Oud Speelgoed Thé ChambArd Eene ernstige zaak Doodelijk werkongeluk fe Gioleek Een vruchtbare razzia Loodsjeerling verdronken Drama der zinneloosheid De vergiftigingszaak van Vyve Sl Elooi Valschmunter geknipt Altijd onvoorzichtige!! Oneerlijke gasten liAiiïMi De Biusselsche gauwdieven Een doodrijder le Wneslwezel Doodelijk ongeluk Munitic-s voor de Soviets Taks voor draa'dlooze onlvangstposlen Otters in de Schelde PriasCarol van Rumeiiie SENAAT VERSTOPPING Verleden- weck werd in de statie van Koose nducl een wagon suiker aangesla gen door de douanen. De wagon was uk jielgic verzonden, doch op den vradht- briei" jóaud dat de wagon Oiiili-salpeter Kr wordt; nu ieverig gespeurd; hoe de in den steel zit. Onze Staatsspoor- v. v daar groot belang bij, ddat de aangever vao den wagen door de douane aansprakelijk is gesteld. Maar tic liollantische spoorwegen willen nu op hunne beurt de Belgische spoorwegen verantwoordelijk stollen. Zoodoende zou den onze spoorwegen ccn geldboete van 30.000 guldens aan den- Hollandschen Staat moeten betalen. Kr wordt nu een uitgebreid onderzoek ingesteld om de zaak in het reine te brengen. Daartoe is deze zaak in banden Aan de Belgische Regeering gegeven. IIoc de zaak zal af.oopen is nog niet bekend. Intussehon is bet toezicht aan do grenzen danig verscherpt en worden alle-wagens niet de meeste nauwkeurig heid onderzocht. Wanneer onverhoopt ons land die boete moet ibetalen, dan zal zeker tocli .wel. een .streng.onderzoek plaats hebben, welke ambtenaren dien Avagon hebben verzonden en verzegeld. X Tn een fabriek is Maandagavond een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Drie werklieden stonden op een rollende brug toen zij plotseling een val deden en van een hoogte van 5 meter neerstortten. Ken hunner, Van den B., wonende te Tweebeke, lag bewusteloos op den grond, met een gapende wonde aan 't hoofd. De twee anderen werden zwaar gekneusd en klagen over inwendige pijnen De drie slachtoffers werden ijlings overge bracht naar 't ziekenhuis, waar Van den B., spoedig bezweek. De toestand der twee andere werklieden wordt niet als gevaarlijk beschouwd. De politie heeft 'n A-oorloopig onderzoek geopend, en men verwacht het Parket. Men gist naar het incident, dat den val der ongeluk- kigen heeft veroorzaakt. SPA ANSCHE GATTWD [EVEN Dinsdag morgen werd door den rech terlijken dienst van het parket een vruchtbare razzia gedaan in liet Ant- werpsoh havenkwartier. Er werdon een achttal Spanjaarden aangehouden, wier middelen van bestaan maar duister wa ren. Bij nader onderzoek werden er zes 'opgesloten om over de grenzen te wor den gezet, daar ze zonder middelen van bestaan waren. Twee anderen echter werden in ver zekerde bewaring gehouden, want men ■had hier te doen met twee gauwdieven. In bun bezit werd een zijden bloos ge vonden die voortkwam van den diefstal in don nacht van 23 op 29 Januari ge pleegd in het huis, n. 42, Eieren markt. De rechterlijken dienst zijn onder zoek voortzettend'heeft-in den namiddag! verscheidene huiszoekingen gedaan die echter niets bijzonders hebben opge bracht. Verleden nacht beeft een droevig on geluk plaaks gehad op nummer 14 der A ntwerpsclc dokken. De genaamde Arthur Lenaers, 29 jaar oud, woonachtig Violetst-raat, 11, na over een paar rijntassen te zijn ge gaan, klom op de brug. Daar moet hij denkelijk zijn uitgeschoven, zoodanig dat de man viel, 0(p een der rijnkassen terecht gekomen en verder in het wa ter, zonder nog boven te komen.Dadelijk is men aan bet dreggen gegaan en tegen den morgen werd het- lijk van den on gelukkige opgevischt en naar het doo- denliuis der Korte Dijkstraat gevoerd. Volgens een bericht uit Moskou, heeft aldaar in een kliniek een krankzinnige arbeider, die daar verpleegd werd, twee géneesheeren met revolverschoten ge dood en eer. derden geneesheer zoo ern stig verwond, dat men voor doodelljken afloop vreest. De moordenaar schoot zich daarop een kogel door het hoofd en was dade lijk dood. Hij bleek in het bezit te zijn van drie revolversj eén dolk en een scheermes.- - Ook -vond men in een zijner zakken een brief, waarin hij verklaarde de ge- neesheeren te zullen ombrengen, omdat zij hem niet konden helpen. Zooals men weet heeft de hoevemeid Maria Del motte volledige bekenten ssen afgelegd en verklaar waar zij liet ver gift gehaald had, namelijk bij een apo theker te Thielt, en waar het verborgen was. Het vergift werd op de aangeduide plaats op een staander in den koe:stal. ontdekt. Dees dagen werd de grftmeng- ster die zich onverschillig aanstelt, op nieuw voor den onderzoeksrechter ge bracht. Men toonde haar het bedoelde pakje, genoeg vergift bevattende om verscheidene menschenlevens te vernie tigen. - Op het oogenblik dat men vroeg of het wel dit pakje was, gebaarde zij het van dichtbij te willen bezien, snapte het vast en slokte op hetzelfde oogenblik eene hoeveelheid van dit vergift in. On middellijk werd een geneesheer ontbo den die haar een tegengift deed inne men. Daarna werd de feeks opnieuw naar het gevang overgebracht. Tot nu toe weigert zij te zeggen waarom zij men sehen en dieren op. de hofstede vergif tigd heeft. Heeft zii gehandeld uit wraak tegen den landbouwer omdat de ze 'haar eens doorgezonden had of beeft men hier met ëene waanzinnige te doen? Dat zal het onderzoek moeten uitwijzen. Een Joegoslaaf, Mate C., wonend te Watermael-Bosehvoorde, kwam Maan dag bij een wisselagenf te Brussel om elf briefjes van 1.000 dinars te wisselen. Het waren valsche briefjes en de policie kwam den Joegoslaaf bij den kraag vat ten en opleiden naar de Groote Wacht. Mate O.., verklaarde de elf briefjes ge kregen te hebben van twee landgénoo- ten, wier naam en adres hij opgaf. De policie ging naar de aangewezen woons ten, doch de twee (bedoelde personen had den al de plaat gepoetst. Zij worden op gezocht, terwijl.Mate voorloopig vast zit in 't gevang te Vorst. Mej. Antoinette D./ilit do Planten- traat ie Brussel, die Maandag namid dag op de Adolf Maxlaan van een in gang zijnden tram sprong, gleed uit en viel. Zij bekwam kneuzingen over heel het liefhaam en werd bewusteloos naar St. Jansgasthuis ovérgebraeht, waar haar de noodige zorgen verleend werden. Bij het eindigen Aan den arbeid, aan x— boord Aan de stoomboot «Yildun». meerd aan afdak 10 der Horbouville- kaai te Antwerpen^ werden aan wal ko mende dokwerkers eens nader onder zocht door den policie-agent Tyssen. Vijf hunner werden in liet bezit .gevon-1 den \ran voorwerpen, die zij aan boordj van het setup ontvreemd hadden; het legermuseum gebracht, waren potlooden en rollende docame- er w;] ontroèrde en erkon. tere. Huiszoekingen werden dadelijk brengen aan n] llege-llen gldaan hij de verraste dokwerkers, en (dieJondel, deze roemrij,ke vaandels heb- bij een hunner werden nog een lbcn-^treden. Velen hunner zijn ge- Zitting van Dinsdag 9 Februari. 1926. De zitting geopend te 2 uur, ender voorzitterschap van M. BR UN ET. M. D;E VOORZITTER staat recht en zegt dat op ditzelfde oogenblik een groote plechtigheid" plaats heeft. De (vaandels der afgeschafte regimenten Proef eens de lekkere BOTEPSPE- CZJLOÖS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk fijn door AUGUST SNIEDERS. 1ste Vervolg. Waaraan dacht de knaap, die op dat oogenblik niet schoen te gevoelen, dal zijn vuurroode heus en zijn paarsblau we wangen tintelden van koude Bartje dacht aan 't geen de kinderen van Balck hem gezegd hadden 'J binnen eenige dagen feest zijn in hun 's vaderhuis. Vader Black had de rijke meisjts en do rijke jongens van het dorp verzócht, de dochterkens van den predi kant, den zoon van den burgemeester, het dochterke van den kantonrechter, en nog zooveel anderen maar allemaal vriendjes van lnm oudsten broer Wil: ïem. En als het sneeuwde, zou men dej namiddags met de slee naar het hooger- r>p gelegen dorp rijden, om tegen dei] avond terug te zijn en nu, nu sneeuwde 'f En de twee kinderen had den in de bandjes geklapt Aan vreugde; doch Bartje bleef stil. Hij luisterde wa terlandend toen de kinderen zeiden dat nun warme punch zou drinken en wa felen eten, en dak dc kinderen mochten opblijven om mee te smullen. Maar, zeide 'het meisje verschrik kelijk naïf, maar uliê Truike wordt niet gevraagd; dat past niet, zei vader. En waarom niet had Bartje ge fcegd. De genaamde Jan Brems, wonende uoïlystraat. keerde met den tram 49. aan do .Beui's genomen, huiswaarts. Hij stond op het platform. Toen de man in de Rogierstraat afstapte bestatigde hij de verdwijning van zijne brieventesöh, in houdende eene som A7an 600 frank. H. Laurent Lepoutre van Wattre- loos (Frankrijk) op doorreis te Brussel, is tussahen de Zuid- en Noordstaties, terwijl hij op 't platform van een tram stond, ontlast geworden van zijne brie- ventesch met 650 frs. en zafkenpapieren. Een erg ongeluk gebeurde Zondag avond tusschen Gooreind en Brasscihaet- Polygoon, ter hoogte A'an den ingan, van het kasteel Koch. De genaamde Knaepen, van Gooreind, reed per velo over den steenweg; zijne vrouw zat ook op den ATelo. Onvoorziens werden zij om vergeworpen door een aansnellenden auto. De slag moet hevig geweest zijn; de atouw werd van den steenweg in de gracht nevens dc baan geslingerd terwijl de man eenige meters werd medege- sleurd De autovoerder 'doofde zijn licht en reed door, de slachtoffers aan hun lot overlatende Knaepen en zijn atouw werden zwaar gewond opgenomen en naar huis ge voerd. Iïun toestand is zorgwekkend.IZe zijn deerlijk gesteld. Ze zijn onlangs eerst gehuwd. De (gendarmerie, op de hoogte gebracht, gejukte er nog denzelf den avond in den autovoerder op te spo ren. Hij werd aangetroffen aan het Tol kantoor te Wuestwezel. In een werkhuis te Jeumont was men bezig oudijzer te doen smelten, toen een gashouwitscr ontplofte. Het gas ver spreidde zieli door heel''de fabriek en de werklieden vluchtten ijlings weg. De ge naamde Felix M olie,'50 jaar, werd eoli- :er omgeworpen en bleef liggen. Het duurde nogal geruhiVéh tijd eer men den ongelukkige kon weghalen; Men slaagde er nog in zijn (bewustzijn op te wekken, doch het slachtoffer bezweek al gelijk eenige uren later. De Duitsohe vrachtboot «Horahland» heeft 's nachts op de rede A an RcAral zijn lading gelost en aan boord gebracht van den ijsbreker Ermèk Die lading be stond uit ontploftiügstoffen en oorlogs materiaal, bestemd voor de sovietsropu- bliék. De Ermak begeleid door een anderen ijsbreker, de O'ktiarr is daarna afgevaren naar Cronstadt. Op liet levCn der Estihjandsdhe ambtenaars die gelast waren mot liet toezicht op de cveilading. was een bijzondere verzeke ring aangegaan. pakken potlooden, dragende hetzelfde merk, dezer in hun bezit gevonden, aan geslagen. De policie heeft proces-verhaal opgesteld. Het beheer van Telegrafie en Telefo nie herinnert er aan, dat de eigenaars van een draadloozen onlvangpost de taks voor het jaar 1926 onverwijld moeten storten op postcheckrekening n. 5030 A^an den boekhouder der telegrafie, te Brussel (Centrum). De otter is een groote visefryerslinder en is daarom een geduchte vijand der vissehers. Nu komen weer vele exempla ren van dien lastigen gast voor in de .Schelde, tusschen Audenaarde en Avel- gem. Bij het kasteel van den h. Ghel- hiick, te Elsegem, konden talrijke, ot ters afgemaakt worden. Zondag werd een van die visdhliefhobbers tentwage- steld in de Statiestraat le Audenaarde een reusachtige kerel, gedood door een jachtwaker van 't A'oornoemde kasteel. Ja, zei de jonge Balck, broer Wil; lem had er wel op aangedrongenmaai vader zei dat hij zidh met uliê Truike niet meer op te houden haddat er toch geen oog vet op zat. en dat hij trouwen moest met de dochter van den rechter en daarom wil vader niet dat uliê Truike in ons 'huis komt. Dat. trof Bartje; het begon in zijn BURGERSBANK VAN AELST. Interesten vergoed A7an af 1 Januari 1926 Op zicht 4 15 dagen 'A-oorbericht 5,50% 1 en 3 maand voorbericht 6 6 maand en 1 jaar vast termijn 6,50 2, 3 en 5 jaar vast termijn 6 netto Halfmaandelijksohe rekeningen ver vallende on 5 en 20 ieder maand; 5'75% SPAARKAS 5 ZUIVER. 1621 sneuveld. Laat ons een minuut aan al die heiden denken die gOA'allc-n zijn voor ons aller vrijheid. (iEen minuut van plechtige stilte, volgt). M. ROLÏ'N JACQUEMYNS, in naam der regeering. sluit zich hij de woorden van M. Brunet. aan. Daar wanordelijkheden te vreezen wa ren, zegt hij, en daar ongewensöhte ele menten zich met den optocht zouden mengen, heeft hij den door den stoet te volgen weg gewijzigd. (Zeer wel). (Naar wij vernemen heeft alles zich bepaald bij wat geroep A*an «Weg met Poullot» en (hadden geene incidenten plaats. Nota der Redaktie.) M. FEU!LLlEN. Leve het leger! M. BRUNET. We groeten allen den roem der soldaten van het Belgisch le ger. (Toej. op alle banken.) SANEERING DER BANKBRIEFJES. De dagorde vermeldt -wervolgenssa neering van den omloop der bankbrief jes en de m untstabilisatie. M. FEUILLIEN keurt het voorstel goed, doch dringt aan op bezuinigingen. M. JAN8SEN verdedigt het ontwerp. (Zijn argumenten hebben wij reeds doen kennen. M. JASPAR laat eenige opmerkin gen hooren, waarna M. JACQMOTTE eene lange rede uitspreekt. De zitting wordt te half 6 geheATen. WV I-IIJ KRIJGT ZIJN RECHTEN TERUG Het is nog zoo lang niet geleden, dat prins Carol A*an Rumenië aan zijn rech ten op den troon verzaakte en het land verliet. Nu wordt uit diplomatieke bron gemeld, dat de Koning van Rumenië een akkoord gesloten heeft met zijn zoop Carol wiens A'oorwaarden hij aangeno men heeft, te weten dat er een einde gesteld worde aan den invloed van prins Babou Stirbey cn dat M. Bratiano ont- lagen worde uit zijn ambt van eersten III. De weduwe en Ihare dochter zaten bij het raam te naaien zij 'hadden de vitte gordijntjes ter zij geschoven, om nog eenige oogenblikken te kunnen werken zonder het licht de olie is duur te moeten ontsteken. Niettegenstaande de vermaning der moeder juichte de knaap om dc witte -- 1 T i <1 JI1UCUCL JU1UUUV Y"* klein hartje geweldig te stormen, en nij U—n (jaar buiten, en morgen mor krees; lust om dc*n kleinen Ralck e16najgen zou Qiij sneeuwkoningen oprichten duchtig op het gezicht te trommelen, omdat hij todh gevoelde dat die kleine snoeshaan kwaad van zijn Truifee zei; doch men sprak daarna weer van de wa felen en de knaap lekte welbehagelijk zijn lippen. Och, zoo iets gebeurde in zijns moe,, dors huis niet; daar hield men geene kransjes; daar dampte de punch nooit op tafeldaar werden geene wafels, mei diepe suikerputtekens, gdbakken De kinderen hadden wel is waar hun goed hart getoond en beloofd, dat kleine Bart den dag daarna eene groote. lekke re. krakende wafel zou krijgen, waarop de suiker een vingerdik zou gesneeuwd liggen; maar dat maakte ihem droevig eii toen hij zoo starlings in de richting van het schoono huis zag. welde de af gunst in zijn hart op en hij wensohte dat zijne moeder, Truike en hij daar, en Black en de zijnen in 'hun huia mochten wonen. 1 De indruk vérging en Bart had zijne vroolijkheid herwonnen, toen hij het huis zijner moeder, dat hij onstuimig en met vlokken overdekt binpe.nstQj-rn- de. bereikt had. parken maken, huizen van sneeuw hou wen en 'hij zou gaan zien hoe de sleden over den dijk vlogen Dat deed Bart denken, aan 't geen hem de "kleinen van Balck over het feest en vooral over de wafelen verteld hadden, en och hefhuisbrood smaakte den knaap niet meer, en hij klaagde er over dat zijne moeder ook: geen kransjes gaf, waar do kinderen mochten bij 'blij ven, Wij zijn niet rijk', gelijk mijnheer Balck onderbrak de weduwe. Wij moe ten tevreden zijn met het ons gegeven brood en zelfs den Heer dankbaar zijn, dat Ilii ons nog iéts gelaten heeft. Nu herhaalde do knaap de woorden van den kleinen Balck, die hem gezegd had waarom Truike niet gevraagd werd en het kind zag niet dat het hleeke meisje, hij ieder woord, 'het hoofd dieper boog om de tranen te verbergen, die ha re sohoone oogen overneveldenhet zag niet dat zij haar naaiwerk liet vallen en de rechterhand op het hart drukte, als werd 'haar daar plotseling eene doodelij- ke wonde toegebracht. - Kinderpraat zeide do moeder opj Dc Senaat besteedde de zitting van Dinsdag aan eene ondervraging van M. Van Belle, tot den Minister van Nijver heid en Arbeid over een doodelijk ar- beidsongeluik in 't Paleis van Justicie te Luik, in November laatstleden, en aan de voortzetting der interpellatie Hnis- man-Vanden Nest over het Talöüonder- Avijs in de gemeentescholen van Brus sel cn meer in 't (bijzonder over dc om zendbrief van den Minister van Weten schappen en Kunsten, waarbij een on derzoek over de toepassing der Avet inge steld werd. In 't begin der zitting werd door M. 't Kinfc de Roodenbeke eene vaderland- minister. Waarschijnlijk zal de toning,^ aanspraaik gehouden, ter gelegen- aan M. Averescu vragen om het nieuwe kabinet te vormen. Prins Carol zal zich A-oorloopig A-ergczeld door een stafoffi cier, naar Algerië hegeA^en en zal togen het begin A-an den Zomer in Rumenie mogen terug keeren. Het dekreet ter afschaffing der rechten van den prins is ingetrokken. Carol behoudt dus den titel van koninklijk prins. Ize l a an. ge-ri a cl rnsle. dex* P XJFt GEHB RJVU £5 DELEN het beste recept legesi jestrengen toon, en haar bezorgde oog slag rustte op 'haar dochterke. Bartje zweeg en hervatte zijn kapittel over de witte (bic-en en toen de knaap eindelijk moe gerateld was, zette hij zich in den leuningstoel, die in den (hoek van den haard stond en de warmte der turf- zon deed hem spoedig inslapen. Truiken zei de moeder, gc Aveent weerzwaar en vroeg wordt ge getrof fen, lief kind. doch onze LieA*e Heer be proeft onze harten 0111 ze te louteren. Blijder dagen zullen Aoor u aanbreken, Truike troost u Er was zalving in den toon dier woor den het meisje zweeg, wischte de tranen uit de oogen en werkte sprakeloos voort. Ik begrijp dat het 11 zeer zou doen. verstooten te warden, hervatte de moe der; maar wees gerust, gij zult nog wel gevraagd worden. Het meisje zweeg, doch er was toch iets in hare oogen dat naar opbeuring geleek: een enkele sprankel, eene tin- teling. En 's nachts 's Nachts droomden knaap en maagd van het- sneeuwvlofkske. Wat vielen ze mild, die witte bieën en de knaap dacht dat hij met" den mond open lag en de engeltjes A'an boven, sui keren sneeuw er in neerziften ofwel hij danste tussohen veel heel A-eel sneeuw- koningen en sneeuw-ëngelendie allen lachten van geluk en vreugde; maar 't deed hem leed dat hij zijne moeder of Truike niet zag, dat hij zoo alleen Avas. En Truike droomde ook. Sneeuwvlokskens vermengden zich cn tooyerden ee'11 blank, een lelieblank kleed beid der overbrenging, naar het leger museum, van de Vaandels der afge schafte regimenten. -WV GasgesficM AaSsfc. Gewasschen Coke-gresillon kan ge bruik worden in de keukenstoven en ver vangt Anthraciet in de kachels met aan houdend vuur. Prijs: per hectoliter 6,25 fr., of 12 fr. de de 100 kgr. Meri bestelt ten huize, mits eene prijs- verhooging van 1 fr. per zak. 2823 voor haar gewis een bruidskleedan deren vielen neer en weiden bloemen gewis voor den bruidskrans; nog ande ren klonken als tranen maai- neen, het waren peerlen. Nu A-oelt Truike zich door dat kleed omhuld, door die bloemen omkranst! en ze ziet die .peerlen op de plooien van haar kleed blinken - maar och wat is het naar in dat bruidskleed en wat zii ze daar (bleek, want ze zit juist tegen over den spiegel in de groote kamer van Balck, omringd door al dc genoodigden. Zou dat bruidskleed wellicht een doodskleed zijn Och, neen Maar de moeder droomde niet: zij kon niet slapen. De wind loeide in den schoorsteen en zong akelig; de rivier aan geene zijde van don dijk liet een dof gebulder, een verwijderd gekraak hooren, cn dat- gaf haar, in den eenzamen nacht en na een droevig gesleten avond, een somber voor gevoel. 't Was zeven ure. Keine Bart vloog uit zijn bedjen op», stiet driftig het kleine vensterke open en juichte en jubelde. Sneeuwvlokje, (het donzen pluimke, het nietige stofke, dat gisteren nog ver loren viel, AA'as nu reeds een wijd uitge strekt wit tapijt geworden, dat heel den waard omvatte. Sneeuwkoningen zullen oprijzen Sneeuwkogels zullen vliegen Sleden, met versierde en met bellen omhangen paarden bespannen, zullen over den dijkstrnven 1 ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1926 | | pagina 2