Een worsteling om miliioenen Thé Chamb-Ard Be inbraak op het kasteel ie Drongen Dooilelijk ongehik te Kor (rijk Ongeval in het lïezet-Duitschlaml Stoutmoedige bandieten- daad te Anderieeiit Ernstig rijwielongeval le Erps=Querbs Gevaarlijke boosdoener aangehouden Een spoorweg over den St Bernhard In de Ëngelsehe koninklijke familie VERSTOPEING De opbrengst der recht streeksere belastingen KAMER Aan de Bestuurders der 5>ensioenkassen tsBfcg^uw as^saBaaaasng* BE AANGEHOUDENE ZOU NIET GEK EN DE DADERS WEI. MET DRIE ZIJN. Ilct is geenszins vastgesteld dat de in braak in liet kasteel van den h. Casier het werk zou zijn van een onverantwoor delijke. Do waker van het kasteel houdt staande dat hij naa: twee kerels heeft geschoten die op do binnenplaats ston den, terwijl de soldaat Dumortier tracht te do deur open te breken. Toon de gendarmen ter plaatse kwa- men heeft Dumortier bekend, dat (hij met drie mannen de zaak op touw ge zet. De gendarmen hebben 'hem dan meeg'eloïd rond het kasteel; men vornj niemand. Hot is .'s anderendaags; dat hij zegde alleen te hebben gehandeld, om aan de wraak van zijn gezellen te ontsnappen. Om dezelfde reden en om het gerecht op oen dwaalspoor to brengen, zou hij dan ook de namen opgegeven hebben van drie soldaten, die hij wist de ka zerne niet le hebben verlaten. Wat aanleiding gaf ie veronderstel len dat Dumortier ir> de hersens was geraakt, was het feit dat hij heelemaal ontkleed was toon men hem vatt>. Men Jegt dit evenwel uit: het gat waar door hij was gekropen, was zoo nauw, dat hij vast en zéker zijn kleoderen zou hebben gescheurd, wat een beschuldi ging tegen hem had kunnen worden. In elk geval wordt het onderzoek voortgezet. Dinsdag-voormiddag was Scherpereel Paul, lancioouwer, wonende Moorlnne- straat 13, te Kortrijke met ©ene driowiel- kar naar Swevegheiu gereden 0111 rijn- zand en cement. Rond 9 ure was hij te rug aan d? dreef zijr.er woning, doch de kar zakte 111 den. graskant en kon niet moer verder. Scherpcreel liep op zijne hoeve waarop zijno vrouw en dienstmeid ötaelcns Josemie, ter plaats liepen om te steken aam de (kar. Opeens sleerde de kar achteruit en kantelde om m dc gracht, met het ongelukkig gevolg dat ïStaelens Josemie onder de kar bedolven zat. Op het hulpgeroep kwamen perso nen tocgeloopen, men poogde dó kar op te heffen, .maar zulks was onmogelijk. Men begon dan te delven onder Jt li chaam van Staelen.s Josemie. en zoo kon men haar achteruit trékken, doch zij gaf geen teek en van leven meer. Geneesheer Reyntjes. van sSweveghem werd terstond gehaald, dociii deze kon slechts den dood vaststellende meid was de borst ingedrukt. Zij is geboren te Belleghem den 19 Juli 1910. Het was een voorbeeldig en ncerstig meisje. BELGISCH SOLDAAT AAN EEN OVERYLEG GEDOOD. Aken, 20 April. Aan een nbe- waakten overweg te Haren werd een mi litair gespan door een goederentrein ver rast. Den soldaat schoot er lliet léven bij in. De Belgische rijkswacht en het mili tair parket stelden een onderzoek in. naar liet Engelsch DOOR TI. Verbiest 7de Vervolg. Met zooveel gedrunch beklommen zij dc trap. dat ik het in mijne schuilplaats kon hooi;en. .Nauwelijks waren zi: boven, of een gehuil van teleurstelling weer klonk. Het venster van Joe's kamertje vloog in stukken, .en oen v an de bende stek 't. hoofd buiten. Hij wendde ziel? lot den blinde die steeds nog onder het vens ter stond, en riep hem toe Harry, wij zijn gefopt 1 Iemand heeft voor ons den koffer onderzocht Is het ding nog daar brulde dc blinde. liet geld is er. Wat kan mij 'l geld schelen? ïk l-cdoel de handteekening van Jack- Btoné. Die vinden wij niet... En gij daar beneden, Wat vindt gij fep. Joe Niets van beteekenis Dat heeft het volk van de herberg gedaan riep ten toppunt van woed'dc blinde ellendeling. Die kleine jongen heeft ons bedrogen Waarom heb ik hem riet den nek omgedraaid Maar geduld: hij zal hebben wat hem toekomt. Een half uur geleden waran die mensehen nog Iiier, want toen ik kwam, was dc deur Dinsdag avond rond 11 uur, werd een stoutmoedige bandietcnstre:k uitgehaald op dc Nij venheidskaai te Anderlecht. De genaamde Gustaaf Osselaer, land bouwer, wonende to GoycEk, die naar Brussel was geweest, had daar zijn laat ste tram gemist op de Rouppeplaats Hij trad binnen in een herberg «Ier Grond wetplaats waar hij kennis maakte met een jong kereltje aan vvien Osselaer zijn wedervaren vertelde. Do vriendelijke verbruiker stelde den landbouwer, die eenigszins onder den invloed van den drank verkeerde, voor den weg samen te- voet af te leggen. Maar endervegf. be zochten zij nog menige herberg. Geko men op do NijveitheicDkaai, sprong de bandiet want (liet was er een op Osselaer en sloeg hem duchtig af Vervol gens nam hij de vlucht met zijn geld- tasch, inhoudend 250 frank. De landbou wer ging voor de tweede maal zi jn «ivon- tuur verhalen, ditmaal aan de policie die den gevaarlijken boosdoener vlijtig op zoekt." Een pijnlijk rijwielongeval h« eft zich voorgedaan Dinsdagavond te Erps- Querbs. Zekere Stroobants, wonende te Veltihem, kwam in snelle vaart naar Leuven opgereden. Gekomen op het grondgebied der gemeente Erps- Querbs slidderde hij uit en botste met alle geweld tegen een dikken boomstam. Automobilisten die volgden namen hem op en voerden hem naar een naastgele gen kliniek, waar de dokter vaststelde ciat het kaaksbeen en het voorhoofdsbeen bloot lagen en dat de ongelukkige ree- sclijke inwendige wonden had opgeloo- pcn. 'Zijn toestand is hachelijk. i Twee 'rechterlijke agenten van de Koolmarkt van Brussel, die Dinsdag avond van dienst waren op de Beurs- plaats, betrapten er een kerel die uit den zak eener dame, welke d'j tram ging nemen, haren geldbeugel stal Hij werd opgeleid en op ...het policiefoureel herkend als zijnde zekere Ferdinand Kcyaert, 51 jaar oud, wonende St. An- toniusstraat te Antwerpen. Keyaert is een gevaarlijken dief wiens geweten 1 eeds met een dertigtal veroordeelingen is bela den voor diefstal en andere misdrijven. Hij reed eiken dag van Antwerpen naai' Brussel en had daartoe zelfs een spoor- abonnement genomen. Hij zit nu op gesloten. Het veelbesproken plan van den Zwit- serschen Oost Alpenspoorweg, dat den aanleg van een hoofdspoorweg in de leemte tusschen Gotthard en Brenner beoogt, schijnt na den oorlog de verwe zenlijking nader nabij bekomen dan ooit le voren. Men is afgestapt van liet plan voor een hoofdlijn, doch wil een spoorweg .met smal spoor aanleggen over dén St. Bern- hardpas. Op een ie Gliur gehouden openbare, vergadering werd deze kwestie in (bijzon derheden besproken. Aansluitend aan den reeds bestaanden 3J..3 km. langen op den grendel. Verspreidt u, jongens, en zoekt ze op De kaars, die zij gebruikt hebben, brandt nog riep! de man aan liet vens ter. 'Zoekt, zeg ik 11, en geen plaatsje over- geslaan Gij zult desnoods de hut tot aan den grond afbreken bulderde Harry, terwijl hij zijn stok zwaaide. Nu ontstond er een helscli rumoer, doch weldra kwam men den blinde bood schappen, dat wij zeker de herberg ver laten hadden. Op dat oogenblik klonk weer liet schril gefluit, dat moeder zooveel angst op 't lijf had gejaagd. Het was ditmaal geen sein tot den aanval, maar voor de ban dieten veeleer een waarschuwing, dat er gevaar dreigde. 't Is Tony zei een der mannen. Hij beeft tweemaal gefloten. Dus, vrienden, gauw onze biezen gepakt Wié spreekt daar van heengaan schreeuwde Harry. Moeten wij de vlucht nemen, omdat die lafaard van 'n Tony bang is geworden Gij moest hem, dunkt mij. beter kennen. Laat hem flui ten, en zoekt S Gij moet dat volk terug vinden. Kijkt took 11 h uw oogen Helen duivel kon ik maar twee minuten zien Nu begon non er twee het (kreupel hout in den omtrek van de 'hei-berg af te zoe ken, maar zij legden daarbij niei veel ijver aan den dag. Wat de anderen be treft, die schenen besluiteloos en roerden zich niet. Ezels huilde weer de Winde gij hebt maar de hand uit te steken om de miliioenen, die men ons onkstolen heeft,, te achterhalen, en gij zijfc lui om Jiot. srzas: electrischen spoorweg Beljinzona-Mesoc- co zou de Bernbard-lijn een rechtslreck- sche spoorverbinding tusschen Enge din. Chur en Davos en de badplaatsen in Op- per-Italië en Tessino vormen en in zeer belangrijke mate het vreemdelingen verkeer dienen. De kosten van" aanleg worden op 32 a 34 miljoen Zwitserscihe franken ge: raamd, waarbij gerekend wordt op een' subsidie der bondsregeering van 10 mil joen franken. Dc hertogin van York, garlo van den tweede zoon van den koning van Enge land werd moeder van een meisje. De gebeurtenis vond plaats in de wo ning van den hertog te Londen, Braton- straat, 17. De koning en do koningin die zidlt té Windsor bevinden, worden heden te Londen .verwacht; om hun eersle klein dochter te zien, de. twee kinderen van prinses Mary jongens zijnde. Het nieuws werd naar den prins van Wales te Biarritz .getelegrafeerd. In 1923 'huwden de hertog en de hertogin te Westminster. De hertogin geboren lady Elisabeth Hawes Lyon, is de doch (er vaii graaf St-rafchraore. Salvoschoten kondigden de geboorte aan en een groote menigte begtif zidh belangstellend naar Bratonstreot. Aan houdend komen telegrammen toe. Moeder en dochter zijn welvarend, aldus luidt het afgekondigd gezond- heidsberidlit. Rel aangenaams le der PURGEERMIDDELEN Rel beste recepl legen. In het Staatsblad van Woensdag zijn de tabel en /versdh enen betreffende de opbrengst dër reehtstreeksch© belas tingen op 31 Maart laatstleden, als totaal bedrag van de aandeelen va.11 den .Staat, de provinciën en de gemeenten in de op brengst van gezegde belastingen over het dienstjaar 1925, eene som aan van 1.812 millioen .{mot inbegrip van 132 iinilHoen verhaald op de achterstallen van 1924), het zij eene meer opbrengst van 508 Jb millioen in vergelijking met de begrootingsramingen van dat dienst jaar welke 1,243 W millioen beliepen. Die mocropbrengst betreft hoofdzake lijk do belastingen op de inkomsten, an dere dan de grondbelasting, waarvoor zij 377 miljoen bereikt. Deze laatste som is zelfs nog vérre van definitief, daar méér dan 200..000 belastbare aangiften op gemelden datum nog te onderzoeken bleven. Niettegenstaande die omstandigheid, overtroffen dc voor 1925 bij de bron af gehouden of in kohieren opgenomen rechtsirceksche belastingen, op het einde van het verloöpen eerste trimester 1 eeds mot. 138 miljoen do opbrengst van de zelfde belastingen voor het gansclie dienstjaar 1924. Behoudens voor liet dienstjaar 192? dat hein vloed werd door de crisis c» doo* eene in de wetge ving gcbraclite* wijziging, hield de op brengst der reéhistrooksohe belastingen trouwens niet óp Jaarlijks aan te grJeien sedert de invoering van de wetgeving doen Toch vreet gij, dat een simpel blad papier u rijker dan een koning kar. ma ken Een hoop oude wijven zijfe ge Niet één uwer waag'de Ihef, Joe Catfish onder de oogen te treden ik, die blind ben, moest voor 11 de 'kastanjes uit het vuur halen.... En doov uw'schuld verlies ik nu een onmetelijk fortuin en moet mijn leven lang rondzwerven en schooien Nog eens zoekt dat volk op Kom, ILarry, wind 11 niet zoo op, zei een der jnanngn. Wij hebben in ieder geval het goud; - En'wie weet, vroeg een ande y of dat papier niet ergens in den grond ver stolken is Neem uw geld, Harry, en sta daar niet zoo te janken en to brullen. Nu begon de blinde als razend zijn stok té lianteeren; maar de anderen lachten honend en trachtten den. woesteling zi jn wapen te ontnemen, wat hun echter niet gelukte. Die twist redde moeder en mij. Want plotseling hoorde ik in de richting van T dorp den hoefslag van talrijke paar den. en bijna Op hetzelfde flikkerde en knalde een pistoolschot. Onmiddellijk sioegen de bandieten op de vlucht; som migen liepen" naar de baai, anderen dwars door heb veld. In minder dan een halve minuut was Harrv alléén. Hij sloeg wanhopend met zijn stok op den grond, ging aarzelend vooruit, riep vruchteloos zijne vrienden Na een poosje heen-en-weer te hebben gdoopen. sloeg hij een verkeerden weg (dien naar hot dorp) in, en kwam dicht voorbij mij ne schuilplaats. JoJuiny, Q_ld Hup ter, Tony eh' in zake belastingen cp do inkomsten zooals uit de opgegeven cijfers blijkt dienstjaar 1920, 875 miljoen dienst jaar 1921, 1.079 miljoen; diens.jaar 1922, 889 V2 miljoen; dienstjaar 1923, 1.159 miljoendienstjaar 1924, 1.675 Vj miljoen; dienstjaar 1925 (voorloopige toestand op 31 Maar: 1926)', 1.812 mil joen. Alhoewel de uitslagen over het dienst jaar 1926 nog te weinig belangt ijk zijn 0111 dc aandacht te weerhouden, dient evenwel aangemerkt lat zij, in vergelij king met dc opbrengst van de belastingen van 1925 op 31 Maart van dar. jaar, eone verhooging aantooncn van or.gevec' 35 millioen, waarvan 11 miljoen voor de bedrijfsbelasting ingevorderd bij kohie ren en 17 miljoen voor detaxe op de au1 tomobielen. Wat voornamelijk deze laat ste taxe betreft. IboreJkle de oobrengst voor 1926 op einde Maart laatstleden 56 miljoen, hetzij 9 miljoen moor dan de totale opbrengst voor liet dienstjaar 1925. In het geheel beliepen de reehtst roek- sol ie belastingen fine1 inbegrip van de gemeente-en provineicopcontiemen) in Maart laatstleden ingevorderd voor de dienstjaren1920 -1ot 1926, de som van 231 millioen, dewelke de inningen van de vorige maand Februari met 28 V: mil lioen en diegene van de maand 'Maart 1925 met 56 'millioen* overtreft. Zitting van Woensdag 21 April. De zitting vangt aan om 2 uren, onder voorzitterschap van M. Brunet. De Legcrdiensttijd. De Kamer vat de bespreking aan van het wetsontwerp betreffende den leger- diensttijd van 10 maanden. M. POULLET, eerste minister, minis ter van landsverdediging ad interim, neemt het woord om de draagwijdte van liet ontwerp uiteen te zetten. De minister doet het verschil uitschij nen tusschen het ontwerp, destijds van generaal Kestens, en datgene der regee ring. Het ontwerp van generaal Kestens voor zag den 10 maanden diensttijd voor de klas van 1926 het ontwerp der regeering voorziet zulks reeds voor de klas van 1925. De minister geeft lezing van eene nota van generaal Kestens, waarin deze ver klaarde als soldaat niet te kunnen instem men met een diensttijd minder. -d?u -12 maanden, maar als minister wel dé moge lijkheid te willen inzien van een diénst- termijn van 10 maanden mits het nemen der noodige voorzorgen voor de verzeke ring der landsverdediging, vooral de ge noegzame effektieve voltalligheid der een heden. M. POULLET zal zich bij deze enkele uiteenzetting beperken en naderhand ant woorden aan de ppwerpingen en argu menten die tegen het ontwerp zouden "in gebracht worden, M. deGÉRADON (katli,) kan het ont werp der regeering niet goedkeuren dat, naar de meening van den redenaar, de landsverdediging in gevaar brengt. Zulks bewerken is een onvoorzichtig heid en zelfs eene soort misdaad. Het leger wordt te veel verzwakt. "Spreker heeft niet het minste vertrou wen in de verdragen, noch van Versailles, noch van Locarno. Dit laatste verdrag zegt dat de samentrekking van een aantal legerkorpsen aan een punt der grens mag aanzien worden als een oorlogsbedrei ging. Zal Duitschland niet beweren voor dat geval tc staan, wanneer wij eene troe penmassa verzamelen in het Kamp van Beverloo anderen, jammerde hij, gij zult tocli uw ouden makker niet in den steek laten Neen, dat is niet mogelijk Op hetzelfde oogenblik hoorde ik op Nauwelijks twintig schreden afstand den hoefslag der paarden, en zag ik vier of vijf ruiters in gestrèkten draf naderen. Harry begreep, dat hij oen verkeerden weg vólgde. Hij bleef staan, liep toen rechts cn tuimelde hals-over-kop in den sloot. Onmiddellijk sprong hij op maar de ongelukkige was zoo verbijsterd, dak hij terecht kwam onder de hoeven van 't eerste paard. De ruiter wilde het forsohe dièr tot staan brengen, maar dat gelukte hem niet. Een ijselijken kreet slakend, v iel Harry ten gronde; de 'hoeven van het paard gingen pletterend over zijn li chaam. Hij (bleef nog een oogenblik op de linkerzijde liggen, zooals hij gevallen was, zeeg toen achterover en roerde zich niet meer.. Ik had inmiddels mijne schuilplaats veriaten- en begon luid te roepen, opdat de ruiters mij zouden hoöicn. Ontsteld liet ongeluk, onder hunne oogen getbeurd. hadden zij allen hun paard tot stilstand gebracht, 't Waren tolbeambten te paard. 'De jongen die den vrederechter ging verwittigen, had then toevallig ontmoet en was zoo slim geweost, de gewapende heeren van alles op de hoogte te brengen. Hun chef, inspecteur Young, had reeds vernomen, dat er in Kitts Crate oen ver dachte kotter voor anker lag, en zou dien avond een oog in *'l zeil gaan houden. Aan die omstandigheid dankten moeder en ik onze redding.., De redenaar heeft het verder op den militairen toestand van Duitschland. Er zijn 100.000 goed gedrilde soldaten bene vens 150.000 schupcs (schutzpolizei) die op voorteeffelijke wijze dc kaders van eene groote legermacht kunnen - vormen. Duitschland bezit een zware luchtvloot. Honderden vliegtuigen zijn verzameld op enkele kilometers van Luik, en de stik- gaznijverheid is beter ingericht dan ooit. ALDEVEZE, (liberaal), bestrijdt op zij ne beurt het ontwerp. Hij is van meening dat het militair onderricht op 10 maanden volstrekt onmogelijk is Spreker ziet ook een ernstig gevaar in het voorloopige van het ontwerp, en zou het enkel kunnen bij treden wanneer het gepaard grng met eene volledige hervorming van ons leger en de preregimcnteele voorbefeiding. M. Devczc verdedigt de militaire her vormingen die hij zeil vrcegcr heeft voor gestaan. M.P1RMEZ, (kath.), bestrijdt eveneens het ontwerp der regeering. M. RENK1N, (kath.), vestigt de aan dacht op de noodzakelijkheid van ccn sterk leger. Het Is verder ccne misdaad jongens in het vuur te zenden zonder voldoende voorbereiding en onderricht. M. JACQUEMOTTE, communist, maakt .voor de zooveelsle maal het proces van het kapitalistisch regiem. Wanneer men henvhet Russisch militarism opwerpt, verklaart hij dat zulks het militarism is van het proletariaat, dat' moet gewapend worden oiii de «-bourgeoisie» tc kunnen ontwapenen. Dc algemeenc bespreking is gesloten. Heden Donderdag bespreking der arti kelen. De zitting eindigt om 4 ure 50. De nieuwe pensioenwet brengt een gansche 0111 wen teling 111 'het schrijfwerk cn de boekhouding der Lijfrcntmaat- schappijen. Ilct officieel model van Rcgisterblad dat door het Ministerie .van Nijverheid en Arbeid gezonden wordt cn dal alge meen moet gevolgd worden, kan alleen daartoe niet volstaan niet volledig voor de noodige inlichtingen van stamregis ter, is het ook zeer onvoldoende voor het opnemen der vcrschillige gegevens welke de wel cisoht, en maakt ook geen mel ding van de gedane stortingen. Ecrweerde Heer Demeester, Schatbe waarder -van liet Verbond dor Pensioen kassen van Aalst en omliggende, heeft een MODEL VAN FICHE opgemaakt welke op een enkele zijde ALLE IN LICHT! NGEN bevat die over elk lid, verplicht- of vrij verzekerd-, moeten ge kend zijn cn bewaard worden. Volledige beschrijving van burgerlij ken stand, ook aangaande echtgenoten, weduwnaars en weduwen woonplaats, beroep, werkgever; vroegere aansluiting bij de Lyfrentkas onder het regiem der oude wet, met latere rechten en renten; aansluiting onder de nieuwe wet met da verschillige getuigschriften en verklarin gen uittreding uit de maatschappij met bijgevoegde reden en datum., dit alles op EEN ENKEDE ZIJDE VAN EEN EENIGE FICHE, die daarenboven nog dient voor STORTING REGISTER van verplicht- en vrij verzekerden GEDU RENDE TIEN JAREN, gelijkvormig met het officieel bordered 2 B, waarvan de fiche een blijvend duplicata is. Deze ficlien zijn te verkrijgen tegen 14 fr. de 100; 65 fr. de 500 en 95 Ir. de 1000 ter Drukkerij J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9, Aalst. W at Ilarry betreft, die was dood, heele maal dood. Een beetje koud water was voldoende om moeder, die nog steeds in zwijm lag tot bewustzijn' le brengen. Nauwelijks was zij thuis en 'n beetje van den schrik bekomen, of zij begon te jammeren over de enkele gienjes, die zij nog op Cat-fish toegaf. Inmiddels was inspecteur Young met zijne mannen spoorslags doorgereden naar Kitts Gator Bij de kreek gekomen, zag hij met verwondering,- dat de kotter reeds het anker had gelicht. Toch was 't vaartuig nog .onder 'hét bereik zijner stem. Hij riep, doch. men anlwoordde.dat bij wel zou doen. in de schaduw te blij ven, en op hétzelfde oogenblik floot hem een 'kogel langs het oor. De kotter verdween om den hoek der baai, zoodat den heer Young niets over bleef, dan een zijner mannen naar Bris tol te zenden, omhei vaartuig te signalee- ren. Er is nu eenmaal niets aan te doen"; de heeren zijn ontsnapt, zei de inspecteur. Maar 't doet me in ieder geval pleizier, dat mijn paard den rekel, die daar ligt, zoo flink op de Cksleroogen heeft getrapt. Young kende nu 'heel de geschiede nis', hij was meegegaan naar de herberg, waar de bandieten uit louter moedwil al les hadden vprnield of tegen den grond geworipen. Schoon ze niets hadden mee genomen dan het door ons achtergelaten goud van den kapitein en 't beetje geld, dat zij in de lade van 't buffet had den gevonden, was de verwoesting, door hen aangericht, voor ons oen. zware slag. ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1926 | | pagina 2