnen ven winnen, het is de slag van Sol ferino, geleverd tegenover een handsvol Pontificale zouavén die zieli bijna zonder verdedigingsmid delen bevonden. Later hebben zij van de ongelukkige omstandighe den van den Franco-Duitschen oorlog van 1870 gebruik of beter misbruik weten te maken, olm aan den Paus Pius IX zijne Staten te ontfutselen, anders waren zij nooit ever de Aspromonte geraakt... Dat bewijzen Custozza en de Piave genoeg! De Italiaansdhe imperialisten 'en de mannen van de Italia Irriden- ta kunnen op hun gemak hunne tergende campagne voortzetten. Een dag zal komen, dat de Euro- peesche politiek het moede zal wor den van deze waanzinnige groot- sprekerij en dat men de Italianen tot wat meer kalmte eii wat meer beheersching zal terug roepen. Moesten al de landen van Europa op dit oogenblik tewerk gaan ge lijk Italië dan waren er geen twee dagen rust noch vrede meer te ver wachten! Dat mag niet. Wij hebben het HET BINNENROEPEN ÖCHIETPERIODE EN. VERS IN 1926. De minister van landverdedigin; yj DuHsch imperialisme neergeboald, .interim heeft als~vói'gt"voor het "jaar en het is niet om opnieuw geduiveld j 1926 de schiet- en manccuveiperiode in J ook staan, tegenover de regeering, zouden fwij politieke drijfveren in daden van hoogere officieren afkeuren, zoo min als [VOOR DE'wij het zouden dulden dat iemand bc- MANOEU- zorgdheid voor de belangen van het leger voor militarisme of patriotismc zou doen willen doorgaan. te Worden door 'het Italiaansdh im perialisme. Berlijn, 81 Jan. De Rijkscommissie voor de bezette ge bieden heeft de volgende mededeling ontvangen van de Hooge intergcallieer- de Commissie: De geallieerde regeeringen, in den Gezantenraad vertegenwoordigd, heb ben, gelijkvormig artikel 429 van het verdrag van Versailles, besloten op 31 Januari te middernacht, de Duitsche gewesten, in paragraaf 1 van dit artikel aangeduid, te ontruimen: De Hooge Intergeallieerde Commissie en de militaire bozettings-overheden zijn belast aïïe maatregelen te nemen welke noodig zijn bij een overgangstijdperk dat zoo kort mogelijk zal wezen. iZij zullen de noodige likwidatie-in- richtingen achterlaten, wier rol zich be perken zal 'bij het schatten der schade. de kampen van ELsenborn en Beverloo, alsook de datums en den duurtijd van de binnenroeping van zekere militiek1 assen vastgesteld. SCHIET- EN MANOEUVEB PE1UODEN 3e. D.I. 19 Maart tot 12 ApriR 2e D.I. 13 April tot 7 Mei. Ie D.I, 26 April tot 21 Mei. Ge D.I. 24 Juni tot 19 Juli.. 5e D.I. 7 Juli tót 2 Augustus. De 4e D.I. (bezettingsleger) zal hare periode doen in bezet Duitsehland. BINNENROE-PING DER MILITAI REN IN ONBEPAALD VERLOF. Binnengeroepen klassen 1921 c 1923. Duurtijd der hinnenroeping T klas 1923, infanterie 14 dagen; mitrailleurs en bat. I., 17 dagen; ruiterij der C. A., •21 dagen artillerie, 17 dagen ruiterij en wielrijders, 28 dagen. Klas van 1921 infanterie 14 dagen; mitrailleurs, 17 dagen; ruiterij C.A 14 dagen artillerie, 17 dagen; ruiterij cn wielrijders, 14 dagen. Voor de troepen der andere eenheden 17 dagen. Deklas van 1923 is alleen voor 6 we- Do geallieerde regeeringen hopen dat- de Rijksregeering de krachtinspannin- j keu binnengeroepen voer de militairen gen waardeeren zal, welke de Hooge der hulpdiensten, gezondheidsdienst, in- Commissie en het leger gedaan hebben tendentie, automobielveryoerkorps, au- ten einde de ontruiming op den kortst mogelijken tijd mogelijk te maken, zoo als voorzien in den brief van den Gezan tenraad van 10 November 192-2. De Hooge Commissie drukt de hoop uit dat hei werk van Locarno, ter gele genheid der ontruiming, niet door be toogingen gestoord zal worden. tomobïelgerij cn genie. De militairen der infanterie (behalve de mitrailleurs en de balt. I) doen hun rappel gedurende de schiet- en oefe ningsperioden van kléine eenheden hun ner D. I. tc Beverloo De ruiterij en wielrijders der lichte di visie klas 1923, zullen voor de ma neuvers d'ensemble in Juni worden bin nengeroepen Die van de klas van 1' 921 overgegaan in eenheden van de C. T., zullen hun binnenroeping in garnizoen doen. De infanterie gaat naar het kamp van Mededeeling van het ministerie van nijverheid, arbeid en maatschappelijke j Beverloo Tndriemf Gerdagmarschen cn voorzorg.) keert per spoor naar het garnizoen terug. Ernstige moeilijkheden moesten in J De binnengeroepen troepen kunnen de laatste tijden worden opgelost. Het binnen zekere mate verloven kriigen van ministerie van nijverheid en arbeid zag Zaterdag 13 uur tot Zondag avond. De inschrijvingen voor liet gedenktee- ke-n Hugo Verriest, dat nog dit jaar in Augustus te Ingooigem zal worden ont huld, hebben reeds meer dan 100.000 fr. bereikt. van een jaarlijksche interest van 6 t.h. vrij van belasting WORDT U GEGEVEN DOOR DE gedisconteerd op 6 maand zic'h verplicht bestellingen te doen millioenen kaarten voor verzekerden en miljoenen pensioenzegels. Deze be langrijke bestellingen werden niet al tijd ten gepasten tijde geleverd door hen die er den last hadden van op zich genomen, derwijze dat sommige werk gevers- en mutualite-itsvereenigingen wat ongerust zijn geweest, omdat zij zich do voor de toepassing der wet on ontbeerlijke documenten niet (konden aanschaffen. Voor het oogenblik wor den maatregelen getroffen tot het voor komen van incidenten die zich in de de laatste tijden hebben voorgedaan. Belangrijk bericht.: Ten einde de taak dc-r werkgevers en der mutuali- teitsvereehigingen te vergemakkelijken, mag het overmaken van de stortings kaar ten der verzekerden geboren in Ja nuari, bij uitzondering worden verdaagd tot de maand Maart. HERZIENING DER PENSIOENEN. Terzelfder tijd dat hij zidli bezig hield met de toepassing der pensioenwetten heeft de bevoegde dienst van het minis terie van nijverheid en arbeid de noodi ge maatregelen getroffen om tot de her ziening der tegenwoordige pensioenen over te gaan. De gevergde krachtinspanning is aan zienlijk; meer dan SOO.OOd dossiers moeten worden onderzocht; de nieuwe pensioentitels moeten worden opge maakt en uitgedeeld. Een tijdelijk personeel werd aange worven, het werk zal spoedig worden ge- De 1ste D.I. omvat 2o linie (Gent), 3e linie (Oostende) en 4e linie (Brugge) De 2e het 5e en het Ge linie te Ant werpen en het 9e te Brussel. De 3e 10e linie (Arlon), 11e linie (Hasselt) en 12e linie (Luik). De 4e 1ste, 7e en 8e linie (bezettings leger). De 5e 1ste jagers te voet (Mons)~, 2de id. (Charleroi) on 3e id. (Doornik). De Ge 1ste karabiniers en le grena diers (Brussel) en 13e linie (Namen). De perioden der legerkorpsen in het kamp van Beverloo zijn onderverdeeld in drie perioden van onderscheidenlijk 14, S en 14 dagen, Zon- en feestdagen inbe grepen. Gedurende dc 'eerste periode zullen de infanterie en 'liet lichte regiment eener divisie hunne schietoefeningen, granaat- werpen en oefeningen van kleine een heden uit voeren. Gedurende de tweede periode algemee- rie manoeuvers met stormwagens, artille rie, vliegtuigen, enz. De milicianen der Mas van 1924 van het 1ste D.A. die nog geen kamp deden, zullen van 13 tot 16 Maart naar Bever loo gezonden worden. De eenheden mitrailleurs eb voetvolk batterijen zullen hunne schietoefeningen in 'het kamp van Elscnborn doen gedu rende 14 dagen, vervolgens hunne di visie vervoegen. De ruiterij zal in 1926 niet naar El scnborn gaan niaar van 1 tot 23 Juni schiet- cn manceuveroefeningen doen ïn leid. een groot aantal oude gop'erhon- 't kamp van Beverloo, na afloop van do neerden zullen kortelings de gelukkige welke manceuvers in oneffen terrein ge- verrassing krijgen een pensioen te ont- durende drie dagen. OP KUST GAANDE GENERAALS. De volgende generaals heblben hunne op rust stelling aangevraagd, ingaando op de voorstellen hun door de regcering onderworpen naar aanleiding der herin- vangen dat merkelijk zal zijn verhoogd. NIEUWE PENSIOENEN. In afwachting dat zi j onderrichtingen kregen hebben de ontvangers der belas tingen gedurende de maand Januari geweigerd nota te nemen van dc nieuwe j richting van het leger pensioenaanvragen. Luitenant-generaals Maglinsé, Baron De nieuwe formulieren worden vast- Buffin, Lartigue, Mcrdhie en Lauwens. gesteld en de tekst van de nieuwe uitga- Gpneraal-majoors Buisscrct, Men- \r- der onderrichtingen aan de eontro- j sehaert, Delfosse, Hublet en Hermanne. leurs is geëindigd In dc eerste helft der j Men wil in sommige kringen 1 berin aaand Februari zullen de ontvangers cêno manifestatie zien tegen dc regee- hun werkzaamheden hernemen en de ring. ouderlingen zullen kunnen wenden. zicli dus tol hen Hoe zeer wij ook ingenomen zijn 'met (Eet welzijn- van het leger en ho§ vrij wij In den nacht van Zaterdag 17 op (Zon dag 18 April zal het zomeruur in ons land terug ingevoerd worden. Het wettelijk uur wordt dan met 60 minuten vooruitgeschoven. De over geheel Europa zich uitstrek kende buitengewone weergesteld heden 'hebben ook den Vesuvius uit zijn maan denlange rust opgewekt, en uit der. met :neeuw bedekten krater de gloeiende lava naar buiten gedreven. In een diep te van 90 meters bevindt zidli m den Vesuvius de eigenlijke krater kegel, die 60 meters hoog is, en waaruit nu en dan zwarte rookwolken, nu en dan ver mengd met gloeiende lava, opstijgen. De lava vloeit in een breeden stroom naar de Westzijde af. Enkele dagen nadat de werking van den vulkaan weer had ingezet, zoo be richt de bestuurder van het observato rium, professor Maladra, brak de lava, een tweeden uitgang zoekend, door den Noordelijken rand van den krater heen, vloeide naar twee- kanten af cn verza» melde zich om den rand van den krater- kegel,. waar het regenva-l-meetapjparaat staat opgesteld, dat slechts met grooto moeite in veiligheid gebracht kon wor den aan de Oostzijde. De beide openingen van den binnen sten kraterkegel versmelten tot een uit» gloeiende opening van ongeveer 40 rae*: ters middellijn, waaruit bij korte tus- schenpoozen onder hefiigo ontplof fin? gen geweldige vuurzuilen omhoog ste gen. Do Westelijke opening werd spoe dig een meer van kokende lava, wel 20 meters in middellijn. Daaruit vloeide een lavastroom van minstens 300 me ters lengte bij 10 tot 15 meters breedte als een flikkerende gloeiende vloedgolf over heel de Westzijde van den krater, en vereenigde zich met de van de Noordzijde afvloeiende lava. De snel heid van dezen lavastroom bedroeg aan het begin ongeveer 4 meters in de se conde bij een breedte van 5 nieters. Reeds na do eerste drie dagen der ver nieuwde werking van 'den vulkaan be droeg, naar de berekening der deskun digen dc hoeveelheid uitgevloeide lava reeds niet minder dan een miljoen ku bieke meters. Deze, oen toov'eraelitigob "aanblik bie dende werking van den' Vesuvius id echter geen bijzonder verschijnsel, maai moet veeleer als normale werkzaamheid van den vulkaan beschouwd worden. Sinds 12 jaren' immers bevindt zich, naar de verklaring der 'geleerden', dc Vesuvius in de phase der zoogezegde «Stromboliana». welke phase bestaat in matige, nu cn dan ordcihrokenc lava- uitbarstingen. Zou deze regelmatigo taak van den basaltvulkaan langen tijd onderbroken worden, dan zou dat tot hoogst gevaarlijke gasopfhoopingen lei den. wier losbarsting, ols een oveihittc ketel, dc ventielen met geweld "open stoot. Buitengewoon 'zware uitbarstingen, zooals gr bijvoorbeeld^ in den Herfgt van 1639, na hieer dan 140 jaren rust, oen plaats had, bevestigen dc-.ze theorie. Voo£ die uitbarsting scheen de Vesuvius een slapende reus, tot aan den top met prachtige ei.ken begroeid, die hun brce- de takken over den krater heen tot el kander negen. En do visscher, die in den (blauwen golf zijn netten uitwierp, zong in den zomernacht in zijn wiege lend bootje: Over de wonderbare zee schijnt de maan, zacht sluimert Vesu vius..» Maar er volgde eene ontzettende uit barsting, die de 'geheel e omgeving van den Vesuvius, van Torre d'Annunziata tot San Giorgo a Creniona in een ge weldigen mantel van vuur hulde. De latere groote uitbarstingen waren hier bij vergeleken een kinderspel. Ook later volgden op bedri egolij ko rustpozen steeds vreesclijike uitbarstin gen, zoo in 1760, 1791 en 1861. Daar om zien de deskundiger veel liever een regelmatige werking dan den slaap van den reus. De neerlaag is van invloed op de wer king van den Vesuvius, en de volks mond zegt: Hoe meer de Vesuvius drinkt, des te meer schreit hij». Dcor den buitengewonen regenval der laat ste maanden laat zich de nieuwe wer king van den vulkaan die sinds April van het vorig jaar nauwelijks een fijn 'rookwolkje naar den blauwen hemel geblazen had, zeer goed verklaren. Do krateropening is zoo groot, dat volgens de berekening van het c/fcservatorium do regenval van 721 millimeter, die over de maanden September tot en met De cember is vastgesteld, een hoeveelheid water van 335.000 ton beteekent, die door den krater verzwolgen is. Daarom' verwacht men een voorloopig voortdu ren van do bedrijvigheid van "don Vesu vius, die echter in haar huldigen om vang gevaar oplevert voor de omliggen de dorpen, wier bewoners het schouw spel bewonderend aanschouwen, zeg gend: Ivijk eens, hoe de Vesuvius schreit. WARE HELDEN. HOE DE BE- MANNING DER ANTINOÉ GE- RED WERD. Na een strijd van vief dagen tegen' wind en golven is, zooals rc-eds in het kort gemeld, het Amerikaansehe schip de President Roosevelt er ten slotte in geslaagd, de uit 25 koppen bestaan de bemanning yan de Engelsehe st. Antinoé te redden. In een tweetal draadlooze berichten, welke gisteren te New-York zijn onb vangen, vertelt de kapitein van dc «Roosevelt» van de redding: Toen een gunstig oogenblik was aangebroken, werd een reddingsboot uitgezet, die ge heel met vrijwilligers was bemand, on der commando van den eersten-stuur? man. Men slaagde er in langszij te ko men, waardoor twaalf leden der beman ning van de «Antinoé» gered konden worden, zoodat er nog 13 menscheri aan boord van liet in gevaar verkeerend schip achterbleven. Deze redding ging evenwel met groot levensgevaar ge paard voor allen, die er aan deelnamen. Elk oogenblik bestond de kans, dat do reddingboot door de hooge zeeën tegen liet schip te pletter zou worden gesla gen. Alles liep echter goed af. :De (bemanning van de Antinoé was intusschen twee dagen zonder voed- el geweest, zoodat allen zeer verzwakt waren en niet in staat om neg een laat ste poging voor him eigen redding tc doen, door in zee le springen en to trachten zwemmende dc President Rooseveld te bereiken Na de eerste geslaagde reddingspo ging werd de positie van het schip steeds hachelijker en er bestond gevaar voor zinken Tot dat oogenblik baddert twee leden der bemanning van de «Roo sevelt» bij do reddingspogingen het le ven gelaten, terwijl vijf booten verlo ren waren gegaan. i Later op den dag is een tweede tele gram van de «President Roosevelt» ontvangen, dat meldde, dat tc midder nacht de weersomstandigheden beter w-aren geworden', zoodat (besloten werd nog eens een poging te doen om ook do overblijvende mannen te redden. Ook thans werden de moeizame pogingen be loond. vooral doordien helder maan licht hot werk vergemakkelijkte. De "«Roosevelt» heeft daarna 'de reis voort gezet. Bij het verlaten van do plaats des önihoils was de Antinoé» nog steeds drijvende en léverde gevaar op voor dop scheepvaart.

De Volksstem | 1926 | | pagina 1