De laatste lotgevallen van Robert en Bertranö KLEINE GAZET De Paus ea hel Italiaan- sche koninklijk huis NIEUWSTIJDINGEN Kos te Buitenlandsche Berichten. Voor de Vrouwen De Houtmarkt en ds Sieriieeran. Prins Karei. Z. K. H. prins Karei Üs .Vrijdag avond uit Oostende te Brus sel terug gekeerd. De prins woonde gis teren cenen matciv vanabalspel bij. In de haven van Brugge. Geduren de de verloopen maand Augustus zijn er in de havens van Brugge en Zeebrug- ge 210 schepen binnengelocpen met eene lading van 10.171 metrische ton- Hen: zij zijn vertrokken imet 70.701 ton. 10-urenarbeid. liet Staatsblad ■kondigt een Koninklijk Besluit af waarbij aan de overwegwachters, blok- waehters, kaartjesafnemers en zaal wachters der spoorwegen, ook aan de berichtbestellers, brugwachters en brugdraaiers,. in Staatsdienst, het 10 of 12 uren arbeidsstelsel toegepast wordt, daar er over een diensttijd van 8 uren herhaaldelijk tussehenpoozen voorko men, die lang genoeg zijn om samen twee uren en meer te bereiken. Rome, 11 Sept. Volgens de bladen zullen op 12 October ter gelegenheid van het bezoek van den Koning van Ita lië aan de St. Franeiscusbasiliek te As- sisi, de kerkelijke overheden het cere monieel in acht nemen voor een ko ninklijk bezoek aan een Pauselijke kerk. Dit was in Italië na 1870 door de kerkelijke overheid nagelaten. De versiering der staties. De Ko ninklijke Maatschappij van Landbouw en plantkunde te Gent richtte dees jaar haar 27n wedstrijd in voor bet. versie ren der staties, ditmaal voorbehouden aan deze van Oost-Vlaanderen. De Eereprijs van dezen wedstrijd wordt toegekend aan de statie van Bel- lem, de groote prijs aan Wetteren, en de éérste prijs aan Sevcneecken. De ontvangsten bij het staatszeewe- zen. In den loop der maand Augus tus deden de pakkètbooteri van Oosten- dc-Dover eene ontvangst van 6.500.000 frank legen 3.077.711 in 1925. Dc Prijs van het graan. De graan- coinmissie, welke Zaterdag vergaderde, heeft besloten den prijs van de inland- sclie tarwe op 190 fr. den zak vast te stellen. Aardappelen. Zooals men verwacht lwieft zijn er veel aardappelen, maar toch minder dan men gehoopt had. Ten gevolge van de enkele dagen groote hit te in de maand Juli is de groei van vele sooirl.cn erg geknakt geworden. Hel getal is er wel maar ze hadden grooler kunnen zijn. De gezondheidstoestand van den h. Poullet. De h. Poullet, die thans, te Middelkerke verblijft, stelt het beter, en is de volkomen genezing nabij. De gezondheidstoestand van staats minister Van den Heuvel, die ook te ■Middelkerke verbleef, is echter achter uit gegaan, en hij werd naar Gent te ruggebracht, zonder dat er beterschap gekomen is. AUTO-ONGEVAL. De genaamde Seaaphien D..? van Hofslade kwam "Vrijdag per fiets den Dcndermondschensteenweg opgereden naar zijn werk te Dendermonde. Juist aan den draai van den steenweg bij het binnenrijden der stad kwam er een vrachtauto aangehold in dezelfde rich ting. Op zeker oogenblik werd D... door den auto gevat en tegen een muur ge slingerd. De man werd opgenomen met ontwrichte schouder en bloedde erg uit het linkeroor. Hij werd naar Dender monde overgebracht. Oostende-Dover. Uurtabel der overvaarten voor de weck van 13 tot T9 September 1926. "Van Oostende naar Dover: Afvaarten om 10 u. 30 en 1 4 u. 30. Van Dover naar Oostende Afvaar ten om 12 uur en 16 u. 15. Faillissementen in België. Volgens jTnedcdecling van het Handelsinformalie- Ibureel. Van der Graaf Co te Brussel, zijn over de afgeloopen week, eindigen de 1 I September, in België uitgesproken 3 faiilisementen zooals in dezelfde week „van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Septem ber 1926, 169 faiilisementen tegenover 334 over hel zelfde tijdvak van liet vori ge jaar. BOTSING TUSSCHEN MOTOCYCLIST EK WIELRIJDER. Zaterdag avond rond 6. 30 uur, heeft op den Antwerpschen steenweg (grond gebied van Meehelen) aan de kruisbaan der Elzestraat en Steenweg, een gewel dige botsing plaats gehad. De genaamde Frans Van Doren, wo nende Dijkstraat, te Antwerpen, reed per motocyelette en had van achter ge zeten. zijn schoonbroeder, de genaamde Const. De Meyer, wonende Lange Looy- hroeck9traat, te Antwerpen. De motocyclist reed naar Waelhem, naast dc velobaan rechts, omtrent de herberg*Het Huis ten Halve kwam de velorijder Van Meerhaeghe Jaak, .61 jaar oud, mandenmaker, wonende Ra zernij, per veld aangereden, ook in de richting van Meehelen. Hij deed de on voorzichtigheid, de steenweg over te ste ken, om in de herberg De Roos èeri glas bier te willen gaan drinken als de motocycette voorbij rende.en den clis.t geweldig aanreed. Door dé botsing stuikte de geleider der motoeycletto over zijn voertuig, die met eeneverwonding aan liet hoofd en kneuzingen aan been en armen werd opgenomen. De schoonbroeder van 't slachtoffer kwarn ongedeerd van de aanrijding af, even als de cyclist die naar Lazernij kon terugkeer en. Van Doren werd in deerniswekkenden toestand overgevoerd naar de kliniek van doet er Peelers, Leopoldstraat, Me ehelen. Het parket van Meehelen deed ter plaatse liet onderzoek. 9.30 u voorgekomen zijn. Inderdaad, 2 werkliedën die zich Woensdag rond 7 u. 's avonds, naar hun werk begaven, be merkten er op den clprp der spoorbaan gezeten den ouden man wiens aandacht zij op het gevaar aldaar vestigden. Geen uitslag bekomende, vorderden zij hun nen weg en toen zij 's anderdaags mor gens terugkeerden en langs de plaats van daags voordio»i gingen, vonden zij er het lijk, dat aan de rechterzijde eene zware wonde droeg. Het werd naar het gasthuis overgebracht. DROEVIG ONGEVAL De kinders Verhaest (broeders, en zusters bewonen een hofstede Ie Bcve- ren-bij Roeselaere. Woensdag in den namiddag was dc oudste der broeders, genaamd Alberic, geboren te Beveren- bij-Roeselaere, den 9 Juni 1882 in de nabijheid van een veulen aan het werk. Eensklaps ontving Ivij van het veulen een slag op den onderbuik, waardoor hij Volgens een officiec'c mededecling zijn in de laatste dagen te Ilannover 80 tvphuGgevallcn vastgesteld. Tot dusver zijn twee personen overleden. Vrijdag avorwl ten 18 ure 20 ver- trok een vlicgmachien uit het vliegplcin Le Bourget (Parijs), en kwam Zater dag morgend, ten 5 Sre 30, te Rabat aan. 2.000 kilometers werden in een nacht, zonder maan afgelegd. De vliegers zijn Zondag, eveneens langs den luchtweg, naar Parijs teruggekeerd. De gewezen koning van Grieken land, die zich te Londen bevond, is Vrij dag over Parijs naar Rumenië vertrok ken. In zijne omgeving werd verklaard dat die reis niets te maken heeft met de huidige gebeurtenissen in Grieken land. Te Tiflis, in Trancaucasië, zijn 80 boeren aangekomen om zich te laten verzorgen in het Pasteurgesticht, daar ten gronde viel en bleef liggen. Oogge tuigen liepen ter plaats en droegen hemjzy d00r ecn razenden wolf gebeten zijn. in de woning binnen, alwaar een genee heer geroepen werö'eft zijnen toestand zoo erg vond dat hij'Rem onmiddellijk naar de kliniek, deed" overbrengen, al waar hij dcnzelfderi avond nog eene heelkundige bewerking onderging. Niettengcnstaande dc beste zorgen die hem werden toegediend is hij Vrijdag in hevige pijnen overleden. Proef eens de lekkere BOTERSPE- CULOOS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk fijn/ DOODELIJK GEKWETST. Zaterdag, rond 1 %-uur, was men op den hoek van de Zwarte Lieve Vrouw- straat cn van St. Kathelijne Markt te Brussel aan liet vechten geraakt. In de hit'e van het gevecht bracht de ge naamde Janiart Gustave, 52 jaar oud, hotelbediende, plots een feilen messteek toe in volle bórst aan .Waegeneer Frans, 61 jaar oud. d agio oner, wonende te Hos- seghem. Het slachtoffer zeeg bloedend neer. Zijn toestand was. zoo bedenkelijk, dat men hem naar het SI. Jansgasthuis moest overbrengen. Gisteren middag was de man nog niet,-tot bezinning ge komen. Dc dader werd aangehpuden. Nog andere personen werden gebeten, vooraleer het ondier kon afgemaakt worden. Het getal slachtoffers bij de schip breuk van dc Neibade in de Rigagolf beloopt op 38. De kapitein cn zeven koppen der bemanning zijn gered, dank aan de nabijheid der kust. Zij werden bewusteloos gevonden op het strand eri 'men is er in gelukt hen terug tot het leven te brengen. De «Neibade was overladen. Dc kapitein is aangehouden. De wielrenner Girardengo heeft een val gedaan tijdens een werdstrijd iri Italic. Do Ttaliaanseho kampioen, cms tig gekwetst, werd onmiddellijk naar het hospitaal vervoerd. ONZE LEZERS aanbevolen Svikerijpeeën De Rycke Extra 9367 Baden te Oostende. Op 6 Septem ber werden 163.371 baden genomen, dus 36.264 meer dan in 1925. Den 5 Septem ber werden er dien een en dag meer ba den genomen dan in heel de maand Sep tember 1925 1 door AUCTOR. 8ste Vervolg. Den ganschen voormiddag en den ge beden namiddag bleef de mail bijna op dezelfde plaats en eerst om tien uur des avonds, als al de winkels gesloten waren en er geen Jevende ziel nog op de Meir ie zien was, ging de blinde heen. Op het notaboekje van den overste van de geheime politie werd dien avond door den armen blinde het volgende ge schreven Den ganschen dag het huis 'der S. bewaakt. Niemand gezien dan de 3> vrouw, die weer mof dc grijze paar den en den struischen koetsier is uit- gereden, en den zoon, die te paard 's namiddags het hotel verliet. Een "glas water gevraagd aan de meid, met haar gesproken. Niets vernomen. Er woont niemand builen mevrouw en den zoon. Deze zou Robert, kunnen zijn. Maar Bert rand De koetsier niet want die was. er* bij het bezoek van den Dierentuin ook. waar Bertrand den zoogenaamderi prins vergezelde. Ik begin te twijfelen.» Des anderendaags stond dë mal 'Jieureu aveugel weer op de Meir, op 'dezelfde plaats, cn 's avonds schreef hij in zijn zakboekje, "want Dera'ef en dé IIET OUDE AALST De verkoop van het hout geschiedde eertijds op de Groote Markt. Ten jare 1732 werd de Houtmarkt overgebracht ten zuiden en op het uiteinde van de Pontstraat, hetwelk toen deelmaakte van- de stadsvesten en het oud Peerdenwater besloeg recht over het clooster der Willemynen, van voören jegens de groote straete, aen d' een syde de stadts vesten ende aen d' andere syde de straete genaemt Onse Lieve Vrauwe straete (Resolutieboek nr 12). De stad huurde dien grond van de Wilhel- mieten of Sterheeren. Omlings waren hier ook deCoelmerckt, de beestenmerekt en de prongelmerckt, deze laatste in 1760 verplaatst naar de CONFIJTEN VAN KOMKOMMERS In "vette hoven vindt men komkom- nvers; en de mensi-bëTi Jtilën ze dikwijls nabijheid der hoofdkerk en later terug aan de «plant, rotten, omdat ze den flau- DOODELIJK SPOORONGELUK. .Werklieden Donderdagochtend van het nachtwerk uit Toerkonje ter'ugkee- rende, vonden langs de spoorbaan lvet lijk van den topazigen Leon Platteau, woonachtig bij zijn zoon in de SI. Pie terstraat te Mloeskroen.. Men weet niet juist bij het voorbijrijden van welken trein het ongeval zich heeft voorge daan, doch het kon niet later dan rond wen smaak dezer vruchten niet lusten. In- liet algemeen lust'uien lieven kleine kömkommertjes (cörriiehons)Groote komkommers kan men dan liefst con- fijten en geoonfijt, eet, men ze smakelijk met koud vleesch. Ziehier hoe men ze bést eonfijt. De komkommers moeten groot, zijn, wat gepeld en de zaden moe ien er uitgenomen worden, dan snijdt men ze in frit. 1 kilo komkommers, y2 kilo broodsuiker, y2 liter wijnazijn, 3 kaneelstokjes en 12 grofnagels. Dit al les samen lang laten koken. Als het goed koud geworden is, in een pot doen en goed toestoppen. TARTINES RUSSES. Een gemakkelijk te bereiden bijge recht, je en dat in eenieders smaak valt.: Kleine boterhammetjes snijden, daar- tuss.chen leggen een schelletje hesp en ecn schelletje gruyère kaas. Toebinden met een draadje.en in,goede en zuivere friture laten braden. Ma.rie-Rose. overgebracht naar het huidig'kwartier. Het water of de Sterrevesten werd in 1793 aangevuld. Aan den hoek der Sterrestraat .(huts' nr 1, wijlen M. Louis Meert) stond; eeuwen geleden, een kapelleken, toege wijd aan O. L. Vrouw ter Sterren, en. wat verder een Xenodoehium, een gasthuis voor arme reizigers, geslicht door Dirk van den Elzas en bediend door Broeders der Orde van Sint Franciscus, Lollards genaamd. Deze gemeenschap werd, we gens gebrek aan tucht, afgeschaft, én de Broeders (in 1338, Priesters) van de Orde van den H. Wilhelmus van Aqui- tanië, (gesticht in 1258, door de gravin van Vlaanderen, Margaretha van Con- stantinopel), vervingen hen in 1428, na de verwoesting van hun klooster aan de Ka- pellepoort. Het gebeente van den H. Urs- marus werd van de Kapellepoort, in 1579, naar het Sterrekleoster der Houtmarkt overgebracht, en jaarlijks, op den Zondag, van Beloken Pasohen, ter vereering uit gesteld. Alsdan was het op de Houtmarkt, zulks iot in 1784, Sterrekermis. De kloosterlingen hadden van dc bë- roerlen veel te lijden, en waren, uit dien hoofde, reeds in 1580, verplicht eenige goederen te verkoopen. De inval der Geuzen, den nacht van 22 op 23 April 1582, was hen bijzonder -noodlottig. Een gedeelte der gebouwen geraakte in brand en het archief met de bibliotheek werden op de Grootetaarkt in ecn vuur geworpen. Verscheidene dagen lang bleven de Paters in schrikkelijken angst, alle oogenblikken een wrecde marteling verwachtende. Zij zagen immers van in hunne, cellen, aen den draveboom, agter het clooster^ van de Sterren ende Begunhove, dooae en gequetste lichaemen coniniende ge- zwommen niette waeteren, (Stadsreke ning 1581-1482). Ook hun gasthuis was door de Geuzen verwoest, en wierd met medehulp van het stadsbestuur heropge richt. daer het convent den middel niet en heeft om ecn ander up te richten, tot grooten grieve ende discommoditeyt van den armen passanten, tot voorderinghe van den upmaken van een nieuw gasthuus, (Rekening van het Land van Aalst 1594-1595). Hulpgelden werden insgelijks geschonken tot up- maecken van heml. kereke. de welcke teenemael gliedcmoleert es gheweest door de Rebellen, (Stadsrekening 1599 nr 55). Ten jare 1628 besloot men de oude ge bouwen af te breken en nieuwe op te richten. Andermaal ondersteunden het magistraat en edelmoedige vrienden dit ontwerp, (Stadsrekening 1628 nr eS)."5 Thans verscheen de heerlijke tempel met twee hooge torens, waarin de zoetluiden- de klokken werden opgehangen. Nieu we herstellingen drongen zich op in 1682 de Wilhelmijnen bekloegen zich van «het verdergen roematiquicheyt, gecauseerd den waterloop, commende van de clap- straete ende oock ten deele van de pont^ straete; de muren van den pandt ende caemers waren teenemael doordroncken ende de celders bij naer onaebruyeke- lyck ende soo verrot dat het te beduch ten was dat daervan wel eene groote ruinesoude voortcommen, (Resolutie boek 1682). Jozef II schafte de gemeenschap af, en sna Beloken Paschen van 1784 waren de kloosterlingen verplicht hun eigendom men te verlaten. Ten onrechte heeft men geschreven, dat reeds in 1786 de gebou wen afgebroken waren, want in 1791 lagen er soldaten in, en ten jare 1792 ontstond er een brand in deze «quasi-caserne». Het was eerst bij den inval 'der Franschen, dat •de slechting geschiedde een gedeelte van het beluik werd bij het Begijnhof ingelijfd en op een anderen grond verrees de huide- 'vetterij van Boone Jacob us-Joannes-Jo- sephus, wiens zoon Aibertus-Judocus Boone (13 Februari 1805JT2 Maart 1876), de zaken voorzette, Vervolgens kwanf zich in deze woonst vestigen Karel-Lode- wijk Meert, schepen der stad (26 Septem ber 1.839J-9 Mei 1913). Hier staat het levensgroot uit hardsteen gebeiteld beeld van den-H. Joannes Nepo- mucenus, ten jare 1777 opgericht door de Gedeputeerden van het Land van Aalst. De Franschen wierpen het beeld in het water (1794), doch, den 16 Mei 1809 plaatste men het terug op zijn voetstuk. De Stadsrekeningen spreken van een ge lijkaardig beeld reeds van vóór 1777 Item betaelt of te laeten valideeren aen Jacobus Berrebeth de somme van twelf guldens over synen pacht van de stads- vesten ter causen van het verlies in synen visch by hem gesupporteert in liet aflaeten van de waeteren der voor- segde vesten tot het erigeeren van het beidt van den heylighen Johannes Ne- pomucenus, by ordonnantie van 13 April 1762. In schriften van 1781 wordt melding gemaakt van eene cap- pelle van St Johannes Nepomucenus aen de Pontstraet poorte. Jaarlijks, den 16 Mei, vierde de buurt der Houtmarkt het patroonschap van den grooten Heiligen. Alsdan vergaderde het volk rond het blinde waren slechts één persoon, wat de verstandige lezer zooals ze in ro mans a la mode zeggen reeds zal geraden hebben. De opmerkingen van dien dag lui den Weer niets opgemerkt dan de oude vrouw, die me in het voorbijgaan doordringend heeft aangekeken. Toe- val Misschien wel, want ik moet het bekennen, de dame ziet er adellijk uit, veel adellijker dan sommige adellij- ke dames, zoodat ze wel adellijk zou kunnen wezen. De zoon heeft den na- middag doorgebracht in het huis daarnevens, bij de gravin van Grob- bendonck. Dat werpt al mijne gissih- gen verward door elkaar. Met de meid van de van Grobben- donck's gesproken. De jonge is wel -2> degelijk verloofd met de dochter van dezen alouden stam... ,Wat denken Ik -moet iets anders vinden".. Des nachts gebeurt er niets, volgens de verslagen mijner agenten. Nie- mand gaat in of uit de woning. Heb ik mij bedrogen Al mijne be- vindingen zeggen ja, cn ik mijn bin- nenste roept een overwegende stem neen'. Ik moet bepaald iets anders vinden» Een paar dagen later bood ecn onder commissaris van politie zich in het ho tel van mevrouw van Slewang aan, 'eri werd, op zijn verzoek, bij de yrouy^des gebrach,k Verontschuldig me, mevrouw, datj Hij bood haar een oud druksel der ik u kom lastig vallen... Mag ik u ver- 1 volksstelling aan. zoeken, dezen staat in te vullen en te Kan mijn zoon dat niet invullen teekenen Zooals u het verlangt, mevrouw... e Vf>ont8ohuJdig me, mAVKóuW, ÜaHK Het zijn slechts enkele woorden. Ik zal den commissaris dezen staat' terugzenden. De ondercohijmissaris groette en ver trok. Bertrand overlas het gedrukt stuk begaf zich naar de verdieping, waar, Robert ijverig werkte aan eene tafel, beladen met papieren, zegels, graveer- gerief. verf, pcnseelen, eene kleine pers, en meer andere voorwerpen, die men' gewoonlijk niet, op de tafel vindt van een edele paardenliefhebber. Wat denkt, ge hiervan, Arnold? Robert las bet stuk. Een gewoon stuk, dat men te Ant werpen waarschijnlijk aan alle vreem delingen yooflegt. Ik zie er geen ge vaar in. Ik dacht er ook zoo over. Bertrand nam aan de tafel plaats eri. begon te schrijven. Hoe is nu juist onze naam weer Voor u Schrijf, ik zal dicfcee-i ren: Emma-Wilhelmina-Arnoïdina vaiV Groefhuvzen-Winckeldom, weduwe vanj Karel-Willem-Marie Roevenszoon, graaft van Slewang er. van Gelderen... Dat zegti genoeg. Of liet' F..-.- En gij ïieet 7... fSchrijf f Karel-.Willcm-Roelof-. Geeraard-Arnold, graaf yan Slewang .en van G.eldereri. iDé'dienstboden Neem dat hoekvdaar.-.-ï .Qe zult filt ^lles, ir^ yijf^eiij,

De Volksstem | 1926 | | pagina 2