Schapulierenzondag- 7t.ii. Zondag 18 Juli Maandag Jall Besprekingen bij M. Franequi Bestrijding der levensduurte Milde giften voor het Deigingsfonds De toestand'van UI. Poullet Volmacht aau den Koning Nationale Maatschappij Belgische spoorwegen Een millioenengift Hulde aan de gesneuvelden van de 2e en 22° linieregimenten Afschaffing der koepons voor militairen KAMER Karkstrait, 9 en 21, Aalst. XXXII" JAARGANG' NUMMER 165 -Telefoon 114. JL?3gl3lSld 15 Centiomeu Wekelijks 0,75 Uitgever J. Van Nuffel-D» Gendt Publiciteit bulten het Arr. AALST Agentschap Havas Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Breams Buildings, 6, Londres E C. 4, H. Camilfia Zonop4,07Zonaf7,46 H. Vineeétius Zon op 4,08Zonaf7,45 Eerste Kwart, dun 18 Hoe meer men Jesus-Christus bemint, zoo schrijft de H. Franciscus de Sales,hoe meer men moet liefhebben deze die hem ons gegeven heeft, 't Is te zeggen Maria, onze Heinelmoeder... En gelijk God door haar tot ons gekomen is, zoo ook verlangt Hij dat wij door Haar4ot Hem komen. Die heilige Bisschop en zoete Kerkleeraar sprak van Maria, in al zijne onderhande lingen en overal waar hij er de gelegen heid toe vond. Ik smeek haar, zoo schreef hij aan de H. Joanna de Chantal hare hand te steken in de kostbare zijde van haren goddelijken Zoon om er de duurzaamste gunsten uit te putten, en ze aan ons in overvloed uit te deelen Nog eens te meer worden Maria en het H. Hert hier nogmaals vereenigd en innig verband gesteld. Maria eens4e meer treedt op als Middelares tusschen God en de menschen tusschen de aarde en den hemel. En 't is niet alleen aan bijzondere per sonen dat Maria gunsten wil geven, de welke zij put in Jesus liefdevol Hert, haar medelijden en hare goedheid strekken zich uit aan geheel het christendom dat zij aanziet als haar geestelijk huisgezin en 't is aan die liefde dat wij onder andere ook verschuldigd zijn de groote weldaad van den Schapulier van Carmelus waar van we op heden de gedachtenis vieren Gij kent de geschiedenis van den Scha pulier die ons door de tusschenkomst van den heiligen Simon Stock, engelsch edel man en kloosterling der Carmelietenorde werd geschonken, 't Was in 't jaar 1251 den 16 juli dat de H. Maagd hem ver scheen omringd van eene menigte liemel- sche geestende vreugde zweefde op haar aangezicht, zij reikte hem den schapulier toezeggende: Ontvang, mijn beminde zoon, dezen schapulier van uw orde 'tis het teeken van mijn broederschap en het kenmerk van het voorrecht dat ik voor U en voor uwe medebroeders van Carmelus bekomen heb. Deze die godvruchtiglijk met dit kleed aan zal sterven, zal van de eeuwige vlammen bevrijd zijn. 't Is een ieeken van zaligheid, een behoedmiddel in de gevaren eene ver- zekering van bijzondere vrede en be- sclierniing tot het einde-der eeuwen De heilige grijsaard verkondigde overal het wonder visioenen toonde den scliapu lier tot bevestiging van zijne woorden. 't Is dan dat het vermaard broederschap van den Schapulier is begonnen. Doch hare Kinderen van de hel bevrij den was voor het moederlijk hert van Maria nog niet voldoende50 jaren na den dood van den H. Simon verscheen Maria aan den Paus Joannes XXII, schit terend van licht en dragende het kleed der Carmelicten en zeggepde Ik zal in liet vagevuur nederdalen tot de leden van het Broederschap van Carmelus den zater dag na hun afsterven, ik zal ze verlossen en in 't eeuwig leven binnenleiden Bullen en decreten van 22 Pauzen heb ben dit v/onder voorrecht bekrachtigd, en herhaalde en schitterende mirakelen heb ben er den stempel van hemelschen oor sprong opgesteld. Talrijke voordeelen zijn aan 't dragen van dit Mariaschouderkleed verbonden. Die leden zijn van het Broederschap van den Schapulier, zijn daardoor ver eenigd met de Orde der Carmelieten en zoo hebben ze deel in al de goede werken, gebeden, vasten, missen dier Kloosterlin gen. Zij zijn deelachtig aan al de aflaten aan het broederschap vergund. Ik heb er ecnige opgesomd gevonden, rond de 80 volle zonder de menigvuldige gedeelte lijke. De leden van den Schapulier zijn door Maria aangenomen als hare bevoor rechte kinderenbinst het leven worden zij door haar geheel bijzonderlijk be schermd naar ziel en lichaam en in de uur der dood mogen zij rekenen op een gansch bijzonderen bijstand. Dan nog de twee groote voorrechten Ten eerste de bevrijding van de vlammen der hel. Deze belofte wil niet zeggen dat in welken staat men ook sterve, zal be vrijd zijn, maar zij beteekent ofwel dat Maria aan hare kinderen van den schapu lier de gratie der volheraing zal bekomen ofwel dat zij hun de gratie zal verkrijgen van in doodzonde niet te sterven of wel nog dat God zal toelaten dat de versteen de zondaar zal sterven zonder zijnen scha pulier. Ten tweede de groote weldaad van verlossing uit het Vagevuur, bijzonderlijk den Zaterdag na den dood. Eindelijk on eindig veel tijdelijke voordeelen zooals bevrijding tegen rampen, ongelukken, su- bietc dood, ziekte, voor dezen die hun betrouwen op hun Mariakleed stellen en het godvruchtig dragen. Dc voorwaarden tot liet verdienstelijk dragen van den schapulier zijn de vol gende De Schapulier moet de eerste maal ge wijd en opgelegd worden door een pries ter die daartoe bjiaoxuiets macht heeftite volgende schapulieren mogen vervangen in 't bijzonder en gedragen worden zon der nieuwe wijding. De naam moet op een register ingeschreven worden. Dit is dc algemeene regel. Men draagt den schapulier een deel hangende op de borst, het andere op den rug, vandaar het schouderkleed of scapu- lare. Men mag het schapulier door een ge wij de medalie vervangen en elke nieuwe medalie moet gewijd worden. Voor de be vrijding van de pijnen der hel is er niets anders vereischt; voor de verlossing uit liet vagevuur moet men daarenboven de zuiverheid onderhouden, elk volgens zij nen staat; en nog dezen die geleerd zijn, zullen dagelijks de getijden lezen voor O. L. Vrouw ofwel zij die ongeleerd zijn, zullen vleesch derven alle Woensdagen en Zaterdagen des jaars en daarbij de vastendagen der H. Kerk onderhouden. Zekere gebeden kunnen u ontslaan van het voorgaande, indien de priester u dis- pentatie geeft. Laat ons den schapulier of de gewijde medalie godvruchtig dragen want 't is 'teereteeken van Maria. Indien wij tot hiertoe dit schouderkleed nog niet tor schen, doen we het ons opleggen en smee- ken we zoo standvastig hulp van onze Heinelmoeder af. Zoo zal zeker Maria de ongelukkigen bijstaan, de kleinmoedigen heipen, de weenenden troosten, ten beste spreken voor het volk en voor zijn pries ters. MARC. M. Franequi. minister der schatkist-, heeft een onderhoud gehad met verte genwoordigers der bank Morgan, van New-York. Dc betrokkene afgevaardig den zijn daarna naar Londen vertrok ken. Het comiteit van het Dolgiiigsfonds heeft heden ook. eene vergadering ge houden. Al do Belgen zijn vast besloten hun frank te redden. Zij zijn er van overtuigd, dat de toekomst; van hun land in hun handen is en, dat den goeden uitslag van de financieels her stelling van hen alleen afhangt ZIJ BESCHOUWEN DE gedisconteerd op 6 maand als 0311 winsigevenda en zekera plaatsing. Brussel, 15 Juli. Men meldt dat de verzekeringsmaatschappij Les Proprié- taires Réunis 50.000 gestort heeft voor 'het Deigingsfonds. Tederen dag worden, ten titel van vrij willige bijdragen, giften ontvangen die betuigen dat ons Wolk beeiist is uit dien hadhelijken toestand op te staan M.D.Y., van Luik, staat- zijn vergoe ding van 1011 fr. oorlogsschade af M. A. D., van Brussel, stuurt naar de schatkist eene som van 1Ó00 fr.. alsmede oen titel der openbare sdhuid van 1000 franken M. K. A., van Brussel, zond 500 fr. Een kapitein, oorlogsin vaflied van 'liet 9e linie, staat zijn dotatieboekje af. Donderdag was de toestand van M. Poullet iets beter. Men mag nu zeggen dat de achtbare Staatsminister den dood van dichtbij ge zien heeft. 'Zekeren naelit. heeft een geneesheer bestendig gewaakt bij het ziekbed, daar alle oogenblikken het ergste werd ge vreesd. Einde verleden week (beterde de toe stand van M. Poultet, doch Maandag 1.1. verslechtte den toestand en steeg de koorts tot 39 graden. Dinsdag word een consultatie van go- nöesheeren gdhouden. aan dewelke deel namen MM. ,Drs Lemaire en Ooehaux. De genec-tflieereo hopen, dat de zieke dc kwaal zal te boven komen. M. Poullet werd aangetast door een griep, toen hij nog eerste minister was. De bekommernis om de belangen van het land, was do oorzaak dat tM. Poullet de rust niet genomen heeft, welke ver- eisdht was. De gsvolgen ervan doen zich thans gevoelen. BRUIN BR.OOD MEG? INGANG VAN 1 AUGUSTUS. De minister van arbeid en nijverlreid had Donderdag namiddag nieuwe be sprekingen met de vertegenwoordigers van den Algemeenen Bond van Bol gisdhe Maalders. Volgende schikkingen werden in overweging genomen en zullen aan den kabinetsraad voorgelegd worden Er wordt een type van eensoortig meel ingevoerd voor de vervaardiging van brood en gebak. De invoer van meelsoorten, andere dan -die van het wettelijk bepaalde type is verboden. De uitvoer van witte meelsoorten, ver vaardigd in dc Belgische maalderijen, is toegelaten op voorwaarde dat die maalderijen het bewijs leveren een over eenstemmende hoeveelheid buiten lands ch graan ingevoerd te hebben. De uitvoer van binnenlandsehe graansoorten is verboden. Ten einde de naleving van de loopen- de maalderijkontrakten en het verbrui ken van de meelvoorraden in de bakke rijen mogelijk te maken, is besloten dat de nieuwe bepalingen van kracht zul len worden met ingang van 1 Augustus aanstaande. De minister zal periodiseh in overeen stemming met de beschikbaarheden de verhoudingen bepalen van binnenland sehe tarwe en van rogge die verplicht gevoegd moeten worden in liet meel- mengsel. Delbinnenlandsdiic graansoorten zul len feitelijk pas van 15 Augustus af op de markt komen. Thans is er geen rog ge voorradig in het land. In de eerste weken zal de bezuiniging voortspruiten uit het builen van het graan en met ingang van 15 Augustus zal de besparing aanzienli j kor worden tengevolge van de toepassing van rogge in het graan mengsel. Strafmaatregelen zijn voorzienwaar onder do tijdelijke of zelfs definitieve sluiting van de maalderijen in geval van overtreding. De schikkingen gelden evenelens voor dc maalderijen die niet aangesloten zijn bij het Algemeen Verbond vau Bel gische Maalders. VERKLARING VAN M. KEBON. Voor de stemming in den Senaat achtte de heer Lebon (het volstrekt noo- dig het volgende te zeggen Uit naam van enkele mijner vrienden van de Christen-democratische groep, wensdh ik insgelijks eene korte verkla ring af te leggen. "Wij ontkennen de ernstige redenen niet, die van het ontwerp ten grondslag liggen. AVTj 'liekolen niets van wat de regeering gedaan heeft. De toekomst is ons onbekend. Wij maken voorbehoud wat de gebruikte handelwijze betreft. Die regeering is aan het- bewind gekomen ten gevolge van zeer onrechtvaardige aanvallen tegen de vorige regeering. (Aan de uiterste linkerzijde zeer goed!) 'Men heeft gezegd dat de vorige re geering samengesteld was uit onfoekwa- men en dat de uitstekende mannen, die ze zouden vervangen de zakien in een beteren toestand zouden brengen. Wel nu, de regeering werd vervangen en geene enkele dezer optimistisdhe belof ten werd verwezenlijkt. De financio Aieef! 'hare aanvallen niet geslaakt. Tegenstrijdige belangen blij ven zidh bewegen rond onze beurzen. Vooraleer tot. het huidige ontwerp haar toevluoht le nemen, Ihad de regen- ring ofwel moeten aft-reden, ofwel tot oen overeenkomst komen met de be langrijke groepöcring van de katholieke partij, aan dewelke zij het bewind heeft ontnomen. (Gerucht.) EER De 'heer Brusselmans heeft zijn ver slag namens de iniddenafdeeding Vrij dag neergelegd. Wij ontleenen er het volgende aan Dc Belgische Staat denkt dat het oogenblik gekomen is om een aanzien lijk bestanddeel van zijn vermogen mobiliseeren. Hij wil op dio wijze te gelijkertijd de consolidatie van een groot gedeelte zijner vlottende sdhuid en eene bestuurahervorming die zich opdringt verzekeren. Onze taak is een van den Staat on afhankelijk organisme tot stand te brengen, onttrokken aan den wisselen den invloed van de politiek, en dat aan de eventueele onderschrijvers van aan- dee'len al de waarborgen eener voordee- lige industrieels exploitatie verzekert. De Staat heeft daarbij als model ge nomen de gelijkaardige organismen die langzamerhand de groote economische diensten van de kolonie (hebben ver vangen. Men weet dat de oprichting van deze maatschappij de beste en in som mige gevallen de schitterendste uitsla gen heeft opgeleverd. Daarvoor was 'liet noodig aan de nieu we maatschappij eene werkelijke onaf hankelijkheid te geven. Dat wordt door het wetsontwerp ge daan. De beheerraad van de 'Nationale maatschappij der Spoorwegen zal hare belangen met de grootste vrijheid waar nemen. De spoorwegen nemen in het econo misch leven van de natie een al te be langrijke plaats opdat de Staat niet dienaangaande zekere rechten zou krij gen. Recht op controle ten aanzien van do veiligheidsmaatregelen, hooger toezicht over een vermogen dat niet afgestaan wordt, doch waarvan alleen het genot het nieuwe organisme verleend Bij de stemming bleken de «enkele zijner vrienden-» te bestaan uit den heer Leibon alleen, plus een, M. Van Coiü- lie voldoende om samen een bak te spelen. Met zoo véél volgelingen hadden .we de verklaring maar liever achterwege gelaten. Er zijn ander middelen aan to wenden om to Bewijzen dat Tnen alleen ftaak wordt, toezicht over do tarievenpo litiek van do maatschappij. Er is geen land ter wereld waar de akten van con cessie der spoorwegen aan private maat schappijen niet dergelijke bepalingen bevat. Er is geen land ter wereld waar in do vergunningen van spoorwegen aan bijzondere maatschappijen zulke bepa lingen niet worden voorzien. Men moest anderzijds aan liet perso neel alle waarborgen ten aanzien van de verworven rechten verleénen. Uit de bepalingen betreffende het statuut van (het personeel blijkt hoe zoer do regeering en uwe commissie is het met haar •daarover eens wenscht voor dit personeel de rechten onver minkt te behouden, welke niet zelden door eene lange loophaan van trouwe Staatsdiensten werden vernomen. Oprichting van een sterk en onafhan kelijk industrieel organisme met een machtigen voorspoöd in 't vooruitzicht behoud van de hoofdzakelijke rechten van controle vanwege den Staat; waar borg van de verworven rechten ten aan zien van een talrijk en trouw personeel dit zijn de drie punten welke tot grond slag liggen van het voorgelegde ont- «werp, waarvan uwe af dueling ©enigszins u de goedkeuring vraagt. VOOR EE FR'ANKOHE EN BELGI SCHE OORLOGSQETEISTEREIBN Parijs, 16 Juli. M. Frank-Buhle, van Sharon (Pennsylvania) die onlangs overleden is, (heeft aan zijne testament- uitvoerders een som van twëe miljoen dollar achtergeilaten. bestemd om do be volking der geteisterde gewesten van Noord-Frankrijk en Belgie ter hulp te komen. Den 21e Juli aanstaande, om 14.00 u., in de I .eopaLcfeÉcazfcrnJe (Park) te Gent, zal eene plechtigheid plaats grijpen in gericht door het 2e hnietegimtait, ter &cre van do gesnotrvekèeix,de hidden en de oud-strijders van do 2e eai 22e liniereni- ïn enten. De verwanten der gesneuvelden, alsook de oud-officieren, onderoffieieren, korpo raals en soldaten dezer twee regi menten worden hartelijk uitgenoodigd tot _dp«» famdUevCTgadering. De Minister van Landsverdediging hoeft besloten dat te beginnen van 15 Juli de koepons voor (het vervoer por ijzeren weg der brigadiers en soldaten af geschaft zijn. Vroeger kregen de brigadiers (korpo raals) en soldaten, die voor meer dau 4 dagen in verlof gingen, naar plaatsen op een zekenen afstand van hun garnizoen gelegen (15 km.) gratis speciale koepons voor het vervoer per spoor, terzelfder tijd met hun verlofbrief, in dé kompan ies. Nu zullen ze aan de winketten der vor- sdhillige staties van diet land 'koetpons aan halven prijs kunnen ontvangen op ver toon van hun verlofpas. De onderofficieren zijn al lang aan dio formaliteit onderworpen. (ZITTINGEN van VRIJEAG 1G JULI. Morgendzitting. De zitting vangt aan tun 10 ure onder voorzitterschap van M. Tibbaut, onder voorzitter. WERKONGE VALLEN. Men vangt de. bespreking aan om wij zigingen tc (brengen aan de wet van 24 December 1903 en aan de w<et van 27 t 1919, en waarbij do wet van 7 t 1921 op de vergoeding voor ar beidsongevallen wordt afgeschaft. M. MARCK, katholiek-demoferaat, stelt bij amendement zekere wijzigingen voor strekkende tot eene meer breedo be rekening van het invaliditeitspensioen. M WAUTERiS, minister van nijver heid cn arbeid, kan zich bij de voorstel len van M. Marck niet aansluiten. Er is kwestie, zegt (hij, van wijziging aan zekere cijfers der voorgaande wet ten ten einde dezelve in verhouding te brengen met de huidige levensduur te. De minister zegt echter dat hij, van Ibij den aanvang van den eerst komen den zittijd een volledig ontwerp voor brengen zal, de huidige wetgeving op gansch nieuwen voet 'lierinridhtende. PENSIOENEN DER MIJNWERKERS Een amendement van M. DELAT- TRE aan de wet op do mijnwerkera- pensioenen en waarbij het- pensioen wordt uitgebreid tot de weduwe, wordt na korte bespreking aangenomen. 'Zitting geheven om 12,10 ure. NAMIDDAGZITTTNG. Aanvang om 2 ure onder voorzitter schap van M. HALLET, ondervoorzit ter. DE NIJ VERHEID SU1 TB A TIN Cf DER SPOORWEGEN. M. ANSEELE, minister van spoor wegen, enz., in een lange redevoering maakt de historiek der Belgische spoorwegen sedert 1834. Hij doet dc be drijvigheid uitschijnen d^'r onderne ming en vlecht lauweren aan inge nieurs en werklieden die van liet Bel gisch spoorwegnet, het eersto der wereld hebben gemaakt, zoo onder oogpunt, der exploitatie als van den tetihnisbhen ooruitgang. Onze spoorweginriohting werd meer maals tot voorbeeld genomen door an dere landen, namelijk door Frankrijk. De minister spreekt verder van derf buidigen stand van onzen railway erf zegt. dat er voor 1926 een boni is van 34 miljoen. Onze tarieven zijn lager dan dez£ van elders, namelijk van Engeland, wij hebben ons altijd toegelegd op het alge meen welzijn, ons exploiiatieeijfer waa meermaals beter dan dit van zekere- maatschappijen. 'In zake van het. personeel. zegt M. Anseele dat bij amendement de huidige werkvoorwaarden en de huidige pen sioenen voor de werklieden en agenten, zouden moeten behouden blijven. De minister maakt den lof der werk zaamheid der paritaire kommissie, en verklaart ten slotte dat. het volle ver trouwen heeft in de nieuw to stichten Nationale maatschappij der Belgisch© spoorwegen en in do nieuwe regio. Verscheiden© redenaars nemen nog •het woord, voor en na de schorsing der zitting, en bij (het einde der avondver gadering wordt het wetsontwerp betref fende de spoorwegregie en do nationnlo maatschappij van Belgische spoorwegen

De Volksstem | 1926 | | pagina 1