Brief uit Congo SCHATKISTBONS 0 t.b. 11 NAAR LOURDES Priesterlijke Iienoemiagea Donderdag Febr. 1926 De Amerikaansche taksen op oirze kanten EEN GEWOONTE Het grootste bestuurbaar luchtschip van de wereld Het Duitsch-Ilaliaansch geschil Hel geschil in de vischnij verheid Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXII0 JAARGANG NUMMER 36 I 5 Centiemen Wekelijks Oj75 Uitgever J. Van Nufïel-De Gendt H. Adolf Zon op 7,08,ondero,02 Nieuwe Maan den 12 Publiciteit bulten het Arr. AALST Agentschap S-iavas Adolf Wlaxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, Lon dres E# C. 4 De Katholieken vermelden als vrucht van hun arbeid in 1924 60.769 doop sels; 8.597 (kristene huwelijken 4.589.713 communiën. Deze uitslagen bewijzen genoeg Nota. Op 1 Januari 1922 bevonden zich in Congo (60 maal Belgie als opper vlakte) 9.641 blanken, waaronder 5.618 WOMB ALT, Nieuwjaar 1926. We zijn het nieuwe schooljaar [be gonnen met 880 negertjes verdeeld in 350 meisjes, die 'het gebouw door de zus ters bediend, betrekken, en 530 jongent jes aan mijne zorgen toevertrouwd. Plaats in klas. slaapzaal, kapel he laas plaats en middelen ontbraken zooniet had ik er graag meer, ja veel meer willen en durven aannemen on dervinding heeft mij geleerd dat de wel doeners in Belgie (Aalstonaars voorna melijk) hegrijpen dat de missionaris zich waarlijk opoffert voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der inlanders en daarom edelmoedig door hun aalmoes en gebed den zendeling steunen. De ur ine gegeven is Gode geleend liet geld wordt er geplaatst tegen 100 en nog meer... Wellicht zal iemand më vragen hoe het komt dat ze zoo talrijk zijn aange komen! Aangekomen en... én aangeno men, ja en nog zag ik me verplicht cone keus te doen, en menig kind beteu terd, zelfs mistevreden te moeten door sturen. Een jongentje, 12 jaar oud, kwam op ne morgen op den post., hij en zijn mak kertjes ze waren twintig in getal echte broussekin derenze hadden 100 km. afgelegd bedeesd, en toch Pater we komen u iets vragen. Vriendjes ik ken u niet. Wie zijt gij We zonden' gaarne kinderen van Nzambi wordenen vragen dus om ver blijf op den missiepost. Eer ge het H. Doopsel ontvangt, dient ge hier twee volle jaren te verblij ven om onderricht te ontvangen ge durende de vacantie mag men natuur lijk naar huis maar dit jaar kan ik u onmogelijk aannemëiï ik ben dood arm, heb geen plaats meer, en... Pater, a.u.b. stuur ons dan 'eeri catechist, (Tie ons zal leeren' God bidden en beminnen Niet ver van het dorp v/aar we wonen, veiiblijven ook blanken, zo zijn ver uit zoo lief niet- als gij, ze ge ven ons wel mooie kleeren, tabak en nog meer, maar... Tiet protestantisme heeft ongelukkig lijk toegang gevonden in Congo En- gelschen. Zweden, Noorwegers, Ameri kanen, zijn er met hun vrouw keenge- reisd. Aan geld ontbreekt het hun niet, zo worden rijkelijk en werkdadig ge steund door hun landgenooten ge weet dcor ondervinding hoc verleidelijk het gold is ze maken heftige en spijtige concurrentie aan den missiona ris, en heiemmeren dikwijls het geeste lijk en tijdelijk welzijn der negers, door het ongeloof dat zo daar versprei den Ik zal u volgens heel officieeïo stuk ken en statistieken enkele cijfers geven, waarover ge zelf kunt oordeelen. 1. In 1924 bezetten de protestanten 127 posten met 653 zendelingen man nen en vrouwen, uit 25 verschillende ge nootschappen. De katholieken bezetten 161 posten (152 in 1923) met 1013 leden, 730 priesters cn broeders, en 283 zusters. 2. De protestanten beschikten over 4528 inlandsch personeel de katho lieken hadden als helpers 7420 catechis ten en onderwijzers. 3. Bij dc protestanten waren ëf 59.486 gc-doopten en 4-2.791 geloofsleerlingen bij de katholieken 381.012 kristenen, E14.763 catechumenen. 4. De protestanten houden 2550 scho len met 74.632 leerlingen; de katholie ken in 1923: 2096 scholen met 59.832 leerlingen. 5. De protestanten hadden ter hun ne beschikking 21 geneedheeren, 31 zie kenverpleegsters, 101 inlandsche trainde -helpers, 18 hospitalen, 60 dis- pensaïres met 288.257 (behandelde vallen. De Katholieken beschikken övér geëri 'enkel geneesheer, doch veel paters en 'zusters hebben hun diploma der trop'eale geneeskunde. Ze bezitten 257 (hospitalen, lazaretten of dispensaires, cn' vermelden 1 miïTioen verpleegde zieken in 1923. Een groot hospitaal is in' opbouw te Kisantu, waar op initiatief, en leiding 'der Kath. Universiteit van Leuven, en kele geneeslieeren zich zullen bevinden 'om ter plaatse de ziekten van Congo te 'onderzoeken en bestudeeren, voorname lijk dc slaapziekte. v 6. De protestanten kondigen een aan groei aan van 9259 nieuwe communi canten in den loop van één jaar. H. Sakrament zioli bevond bleef ge spaard, al '*t overige: communiebank, kruisweg, preek cn biechtstoelen 't was allemaal versplinterd. Wat nu gedaan Geen moed verloren, den volgenden dag doorloopt de missionaris de omlig gende dorpen inde duivel is woe dend op de kristenen, zegt hij, hij heeft De Diocesane Bedevaart van het Bis-Beide treinen vertrekken uit Lour des dom 'Gent. zal dit jaar een (bijzonder ka-cp Donderdag 23 September in den lakter hebben. Er zullen inderdaad twee j voormiddag. Beiden volgen denzelfden, treinen zijn waarvan reisweg en datums weg tot Juvisy (Parijs). Van daar zet do belgen en 4.128 vreemdelingen. Men re- zich willen wreken en onze kerk ver kent er 1 katholiek missionaris op 10 woestde missionaris is arm en.... in- blanken; 1 protestansdh zendeling op 14 blanken. *5 Maar toch edelmoedigheid, getrouw heid, erkentelijkheid huist er in de har ten der zwarten. Fens kwam 'n protestansch zendeling in 'ii dorp, hij ondervroeg het dorps- dien ge eenë kerk wilt, we moeten er ecne bouwen! Wel, dit zijn mijne... voorwaarden: geen loon, geen rust, ge moet zelf uw voedsel en uw gereedschap meebrengen, morgen vroeg begin ik ieder is vrij De volgenden morgen stonden 120 man te wachten, bij zonsopgang, naai1 hoofd, bezocht enkele der voornaamste de missionnaris Er werd gewerkt; om notabelen en vernam alzoo den elf uur komt er 'n groepje van twintig grooten invloed van Honoré. de catechist van liet dorp. Even nagedacht, deze werd uilgenoo- digd. Honoré, ge werkt hier flink I jongelui aangeloopen: «Pater, wij ook willen helpen doch wij konden niet vroeger komen, zie: wij werken op 'n kwart uur van hier in onderneming; onze rusttijd brengen we hier door aan thans zijn vastgesteld. De eerste trein, of roze trein, vertrekt op WOENSDAG 15 SEPTEMBER uit Aalst en doet de reis over Gent-St. Pie- ters, Oudenaarde, Kortrijk en Lisieux, met bezoek aan de Heiligdommen van de H. Theresia van het Kindje Jezus in deze stad. Het aantal plaatsen in dezen trein is beperkt. ziekeiitrein langs de ringbaan zijn weg voort naar Belgie om den Vrijdag rond 3 ure 's namiddags te Aalst aan te ko-> men. De roze trein rijdt naar de statie van Quai d' Orsay (Parijs-stad), alwaar liij rond 5 ure 's morgends aankomt. Per autobus worden de bedevaarders naar de beroemde Basiliek van diet ff. wordt geacht en bemind, dat vraagt u't wei<k; 't middagmaal gebruiken we De tweede trein, 'uitte trein, vertrekt Hart ran Monimartre gevoerd, alwaar op DONDERDAG 16 (SEPTEMBER, 'eene plechtige Heilige Mis van dank- Deze trein is do ziekentrein en doet;zegging zal wordon opgedragen. Na de rechtstreeks de reis naar Lour- godsdienstige plechtgheid, kort bezoek des. Wij rekenen dat dit jaar wederom j per autobus aan de merkwaardigheden een 125tal zieken de reis zullen kunnender stad en rond 11 ure vertrek naar mede maken. laten de geldmiddelen Belgie. Deze trein zal rond 7 uio 's het echter toe, dan kan dit getal nog avonds te Aalst aankomen, vermeerderd worden. Het hangt dus af veel krachtinspanning, en a propos (de catechist keek verwonderd hoeveel betaalt u de missionaris Maar, Mijnheer I Wel, zonder omwegen... wilt ge bij mij komen, ik schenk u 'n splinter nieuw costuum, 'n mooien hoed, en daarbij 400 fr. per maand. Aangeno men 4Ö0 fr. per maand, en..."; 'de oögen van Honoré dwaalden een oogenblik, en rechtstaande., orri (heen te gaan. Mijnheer, ik verkoop mijne ziel on mijn geloof niet voor wat geld en wat prullen. Met uw loon kunt gë niet leven» Dankbaarheid is '"n heilige plicht! Wanneer ik zeven jaar oud was, doolde ik, verlaten door mijn oudei's, vervolgd en geplaagd door mijn dorpsgenooten in 't woud de too venaar had 'n'kwaad lot op mij geworpen ik werd er ziek, en zeker ware ik er gestorven, toen 'n missionaris langs daar heen kwam, mij ne wonden wasdhte cn verzorgde en mij medenam naai' den missiepost. Ik ver kleef ei' drie jaar, zonder cenige onkos ten van mijnentwege. Uit eigen bewe ging heb ik het H. Doopsel gevraagd, en nu acht ik het mij 'n dierbare plicht te ijveren opdat mijn landgenooten kristen en beschaafd zouden worden. Dit zeggende, verliet Honoré den protestant; en wijdt zich toe sinds jaren, in de nederige post van catechist op een dorp, maar is bemind en geacht door den missionaris en zijn dorpsgenooten. Die buitengewone toeloop van kinde ren deed me dus uitzien naar middelen i er dient nlaats gemaakt, veld (bebouwen met maniok, rijst enz. Gehouwen met sen cn optimmeren, de kerk yergroo ien Ja, ik tub het altijd "gedacht* hoe meer hij-weet zoowei op ntoll -etued! als op tekniseh gebied, des te meer dienst hij zal bewijzen. Ik bezit maar één hoofd, maar tien vingers, die zul len we gebruiken de duitschera on der den oorlog ondervonden dat ze sterk en (behendig zijn! Eerst moe ten we land klaar makenwel dan wordt ik houtakker! we beginnen met. 'n (boseh uit te roeien, heel eenvoudig: de groote hoornen worden omgehakt, de negers kennen dat stieltje fijn, 't is 't werk der groote; het struikgewas wordt in brand gestoken, de assche dient tot meststof. De neergehakte boomen worden in planken gezaagd en te dro gen gesteld. Intusschen zijn andero zwartjes bezig steenen te bakken! ze drogen en harden in de zon... en dan aan ''t bouwen, eenvoudig weg, maar toch keurig en smaakvol. En dal alles onder de leiding van... 'n ondernemer, ■aroliitekt, uw dienaar ondergeteckende, Rechtuit gespróken, 't is soms om er zot van te wordon, al die kopbrekerij. want daarnevens moet ik klas geven 'zorgen voor de keuken, denken aan zieken" en gekwetsten, 't bijbrengen en aanvoeren van materiaal.... maar en fin. 't is ter eere en glorie Gods. En toch, het werk vordert... stilaan! Weihoe zult ge vragen. Er zijn ede le zielen in Aalst, ja 't is waar, maar er zijn er ook in Congo. Wilt g'een staaltje?. Op 'n namiddag was er 'n groot onweder losgebroken, zooals dat alleen in Congo overkomen kan; het bliksemde, donderde, regendehet woud kraakte en zuchtte "van de tegen elkaar* geslagen (boomstammen, plots 'n gewel dige bliksemflits.... 'n oorverdoovende slag gevolgd van 'n droevig gekraak en gekreun de kapel is getroffen en in eengestort; alleen hot altaar, waar' het straks op terugkeer,» en de koene jon gens namen tot kwart voor een uur de plaats in, dan op een drafke keerden ze terug naar hun eerste werk. om 's avonds onmiddelijk terug te 'koeren na 't afgemaakte dagwerk. (Zeker, 't is geen juweeltje als iSint Jozefscollege nocli geen machtig ge bouw als Sint Marten... maar is dat niet edelmoedig: ik ben overtuigd dat ik in Aalst ook menig helper vinden zal die mij steunen en helpen wil. D. Van Malderch, S.-J. Missionaris. Wombalie-via BanduÜu, Belgisch Congo. (Morgen vervolg.)1 van de milddadigheid onzer diocesanefl. Andere bedevaarten hebben gewoonlijk slechts 5 per honderd van het aantal be- het bestuur van de 'Z.E.H. Kanunnik' devaarders als zieken mede te voeren. Van den Gbeyn. die ook roeds onzo De Diocesane Bedevaart van het Bisdom vroegere bedevaarten met weergaloozen Gent neemt dit aantal edliter tot 15 iever en vol overleg wist te begeleiden, per honderd. Onzen achtbaren lezers, die voornc- De twee treinen vervoegen elkander mens zijn, de heiligdommen der II. The-* te Bordeaux den Vrijdag morgend, ahresia. van het Kindje Jezus te Lisieux eri. waar er een oponthoud is van drie uren. van O. L. Vrouw van Loui'des te. gaan Beide treinen zullen in. den namiddag bezoeken wordt dit jaar dus eene eenige te Lourdes aankomen. gelegenheid aangeboden.. Behalve de gewone "godsdienstige Verleden jaar vertrokken wij met on- plechtigheden te Lourdes, worden voor geveer 1000 bedevaarders. Hopen wij dit jaar nog voorzien.l.Een bezoek aan de Jat dit getal thans nog overtroffen wor- laatste rustplaats der deelnemers aan (]e tot heil onzer zieken en tot meerdere vroegere bedevaarten, te Lourdes ovcrle- oer en glorie van O. L. Vrouw van den. 2 Eene plechtige H.Mis in de paro- Lourdes, chiale kerk van Lourdes en 3. eene open-1 Uit (het antwoord dooi' M. Vandervel- de, minister van Buitenlandsche iZaken op de vi'aag van volksvertegenwoordiger Rubbehs bleek reeds dat de voorgeno men taksverraeërdering niet toqpasse- lijk zou zijn op de met de hand ver vaardigde kanten. Hierbij kunnen wij nog mededeolen een cablogram door de Amerikaansche ambassade te Brussel ontvangen: «Het (Belgisch) departement van Buitenlandsche Zaken heeft bericht ontvangen van wege de Amerikaan sche Tariff Commission dat het onder zoek voorgeschreven, aangaande de kan ten geen betrekking heeft op de hand- kan ten en dus die Belgische nijvetheid niet kan deren. Uit goede bron vernemen wij nóg dat de voetetappen worden gedaan om voor de handkanten een tariefvermin dering te bekomen, nl. om in de plaats van de huidige taks van 90 den ta rief van 1914 (60 te bekomen. luchtmis aan het. gedenktecflcen der Ver bondenen. Voor den terugkeer ls de reiswijzer voorzien als volgt IS D£ PLAATSING VAN BESCHIKBAAR GELDIN gedisconteerd 03 6 maand Men seint uit New-York dat een reu- zenbestuurbaar luchtschip gaat ge bouwd worden. Het zal een capaciteit van 6.500.000 kubieke voet hebben en een lengte van 150 voet, het is te zeg gen dat het bestuurbaar luchtschip drie maal de Shenandoah zal kunnen bevat ten en clat het 200 voet langer zal we zen. In ónze afmetingen zal de «G. Z. J.» aldus de benaming van het nieuwe luchtschip, dus eene lengte lielbben van 259 meters en een inhoudraaat van van 187,297 kubiek meters. Het bestuurbaar luchtschip zal in twee dagen over den Atlantteëhen Oceaan varen en honderd passagiers met hun reisgoed en bevoorrading ver voeren. De snelheid zal wezen 75 mijl per uur. In oorlogstijd zal het luchtschip 20 strijd vliegtuigen kunnen vervoeren". Dc Diocesane Bedevaart staat ónder Voor alle inlichtingen betreffende dë bedevaart wende men zich tot Mevrouw. Modeste Cercelet, Dendermondsdliea. steenweg, 52, Aalst. IN DEN PUmOHEN RIJKSDAG. DE REDEVOERING VAN: M. STRESBMANiN, ALS ANTWOORD OR MUSSOLINI'S REDE. Berlijn, 9 Fefcr. Bij do opening van den Rijksdag, werd door M iStresemann volgende be langrijke redevoering uitgesproken De verklaringen door den Jtabaan- söhen premier, Zaterdag avond in de Italiaansche Kamer van afgevaardigden afgelegd, zijn van grooten invloed op do verstandhouding jegens Duitsdhland, maar ook op den internationalen poli- tieken toestand. Er zou aanleiding zijn om de rhetori; sche uitbarsting van Mussolini op dezelf de wijze te beantwoorden, maar de Duit- sefce regeering zal zic-h er niet toe laten verleiden om den heer Mussolini te vol gen in den toon die meer op opwinden de vergaderingen dan op rustige politie ke gezichtspunten is afgestemd. Wij zullen de nuchtere feiten liever laten spreken. Bij het feit dat (Zuid-Tb rol bij Italic ingelijfd is leggen wij ong neer en wij zullen de Italiaansche souvo' reiniteit over dit gebied steeds eerbiedi gen. Er bestaat echter niet alleen een internationaal recht maar een interna tionale moreel. (Bijval) iStresemann leest nu de plechtige ver zekeringen van koning Victor en offi- cieele Italiaansche regeeringspersonen voor, waaruit (blijkt dat den Tyrolers bij hun intrede in den Italiaanschen Staat beloofd is dat zij voor him oude cultuur niets behoefden te vreezen en in 'liet be zit blijven van hun .Duifsche scholen. In tegenspraak met deze beloften heeft hot fascistisch regiem niets onbeproefd gelaten om een systematische Italiani- seering van het betrokken gebied doer to zetten. Dit feit wordt door de openbare meening in de gelieele wereld erkend en ook Mussolini lean het niet ontkennen. Daartegenover staan weer de overdre ven en onware berichten omtrent hei verbod van Kerstlboomen cn do voargC; nomen verplaatsing van liët standbeeld van Walihen von dor Vogelroeidc uil Bozen De Duitedhe regëering betreurt deze berichten ten zeerste en heeft harer zijds aan de pers in het algemeen een aanmaning gericht om' toch voorzichti ger te zijn mot dergelijke tendenz- nieuwsjes. Het vermoeden, clat deze bc-riehten door aanstichters in omloop zijn ge bracht, is misschien niet geheel onge grond. Deze op zichzelf slaande feiten veran deren echter niets aan het feit dat da pogingen tot Italianiseering eener oud- Duitsdhe bevolking krachtig aangepakt zijn. Als reactie daarop is inderdaad te Munchen ec-n beweging ontstaan dia oh middellijk tegen die pogingen tracht ie te gaan. Achter deze bewëging staan, ech' tor noch de Beiersdhe regèering noch of, ficieele Duiteche persoonlijkheden' De Duitsclie regeering kan er weinig aan doen als een paar dozijn particulie ren te Munchen op eigen houtje de rich ting der 'buitenlandsche Duiteche poli tiek trachten aan te geven, maar zull^ onverantwoordelijk gedoe had geen aan? leiding mogen worden voor den Italiaan schen prémier om tegenover onzen ge zant te Rome te dreigen met een verbod der invoer van Duiteche goederen cti zelfs een algeheele- (boycotten van den Duiteöhon handel als deze dingen niet moeten ophouden. De Duiteche regeering Iaat "zich niet het recht betwisten de moreele en intcL lectueele rechten der Duiteche minder* beden in den vreemde te verdedigen'. Zooals wij de rechten der nationale min* dorheden, in onze grenzen liggende, wil len beschermen, zullen wij ook in den' Volkenbond tusschenkomen 'ton gunste dor nationale minderheden. 'Zijne Hoogw. deBisschop heeft on derpastoor benoemd Te Stekenc, den E. II. Van Sovc, id. te Caldkente Calöken den E. H. Van; der Meersch, id. te Sarlardingete Melse- le, den E. H.-Sergeant, (krijgsaalmceze* nier. ER IS NOG GEEN OPLOSSING. 4 Oostende, 9 Febr. Gisteren had een nieuwe vergadering plaats op het stad.- huis. Zij werd voorgezeten door Dr. Mo*, rcaux, burgemeester, bijgestaan door dó leden van liet schepencollege, volksver-i tegenwoordiger Bacls, MM. Genin, af*, gevaai'digde van den minister van geldi, wezen, Velihof, bestuurder der visdli* mijn, Jooris rekenpliöhtige. Tal van roo* ders en vischkoopers waren opgekomen^ M. Genin hield staan dat de taks dooit niemand anders dan door de koepor! moet betaald worden". i In naam van de vischkoopers, steld! M. C. Willems voor de laks door. de (bei* dc partijen elk voor de helft te doen be talen. Doch de reeders verklaarden on mogelijk too to kunnen geven. Tot dusver dus de zaak.

De Volksstem | 1926 | | pagina 1