I KLEINE^ GAZET De begrafenis van Valentino U E WO L E.IAG E R Voor Ihülscliland alleen NIEUWSTIJDINGEN ELIXIR DE FOLDERNAAR VIEUX D'AN VERS Twee en dertig milliard sigaretten korte bmtenlandscho Berichten. 2 September 1914- Schermutselin gen tussehen Belgische en Duitsehc pa trouilles te Lebbeke. In het dorp wor- jden verschillige.huizen en hoeven in brand gestoken en verscheidene inwo ners vreeselijk gemarteld. De Belgen bezetten het dorp terug. Te A^lst scher- 'jnutselingen tussehen Belgische en «Duitsehe patrouilles op den Bvussel- schen steenweg. Gedenkteeken Graaf Karei Woeste. De inhuldiging van het gedenkteeken, t f ericht aan de nagedachtenis van wijlen graaf Karei Woeste, zal plaais lubben te Brussel den 17 October a.s.. De datum der Gemeentekiezsrgen. «Het Staatsblad van 1 September, kon digt het Koninklijk Besluit af waarbij do k iezers van'al de gemeenten des Rijks opgeroepen worden tegen Zondag 40 October a.s., tussehen 8 on 14 ure, om over te gaan tol de algeheele ver nieuwing-der Gemeenteraden. Het koloniaal museum te Tervueren. De zalen van het Koloniaal Museum worden druk bezocht. Het getal bezoe kers opgenomen van 1 Juli af tot 29 Augustus bedraagt 67.720. Het schijnt op dit oogeu^lik reeds zeker dat het aantal bezoekers het welk verleden jaar meer dan 100.000 bedroeg, dit jaar aan merkelijk liooger zijn zal. Vertrek der Italiaansche kruisers. De beide Italiaansche kruisers Pisa en Ferrucio vertrokken Maandag ochtend uit Antwerpen. Het cersle schip stoomde van de Rijnkaai weg om zeven uur on liet tweede wierp de meertouwen los tien minuten later. Ministers op reis. M. Anseele, mi nister van spoorwegen, zal te Amster dam hel kongres der. redders bijwonen. Daarna vertrekt M. Anseele naar Vichy, waar hij zijn verlof gaat doorbrengen. M. Vanderveldc is naar Gen'ève met M. Henri Rollin, zijn kabinetsoverste. Mijnwerkersstaking. Luik, 31 Aug. De algenieene staking werd afgekon digd in de drie zetels van de kolenmij nen Esp France et Bonne-Fortune te Monlegnée. Auto's !n Oost-Vlaanderen-Op 31 December 1025 waren er in Oosl- iVlaanderen 6838 auto's, die te zamen 3.869.122 frank opbrachten. i (Renter.) De begrafenis van Rud. .Valentino heeft vandaag plaats gehad. Bij 'l sterfhuis was een ontzaglijke me nigte samengestroomd. Honderden po litieagenten handhaafden de orde. Een honderdtal auto's mei tooneelspelers, vrienden van den overledene en collega's, uil de einematografiowereld, volgden den lijkwagen. Pola Negri was met. een bijzonderen trein aangekomen, en zat in de eerste auto. «Dok de aanwezigheid der eerste vrouw van Valentino werd opge merkt. Bij de uitvaart lielen zich ver scheidene beroemde zangers van de opera hooien. Na afloop van den dienst werd het lijk teruggebracht naar 't sterfhuis, in afwachting van de spoedi ge aankomst van Valentino's broeder uit Italië. door August SNIEDERiL 74sle Vervolg.. Voor dat Hannibal iets meer Kon on derscheiden, zullen wij den lezer met alles bekend maken. De karavane, welke de hoeve nader de bestond uit Cuyl, Arend Bout en Mu- ro. Doch hoe verschillend waren de personen en het. strijdros, vergeleken- •mei wat zij waren den morgen, toen zij Ter Kooien verlieten. De edele Cuyl hing, meer dan hij zat, op het paard; zijn aangezicht was bleek, zijne oogen waren mat en zielloos, zij ne lippen loodblauw. Om zijn middel was een wit linnen doek geknoopt, welke aan de rechterzij met bloed doortrokken was: een bewijs, dat hem daar eene wonde geslagen was. Bout's oog rustte bekommerd op zijnen vriend, of zocht de meest effen plaatsen op de heide, opdal het schokken den gekwetste niet te hinderlijk mocht zijn. Zelfs Muro scheen bedroefd en slapte met hangen den kop op de vlakte voort. Toen Hannibal Muro en den jager meende Ie erkennen, snelde hij naar he neden en bracht zijne meesteres de lij ding. Deze, omringd door hare drie kin deren e* het vierde aan het hart ge klemd, iilde de deur uit en was de eerste die den afgematten gewonde in de ar- ttoi) ontving, en door hare kussen wcêr wat kleur en leven op zijne wangen te- (Reuter), Volgens den correspon dent van de Times te Gcnèvc denkt men in die stad, dat Duitschland alléén een vaste zetel in den Volkenbond zal krijgen. Spanje zal moeien wachten, het moge dan al of niet voldoening krijgen wat zijn verzoek aangaande Tanger be treft. HET AUTO-ONGELUK DER WETSTRAAT. Een indrukwekkende begrafenis. De begrafenis van M. Houben en den kleinen Vertongeir vond Dinsdagnamid dag plaats onder toeloop van een volks massa, welke zienderoogen aangroeide. De lijkstoet van den kleinen Vertongen was diep ontroerend. Honderden jeug dige teiegramloopers gingen den lijk wagen vooraf en droegen zeven pracht stukken van kransen mede als een laat ste blijk van hun zoo deerlijk aan zijn einde gekomen kameraadje. Ook de va der en de oom van het jongetje, welke beiden onder zware droefheid gebukt gingen, volgden den triestigen stoet. ONGEVAL OP DE WEDRENNEN. Op de paardenwedrennen le NVare- gem, had Dinsdag namiddag een onge val plaats, dat, naar men mag verho pen geen erge gevolgen zal hebben. Toen de zesde prijs geloopen werd, hel is tc zeggen de Ralley aangebo den door het gemeentebestuur van Wa- regem, viel een gentlemen-officier, bij de laatste ronde, op ongeveer 200 meter afstand van de aankomst, dan wanneer hij een voorsprong bad van 5 lengten en bijna zeker de proef zou winnen. Het is bij het overspringen van de laatste haag. dat het paard, hereden door luitenant Weyler, van het eerste artillerie regiment van Gent viel. De luitenant had zich onmiddellijk overeind gezet, op zijne knieën, toen het volgen de paard over de hinderpaal sprong en op den officier terecht kwam. Luitenant Weyler werd op eene ber rie weggedragen. De geheesheer, die hem verzorgde, stelde vast. dat de ge kwetste boven de oogen eene wonde had bekomen, veroorzaakt door een kleine stamp van het paard, en dat zijn toe stand geen gevaar oplevert. Terloops zij gezegd dat de wedren nen door machtig veel volk werden bij gewoond.en een groot sukses mogen ge noemd worden. EEN SOCIALISTISCH SCHEPEN PLEEGT ZELFMOORD. De Peuple meldt dat de heer .Ju les Broej'on, socialistisch schepen te Anderjeeht, zich Maandag avond een kogel in hel hart. heeft gejaagd. Broeren was sedert lang lijdend en Maandag namiddag zou hij meer pijn dan ooit gevoeld hebben. Hij zond zijne vrouw met een voor wendsel uit en toen deze terugkeerde vond zij haren man dood liggen. In een kort, briefje vroeg hij haar vergiffenis, voor het verdriet dat hij haar aandeed, e,r bijvoegend dat hij de pijn niet meer kon uitstaan. GOUDEN BRUILOFT TE OVERME1RE. Oud-Generaal Waffelaert. en gade. Zondag werd alhier de gouden brui loft gevierd van M. Waffelaert, oud-ge neraal en broeder van Zijne Doorl. Hoogw. Monseigneur Waffelaert, bis schop van Brugge. De jubilarissen woonden ten 1 1 ure de plechtige mis hij opgedragen door Mgr Waffelaert. Een rug bracht. At liet ziekbed van Cuyl knielden de echgenoole r kinderen, de wolf jager en Hannibal rieèr, terwijl de kapelaap, oié*ee.i voor zijn tijd zeer bekwaam wondheeler was, de wonde van den edelman tr.crzocht. Zeg ru», heer kapelaan zoo ?prak de zieke -/eg mij de waarheid over r ij- nen toestand, verberg mij niets!. »k zou wel gaarne nog leven leven voor mij ne Martha, mijne kinderen en vrienden leven en strijden voor mijn land, doch als hetizoo wezen moet, beveel ik gelaten mijn geest in 's Heeren han den. De wonde is gevaarlijk zeide de geeslelijke. terwijl hij die andermaal onderzocht. Vrouwen en bedienden hielden mei kloppend hurt den adein in, om einde lijk als hef. ware het doodvonnis of de vrijspraak vernemen. Doch zoo ging de kapelaan voort zonder bijzondere toevallen, hopen wij dat God u genezing vcrlcenen zal. Een drievoudige kreet van blijdschap ontsprong aan de borst van Martha, \an den jager en Hannibal, en tranen van hoop en vreugde bevochtigden de wan gen van allen, die om het bed van den meester geknield waren. Do winter was heen. de lente tooide bosch en veld weer met loover en bloe men. Ter Kooien was in het groen van het hoog geboomte verborgen/De zieke 40-tal kinderen, kleinkinderen en fami lieleden waren bij dc plechtigheid aan wezig. 's Namiddags bracht de plaatselijke harmonie binnen dc hovingen van het kasteel een serenade aan de jubilaris sen. Niettegenstaande de plechtigheden een intiem karakter droegen, was de be- vlagging algemeen in het dorp waar de jubilarissen alom geacht en bemind worden. EEN AUTO VERRAST DOOR DEN TREIN AAN EEN ONBEWAAKTEN BAREEL. Een vrachtauto der Antwerpsclie Chi- coreifabriek, Vaartkaai, te Merxem, gestuurd door Kdmond Van Bladel, on gehuwd, 30 jaar ëh naast wicn was ge zeten de handelsvertegenwoordiger Gus- taaf Parent, 49 jaar, gehuwd en vader van 3 kinderen, wonende Steenhouwers- vest, 4, te Antwerpen, is gisteren, Dins dag, rond 10 ur.é^bij het overrijden over den onbewaallten bareel te Pcyse- ghem (tussehen Qpwyck. en Steenlvuf- fel) op de lijn van Aalsl-Antwerpen, door een trein yerrast geworden en langs, achter gevat. De auto we ril 't on derste boven geslagen: Parent werd op genomen met dc twee beonen gebroken en kneuzingen ovnr het aangezicht de chauffeur Van Bladel was gekwetst aan mond en hoofd en kloeg van inwendige pijnen. Ter plaatse te Pnvseghem ont vingen dc twee slachtoffers de voorloo- pige geneeskundige zorgen. Zij werden met den eerstvolgendcn trein naar Meclvélen overgebracht en in de statie -alhier rh'ét den auto van het krijgsgasthuis vervoerd naar het.O.-L. gasthuis, waar Dr; Ge'erts hun de ver- eischte geneesbupdigc hulp toediende. IJSELIJK AUTO-ONGELUK. Een schrikkelijk automobielongeluk is te Oudenburg voorgevallen. De ge naamde Lodewijjt Desmet, werkman, wonende te .EU,eJg.hcm, had paard en kar gehuurd om voor eigen rekening cokes te gaan Jiglen naar de cokes-fa briek te Zandvoorde. Op den terugkeer, gekomen aan d$ .tramlinie, .Steigerde bet paard'gewcldigjbij het naderen van den zwaren auto-kamion der brouwerij Le Lao van Brugge. De geleider deed bo veninenschei ijke pogingen om het dier te bedwingen; hy gelukte erin het paard buiten de richting van den auto te trek ken, doch de kar botste met geweld te gen het achterste? deel van. den auto, met het gevolg dat Desmet die op de kar zat, voorover weijfl geworpen en onder het achterwiel van den zwaren. auto-ka mion viel, h.elw'cJk Irém over het lichaam reed. De ongelukkige werd in verschrik- kelijken toestand .opgenomende dar men hingen hem njt. het lijf. Na de eerste zorgen ter plaats ont vangen le hebben, werd het slachtoffer, dat het bewustzijn had verloren, naar St. Janshospitaal te Brugge overge bracht, waar hij een uur nadien is overleden. Desmet was 2.6 jaar oud en laat eene weduwe met twee kinderen achter. DOGDELMK AUTO-ONGEVAL. Maandag avohd, rond 7 ure, werd de gemeente Vracone in opschudding ge bracht door eerf- doodelijk auto-ongeluk in de Kauterst^al. Een 80-jarige ou derling. M. Vap Dooren, landbouwer, wonende bovengenoemde straat, op wandel langs de nieuwe velobaan, werd door den auto van M. De Baere, brou wer, te St. Niklaas, die nogal snel reed, omvergeworpen eh meegesleept. Toegesnelde geburen. gaven het kon reeds zijne legersleê verlaten, en het was een zoéL geluk voor hem door gade. kinderen en vrienden omringd, de gebalsemde lentelucht te mogen in ademen, den warmen gloed der zon te mogen gevoelen. Dat versterkte zijne krachten en dééd de genezing des te spoediger voorüidn. Tn die oogonblikken sprak hij met den jager, die trouw aan zijne zijde geble ven was, over üè- gebeurtenissen van het vorig jaar. Helaas in Antwerpen waren dé StaattëöHén zoo gelukkig niet geweest als de/jbbnde van Cuyl daar werden de bendén van Esmond's zoon en die van andere Staatsolie bevelheb bers, ten eenmaal verpletterd. Op vele plaatsen werd er echter dap per gestreden; op de Groote Markt vochten dc burgers met eene voorbeel dige stoutmoedigheid maar het vrij heidlievende Antwerpen moest de po ging tot ontvoogding duur bekoopen. He? prachtige sjadbuis en gansche stra ten, met al den rijkdom die zij bevatte- den, werden dpör-.den wraakauchtigen vreemdeling in brand gestoken, en drie dagen daarna werd Antwerpen aan de. plunderzieke Spaanjaarden overgele verd. Nooit gaven de bandieten hunne lus ten zoo lossen teugel men roofde zoo wel de koopwaren al af de kostbaarheden, en men dwong den burger deze goede ren tegen gereed geld te komen uitwis selen Voor twee miljoen jjouden kronen werd er al zoo ifitgewjsseld. yeel Span- slachtoffer do eerste .zorgen, dat opge nomen werd met gebroken been en een gapende wonde aan het hoofd. M. De Baere, reed in allerijl om een geneesheer en de gecstclijTce overheid. Alle geneeskundige hulp van Dr Caluwe was vruchteloos, en na het H. Oliesel ontvangen te hebben gaf Van Dooren den geest. Inmiddels waren ook M. Goossens, burgemeester en Van Dooren,schepenen ter plaals gesneld, om een eerste onder zoek te doen. Het parket wordt ver wacht ten einde de verantwoordelijk heid vast te stellen. DOODGEVALLEN. Aan bel stadhuis van Schaerbeek is Dinsdag namiddag een werkman, die aan den gevel werkte, naar beneden ge stort en met bet hoofd op de straatstee- nen gevallen, llij was op den slag dood. Het slachtoffer is zekere Jan Coose- mans, 38 jaar oud, gehuwd en vader van familie. BRAND. Op de wijk Leiekant tc Desselghem, is 's nachts brand uitgebroken in de werkmanstwecwoonst, betrokken door de weduwe Meersman en de weduwe. Malfait. Daar de gebouwen met strooi gedekt zijn, liep bel vuur snel voort en schier gansch de inboedel is de prooi der vlammen geworden. Van dc wed. Malfait zijn vier bakken vlas, liggende op den zolder, in het vuur gebleven. Dc oorzaak van den brand is niet gekend. VRAAGT de fijne EN OUDE CEZONDIIEIDSGRNEVBn Depothouders TE* CO ESSENS, Molendries20, DE JA EGIIER, Binnenstraat, AALST. 650 HET JAARL8JKSCH VERBRUIK IN FRANKRIJK. Statistieken zijn gewoonlijk verve lend, maar ook vaak laerzaam. Zoo bijv. die, welke de Revue des Tabacs het Fransche tabaksvakblad, eens heeft op^ gesteld, over het rookcri in Frankrijk. Daaruit blijkt, dat er jaarlijks in dat land niet minder dan 32 milliard siga retten- worden gerookt.; Tevens valt op, dat daarvan slechts *10, milliard' door den Staat gefabriceerde sigaretten zijir, d.w.z. 250 per hoofd der bevolking, ter wijl dit aantal staats-sigaretten in an dere landen met regie bet dubbele be draagt. Daarentegen wordt, bijna de ge- heele rest van 22 milliard door de roo- kers eigenhandig gemaakt. De afkeer der meeste Fransche roo- kers legen door andoren gemaakte si garetten vindt zijn oorzaak, behalve in den smaak en het hygiënisch onderbe wustzijn, natuurlijk ook in overwegin gen van zuinigheid. Voor bet regiemerk Elegantes betaalt de Fransche siga ret! en lief hebber per 100 stuks thans £v- 112,50. Koopt bij eenvoudig de hoeveel heid tabak, die in 1000 sigaretten gaat n.l. 1140 gram, alsmede sigarettenpa pier, dan besteedt hij niet meer dan (tabak) fr. 71,25 plus (papier) fr. 3,24, m. a. w. fr. 74.49. Hij bezuinigt dus 38 frank. jaarden lieten er goude gevesten, stormhoeden en harnassen van maken en dezelven zwart schilderen, om alzoo des te beter hunne gestolen schatten te kunnen bewaren. Het bepaalde zich niet bij den diefstal neen bij dezen had den zich de schandelijkste en laaghar- tigste misdaden gevoegd. Dat alles had de sluiting der overeen komst van Gent verhaast; doch hoe schoon dit werk ook wezen mocht, het droeg de vruchten niet welke men er van verwacht bad! De kuiperijen van Spanje, maar meer nog de onverdraag zaamheid der Kalvmisten, verbraken de eensgezindheid der twee partijen, en bereidden aan het ongelukkige Neder land een nieuwe sleep rampen. Het. was dan op een schoonen lente dag, dat-de zieke door zijne familie om ringd, onder het loover der seringen zat. Martha las luid op den Spfegbel Hlsto- piael; Bout breidde een steekgaren Hannibal worstelde met de kinderen op hei gras, terwijl dc kleinste knaap in zijn wiegje, dat men in de schaduw ge plaatst had, sluimerde. De lezing werd gestoord door een kreet van den kleinen Godevaart, welke op de heide een ruitertroep, wier har nassen en helmen in den zonneglans als juweelen schitterden, ontwaarde. Die troep scheen Ter Kooi jen rechts van zich te willen laten liggen; doch toen de rook, welke uit den schoorsteen opsteeg dc aanwezigheid van een huis verraad- tie, wendde men den teugel ejj, jj.wam op Vaz Dias seint uit Venetië dat de koepel der vermaarde kerk van San Giorgio Maggiore bijna geheel door brand verwoest werd. Op de Eibe bij Tangermuende is eeii boot gezonken.Vier van denegen inzitten den zijn verdronken. Bij een ernstige scheepsramp welke te Leningrad, liet oude St-Petersburg, plaats gehad heeft, zijn, naar men vreest, rond de honderd vijftig personen om het leven gekomen- Uit de gevangenis te Jonia (in Mi chigan V. S. van Amerika), zijn een vier- en-twintigtal boeven ontsnapt. Zij vielen de nachtwakers aan en overmanden hen. stolen revolvers en geweren en namen de vlucht. Te Klein Pest (Hongarië), is een zich in aanbouw bevindend fabriekbureel in gestort. Een aantal arbeiders werden onder de puinhoopen begraven. Om 6 uur 's avonds had men zeven lijken geborgen. Naar uit Rotterdam geseind wordt, zal binnen den tijd van anderhalf jaar aan den Coolsingel een groote schouwburg verrijzen, dat aan 2000 personen plaats biedt. Architect Busknes heeft de plannen ontworpen. Marseille, 31 Aug. De paketboot «Abda» is met Abd-el-Krim en zijn gevolg in zicht van het schiereiland Frioul ge komen. Wegens den toestand der zee kon een sleepboot eerst om 14 ure 30 de pa ketboot naderen. Abd-el-Krim en zijn 22 reisgenoofen stapten over en werden naar het lazaret van Frioul overgebracht. Een werkhuis in het noorden van Engeland bouwt op dit oogenblik een eendekker, die weldra geëndigd zal zijn en 30 lot 40 pasagiers zal kunnen ver voeren. Gisteren is le Londen overleden Dr. John George Adami, rektor-insgnifikus van de universiteit te Liverpool en patho loog met een wereldfaam. Een hevige hitte>heerscht in Spanje. Op sommige plaatsen wijst de thermo meter tot boven de 50° Celsius aan. Verschillende warmteaanvallen niet doodelijken afloop deden zich voor. BURQERSBANK VAN AELST 4,50 y0 in rekening- op zicht. 5,75 c/o in rekening' met 15 dagen voor bericht, 6,25 °/0 in rekening met 1 maand voor- bèrïóht. 4 6,50 's jaar op depositos voor 3 maand vast. 7,00 °/0 's jaars op depositos voor 6 maand en 1 jaar vast. HALF MAANDELIJKSGHE rekenin gen. lieden G °/0 (veranderlijk). SPAARKAS 6 (Van deze interesten zijn de belastin gen af te houden)1621! NfEUWERKERKEN (bij Aalst). GEZEGEND HUISGEZIN. - De echtgenooten Mr Joseph Provoost-Cooman Delphine, reeds tien kinderen hebbende, komen gezegend te worden door een zevende zoon. De Heer Burgemeester Louis Callebaut en Mevrouw Dokter Louis Jacobs-D'Hondt hebben het Peter en Meterschap aavaard. Dezen namiddag. Woensdag 1 September, bij den plecbtigen doop was heel de gemeente in volle feest. Alle eer en eerbied aan zulke talrijke vlaamsche gezinnen. de woning af, gewis om er brandschat ting tc lichten. Aan het hoofd der bende reed een fie re ruiter op een sneeuwwit paard, het welk in"gestrekten galop over de hei vlakte en met een feilen sprong over den slagboom vloog, welke den hof van Ter Kooien van den openbaren weg scheidde. De ruiter was niemand anders «lan graaf Kavel van Mansfeld. Een kreet van verrassing ontsprong aan den mond van Cuyl en zijne gade. Bout en Hannibal gingen ter zijde, ter wijl de kinderen voor dien wilden ruiter, bevreesd, dichter hij hunne ouders hulp en bescherming zochten. Mansfeld !_had Cuyl geroepen. Cuyl was hef. antwoord. Welke ontmoeting Daar dank ik den Hemel voor hervatte Mansfeld en met-een sprong hij van zijn paard, drukte den edelman onstuimig de hand, groette even harte lijk Martha van Baldrikum, en, scheen op dat eerste oogenblik weer de gulle en vroolijke borst, van voor pen tiental ja ren, toen hij onbezonnen uit den houten' nap dronk, toen hij de dobbelstecnen' deed rammelen in de taveerne, toen hij; don Velasquez baldadig uitdaagde en zich als de. oppermachtige beschermer aanstelde van dc sclioone Martha van Baldrikum; doch die opgeruimde twk verdween en zijn gelaal, nam eene streng ge, zelfs droevige plooi aan. .(Slot volgt,.)

De Volksstem | 1926 | | pagina 2