Vrije Middelare en Hoogere Technische School, Aalst 9 Onze Spoorwegen en de Mededinging der Auto's Donderdag Sept. 192© ■vV"- ministerraad Rechterlijke vervolgin gen legen Fr on Iers De godsdienstvervolging in Mexico Terugkeerende dooden In den Volkenbond Landbouwbelangen Eeu millioen verkeers- brochurtjes CÖKGO De herstelbetalingen Kerkstraat, 9 en SI,. Aalst. Telefoon f IT XXXII' JAARGANGNUMMER 209 3Detg;tola<3. 20 Centiemen Wekelijks f,00 Uitgever J. Van.Nuffel-Ue Gendt Pubiiciïott bulten het Arr. AALST Agentschap Havas Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, PA'ijs. Breams Buildings, 6, Lgndrcs C. 4, H. Adrianns Zonop5,10,onder6,17 Eerste Kwart, den 15 Al die voortbrengselen en zwaarwich tige stoffen, die in gewicht de negen tienden van hal koopwarenvervoer vertegenwoordigen, zullen steeds den spoorweg getrouw blijven. Sommigen duchten de mededinging der auto's voor onze spoorwegen. Zal een tariofverhooging deze laatste niet ineenslaat van minderwaardigheid brengén Zullen de gemakkelijke vervoeromstandigheden door de auto's aangeboden niet oen goed gedeelte vitn do spoorwegklienteel wegnemen? Laat ons nagaan hoe hot er toeging in de Vereenigde Staten, het land der auto's. Geweten is, dat men er op 1 Januari 1925 bij de 18 millioen auto's bezat, dan wanneer er minder dan 1 millioen over het overige van de wereld verdeeld waren. De buitengewone uitbreiding van bet autowezen dagteekent van de jongste tion jaren. Niettemin wordt 'vastgesteld, dat in diezelfde tien jaren het aantal personen, door de Ameri ikaansche treinen vervoerd nagenoeg niol veranderde de tonnemaat van vervoerde koopwaren steeg met onge veer 10 Dus oen ongewijzigd cijfer voor het personenvervoer een stilstand, geen achteruitgang: In den jongsteu tijd mogen da reizen per spoorweg zich in eon nieuwen bijval verheugen. wat mag .gelden als de gewone tegen werking dien volgt op iedere overdrij ving. Aldus de toestand in een land waar er een auto is per zes inwoners, ter wijl in België de verhouding is een auto per 60 inwoners. Trouwens, aan den overkant van den Atiantischen oceaan wordt de auto zoo wejnig als een mededinger beschouwd, dat de spoorwegmaat schappijen er zich aan behelpen voor da uitbreiding van hun bedrijf. De Pensylvania and New Haven Railway begunstigt en steunt met geld onder nemingen voor vervoer per auto, die nauw samenwerken met den spoor- weg. Do Spokane Portland en Seattle Railway bezit een 30 autobussen rij ken dienst voor personenvervoer. Tot dit stelsel nomen ook de Fransche maatschappijen hun toevlucht het Zuidernet richtte autobusdiensten in op do Azuren kust; de spoorwegen van Elzas-Lotliaringen deden hetzelde in do Vogeezen. In een anderen gedachtengang kon de II. Daniël Willard, voorzitter van do Baltimore Ohio Railway onlangs verklaren aan de afgemeene vergade ring' van aandeelhouders dezer maat schappij, dat «de uilslagen van de dienstverbeteringen van treinen op grooten afstand ruim het verlies had den vergoed voortspruitende uit de mededinging van het vervoer per auto op kleinen afstand Een gelijk aardige vaststelling werd iu zake de Duitsche spoorwegen gedaan De spoorweg, schrijft Railway Age vervoert misschien nog reizigers die hem door auto of autobus censdaags zullen ontnomen worden, maar hij zal in ruil voordeel halen uit de ver plaatsingen op gemiddelden afstand, want op dit gebied verzekeren hem zijn eigenschappon van komfort en lagen prijs een uitgesproken meerder waardigheid. Trouwens, niet uit het oog mag verloren worden, dat de Belgische spoorwegen hun grootste inkomsten halen uit het geregeld vervoer van grondstoffen en van nijverheids- en landbouw voortbrengselen. In 1925 vervoerden zij 20 millioen ton steenkolen en cokes 7 1/2 mil lioen ton metaalprodukten, 5 1/2 mil- (hoen ton voortbrengselen uit de steengroeven3 1/2 millioen ton erts i(hat gemiddeld cijfer is meer dan 5 millioen per jaar) 3 1/2 milloan ton landbouwproduliten, hij de 12 1/2 millioen ton timmerhout, zand, kali;, cement, meststoffen, bouwsteen, aar de, «terril», spiegel en glaswerk, enz. An- de Dinsdag' namiddag vergaderden de Maislèirs, onder het voorzitterschap van M. Jaspar, in het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken MM. Vandervelde. Francqui see Ie waren afwezig. Na afloop der Raadszitting werd volgende mededecling aan de Pers daan: De llaad heeft besloten den Koning. Besluiten te-r ondcrleekening voor te leggen. 1. betreffende bel voorzitter schap der paritaire kommissie van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen; 2. de heEaanpassing (ver- hooging) vau de laks. op de prachlvoor werpen 3. wijziging (verhooging';1 van de overdracht slaks4. verdubbeling van- de fami-licvovgoeding aan de Staa ta ngenten, te rekenen van hel derde kind, en vanaf den 10 October a s.; 5. te bren gen op 600 fr. van het inschrijvings- reebt voor het. velgen der leergangen aan de StaalshoS^fcselioleri. De Raad. rekening houdend van de verbetering van den munt! ,oesland. heeft besloten de' type van bei wettelijk meel te verbeteren, met eenc mindere zifting van de tarwe toe te laten. De Raad heeft verder besloten van aan eene kommissie de studie toe te vertrouwen van de werken in bun ge heel, uit te voeren aan de haven van Antwerpen, in de nijverheidsstrëek van Luik en in de koo.lmijnstreek van Lim burg. De Raad beeft verder besloten 'de tegenwoordige van kracht zijnde toe passing /ter op pensioenstelling van 'de onderwijzers te behouden, doch daar de gemeenteraden- binnen kort gaan ver nieuwd worden, zal de minister van Wetenschappen en Kunsten alle goed keuring van besluiten, betreffende de van rechtswege op pensioenstelling, tot een la ter en datum verdagen. Men*bad gedacht dat dc Raad zicli ook zou bezig gehouden hebben met de aanvraag, door de stad Antwerpen ge daan. voor den afkoop van gronden die den Slaat toebehooreri, en die voor de uitbreiding der havenwerken zouden aangewend worden. Deze kwestie werd niet aan de dagorde gebracht; zij zal waarschijnlijk in de eerstvolgende Raadszitting, denkelijk Vrijdag a.s., be handeld worden. Van liet voorstel Loewensle-in' werd ook geen woord gerept; in de ministe- rieele kringen was er daarbij, Dinsdag avond, nog geen rechtstreekse!» voorstel toegekomen. Naar we in het orgaan der frontpar tij lezen bracht de deurwaarder Maan dagnamiddag bij de lib. Finné, alge meen partijsecretaris van bel Vlaam- hc front, Foss.y. hoofdbediende op het. eretariaat te Antwerpen, en bij den Flamant, te Brussel, een dagvaardi- gïng, «..ten verzoek van den h. I» rok li re ur des Kouings te Antwerpen, om te verschijnen Donderdag 9dezer, te 9 uur, op bel Paleis van Justitie ie Antwerpen, voor de correct ioneoio rechtbank aldaar, ouder betichting van te Antwerpen, kanion Antwerpen, óf elders in België, in den loop der maand Augustus 1926, voór^On dezer maand, opzettelijk en. vrijwillig, docli zonder te handelen uil 'winstbejag of om; aan een ander voor-, deel te verschaffen, berichten of tijdin gen verspreid te hebben die uiteraard 's lands krediet kunnen Ondermijnen.» Hel gaat. hier om den aanplakhrief De Scbatkislbons die voor een paar weken te Antwerpen en. op andere plaatsen van liet Ylaamsehe land werd uitgehangen. DC HOUDING DER KATHOLIEKE GEESTELIJKHEID. Het katholiek episcopaat kondigde den tekst af van een verzoekschrift, dat. het aan het congres, seint men uit Me xico, voorleggen zal, om de afschaffing te vragen van zekere bepalingen van bet grondwettelijk amendement ten einde de godsdienstvrijheid aan de Mexikanen te verzekeren. Het verzoekschrift doet Uitschijnen dat de. Katholieke Kerk geen bijzondere gunst vraagt maar de vrijheid wenscht voor alle kerken. glrou- zoo Uit verschillende deélen des lands meldt men de ontgraving en rapalrieê- ring van de lijken van in Duitschland gestorven Belgische militairen en bur gers. Terwijl, tijdens dc Ruhrl5ezelling\ de met dit werk belaste commissie, ten ge volge van de vijandige houding der be volking onverrichterzalce moest terug- keeren, moet thans worden toegegeven dat de Duitsche overheden en ook de be volking zich ditmaal zeer correct, ge dragen. Reeds zijn 486 lijken on (graven, hoofdzakelijk in West/falen en Olden burg. Het werk der commissie zq.1 iio, verscheidene maanden duren. DE BELGEN EN DE COWSÜAISS1ES Op de zevende vergadering van den Volkerenbond zijn de leden der Belgi sche afvaardiging in de commissies als volgt verdeeld: Eerste- (rechters- en internationale zaken)M. Vandervelde. Tweede (technische inrichtingen) M. Van Cauwptaeii. Derde (bewapenings,beperking), M. de Brouckère. Vierde (begrooting en ïinaricieele vraagstukken)' M. Van Cauwela'crt. Vijfde (maatschappelijke en alge- meene vraagstukken)M. de Brouckère M. de Brouckère is buitendien voor zitter der zesde commissie en onder voorzitter dei' vergadering. HET BUREEL DER VERGADERING Het bureel der vergadering werd sa mengesteld M. Nintohitch voorzitter twaalf onder-voorzitters, waarvan 6 voorzitters der groole commissies zijn en zes verkozen worden in vergader in zitting. OP DEN AKKER. JAN. Dag, beste vriend, hoe gaat het Cie zijl zoo druk bezig.. FRANS. -- Ja Jan, er is nog al wat te verrichten, niet waar JAN. Ik geloof het wel; maar of schoon gij het lastig hebt, kom ik u toch nog voor eenige minuten bez den, want ik heb raad noodig. FRANS. Zoo, en wat dient al tc weten JAN. Ik moet eenige partijen land met rogge bezaaien, en daar ik over veel stalmest beschik, denk ik dit jaar enkel te bemesten met s.talvetle. .Wat denkt gij daarover FRANS. Ik kan uw gedachl niet goedkeuren, Jan. Hoe dikwijls reeds bob iku niet gezegd, dat stalmest, alleen on voldoende is, en zoo ge wilt loonende opbrengsten bekomen, dat het noodig is hulpvetlen le gebruiken. Dat heb ik ten minste reeds honderdmaal herhaald, en. omdat ge nu veel stalmest bezii, zoudt ge dien goeden raad niet volden 't Ts onverstandig 'Jan, en wie niet hoo- ren wil, kan maar voelen. JAN. Genoeg, genoeg Frans. Ik be grijp u: de hulpmesten zullen, aange wend worden. Maar, zeg eens, welke ik moet gebruiken, en hoe ik behoor te werk tc gaan. FRANS. Ge mo'ogt een góede dosis stalvelte (20 h 25.000 kgr. per hectare) zoo gauw mogelijk onderploegen, en voor liet zaaien strooit ge op de sneden per hectare 400 kgr. superfosfaat, 100 kgr. cbloorpotasclv en' 100 tol. 1 50 kgr zwave 1 zu ur ammoniak. Deze meststoffen worden' goed door- eengemengd. zoo gelijk mogelijk' op den akker verdeeld en daarna duchtig onder geëgd. Zaai dan maar gerust', en wees zeker dat ge zult tevreden zijn over den uit slag. JAN. Ik 'dank u, hesie Frans; uw raad wordt gevolgd, en ik zal laler wel de gelegenheid vinden u op de hoogte te houden van den uitslag. Tot wederzions Frans. FRANS. Tol later .Jan, DIXt. EXTERNAATI N T E R N A A T 1. MIDDELBARE TECHNISCHE DAG- AFDEELING. De Middelbare Technische School vormt Mecaniciens, Elcctriciens, Sme den, Draaiers, Schrijnwerkers, Meubel makers. Modelmakers, Teekenaars, t.t.z. ocd geschoolde, ontwikkelde vaklieden, cn legt ook de grondslagen yoor het vakaverschap. De Studiën duren '4 jaren. 2- AANNESVHNGSVOORWAARDEN. 1. Ouderdom: Van af 13 jaar (voor- begaafde jongelingen). 2. Bekwaamheid Aannemingsexa men over de leerstof van de Lagere School. Gedrag Getuigschrift van goed gedrag. 4. Goede gezondheid- 3. EXAfMENS, DIPLOMA'S. Trimesterieeie examens overgangs examen; einde 4de Studiejaar, Eindexa men door vreemde juryleden. Schriftelijke, mondelinge en practische proeven en teekenproeven. Het welluk- ken geeft recht tot een Bekwaamheids diploma. 4. LEERLINGEN. De School is toegankelijk voor jonge lingen uit de Volksklas en uit de Bur gersklas. Jongelingen welke met vrucht een of twee klassen, Middelbare Afdeeling, ecner Middelbare School doorloopen hebben, kunnen aanvaard worden in hcC 2de Studiejaar. 5. OPVOEDING. De Technische studiën omvatten een theoretisch en practise!» gedeelte, als mede een grondig 1 eekenonder richtDe uittredende gediplomeerde leerlingen zijn goed geleerd, sterk in 't werk. en handig in het Vakleekenen. Theoretisch gedeelte Ylaamsehe taal, Fransche taal, Rekenkunde, Stel kunde. Driehoeksmeetkunde, Natuurkun de, Scheikunde, Werktuigkunde, Electri- citeit, Technologie, Weerstand der Bouwstoffen, Gezondheidsleer. Aan de Godsdienstige en Zedelijke opvoeding en de vorming van liet ka rakter wordt groole zorg gewijd. Kr hecrschl een goede geest onder dc leer lingen. 6. INRICHTING. Dc Middelbare Afdeeling alleen telt 450 leerlingen. Al de gebouwen zijn modern, gezond en sierlijk. Zij vertegenwoordigen eene waarde van 2.500.000 fr. Het materiaal 1.000,00 fr. 15 leeraars, waaronder in genieurs, bouwmeesters, techniekers, enz. geven bet onderricht. 7. HOOGERE TECHNISCHE DAG- ENi AVONDAFDEELiNG. Eene Hoogere Technische Afdeeling, vormt de hoogere vakoversten of do hoogere officieren van hel Vak leger, o. a. Wefkhuis.oversle, Teokenaar, Vak- iöeraar, Bedrijfsleider. Werkonderzoë- ker, Patroon, Hulp-Ingenieur, Tech nisch Ingenieur, enz... De Hoogere Leergangen zijn: toegan kelijk voor jongelingen, welke hel di ploma van volledige Middelbare Techni sche studiën bezitten en ook voor dezen, die door een examen bewijzen, dal zij de Hoogere Leergangen met vrucht kupi ne n volgen. Er is ook middel de hoogere vorming te voltrekken binnen een tijdverloop van drie jaren, mits voortgezette dagstudiën 8- TECHNISCHE NORMAALSCHOOL. Een Technische Normaalschool is toegevoegd aan de Hoogere Afdeeling met hef hoofddoel den Vakleider zoo wel Vakoyerstc als 'Vakleeraar tc vor men.' Dit is een noodzakelijke volledi ging van dc Hoogere Afdeeling. Die les sen worden gegeven den Zondag, van 9 tot 12 l/o ure. De leerstof die hier in aanmerking komt, is Voordracht, Let terkunde* Zielkunde, Methodenlocr, Op voedkunde, Maatschappijleer en Orga nisatie. Die studiën duren 3 h 4 jaren. 'Al die inrichtingen staan onder toe zicht van den Staat, van de Provincie en van 't Bisdom. 9. INTERNAAT. Ècn internaat is toegevoegd aan as School, voor de burgerszonen die aan- Technische studiën willen doen en te ver afwonen. Alles wat noodig is bij een goed internaat is hier voorhanden Ka mers, apijszalen, speelzalen, bof, kapel en goede bewaking. 10. GROOTE TOEKOWST. Werklieden. Burgers, talrijke nieuwe, eerbare, winstgevende bedieningen kun nen hier veroverd worden door uwe zo nen. Indien uwe kinderen aanleg toonen tot de Technische Vakken, aarzelt niet; zendt ze naar clc Technische School en gij verzekert ze eene soliede ontwikke ling, eene schitterende broodwinning en eene flinke karaktervorming. 11. INLICHTINGEN. Verdere inlichtingen kunt U altijd be komen op bel bureel der school, of bij de'oud-leerlingen en schoolgaande, leer lingen; zij zullen u met de meeste vriendelijkheid cn bereidwilligheid uit leg- geven -over hunne school. 12. INSCHRIJVINGEN. Voor inschrijvingen wende men zich' tot het Bureel der School, van 9-12 en van 14 tot 16 ure. De Union Routière do Belgique Itoefl onder de bescherming van het Bestendig Comiteit van hef Verkeer, 1 miljoen in het Nederlandsch en in het Fransch gestelde brochurtjes. voor de schooljeugd bestemd, aan liet departe ment van kunsten en wetenschappen doen bezorgen. Deze brochurtjes welke bij do hervat ting der leergangen, zullen worden rondgedeeld, bevatten' een aantal met teokoningen aanschouwelijk gemaakte voorschriften betreffende het verkeer in de stad en op het platteland en zijn bestemd om de verkeersongelukken, die niet don dag talrijker worden, zooveel mogelijk te beperken'. Engeland, 116 miljoen aan België en 77 miljoen aan Italië- Op do 1060 millioen worden do leve ringen in natura gcsschat op 656 mil joen waarvan 273 miljoen aan kolomen 50 miljoen meststoffen. VVV De algemeene betalingsa.gen! voor bet herstel deelt den staat van ontvangsten en betalingen mede. Op 31 Augustus 11. laatste termijn van het tweede jaar toepassend het Dawesplan, waren de ontvangsten voor het tweede jaar 1.169 miljoen goud mark. waarvan 250 miljoen voorkomen van budgetarre belastingen van liet .rijk, 241 millioen de intresten verte genwoordigen de obligation van de spoorwegen en 125 miljoen de' intres ten' der nijverheid sob liga ties. Gedurende betzelfde tijdperk werdoi 1060 millioen goudmark aan do mo gendheden betaald, tc weten 565 mil joen aap Frankrijk^ 216 müliqcn aan TERUGKEER VAN DE «THYSVILLE». De paketböot Thysville is giste ren namiddag half 3 te Antwerpen aan gekomen uit Congo en gemeerd ge worden aan hangar 18B (St. Miohiels.- kaai)) Er waren 173 passagiers aan boord, waarvan 99 van eerste klas, .70 vau, tweede en i van derde. De lading beslaat uil 1163 Ion palm- nootjes, 79 ton palmolie, 418 ton co- palgom, 18 ton cacao, 3 ton koffie 260 ton sezaamzaad, 17 ton katoen, 18 ion ivoor, 63 ton caóu-tctiouc," 5 ton huiden, 2 ton andere goederen en 400 kilo goud. De terugreis had plaats in de beste voorwaarden. yeel nieuws hebben de passagiers van ginder, niet meegebracht, Door den gouverneur-generaal Rutten. werden de volgende 1 aksen uit gevaardigd op het ivoor: '18*frank per kilo voor* stukken van minder dan 6 kilo bewerkt of ruw van af 1 kilo. Onder 1 kilo is ivoor van taksen vrij. 34 frank voor tanden van minder dan 6 kilo cn 46 frank voor zwaardere be werkte of onbewerkte stukken van minstens 0 kilo.

De Volksstem | 1926 | | pagina 1