Het testament van Kardinaal Mercier Priesterlijke feenseMngeii Zoadag 7 Februari Maandag 8 Fein 1026 Een Rafaël ontdekt De H. Deur definitief gesloten Nieuwe postkaarten Herziening dei- pensioenwet Oorlog-schade boven het half miSSioen Uit Moorsel Het geschil in den ■vischhande! Eene bewogen aanhouding Hevige ontploffing- in ee»e koolmijn. Een meisje door de train vermorzeld te Laken. Rechtbank van Eersten Aanleg te Dendermonde DE VOLKSSTEM XXXIIs JAARGANG NUMMER 33 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. —Telefoon 114. Da.g'33la,Ci 8 5 Centiemen Wekelijks 0,7S Uitgever J. Van Nuffal-De Gendt Publiciteit buiten het flrr. AALST Agentschap Kavas Adolf Wlaxlaan, 3.3, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, Lon dres E C. 4, H. Theodoras Zon op T,15 onder 4,56 H.-Joannes Zon op 7,16 onder 4,37 Nieuwe Maan den 12 jZijne 'Eminentie Kardinaal Mercier heeft op Paasch-Zaterdag 1908 dus twee jaar na zijne verheffing tot aarts bisschop, zijn testament opgesteld. Kort na- den wapenstilstand werden er enkele wijzigingen aan toegebracht. Z. D. PI. Mgr. Legraive, (hulpbissctfaop cn thans vicaris-capitularis, werd tot algemeene ieslament-uitvoerder aange steld. iPIET STICHTEND FEESTELIJK TESTAMENT. Goeden Zaterdag 1908. In den Naam des Vaders, en des Zoons en des H. Geestee, Amen Dit is mijn testament. De goede herder geeft zijn leven Voor zijn sdhapen Samen met 'onzen Goddelij'ken 'Zaligmaker, die zijn leven heeft geschonken voor het 3ml der wereld, breng ik U vandaag, o mijn God, het nederig offer van mijn leven. Ik aanvaard heden, bij volle kennis, het 'doodsvonnis dat uwe rechtvaardigheid heeft geveld over mij, ik onderwerp er mij aan om liet kwaad te herstellen dat ik gedurende mijn levensloop heb be dreven èn ik hoop dat mijn offer moge vruchtbaar zijn voor de kudde die Gij mij hebt willen toevertrouwen. Ontvang dus mijne 'ziel, o mijn God, in Uwe handen leg ik ze neer. In manus tuas, Domine, cornmendo spiritum meum Neem mij uit dit le ven weg, wanneer Gij het wilt en ge lijk gij het wilt. Door leven en dood blijft gij onze meester en ik wil U toe- behoeren als Uw eigendom: iSive vi- yemus sive morimur, Domini samns.» Gansc'h mijne hoöp berust in mijn trouwen Verlosser, 'Redemisti me Do- mine Deus verilatis. Ik verhoop van Heni de vergiffenis van mijne fouten en van mijne talrijke tekortkomingen aan zijne gratie; ik veihoop van Hem den VTucbtbaa.rmakenden zegen voor de werken, welke ik heb ondernomen voor zijne glorie. Laat mij toe, o mijn God, dat i!k U hier mijne akte van Hoop vernieuwe in de eenvoudige formuul yan den catechismus, die ik zoo dik- wi jls aan anderen heb amibevolen: Mijn Heer cn mijn God, ik hoop vaste- lijk dat Gij mij door de verdiensten van Jezus-Gliristus zult geven, het 'eeuwig leven. Tic hoop weldra met U te zijn in den Hemel en om nooit meeï van u te scheiden. Ik bedank u nogmaals en zoolang ik zal in leven zijn, zou ik willen, dat elk -mijner daden U bedanke om de voor treffelijke genaden die Gij mij ver leend hebt", vooral 'om mijne priester wijding, waarvan ik heden, op dien Paasch-Zaterdag, de vier-en - derti gste verjaring herdenk, en om mijne bis schop wijding, en gunst die mij enkel verklaarbaar is door een .onbegrijpelijk raadsbesluit Uwer grondelooze barm hartigheid. Zoo ik, bij mijne priesterlijke bedie ning, iemand heb gekwetst, of aanstoot x gegeven, vraag iik er hem vergiffenis over. Indien iemand meent dat hij mij in iets heeft tekort gedaan, hij wete dat ik hem uit ganseher harte vergiffenis schenk cn aan God vraag 'hem vergiffe-. nis te schenken. PE STOFFELIJKE NALATENSCHAP. Wat het stoffelijke betreft, schrijft Zijne Eminencie wat volgt: lk laat niet veel na. Persoonlijk liad ik geen fortuin en het weinige, dat ik gewonnen heb in de uitoefening van mijn ambt, of door mijne publicaties, heb ik steeds gepoogd aan goede wer ken te (besteden, er mij op toeleggende zonder zorg voor morgen te leven. De weinige spaarpenningen die men ha mijn dood zal vinden, moeten dienen óm het achterstallige van mijn onder houdskosten te betalen en 'de kosten der begrafenis te dekken. Het overige worde besteed aan goede Verken en aan het onderwijs. Ik laat aan mijne neven mijn deel in het eigendomsrecht van het buiten- goed L'Hermite Overigens moeten zij begrijpen, dat zij 'door hun werk in hun levensonderhoud moeten voorzien. Verder stel ik Mgr Louis Legraive, bisschop van Parnasso aan tot algemeen testamentuitvoerder. Dit testament herroept mijne vroege re wilsbeschikkingen. Gedaan te Meohelen op' Paasch-Za terdag, I 8 April 1908. :-H D. J. Card. MERCIER, Aartsb. v. Meubelen. Men weet, dat Z. (Kin. bij laatste wilsbeschikking den bissUhoppeliiken ring aan lord Halifax heeft doen over handigen. MEER DAN 3 MILLIOEN WAARD. Men heeft zoo pas eene merkwaardi ge schilderij van Rafaël ontdekt. Lenige jaren geleden was een (bekend verzamelaar, een kenner van Italiaan- sohe Renaissanee-werken, op het spoor gekomen van een scliilderij aan den grooten meester Rafaël toegeschreven. Na langdurige nasporingen is hij er in gelukt de echtheid van de schilderij vast te stellen en er do gesuliiedenis van op te nutken. De schilderij, voorstellende Christus aan hot kruis, werd door den meester aan een zijner vrienden, die in de om geving van Paus Julius H leefde, ten geschenke gegeven, werd daarna door Pius VII naar Frankrijk overgebracht en ging over in de handen van markies Clliuppin om daarna door overerving het eigendom te worden van een dame, die het aan clen huidigen bezitter ver kocht. De schilderij die tlhans te Londen is, wordt op 30.000 pond sterling of onge veer 3.200.000 fr. in Belgische munt geraamd. BISDOM GENT. Z. H. Mgr. de Bisschop heeft be noemd tot onderpastoor te Oostakker, den E. H. C. Eeckhout, leeraar in liet St. Martinusgesticht te Aalst, Den avond van 28 Januari, nadat do deuren der Basiliek voor h;ct publiek gesloten waren, had met een kleine plechtigheid de definitieve sluiting can de II. Deur plaats. Op 24 December j.l. had Z. H. de Paus eenige steenen aan den buitenkant der deur gemetseld, evenals de kardinaal Groot-Penitencier en cle Ponitenciers van iSt. Pieter. Aan den binnenkant was de deur openge bleven. Den avond van 2'8 Januari nu stelde Z. H. de Paus aan Mgr. Maggiar- doom de verschillende medailles ter hand, welke in het artistiek koffertje, geschenk van de stad Milaan, moesten gelegd worden om in de H. Deur ge metseld te worden. Er waren bronzen, zilveren en goudsn medailles en mun ten, die door Mgr. Maggiardoom in het koffertje gelegd werden, in tegenwoor digheid van eenige kanunniken van Sint Pieter, van don Prefekt der Pau selijke ceremoniën en eenige uitgenoo- digden. Van de medailles werd door Mgr. Wilpret, oudste der Pauselijke Protonotarij, een kleine beschrijving gemaakt op perkament. Onder de me dailles waren er die voorstelden de Hei ligverklaringen van het Jubeljaar, weer andere do sluiting van de H. Deur door IZ. H. den Paus. Het koffertje werd ge sloten en verzegeld met het zegel van Mgr. Maggiardoom. Alsdan werd het koffertje, na voorlozing van de nota- rieele akte, in een houten kistje in den muur geplaatst, waar (het ingemetseld werd. Nalbij het kistje werd in een loo- den koker het perkament gelegd, waar op de notarieele akte. De werklieden voleindigden alsdan het optrokken van den (binnenmuur, na in 't midden een marmeren steen geplaatst te hebben waarop een groot rood kruis. Na 25 jaar, voor do 'opening van het a.s. Jubilé, wordt eerst de binnendeur geopend, en het kistje met de medail les en de koker met het perkament te voorschijn gekaald en officieel herkend. Hiermede zijn het Jubeljaar en de H. Deur definitief gesloten, en laat het afgeloopen Jubilé slechts achter 'de her innering aan de greote feesten en plech tigheden, die 't vergezelden, aan de' duizenden en duizenden pelgrims, dié' langs de H. Deur de groote Basiliek binnengingen om or te bidden en de groote geestelijke gunsten te verdie nen. Toen de bedevaarders van Milaan aan Z. II." don Paus het artistiek koffertje, nu in den muur gemetseld, aanboden, zei de H. Vader !Ze zullen dit mooie koffertjo begraven, in afwachting - dat ze Ons ook zullen begraven.» Hopen we dat de woorden van Z. H. geen bo waarheid bevatten, maar na 25 jaar de' II. Deur weer moge openen. Het Staatsblad van G Februari kon digt liet volgende Ministerieel Besluit óf; r« Ei* heeft eene uitgifte plaats van postkaarten van 20 centiemen, waarop het krachtens het koninklijk besluit van 17 Mei 1921 ingevoerd postzegel type, in typographic, met 's Konings beeltenis in het groen zal afgedrukt worden. In afwachting van het druk ken der nieuwe postkaarten van 20 centiemen met groenen pos tzegelafdruk, zal de frankeering van de enkele post kaarten van 15 centiemen, die in aan maak waren, aangevuld worden met een maluwkleurigen afdruk van den postzegel van 5 centiemen. De enkele postkaarten van 20 centie men, waarvan de opgedrukte frankee ring op die wijze is aangevuld, zijn gel dig van 15 Februari 1926 af. De nieu we postkaarten van 20 centiemen, en kele en met betaald antwoord, met groe nen postzegelafdruk, zijn geldig van. 1 Mei 1926 af. De in omloop zijnde enkele postkaar ten van 15 centiemen en postkaarten met betaald antwoord van 15 centie men blijven geldig voor hare nominale waarde. Minister Wauters, in een schrijven aan de pers, laat in volgende bewoordin gen weten dat de pensioenwet voor de bedienden zal herzien worden De herziening zal plaats hebben; de kwestie van den ouderdom, op den welken het pensioen zal worden toege kend, die der te heffen bijdragen, die der verworven situaties, die van de tus- schenkomst der verzekeringsmaatschap pijen en die van het toelagefonds, zul len bijzonderlijk onderzocht worden. dit reeds aangevangen werk zal bin nenkort voltooid zijn, en eerst zullen de belanghebbenden worden gehoord. In 1927 zal de toepassing der wet definitief zijn en ik blijf bij mijn ge dacht dat, eens oud geworden, de be dienden hunne dwaling zullen inzien.» Blijkens een officieele mededeeling hadden op 30 November 1925 de veref feningsdiensten der oorlogsschade 1,094 beslissingen uit le voerën van de rechts machten voor oorlogsschade, waarbij vergoedingen toegekend waren van meer dan 500.000 frank. Rond de zeshonderd dier beslissin gen, betroffen vergoedingen van «500.000 frank tot 1 millioen en vijfhon derd betroffen vergoedingen van meer dan 1 millioen. De indeeling van dit laatste getal be slissingen in reeksen vergoedingen ten bedrage van 1 tot 10 millioen, van 10 tot 50 millioen, werd niet gedaan. Zooals te voorzien was zijn de feeste lijkheden der Ceciliafeesten buitenge woon gelukt. Het nafeest van Maan dag was iets bijzonders en voor eene bomvolle zaal (meer dan zes honderd personen waren aanwezig) hebben de uitvoerders van dien waren kunstavond zich zei ven overtroffen. Vele partijge- nooten hebben zich als lid van de Ko ninklijke Harmonie laten inschrijven. Is dit goed nieuws, hetgeen volgt is van een anderen aard. Sedert, le Februari 1neeft het bestuur der IJzeren wegen alle gemeenschap met Brussel in den dag met onze gemeente en omliggende onmogelijk "gemaakt door dat den rechtstreeksehen trein ver trekkend uit Brussel om 10.38 is afge schaft en den trein langs Opwyck ver trekkend uit de Noordstatie om 12,7 thans er om 12.15 vertrekt met dit ge volg dat de aansluiting in Opwyck met den trein naar Aalst niet meer bestaat. Deze laatste heeft Opwyck pas twee mi nuten verlaten als den trein uit Brus sel er aankomt. Dit is waarlijk te be treuren en wij (hopen dat het bestuur ONMIDDiE LIJK orders zal geven om de aansluiting te verzekeren. Op le Fe bruari waren een aanzienlijk getal rei Uit Oostende: Er is nog geen yerandering in den toestand. Het standpunt van de reeders is het volgendeIn den handel wordt in 't al gemeen de overdraehttaks vftn 1 p.h. door de koopers betaald. In ons geval kan er geen twijfel bestaan omdat wij zelf de prijs niet stellen van de visdh. Integendeel, het zijn de koopers die aanslaan. Wat meer is, wij (betalen roeds 1.25 °/o aan de stad en 1 aan de vis- scherskas. De koopers verklarenIn andere ha vens, zooals in Boulogne, IJmuiden, enz., kennen de verkoopers aan de koo pers die, zooals hier komptant betalen, een escompte too van 1 tot 2 Hier bekomen wij niets. Indien de koopers van Oostende visch zonden naar andere mijnen moeten zij de overdracht ook betalen. Waarom zouden de verkoopers van Oostende het niet moeten doen? De prijs van den visch is nu nor maal geworden, daar de reeders de aan komst der schepen regelen en zoodoen de de markt niet overladen. De Oostend- sdhe booten die in den vreemde ver kochten maakten 0,125; te IJmuiden (P.O.) 40.000; 0.143 te Umuiden (P. O.) 25,000; 0.86 te Fleetwood (P.Y.) 38,000 fr. Er wordt vernomen dat de visch in de inlandsche mijnen door de reeders gezonden duurder gaat dan hier. Er zijn reederijen die'spreken van schepen op te leggen en ze nu liever te laten kuisehen dan later; andere zullen doen varen op Engeland en Holland. Frank rijk wordt verlaten voor den lagen frank. De bemiddeling van den lieer minis ter van Ekonomisehe zaken werd inge roepen. werd het kind gesnapt door een eloetri- sdhe tram der lijn 19, die naar de Ge meenteplaats van Laken reed. De watt* man kon onmogelijk in tijds stoppen en liet meisje werd vreeselijk verrnor-. zeld van onder het logge gevaarte opge nomen. Het had reeds opgehouden te leven. Het lijkje werd naar het dooden- huis overgebracht en de politie opcode een onderzoek om de verantwoordelijk heid vast te stellen. Gisteren heeft de politie van het Schipperskwartier te Antwerpen, de handen vol geliad met. een (brutale gauwdief. Deze kerel, Karei W., 43 jaar oud; Goudstraat, te Gent, had na eerst in eenen winkel reeds eenen bol kaas te hebben ontvreemd, bij eenen beenhou wer der Huikstraat, vijf worsten gesto len. Hij werd echter achterna gezet en aangehouden, doch verzette zich als een razende tegen de politie, zoodanig dat deze heel wat moeite had om hem naar l et bureel te 'brengen. Eindelijk daar gekomen, vroeg de schelm eens eventjes naar de water plaats te mogen gaan. Daar maakte hij van de gelegenheid gebruik, om op een i .atform te klauteren, doch viel door een paar ruiten, zoodat hij er mot de boenen door hing en andermaal door de toegesnelde agenten werd gegrepen. Proces verbaal werd ten zijnen laste opgemaakt. Een doode. -Drie 'gekwetsten In de mackienzaal der koolmijn van Horloz,, te St. Niklaas bij Luik, heeft een ongeluk verscheidene slachtoffers gemaakt, waarvan een gestorven is. Eene stoombuis sprong op het oogen- blik dat de werklieden in de zaal wa ren. -Vier werden door den stoom getrof fen cn erg gekwetst een der slachtof fers, «Tan Colon van St. Niklaas, 33 jaar, ongehuwd, bezweek na korte ston den. Een werkman, Frangois Bourqui- gnon. 46 jaar, vader van familie, werd in hopeloozen toestand naar het gast huis gebracht. De werkman Steven werd minder ge troffen, een vier Ie werd licht verbrand. Vrijdagmorgen, rond 8 uur 30, heeft zich een vreeselijk tramongeluk voorge- daan tusschen de Marie-Christine- en de zigers en werklieden ter statie Opwyck j Vauiihiorstraten te Laken. Het 10 ie rig afgestapt voor den trein van Noord- meisje «Teanne D., wonende met hare Aalst ie nemen maar deze was weg. Al ien hebben den weg die een uur en half gaan vergt, te voet moeten .afleg gen. Wie bewerkt zulke dingen?... ouders in de Tivolistraat te Laken, kwam langs dc Waufchierstraat on de middelbare school te bereiken. Willende oversteken naar de Marie-Qhristina.-ir KAMER LVAN DEN ALLEENSPRE KEND RECHTER Rechtdoende in strafzaken, heeft in ha re openbare terechtzitting van 12 Janua ri 1926 het hiernavolgend vonnis ver leend. Parket N. 4451. Griffie N. 65 In de zaak yan het Openbaar Ministe rie tegen N. 95 i.) CLAESSENS Antonia-Ce- lestina, landbouwster, geboren te Aalst den 14 Juli 1872, en er wonende St. Ca- mielslraat n. 50, dochter van Willem en van Claessens Antonia-Celeslina. Beticht van te Aalst op 28 September 1925. A. Melk als voedingsmiddel bruikbaar cn tot den verkoop of de slijting be stemd, te hebben vervalscht of doen ver- valschen. Bovendien B. Die vervalschte melk te hebben verkodht of te koop gesteld we tende dat zij vervalscht was. GEZIEN de stukken der Rechtsver volging Na voorlezing gedaan door den grif fier van hei Proces-verbaal GEHOORJ) de getuigen in hunne venklaringen onder éede GlElHOORD de verdachte in hare antwoorden en verdediging GEHOORD liet Openbaar Ministerie in zijne voordracht der zaak en in zijnen eiscli OVERWEGENDE dat het is bewezen door de behandeling der zaak ter terecht zitting dat beklaagde zich schuldig heeft gemaakt aan de (haar te last gelegde en hierboven sufo littêris A cn B omschre ven feiten. OVERWEGENDE dat de vcrscheido- ne feiten hierboven vermeld sub litteria A en B de uitvoering zijn van EEN o»: geoorloofd besluit; dat zij in zoodanig verband staan dat sdj als ééne voortgezet te handeling moeten beschouwd worden. Dat derhalve, wegens die feiten, slechts EENE straf behoort te worden uitge sproken. Dat artikel 500 van het wet boek van strafrecht, de toe te passen itrafbepaling is. GEZIEN de 'hiernavolgende ARTI KELEN, door den voorzitter ter zitting aangeduid Wetboek van rechtspleging in strafzaken, art. 194 Wet van 24 Juli 1921, art. 1. Wetboek van straf recht art. 40, 500, 502. De Reohtibank, rechtdoende op tegen spraak, verwijst beklaagde, hoofdens fei ten, A en B samengevoegd, in eene geld* boeten van drie honderd frank, welke met twintig opdeciemen verhoogd negen hond'erd frank bedraagt en in de ge-, rechtskostcn begroot in hun geheel op honderd acht en zeventig frank tachtig centiemen. i Beveelt dat liet vonnis zal worden aan geplakt en gedurende tien achtereenvol gende dagen aangeplakt blijven aan de bijzonderste ingangsdeur 1. Van liet stadhuis, 2. van de parochiale kerk van Aalst en 3. aan de bijzonderste ingangs deur der woning van beklaagde. Beveelt dat het vonnis in twee achter eenvolgende Zondagsnummers zal inge- lascht worden in het Nieuwsblad o Dq Volksstem te Aalst verschijnende Dit alles ten koste van beklaagde VERSTAAT dat bij gebreke van lx> taling binnen den door de wet bepaalden, tijd, de uitgesproken geldboete zal kun nen VERVANGEN worden door t-enë gevangenisstraf van (twee maanden} lees drij maanden. i [Het Openbaar Ministerie wordt mei de uitvoering van dit vonnis gelast. Aldus GEWEZEN EN UITGE SPROKEN IN OPENBARE TE RECHTZITTING van twaalfde Janua- ri 1900 zes en twintig, alwaar aanwezig waren de Heeren Geerinckx, alleen'och t- sprekend rechter Heyn deriekx. sr.bsti- tuut-prokureur des Konings; Ghy-ens, boventallig griffier. (get.) Geerinckx, Gihyscns. Eensluitend afschrift afgeleverd aan' het Openbaar Ministerie. De Iloofdgriffier der Rechtbank. VICTORS,

De Volksstem | 1926 | | pagina 1