De opstuwende Missie-actie 19 SCHATKISTBOHS 8 t.il, Vrijdag Febr. 3926 Hot ksstee! van Gaasbeek Schikkingen voor EEN GEWOONTE Telegraaftaksen Bedieningen in openbare besturen aan officieren aangeboden Het onïslag van Ui. Hymans EASIER SENAAT den Vasten Een Gulenberg=bijbel geveild Bet gewicht van *t brcod Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Publiciteit buiten het flrr. XXXII» JAARGANG NUMMER 43 -Telefoon 11-1, - 8 5 Centiemen - Wekelijks 0,75 Uitgever J. Van NuSel-Ue Gendt Agentschap Havas Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Buildings, 6, Londres E C. 4, H. Bonifaclas Zon op6,55,ondero,16 Eerste Kwart, den 19 Hoe vrëugöig vast te stellen hoe alom, en zeker in Vlaanderen het zendelingenwerk wordt vooruitge holpen. Geen Vlaamsche dorp of het heeft zijn missiedag beleefd waarop dorpclingen-missionnaris- sen hun medemensdhen afscheid zegden of andere zendelingen over huil broeders en zusters in de verre landen kwamen spreken. En ook, hoe zou men de Vlaam sche beweging', echte kultunrbewe- ging kunnen noemen, zonder ze aan Missiera'kfie deed en or.ze Vlaamsche menschen tot daadwer kelijkheid aanspoorde. Bij ons volk mag het thans niet meer blijven bij het uit gewoonte onverschillig néderleggen van een geldstuk in de schaal van den zen deling of het goedzakkig slenteren door een missietentoonstelling, of liet wegpinken van een traan als bet schip de missionaris wegvoert Neen, van ons volk verwachten we trie bezielde voeling voor den missie- arbeid, we verwachten foooge syta- pathie. De onderwijzeïs in de scholen, de moeders bij den baarcl moeten de loaders van jongsbeen af met de missie-werking bekend makenbet eenvoudig aanraden, dat ze ieder postzegeltje, ieder zilverpapiertje en zoo nleer hoeven saam te hou den' is voor de ziel van die kleine 'bengels biisseliien een grond waar op later iets gebouwd kan worden. Onze meisjes en jongens doen reeds veel onder hun leiding ont staan missiebonden, tentoonstellin gen, t-ooiieelavotnden', tombola's zoo vele liefde-uitingen waarop de mis sionaris zoo blijde neerziet. We zien juffrouwen rondloop en en be dalen, naaien, breien, katoenen kleedjes maken en dat alles zonder winst. De groote genegenheid tot dat werk putten zij in de hemel- ■söhe zegening, die aan miissie-akt hoogst verbonden is. Oh, meer 'doen onze meisjes en jongens. Ze weten den weg naai de missie-kloosters. En Vlaanderen biedt er hen zoovele Oh in het groote missie-offensief werkt Vlaanderen met 't hoogste percen tage. De missie-arbeid beeft er een mooie plaats veroverd. Christus bij het stichten der heilige kerk be oogde niet enkel de reeds dhriste- ne menschen in den katholieken godsdienst te bewaren, miaar doelde er op alle menschen tot dien eenen .waren godsdienst te leiden. Nog veel hoeft gedaan. Maar het volk moet eerst begrijpen wat inissioneering is, waarin missie-wer king bestaat en hoe iedereen het zijne kan bijdragen. Zoo weid te Leuven, om Vlaamsche menschen mee voor de missie te winnen, een mis- siebond der Vlaamsche Hoogstu denten gesticht, 'die o-ok alle andere student-missiebonden zal insluiten Die bond nam spoedig groote uit breiding. Hij beoogt niet enkel door het laten optreden van mis sionarissen en bevoegde personen over de missiën te hooren vertellen, maar tracht aan zijne leden zelf liet missie-probleem te doen instu- deeren. Zoo ontstond een ondergroep (le missie-studiekring. Eerst zelf aanleeren, en dan het anderen aan leggen. Zoo bestudeert ieder lid van dien kring een bepaald missie land en tracht wijs te worden in dezes bevolking, zeden, taal en ge woonten. Hij gaat het reeds begon nen (zoo liet er reeds is) missie werk na, en ziet wat nog zou kun nen gedaan worden en hoe er best geraakt. ïn de vergadering leest dan ieder lid zijn studie voor ter documentatie van 'de andere leden. Dit is terecht een gepast program ma voor een studiekring. Een rijk voorziene missie-bibliotheek is ter beschikking. Een tweede ondergroep is de ■medische sehtie. Hier gaat het over het instudeeren der verschillende ziekten in de missies. Men tracht, bijzonderlijk voor Congo, de oor zaken bloot te leggen van kinder sterfte, volksandennijning enz, Hoe best de missionarissen helpen en de levensvoorwaarden bespre ken van den jongen dokter die naar de m'issievelden schikt op te trekken. De geneesheer is voor den missionaris van zeer groot nut hoe 'wordt, langs de lichamelijke hee ling, soms niet een zieleredding be werkt. Een edele roeping, doeli niet zonder lijden. De figuur van liet meisje treedt hier in dit probleem ook vooruit, van liet meisje dat den Het beheer van Bruggen én Wegen laat voor het oogenbllk herstellingswer ken uitvoeren aan het Kasteel te Gaas- Gedurende die 'werken, cn tot nader bericht, zal het domein gesloten blijven. Sedert de opening van het museum, in Februari 3924, tot einde [December 1925, hebben de toegangsgelden 82 600 .frank aan de schat kist opgeleverd. IS DE PLAATSING VAN BESCHIKBAAR GELD IN getSsscsssteepd op 8 BïsaasaeS .WIJZIGINGEN. Luidens ecu Kon. Besluit- van 4 Fe- - bruari 1926 worden, van 1 Maart e.k geneesheer huwt en hem, zedelijke ;af de volgendo wijdingen aan do tel®. onze en' meer en materieele hulp bieden kan. Dit tvjie van meisje is zeer fe bewon deren en haar daad komt eenigs- zins bij deze van liet missie-nomie- ke te staan. Een persafdeeling zorgt verder voor de verspreiding van missie- gedachten in 'de Vlaamsche dag en weekbladen. De pers is wel bet machtigste middel ter opstuwing van een idee. En groot is baar taak als ze dit wapen gebruikt in den strijd voor de ware gedachte eii bier in 't bijzonder voor de missie gedachte. De leden van 'den missiebonÜ der Vlaam'scbe studenten (M. V, S.). zullen in 't kort ook een missie- tooneelstak opvoeren, een spel dat de hoogstudenten op aanvraag' ook buiten Leuven zullen ten beste ge ven. Wellicht wordt M. V. S. het Sentrum van alle missiebonden. Tot bet secretariaat (II Minder broederstraat) mag men zich wen den voor alle missie-aangelegenhe den. Men zorgt er voor voor- draehthouders, missiefiknfen, enz. Vlaanderen het land der roem rijke zendelingen blijft, langs den weg van gebed en daad, het eei'ste land van hou en trou, aan den wek roep der laatste groote missie-pau zen! EU. Het ministerie van financiën" (be stuur der belastingen, douanen en ac cijnzen) is bereid do diensten te bezigen in het beheer van accijnzen, van ecni: lagere officieren, die hot voordeel ge nieten van het kon. besluit van 18 Dec. 1925. Ook in het tolwezen' kan men" or 75 plaatsen, waarvan 50 voldoende de ken nis der Vlaamsche taal bezitten. Ten definitieven titel worden zij evenwel niet aangenomen. Buiten hun emolumenten van het le ger, trekken zij niaandelijksehe vergoe dingen die kunnen gaan tot 500 fr. bui ten de eventueele veribli j fsschadeloosstel- ling/ graaf taksen toe gebracht Het recht van 20 centiemen vastge steld voor de telefonische overseining van een telegram aan een telegraafkan toor wordt op 25 centiemen gebracht. Voor de aflevering van een ontvang bewijs dat de afgifte van een telegram vaststelt, wordt een recht geheven van 25 centiemen. Hetzelfde recht wordt geïnd voor ie der aan het winket afgegeven telegram waarvan de frankeering later geregeld wordt. Het te betalen' recht voor de inschrij ving van een telegramadres is vastgesteld als volgt 150 fr. voor een tijdperk van één jaar. 100 frank voor een tijdperk van zes maand 62.50 fr. voor een tijdperk van' drie maand 25 frank voor een tijdperk' van maand. Voor een tijdperk' van minder dan één maand wordt -op den bestemmeling een recht geheven van 1 frank por tele gram, tenzij dc bestemmeling verkieze het recht te betalen voor een tijdperk van één maand ofwel eenrecht van "5 frank per dag. In ècneh brief aan Le Soir zegt M. Hymans dat hij zijn ontslag- in den Volkenbond niet gaf omdat de mi nisters van buitenlandscbe zaken hun land in den raad gingen vertegenwoor digen, maar wel omdat hij oordeelde een vijf do wiel aan den wagen tc wor den, van het oogenblik dat «de Belgi sche minister van buitenlandscbe za ken België in dit lichaam zelf meende te moeten vertegenwoordigen. Intusschen heeft M. Vandervelde aan M. Hymans een schrijven gericht om hem te bedanken voor de groote diens ten die hij aan België te Geneve bewe zen heeft, ZITTING van WOENSDAG 17 .FEB. De zitting wordt geopend om 2 ure, onder voorzitterschap van M. BBUNET. De bespreking der FINANOIEÉLE ONTWERPEN wordt voortgezet. Het gaat over de ver lenging van het voorrecht der 'Nationale Bank. M. JA-SPAR meent dat men aan de Nationale Bank eene te groote macht geeft. Op voorstel van M. JANSSEN, mi nister van financen, wordt aangenomen dat het maximum der verbintenissen op zicht van de Nationale Bank S mil liard 500 milliocn frank' niet mag over schrijden. Ecne langdurige (bespreking ontstaat dan over de kwestie der benoeming der beheerders van de Nationale Bank. [Dc voorzitter heeft heel wat moeite om er orde in te houden, daaj? socialisten en liberalen elkaar geducht in 't haar zit ten. Als men ten slotte wil overgaan tot de stemming over de voorgestelde amen- do meuten stelt men vast dat de Kamer niet meer in getal is en de zitting- wordt em 5 ure 25 geheven. ZITTING van WOENSDAG 17 FEB. De zitting wordt geopend om 2 ure, onder voorzitterschap van graaf 't Kint de Roodenbeke. De bespreking van dó BEGROOTING VAN KUNSTEN EN WETENSCHA PPEN wordt voortgezet. M. tSEOERS (kalk.)' verdedigt het vrij onderwijs cn komt hevig op tegen de collectivistiselie theorieën verspreid door dc socialistische onderwijzerssyn dicaten M. CARNOY (katli.Y verslaggever, licht do bijzonderste punten van zijn verslag toe. Versoheidené leden vragen nog ver beteringen van plaatselijken aard waar na de zitting om 5 ure geheven wqrdg TOOK IIET BISDOM GENT. I. De wet van ontilicuding verbiedt het gebruik van vleesdh en van vleesch- jcugd. Eieren, melk, boter en andere spijzen, zelfs als ze met vet gereedge maakt zijn, blijven altijd toegelaten. - Het vlecscliderveii moet onderhou den worden op al de Woensdagen (1) en al de Vrijdagen van den Vasten; op de Woensdagen, Vrijdagen en Zaterda gen van Quatertemper; op al de Vrijda gen van het jaar, tenzij de Vrijdag sa menvalt met cenen geboden heiligdag of met Nieuwjaar; éindelijk op de Vi giliedagen van Sinksen, O. L. Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en Kerst dag. (2.) II. De wet van liet Vasten üs vet plicttitend op alle dagen van do Vaster} den Zondag uitgezonderd, op alle Quatertemperdagen en op de vier bo vengemelde Vigiliedagen. III. De wet van onthouding ver plicht alle geloovigen van af het einde van hun een-en-twintigste jaar tot het begin van liet zestigste. IV.. Op de dagen op dewelke hel toe-, gelaten is vleesch te eten, is het niet meer verboden vleesch en visdh te eten op ec-n en donzelfden maaltijd. Zij die verplicht zijn te Vasten, mogen, buiten dc Zondagen, maar één maal daags vleesch eten, te weten op don voor- naamsten maaltijd en niet op de colla tie. Hetzelfde geldt voor de eieren. V. Aan de militairen van allen graad, aan hunno huisvrouwen, kindo» ren cn dienstboden alsook aan de ande. re personen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe op al de dagen van het jaar, uitgezonderd op Goeden Vrijdag. Met de militairen stellen wij gelijk de gendarmen, de douaniers, de kom- raissarissen en bedienden van politie die in werkelijken dienst zijn, dc boschwachters de bedienden in werke lijken dienst op de treinen van den ijze- renweg en op do trams, do technische bedienden die werkzaam zijn op de baan aan telegraaf- en telefoonstelsel, alsmede de in dienst zijnde postbedien den en bedienden der accijnzen, de zee lieden, de schippers, do haven- cn de dokwerkers. Wij vergunnen dezelfde toelating aan de familien "die voorbij trekkende troepen herbergen en voeden; aan do arbeiders die in ovens van glasblaze rijen, smeltovens, mijnen of steengroe ven werkzaam zijn, Dc reizigers cn degenen welke door hun werk of hunne (bezigheden buiten- uis moeten verblijven en hunne maal tijden in hotels, spijshuizen en herber gen moeten nemen, zijn insgelijks ont- •lagen van het vleesehdervcn, behalve op Goeden Vrijdag; ook nog de werk lieden die van huLs hunne spijzen me debrengen om ze op (hun werk te né men. VI. De Pastoors hebben 'de macht in bijzondere gévallen, ten volle of ten deelc te ontslaan van het vasten en hef vleesch der ven. ofwel deze verplichtin gen in andere goede werken te verande ren, op voorwaarde dat de aanvraag op cene gegronde reden steune. Dezelfde macht staan wij toe aan de biechtvaders, maar zij mogen ze slechts gebruiken ter gelegenheid der biecht. Zieke en woe'kc lieden zullen hunne handelwijze schikken volgens de voor schriften van eenen gewetens vollen ge neesheer. VII. Dc geloovigen zijn verplicht driemaal tc lezen hot Onze Vader en het Wees-gegroet en eens do Akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw iede- ren dag dat zij gebruik maken van eene geheel e of gedeeltelijke ontslaging van het vasten of vleesohderven. (Zij zullen zich nochtans van deze verplichting kunnen ontslaan met eene aalmoes, ié der volgens zijne middelen en god vruchtigheid in den offerblok van den Vasten te storten. Deze schikkingen voor de Vasten zul len van den predikstoel afgelezen wor den in dc keiken, opönbaro kapellen, geestelijke gemeenten en colleges van Ons Bisdom, op den Zondag van Quin- quasesima. 'Zij zullen daar gedurende geheel de Vasten, te lezen hangen Gegeven te Genjq onder Onze hasuj- teekening, Onzen zégel en de tegenteo- kening van Onzen Sëerefaris, den 1 Fe bruari 1926. [f EMILIAS JOANNES, Biésohbp van Gent. Op bevel van iZijne Hoogwaardig heid den Bisschop. A. De MeesterKan. Secret. (1.) Een Pauzelijke vergunningsbrief» laat aan He Bisschoppen toe den Zater dag te vervangen door den Woensdag. 2) Wanneer een dezer vigiliedagen' op den Zondag valt, dan verplicht do wet van vleesch derven of van vasten noch op den dag zelf, noch op den Za terdag te voren. 8) De Vastentijd met de verplichting van vleesch derven en vasten eindigt ;s middags op Paasehavond. GEKOCHT VOOR MEER DAN TWEE EN IIALF MILJOEN FRANK Te New-York is een Gutenberg-Bijbel door Dr Rosenbadh den bekenden ver zamelaar, gekocht voor 106.000 dollar, dus méér dan twee en half millioen frank. Deze bijbel is éen van do 45 exempla ren, welke er van dezen druk bestaan en waarvan er slechts 25 volledig zijn, en afkomstig van het Benedictijner- klooster te Melk in Oostenrijk. Gutenberg is met Johan Fust om streeks 1450 begonnen met dezen volle- digen bijbel in het Latijn te drukke». De Middenafdeeling vergaderde on der voorzitterschap van M. Tibbaut. De verslaggever, M. Clynmans, geeft aan de vergadering kennis van de on derhandelingen die hij, namens de Mid- denafdeeiing heeft gevoerd met den heer Minister van Arbeid en Sociale voorzorg. De volgende hoogst belangrijk© be® slissingen werden genomen Artikel 2 van 't wetsontwerp, eeno dubbele overtreding én voor 't gewicht én voor de droge waren instellende, wordt 'behouden. 'Edoch de volgendo veiligheidsklep pen worden voorzien 1. Wanneer een brood niet voldoet aan de gewichtvereischten maar wel do door art. 2 2 vereisdhte droge waar be vatte, zal er gecno overtreding zijn r; ■2. Het toezicht zal geschieden oven een minimum van tien brooden; Tusschen deze tien brooden mogen er slechts twee kantbrooden gcrn> men worden; 4. Daarenboven' zal de ïn overtreding genomen bakker het recht hebben, ten einde z'n goede trouw te bewijzen, bij 't in overtreding stellen het recht heb ben een staalopname van de verbruikte bloem tc vragen. Indien het bewezen wordt door 't deskundig onderzoek dafc de overtreding het gevolg is van het liooge watergehalte der grondstof kan de in overtreding genomen bakker niet gestraft worden. De afdeeling was het ook eens 'i 1om het toezicht der bakkerskarren op straat niet te dulden 2. om art. 4 (Jt aanslagen' 'der brocb den) te schrabben 3. om alle vorige wetten en Konink lijke verordeningen, deze van 1826 in begrepen, vervallen te verklaren 4. om den wensoh tc uiten kortelings den verkoop van de grondstof (water en droge waargehalte te zien regelen, De verslaggever krijgt opdracht Jt ont werp in dien zin te wijzigen cn den ge- wijzigden tekst met zijn ontvverp-ver- slag aan de leden uit te declen vooraleot; oeno nieuwe en laatste vergadering la beleggen. DE BAIaKEPmSBAZEN ZIJN TEVREDEN. Oni 2 Lf uur 's namiddags wérd eeno afvaardiging van de Nationale Belgi sche Bakkersfederatie en van 't Balc- keröhuis van Brussel, samengesteld uit de heeren Bougard, van Namen; Per deus, van Leuven; Dc Temmerman en Van Landuyt, van Brussel; M. Savé, van Bergen, in 't Parlement ontvangen] door den heer Clynmans, verslaggever. Deze lichtte voor de heeren do beslis^ singen van dé Middenaf deeling toe. De afvaardiging was uiterst voldaan en dankte den verslaggever om zijno belangstelling voor de bakkerij en da bekomen .uitslagen in dé MicldénMdee?

De Volksstem | 1926 | | pagina 1