Jan Clercker p/WlC Be Laatste Binders in Vlaanderen Fllterie, Tressage el Rubanerie Victor Keppoiis KLEINE GAZET Nieuwjaarsgiften voor den Paus M EUWSTIJDIAT, EK Korte buitenlandsclie berichten Koninklijke verjaardag. Geboren op 8 April 1875. wlordt de koning de cyt;/mde maand 52 jaar oud. Die ver jaardag zal al$ naajr gew onte worden fgevicrd; de vlag zal uitgestoken worden 'op de openbare gebouwen en op de gc- laanlschapsgebKriiwen. De scholen zullen vrijaf krijgen. In de garnizoenen zal het j^ondagrust zijn; korpsbanketten zullen laan de officieren aangeboden worden. Ten paleize zal een boek ter onder- teekeni.ng liggen, Bij den Koning. M. Jaspar., eerste minister en minister van kolonies, werd Donderdag morgend door den Koning 5n het Paleis van Brussel ontvangen. Be terugkeer der Koningin. Konin gin Elisabeth zal niet voor het einde 'dezer maand te Brussel terugkeeren. Komiteit tot herziening der bedien den pensioen wet. De hh. Senatoren; Moyeréöeu, Garpérilier, Jaunriiaüx, Van küchoor en Tscli-offen werden aangeduid mis leden van het komiteit tot herzie- ;ning der bediendenpensioenwet. Hoogare Arbeidsraad. De Hoogere ^Arbeidsraad zal in algeniTene vergade- ring bijeenkomen, Vrijdag 25 Maart, om 1 I ure des morgends in de Marmeren Zaal van bet Akademiepaleis. De koolnijverheid. De koolmijnba- 'zen zullen waarschijnltjk Woensdag a.s. 'in hel kabinet van den eersten minister, den toestand der koolnijverheid bespre ken met MM. Jaspar en Wauters. De belastingen in Februari. De 'opbrengst der belastingen in Februari bedroeg, in ronde cijfers Rechtstreeksche belastingen 180 miljoen; douanen en accijnzen 141 mil joen* registratie 256 miljoen buiten gewone ontvangsten I miljoen. Totaal.* 507 miljoen. Dezelfde posten gaven' voor 'Januari ongeveer 040 miljoen. Hel minder bedrag vloeit voort eerier-? zijds uit de vertraging in de ontvangs ten der meubeltaks, en anderzijds uit hot feit dat Februari een werkdag min der telde dan Januari. Het schcnlsehin. Volgens een lele- Toiiisch bericht der agenten, verliet het •schoolsehip «UAvenri» Buenos-Ay.r'es •'(Argentina) óp Zaterdag, 19dezer.: De lading, bestemd voor Antwerpen, be slaat, uit, 3100 ton graan. Het. schip kan in Antwerpen in den loop der maand Mei verwacht worden. Handelsbalansen. Naar verluidt, is 'de rc.geering voornemens de firma's toe •te laten hun handelsbalansen op de goudbasis op te maken. De regeeririg is var: oordeel, dat de beweging, welke zich in dien zin afteekende in de belang hebbende kringen, aangemoedigd dient, •Jaar handels- en nijverheidsondeme- mingen. alle belang hebben bij een ge zonde boekhouding. Df maatregelen, welke tiet nieuwe Slok el zullen invoeren, worden voorbe reid Het blijkt dat hiertoe overgegaan ken worden zonder lusschenkoms.t van de wetgevende macht-. OP DOOK Silvain VAN DER GUCHT EN Lodewijk VAN LAEKEN. 29sle Vervolg. Colas smeekte Clara, Ja, vervloekte heks, sprong 'do moordenaar op, ja, ik wou dat ik dood ;was O, welk ellendig leven hebt gij op mijn schouders getorst... Gij zijt de .schuld van alles... lladt gij bekend dat .Bul loog, dan had ik hem niet omver .gestoken... lladt gij mij dan niet die me dal ie in de handen geduwd, dan had ik geen kennis gemaakt, met dien duivel- aohtigen notaris, dien schurk van een Pem. zooals ge hem heel, en in bijzon der met dien schurk van een Spriet- vlechter... Gij, en gi.j alleen, zijt "de 'schuld van mijn ongeluk... G-ij, die me me» uw zwarte, betooverende oogen misleidde... die me liet. bloed als vuur in de aderen deed bruisen en koken... O, liad ik u nooit gekend Clara weende. Colas, sprak zo zoet, spreek toch zoo niet, gij weet nu dat ik Bul niet te genspreken mocht, omdat hij dee! maakte van ons heilig genootschap, om dat we in de Bende allen onderling verbonden zijn omdat we overal en on danks alles elkander moeten steunen... DERTIGSTE LIJST. A.M.D.G., Antwerpen, 1.000 M. Paul de Kinder, Antwerpen, 200; M. Francis Houtart, Brussel, 200; De Congregatie der Derde Orde en van G.L.Vr niet hun nen bestuurder, Deinze, 262; M. G. Hen ry de Frahan, Moulins,- 100; Graaf en Gravin 't Kint- de Roodenbeke, 100; Mad. Braeq, Aalst, 100; Naamloos, Selióoris- se, J00; Tot gedachtenis mijner moeder Ch'imay, 50; M. Philippart., Luik, 100 Familie De, Pratere-Frantjois, Deinze, 50; M. G. Mlas.selus, Deerlijk, 50; H. Va der "zegen ons, Antwerpen, 50; Vader Gveiste der Broeders van den H. Joan nes dc Deo, 100; M. Pichnèque-Lemoi- ne, La Bopyerie,.20; Mad. B. en kinde ren, Namen, 20; Een priester, Brugge, 20; M.L.A.S., 2; Ecno weduwe, 5; M. T,. Van do Meersch, Aalst, 25; M. Cyrille Bagein-Sioen, Roesselacre, 25; Onbe kend, Eessen.. 10; Mevr. Marie GaHlie, Rccsselacr.e, 30; M. II. Ottevaere-Dhoo- nens, Bevere-Audenaerde, 20; M. Gliis- lain LefebVre, Bergen. 5; M. A. De Jae- gfi'er-Riemer, Gent, 10; W.C.T.. 10 Wed. Temmerman, Gent, 10 M. Pol Everaert, Gent, 5: H. V. zegen ons, O. M., 20; Leeraars en leerlingen van liet H. Hart kollege. Charleroi, 500: Leeraars eri leerlingen van hef Instituut Ste Ma rie. Luik. 200; Congregatie der Broe ders van O. L. V. van Lourdes, Oóstae- ker, 200; Leeraars en leerlingen van St. Gertrudis, Nijvel, 170; Gesticht Marie- Jozef, Geeracrdsbcrgon, 150 Gesticht 'der Broeders, Ooslacker-Lourdes. 4 55; Zusters Maricolen, Deinze. 100 De leerlingen "der kostschool der Zusters Maricolen, Deinze, 234; Klooster H. Vin- ceiitius h Paulo, Waerschool. 62:. Pen- sionnaat der meisjes, Instituut Sante- Galhérine. Astenet (Eupcn), 60. Vorige lijsten fr.'161.872,33. Totaal fr. 166*402.33. Men kan inschrijvingen zenden aan het Bureel van het blad ofwel storten op de postcheckrekening N. 382.79 van M. Leen Mali ie, secretaris van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie. GERAAMTEN ONTDEKT TE KESSZL-LOO. Dn kinderen Ronsmans speelden m .den tuin hunner woning, Cilé Bras- 'seur», (e Kessel-Loo. Zij liadden een put. gegraven, doch op ongeveer 50 cen timeters. diepte gekomen, kwamen zo met hun spade op een menschelijk ge raamte terecht. Dr? kinderen waarschuwden onmiddel lijk liun vader, die de p licie verwittig de. De verdere opzoekingen, die burge meester Vandevelde bevool. deden nog dc overblijfselen ontdekken van twee andere geraamten. Alles laai veronderstellen dat het hier geraamten zijn van inwoners, wellicht van de Thiensche'Poort, door de Duit- schers vermoord en begraven, en tot welke]- ontdekking tot. hiertoe alle op zoekingen vruchteloos bleven. Van vier verdwenen burgers werden de lijken nog niet teruggevonden. De bloedverwanten dezer werden ge waarschuwd, om fe trachten, door mid- omdat Ja, een schoone zaak. die Bende, liep Colas verwilderd uit, die toelaat dat men dc eer van een jong meisje bezwaddert... Een schoon ding, die Bin ders. die op niets anders azen dan op moord, op niets bedacht zijn dan op roof... en ik zon veroordeeld zijn om met dien zwaren bol gansch mijn le ven ring aan mijn been te. loopen... Neen... duizendmaal neen... liever hang ik me op... nadat- ik eerst die ellendige monsters Voss.elaer en Spriëlvlechter heb doen opknoopen en... Een akelig gelach, dal van hujten scheen te komen, deed Colas de woor den in zijn mond verstijven. Clara sprong op lvom toe en riep wanhepig Maar zwijg dan toch, ellendige, of de dood vaart over u heen. Wie lachte daar vroeg- do moor denaar (oen hij weder van z'ijn schrik bekomen was. De schoone-Clara stond daar bleek en bevend, haar donkere oogen waren mei een floers overdekt. Let op. Colas, 'sprak ze, ge weel niet hoe machtig onze vereeniging is, de muren hebben ooren, de hoornen hebben oogen; trouw wordt ge onder steund wanneer ge de belangen; dient, der bende, doch- vreeselijk wordt ge ge straft, wanneer ge maar een enkel woord van wraak of verraad tegen haar uitspreekt... Kom. oei nu wat. Ik heb geen lust meer, anfwoovdde Cola a. Waarom niet Toe, eet. een brok. anders wordt ge ziek. Ziek, ziek Wat kan het mij sche del van gevonden voorwerpen, tut iden- tifieoring over te gaan. Een der geraamten, moet tol een 16- jarig persoon behoord hebben. CE GEHEIMZINNIGE ZAAK BEERNÉH1 De nieuwe lijkschouwing zou tot eene misdaad besluiten. Een kon frater weei.mee te deelen dal, ondanks het lijk in een vergevordenden staal van ontbinding verkeert, de wets dokters boogst-belangrijke vaststellin gen Lebben kunnen doen in hun lijk schouwing van Woensdag. Hoewel allen, dokters en magistraten neg liet strengste stilzwijgen omtrent den afloop bewaren, meent die konfra- Icr te mogen verzekeren -dat dc schou wing heeft uitgemaakt dat er wel dege lijk misdaad werd gepleegd. Vrijdag, bij hel verhoor te Gent, zul- len de vaststellingen van Dr Van Dunne denkelijk openbaar voorden gemaakt. Met spanning wordt tegemoet gezien welke houding het parket dan zaKao.n- nemen. Het lijk van De Zutter is Don- derdafi terug naar Bbë-rrfèm gevoerd. SMARTELIJK ONGELUK TE BRUSSEL Een kindje levend verbrand. In liet huis n. 28 oer Bloemisten- straal. te Brussel, heeft zich een tra gisch ongeluk voorgedaan. Het tweejarig meisje Maria Daneel maakte gebruik van dc afwezigheid zij ner moeder om in de kamer van een buur te dringen, di<:; eveneens afwezig ^Ta's. i'i 't. midden van het vertrek bevond zich oen ketel niet kokend water. Het kind boog zich voorover en viel in den ketel. Eenige oogenblikken later kwam de bewoner binnen en slaagde er in het ongelukkig kindje uit zijn akelige posi- lie te redden. r* In allerijl werd het naar het gasthuis, overgebracht, waar het, ondanks de beste zorgen overleed. OBÜSONGELUK TE HOUTKEFiKE Een Poolsche arbeider, Horatz Kosky genaamd, was te Houtkerke op liet gc- buclit. «Dertiental» aan den arbeid. Hij vond een obus, maar toen hij ze op nam, ontplofte 'f. helsche ding. Do Pool word letterlijk *1 hoofd afgerukt, dat verschillende meters ver werd geslin gerd. STABILISATIE Plaatst uwe beschik bare gelden in de Gentsche Eank voor Handel en Nijverheid, Filiaal van de Volksbank van Leuvem Afdeelirigen Aalst, 27, St. Jo-rissti aat. Dendermonde^ 1, Franz -Courtenstraat Sottegem, Kasteelstraat, 10. Zele, Cesar Meeusstraat, Bijkantoren Hillegem-Dorp. Lebbeke Brusselsehe steenweg, Lede Molenstraat. STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID. KINDJE VERSMACHT TE BERLAER •Dinsdag-avond was vrouw Frans Van Craen, wonende te Berlaer, Velden- straal. eene boodschap gaan doen en had haar kindje van 18 -maand in de wieg Ie slapen gelegd. Toen de vrouw terug thuis kwnim, vond zij haar kindje dood. versmacht doolhof, nat hout dal fe drogen was gelegd in den oven van do stcof. Ion, ik wou dat ik dood ging. - Och, Colas, spreekt toclv zoo niet, neon, spreek toch zoo: niet... Ge weet nier, hoeveel leed ge mij hiermee aan doet. Geef me water, dat ik ine wassche, zei de moorden nat-. Ga naar boven, daar zult u alles vinden, ook kleoren óm aan te doen. Colas ging naar boven, een algomee- ne ontzenuwing was gekomen na de op hits, ing der twee dagen; hij was van na tuur geen slecht inHpseh. - h.-ad geen kwaadaardig karakter, doch de drank dreef hem soms ver. Dit -was nu ook het geval geweest en dan de hoop op red ding Blindelings lia<( hij zich laten leiden door dat belooverend meisje, door Clara in een roes had hij Vosse- laer's raad gevolgd; züt-lr bij de Bende laten inlijven, den moord in koele bloe de bedreven; maar nadien was ook de terugwerking gekomen. In de bosschen had li ij zicli kunnen overdenken hi j zag i'.ti in welk ellendig bes.laan hem aangrijnsde; hoe zijn verder leven zou worden, opgejaagd als oen schurftig dier, nooit rust of duur meer genietend. Dat was verschrikkelijk Een sombere-woede-was-in hem op gerezen; een - gevoel' Van lraat, en vair wrok borrelde in hom op, greep hein naar de keel, deed zijn. hart. sneller bonzon. Hij zou zich wreken op Clara, op Hprielrlochter-, op allen die hem on der do handen mócl-.te'n konr-en. Clara was het die hem Ioii vordervc had ge voerd, hij was verblind door haar schoonheid, d.ocli de liefde, de drift die hij voor haar gevoelde was in haat ver anderd. NA RIJPELIJK OVERLEGD TE HESBEN. Na rijpelijk overlegd te hebben, is bet'niet twijfelachtig dat gij besluit eene goede bers.tellingskuur met de Pink Pillen te doen, zooals liet jaarge tij dit vereischt. Met de Pink Pillen toch-, neemt gij geene proef waarmee gij gevaar loopt.. Die proef is gedaan en wordt nog alle dagen door duizondo menschen voor u gedaan. De uitslag van alle die proeven, se dert 30 jaren herhaald, is dat de Pink Pillot stellige waarborgen geven eener opmerkelijke werkdadigheid bij alle ongesteldheden, troebelen en ongemak ken die verarming des bloeds en verzak-i king des zenuwstelsels tot. oorzaak heb ben. /ooals bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, troe belen des groeis en der leeftijdskeering, maagkwalen, hoofdpijnen, zenuwuilput- iïng. Zij zijn verkrijgbaar in alle Apothe ken en in het Depot voor Belgie Apo theek Derneville, 66, Walerloolaan, te Brussel, Fr. 6 dc doos en Fr. 33 dc zes doozên. franco. DOLLE VAARS TE LOKEREN. Donderdag morgend, rond 7 ure, kwam Theofiel Laurevs, landbouwer te Exaerde-Doorselaere, naar de wekelijk- sclic veemarkt, met eene vaars welke hij moest leveren. Aan het kalkbad werd het dier plots razend. Iedereen luchtte weg. Twee kooplieden nochtans Edm. Nies en G. De Baerc grepen lvet, dier vast en na een half uur werkens, geluk ten zij erin de vaars aan. den roep vast Ie maken. Veldwachter Rousseau, welke daar juist van dienst was, deed het dier voor den kop* schieten, ten einde verde re ongelukken te vermijden. Dit ongeval bracht, heel wat stoornis teweeg op de veemarkt. De Hongaarsche graaf Hunyadi; is overleden aan boord van het hospitaal- schip «Lady Backer», die hem van Molo- kal naar Khartoum overbracht aan een oloedvergiftiging, tengevolge van een ge vecht meteen leeuw, die hij langs cfen Nijl, met een geweerschot had gekwetst. Naar gemeld wordt heeft de hertog van Westininsier den geschiedkundigen diamant van Nassak, te Ncw-York voo. 40.0C0 pond sterling verkocht. Deze dia mant weegt zoo maar 78 1/2 karaat,., De Amerikaansche regeering besloot de bestrijding van de dranksmokkelaars nog meer uit te breiden. Hiervoor zou een nieuwe vloot van 50 met kanons bewa pende kotters. 26 torpedobooten, 6 vlieg tuigen en 350 motoorbootjes met een oemanning van 10 000 ambtenaars samen gesteld worden. De prins van Wales zal met Paschen veertien dagen bij den koning en de ko ningin van Spanje te Sevilla en Madriu vei loeven. Het zal zijn eerste officieele .nu hij boven was doorvloog dit alles bliksemsnel zijn brein. O, hij zou zich wreken, zich bloedig wreken. Wat kou hem nu di"e meid nog schelen, waar hij .niet eens zeker van was, die met Jan en alleman liep, die hem misschien ge bruikte als een blind werktuig in h-an- denTler vreeselijkc maatschappij. Wat was dat? Hoorde bij niet klop pen Werd de deur niet zachtjes ge opend en hoorde hij geen gevezei Doeinnis riep hij, dc schoone Clara ontvangt vreemde bezoekers. Wt'hl, ik zal haar op Ivceterdaad be trappen. -Clara Clara riep hij -Een bons werd .beneden vernomen, als van.een deur die mot kracht werd toegeworpen. Clara Clara Een oogenblik nadien stormde het -meisje naar boven: Wat is er, Colas Wie was daar beneden Beneden Ja. Niemand. Ge liegt. Ik boorde ieman'd klop pen. - Ik verzeker u, dat het nietwaar is. Niemand heeft er geklopt. De deur werd toch geopend; Ja, ik-ging naar den tuin. Ik.heb u duidelijk met iemand hoorrn fluisteren. --- Ge zijt gejaagd, Colas; begeef u ter ruste, want go hebt bet hoogst noo- dig. Antwoord me, met wie spraakt ge beneden Met niemand zeg ik .u, met. iuq- bezoek aan Spanje zijn. Vcleden jaar i: hij te .San-Sebastiaan geweest, maar d. was een particulier bezoek. Na zijn ver trek uit Spanje zal de prins ook eenige dagen te Biarritz doorbrengen. De gewezen vlieger Haberland, die in den oorlog dc-el maakte van een Duitsch vliegerssmaldeel, is te Munchen aan zijr. einde gekomen door de motocyclet. Hij kwam den Koeningbrackencrstraatweg af gereden, toen de motoop een boom botste. Haberland bleef op den slag dood en een vriend die achter op de machien zat, is levensgevaarlijk gekwetst. Een werkman, een onverbeterlijke dronkaard, heeft, te Zurich (Zwitserland), zijne vrouw, zijn.zoontje, zijne dochter en twee kinderen uit het eerste huwelijk zijner vrouw,met revolverschoten gedood. De dader pleegde vervolgens zelfmoord. Te Muur, Duitschland, had erin een der molens van de kurkfabriek eene ont ploffing plaats, waardoor brand ontstond die al de gebouwen in puin gelegd heeft. Een werkman werd gansch tot asch ver brand; een and-.re bekwam zulke vrecse- lijke wonden dat hij spoedig een lijk was. Van de brandweermannen werden ver- scheidenen erg gekwetst. De minister van buitenlandsche zaken van Nicaragua heeft aan M. Kellog. staatssekretaris te Washington, een nota doen geworden waarin hij twee Ameri kaansche vliegers beschuldigt verschei dene gebouwen te hebben gebombardeerd tijdens het gevecht van Cbinendiga. Ont zaglijke schade werd aangericht en ver scheidene burgers werden gedood. De regeering van Nicaragua werpt diensvol- :;ens van zich alle verantwoordelijk at voor de veiligheid der twee vliegers. De Duitsche Reichsraad heeft Woensdag tijdens een korte vergadering liet vergelijk goedgekeurd dat tusschen de regeeringsparlijen is tot standgekomen aangaande de uitzonderingswet op den wettelijken arbeidsduur in Duitschlanu. Het nieuw voorstel siipt onder and.re aan dat de arbeidsduur nooit de tien uren mag overtreffen, tenzij in sommige uitzonder lijke gevallen. Z. D. H. Mgr De Beauséjour, bis schop van Carcassonne, in Frankrijk, zal den 20 April a.s. zijn zilveren bisschop- jubilee en zijn diamanten priesterjubel- tcest vieren. Gansch liet bisdom zal zich bij die viering aansluiten. Mgr de Beau séjour is de oudste van de Franschc oisschoppen. Socidlé Anonymc, a Alost. MM. les actionnaires sont priés d' as- sister a 1' assemblee générale ordinai re, qui aura lieu au siege social, Quai Baudouin, a Alost, ]e mardi 5 Avril 1927, a 10 heures. Ordre du jour 1. Rapport du Gons.eil d' administra tion. 2. Rapport du collége des commissai- res. 3. Lecture et approbation du bilan et du comple dc profits el pertës arrètës au 31 Déc.embre 1926. 4. Décharge a donner aux adminis trateurs et aux commissaries. Co'nformément aux prescriptions s.ta- tutaires, los actionnaires en nom qui auront été inscrils au régistre au niioiiis einci jours avant la date de 1' assomblée, y seronl admis sur la production de leur récépissé nominal if. Tout aetionnaire pourra se faire re- présenter a 1' assemblee, générale par mi mandataire, avant lui-même droit de vote 613 t ■■r.mrr-" mand, niemand. - Clara plaatste de lamp aan bet vens ter. Waarom plaatst ge de lamp daar? Is liet. misschien een. afgesproken lee- ken Colas, ge wordt slecht voor mij. Ge zijt een duivelin, Clara, al uw woorden zijn gew^ogen, ieder uwer da den is berekend, ge zijt slim en arglis tig. Ge hebt de kooris en dit maakt u onrechtvaardig. Ik zeg dat ge mij bedriegt, er is iemand beneden geweest; ge hebt, me mei Bul bedrogen, zooals ge mij nu, lerw'jl ik zoo ongelukkig ben, met an deren bedriegt. Clara w*crd opgewonden. Ik "verbied u dat te- zeggen, moor denaar riep ze. Ha, zoo, moordenaar .Wacht, licks. Hij sprong naar haar toe en wrong haar tie leden, doêli vlug als een kat. had ze haar klauwen cm zijn hals ge slagen en neep hem zoo geduchlig, dat bij moest loslaten. Hijgend liet het meisje driemaal den schreeuw van den kerkuil hooren. Op hetzelfde oogenblik vloog een sic,en door bet venster, verbrijzelde do ruit; met een krachtigen duw smakte iemand van buiten lietvenster open. zoodat de lamp op den grond tuimelde een hoofd verscheen in de opening, een grijnzend hoofd, twee scholen weer klonken, een akelige kreet doorscheur de bet. nachtelijk duister, een geplof van een lichaam deed het huis waggelen. i('i [Vervolgt.))

De Volksstem | 1927 | | pagina 2