3e Gemeenteverkiezing 10 SCHATKISTSONS Donderdag Juni 1926 Boterproductie Reisduiven Re Veiling. Het financieel vraagstuk. Kwcekpaardeu 0. L, mm VflNLOURDSS De eenige geldbelegging Taks op de gewone voertuigen öe onderhandelingen van JU. Francqtii bezuinigin* 16 inillscen gen iu het leger KAMER MsyrJ AM, M, MKIS, Een veelbelovende bureeljongen Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXI!» JAARGANG NUMMER 134 -Telefoon 114. Daglolaci 15 Centiemen Wekelijks 0,75 Uitgever J. Van Nuffel-De Genclt Publiciteit buiten het ftrr. AALST Agentschap Hayas adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, Londres E C. 4, TE AALST Katholieke Bwgersbond: Door Eendracht Groot die zicli meer en meer ontwikkelt, zich economisch en politiek sterk in richt, heeft zijn programma voor de aanstaande gemeenteverkiezing als volgt vastgesteld - De Algemeene Katüioliekc Bnr- 'gersbond Door Eendracht Groot ii overwegende 1dat liet land tegen woord ig lijdt aan tucht en aan vertrouwen. 2) dat de publieke uitgaven te dikwijls geen rekening houden met den algemeenen ekonomisdhen toestand en vaak dezelfde verspil zucht getuigen die breede lagen onzer bevolking heeft aangetast. Besluit zijn programma voor de aanstaande gemeentekiezinge.il .vast te stellen als volgt: 1) Herkenning van het Godde lijk Gezag over Maatschappij en enkeling. Békaniping van alle maatregelen en middelen tot 011- demiiijnuig strekkende van dit gezag. 2) Bevordering van alle midde len ter handhaving en ter verster king van het wettelijk gezag en van het aanzien der openbare machten. 3) Bezuiniging op breede schaal in alle openbare besturen en pu blieke inrichtingen. Terugbrengen der uitgaven op het minimum aangewezen door het algemeen belang en door geldelijke mogelijkheden. Betere werking der publieke diensten doior afschaffing van alle overbo dige ambten, bezetting der onont- H, Margaretha Zonop3,49,ouder7,5i Nieuwe Maan den 10 door bevoegde kontrool over ambtenaren en heerlijke posten personen, strenge het rendement der bedienden. 4) Rechtvaardige verdeelmg der lasten onder 'de verschillende standen der Maatschappij, en in die mate, waarin elkeen tot be houd der Nationale Economie moet bijdragen. Afschaffing dei- lasten die elkaar vermeerderend twee en meermaals dezelfde in- konistbronen mobilaire of iiumo- bilaire waarden aantasten ten las te van enkelen en ter uitzonde ring van anderen. Geleidelijke vermindering der gemeentetak sen ten voordeelt- der kroostrijke gezinnen, berekend naar het aan tal kinderen, derwijze dat een huisgezin niet acht kinderen onder de zestien jaar, geheel ontslagen weze van taks. A) Bevordering door alle mid delen van handel en nijverheid. Stichting eener bandels- en nij- Veiheidskamer gelast met bera men, instudeeren en voorstellen, onder toezicht en met de medewer king van tien Gemeenteraad, der maatregelen van aard a)..om den bloei vari onzen ste delijken handel en van onze loka le nijverheid in de hand te werken. b) om de verbetering en volma king der openbare diensben te be werken. e) om verkeersmiddelen met doelmatig aan de moderne ver- eischten aan te passen, enz. Bescherming van lokale ne ringdoeners en ambachtslieden te gen oneerlijke concurentie op kermlisfeesten, enz. 6) Handhaving eener breede voiung-politick. Aanmoedi ging van 't bouwen van gezonde goedkoope woningen. -Ver fraaiing en gezondmaking dei- overbevolkte, oude volkswijken. Verbetering der wegen en der verlichting in 'de buitenwijken. 7) Gelijkstelling van officiee- le en vrije scholen. Bevorde ring van alle onderwijs onder al le vormen. Aanschaffen van .technisch geschookle kraciiten aan onze uitgebreide nijverheid. - Bevoordeeling, bij gelijke be voegdheid. der lokale krachten. Aanmoediging en ondersteuning in den breedst mogelijken zin van alles wat streeft naar veredeling til loutering van deii kunstsmaak van ons volk. 8. Bestrijding der zedeloosheid door wakker en streng toezicht over alle openbare drank- en ver- maaikaangelegeiïhedcn. Toe passing der Wet Woeste. Ver bod van aanplakking, tentoonstel ling en verspreiding van zedekwet- sende prenten, beelden, schriften. Verbod van verkoop en ver spreiding van antic-eptioneele mid delen. 9. Verwerping van alle nieuwe bepeiking der vrijheid Van arbeid en handel Volgens ccne mededceling van de Goni- i/i w r -i i i x- pagnie du Cheinin de fer du Nord heeft de 10. Eerlijke e-n breede toepas-, pransclie douane vastgesteld dat de waar- sriig der taalwetten in bestuusza-de aangeduid op de aangiften, met het oog keu en in 't onderwijs. I °P da toepassing der taks op het zakencij- IIobliging en bevordering der]fer- voor de verzendingen van reisduiven moedertaal als krachtig middel tot naar fransche losplaatsen, dikwijls onvol- Sedert den wapenstilstand vermindert, jaar per jaar, onze boterinvoer regelma tig. ^Voor 1925 werden in 't geheel 4 millioen 174 duizend kilos, ter waarde van 75 mil lioen fr. ingevoerd. De uitvoer bedroeg 394,814 kilos ter waarde van 6.893.226 fr. Daaruit blijkt dat de algemeene balans zich nagenoeg laat becijferen door een te kort van circa 4 millioen kil. voor eeue som van 70 millioen. Dit maakt zoo wat een halve kilo per inwoticr. Nog eene kleine inspanning, zegt de landbouwkundige M. Max Rasquin, en wij. hebben geen boter van den vreemden meer noodig. doende zijn Zij heeft bijgevolg besloten voortaan eene waarde te cischen van minstens 3 Fransche franks per duif, Belgisch port van dit programma!en tolrechten inbegrepen. I Het departement van Belgische Staats spoorwegen roept speciaal de aandacht der Belgische duivenvereenigingen op dezen n.euwen eisch der Fransche douane. behoud onzer rnsfierheid en vat onzen gezonden volksaard. Bewust dat de geleidelijke ver wezenlijking zal bekennen. a) de gezondmaking van 't pu blieke geldwezen. b) de verbetering en vermeerde ring der iudividueele en collective productie. e) het herstel van tucht, vertrou wen en werkzuebt. d) den opbloei der stad ten voor- deele van al de inwoners met het minimum uitgaven en met de ecni- ge middelen aan de tijdsvereischten aangepast. Gaat over tot de dagorde. v\ De collectie Dutasta te Parijs waarvan wij reeds spraken, slaat het record der fabelachtige prijzen Een tapijt uit de Manufacture Royale te Beauvais, L'Opérateur ou la curiósité 1.652.GG0 fr.een tapijt uit Beauvais Le Prince cn voyage (tenture des Chinois), 321,000 fr.; tapijt uit Beauvais, l'Enlè- vement de Proserpine tweede stuk van Les Amours des Dieux naar Boucher, 444.000 fr.; dammessecretaire Louis XV 585.000 fr.; twee Louis' XV fauteuils, ge beeldhouwd en verguld, met gobelin be kleed. 1.220.000 fr. twee Louis' XVI wandlusters. 200.000 fr.; twee boeken kasten met brons opgelegd (Régence), 221.500 fr. een tafel ingelegd en met brons, Louis XV, 301.000 fr.commode Louis XV, 356.000 fr. WIJZIGINGEN AAN DE SUPERTAKS Door een blad over zijne inzichten be treffende de supertaks ondervraagd ant woordde M. Houlart, minister van finan ciën als volgt De wijziging der supertaks is geen klein werk, want er kan geen kwestie zijn van de ontvangsten, door die belasting opge bracht, af te zien. De hervorming welke moet toelaten die ontvangst te behouden, maar tevens den last meer evenredig te verdeelen, is een werk dat eene lange objectieve studie vraagt. Het groote gebrek van de supertaks is dat zij de titels aan drager treft en dat zij aanvoer van kapitalen verhindert, door haren inkwfsitorialen, dus wantrouwen vcrwekkenden aard. Welnu, 't zijn juist de kapitalen die wij noodig hebben; anders komt België er niet te boven en de arbeidende klas vooral heeft er groot belang bij dat de toevoer van kapitalen zeer groot zij. Titels aan drager zijn het middel om geld aan te trekken cn iedere plagende maatregel, die deze categorie van titels bezoekt, is gevaarlijk onder oogpunt van algemeene economie. Daarom zou ik er willen toe geraken de supertaks te wijzigen, door ze te vervan gen door eene personeele belasting. Ook is het niet minder noodig in België de betaling van koepons van vreemde waar den te begunstigen. Een land moet vreemde schuldvorde ringen bezitten wanneer zijne handels balans deficitair is. Zij die vreemde waar den koopen bewijzen dienst aan den Staat, op voorwaarde, wel te verstaan, dat zij hunne inkomsten in het land op strijken. r->OÜO Pas zijn de deuren van het Eeuwfeest- paleis te Brussel voor de wedstrijden van Hoornvee gesloten of zij werden heropend voor.de groote iaarlijksche betooging van Kweckpaarden, die zal plaats hebben, 11, 12 en 13 Juni a. s. Men weet dat deze nationale wedstrijd, ingericht door de Koninklijke maatschap pij Het Belgisch Trekpaard dit jaar eene bijzondere a a ni re isk e tij k h e i d zal heb ben door de tegenwoordigheid der paar den die op den grooten wedstrijd van Mi laan werden bekroond. De Koninklijke familie zal Zondag de prijsuiideeling bijwonen. BISDOM GENT. OOST-VLAANDERENS BEDEVAART naai' 3-11 AUGUSTUS 1926 onder de Hooge bescherming van Z. D. IIgiv. Mffr. de Bisschop van Gent. .Geestelijke Bestuurder Z.E.H. Kan. Van den Gheyn. Te Lour des. zullen de sermoenen ge predikt worden in ;t Vlaamscli onder de Hoogmis, door Z.E. H. Kanunnik Cop- picterst Pastoor-Doken van Aalst; 's na middags in 't Fransdlï door tZ.E.H. Ka nunnik Van den Gheyn. TWEE BIJZONDERE TREINEN 1. Roze trein, voorposttrein over LISIEUX en het H. Hart van Montm&rtre Vertrek Rlaandag 2 Oogst uit Aalst Stilstand re Gent St. Dieters, Audenaer» de, Kortrijk oli Moeskroen. Van LISIEUX over Le Mans, Angers, Niort naar Bordeaux, waar de twee trei nen op 4 Oogst ;s morgends een opont- houd 'hebben van 3 uren. Bij den terugkeer, op 11 Oogst, plech tige Mis in de Basiliek van het H. Hart le Montmarlre. Na het ontbijt, drie uren wandeling autocars door Parijs. Iedere autocar zal vergezeld zijn door een gids. met opbrengst van ZEVEN TEN HONDERD vooruitbetaalbaar is de gedisconteerd op 6 maand Ilct Staatsblad van lieden, Woensdag, doelt de volgende bekendmaking van het Ministerie van Financiën mede: Ter herinnering van de belangheb benden wordt gebracht dat bij artikel 26 der wet van 31 December laatstle den eene Staats taks gevestigd werd op de gewone voertuigen (rijtuigen, kar ren, wagens, vrachtwagens, enz. voort getrokken door paarden, ossen, ezels en muilezels. 1. Die taks is vastgesteld als volgt: a) voertuigen met twee wielen 40 fr.fo) Voertuigen met moer dan twee wielen en met één trekdier 60 fr.jc) 'Voertui gen met meer dan twoc wielen on met verschillende trekdieren: 80 fr. Zij wordt met de helft verminderd.' voor de sohatplichtigen die van de bedrijfsbe lasting vrijgesteld zijn. 2. Voor do voort uigen al of niet ge sleept, waarvan 'het gewicht datgene der vervoerde goederen, stoffen of voorwer pen niet inbegrepen, 1.000 kilogram overtreft, mag de taks niet minder zijn dan 10 fr. per 100 kilogr. 3. De landbouwers, die ten minste één belastbaar voertuig bezigen, mogen nodh- tans de taks storten mits een jaarlij ksche vaste som van 4 fr. per (heklaar bebouw de grond of weidegrond. De eigenaars bezitters, ópstal/houdcrs of vruchtgebruikers van (boesehon en wouden (betalen eene jaarlij ksdhe vaste som van 1 frank per hektaar zelfs wan neer zij niet jaarlijks zelf belqgtbare voertuigen gebnii^ei^ Tengevolge den opslag op de Belgi" sche en Fransche spoorwegen, heeft het Kcmiteit zich genoodzaakt gezien de prijzen der reiskaarten te verhoogen. Prijzen der Plaatsen Uit Gent, 2 klas: 470 fr. 3 klas 315 fr. Uit Aalst-- 2 klas: 475 fr. 3 klas 320 fr. De uitstap in autocars is in deze prij zen begrepen. LOURDES Vertrek Dinsdag 3 ©ogst uit Qent-Zuid. 2. Witte trein (Ziekentroin). rechtstreek» Stilstand te Melis, Wotterer», Aalst (1 uur) Denderleeuw, Ninove, Geeraards- bergen, Bergen. Prijzen der Plaatsen Uit Gent, 2 klas: 410 fr. 3 klas: 260 fr. Uit Aalst, 2 klas: 405 fr. 3 klas: 255 fr. Verblijfkosten le Lov.rdes De prijzen, volgens den rang der hotels zijn bepaald op 66, 00, 58, 52. 50, 43, 30 fr. per dag (voor 6 volle dagen). Drank niet in begrepen. ALLES TE SETALEN MET FRANSCH GELD. De inschrijvingen der Bedevaarders worden niet meer aanvaard na 10 JULI. »Toor inschrijvingen voor Aalst en Omlig gende wende men zich bij Mevr. Wed. Modeste Ccrcelet, Aalst. Eerw. II. De Witte, Aalmoezenier der Zieken, St. Marlensplaats, 3, Aalst. M. J. Van Nutfel, Uitgever der Volks stem, Kerkstraat, 9, Aalsc. 1 crsclieidene financiers, met dewelke M. Fraucqui te Londen in betrekking wensdht to komen, hebben hunne aan komst te Brussel aangekondigd, met het/ oog op eene vergadering ter voorberei ding van de conferentie die aanstaande' week te Londen plaats heeft. De nieuwe stafoverste, kolonel Gallet; beeft aan dc-n eersten minister laten we ten dat Jiij denkt 16 miljoen bezuinigin gen te kunnen doen. Als ze maar eens allen ernstig wil den WERI DER ARME (ZIEKEN- Evenals vorige jaren, zullen de Duinen en jufvrouwen inzamele.ressen. zich bin nen kort met de inschrijvingslijsten aan bieden. Het komiteit bidt do Aalstersdie be volking haar het gewone gulhartig ont haal te willen voorbehouden. Talrijk zijn de ongeneesbare zieken, die hunne aanvraag deden om deel te nemen aan de aanstaande bedevaart. Zij hebben in O. L. Vrouw van Lourdes hunne laat ste hoop gesteld Zal die hoop teleurge steld worden Wij denken het niet. De onuitputtelijke liefdadigheid hunner me deburgers zal zich niet loochenen en zal aan het kcmiteit toelaten, allen die het waardig zijn aan te nemen. Wie den armen geeft, leent aan God. Maria beminnen is oen (borg van gena den. IV»—— WERK DER ARME ZIEKEN. Om als zieke bij de Bedevaart aange nomen te worden, moet men 1. Dc beste inlichtingen verschaffen onder oogpunt van zedelijkheid en gods dienstigheid 2. Ongeneesbaar verklaard zijn 3. Zich schriftelijk verbinden zich vol komen naar het reglement der Bedevaart te gedragen. De zieken die verlangen aangenomen te worden, moeten hunne aanvraag in dienen. De zieken (lie de middelen hebber om hunne reiskosten geheel of gedeeltelijk te betalen, zullen aanvaard worden naarma- hef aantal beschikbare plaatsen. De Voorzitster. Dinsdag vergaderde de Kamer ouder het voorzitterschap van den hoer T0LB- BAÜT. INTERPELLATIES. Veiseheideue ondervragingen wer den afgehandeld. M. IXDCLERCQ, (front.) ondervroeg den minister van landsverdediging oven de vernieling van de grafzerken «Hel den-hulde», tijdens den oorlog, door do bijdrage van Ylaamsche soldaten op do begraafplaatsen 'hunner ges n euvel da makkers opgericht. Deze zerken voordo de leus «Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Christus» in ton, en er op prijkte, de Blauwvoet. De ondervrager wensdhte van M. den minister te vernomen of do overblij vende en ongeschonden zerken van «Holdenlmlde» aan het komiteit zul len terug bezorgd worden. M. de BR'OQI üEVIi -1 JE, minister van landsverdediging, antwoordde dat er geen kwaadwillige vernieling aan to stippen is. De «Tïeidonllmldcn» werden weggenomen krachtens een bed uil-wet van SeptepibtT 1917, welke voorschreef - dat de Belgische natie voor het plaatsen van gedenkstenen op de graven van al de Belgische gesneuvelden zou zorgen. Daze zerken zijn allen van hetzelfde model, on eerbiedigen cn de taal èn de godsdienstige of vrijzinnige overtuiging, der dooden. Tot nu toe zijn 349 zerken van «Hcldenlliulde» vervangen; 58 blij ven op verzoek der families. Het ver nietigen van de zerken werd op bevel van generaal Kcstens gestaakt. Het ko miteit «Heldenhuldo» zal nu over do oveiblijvendo zerken kunnen beschik ken, om deze elders te plaatsen, doch op voorwaarde dat er geen politieke bctoo- gingen. ter gelegenheid der herplaat sing. zouden gehouden worden. M. DEGLÈRCQ verklaarde zich met deze schikking tevreden. 'Men hoorde vervolgens dc twee Com munisten JACQÜEMOTTE en VAN OViERSTRAETE N intcrpelleoron over het in beslag nemen van communistische papieren, en over het verbod aan .vreem de communisten gegeven van in Belgio op openbare vergaderingen het woord tq komen voeren. M. HYMANS, minister van justicie, 'herinnerde aan de ondervragers dat do vreemdelingen die van de Belgische gastvrijheid willen genieten, gehouden zijn 's lands wetten te eerbiedigen. Ten slotte wordt M. WALTERS, mi nister van nijverheid en arbeid, door do hoeren LOMBARD, DELATTR'E en andere socialistische Kamerleden Qiidcr- vraagd over de wijze waarop de artike len 19, 31, 32, 33, 34 en 35 dor wet van 39 December 1924 op het pensioen dor mijnwerkers toegepast worden op de. in- valieden door de voorzorgskassen voor; mijnwerkers. De minister beloofde genoemde arti kels ten gunstigste voor de belanghebben den te zullen toepassen. Sinds eenigen tijd werd in de bureelen van de Continental Line, te Antworpou. vastgesteld, dat kleine sommen geld steeds in de kas ontbraken. Er werd een bijzonder toezicht gehouden en gisteren werd dc oorzaak ervan vastgesteld. Dc 14jarige loopjongen J. De J., uit do Delfstraat werd op heeterdaad betrapt. Op het- politiebureel bekende hij sinds langen tijd dit te doen en schat wel do totale geroofde som op 3000 fr. De kleine niotdeug werd ter beschik king v^n den ^injiqrrec'feter gesteld.

De Volksstem | 1926 | | pagina 1