Oud Speelgoed De staking in de metaalnijverheid De moord te Sl Denijs Westrem Allsjcl die obwsscn Erg automobielongeliik le Hekelgem Doodelijk auto-ongeval te Keyst-Góor v Het gevaar der Eene goede zuivering te Parijs Een oude misdaad vuurwapens De ramp op Madagascar Aanslag op don trein Oostende-Ilaze] Laffe schurkenstreken Aulo in de haven van Keulen gereden Brutale bandieten overval De onbewaakte barreelen Dramatische brand le New-York BET (VOORSTEL PASTUK. De stakers der ijzernijverheid van H Cent-er hebben Woensdag te La Lou- Naere jvergaderingen gehouden. Dc le den van het bureel hebben het voor stel Pastur uitgelegd dat door do sta kers van Charleroi aangenomen werd. IN a eene drukke bespreking wérd dit voorstel met eene groote meerderheid aangenomen. Men denkt dat de arbeid toekomende week zal kunnen hervat worden. eene dat het eene wonde HET ONDERZOEK. Zooals wij gisteren meldden, is een genaamde Beirens aangehouden, onder vorden'king de dader te zijn van dc moord gepleegd op de barree!wachtster Haeltonnan to St. Denijs-W estrem Na Maandag reeds langdurig onder vraagd geweest te zijn werd hij in het gevang, opgesloten, ondanks liij plechtigheid loochende. Dinsdagvoormiddag werd. Beirens op nieuw op het justitiepaleis in het kabi net van den'heer onderzoeksrechter ge bracht, waar. deze hem zijne verdachte en tegenstrijdige verklaringen voor pogen bracht. Beirens blijft niettemin loochenen ook kan hij geen voldoenden uitleg ge ven over don tijd van Dinsdag van 1 uur tot 6 uur 's avonds. Hij beweert gedronken te hebben en om 6 uur te zijn thuis gekomen en to zijn gaan slapen. De moord is gebeurd tusschen 1 en 4 Vj uur, namiddag, zooals reeds werd vermeld. Nopens liet bloed in dc linkermouw beweert hij dat zulks vet is van pan, en op de rechtermouw voortkomt van bloed van aan den vinger. Hoogleeraar Felix Daels, scheikundi ge, werd daarop dadelijk ontboden cn deze verklaarde in bijzijn van Beu ens, dat het bloed was en het zelf nog niet lang ca- aan kleefde. De klcederen zullen door voornoem de (hoogleeraar verder onderzocht wor den. Amedee Schictteeatte, van Lange- -marek, oud 22 jaren, ongehuwd, was Dinsdag namiddag bezig met land werk re doen in zijnen bof. Terwijl bij spitte kwam zijnetspade terecht, op een obus, met hot, ongelukkig gevolg dat deze met oorverdoovend geknal entplóito en de ongelukkige deerlijk gekwetst werd aan bet hoofd. Na een haastig verband gelegd te zijn, werd het slachtoffer dadelijk naar liet hos- nitaal van Icpcren overgebracht. Men iinopt hem te kunnen redden. Ka autovoerder Louis Commermon, van Ninove, reed met zijn auto langs den Gentsdhcnsteenweg in de rich ting van Brussel. Opeens brak het -stuur, waardoor de voerder de goede "richting verloor en tegen een anderen »uto hotste, gevoerd door Vander S., van Hekelgem. De schok was zoo gewel dig, dat deze laatste auto tegen de hoeve dor eohf-genooten D., werd geslingerd. De auto werd heelemaal ontredderd. De inzittenden werden erg gekwetst over ganscli het lichaam. EEN JONGEN ,VAN 10 JAAR DOOR EEN VRACHTAUTO VERMORZELD Maandag avond, om 17 uur. gebeur de een schrikkelijk ongeluk te Keyst- Goor. Do 9 jai'ige Verlinde, kind der echtelingen Vorlinde-Verbeeck, kwam over den steenweg, op het oogei.blik, dat de auto-camion van steenbakker Verhelst-, van Achterheide, daar voor bij kwam, geladen met 5.000 kilo bak- steenen. liet kind werd omgeworpen door de voorste wielen, en door de ach terste, de twee beenen geplet. De Chauffeur bleef staan, en de buren haalden dokter Van den Broeok ibi,]- en JL. E. H. pastoor Wouters, die het kind de laatste IIH. Sacramenten toedien de. Dan werd het sehaapken met een auto naar het gasthuis van Heyst-op- den-Bcrg gevoerd, waar het in den vroegen morgen overleed. Het was het oudste van 5 kinderen. De smart der oudei's is onbeschrijfelijk. DERTIEN DIEVEN IN DE KLEM. De rechterlijke policie van Parijs heeft na geduldige opsporingen welke meer dan een jaar duurden, een bende van dertien misdadigers gevat wier spe cialiteit liet was brandkassen open te bo ren en er den inhoud uit te halen. De bende was beginnen te werken op het einde van 3924 toen zij een bank plun derden op den boulevard Beaumarchais en de bureelen van 'n meubelhandelaar, m de voorstad St. Antoine. Bijna al de aangehoudenen zijn Italianen, uiterst ge vaarlijke kerels, behoorend tot de anar chisten middens.-Eenigen van die ban? dieten 'hebben verscheidene moorden op het geweten. De vangst van die schab ou welijke rekels is le wijten aan M. den kommissaris Bartelemy, die in zijn on derzoek ter zijde gestaan werd door de agenten Bethuel, Delpine, Liboullet en Moreau. Nu de dertien schavuiten in het dro ge zitten zal hel te Parijs wel gedaan zijn met het openen en plunderen van brandkassen. AANHOUDING VAN DEN DADER. Den 10 September 3924 werd mad Cappelier, 55 jaar, wonend gehucht Vert Feuillage te Lvs-lez-Lannoy ('Fransch Noorden) in hare herberg ver moord gevonden door haar 11-jarig nichtje Jeanne Henneux. Het onder zoek wees uit. dat de moord bedreven was door een Algeriaan, den genaamde Said Ben Mohamed, in dienst, bij een landbouwer der omgeving. De bandiet had zich uit de vóelen gemaakt en de opsporingen om 'hem te ontdekken, le verden geen uitslag op. Men begon er al aan te twijfelen ooit den moordenaar in nanden te krijgen. Toch is de kerel in de val geloopen en dc gendarmen van Dinsdag namiddag waren twee vrouwen op de hofstede van Frans Lo- quet te Olsene bezig in een put met aardappelen te rapen als opeens een ran beide, do genaamde Elvira Lo- quet, 23 jaar oud eene stekende pijn in de bil gevoelde en bestatigde dat zij gekwetst was en veel bloed verloor. Dr De- Baets, onmiddelijk ontbo den. onderzocht de wonde en stelde \ast dat hot meisje door een geweerko gel was' getroffen en dezelve nog in de wonde was blijven steken. Het slachtoffer werd onmiddelijk naar eene kliniek van Gent overge bracht. ,De gendarmen werden verwittigd en doden een onderzoek. En op een I Valencij'nTobben hem "bij de kraag TALRIJKE SLACHTOFFERS; OVEEGROOTE SCHADE. De Fransche minister van koloniën heeft; de volgende inlichtingen, ontvan gen, van den goeverneur-gencraal van Madagascar, die eene lange omreis ge daan heeft in het gewest van het eiland dat zoo wreed geteisterd werd door liet orkaan van 30 Januari 1.1. De wervelwind trof gedeeltelijk de Ooslerkust, op eene diepte van gemid deld veertig kilometers. Andevoraute is half verwoestde ge bouwen van de bestuurlijke diensten liggen in puin. De Europcesdhe plan- t.agies van die streek hebben gemid deld 40 van hunnen oogst verloren V-alcmandry levert een 'hartver scheurend schouwspel op; er staan nog slechts zes huizen recht. In een kring van 40 kilometers rond Vatemandry is alles verwoest dorpen en inlandsóhe landerijen, woningen van kolonisten en fabrieken. Talrijke Europeesche planta- gies hebben veel van de overstroomin gen en vervolgens van het ontzettend geweld van den wind geleden. De oogst ■an het'jaar is schier reddeloos verloren. Het Mangarëdal werd in mindere ma te geteisterdde oogst is er maar voor 25 vernield. Het getal slachtoffers, den 15 Fe bruari gekend, beloopt tot 50 inboor lingen gedood. Meer dan 2000 ossen zijn verloren. Men berekent de schade op 10 miljoen. De goeverneur-gencraal spreekt met den grootsten lof van M. den (beheerder Baba uit-, die onmiddellijk voorloopige& schuilplaatsen deed bouwen en het ge spaarde voedsel ratioenneerde. Er werden door den goeverneur-genc raal Berthior maatregelen genomen voor de bevoorrading der slachtoffers. Hij heeft aan de families dezer ongelukkigen het rouwbeklag der Fransche regeering uitgedrukt tiental minuten vandaar op het grond gebied van Zulte, was er een trouw feest waar men ferm aan 'het schieten was, en het schijnt dat het een kogel was die vandaar misvlogen was. waar door de ongelukkige werd getroffen. WA De internationale trein Oostende- (Bazel stoomde tusschen Diedenhoven en. Metz voorbij en ging juist den tun nel van Ackingen door rijden, toen een kerel voir op de brug een steen van vijftien kilos liet vallen. Dc steen viel op den tender, waar zich gelukkig niemand (bevond. Een streng onder zoek is. ingesteld. De gendarmerie heeft het- parket in Kennis gebracht met pene erge zaak. Soderfc ecnige tijd doen schurken kwaad aan de dieren, welke op de wei den van het gehucht - «Crolv» te Quc- nast staan. Zij trekken in het veld bee- ten en rapen uit, waarin zij spcldén, stukken glas en ijzerdraad steken en werpen ze dan voor de dieren die met het voeder ook het gevaarlijk goed op eten. Deeds menig béést is aan de ge volgen van inwendige kwetsuren gestor ven. Verleden door AUGUST SNIEDERS, gegrepen, toen hij een postbureel ver liet, waar hij een telegrafisch mandaat was komen opstrijken. De vreemde, gast, 31 jaar èud, had valsehe cenzel- vigheidsibewijzen op zak en kwam van Hautmont. Men heeft hem opgesloten in afwachting dat zijn rekeningsken aan de jury zal voorgelegd worden. 1-v VIER SLACHTOFFERS. Na een lichte botsing met een anderen wagen is te Keulen een auto in de liaven gereden. Volgens een agent der havenpolicie za ten in de auto, behalve de chauffeur, drie passagiers. Tot nu toe werd alleen 'het lijk van den chauffeur opgehaald. De Italiaanséhe pers verhaalt een bru ialen handietepoverval te Sassari ge pleegd. Verschillende, (bandieten onder voor wendsel de gastvrijheid te vragen, dron gen bij nachttijd in de hoeve van eenen welste-llendcn boei*. Naar de overleveringen van het land gul onthaald, hebben de bandieten ver raderlijk, den landbouwer, diens vrouw en twee zijner kinderen vermoord. Twee voorradig in de hoeve. De carabinieri 1^" ]lQ te yan ongeveer "meter Zoeken vlijtig de. daders dier laffe mood j. i.i op. Vele verdachte lieden werden aangehouden. 7c.e Vervolg. Uit den winkel borrelen soms vier óf vijf verwaarloosde kinderen naar bui ten. die men, naar dc kleur te oordeelen, -voor Japaneezen zou göliouden hebben: 't zijn dc kinderen van 't genie. Soms komt een 'bleeke en ziekelijke vrouw, ,wicr ellebogen door de mouwen steken met een schreeuwend kind op den arm, 111 den winkel het is de echtgenoot: yan 'het genie. Achter den winkel is de woonkamer: liet ziet er even haveloos uit als het uit yendige van het huis, als de winkel, do yrouw en de kleine geniën; maar boven 'do schouwlijst hangt er toch iets blin kend in eene vergulde lijst het zijn jlertien vergulde en zilveren medailles door den genie-vader in verschillend i omstandigheden behaald. Daar ook han gen dorre lauwerkronen, mot groene, blauwe, roodo en witte zijden linten vastgestrikt onweerlegbare ken tee- Tcens van Steven's roem Laat nu den spiegel gescheurd, de .bedgordijnen gescheurd, poreelein er» tafelblad gescheurd zijn de ghms, die van zilveren penningen neërstraalt, geeft immers weelde en geluk in over vloed. Bengels, schreeuwers, die in ;bn winter soms 0111 een duffelsch wammes huilt ziet opwaarts en koestert u in den gloed van 's vaders glorie Moeder, die soms mort, bidt en heimelijk weent of naar den hemel verlangt hef het hoofd o-p, en hoven den schoorsteen mantel ziet ge den hemel van uwen Ste ven een hemel met dertien blinken de sterren, behalve do dwaalsterren die er vroeger gepronkt hebben, en die de een na de andere heimelijk als dieven, naar den Berg van Barmhartigheid ge slopen zijn. En nu liet genie zelf ,1 Volg mij we gaan behoedzaam d.ior een donkeren gang en stooten eene ja- go deur open. Bekommer u niet om do smachtende hitte, welke u tcgenwalmt. noch om de rookwolken, die van tijd tot tijd naar buiten slaan en u doen denken aan de hel in Robert Ie Diable. Voorwaarts Plotseling wordt ons de weg afgesne den een Romein 't kan ten minste geen menseh van onzen tijd zijn vliegt ons met gebalde vuist, vlammend oog en overeind staande haar te gemoet. Zijn bovenlijf is naakt, het stuifmeel hangt hem een halven duim dik op 'heli gezicht; om zijn middel in een witte ot liever vuilgrauwe rok geplooid, het voorwerpen. andere kinderen werden zwaar gekwetst :n jaar werden op dezelfde; Zij maatton z'[Ch vervolgens meester «ij» drie paarden gedood ten nadeele |i an al]!c yva.-.fdehcbbendc v< van M. Lechien. Ieverige opsporingen worden gedaan naar de laffe bandieten. De onrast on der de landbouwers is groot. Op de Fransche spoorlijn Boisleux Marquion heeft zich een ijselijk onge luk voorgedaan. Landbouwer Henri Be en van Feuchv, had met zijne vrouw en hunne vier kinderen een bezoek ge bracht bij zijne ouders en keerde per automobiel naar zijne hoeve terug. Bij het oversteken van den overweg tus schen Incliv en Baralle, werd de auto gevat door een reizigerstrein op weg naai* Marquion en op eenen afstand van een S0-tal meters medegesleurd. De au-1 o sloeg in stukken, doch door ee'n won der toeval bekwamen de vier kinderen weinig of geen letsel. (Met hunne ouders was het echter erger gesteld heiden werden stervend opgenomen en bezwe ken reeds eenige ©ogenblikken later. De barrecl van den spoorweg was opengebleven omdat de trein vertraging had cn M. Bccu had zich gerust op den overweg gewaagd, oordeelende dat er geen gevaar was. De New-Yorksche pompiers hebben een brand moeien ib!us»schen op de 34e cn 35e verdieping van het Equitable) kantoorgebouw aan Broadway. De brand zelf -was niet van grooten omvang maar 2 personen, die op de 36e verdieping hun bezigheden hadden, konden niet naar beneden en moesten op reeds Verrader'k zal mijn zwaard u in den boezem- stelcen, Ik wil mij over ft bloed geplengd ie Ro- [ihe, wreken. Ik wil De lezer is gerust gesteld: hij heeft lakker Brutus, den phenix der declama toren van ons stadje herkend, hoewel hij op het eerste gezicht aan een ont snapte uit een z-inneloo4huis moet ge dacht hebben. Eensklaps wendt de Talma zich om, meet met wiid uitgestrekte stappen de bakkerij, blijft voor den mot meel be stoven spiegel staan, en daar hervat hi,j de woorden, die deze of geno eposfa- briokant aan Brutus, den (Romein, in den mond legt. Steven strekt de armen uit. balt de vuisten, wringt zich het lijf, trekt dc oogen en neusgaten wijd open, grijnst, en grimt tegen zijn eigeri beolte- nis, en geeft mij de overtuiging dat, ,".ls Brutus zoo gedaan heeft, hi j een der beste clowns uit 'het paardenspel van dien tijd moet geweest zijn. Nu krijgt do declamator een onge bakken brood in het oog. Het mes wordt ijselijk rondgezwaaid, opgeheven en neergelaten, cn als hij eindelijk, na een kwartier uurs declameeren waarin Cesar natuurlijk zoo stil moest blijven door de pompiers uit de dakgoot ge haald worden, welk gevaarlijke karwei, eenige er» ook voldoende kleedingstak in liggen als het deeg het- wapen neer- die keerkringswarmte. Vérrader... slaat-, komt het met goweld in het arme roept Hij uit, een broodmes boven het 1 brood terecht, terwijl Brutus uitroept hoofd zwaaiend 11: boor nu met dit mesu door J het [borst kuras. Terwijl ik met genot in 't bloed mijn [handen wasch. En daarop plotseling het mes weg werpende, ploft de vervoerde declama tor zijne twee handen in een pot met zuiverwitte botermelk. Dc man is diep ontroerd, ver op do «vleugelen dc-r verbeelding» weggedre ven 'hij hoort -niets, hij weet niets, hij bemoeit zich met niets dan met zijn ale xandrijnen. Nu ontspant zidli zijn ge laat en schaterlachend zegt de yrecse- ïijïce Brutus Ja, sfroome 't bloed, Bruins heeft nu [zijn plicht volbracht Terwijl hij met geklaag en met ge ja ei, [mer lacht. Hij lacht Dat is, in dergelijke stukken altijd de superlatief van hét effect. Vader, roept een der vuile en ge havende jongens, met de 'haren pinreoht op het hoofd en door de halfgeopende deur loerend, daar is volk in den win kel. cn moeder zit te jammeren van do tandpijn Doch de bakker 'heeft geen ooren; hij declameert voort Hij lacht; hij kroont zich hier met myrt [en lauwerbladeren, En 't laag gemeen kan slechts met eer- [bied tot hem naderen. Een helsche stank verbreidt zich uit de bakkerij, door gansoli het huis, ten slotte met succes volbracht is, te» 0 aanschouwc van tienduizenden, die be neden in de straat het duizelingwekkend schouwspel volgden. Voor hooger dan een 28e verdieping waren de New-Yorksche pompiers nog nooit te hulp geroepen, maar bij deze gelegenheid stonden mannen in de goot van de 30e verdieping in ijzige kalmte hun waterstralen naar hoven; te richten. Na afloop kregen de kranige redders een ovatie van het publiek. GERECHTSZAKEN Rechtbank van Oudenaarde. AFTROGGELAR1J OP GROOTE SCHAAL. Ockerman Pomar, gewezen fabrikant te Ronse, thans gehuisvest te Zwijnaerd?, had zich door verschiflige personen aan zienlijke geldsommen doen ter hand stel len om uit zijnen neteligen toestand in de welke hij uit oorzaak van overdreven uit gaven en nalatigheid was gestort te gera ken. Om die personen tot dit besluit te krij gen, maakte hij gebruik van vervalschte rekeningen en kwijtschriften, docr dewelke hij wist misbruik te maken van het be trouwen zijner geldschieters, In-plaats van die gelden te gebruiken in "zrjiié nijverheid mqeSten .che'gedééltciijk dienen.cm zijne oude.schulden te dekken. Failliet werd tegen Ockerman bij ver stek uitgesproken, waarop een boetstraf felijk onderzoek volgde. Betrokken voor de rechtbank vanOude- naerde, werd Ockerman bij verstek ver oordeeld tot 3 jaar cn eene maand gevang en verscheidene geldboeten, met ontzeg ging zijner burgerlijke rechten gedurende 10 jaar. De burgerlijke partij Lapère Ernest, landbouwer, te Vlamertinge, werd door de rechtbank eene schadevergoeding toege kend van 32940 fr. uitvoerbaar met lijfs dwang van 6 maanden. De cnmiddelijke aanhouding van Ocker man werd bevolen. DIEFSTAL. In 1925 had Vandemae- le M., werkman te Ninove, aldaar en in het ronde verscheidene dieften gepleegd. Ten nadeele van Van Muylem eenen zak graan, van Minne L. een rijwiel, bij De Pclsemack Ces. haar waschgoed, dit met beklimming, ook oogsten ten lande vernield tc hebben, voor bedreiging jegens. Cobbaert Petrus en openbare dronken schap, enz. Vandemaele die voor 8 feiten terecht stond, werd door de rechtbank bij verstek verwezen tot 11 maanden en acht dagen gevang en 873 fr. boete. De onmiddelijke aanhouding werd bevo len. SLAGEN. Delcourt F., putboorder van Harchies was naar Ronse, onder voor wendsel te gaan noenmalen, bij Breda Cy- riel, smid, gegaan. Daar aangekomen bracht hij dezen laatsten ten zijnen huize een rammeling toe met een voorwerp, waardoor hij verscheidene dagen onbe kwaam is geweest te werken. Delcourt werd verwezen tot een maand gevang en 150 fr. boete en moet aan Breda 1162 fr. schadevergoeding betalen. DIEFSTAL. —De Backer Antoinette en Van Espenhart Germaine van Idder- gem, werden beticht van diefte van aard appelen ten nadeele van Bayens Alfons, burgemeester der gemeente. Dat kost aan De Backer Antoinette 15 dagen gevang en Van Espenhart komt er met 90 fr. boet van af. INBRAAK. Op zekeren dag was Goessens D., van Voerde uitgegaan voor benoodigingen. Bij zijne tehuiskomst zag hij eensklaps een manspersoon uit zijne woning vluchten. Hij achtervolgde hem en gelukte er in den inbreker te vatten, die herkend werd voor zekeren Van Snick R.. aardewerker van Denderleeuw. De rechtbank verwijst den inbreker tot 1 maand gevang en 78 fr. boete. Vador, sdhreouwt een meisje, c-p Lare beurt 'het hoofd binnen stekende; 'maai- riekt gij dan niet dat het brood tot kool verbrandt De bakker is te ver boven de prozaï sche wereld 0111 nu juist brandreuk ge waar te worden. Met de armen opgehe ven 'declameert hij Ja, 't is de wierookgeur diedankend [zich verbreidt, Omdat men in triomf Brutus ten hemd [leidt. Steekt op trompetten. Het gehuil en geschreeuw der kinde ren laat zich hoorenmen vecht in do woonkamer; men klopt, hamert, bonst en rolt tegen de deur aan de moeder schreeuwt om haar echtgenoot, ten einde de vechtende haarplukkers te scheiden. Nu rukt de bakker de deur open, en op de vechters starende, decla meert hij op hollen toon 'i Hou op met dat gejuich'dat jubelen 'eri vieren Een ander declamator treedt binnenJ 't. is de komiek Krokkentop, die lachend improviseert 'i Kom Brutus, 'we gaan saam op 't Kapi- tooi spatzieren. Die woorden doen eindelijk de rim pels van Steven's voorhoofd verdwijnen, en roepen hem uit den novel in den bakkerswinkel terug. ('t YervoIgU

De Volksstem | 1926 | | pagina 2