Be kwestie der ontwapening 5 Vrijdag Febr. 1926 Nieuwjaarsgiften voor den Paus Landbouwbelangen Wijlen Kardin. Mercier Vlamingen in Amerika 't Duitsche gezantschap De bezetter en Kardinaal Mercier De bedienden pensioenwet KAMER DE VOLKSSTEM XXXII» JAARGANG NUMMER 31 Kerkstraat, 9 en El, Aalst. —Telefoon 114. IDetf^tolStca. 15 Centiemen Wekelijks 0,75 Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Bü H» Agatha Zon op 7,10,00^014,52 Laatste&warlfer den 5 Publiciteit buiton het Arr. AALST Agentschap Mavas Adolf EVIaxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. t—i Breams Buildings, 6, Londres E( C. 4. De voorbereidende vergadering tot de algemeene konferentie der ontwapening, die op 15 Februari a.s. moest aanvangen, is, op voorstel van Frankrijk verschoven tot April of tot Mei. Dat is een ongeluk. Wij weten wel, dat alles niet ge reed was tot in de minste puntjes, om de belangwekkendste zaken, die den wereldvrede aanbelangen, te be spreken. Zoo komt het, dat de Sov- jetregeering, die in princiep heeft aangenomen deel te nemen aan de werkzaamheden, nog in moeilijkhe den was met Zwitserland, sedert den aanslag op den Russisehen di plomaat Vorows-ky, en dan ook lie ver eene andere stad had verkozen, om bijeen te komen, dan Genève. Het is ook waar, dat Duitschland op het punt staat als lid opgenomen te worden van den Volkerenbond, en dat het wellicht heter zou zijn! te wachten, tot het oogenblik dat deze opname eene werkelijkheid zou geworden zijn. 1 Maar het blijft toch eey feit, dat de Fransche regeering deze opwer pingen heeft ingeroepen als schijn redenen, om het eigenlijk doel, de verdaging, te bereiken... Het is immers spijtig, dat tot de ze verdaging besloten werd. De kwestie der ontwapening, wacht reeds sedert meer dan zeven jaren op eene oplossing, en telkenmale, dat men deze netelige zaak opwerpt, staat men voer moeilijkheden, die als onoverwinbaar voorkomen. In een der vorige artikels hebben wij reeds geschreven, dat Duitsdh- land de kwestie van ontwapening op eene persoonlijke manier be schouwt. De ontwapening, zegt het Reich, is immers gemakkelijk om op te vatten en te verwezenlijken het is voldoende, dezelfde princie pen op al de landen toe te passen, die aan Duitschland werden opge drongen door het Versaillesve'rdrag. De beredencering van Duitsch land is inderdaad wat simplistisch, maar het blijft toch een! feit, dat het een voorbeeld is, en een voorbeeld dat nog zoo dom niet is, als somtmi- ge menschen wel denken zouden. Wanneer de legers zullen beperkt zijn, en de bewapening, bijzonder lijk de offensieve bewapening, zal verminderd zijn tot op een zeer strikt minimum, dan is het te voor zien, dat geen enkel land nog de roekeloosheid zal hebben, om, ge lijk Duitschland in 1914, de gan- sehe wereld te keer te gaan... Maar met Frankrijk zijn wij het eens, dat die ontwapening niet alleen moet geschieden te lande, maar ook ter zee. Het mag niet geduld worden, dat een of twee landen van de .ontwape ning te lande zouden gebruik ma ken, om al de zeeën, het is te zeggen om den gansche handel en de koop vaardij te regelen naar eigen baat zuchtig goeddunken. Dat ware een ander gevaar voor den vrede en de rust in de toekomst. Gelijk al 'de overtollige kanon nen, al de ver-dragende stukken en al de tanks moeten vernietigd wor den, zoo moeten ook al de machtige zeeschepen en overtallige gepant serde vlooteenheden in den grond worden gehoord. Wij zijn liet ook met Frankrijk eenis, dat onder zeeërs moeten geduld worden, want de oriderzeehooten zijn slechts een defensief wapen, die gemakkelijk de groote zeereuzen te lijve kunnen gaan, als er nog ooit eene zee-oorlog zou plaats hebben tegenover een wederspannig land, dat zou weige ren zich te ontwapenen op zee. Zooals men ziet, is de kwestie dei- Ontwapening zeer ingewikkeld en zeer moeilijk om oplossen. Veel overleg en veel verdraagzaamheid zal noodig zijn, om tot eenen uit slag te komen, maar wij denken toch, dat -het een ongeluk is, dat men die zaak nogmaals heeft ver schoven. Men zal niets winnen bij deze verdaging, maar nog meer achter docht en nog meer wantrouw ver wekken tussöhen de machtige le den, die over deze zaak 'dienen te heslissen. Laat ons nochtans hopen, dat niets verloren is... Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie, onder de hooge bescherming van het Episkopaat. VIJFTIENDE LIJST. Overdracht der vorige lijsten fr. 06,177.50. Mevr. Wed. J. Okanoine, Cuesmes, 100Van ons allen, 25; Naam loos, Ardoye, 100M. J. Maenhout, Ber- chem-Antwerpen25; Naamloos, 25; Baron en Barones R. de Cromlbrugge de Looringe, Brugge, 100; Voor de gene zing der ouders, 25; M. Sohodkaert, hoogleeraar, Leuven, 200; EE. PP. Jo- sephieten, Melle. 100M. Fr. Duraou- lin, Borgworm, 30; Eene familie van Quaregnon, 25Damen van Maria, Me- ekelen, 50; Familie J)e Coninek, Has selt, 25; M. Alf. Huybreohts, Antwer pen. 100; S. D,, 25; Naamloos, Heilig, 25; M. Jean Velings, Pont de Loup, 500; M. De Diest, Aviri-Avenues, 200; Naamloos, Turnhout, 50Dre de Troos- stenberg-Hauwaert, 100 Naamloos, St. Augu.stinus-Vorst, 40; M. R. Tschagge- nev, Brussel, 100M. en Mevr. Georges Legrand, Namen, 100; M. Paul de Streel, Brussel, 100; J. V., Leuven, 25; M. Ch. van Goet-hem, Sdhaerbeek, 100; Naamloos, Brussel, 100; M. en Mevr. A. Neerinex, Brussel, 100; Een aalmoe zenier van L., 50; Dr. en Mevr. Simon, Brussel, 100E. H. Braibant, pastoor te Scy, 25; Baron Ruzette, senator, Brug ge, 100; Naamloos L., 50; M. A. Sdheï- straete, Kamerling van IZ. II., Kortrijk', 1.000; M. en Mevr. Vitry, Luxemburg, 100; Abdij van den Cesaiberg, 100; B. D., Binöhe, 25; Mevr. de Vigneron Gisler, Brussel, 50Graaf en Gravin de Visart, Brugge, 200; Baron en Barones de Gilles de Pélichy, 200M. en Mevr. de Radigues, Brussel, 100; Mej. Eetors, Brussel, 100; M. D. X C. U., 100; M cn Mevr. P. S'eigneur-Semairi, 100; Dre van Langenhove, Brussel, 100; Oud leerlingen der Salesianen, Woluwe. 50; Mevr. Emiel Dujardin, 100M. Charles Dujardin, 100; D. B., 5; Ut sint unum, 5; Mevr. en Luit. Servaes, 20; Pickels, Over winden, 8; V. V., 20;" D. B., 1.0; Naamloos, 5; II de L., 10; M. Em Bu cket. Charleroi, 5; Naamloos, 5. Totaal fr. 71,545.50. ONDERHOUD EENER NIEUWE WjEIDE. Het vorige najaar lieten wij een arti kel verschijnen over het aanleggen eener nieuwe weide. Voor wie de aangegeven© bemesting toegepast heeft, valt geduren de het begin van het voorjaar niets te doen. Liet de bemesting evenwel te wen- söhen over, dan zal het volstrekt nood zakelijk' wezen van in de maand Februa ri, zoo haast zulks mogelijk blijkt, 600 tot. 700 kgr.Sylviniet van Elzas en even veel (basisch fosfaat per hectare uit te strooien, eri een veertiental dagen nadien 150 kgr. zwavelzuren ammoniak Zoohaast het gewas eenen 'halven voet hoog staat, wordt het afgemaaid, dit, om te beletten dat de onk'ruidsplanterf wel ke zullen verschijnen belet zouden wor den voort te zaaien. Telkens het gewas eenen kalven voet hoog staat, wordt het om de hierboven j aangehaalde reden afgemaaid. Dit duurt, zoo tot tegen den Zomer, dan laat men het vee op de weide, niet eerder, of zorgt j men voor hooi, en bekomt men van af het eerste jaar eene onkruid-zuivere wei- de. Dus, na een paar malen het jonge.gras afgemaaid te hebben, mag riien het la ten doorgroeien om het vervolgens, als de meeste soorten in volle bloei staan, voor hooi af. te maaien, doch wij ver kiezen het eerst stelsel ter bevordering] van 'den nog ineer zuiveren stand. Men bedenke dat, wie eenmaal onkruid zaait, zeven jaren moet wieden. Na iedere afmaaiing strooit men 50 tot 75 kgr. zwavelzuren ammoniak uit of men beert eens; na het hooien mag men ook sylviniet van Elzas en basisch fosfaat toepassen, alles liefst bij naderen den regen. Intensiever. EEN STANDBEELD VOOR DjEN CARDINAAL. De Brusselsche dagbladen deelen een schrijven mee van gouverneur baron Beco, die het ontwerp om een standbeeld aan cardinaal Mercier op te richten, en voor hetwelk reeds aanzienlijke sommen verzameld zijn, na den dood van den prelaat terug opraapt. In zijn schrijven schijnt het vast te staan dat dit standbeeld of gedenkteekon te Brussel moet oprijzen. Wij houden er aan te vorklaren dat, onzes inziens, een eventueel gedenktee- ken van den grooten cardinaal, verrij zen moet te Mechelen, in zijne aarts bisschoppelijke stad, de stad waar hij leefde en over dewelke zijne faam ook een wereldluister wierp. Het is niet omdat hij heel het land heeft gediend, dat het gedenkteeken noodzakelijk in de hoofdstad moet oprij zen. Mechelen is de stad van cardinaal Mercier, daar alleen dient hij vereeuwigd te worden. OVERLIJDENS Zaterdag avond, 16 Januari, omtrent 8 ure, werd Désiré Reyniei' door een au to omvergereden tefwijl hij de straat vulde overgaan aan Lincoln weg en Spring straat, Mishawaka, Staat India na. Reynier werd naar het hospitaal over gebracht. Men dacht eerst dat hij maar licht bezeerd was aan den rug,docli Zon dag verergerde zijn toestand en Maan dag morgend is hij tengevolge zijner wonden overleden. Reynier was een der oudste Belgen in Mishawaka, was 80 jaar oud. Hij was geboren den 74 (September, 1845. Hjj laat 5 zonen en twee dochters na. Mevr. Emiel Blondeel, geboren Ro manic Bert, komt te Detroit, Michigan, te overlijden. ;Zij was afkomstig van Thielt, waar zij geboren werd den 18 Januari 1878 en overleed op 17 Januari 7926. M. ën Mevr. Emiel Blondeel waren over een twintigtal jaar naar Amerika gekomen. Mevr. Camiel Van Thome, geboren Mathildè Van Wass6nhove, is ook te De troit overleden, op 16 Januari, öïn 4 uur in den namiddag. Mev. Van Thome woonde reeds 32 jaar in Amerika. Zij was afkomstig van Watervliet in Oost-Vlaanderen. Zij was geboren den 9 Fejbruari 1874 en had twee kinderen bij een eerste huwelijk August De Guytenaer overleed op 1 Januari te Rock Island, IllinoisAlfred Landuyt op 8 Januari te Joslyn, Illinois Maurice Wittevronghel, zoon van Ed- mond en van Marie De Soete, landbou wers te Briar Bluft, overleed in 12 jari gen ouderdom te East Mol ine. KLOEK GESLACHT, Emiel Steyaert, 1325, 11e avenue, East Moline, ontving de droeve mare dat zijn vader Charles Steyaert ojpi 26 De cember 1925 overleden is te Aerseele, W. VI., in den ouderdom van 78 jaren. Dat zijne ziel in vrede ruste. Van Emiel vernamen wij ook nog eenige bijzonderheden van vroeger jaren. In het jaar 1889 vertrok' Charles met vrouw, zoon en dochter, naar Argenti na. Nog vele andere Vlaamsche gezin nen maakten de reis, die kosteloos was, mede. Deze duurde omtrent 3 maanden. Op het schip word het dochtertje ziek en eenige weken na hunne aankomst in Argentina overleed het. De familie Steyaert verbleof daar 6 jaren en trok dan terug naai* Belgie. Andere families waren liuri reeds voor gegaan want weinigen waren er die daar hun geluk vonden. Het klimaat is zeer heet en velen onzer landgenooten wer den geplaagd van de koortsen. Indien zij de micldelen gehad hadden zouden bij na allen seffens terug naar hun vader land gereisd zijn, doch de geldwinning was klein en het was van lang tc sparen vooraleer do vere-ischte som bijeen was. Daar verblijft nu nog eene familie rond San Pedro, een zekere August Vla- mi nek, van Beernem. Hij is aldaar ge trouwd met eeno inlandsdhe vrouw en heeft verscheidene zonen cn dochters. BIJ HET VATIKAAN WORDT NEET AFGESCHAFT. Berlijn, 3 Febr. Ook in Duitsch land is afschaffing van het gezantschap bij het Vatikaan geopperd en wel in de bogrootingscommissic van den Rijksdag, waar de communisten echter met hun voorstel tot afschaffing alleen bleven staan. Alle andere partijen waren voor het behoud van het gezantschap en do so cialist Breitscheid hield or een warm pleidooi voor. VRIJHEER VON DER LANCKEN VERDEDIGT DE AFGESTORVEN PRELAAT TEGEN ONRECHT VAARDIGE AANVALLEN. Dat de Duitsche pers zich met cardi naal Mercier zou bezig houden lag voor de hand. Toch dient erkend dat boosaardige aanvallen in algemeenen regel de uit zondering zijn. Ook de protestandsohe (bladen tracht ten met objectiviteit 4e beoordeeien. De man, die volgens (hun eigen zeggen,- eene lieele Pruisische divisie waard was, had dit wel verdiend. In het Berliner Tageblatt» was een artikel verschenen van Dr Heinemann, eindigend met de erkentenis dat cardi naal (Mercier een verbitterde, maar in alle geval een eerlijke vijand van Duitschland was"; doch waarin de vol gende zinsneden voorkomen: Niemand heeft Duitschland (bitter der-gehaat dan deze man, die in zijn land misschien ibinnen kort als heilige vereerd zal worden. Niemand heeft Duitschland met scherpere wapenen bestreden dan deze Leuvensche filoso fieprofessor, die met het purper van een Prins der H. Kerk omhangen zich in zijn van oorlog doorsidderd land tot 's Konings luitenant opwierp en midden tusschen den vijand staande, de op- weeper van de groote wereldhaat tegen Duitschland werd... Hij gaf het parool uit Gehoorzaamt niet. Bemint niet.» Vier jaren lang heeft deze trotselie mari zijn volk met haat ter been gehou den..» Vrijheer vön der Lancken, tijdens 'de bezetting hoofd der beruchte "«Poli- tische Abteitung» hij het generaal gou vernement heeft dit verwijt, als zou car dinaal Mereïer door (baat gedreven zijn geweest, niet 'onbeantwoord willen la ten, en schreef aan het blad het volgen de,": Met veel belangstelling heb ik Het artikel van hét ^«Berl. Tagebl.» 'over cardinaal Mercier gelezen, vooral dat gedeelte waarin" "de schrijver van zijn persoonlijke herinneringen aan den overleden kerkvorst verhaalt. Wanneer ik nu deze regelen tot u richt geschiedt zulks omdat ik, die als hoofd van de politieke afdeeling in het bezet gebied, den kardinaal gedurende vier jaar als tegenstander nauwkeurig heb leeren kennen, niet slechts door de behoefte aan objectieve historische waar heid, maar ook door een wensdh gedre ven werd 'om' te toorieri, dat wij Dnit- schers, van eenpersoonlijkheid als van kardinaal Mercier kunnen leeren. Zeker, (het staat vast, dat niemand Duitschland met sdhërper wapenen heeft (bestreden dan kardinaal Mercier. Zéker is het 'ook, dat niemand ons in Belgie en in de wereld meer schade ge daan heeft, toch' was hij niet «DnitsCh- lands meest verbitterde vijand.» Hij was; geheel afgezien nu van zijn priesterlijken plicht, dien hij zeer ernstig opvatte veel te voorzichtig om te haten en hij was ons niet zoo "gevaar lijk geworden, als hij geweest is, wan neer hij zijn patriotisme door haat had laten beïnvloeden". Hij (heeft ons bestre den nïet de onbuigzame karaktersterkte en de onverbiddelijke dialectiek, die hij door lange training van zijn wil, 'zijn geest en zijn' hecle tpiersoónlijkheid ver worven had. Hij was voor ons zoo ge vaarlijk door 'zijn geestelijke vorming c-n door het souvereine prestige, dat zijn eigenschappen hem verleenden bij zijn politieke tegenstanders in Belgie, zelfs bij de anti-clericale liberalen en de in ternationale socialisten. Frelherr von der Lancken zegt aan het slot van zijn brief ook: En nog een vraag: Wat zouden wij er mede winnen, 'door Mercier neer te halen zooals in 'andore bladen gebeurd is De grootte van onzen tegenstander is ook onze grootte,)», MM. de volksvertegenwoordigers Po cher, Masson, Pirmez, Vandon Ejynde en anderen hebben, Woensdag, ter Ka mer een wetsvoorstel neergelegd tot schorsing der verplichtende storting- van 5 voorzien door de Bedienden-. Pensioenwet, voor 1926. De onderteekenaars van dit wetsvoor stel dringen aan op de onmiddclijke stemming van do voorgestelde schor sing, opdat, zonder uitstel, de grieven door de Bedienden-vereenigingen voor gebracht, zouden kunnen door den be voegden minister onderzocht worden. Zitting van Woensdag 3 Februari 1926 De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. Brunet. DE LEGERKWESTIE. Het debat wordt voortgezet over de interpellatie DBVBZE-FR ANÖK be treffende het ontslag van generaal Kes tens, als minister van landsverdediging. M. DEVEZE bij ordemotie wenscht eene terechtwijzing te doen aan het be knopt verslag. Hij heeft niet gezegd zoo- als vermeld, dat M. 'Poullet van kwade trouw is, maar dat de eerste minister zooveel te gevaarlijker is, daar hij ter goeder trouw handelt. M. PONOEI J^T, katholiek. Uwe terechtwijzing is nog te kwaadaardiger dan de gewraakte tekst! WETSONTWERPEN De Kamer neemt een paar wetsont werpen in' aanmerking. HERNEMING VAN HET DEBAT. M. MARCK, fkrislen-dcmokraat, be toont de "ongerijmdheid der vooruitzet tingen van MM. Dcveze en Franck De regeering zegt spreker heeft wel gedaan. 'Generaal Kestens hoeft menige goedg maatregelen getroffen in zake der lands verdediging. Hij heeft echter menige economische en maatschappelijke be schouwingen ën omstandigheden niet in aölit genomen, en was te weinig te vinden voor de belangen der kroostrij ke gezinnen. Zulks belet niet dat wij 'zijn vertrek betreuren. (M. HYMANS, liberaal, is van oor deel dat de verklaringen van M. Poul let niet van aard zijn om de onrust eri de onzekerheid te doen verdwijnen en geene voldoening kunnen geven. De redenaar herneemt de historiek der legerhervormingen door generaal Kestens doorgevoerd en tracht te bewij zen dat de generaal Kestens tegen defi verkorten 'diensttiid was gekant. M. VAN CAUWELABRT, katholiek'. Men'zou zulks niet gezegd hebben bij het hooren zijner redevoeringen. M. HYMANS. Het land moet dé waarheid kennén zooals zij is en wij willen het inlichten. De landsverdedi ging mag niet worden verzwakt eri voor een goed dienstonderricht zijn 7.2 maan den volstrekt noodzakelijk; dit is ech ter nog niet voldoende. Men moet ook de samenhang van liet leger bewerken. De legerhervorming w«os door be voegde elementen bestudeerd geworden, cn de meening was dat het kabinet met de besluitselen 't akkoord was. Die in druk werd overigens bevestigd door do besprekingen van het contingent. •Dan kwam de (kwestie van den tien- maanden diensttijd voor de klas van 1925. Werde dat aanvaard dan moest men zulks ook aan dc klas van 1924 verleen en. Spreker beknibbelt de houding van' den eersten minister cn zegt dat alles -bet gevolg is van demagogische Ikiesbe- lofteii. M. MATHIEU, socialist, zegt dat M. Hymans geen woord heeft geant woord aan dc verklaringen van M. Poullet. (Spreker, brengthulde aan generaal Kestens die in dc legerhervorming meer heeft verwezenlijkt dan de libe rale ministers die hem" zijn voorge gaan. De regeering gaat voort met het uitgewerkt plan in uitvoering tc stellen en betreurt het vertrek van zijn gewaar- deerden medewerker. Wij willen 'zegt de redenaar, geeno "«gedrilde» soldaten meer, maar on derrichte» soldaten. Het automatisme! in het leger moot verdwijnen. Spreker 'maalkt den lof der geweste lijke aanwerving en uit dc overtuiging dat dezelve de bevolking zou verzoenen' met de militaire verplichting. M. Devéze heeft liet oogenblik bc- |knibbeld door M. Poullet verkozen voor |de vermindering yan het dienst termijn.

De Volksstem | 1926 | | pagina 1