Jan Clercker Ce Laatste Binders ie Vlaanderen KLEINE GAZET m EUWSTIJ DING EX O.L Vrouw ven Lourden Korte kuilenlandsche berichten ekeli jkseSi Praatje Philip pus HOFFMAN BERICHT. Wie nu inschrijft voor ecu abonnement van maanden ont-| yangl van nu af tol einde Maart 't blad i kosteloos. Het bedrag fr. 15 storten op jjoslclieckrekenjng n. 138.559, J. Van Nuffel, Aalst, of af ie geven ten buree- le der «Yolksslem.» Kerkstraat, 9, Aalst. De Kening. Dc gezondheidstoe stand van den Koning is onveranderd. Zijne Majesteit verlaat zijne vertrekken up net kasteel, van Laeken niet en ver leent geen gehoor. Verminkte en invaliede soldaten. Bij het wetsontwerp op de supertaks is door M. Mernier het volgend amende ment ingediend. De pensioenen van de verminkte en invaliede oud-strijders van den oorlog worden vrijgesteld van de supertaks en van de buitengewone opcentiemen ge vestigd bij paragraaf 3, n. 3 van artikel .4-4 der samengeordende wetten. Dc beste leeftijd om te trouwen. lipt Ne.w-Yorsclie Journal of Social Hygiene zegt bij cenc bespreking van het onderzoek van een duizend-tal ge vallen in het Hof voor Huiselijke Be trekkingen te Philadelphia, dat. de beste leeftijd om 1e trouwen die van 29 jaar voor mannen en die van 24 jaar voor vrouwen is. Op jongeren leeftijd zijn de meeste mannen en vrouwen te onerva ren om een huishouden le stichten en als zij langer wachten ;s de kans groot dat r zich in hun karakter trekken ge- vorn.d hebben die hen voor lvet huwelijk ongeschikt maken. Vrouwen die rooken. - Tot hiertoe liet de Fransche douane enkel aan man non toe in het land te komen met 10 si garen, ofwel 20 eigarelien, ofwel 20 grn.n tabak, voor'eigen gebruik. Voortaan zal dergelijke- gunst ook aan de vrouwen toegestaan worden, doch alleen voor cigareltcn. STABILISATIE Plaatst uw? beschik bare gelden in de Gentsche Bank voöP Handel en Wijverheid, Filiaal van de Volksbank van Leuven. Afdeelingen T Aalst, 27, St. Jorisstraat. Dendermonde t, Franz-Courtenstraat Sottegem, Kasteelstraat, 46. Zele, Cesar Meeusstraat. Bijkantoren Hillegem-Dorp. Lebbeke Brussclscho steenweg, Lede. Molenstraat. STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID. Het pensioen der bedienden. In 1926 zijn voor 98,2öö bedienden som men gestort voor hun pensioen. Het gaat hier om bedienden geboren van Januari tol September inbegrepen, zoodat er in hel geheel 130,000 bedienden onder de wet zullen vallen. Het handelsverdrag met Frankrijk. -Volgens de «Librè Belgique» heeft hel departement van landbouw aan d voornaamste landbouworganie.men van hot land gevraagd hunne wenschen te doen kennen in zake hef sluiten van eert handelsverdrag met Frankrijk.. De kolenleveringen aan de Belgische spoorwegen. Gemeld wordt dat de Belgische Koolmijnen voor de levering van 550.000 ton kolen aan de Belgische Spoorwegen in aanmerking komien. 'Een grooter bedrag wordt door de vreemde, mededinging togen góedkoopere voor waarden geleverd, namelijk door Polen. Bestuurlijke Amnestie. Het göe- vernemenf. Poullet had, in "t begin van het jaar 1926, besloten dat dc Staatsbe dienden; op wie een tuchtmaatregel, ten evolge hunner houding tijdens den oorlog toegepast was;, de herziening van hun dossier zouden mogen aanvragen. Moer dan 600 bedienden hebben een nieuw onderzoek van hun dossier ge vraagd. Dit onderzoek is nu geëindigd. Amerikaansch oorlogsschip. Do Amerikaansche gewapende kruiser Alexander Hamilton bemand met kadel len, zal van 1 lot 15 Juli aanstaan de in de haven van Antwerpen vertoe ven. Do kadelf.pn zullen versclrcidene Belgische steden bezoeken. De opvciqer van wijlen Senator de GheiJinck d'Elseghem. Heden Vrij dag vergadert, derechterzijde van den Provincieraad van Oost-Vlaanderen om de opvolging van den betreurden afli.j- ige le regelen. Er zijn twee kandidaten MM. Thien- pon', burgemeester te Audenaerde en Vander Stappen, burgemeester te Den dermonde. EER! f,1 AM Gr«DER DE-BUURTTTRAM VERMORZELD TE STTERSEEK j Woensdag avond is tie heer Dupier-j roux, 44 jaailoudj-. bediende aan den burgerlijken stand ten sladhuize van' Brussel, eji woonachtig te Itlerbeek, hel slachioffer geworden van een droevig, ongeval, dat eilaas, aan zijn eigen on-! voorzichtigheid te wijten is. Na zijn diens', had M. Dupierreux, zooals gewoonte aan dc Ninoofs.chc poort, te Brussel de buurtlram geno men om naar huis te koeren. Toen hij itterbeek naderde, beging, liij de on voorzichtigheid van de tram te springen wanneer die nog .in volle vaart was. Hij verloor het evenwicht en rolde onder de wielen, zoodat twee rijtuigen Ivem over hol lichaam reden. De ongelukkige werd iecnemaal verhakkeld en uiteengerukt. Zijn lijk werd naar het doodenhuis ge bracht en hét parket is cp de hoogte ge stelij geworden. DOODELIJK ONGELUK TE SOTTEGEM Op lGe dezer werd door trein 1830 d e om 17.30 u. te Baelegem (zuid) aan komt, tegen de bareel bij overgang van den grooten steenweg leidende van Au- denaarde naar Aalst, den zoon van den dienst doend en burgemeester van Elene, Hector De Ilouck, 27 jaren oud overre den en vermorzeld. Zijn lijk werd, na door dokter Pul man gezien te zijn, naar het doodenhuis van Elene overgebracht. voortgezet. Na enkele bevindingen is men gis.teren overgegaan tot. een twee de aanhouding, namelijk van een'jonge posthui eelbediende. Deze, zekere V., van 'Koekeren, wordt van medeplichtigheid verdacht, daar hij, met den reeds aangehouden facteur de postzak met de waarden had gevuld. De jonge postburcelbediende werd naar Antwerpen overgebracht en in de gevangenis opgesloten tor beschikking \an den onderzoeksrechter. Oost-Vlaanderens Bedevaart naar Bisdom Gent Drie treinen 1) Rose trein. Vertrek den 1 Augustus langs Rouaan en Lisieux. Terugkomst den 10 Augustus langs Parijs en Mont- martre. 2)Blauwe trein.Vertrek den 2 Augustus langs Parijs en Montmartre. Terugkomst den 10 Augustus langs Lisieux. 3) Witte trein. Vertrek den 2 Augustus Rechtstreeks naar Lourdes en terug. Sneltrein die de zieken vervoert. Een leening van het gemeentelijk krediet. Het gemeentelijk krediet zai eerlang een leening van 30 milliöen frank aangaan.. EEN GEVAARIUJKE JUWEELEND8EF AANGEHOUDEN TE BRUSSEL Sedert enkele weken zocht de politie tevergeefs zekeren Jaak Crespé op, van Turksche afkomst., 27 jaar oud, die ge woond had in de IJzerenwegstraal,te St. Joost-ten-Oode. Hij was beschuldigd tapijten te hebben ontvreemd voor eene waarde van 50.000 frank, ten nadeele van oen handelaar uit de Mechelsche- s.traat, té Brussel, Alle opsporingen evenwel hieven - vruchteloos en men meende reeds dat de Turk ons land had verlaten. Donderdag morgen echter bemerkten twee agenten der rechterlijke politie van de Koolmarkt den kerel op het oogenblik; dat. hij binnenging bij oen juwelier der Züidlaan, wien hij een «pendentif» te koop aanbood, in plati na en bezet met briljanten, en we'k minstens 00,000 frank waarde had. Do Turk werd aangehouden en naar het poüticbureel geleid; daar vond men nog voor omtrent 200.000 frank juweelen op no.rn. Crespé verklaarde die te heli- ben gekocht van een kerel die al zijn geld had verspeeld op het koersplein, in Italië. Hij voegde erbij eerst den dag te voren uit dat. land te zijn teruggekeerd. In afwachting dat die zaak worde opge helderd, heeft men hem in het donker gezet le Vorst. EEN PRAATJE VOÖFÉ HET JAARGET3J Het lm is schoonmaken, de behang sels opknappen, dé zoldering verven, de gordijnen vernieuwen dat zijn de plannen der huisvrouw voor deze lente, '■i En voegde zij: eraan toe eene kuur met de Pink Pillen om mij ook op te knappen. De winter heeft mij ver moeid; ik ben verkouden en gegripeerd geweest. Ik ben in het geheel niet wel; ik heb de Pink Pillen noodig Dat hoort men heel veel zeggen zoodra de nu oie dagen aankomen. Eene goede kuur met de Pink Pillen is een ware be hoefte bij het begin van het nieuwe jaargetij voor alle monsrhen die een teer gestel hebben, en zelfs in het alge meen voor iedereen'. Zeldzaam zijn zij die niet dé laatste spogen eener kwade verkoudheid of der griep moeten doen verdwijnen. En de Pink Pillen zijn wel het beste middel om nieuwe krachten tc geven, het bloed te herstellen en te her nieuwen, het gestelener op dreef t.e brengen. De Pink Pillen worden steeds door de gevoeligste magen verdragen Hunne werking is dus steeds zeker. En zij is het juist in alle gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte,-troebelen des groeis en dor leeftijdsbekeering, maagkwalen, hoofdpijnen, onregelmatigheid der ston den. Zij zijn verkrijgbaar in alle Apothe ken en in lvet Depot van -België Apo- hcek Derneville, 66, Waterloolaan, le Brussel, Fr. 6 de doos en Fr. 33 de zes doozen, franco. OF DOOR Silvain VAN DER GUCHT EN Lodewijk VAN LAEKEN. 23s.tc Vervolg. Mag ik terugkonen vroeg hij yi oolijk. - Ja, ik beloof het u, Wat zijt ge goed. Beiden zwegen over de gebeurtenis, die op dcnzelfden dag zou plaats hebben. -- Ben ik steeds onkennelijk vroeg h'j. Gij zelf moet u eigen niet herken- non, Colas. Ik li-eb dus niets to vreezen Niets. Nochtans ware het geraad zaam het dorp niet te doorkruisen. Ga hmgsvvaar ge gekomen zijt. Het eten was gereed. Clara deed den oierenkoek op een bord en zette hem Colas voor. Smakelijk, zegde zij. Eet ge niet meê vroeg.hij. Neen, ik zal eten wanneer ge ver trokken zijt. Colas had grooten eetlust en deed eer wan het gerecht, zooals een brave werk man, die naar zijn dagelijksche bezig heden gaat. Het meisje was ernstig geworden. Het was noodig dat zij dan ellendeling zijn geheugen nog wat opfrischte. DE GESTOLEN POSTZAK TE EECKEREN. Een tweede aanhouding Het onderzoek .betreffende de geslo len postzak le Eeckeren. ten nadeele van het postbeheer, wordt onverdroten door den onderzoeksrechter M. Anthonis Colas, sprak ze. Clara .Waar gaat ge hem afwachten Op do groote baan. Natuurlijk, maar waar ergens Aan den Streymeersch. Dat is niet ver van hier.? Twintig minuten. Hebt ge al uw gerief Ja. Ge zult den dolk gebruiken niet waar Natuurlijk. Ge zult toeslaan recht naar liet bar«. Neem nog een stuk koek. Die hesp is lekker, Clara. Ja, 't is een heerlijk brokje... Zeg, Colas... Wat is er, Clara Ge moet liet wapen in de wonde later steken, hoor. Ja, dat hëefffmen mij gezegd. Het is zeer gevaarlijk een met bloed besmeurd wapen op zich te dra gen. 't. Zal uw tijd gaan worden, Colas. Ja, ik ben klaar, zcide hij, de laat ste brok gulzig in den mond stekend. Drink nog eens, het zal u moed geven. Pij dronk nog een langen teug, maar hi.j moest door den drank niet. worden opgewekt, want hij was bereid tot het uiterste. Wees niet bang, zcide hij, een h:n tstochelijken bbk op haar werpend; ik zal mijn slag niet irissen. Bravo, aldus zie ik u gaarne, juich te Clara. Alzoo mod een man z;in. Ge tfc?>kt dus niet meer aan vluchten Maar meen. Ik was zot Hoé, ik M. Streseman heeft te Berlijn de Russische, Italiaansche en Poolsche ge zanten ontvangen. In de diplomatische kringen wordt hieraan groot belang gehecht. Het is dezer dagen de verjaardag geweest van het eerste Engelsclie dag blad. Dat blad, dat Daily Courant heette, verscheen voor het eerst op 11 Maart 1702. Het werd uitgegeven door zekeren Edward Malet.en bestond uit één blad, aan één kant bedrukt. Als men op het oogenblik De Times doorbladert, zal men toegeven, dat in 225 jaar de Engelsche pers wel iets forscher an opzet is geworden Uit Milaan wordt bericht dat een onderzoek van den centralen postdienst te Parma (Italië) aan het licht heeft ge bracht, dat daar ernstige onregelmatighe den werden gepleegd. De hootdpost-kas- sier, zekere Virgile Gaspari, heeft zich gevangen gegeven en bekend dat hij met de hulp van den tweeden kassier, onge veer 4 miljoen lire heeft verduisterd, die verloren zijn gegaan in beursspekulatie en kansspel. Beiden zijn aangehouden. Te Grasfontein (Zuid-Afrika) heeft een jonge bedelaar een vergunning ver worven voor diamantontginning die hem de eerste week 9000 dollar heeft opgele verd en een onuitputtelijke bron van in komsten voor hem belooft te worden zoodat hij reeds op weg is, miljonnair te worden. Een andere gelukkige heeft in 2 uren tijds 105 karaten diamant uft,zijn- vergun nrng gehaald. De totale opbrengst van den eersten dag bedroeg 400 karaten, waarondereen zeer zuivere witte diamant van 40 karaten. De Spaansche onderzeeboot B. 6 waarover men in ongerustheid verkeerde, is nu behouden de haven van Cartagena binnengeloopen.De boot die op 12Maart onderdook, heeft een proef van 72 uur onder water gced doorstaan, maar heelt er 88 uur over gedaan, vandaar de onge rustheid. De Parijzer dagbladen vernemen een telegram uit Bern dat een uitgebreide inrichting van Sovjet-bespieding ontdekt werd. Deze inrichting die geleid werd door een Poolscli handelaar te Genève gevestigd, had als voornaamste centra Berne, Zurich, Genève en Bazel. Drie maal per maand vertrokken geheime agenten uit Genève naar Parijs. De volkschen hebben tn den Rijks dag een motie ingediend,, waarin zij M. Stresemann uifnoodigen, Sc 63,000 mark, 'die hem-als Nobelprijs ten deel vallen, niet aan tc nemen, daar dit in sliijd is met art 15 van de ambtcpanrswet of wel, voor geval iiét rijkskabinct zich niet tegen de aanneming mocht verzetten, het te beste den ten bate der oorlogsinvalieden, Invloed van het Krisiendem in de wereld. Gij wcnscht u rekenschap te geven van den invloed door den Katholieken Gods dienst op de beschaving uitgeoefend Stelt u voor, een oogenblik, dat hij niet bestaan heeft. Wischt uit uw geest wat van hem overblijft in de 3 domeinen van het schoonc, van het ware en van het gced:. Begint met de beeldende Kunsten. Treedt in de muSea en doet verdwijnen de beelden, welke den Kris'.us, de Martela ren, de Apostels en de andere Heiligen voorstellen. Alsook,neemt weg de doeken waarop voorkomen het beeld der H. Maagden van alles wat den godsdienst, van Verre of van dichtnabij komt. Na de schilder- en'de beeldhouwkunst, gaat over tot de bouwkunst en werj t de kathedralen neer. Na de bouwkunst, de muziek. Schrapt weg. uit het getal der toondichters: Haer.- del, Palestina, Bach en zooveel anderen. Ontneemt alle kristclijkc inspiratie aan de gewrochten der Beethoven, Mozart, Per- go èse, Rossini, Tinei, enz. Daarna, cijfert weg, uit de sfeer der gedachte en der poëzie, de Bossuet. Pascal, Fénélon, Massiion, Laeordairc; ontneemt Polyeucte aan CorneiIie,Athaiie aan Racine, al de werken- van Vondel doorstreept den naam van Kris'.us in de verzen van Lamartine, Victor Hugo, Chateaubriand, en van ontelbare Neder- landsche dichters. Nog een stap verder Sluit, vernielt de hospitalen, de toe vluchtsoorden, gesticht onder den invoed van den godsdienst; neemt weg het liefde werk van Vincentius a Paulo en van hon derd anderen, die tot de opheffing der menschelijke miseries hebben meegewerkt. Dan, dit werk voltooid, beschouwt, met langen blik de 19 honderd jaar achter u ontrold, en ziet zonder schrik, zoo liet mogelijk is de leemte welk in den loop der eeuwen dit enkel kruis te min, in de wereld heeft gelaten. Scrutator. Men verzoekt ons het overlijden te melden van MIJNHEER echtgenoot van Efóevtr. BsaüseüSa Uaa Bsflen JubilarisVaandeldrager en Bestuurslid der Katholieke Jonge Wacht geboren te Aalst den 12 Februari 1867 en aldaar overleden den 16 Maart 1927, versterkt door de HH. Sacramenten. Lijkdienst en begrafenis Maandag 21 Maart, om 9 uur, in de kerk van den H. Martinus. De Vrouwmisonder de Vigiliën. Vergadering ten sterfhuize Geeraards- bergschestraat, 197, om 8 1/2 uur. Dienst van Bermhertigheid Dijnsdag 22 Maart, om 8 uur, in dezelfde kerk. Vrienden en kennissen die bij vergetel heid geen doodbericht ontvangen hebben wordenverzocht dit als dusdanig le willen aanzien. zou vluchten; ik zóu overzee in armoe de leven, terwijl ik hier in rijkdom en vr'jLeid kan leven Ik moet. gisteren verblind geweest zijn, om zoo iets te zeggen. Ge weet, niet waar., Colas, wat Pern u gezeid heeft Ja, dat. het ons bestaan geldt.. Juist. Maar hij sprak ook nog van iels anders... Van waf. Dat ge ïiieUweor alleen slaat op de wereld. Ha Wanneer ge "hulp behoeft, kent gij den noodschreeuw. Inderdaad. En h'et stille teeken. wanneer ge u to midden van menschen bevindt W a ebt eens,'drommels Ik ben er - Drie vingers der linkerhand aan hef hoofd Heel goed, ik ben tevreden over u. Ge denkt, Clara, dat me niemand zou hooron. wannéér ik in hot oogenblik van gevaar den noodkreet laat hooren Ja. En dat men, mij ter hulp zal ko men -- Onmiddellijk. Maar indien ik gisteren gevlucht v.ire Wat. wilt ge: zeggen Dat men bet zou bemerkt hebben? Natuurlijk bok zoudt ge niet ver loopen, Colas... Doch ik heb daar geen oogenblik aan gedacht. Neen i Neen. omdat ik' wel wist dat dit joogc.' blik van zwakte spoedig zou over gaan en ge weldra al uw moed zoudt te ruggevonden hebben. 'Ga nu, Colas, en wees man. Clara opende het deurtje en tie ellen deling ging met rasse schreden door de frischheid van den Septembermorgen. De Streymeersch was een boschacn- lige, moerassige plaats, waar de moor denaar zich in hinderlaag ging verber gen. De plaats was goed gekozen. Geen en- kci linie, was in den omtrek te bespeu ren; de groote baan vormde juist een ki oi ming, en van daar had men zich op dc gtrootc uitgestrektheid links en recht van de baan. Langs beide kanten van den weg verhief zich een weelderig struikgewas. Een moord kon dus zeer gemakkelijk op die plaats uitgevoerd worden. Hij zou het lijk tusschen het krei pel hout trekken en daar kon hij het op zijn gemak uitschudden. Hij zou zich van het perkament moester maken, waar Pom zoo'n gewicht aan hechtte. Een- Tf'Z s 1 in het bezit van het papier, zou hij het lijk in het. dirabbïg water slepen. Niets was alsdan te vreezen. Jaren zouden misschien voorbijvliegen, alvo rens men lvet lijk zou ontdekken. De ge heimzinnige verdwijning van Rigault zou ongetwijfeld de plannen van Pem veel kracht bijzet'cn. Cola's hurkte iri het vochtige gras, langs den overkant der gracht, achter een grooten knotwilg neder. Zijn oog pijldè den horizon, terwijl zijn rechter hand krampachtig hef. gevest van den dolk omklemd hield. Hoe zou hij den slag aan boord leg gen Het was hoogtijd dat hij zijn plan vaststelde. Co'las dacht ecnige oogenblikkcn na. Weldra verscheen er een glimlach op, zijn lippen. 1-Iij zou Rigault vuur vra gen, cm zijn taardbranderke tc ontste ken. Terwijl het slachtoffer naar den vaui steen zoclvt, zou hij het staal tus schen zijn longen planten. Zr?u hij geen schrik gevoelen Zou zijn hand niet beven Een oogenblik vormde hij den wen se li dat Rigault niet zon komen. En dan Dit was eenvoudig verschuiven het geen toch moést geschieden. Pem had gezegd Hij mag niet te Aaist. komen l et bost ware nog dat bet uur der misdaad onmiddellijk sloeg. De baan was. verlaten. Het zou dus spoedig ge daan zijn. Hij zou den blocdprijs gaan oischen en gansch deri dag zou hij dan nog voor zich hebben. Hoe laaf. mocht, het nu wel zi.in. Colas begon zich ongeduldig le ma ken. De Lijd scheen hem zeer lang toe. En zoo hij niet kwam O, dan zou .liij den noodkreet uiten, om met zijn makkers te beraadslagen. Maar zou die kreet gehoord worden Neen. dat was niet mogelijk. Op tien mi nuten afstand kon zich geen levende ziel bevinden. Wat was dat, daar héél ver op de baan 'Ja, 'daar naderde iemand. Zijn doordringende blik onderzoekt öpletterd hetgeen zich' op de baan be woog. Zijn voorhoofd fronste zich. l('i Vervolgt.}

De Volksstem | 1927 | | pagina 2